PDA

View Full Version : Ήρθα... ο παππούς!



interest
17/04/2004, 22:03
Έχω περάσει τα δεύτερα ...άντα προ καιρού. Επανήλθα στον χώρο των δύο τροχών μετά από 25 χρόνια. Από μιά 400άρα KAWASAKI των 20 χρόνων μου σε μιά μεταχειρισμένη YAMAHA 250 σήμερα. Άλλες συνθήκες τότε, άλλα μυαλά, αλλοιώς τώρα. Τότε ήταν οι ανοιχτοί δρόμοι, το ρίσκο, η κατανίκηση του φόβου. Τώρα είναι η πρακτικότητα, η ευκολία στο παρκάρισμα, η ικανοποίηση οτι μπορείς να κάνεις ό,τι και τα παιδιά σου (...και περισσότερα γιατί τα παιδιά μου προτιμούν το αμάξι που έχει και cd).
Aυτό που θα ήθελα να συνεισφέρω στην συζήτηση ανάμεσα σε ανθρώπους που αγαπούν τους δύο τροχούς είναι οτι η χαρά της μοτοσυκλέττας, όση και αν είναι, δεν μπορεί να συγκριθεί με τον πόνο έστω και μιάς γρατζουνιάς.
Γι' αυτό "παιδιά μου" προσέξτε.
Εύχομαι σε όλους πολλά, ασφαλή και ευχάριστα χιλιόμετρα.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
18/04/2004, 06:56
καλος τον συνομηληκο. η μοτο ειναι σαν το ναρκοτικο, οσο και να λες οτι θα την κοψης, με την πρωτη ευκαιρια την ξανακαβαλας. η μοτο σε αμιαλα χερια ειναι σαν να παιζης ρωσικη ρουλετα. γιαυτο πρεπει να καταλαβενουμε ολοι το τι περνουμε στα χερια μας για να μην σκοτοσουμε και να μην σκοτοθουμε. βεβαια υπαρχουν και οι αλλοι που και να ξερουμε εμεις τι κανουμε, ερχοντε αυτοι και μας το βαζουν στο κεφαλι και πιεζουν την σκανδαλη. και το κακο ειναι οτι τελικα πρεπει να προσεχουμε αυτους περισοτερο μην μας κανουν κακο. δηλαδη πρεπει να προσεχουμε διπλα. προσοχη λοιπων και τα ματια μας 800!!!!!!!!! γιωργος

nimbus
18/04/2004, 09:00
καλημέρα κι από μένα και καλος ήρθες:wave2:
συμφωνώ με αυτά που είπατε παραπάνω...σίγουρα θέλει προσοχή. Όλοι όσοι σκέφτονται ωστόσο να μην ξανακαβαλήσουν μηχανή, επειδή έπεσαν και τρόμαξαν, πιστεύω ότι ανήκουν στην κατηγορία των ατόμων, που ψάχνουν να βρούν ταυτότητα σε μια μοτοσυκλέτα. Ελιναι ένα τεράστιο λάθος αυτό, που δυστηχώς το επαναλλαμβάνουν αρκετοί...:sun:

milaber
18/04/2004, 16:03
Κλαώς μας ήρθες παππούκα!
:wave2: :wave2: :wave2:

Έχει γεμίσει ο τόπος με -ντάρηδες, ε;
:lol: :lol: :lol:

Κανένας
18/04/2004, 16:45
Καλώς ήρθες παππού, και καλά να περάσεις
:beer:
Πια 400άρα KAWASAKI είχες ? μιλάμε για δίχρονη έτσι?:look:
Δυστυχώς μαθητευόμενε δεν έχει αναζήτηση μελών ανά ηλικία :)

milaber
18/04/2004, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAVIGATOR
Δυστυχώς μαθητευόμενε δεν έχει αναζήτηση μελών ανά ηλικία :)

Μια πλάκα κάναμε βρε εμείς οι νεολαίοι!
:lol:

Πάντως βλέπω πολλούς τελευταία που μετά από χρόνια αποφασίζουν να ξανασχοληθούν με το "άθλημα" και μ ' αρέσει!
:D

interest
18/04/2004, 21:04
Η μηχανή της νιότης μου ήταν μιά Kawasaki KZ 400 τετράχρονη, δικύλινδρη, αυτό που θα λέγανε σήμερα street. Τότε όλες street ήταν. Διαβάζαμε μόνο γιά κάτι Bultaco και Hugzvarna που ανεβαίνανε στα βουνά. Η δικιά μου ήταν από τις πρώτες με έξι ταχύτητες και τελική περίπου 160 χλμ. (το κοντέρ έδειχνε σχεδόν 200). Ήταν από τις πρώτες υποχωρήσεις που επιβάλλει ο γάμος από έρωτα: Την αντικατέστησα με ένα παπί HONDA (γιά την δουλειά) και ένα αυτοκίνητο NSU 1200 C.
Ευχαριστώ όσους διάβασαν το μήνυμά μου και έκαναν τον κόπο να συμμετάσχουν στην συζήτηση.
Πάντως θα ήταν σωστότερο να μην δίνουμε ηρωϊκές διαστάσεις στα δυσάρεστα της μοτοσυκλέττας. Ένα πέσιμο είναι ...ένα πέσιμο. Δυσάρεστο, επικίνδυνο έως και μοιραίο. Καλύτερα να μην δοκιμάζουμε τις αντοχές και τον ηρωϊσμό μας με αυτό τον τρόπο.
Η μοτοσυκλέττα είναι ένα καταπληκτικό μέσο μετακίνησης και ψυχαγωγίας που πρέπει να μάθουμε να την χρησιμοποιούμε με μέτρο.

nimbus
18/04/2004, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από interest
Η μηχανή της νιότης μου ήταν μιά Kawasaki KZ 400 τετράχρονη, δικύλινδρη, αυτό που θα λέγανε σήμερα street. Τότε όλες street ήταν. Διαβάζαμε μόνο γιά κάτι Bultaco και Hugzvarna που ανεβαίνανε στα βουνά. Η δικιά μου ήταν από τις πρώτες με έξι ταχύτητες και τελική περίπου 160 χλμ. (το κοντέρ έδειχνε σχεδόν 200). Ήταν από τις πρώτες υποχωρήσεις που επιβάλλει ο γάμος από έρωτα: Την αντικατέστησα με ένα παπί HONDA (γιά την δουλειά) και ένα αυτοκίνητο NSU 1200 C.
Ευχαριστώ όσους διάβασαν το μήνυμά μου και έκαναν τον κόπο να συμμετάσχουν στην συζήτηση.
Πάντως θα ήταν σωστότερο να μην δίνουμε ηρωϊκές διαστάσεις στα δυσάρεστα της μοτοσυκλέττας. Ένα πέσιμο είναι ...ένα πέσιμο. Δυσάρεστο, επικίνδυνο έως και μοιραίο. Καλύτερα να μην δοκιμάζουμε τις αντοχές και τον ηρωϊσμό μας με αυτό τον τρόπο.
Η μοτοσυκλέττα είναι ένα καταπληκτικό μέσο μετακίνησης και ψυχαγωγίας που πρέπει να μάθουμε να την χρησιμοποιούμε με μέτρο.

συμφωνώ:) :wave2:

afrotwin
19/04/2004, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από interest
Η μηχανή της νιότης μου ήταν μιά Kawasaki KZ 400 τετράχρονη, δικύλινδρη, αυτό που θα λέγανε σήμερα street. Τότε όλες street ήταν. Διαβάζαμε μόνο γιά κάτι Bultaco και Hugzvarna που ανεβαίνανε στα βουνά. Η δικιά μου ήταν από τις πρώτες με έξι ταχύτητες και τελική περίπου 160 χλμ. (το κοντέρ έδειχνε σχεδόν 200). Ήταν από τις πρώτες υποχωρήσεις που επιβάλλει ο γάμος από έρωτα: Την αντικατέστησα με ένα παπί HONDA (γιά την δουλειά) και ένα αυτοκίνητο NSU 1200 C.
Ευχαριστώ όσους διάβασαν το μήνυμά μου και έκαναν τον κόπο να συμμετάσχουν στην συζήτηση.
Πάντως θα ήταν σωστότερο να μην δίνουμε ηρωϊκές διαστάσεις στα δυσάρεστα της μοτοσυκλέττας. Ένα πέσιμο είναι ...ένα πέσιμο. Δυσάρεστο, επικίνδυνο έως και μοιραίο. Καλύτερα να μην δοκιμάζουμε τις αντοχές και τον ηρωϊσμό μας με αυτό τον τρόπο.
Η μοτοσυκλέττα είναι ένα καταπληκτικό μέσο μετακίνησης και ψυχαγωγίας που πρέπει να μάθουμε να την χρησιμοποιούμε με μέτρο.

kalos ton orimo
diladi tora mas les oti den ise pia erotevmenos ke girises stin palia sou agapi ego ime ligo pio neos apo sena ala oti les to nio8o ke to ksero ase pou ena bultaco 370 pou ixa itan aformi kapios kolitos na xasi to kefali tou se ena dendro ston lago tis voulas prin pola xronia diladi sigoura den ftene mono ta oximata ala ke oi odigoi
esi ekanes kapio sistima epanentaksis sou stin kikloforia me moto i apla kavalises ke afto itan olo kseris ti asfalia ine se 8esi na sou prosferi i mixani pou kavalas?
esi odigas me fovo ke anasfalia?
otan kratas tin mixani sta xeria sou stamatimenos mipos se kratai afti? se ti fasi vriskese exis fovia otan odigas?
ego 8a sou elega na min kse8arevis ke prepi na kseperasis ke kapious fovous giati stin ilikia sou ena atixima mpori na apovi mireo ke ine poli orea afta pou siniditopioises gia tin asfalia ala an den mporis pragmatika na antapeksel8is diladi an ta antanaklastika sou ine pesmena an exis megalo anxos sto na prosilonese me megali taxitita pano stin mixani an xanis to estiako sou pedio odigontas genika an den empistevese ton eafto sou oti 8a kani tous aparetitous xirismous se mia diskoli stigmi
ir8e o keros na vris mia kenouria gineka na eroteftis ke ase tin mixani gia mia volta mia sto toso se kontines apostasis

ke an ola afta pou leo ine la8os ke ise akmeos me aristes odigikes ikanotites ela me to ergalio kamia volta mazi mas
ke ola 8a vroun to dromo tous
:wave2:

code
19/04/2004, 13:18
ήρθες mr interest!!!!!!!:beer: :)

και επειδή.....

1. "παπού" έχουμε βαφτίσει έτερο φίλτατο και πολυβασανισμένο μέλος του μοτοφορου μας (...βλ. hornet, παππούς, trip master, love master.... κτλπ., κτλπ.:eek: :eyepop: )

2. "τα νιάτα δεν είναι περίοδος της ζωή, αλλά ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ του ΝΟΥ"
.....τότε επιτρέψτε μου να σας φωνάζουμε......


..... νιάτο!!!!!!!!!!!!!!:p :eek: :p :eyepop: :beer: :beer:


:wave2:
:sun:

Nefeli
19/04/2004, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από code
ήρθες mr interest!!!!!!!:beer: :)

και επειδή.....

1. "παπού" έχουμε βαφτίσει έτερο φίλτατο και πολυβασανισμένο μέλος του μοτοφορου μας (...βλ. hornet, παππούς, trip master, love master.... κτλπ., κτλπ.:eek: :eyepop: )

2. "τα νιάτα δεν είναι περίοδος της ζωή, αλλά ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ του ΝΟΥ"
.....τότε επιτρέψτε μου να σας φωνάζουμε......


..... νιάτο!!!!!!!!!!!!!!:p :eek: :p :eyepop: :beer: :beer:


:wave2:
:sun:


Καλά Γαλάτεια άψογα τα λες!!!!!!!!!!!!!!

Στα πρώτα του νιάτα καβάλησε μηχανάρα στα δεύτερα νιάτα του πάλι καβαλάει μηχανάρα.

Τι να πούμε κι εμείς?????????????

Καλώς ήρθε !!!!!!!!!!!!!





:wave2:

illuminatios
19/04/2004, 21:58
Ψιτ ... εε....!!!
Παλιάνθρωποι....
Σαν πολλοί μεσήλικες δεν αρχίζουν να μαζέυονται εδώ????
Σε λίγο θα νιώθω συνοδός ΚΑΠΙ όποτε βγαίνουμε βόλτα...
Ψιτ μαστρο interest φρόντισε να είσαι τόσο καλός όσο και οι άλλοι συνταξιούχοι εδώ μέσα,αλλιώς την έχεις πολύ άσχημα .
Αλλά πολύ πολύ άσχημα.
Κι αυτά τα παιδιά μου ,τα προσέχτε και τις άλλες αηδίες που σας καρφωνονταί στο κεφάλι όσο γερνάτε κράτα τα για την πάρτη σου ...κατάλαβες! Του δικούς σου φόβους δε θα τους λουστώ εγώ.. και ειδικα εδω μέσα!
Λοιπόν.... αυτά για τώρα....καλώς ήλθες... και όχι πολλά πολλά γιατί δεν τα σηκώνουμε εμείς αυτά...
......
......
... Όριστε μας... παλιάνθρωποι μουμπλε μουμπλε

milaber
19/04/2004, 22:00
Ωραίο καλωσόρισμα του έκανες του ανθρώπου ρε!

Παλιάνθωπεεε!

:lol:

illuminatios
19/04/2004, 22:15
Ναι ρε ,γιατί όταν τους αφήνεις χαλαρώνουν και το ρίχνουν στις μπύρες και στις γκόμενες.
Ρε δε μπας κάνα Χατζή για χανούμ μπουρέκ και καταιφάκι σοκολάτας που θα μας κάνεις και παρατήρηση!
Ωχου αδερφάκι μου....

nimbus
19/04/2004, 22:29
:lol: :lol: :lol:

periklisk
19/04/2004, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από illuminatios
Ναι ρε ,γιατί όταν τους αφήνεις χαλαρώνουν και το ρίχνουν στις μπύρες και στις γκόμενες.
Ρε δε μπας κάνα Χατζή για χανούμ μπουρέκ και καταιφάκι σοκολάτας που θα μας κάνεις και παρατήρηση!
Ωχου αδερφάκι μου....


ΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕ!!!!!!:lol: :lol: :lol: :lol:

Γεια σου Αποστόλη υπερδιπλάσιε!!!!!!!!!!!

milaber
19/04/2004, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από illuminatios
Ναι ρε ,γιατί όταν τους αφήνεις χαλαρώνουν και το ρίχνουν στις μπύρες και στις γκόμενες.
Ρε δε μπας κάνα Χατζή για χανούμ μπουρέκ και καταιφάκι σοκολάτας που θα μας κάνεις και παρατήρηση!
Ωχου αδερφάκι μου....

Aμε!
Κι απ' όλα τα σοροπισαστά και τα πολίτικα!
Και πάνω απ' όλα καζαν ντιπί!
Γιατί στο Βορρά ξέρουμε από καλό φαϊ!

:D

periklisk
19/04/2004, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Aμε!
Κι απ' όλα τα σοροπισαστά και τα πολίτικα!
Και πάνω απ' όλα καζαν ντιπί!
Γιατί στο Βορρά ξέρουμε από καλό φαϊ!

:D

Καζάν ντιπί τι πες τώρα.... είναι ένα ζαχαροπλαστείο κοντά στο σπίτι μου και κάνει γ@μ@τΟ!!!!!



Το ποστάκι μπάχαλο πάλι......:wave2:

milaber
19/04/2004, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Καζάν ντιπί τι πες τώρα.... είναι ένα ζαχαροπλαστείο κοντά στο σπίτι μου και κάνει γ@μ@τΟ!!!!!



Το ποστάκι μπάχαλο πάλι......:wave2:

Απλά να ξέρεις πως ο Χατζής που είπε και ο "Πεφωτισμένος" έχει δικό του κοπάδι βουβάλια μόνο και μόνο για το καζάν ντιπί...
Αυτό τα λέει όλα!

Θα σας μάθουμε και να τρώτε ρε ζώααα!

:D

milaber
19/04/2004, 23:59
Άσε γιατί με τα μπαχαλοpost φάγαμε και παρατήρηση σήμερα από τον hornet...
Και με πήρε από κάτω...

Κομμένη η μ*****α λοιπόν!

periklisk
20/04/2004, 00:00
Έχει δίκιο πάντως......

Το φέρνει η κουβέντα δεν το κάνουμε (τουλάχιστον εγώ) επίτηδες......

milaber
20/04/2004, 00:02
Έτσι...
Έτσι...

:wave2:

periklisk
20/04/2004, 00:13
Για να ισιώσουμε λοιπόν θα πω το εξής:

Καλώς όρισες interest και έχω να σου πω πως την πλάκα που κάνουμε μεταξύ μας μην την παίρνεις στα σοβαρά....

Και εγώ καινούργιος είμαι.... Από το Φεβρουάριο γράφω....

Για να ξαναγυρίσεις μετά από 25 χρόνια στις μοτό πρέπει να σου αρέσουν αρκετά.......

milaber
20/04/2004, 01:30
Για να ξαναγυρίσεις μετά από 25 χρόνια στις μοτό πρέπει να σου αρέσουν αρκετά.......

Σίγουρα!

almalibera
20/04/2004, 09:41
Η μηχανή δεν θελει ηλικία, θελει καρδια και νου!





Καλως μας ήλθες!!

:wave2: :winka:

hornet
20/04/2004, 11:17
Καλωστονα το νεο......:eyepop: :uplate: :hypnotize :look:
καλα να περασεις εδω

interest
23/04/2004, 11:38
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους γιά το καλωσόρισμα και τα καλά σας λόγια. Σίγουρα την αγαπάω την μοτοσυκλέττα, αγαπάω και άλλα πράγματα και, βέβαια, την γυναίκα μου (εξακολουθώ). Είμαι της άποψης οτι οι πραγματική αγάπη δεν πεθαίνει ...απλώς ωριμάζει. Είτε αφορά την γυναίκα, είτε την μοτοσυκλέττα. Όπως λοιπόν το παληό και ώριμο κρασί το προτιμάς, πίνεις, ομως, και καμμιά μπύρα ενδιάμεσα, έτσι, όταν έχεις ωριμάσει, μπορείς να συνδυάσεις και μηχανή και γυναίκα και άλλα.
Άλλωστε δεν είμαι ραμολί, απλώς ώριμος. Ακμαίος και δραστήριος με ισχυρά αντανακλαστικά, γρήγορες αντιδράσεις και το μυαλό μέσα στο κεφάλι (και πιό μέσα από το κράνος).
Σας ευχαριστώ και πάλι.
Καλά χιλιόμετρα:wave2: