PDA

View Full Version : Γεράνεια



matmat
04/04/2006, 08:41
To Μαγικό βουνό

Είπαμε και εμείς ( Dimchios & matmat )να κάνουμε μια μικρή βολτίτσα και να αλλάξουμε βουνό μιάς και τελευταία στην Πάρνηθα παρατηρείτε συνωστισμός .
¨Έτσι μας προκύψαν τα Γεράνεια .
Η συνάντηση με τον Dim καθορίστηκε αρχικά για 09:00 που έγινε 10:00
στην έξοδο της Αττικής για Μάνδρα .
Όσο τον περίμενα έκανα και τις σχετικές γνωριμίες με κάποια παιδιά με 4Χ4
που προσπαθούσαν κι αυτοί να μαζευτούν για κάποιο βουνό ωραίοι πολεμικοί τύποι να είναι καλά !!!
Η διαδρομή που ακολουθήσαμε με τον Δημήτρη είναι Από την παλιά Εθνική Θηβών μέχρι την διασταύρωση για το Μοναστήρι Παναγία Φανερωμένη όπου και κάναμε Αριστερά περνώντας έξω από την Μονή με κατεύθυνση για Αγ Γεώργιο και διασχίζοντας Ασφάλτινα τον Πατέρα μέσα απο μια διαδρομή αρκούντως εκπληκτική με πολλά νέα πεύκα στα χαμηλά να ξεπηδούν από το χαλί που έχει στρώση η άνοιξη με τα αγρολούλουδα και τις ευωδιές να σε συνεπαίρνουν
Πρώτη στάση για τσιγάρο και καφέ που είχα μαζί στο Εκκλησάκι λίγο πιο κάτω από την κορυφή του Πατέρα με τον κάμπο της Βοιωτίας να απλώνεται στα πόδια μας από την μια μεριά ενώ από την άλλη το μάτι να χάνεται στην Αττική γη .
Κατεβαίνοντας προς Ψάθα – Αλεποχώρι με τον κόλπο του Πόρτο Γερμενό και
τον Κορινθιακό να απλώνεται ήρεμο σαν λίμνη νοιώθεις πόσο μικρός είσαι μέσα σε αυτό το μεγαλείο της φύσης .
Η διαδρομή προς Περαχώρα Φαντάζομε γνωστή στους περισσότερους δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη περιγραφή , η ανάβαση των Γερανείων μέσα από τα πεύκα που προσπαθούν να καταπιούν την άσφαλτο και να ανακτήσουν τα παλιά και χαμένα σημάδια και μονοπάτια είναι κάτι παραπάνω από μαγική .
Μια είσοδος στο Δάσος μερικά χιλιόμετρα πριν από τα Πίσια και μια φυσική ανάγκη
Μας αναγκάζουν να κάνουμε μια στάση για τσιγάρο και παιχνίδι με δύο λασπολακούβες
που μας ενοχλούσαν ετσι όπως στέκονταν προκλητικά μπροστά στο μονοπάτι για το δάσος .
Από Πίσσια και τον ονομαστό Πλάτανο λοιπόν ξεκινήσαμε να διασχίσουμε χωμάτινα πλέον το μαγικό Βουνό αφού λίγο πριν σταθήκαμε στην βρύση και δροσιστήκαμε , μυρίσαμε και ξεκουραστήκαμε , είχαμε και έναν καταπληκτικό διάλογο :
Δημ : Ρε σύ πως την έκανες έτσι ??
Ματ: ποια ρε Δημήτρη ?
Δημ : Την Αφρικα βρε !!
Ματ : γιατί τι έχει ?
Δημ : είναι πιο λασπωμένη από την δικιά μου ( με παράπονο ) αφού τις ίδιες
λακκούβες περάσαμε ( με έκπληξη και παράπονο )
Ματ : δεν ξέρης να περνάς βρε Δημήτρη ( Με κακό και σαρδόνιο χαμόγελο )
Δημ : καλά θα σου δείξω αργότερα …
Πέντε χιλιόμετρα αργότερα τιμωρούσε μια λασπολακκούβα που παραλίγο να με ρίξει !!!
Δημ : Να για να μάθεις που πήγες να ρίξεις τον φίλο μου !! ( Γειά σου ρε Δημήτρη γίγαντα !!!)

:wave2: :beer:

matmat
04/04/2006, 08:41
Μετά την Παναγία Φανερωμένη το μικρό ξωκλήσι 3,8χλμ από Πισσια , μεταφέρει όπως τα περισσότερα ορεινά ξωκλήσια μια ωραία εικόνα απέριττης λιτότητας και γαλήνης, έτσι καθώς ξεφυτρώνει στο διάσελο με την πέτρινη πηγή παραδίπλα και ένα καταπράσινο αυτή την εποχή χαλί να το τριγυρίζει μιας και η γή γονιμοποιείτε .
Αφήνοντας αριστερά μας το εκκλησάκι γινόμαστε ένα με το δάσος νοιώθοντας ολοένα τους κραδασμούς από το κάλεσμα του .
Η ενέργεια αυτού του βουνού είναι μεγάλη και το χάσιμο στην καρδιά του δεν αργή να έρθει .
Εκεί που έχουμε πλέον αρχίσει να απολαμβάνουμε την δύναμη και την αναζωογόνηση του τόπου μια μεγαλειώδης και φανταχτερή λασπολακούβα κάνει θρασύτατα την εμφάνισή της στην μέση του δρόμου .
Ποιος είδε τον Θεό και δεν τον φοβήθηκε ???

matmat
04/04/2006, 08:47
Την περάσαμε και οι δυό απτόητοι και ανύποπτοι ( και εμείς και αυτή ) .


43420

matmat
04/04/2006, 08:48
Η έκπληξη ήρθε από το βάθος που έκοβε την φόρα και σε τύφλωνε από τα νερά που σε σκεπάζανε ( κυριολεκτικά )


43421

matmat
04/04/2006, 08:50
Σταμάτημα ιαχές θριάμβου χαράς και … δεν έχω λόγια να περιγράψω την σκηνή


43422

matmat
04/04/2006, 08:55
Έχετε δει μικρό παιδί που του χαρίσανε τον κόσμο όλο ???
Ε! καμία σχέση πολλά παραπάνω .
Δημ : ( μες την τρελή χαρά ) Μααααααααττττ!!!! Την ξαναπερνάμεεεε !!!!
Ματ : ( πιο συγκρατημένος ) ( μπαρούφες … λέμε τώρα ) Ναααιιιιιιι!!!! Ελα να σε τραβήξω βίντεο με το κινητό !!!!
Δημ : ΝΑΑΑΙΙΙΙΙΙ!!!!!
Παίρνει στροφή στήνομε κι εγώ έρχεται ο Δημήτρης και στην μέση με μια εξαιρετική χορευτική κίνηση που θα ζήλευε και ο Νουρέγιεφ … τον κατάπιε το τέρας 
Τι ήταν να το κάνει ????
Την επόμενη μια ώρα περίπου βαλθήκαμε να αδειάσουμε την λακκούβα , η αποξήρανση της Κωπαίδας σας πληροφορώ θα είχε γίνει σε ελάχιστα χρόνια και με μικρό κόστος αν τότε ήταν ο Δημήτρης  


ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΙΣ ΛΑΣΠΕΣ (http://www.geocities.com/powerphot/matmat.html?1144063675546)
1)είναι ζιπαρισμένα. 2)παίζουν με RealPlayer και QuickTime
( ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΤΟΝ ΝΙΚΟ powerphot για την βοήθεια με τα λινκ ):beer:

matmat
04/04/2006, 08:59
Αρχικός σκοπός ήταν ( έτσι νόμιζα ) να μπούμε από Πίσια και να βγούμε στο Μάζι αφού περάσουμε το διάσελο Αέρας με την κορυφή(1058) του λίγο παραπάνω .
Θες ο ίστρος που μας συνεπήρε θες η υπέροχη θέα του μαγικού αυτού Βουνού
Κάπου έχασα μια αριστερή στροφή μετά το Πράθι και από το ρέμα της Ντάρτιζας βγήκαμε Αγ. Θεόδωρους.


43423

matmat
04/04/2006, 09:00
Βρε τι πάθαμε !!!!


43424

matmat
04/04/2006, 09:02
Μετά το Πράθι ο δρόμος είναι σαν κακιά άσφαλτος με το μάτι να χάνεται στο ορίζοντα ...

matmat
04/04/2006, 09:03
ουπς !!!


43425

matmat
04/04/2006, 09:06
Η λύπη του Δημήτρη που είδε την άσφαλτο ξανά δεν περιγράφεται , ελπίζω να παρηγορήθηκε λίγο με την μπύρα που ήπιαμε στην Πάχη .
Ευχαριστώ για την συντροφιά σου ΦΙΛΕ μου ( και για το κέρασμα ;) )
Ελπίζω και εύχομαι την επόμενη φορά να καταφέρω να χαθούμε καλύτερα 


:beer: :beer: :wave2: :beer: :beer:

matmat
04/04/2006, 09:09
Μερικές πληροφοριες


Τα Γεράνεια είναι ένα βουνό αδικημένο και σχετικά περιφρονημένο , όμως εκπληκτικό και με καταπληκτικές διαδρομές για τους ορειβάτες , πεζοπόρους , ποδηλάτες και φυσιολάτρες γιατί συνδυάζει πολλά μοναδικά χαρακτηριστικά:
Βρίσκετε κοντά στην Αθήνα (1περίπου ώρα , είτε μέσω Μεγάρων και Αλεποχωρίου είτε μέσω Λουτρακίου).
Έχει πληθώρα μονοπατιών και χωμάτινων διαδρομών με πολλές εναλλαγές
. Είναι βραχώδη με απότομες πλαγιές και μεγάλες χαράδρες και η κορυφή τους βρίσκεται στη θέση Μακρυπλάγι στα 1369 μέτρα. Οι πιο απόκρημνες πλαγιές τους είναι στο Μακρυπλάγι, στον Καβαλάρη, στη Μεγάλη Ντουσκιά, στις Τρεις Πόρτες και στην Παλιοβούνα.
Προσφέρει Θέα προς τη θάλασσα και στις δύο μεριές μιας και εκτείνονται από την Κακιά Σκάλα μέχρι το Λουτράκι και την Περαχώρα και περιβάλλονται από τους κόλπους Σαρωνικού, Κορινθιακού και Αλκυονίδων
Είναι κατάφυτα από έλατα (κεφαλληνιακή ελάτη), πεύκα ( πανέμορφο είδος Χαλεπίου Πεύκης), δρυς, πλατάνια, μεγάλα πουρνάρια, κ.α. που καθιστούν ορισμένες περιοχές σχεδόν αδιάβατες (Μαυροβούνι, Λίσι). Με μια πλούσια χλωρίδα που είναι καταγεγραμμένα περίπου 950 είδη και έχουν ενταχθεί στο Ευρωπαϊκό δίκτυο προστατευομένων περιοχών Natura 2000. Στην πανίδα τους μεταξύ άλλων περιλαμβάνει τσακάλια, αλεπούδες, λαγούς, γεράκια, πετροπέρδικες, κοτσύφια. Η περιοχή της Παλιοβούνας έχει χαρακτηριστεί ως καταφύγιο θηραμάτων και απαγορεύεται κάθε κυνηγετική δραστηριότητα
Κατά την μυθολογία , ο Μέγαρος γιος του Δία και της νύμφης Σιθνίδας για να επιζήσει από ισχυρότατο κατακλυσμό που προκλήθηκε τον καιρό του Δευκαλίωνα από τον Δία, κατέφυγε και σώθηκε στα άκρα της Γερανείας. Ο ορεινός όγκος δεν είχε ως τότε αυτή την ονομασία, αλλά την πήρε επειδή ο Μέγαρος κολυμπούσε προς τις κορυφές οδηγούμενος από τις κραυγές των γερανών που πετούσαν από πάνω του. Στις Σκιρωνίδες Πέτρες τη σημερινή Κακιά Σκάλα ο Σκύρων κατακρήμνιζε τους περαστικούς μέχρι την έλευση του Θησέα.

matmat
04/04/2006, 09:14
Χαρτης 1


43428

matmat
04/04/2006, 09:19
Χάρτης 2


43429

matmat
04/04/2006, 09:20
Καλές διαδρομές
και καλές αναζητήσεις


:winka:

:beer: :wave2: :beer:

startengine
04/04/2006, 10:02
Mat μου...
Δεν είναι μόνο το βίντεο και οι φωτογραφίες, αλλά η μαγεία που ο γραπτός λόγος μπορεί να μεταφέρει στις αισθήσεις μας τις εικόνες, τα χρώματα και τις μυρωδιές της υπέροχης διαδρομής που κάνατε!!!

Διαδρομές ψυχής είναι αυτές και η "λάσπη" της μηχανής συμβολίζει την ελευθερία που μόνο η απόλυτη επαφή με την φύση μπορεί να προσφέρει...

Ζηλεύω... ... ... ... ...;)

Άντε βρε! Σε αναζητήσεις και έξοδα θα μας βάλεις!:smilea:
Οι "φυσικές" περιπλανήσεις θέλουν το εντουράδικο λαστιχάκι τους και.....
.....τακουνάκι σε street πάει?
Δεν πάει!
Άρα........
..................
:blush:

matmat
04/04/2006, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine

Ζηλεύω... ... ... ... ...;)

Άντε βρε! Σε αναζητήσεις και έξοδα θα μας βάλεις!:smilea:
Οι "φυσικές" περιπλανήσεις θέλουν το εντουράδικο λαστιχάκι τους και.....
.....τακουνάκι σε street πάει?
Δεν πάει!
Άρα........
..................
:blush:

Αντε καιρός σου είναι :winka:

Αμα θέλης όλα γίνονται :rotflmao:

Να εισαι καλά και με το καλό να αρχίσεις τίς όποιες περιπλανήσεις :wave2:

:beer: :wave2: :beer:

crs-k
04/04/2006, 10:38
Παντα τετοια Ματθαιε και Δημητρη!


:smokin: :beer: :wave2:

startengine
04/04/2006, 11:14
Σ΄ευχαριστώ mat!
Βέβαια για να κάνω τέτοιες "παλληκαριές" (να σώνω με άνεση μετά από drift στη ...λίμνη και με τον ¨καταρράκτη" να με λούζει!), θέλω πολλά πολλά πολλά καρβέλια να φάω (οπότε θα παχύνω και πάει το εντούρο:D )....

Όπως γράφεις όμως, καλή διάθεση να υπάρχει (και καμιά διδακτική παρέα θα συμπλήρωνα :smilea: ) και όλα γίνονται.

Να είστε πάντα καλά, όρθιοι (πως αλλιώς να περάσεις τις λασπολίμνες άλλωστε?) και με διάθεση για περιήγηση και περιπέτεια!!!
:wave2:

matmat
04/04/2006, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Παντα τετοια Ματθαιε και Δημητρη!


:smokin: :beer: :wave2:

Ορεξη να έχουμε να "χανόμαστε" Χρήστο :winka:

:beer: :wave2: :beer:

cityfly
04/04/2006, 14:40
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Druuna
04/04/2006, 14:46
Μπραβο ρε Ματ καταπληκτικος οπως παντα!!!!!
:nono: :beer:

sas
04/04/2006, 15:21
goood work matmat :smokin:

στη συγκεκριμένη νερολακούβα παίρνουν το βάπτισμα της λάσπης αυτοί που παρακολουθούν το level I από το MotoAdventure

DimChios
04/04/2006, 19:10
Δύο πράγματα έχω να πώ!
1ον: σας ευχαριστώ κι εγώ για τα καλά σας λόγια! (ΚΑΙ για τη συγκεκριμένη βόλτα)
2ον: Άν δέν είχα καλούς φίλους (και δεν αναφέρομαι ΜΟΝΟ στον matmat -sorry mat- ευτυχώς έχω αρκετούς να με ξεσηκώνουν) δεν θα είχα όλες αυτές τις εμπειρίες!!!
Άντε και ένα 3ον: ΝΑΙ, ο mat, όπως ευτυχώς αυτή τη φορά για όλους μας ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΛΛΟΙ (sorry again mat) έχουν το ταλέντο του λόγου, της καλής περιγραφής και καταγραφής συναισθημάτων. διαδρομών και άλλων πολλών που εγώ δεν έχω!



ΥΓ Ήθελα πολύ να γράψω κάτι ακόμα (σπόντα) αλλά δεν έχω όρεξη να τρέχω στις διαμάχες! Μιά χαρά διάθεση έχω φτιάξει με τα άτομα που έχω γνωρίσει από εδώ μέσα!

Να 'μαστε όλοι καλά!
:wave2:

Kostas NL
04/04/2006, 19:55
Μπράβο παιδιά, πάρα πολύ ωραία!!


:beer:

:sun:

tifoefs
04/04/2006, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kostas NL
Μπράβο παιδιά, πάρα πολύ ωραία!!


:beer:

:sun:

Παμε και μεις νεροτθουληθρεθ με τα κτηνη μας ;;;

:smokin: :smokin: :smokin: :evil:

makis206
05/04/2006, 07:07
Εύγε !

Πάντα τέτοια και πάντα όρθιοι με όρεξη για χιλιόμετρα περιπέτειας !

:beer: :beer: :beer:

marios8
05/04/2006, 15:46
:beer: :beer: :beer: :a013:

STOYBI
05/04/2006, 20:52
:beer: :wave2:

geraneia
14/04/2006, 14:52
Τέλεια περιγραφή.Μπράβο στα παιδιά.;) Άντε και την επόμενη στο καταφύγιο.:beer: :smilea: