PDA

View Full Version : Προς τoυς κατοχους Ss600 και γενικοτερα



ktm640lc4
03/04/2006, 11:43
Καλημερα

Για πειτε ορε παλουκαρια, τι μηχανακι να παρω? ΣΤα ss600???

Ειναι η πρωτη φορα που δεν ξερω τι μηχανακι να παρω. Εχω παθει νειλα λεμε. Πολλα μηχανακια στα 600 ρε παιδακι μου.

Πειτε καμια γνωμη και εσεις που ξερετε κατιτις παραπανω.


Μηχανακια:
1. gsxr600
2. zxr636
3. cbr600 (δεν θα ηθελα ομως ειναι ακριβο) αλλα αν ξερετε κατι αλλο ευχαριστως να το κοιταξω.

Το μηχανακι θα το εχω για καθημερινη χρηση, δεν εχω αλλο για καθε μερα οποτε θελω κατι να μην με πολυζορισει. Και βολτες εθνικη. Επισης πολυ σημαντικο επειδη ειμαι ασχετος να συγχωρει και κανα λαθος που σιγουρα θα κανω στην αρχη. (Knock knock)

Ευχαριστω.

idi
03/04/2006, 11:47
στη κατηγορια αυτη υπαρχει ενα μηχανακι που ειναι:

το ομορφοτερο απο ολα τα αλλα
το πιο γρηγορο απο ολα τα αλλα
το πιο "κακο" απο ολα τα αλλα
το πιο αναγνωρισιμο απο ολα τα αλλα
και οχι μονο αυτο ειναι
ΚΑΙ ΤΟ ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ

ε θες και σκονακια για να καταλαβεις?

ΚΑWASAKI zx6r ninja 636...













αλλα μη παρεις 600 παρε το GSXR750! :D

ktm640lc4
03/04/2006, 11:55
Το 750 θα ειναι σαν αεροπλανο για μενα ρε γαμωτο και ξενερωνω.

Πολυ δυναμη για καποιον αρχαριο σαν εμενα. Ουτε απο φιλο δεν εχω οδηγησει ss εκτος απο χαζοβολτες των 500 μετρων, 2 τον αριθμο.

Μακαρι να μπορουσα να το παω, αυτο θα επαιρνα.

Αλλα επειδη ΔΕΝ, λεω για κατι πιο νορμαλ. 600 βλεπε. Και εχω πεσει σε συγχυση.


:dizzy:

makis206
03/04/2006, 12:01
Τζού Σού Ξού Ρού εξακόσια κάπα έξι !

Το λες και γεμίζει το στόμα !:lol: :lol:

:beer: :beer: :beer:

ktm640lc4
03/04/2006, 12:05
ΕΙδα το zxr 9.900 πριν λιγο σε μια καταχωρηση.

φτηνο. Αλλα λεει?

Το gsxr κουκλα οντως, αλλα μηπως ειναι πολυ σκυφτο? Για καθημερινα κανει?

Μηπως να κοιταξω καποια αλλη κατηγορια? Κολημα λεμε εχω φαει.


Και αυτη η suzuki ημαρτον πια, το site της για τα μηχανακια ειναι κατω εδω και πολυ καιρο. Τι διαλο κανουν?


:dizzy: :dizzy:

catmaster
03/04/2006, 13:32
Βγαλε απο την λιστα το gixxer στα 600 και πηγαινε για το 750.Θα μαθεις να το οδηγεις οπως και τα αλλα.Τι πανα πει πολυ δυναμη το 750??Δηλαδη τα αλλα δεν εχουν??Σταθερο χερι θελει και καθαρο μυαλο και οδηγεις τα παντα..
Οντως αν ειχα επιλογη (και το μπαγιοκο:bigcry: ) μαλλον για το 636 θα πηγαινα..μουν@ρα!!Το εγγλεζικο(675) παλι ειναι πανεμορφο και αυτο αλλα το φοβαμαι τι κουσουρια μπορει να βγαλει.Απο Honda μονο το 600 movistar..κουκλα κι αυτο.

Τωρα μπερδευτηκα κι εγω...:lol: :lol:

:wave2:

ktm640lc4
03/04/2006, 13:36
Nαι ρε γαμωτο στα 600 γινεται σφαγη.

Αλλα για το 750............:eyepop: το γκαζι ειναι γλυκο. Δεν ξερω.

Ψαχνω σε παρα μα παρα πολλα site αλλα δεν εχω βρει κατι που να με κανει να καταληξω.

Και κανενας δεν κανει test ride. Πως διαλο να αποφασισω γαμωτο..........

catmaster
03/04/2006, 13:41
Νταξει το γκαζι ειναι γλυκο και μαγκια σου που το λες ..αυτο σημαινει οτι θες να πηγαινεις και σαν ανθρωπος..

Το ζητημα ειναι ομως μην ζητησεις μετα απο καναχρονο χιλιαρι γιατι δεν θα σου φτανει το γκαζι ...(εκει το 750 ειναι η χρυση τομη)
:wave2:

ktm640lc4
03/04/2006, 14:17
Βασικα ειναι λιγο δυσκολο να το πω αυτο γιατι το κτμ το εχω 3.5 χρονια κοντα και εκει για το οποιο ειναι φτιαγμενο στροφες δηλαδη δεν εχω ζητησει παραπανω γκαζι.

Το μηχανακι εγω προσωπικα δεν το εχω φτασει ακομα. Οποτε...

Ναι σαν ανθρωπος θελω να παω δεν θελω να φαω τα μουτρα μου.
:smilea:

marios8
03/04/2006, 14:22
To καινουριο r6 δεν σου αρεσει? Εγω το θεωρω το ποιο ομορφο:wave2:

ktm640lc4
03/04/2006, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
To καινουριο r6 δεν σου αρεσει? Εγω το θεωρω το ποιο ομορφο:wave2:


Mπα δεν ειναι επιλογη. Προσωπικα δεν μου αρεσει.

Γουστα ειναι αυτα. :)

makis206
03/04/2006, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Βασικα ειναι λιγο δυσκολο να το πω αυτο γιατι το κτμ το εχω 3.5 χρονια κοντα και εκει για το οποιο ειναι φτιαγμενο στροφες δηλαδη δεν εχω ζητησει παραπανω γκαζι.
Το μηχανακι εγω προσωπικα δεν το εχω φτασει ακομα. Οποτε...
Ναι σαν ανθρωπος θελω να παω δεν θελω να φαω τα μουτρα μου.
:smilea:

Μήπως, λέω εγώ τώρα, να πας σε κάτι πιο ήπιων τόνων μηχανάκι ;

Πχ CBR600F. Σε ρωτάω επειδή νομίζω οτι τα καθαρά SS δεν θα σε βολέψουν βλέποντας ότι το ένα σου φαίνεται σκυφτό, το άλλο γρήγορο.. δεν λέω κι εγώ τρελαίνομαι να τα βλέπω, λαχταρώ τις στιγμές που θα μπορούσα να ξεκαύλωνα ατελείωτα πάνω τους, καψούρα έχω και με το Honda και με το Suzuki αλλά πραγματικά δεν θα κατέληγα σε κάτι τέτοια μαχητικά γιατί απλούστατα δεν θα με βόλευαν.

Έχεις οδηγήσει ποτέ κανένα ; Νομίζω οτι δεν έχουν καμμία σχέση με σιγανές βόλτες, τσάρκες στην πόλη, καφετεριογυρίσματα..

Δες το λίγο περισσότερο και σου εύχομαι να καταλήξεις σ'αυτό που θα σου χαρίσει τις ομορφότερες στιγμές.:winka:

:beer: :beer:

tools
03/04/2006, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
στη κατηγορια αυτη υπαρχει ενα μηχανακι που ειναι:

το ομορφοτερο απο ολα τα αλλα
το πιο γρηγορο απο ολα τα αλλα
το πιο "κακο" απο ολα τα αλλα
το πιο αναγνωρισιμο απο ολα τα αλλα
και οχι μονο αυτο ειναι
ΚΑΙ ΤΟ ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ

ε θες και σκονακια για να καταλαβεις?

ΚΑWASAKI zx6r ninja 636...













αλλα μη παρεις 600 παρε το GSXR750! :D


αν θες τη γνωμη μου ΑΚΡΙΒΩΣ οπως τα λεει (κ για το 750 ακομα...)

με ενα but ομως.κ δεν το λεω για θαψιμο,απλα επειδη δεν σου δινουν δοκιμη,ΜΗΠΩΣ δεν το εχεις ακουσει απο αλλου(ποτε δεν ξερεις...)

ΔΕΝ το εχω οδηγησει,απλα εχω ''βολευτει'' πανω του,αλλα κ πολλοι απ'οσους το εχουν οδηγησει εχουν την ιδια γνωμη μαζι μου,

οτι δηλαδη εχει την ''χειροτερη'' θεση απο τα 600 για καθημερινη οδηγηση.
θυμαμαι καποιος εδω ειχε γραψει παλιοτερα οταν το δοκιμασε,
''τι σκατα,σπασμενους καρπους ειχε αυτος που το σχεδιασε?!!!''

μη βιαστεις,πιεσε για τεστ ραιντ κ θα βγαλεις την ακρη σου.μακαρι να σου κανει:wave2:

ktm640lc4
03/04/2006, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από tool
αν θες τη γνωμη μου ΑΚΡΙΒΩΣ οπως τα λεει (κ για το 750 ακομα...)

με ενα but ομως.κ δεν το λεω για θαψιμο,απλα επειδη δεν σου δινουν δοκιμη,ΜΗΠΩΣ δεν το εχεις ακουσει απο αλλου(ποτε δεν ξερεις...)

ΔΕΝ το εχω οδηγησει,απλα εχω ''βολευτει'' πανω του,αλλα κ πολλοι απ'οσους το εχουν οδηγησει εχουν την ιδια γνωμη μαζι μου,

οτι δηλαδη εχει την ''χειροτερη'' θεση απο τα 600 για καθημερινη οδηγηση.
θυμαμαι καποιος εδω ειχε γραψει παλιοτερα οταν το δοκιμασε,
''τι σκατα,σπασμενους καρπους ειχε αυτος που το σχεδιασε?!!!''

μη βιαστεις,πιεσε για τεστ ραιντ κ θα βγαλεις την ακρη σου.μακαρι να σου κανει:wave2:


Μιλας για το zxr636?

tools
03/04/2006, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Μιλας για το zxr636?

δυστυχως ναι...
ΜΗΝ τα βαφεις κ μαυρα ομως,ΔΟΚΙΜΑΣΕ το ο ιδιος λεμε!!!!!!
μπορει να σ'αρεσει εσενα οποτε :a12:

:beer:

ktm640lc4
03/04/2006, 15:48
Δυστηχως δεν δινει κανεις για τεστ και εχω ξενερωσει.

Και το κακο ειναι οτι τα λεφτα ειναι πολλα για μενα και αν κανω λαθος θα το πληρωσω πολυ ακριβα. Γιαυτο ρωταω και ξαναρωταω.

10.000 εβρο που κανουν τα ss600 με τον μισθο μου ειναι αυτοκτονια. Απο την αλλη, η αγορα πρεπει να γινει.

Ουτε απο φιλο παιζει,βλεπεις η παρεα μου εχει μονο αυτοκινηταδες, ειμαι ο τελευταιος των μοικανων.:)

Λαθος πιστευω που δεν εχουν οι εταιριες ΕΝΑ ΕΣΤΩ μηχανακι για τεστ. Θα μπορουσαν να βαλουν ενα μηχανακι σε ενα κεντρικο καταστημα να παει καποιος να κανει τεστ.

tools
03/04/2006, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Δυστηχως δεν δινει κανεις για τεστ και εχω ξενερωσει.

Και το κακο ειναι οτι τα λεφτα ειναι πολλα για μενα και αν κανω λαθος θα το πληρωσω πολυ ακριβα. Γιαυτο ρωταω και ξαναρωταω.

10.000 εβρο που κανουν τα ss600 με τον μισθο μου ειναι αυτοκτονια. Απο την αλλη, η αγορα πρεπει να γινει.

Ουτε απο φιλο παιζει,βλεπεις η παρεα μου εχει μονο αυτοκινηταδες, ειμαι ο τελευταιος των μοικανων.:)

Λαθος πιστευω που δεν εχουν οι εταιριες ΕΝΑ ΕΣΤΩ μηχανακι για τεστ. Θα μπορουσαν να βαλουν ενα μηχανακι σε ενα κεντρικο καταστημα να παει καποιος να κανει τεστ.

τωρα εγω με ξενα κολυβα...
(ή καλυτερα σε ξενο αχυρωνα?...)

τεσπα,το λεω
αν δεν βρεις πουθενα
σαν τελευταια λυση,
ψαξου εδω μεσα,το εχουν αρκετα παιδια.δεν ξερεις κανενα?
ξερω οτι δεν δινεις τη μηχανη σου ευκολα στον αλλον κ επισης δεν παιρνεις κ ευκολα μηχανη αλλου-ετσι πρεπει τουλαχιστον-αλλα στην θεση σου θα το προσπαθουσα.ετσι κ αλλιως δεν θελεις να βρεις το ιδανικο σετ απ,δεν θα πιεσεις,χαλαρα απλα να δεις πως σου καθεται στα χερια η μηχανη.κ 2km να κανεις το βλεπεις αυτο...
αλλα πιστευω οτι αν πας στον εμπορο κ τον πιεσεις,του μυρισουν κ τα χρηματα λιγο,του πουστη θα στη δωσει...
λεφτα του δινεις στην τελικη,δεν του κανεις καμια χαρη :a37:



μακαρι να το ειχα κ να σε βοηθουσα περισσοτερο
(καλα,ετσι κ αλλιως μακαρι να το ειχα:smokin: )

ktm640lc4
03/04/2006, 16:27
Οχι δεν ξερω κανενα ουτε θα ελεγα σε καποιον να δωσει μηχανακι. Ειναι λιγο καπως....

ΜΑλλον αυτο θα κανω, θα παω και ισως καταφερω να το οδηγησω.

Παντως ευχαριστω για τις απαντησεις σου και γενικα ολα τα παιδια που απαντησαν.

Οτι αλλο εχεις/εχετε καμια ιδεα γενικα τι να επιλεξω και καποιο αλλο tip ευχαριστως να το διαβασω.

:wave2:

m1ke
03/04/2006, 16:41
Φίλε ξέχνα japan για φέτος. Triumph Daytona 675 είναι η φετινή αποκάλυψη. Εάν το δεις στην πίστα θα καταλάβεις. Μόλις έσκασε μύτη στην Ελλάδα το τσίμπησαν Συνιώρης και Ευθυμίου και ήδη ο Συνιώρης έπεσε κάτω από το 1:01 στα Μέγαρα και στο τελευταίο track day ήταν το πιο γρήγορο στους αγωνιζόμενους με διαφορά. Στην Αγγλία κέρδισε τον πρώτο αγώνα της σεζόν στα SS600. Είναι κουκλί, είναι και το πιο φτηνό με 11.000 και μπορείς να το κάνεις και test drive στην Ηλιοφίλ. Τι άλλο θέλεις:confused:

ktm640lc4
03/04/2006, 16:47
Ωραια.

Η ηλιοφιλ που ειναι?

:)

m1ke
03/04/2006, 16:50
Ηλιοφίλ.

Έκθεση Μοτοσυκλετών & Αξεσουάρ
Κεντρικό:Λ.Αμαρουσίου 31
Τ.Κ.141 23, Λυκόβρυση
Τηλ.:210 28 49 200
Fax:210 28 42 226

Υποκ/μα: Μιχαλακοπούλου 77
Τ.Κ.11528, Αθήνα
Τηλ.:210 77 70 079
Fax:210 74 88 251

ktm640lc4
03/04/2006, 17:10
Ωραια παω τωρα να δω.

Αυριο θα παω να οδηγησω.

:)

gdevelek
03/04/2006, 17:13
είσαι σίγουρος πως θέλεις SS για καθημερινή χρήση στην κίνηση;

θα σου πω μόνο πως πολλοί στο φόρουμ που έχουν SS έχουν κι ένα παπί...

MOZART
03/04/2006, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Οχι δεν ξερω κανενα ουτε θα ελεγα σε καποιον να δωσει μηχανακι. Ειναι λιγο καπως....

ΜΑλλον αυτο θα κανω, θα παω και ισως καταφερω να το οδηγησω.

Παντως ευχαριστω για τις απαντησεις σου και γενικα ολα τα παιδια που απαντησαν.

Οτι αλλο εχεις/εχετε καμια ιδεα γενικα τι να επιλεξω και καποιο αλλο tip ευχαριστως να το διαβασω.

:wave2:
επειδη θα με βγαλεις εξω απο τα ρουχα μου εσυ σε μισο μηνα θα κατεβω Αθηνα παλι, κανονισε να βρεθουμε να στο δωσω γιατι ποιο αναποφασιστο αγοραστη δεν εχω δει.
Θα σου πω ενα πραγμα ομως επειδη η χρηση που το θελεις ειναι και καθημερινη 3 μηχανακια να πας να κοιταξεις και ασε τα ss600.
Z1000, FAZER 1000 το γυμνο και Touono.Στριβουν οπως τα ss και δεν θα τα εχεις παρκαρισμενα και θα περιμενεις το σαββατοκυριακο

el_hymador
03/04/2006, 17:52
Eγω θα σου προτεινα να αλλαξεις τελειως ροτα και να κανεις test-ride(το δινουν στο Περιστερι) ενα Suzuki sv1000 ... και φθηνο ειναι και γκαζι εχει και μετα απο ενα εξαμηνο δεν θα βγει καινουργιο μοντελο να σε ξενερωσει...ειναι πολυ καλο εγω το οδηγησα και μου αρεσε πολυ..:wave2:

ktm640lc4
04/04/2006, 10:57
Kαλημερα. :wave2:

Καταρχην ναι ειμαι αναποφασιστος και γενικοτερα στην ζωη μου. Πραγμα μερικες φορες πολυ ενοχλητικο. Οπως τωρα. Απλα τωρα παιζει και μεγαλο χρηματικο ποσο και οσο νανε πρεπει να το καλυψω απο ολες τις πλευρες αν δεν θελω να παω φυλακη και να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο για ενα μηχανακι που δεν κανει τελικα για μενα. Α, silk cut ασπρο καπνιζω (για παν ενδεχομενο).
:lol:

Ευχαριστω φιλε μου συμφουριτη για την προταση σου, αν ερθεις και θες κανονιζουμε για κανα καφεδακι και αναλυση.

Βασικα ειναι κατι που σκεφτομαι πολυ τελικα μετα τις δικες σας προτροπες για κανα 1000αρι γυμνο Fazer και λοιπα. Αν ειναι τοσο αβολα για καθημερινα τα ss ισως τελικα δεν λεει. Το μηχανακι δεν θα ειναι μονο για σουκου. Θα λιωσει στα χαζοχιλιομετρα μεσα στην πολη.:confused:

Τωρα για αγορα παπιου για την κινηση ειναι λιγο δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.

Η αρχικη μου σκεψη για ss ηταν σαν λογικη συνεχεια των μοτοσυκλετων που ειχα και εχω και σαν λογικη επιλογη ολων οσων ασχολουνται με μοτοσυκλετες που λεει οτι καποια στιγμη πρεπει να παρεις και ενα ss.

Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον.

lampros_fazer
04/04/2006, 12:50
Είναι κρίμα να πνίγεις ένα SS στην πόλη..
Άσε που θα κουράζει και εσένα..
Και θα σου κοστίσει (λάστιχα,βενζίνες κλπ) τελικά περισσότερο από όσο να αγόραζες ένα παπί..

apolon10
04/04/2006, 14:10
χρηση ss για την πολη. ....Ουτε να το σκεφτεσαι!!. Οδηγησα cbr1000rr για 30 λεπτα και μετα ποναγαν οι προσαγωγοι μου σαν π@τ@ν@ που δουλευε υπερωριες. Καλα δεν λεω μετα 10 μερες θα ειχα συνηθισει, αλλα σε γενικες γραμμες ειναι πολυ αβολα. Ειναι μονο για πιστα ή γρηγορες βολτες στην εθνικη.
Ασε που το γκαζι τους ειναι αναξιοποητο εντελως στην πολη.
Αν θες για πολη , αλλα ενα μηχανακι με γκαζι, δες κατι σε street ή streetfighter.
Aν θες οπωσδηποτε ss τοτε και ενα παπι ή σκουτερ ειναι μονοδρομος.
Καλες αποφασεις

ktm640lc4
04/04/2006, 14:38
Κοιτα να δεις που σιγα σιγα σαν να εχετε δικιο.

Και αυτο το fazer1000 πολυ μου αρεσει.

Θα παω για τεστ σημερα για το daytona απο κει θα κρινω και τα υπολοιπα που πανω κατω ιδια ειναι στην θεση οδηγησης. 5+ θα παω ιλιοφιλ.

ΚΑι Αναλογα θα κρινω. Αν δεν κατσει με βλεπω με το fazer.

:wave2:

lampros_fazer
04/04/2006, 15:40
Αν αντέχεις οικονομικά,κράτα και αυτό που έχεις..Αν πάρεις ss (ή και οτιδήποτε άλλο) ένα παπί πάντως θα σου λύσει τα τα χέρια..

ktm640lc4
04/04/2006, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Αν αντέχεις οικονομικά,κράτα και αυτό που έχεις..Αν πάρεις ss (ή και οτιδήποτε άλλο) ένα παπί πάντως θα σου λύσει τα τα χέρια..



Καλα να κρατουσα και το ΚαΤεΜακι μου θα ηταν τελεια.

αλλα..:bigcry:

gdevelek
04/04/2006, 15:59
πώς γίνεται να σκέφτεσαι σοβαρά το 1000άρι fazer, όταν έχεις γράψει πως θεωρείς το GSX-R750 ως αεροπλάνο που δεν θα μπορείς να κουμαντάρεις;

MOZART
04/04/2006, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
πώς γίνεται να σκέφτεσαι σοβαρά το 1000άρι fazer, όταν έχεις γράψει πως θεωρείς το GSX-R750 ως αεροπλάνο που δεν θα μπορείς να κουμαντάρεις;
ξερεις ειναι ψυχολογικο καθαρα γιατι το ss μοιαζει με πυραυλο ενω το naked λες νταξει ειναι μια μηχανη.Ασχετα που το fazer ειναι πιο τουμπανο.Παιδια ολα τα πας αρκει να εχεις σεβασμο σ'αυτο που οδηγεις.

gixxerpap
04/04/2006, 19:00
ρε μη μασας!!!

και μενα η πρωτη μου μηχανη ηταν ενα gsxr 750 K2, και δεν μπορω να πω οτι με δυσκολεψε....

ισα ισα που με βοηθησε σε στιγμες που ενα 600 θα με προδιδε...

μαλλον η καλυτερη μηχανη που εχω οδηγησει μεχρι σημερα...

DrIoannis
04/04/2006, 19:08
Τι να σας πω.Εμένα μου αρέσει το GSXR600 Κ6 αλλά σήμερα είδα το TUONO το καινούριο,το έβαλα μπροστά και εντός των ημερών θα το πάω και βόλτα.Ομολογώ ότι είναι υπέροχο.Ο ιδιοκτήτης μου είπε "Εμπνέει απόλυτη εμπιστοσύνη".Θα σας πω μόλις το στρώσει:D

ktm640lc4
05/04/2006, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
πώς γίνεται να σκέφτεσαι σοβαρά το 1000άρι fazer, όταν έχεις γράψει πως θεωρείς το GSX-R750 ως αεροπλάνο που δεν θα μπορείς να κουμαντάρεις;


Kαλημερα.

Ακριβως οπως τα λεει ο μοτζαρτ απο κατω σου φιλε μου. Τελικα πρεπει να ειναι ψυχολογικο. Πιο νορμαλ θεση οδηγησης και γενικα πιο νορμαλ πραγματα. Γιαυτο και κοιταω το fazer1000 που μπορει να κανω και λαθος τελικα.

Χτες πηγα τελικα στην ηλιοφιλ οπως μου συστησε φιλος απο δω αλλα το μηχανακι ειναι συνεργειο μετα απο σαβουρδα που εφαγε καποιος που το πηγε testride. Ο τυπος ειχε ξενερωσει ασχημα και σκεφτοταν να μην ξαναβγαλει το μηχανακι εξω για τεστ.

Θα τον παρω την αλλη εβδομαδα να δω τι θα μου πει και βλεποντας και κανοντας.

Παντως σε οσους ειπα οτι το μηχανακι θα κανει πολλα χιλιομετρα μεσα στην πολη γουρλωσαν τα ματια τους παιδια τρελλο γελιο. Πραγματικα μια ενστικτωδης αντιδραση και ειχαν και δικιο οι ανθρωποι. Αλλα τι να κανεις που πρεπει να αγορασω ενα.

Επισης ακουσα οτι ΙΣΩΣ η kawasaki του χρονου θα βγαλει καινουργιο μοντελο zxr636. Κατα 50% αν καταλαβα καλα.

Παντως εσεις μου λετε να παρω ενα ss απο οτι καταλαβαινω.
Δεν θα με δυσκολεψει.

Το vtr1000 το απλο πως το βλεπετε σαν επιλογη?

tsoukas77
05/04/2006, 15:32
Να επαναλαβω και εγω την αποψη μου για χιλιοστη φορα,αν μετρω σωστα!

Παρε αυτην που θες.Ασε τα κοστη,την κουραση στην πολη,την καταναλωση σε δευτερη μοιρα.Η μοτοσυκλετα ειναι παθος το οποιο πληρωνεις σε χρημα και χρονο,για να παρεις την απολαυση που δικαιουσαι.Δεν χωρουν πολλα ορθολογικα κριτηρια στην αγορα μοτοσυκλετας.

Θελω να πω οτι αν σου αρεσει ενα ss και για λογους πρακτικοτητας αγορασεις ενα γυμνο,δεν προκειται ποτε να σε κανει τοσο ευτυχισμενο οσο δικαιουσαι,βασει των χρηματων και του χρονου που θα δαπανησεις γι'αυτο.

ktm640lc4
05/04/2006, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Να επαναλαβω και εγω την αποψη μου για χιλιοστη φορα,αν μετρω σωστα!

Παρε αυτην που θες.Ασε τα κοστη,την κουραση στην πολη,την καταναλωση σε δευτερη μοιρα.Η μοτοσυκλετα ειναι παθος το οποιο πληρωνεις σε χρημα και χρονο,για να παρεις την απολαυση που δικαιουσαι.Δεν χωρουν πολλα ορθολογικα κριτηρια στην αγορα μοτοσυκλετας.

Θελω να πω οτι αν σου αρεσει ενα ss και για λογους πρακτικοτητας αγορασεις ενα γυμνο,δεν προκειται ποτε να σε κανει τοσο ευτυχισμενο οσο δικαιουσαι,βασει των χρηματων και του χρονου που θα δαπανησεις γι'αυτο.


.......τι να πω τωρα.
:smilea:

gdevelek
05/04/2006, 15:59
το "πάρε αυτή που θες" είναι πολύ σωστό ΜΟΝΟ αν έχει κανείς την ευκαιρία να δοκιμάσει για κάποιες ώρες και σε όλες τις συνθήκες κάθε εναλλακτική επιλογή

διαφορετικά, είναι παγίδα

ktm640lc4
06/04/2006, 10:50
Βασικα ολοι, με εχετε βαλει σε σκεψεις, αλλα ο tsoukas77 με εστειλε.

DrIoannis
06/04/2006, 11:09
kawasaki του χρονου θα βγαλει καινουργιο μοντελο zxr636 κατά 99%;) .Ήρθε ο καιρός του να αλλαχτεί.Εάν δεν κάνω λάθος κάθε 2 χρονια αλλάζουν τα SS.Αυτό για εμένα αποτελεί ένα σοβαρό αντικίνητρο.

m1ke
06/04/2006, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
kawasaki του χρονου θα βγαλει καινουργιο μοντελο zxr636 κατά 99%;) .Ήρθε ο καιρός του να αλλαχτεί.Εάν δεν κάνω λάθος κάθε 2 χρονια αλλάζουν τα SS.Αυτό για εμένα αποτελεί ένα σοβαρό αντικίνητρο.

Καλά εάν πάμε με τη λογική αυτή δεν πρέπει να ξαναγοράσουμε μηχανή, γιατί θα περιμένουμε εσαεί το νέο μοντέλο :lol: . Άλλωστε μην περιμένεις ότι θα έχει τις τρομερές διαφορές με το τωρινό. Παίζει να είναι και πιο άσχημο εάν το κάνουν όπως το νέο zx10.

lampros_fazer
06/04/2006, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Να επαναλαβω και εγω την αποψη μου για χιλιοστη φορα,αν μετρω σωστα!

Παρε αυτην που θες.Ασε τα κοστη,την κουραση στην πολη,την καταναλωση σε δευτερη μοιρα.Η μοτοσυκλετα ειναι παθος το οποιο πληρωνεις σε χρημα και χρονο,για να παρεις την απολαυση που δικαιουσαι.Δεν χωρουν πολλα ορθολογικα κριτηρια στην αγορα μοτοσυκλετας.

Θελω να πω οτι αν σου αρεσει ενα ss και για λογους πρακτικοτητας αγορασεις ενα γυμνο,δεν προκειται ποτε να σε κανει τοσο ευτυχισμενο οσο δικαιουσαι,βασει των χρηματων και του χρονου που θα δαπανησεις γι'αυτο.
Δεν συμφωνώ..Και βέβαια χωράνε και πρέπει να χωράνε ορθολογικά κριτήρια στην αγορά μηχανής..Με πρώτο το πόσο αντέχει η τσέπη του καθενός..Αν ήταν έτσι όπως τα λες εσύ,όλοι θα οδηογύσαμε R1 SP/K6 Yoshimura/999R/Mille Factory κλπ και σε ένα χρόνο θα μπαίναμε όλοι μαζί φυλακή..
Άλλο κριτήριο είναι η χρήση της μοτοσυκλέτας.Ας πούμε ότι ο φίλος
ktm640lc4 γουστάρει να πάρει ss (όπως καλή ώρα τώρα) αλλά δεν πρόκειται να το βγάλει ποτέ εκτός πόλης γιατί δεν έχει χρόνο/λεφτά ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.Τότε τι απόλαυση μπορεί να του προσφέρει το ss??

tsoukas77
06/04/2006, 15:16
Το οικονομικο ζητημα ειναι αναγκαια προυποθεση.Αναγκαιο ορθολογικο κριτηριο.Δυστυχως.Ομως,στα παθη μας,πρεπει να ελαχιστοποιουμε τα ορθολογικα κριτηρια,γιατι δεν θα τα απολαυσουμε σε τελικη αναλυση.
Ο φιλος προφανως εχει καποια προτιμηση και εχει κανει καποια προεπιλογη,σιγουρα με βαση την τιμη αγορας.Απο εκει και περα,πιστευω οτι ειναι τραγικο να θεσει πολλες ορθολογικες παραμετρους και να καταληξει σε μια μοτοσυκλετα που μπορει μεν να ειναι η καλυτερη για αυτες τις παραμετρους,αλλα δεν θα ικανοποιει τον ιδιο.
Για ολους μας η μοτοσυκλετα ειναι παθος και απολαυση.Αν δεν ηταν,θα ειχαμε ολοι παπακια των 400 ευρω για να κανουμε την δουλεια μας.
Οσο για το τι απολαυση μπορει να σου προσφερει ενα ss στην πολη,ειμαι σιγουρος οτι αν λατρευεις την μοτοσυκλετα σου,αν οντως ειναι το μεγαλο παθος σου,μπορει να σου προσφερει απιστευτα συναισθηματα σε οποιαδηποτε κατασταση.
Στην αρχη,ορκιζομουν οτι δεν θα παιρνω την Duc στην πολη ωστε να μην την ταλαιπωρω αλλα την τριτη μερα δεν αντεξα και απο τοτε την εχω για κανονικη καθημερινη χρηση.Εστω και μονο δουλεια-σπιτι.Την απολαμβανω και εκει.Την απολαμβανω και οταν καθομαι και την κοιτω στο παρκινγκ επι 3 ωρες.

Ολα τα παραπανω,ισχυουν οταν θες να αγορασεις μια μοτοσυκλετα που σε "φτιαχνει".Αμα την θες ως εργαλειο για να κανεις την δουλεια σου,τα παραπανω ειναι μπουρδες...

R-1nas
06/04/2006, 22:12
Βασικα φιλαρακι τη ζωδιο εισαι;(Διδυμο σε κοβω) Οχι παιδια δεν του την πεφτω:eyepop: απλα η κατασταση του μου θυμιζει την δικια μου :p

Ξεκινησα απο ER6 μετα στο Z 750 και λιγο πριν την εκθεση στο Fazer 600ABS. Ηθελα ενα μηχανακι και για καθημερινα μεσα στην πολη αλλα να κανω ενα μπραφ στην εθνικη να παιρνουν τα μυαλα μου αερα. Οικονομικα ολα τους δεν ειναι κουραστικα και φτηνα. Ελα ομως που επικρατησε η καυλα :cool: R1 Lava Red τελικα. Και η μεση μου ποναει, και οι προσαγωγοι μου, και βραζει ο κωλος μου και καιει τα αντερα της. Ξεκινησα να την παιρνω στην δουλεια γιατι ηθελα τα 10χλμ που ειναι η αποσταση να τα απολαμβανω αλλα φιλε μου τελικα πηγενα κουρασμενος, τσατισμενος που ο ταριφας στο φαναρι δεν μου εκανε χωρο να περασω,γιατι το τιμονι δεν κοβει πολυ ωστε να περασω μεσα απο τα αυτοκινητα, που αναψε το μηχανακι στους 110c με αποτελεσμα να παρουν φωτια τα μπουτια μου κλπ.

Η αποφαση δικη σου αλλα σκεψου το πολυ καλα. Οσο για τα γκαζια ολα αυτα εγω πιστευω ειναι ψυχολογικα, εαν εχεις το μυαλο σου στην θεση του και εισαι συνηδητοποιημενος και δεν κανεις καγκουριες τοτε θα τα καταφερεις μια χαρα. Γιατι οπως σου ειπα πιο πανω η κατασταση σου μια απο τα ιδια και εγω.
Εγω καθε σ/κ κανω βολτες με τον μπαρμπα μου που εχει ακριβως το ιδιο μηχανακι και κανουμε βημα βημα διαφορα μαθηματα γιατι τελικα ειναι πολυ πολυ σκληρο τιμονι αυτο που αγορασα και πρεπει να ειμαι 100% συγκρατημενος και συγκεντρωμενος

δεν τα λεω ολα αυτα για να το παιξω εξυπνος, να βοηθησω εαν μπορω προσπαθω.



*κατι που ξεχασα. Ολα τα SS600 εμενα μου φαινονται πολυ πολυ αβολα. Το R1 μπροστα τους ειναι touring....

ktm640lc4
07/04/2006, 09:21
Ρε παιδια τι εχω παθει λεμε?

Οχι υδροχοος ειμαι βασικα. Αλλα τρομερα αναποφασιστος.

Εννοειται οτι τα λεφτα ειναι το μονο κριτηριο. Εννοειται οτι η μηχανη ειναι καυλα και ΜΟΝΟ. Τιποτα αλλο.

Αν τα ειχα τα λαλα, δεν θα ρωτουσα εξ'αρχης.
Ελα ομως που δεν.....

Ελατε λιγο στην θεση μου, φαντασου να κανω μια χαζη αγορα και να πληρωνω για 4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! χρονια. Και 4 χρονια να συχτηριζω την κοινωνια την που....ανα που δεν με εκανε πλουσιο.

Ξερω οτι πολλοι απο εδω μεσα εχετε κουραστει με τις μαλακιες μου, αλλα μονο εσας εχω ρε αδέρφια. :beer:

Ψαχνω σαν που...ης.

Alki_Viades
07/04/2006, 11:35
Ειμαι ακριβως στην ιδια θεση με σενα αφου τον Σεπτεμβριο ξεχρεωνω τον δουκα.

Η επομενη θα ειναι street που θα συμβιβαζει πολη-πιστα/στροφιλικια-ταξιδια, ΟΧΙ κανενα τρελο ss. Εχω ψιλοκαταληξει σε μεταχειρισμενο CBR600F που ειναι ελαφρυ (πολη), στριβει και βγαζει ταξιδι. Πιστευω θα μου κοστισει +1 χιλιαρικο, βαλε αλλο 1 για δερματα - μποτες κτλ.

Το κραταω κανενα χρονο, βλεπω αν γουσταρω τα street κι αν παλευονται στην ελλαδα και μετα παω για κανενα FZ1 ή 1200GS, αναλογα. Μεταχειρισμενα ή καινουργια, θα δειξει τοτε...

Αν εσυ εισαι κολλημενος με τα ss, παρε ενα μεταχειρα τωρα, μαθε το κι αν συνεχισεις να γουσταρεις παρε κανενα τουμπανο σε 1-2 χρονια.

:wave2: :wave2: :wave2:

lampros_fazer
07/04/2006, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Ξερω οτι πολλοι απο εδω μεσα εχετε κουραστει με τις μαλακιες μου, αλλα μονο εσας εχω ρε αδέρφια. :beer:
Εγώ προσωπικά δεν έχω κουραστεί,απλά δεν έχω/ξέρω κάτι άλλο να πω να βοηθήσω παραπέρα..(πιθανόν και κάποιοι άλλοι το ίδιο)
Ίσα ίσα που παρακολουθώ με ενδιαφέρον την κουβέντα αυτή και βάζω υποθετικά το ίδιο δίλημμα στον εαυτό μου,που πιθανόν να συναντήσω αργότερα και εγώ..(αλλά έστω και υποθετικά,"άκρη" δεν έχω βγάλει..)

:wave2:

tsoukas77
07/04/2006, 16:36
Ποιος απο εδω μεσα ειναι δυνατον να κουραστει απο μοτοσυζητησεις;!!!

Να σου λυσω το προβλημα μια και καλη;Σκεφτηκες για καμμια Duc 748 ή 749;

killbill
08/04/2006, 09:39
Loipon na po kai ego thn gnomh mou sto filo "ktm640lc4".

Pare opio goustareis perissotero kai mh berdevese. Ego apo CBR 125R phga se CBR 600 F4i kai kykloforo kathimerina entos polhs kano apostash 40 Km phgainela.

OK thn proth vdomada eixe piastei ligo h mesh mou kai htan ligo pio kourastiko. Meta apo ena mhna pou kykloforo etsi den to skeftomai katholou exo synithisei thn kinhsh kai to efxaristieme otan kykloforo.

Ta Savvatokyriaka vgaino tis voltoules mou anoigo kai ligo na ftiaxto kai meta sthn kathimerinh routina.

Ola einai thema synitheias, ti allo na sou po ego kykloforo kai 10 xronia polh me papia kai ta teleftea 2 xronia eimouna me to cbraki 125.

Vevaia oti to kostos gia ss600 mesa sthn polh einai megalytero den to syzhtame (vale Km sta lastixa service ktlp + Venzines) an kai nomizo den tha keei poly perisotero apo to KTM.

Kalh tyxh sthn epilogh sou

Alchimistis
09/04/2006, 15:02
H αληθεία ειναι πως το ερωτημα αυτο μας έχει βασανίσει όλους μας...(οποτε αποκλειεται να κουραστεί κανεις)
Εγω πιστεύω ότι αν δεν πάρεις αυτο που θα σου αρέσει πραγματικά τοτε θα σε τρώει συνέχεια...
Η αληθεια ειναι οτι θα συναντήσεις κάποιες δυσκολίες με ενα ss αλλα αν εσυ γουστάρεις θα τα ξεπέράσεις όλα...

ktm640lc4
10/04/2006, 09:41
Καλημερα.

Η αληθεια ειναι πως καταληγω σιγα σιγα.

Για να δουμε..... Χιλια ευχαριστω σε ολους.

dankannn
11/04/2006, 15:53
Φιλε μου θα σου πω και εγώ την άποψη μου.
Αν θες ένα μηχανάκι για καθημερινή χρήση εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ένα
μεταχειρισμένο CBR 600F είναι ένα καλο μηχανάκι με πολλές δυνατότητες
και εντος και εκτός πόλης, αλλιώς θα σου έλεγα αν δεν σε ενδιαφέρει η άνεση ένα KAWASAKI 636 η ένα TRIUMPH 675 τα όπια είναι απόλυτα SS.

:) :)

kachius
11/04/2006, 16:20
Θα συμφωνήσω και εγώ με το cbr600f.

Τα κλιπ-ον είναι πάνω από την τιμονόπλάκα
οπότε θα είναι πιο άνετο από τα άλλα (καθαρά) SS.

Το έχω δυό μήνες τώρα και είμαι πολύ ερωτευμένος :a49:
Θα το συνηθίσεις γρήγορα (σαν θέση οδήγησης)
και δε θα σε κουράζει...

Α! Το σημαντικότερο πήγα να ξεχάσω:

Η μοτοαυτοκίνηση (κεντρικό είναι στην Κόρινθο αλλά έχει
και υποκατάστημα στη χαμοστέρνας) με κάθε αγορά
καινούργιας ή μεταχειρισμένης δίνει ΔΩΡΟ ένα ΠΑΠΙ 110cc

(αξίας 800ευρώ οπότε κανά τρέχαγύρευε)
πάντως θα σε βολέψει ως εναλλακτική για την πόλη
αν αυτό που θα πάρεις σε κουράζει πολύ στο σώμα ή στην τσέπη

Εδω θα βρεις το site τους (http://www.motoautokinisi.gr)

Καλή επιλογή :wave2:


που κλίνεις τελικά;

gdevelek
11/04/2006, 19:40
είναι λίγο αλλού όμως...

για fazer600 1999 με 9.000χλμ (ναι, βέεεεεεβαια) θέλουν 5.800Ε...

Ζζζζζζντόινγκ!

γνωστό μαγαζί στα Πατήσια δίνει το μοντέλο '05 για ακριβώς ένα χιλιάρικο ακόμη...

Alchimistis
12/04/2006, 09:11
Ρε συ πουλαει ενας τυπος ενα cbr 600F4 και φαίνεται χαρτι πηγεναι αγγελίες και ρίξε μια ματιά