PDA

View Full Version : Μπότες SIDI Raptor



Nik0s
04/04/2006, 13:29
Πώς σας φαίνεται αυτή η μπότα ?

Την θέλω για touring - χώμα, καθαρό χώμα, άντε και καμιά ασφάλτινη.

Στο site περιγράφονται ως μαλακή, ελαφριά και άνετη χωμάτινη μπότα.

Είχα ανοίξει και παλιότερα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=15638) ένα ποστάκι, αλλά τότε δεν είχα καταλήξει πουθενά, + ότι πήγαινα για κάτι πιο touring.

Η τιμή είναι στα 199 ευρώ (Τζωρτζόπουλος)


43441

Nik0s
04/04/2006, 13:44
Άλλη μια φωτό σε άσπρο-κοκινάτσι...

:a07: :a07: :a8:


43444

rsp
04/04/2006, 13:47
Μια διορθωση, η τιμη ειναι 185ε συμφωνα με τον υπαληλο στο μαγαζι του τζωρτζοπουλου!!

OldMan
04/04/2006, 16:27
:wave2: :wave2: :wave2:

ΜΟΝΟ για ΠΟΛΥ χώμα είναι κατάλληλη, Νίκο !!!

(Για την ακρίβεια, το συγκεκριμμένο μοντέλο προορίζεται για Quads ....).

:wave2: :beer: :wave2:

furious
04/04/2006, 17:05
Λοιπόν, είμαι κι εγώ στην ίδια φάση. Θέλω μια μπότα για touring και ταξιδιωτικό enduro, με τη διαφορά ότι όταν ταξιδεύω θέλω να φοράω κάθε μέρα, όλη μέρα αυτή τη μπότα. Φτάνω σε μία πόλη π.χ., να μπορώ να κατέβω και να την περπατήσω κι όχι να αλλάζω παπούτσια 10 φορές τη μέρα. Δηλαδή, εμένα οι απαιτήσεις μου, με σειρά προτεραιότητας, είναι οι εξής:

- να κάνουν για περπάτημα και να τις φοράω κάθε μέρα, όλη μέρα. Άρα οι καθαρές enduro που μου αρέσουν, δυστυχώς, είναι εκτός.

- να έχουν όσο το δυνατόν καλύτερη προστασία σε αυτή την κατηγορία. Δηλαδή, μην πάρω μία απλή ορειβατική μπότα που να είναι λίγο ψηλή κι αυτό είναι όλο...

- να είναι περισσότερο καλοκαιρινή και όχι χειμωνιάτικη. Αδιάβροχη, μάλλον, καλύτερα να μην είναι, γιατί νομίζω θα με δροσίζει περισσότερο αν δεν είναι.

Από αυτές που είδα μου άρεσαν πολύ οι Oxtar Infinity, που είναι ίδιες με τις BMW Savanna, όπως μελετήθηκε κι
εδώ (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=69649). Γι εσένα Νίκο, ίσως, είναι ότι καλύτερο. Για εμένα, όμως, δεν κάνουν γιατί είναι πολύ ζεστές το καλοκαίρι. Μάλλον πρέπει να βρω μπότες χωρίς Gore-tex. Υπάρχει ρε παιδιά τίποτα σαν αυτές, αλλά πιο δροσερές;

Nik0s
04/04/2006, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious

Από αυτές που είδα μου άρεσαν πολύ οι Oxtar Infinity, που είναι ίδιες με τις BMW Savanna, όπως μελετήθηκε κι
εδώ (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=69649). Γι εσένα Νίκο, ίσως, είναι ότι καλύτερο. Για εμένα, όμως, δεν κάνουν γιατί είναι πολύ ζεστές το καλοκαίρι. Μάλλον πρέπει να βρω μπότες χωρίς Gore-tex. Υπάρχει ρε παιδιά τίποτα σαν αυτές, αλλά πιο δροσερές;

Το διάβασα το συγκριτικό, ο τύπος έκατσε και έβγαλε 120 φωτογραφέις για να καταλήξει ότι είναι η ίδια μπότα... :lol: Χρήσιμο πάντως και φαίνεται ότι η Oxtar έχει βγει καλή... :rolleyes:

@ OLDMAN

Δηλαδή, να μην τις πάρω ??? :lol:
Όταν λες ότι είναι για πολύ χώμα σημαίνει ότι για ασφάλτινα ταξίδια είναι ότι χειρότερο ή ότι απλά δε θα με βολέψουν ?

Δε θα μπορώ να περπατήσω όπως λέει και ο furious ? (κάτι σα μπότες του (ξε)σκί ένα πράμα ? :evil: :D

:wave2: :beer: :wave2:

matmat
04/04/2006, 17:28
Νικο εγώ τις πήρα πρόσφατα
και ειμαι ευχαριστημένος
σκληρή σόλα καλό πάτημα και καλή προστασία

Τώρα ο παλιάνθρωπας θα βάλη τις φωνές
αλλα τι να κάνουμε ευτυχώς που είναι μακριά :p




:wave2:

Nik0s
04/04/2006, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Νικο εγώ τις πήρα πρόσφατα
και ειμαι ευχαριστημένος
σκληρή σόλα καλό πάτημα και καλή προστασία

Τώρα ο παλιάνθρωπας θα βάλη τις φωνές
αλλα τι να κάνουμε ευτυχώς που είναι μακριά :p

:wave2:


Ε πες το ρε άνθρωπα τόση ώρα !!! :lol:

Και για πε για πε.... :a014:

Αδιάβροχη ?
Στο περπάτημα πώς είναι ?
Από που και πόσο ?

:wave2:

OldMan
04/04/2006, 17:40
Βρε, άμα θέλεις, πάρτες...

Αλλά θα στις "φάει" ο ξάδερφος !!!
:lol: :rotflmao: :lol:

Οι συγκεκριμένες μπότες βασίζονται (σχεδιαστικά) σε ΑΠΟΛΥΤΑ χωμάτινο μοντέλο της SIDI και απλά έχουν γίνει "ελαφρώματα" (λεπτότερη σόλα, βγάλσιμο σκληρών προστατευτικών από αστράγαλο και κνήμη, κ.λ.π.) ώστε να είναι ελαφρύτερες ΚΑΙ σαν αίσθηση !!

Αν τις προσέξεις, θα δεις ότι η βασική προστασία τους περιορίζεται σε "ιπτάμενα αντικείμενα" (πέτρες, κλαδιά κ.λ.π.).
(Γι'αυτό και προορίζονται για ATV's).

Σε οποιοδήποτε "ζόρι" που θα αναγκαστούν να συμμετέχουν, μάλλον θα σε "κρεμάσουν".
(Μιλάω για κοπανήματα σε βράχια και κλαδιά, διπλώματα του ποδιού από την φόρα ή το βάρος της μηχανής κ.λ.π.).

Και γενικότερα, εσείς οι On-Offάδες:lol:έχετε την μάλλον λανθασμένη εντύπωση, ότι επειδή δεν κάνετε "αντρικό":lol: enduro μπορείτε να βολευτείτε και με ελαφρύτερες μπότες !!!
(Όταν όμως "σβαρνίζεσαι" με 30-40 χλμ σε χωματόδρομο, το πόδι έχει διαφορετική γνώμη...).

:wave2: :beer: :wave2:

matmat
04/04/2006, 17:44
Αδιάβροχη δεν είναι καμία εντουρομπότα
δυστυχώς
για ταξίδι πολύωρο δεν θα τις συνιστούσα αλλα αν δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς τις συνιθίζεις
ειναι λίγο σκληρές στην αρχή μέχρι να πατήσουν και να μαλακώσουν οι τσακίσεις
Στο περπάτημα σαν να πατάς σκ...α
εεε σκαλιά οπως είπε ο βρωμιάρης :lol:
δεν είναι για βόλτα στο δάσος για ασφάλεια τις πέρνης όχι να μαζεύης χόρτα :lol:

Αυτά αντε καλοφόρετες και πάρε τον βρωμιάρη τηλέφωνο

:wave2: :wave2: :beer: :wave2: :wave2:

Nik0s
04/04/2006, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βρε, άμα θέλεις, πάρτες...

Αλλά θα στις "φάει" ο ξάδερφος !!!
:lol: :rotflmao: :lol:



Μην ανησυχείς, μαζί τις έχουμε βάλει στο μάτι....

Λες να μας κάνεικαλύτερη τιμή ο Τζορτζόπουλος αν τις πάρουμε μαζί ??

ΑΧΧΧΑΧΑΧΑΧΑ :lol: :lol: :lol: Καλό ε ? :a09:




Και γενικότερα, εσείς οι On-Offάδεςέχετε την μάλλον λανθασμένη εντύπωση, ότι επειδή δεν κάνετε "αντρικό" enduro μπορείτε να βολευτείτε και με ελαφρύτερες μπότες !!!
(Όταν όμως "σβαρνίζεσαι" με 30-40 χλμ σε χωματόδρομο, το πόδι έχει διαφορετική γνώμη...).


Μα γι'αυτό και βρήκα αυτές, για να μην πάρω καμιά touring που στην πρώτη μαμακία θα τα παίξει... Δηλαδή πόσο πιο Hardcore μπότα να πάρω για τη χρήση που κάνω... ?:confused:

:wave2: :wave2:

gixxerpap
04/04/2006, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βρε, άμα θέλεις, πάρτες...

Αλλά θα στις "φάει" ο ξάδερφος !!!
:lol: :rotflmao: :lol:

Οι συγκεκριμένες μπότες βασίζονται (σχεδιαστικά) σε ΑΠΟΛΥΤΑ χωμάτινο μοντέλο της SIDI και απλά έχουν γίνει "ελαφρώματα" (λεπτότερη σόλα, βγάλσιμο σκληρών προστατευτικών από αστράγαλο και κνήμη, κ.λ.π.) ώστε να είναι ελαφρύτερες ΚΑΙ σαν αίσθηση !!

Αν τις προσέξεις, θα δεις ότι η βασική προστασία τους περιορίζεται σε "ιπτάμενα αντικείμενα" (πέτρες, κλαδιά κ.λ.π.).
(Γι'αυτό και προορίζονται για ATV's).

Σε οποιοδήποτε "ζόρι" που θα αναγκαστούν να συμμετέχουν, μάλλον θα σε "κρεμάσουν".
(Μιλάω για κοπανήματα σε βράχια και κλαδιά, διπλώματα του ποδιού από την φόρα ή το βάρος της μηχανής κ.λ.π.).

Και γενικότερα, εσείς οι On-Offάδες:lol:έχετε την μάλλον λανθασμένη εντύπωση, ότι επειδή δεν κάνετε "αντρικό":lol: enduro μπορείτε να βολευτείτε και με ελαφρύτερες μπότες !!!
(Όταν όμως "σβαρνίζεσαι" με 30-40 χλμ σε χωματόδρομο, το πόδι έχει διαφορετική γνώμη...).

:wave2: :beer: :wave2:


εσεις κυριε καθηγητα ποιες μποτες θα προτεινατε για την απολυτη προστασια, ανεξαρτητως κοστους και ευκολιας στο περπατημα?

εχω βαλει στο ματι τις sidi flex force srs:


43464

OldMan
05/04/2006, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
εσεις κυριε καθηγητα ποιες μποτες θα προτεινατε για την απολυτη προστασια, ανεξαρτητως κοστους και ευκολιας στο περπατημα?

εχω βαλει στο ματι τις sidi flex force srs:

Το έχουν οι ΚΤΜατζήδες να είναι είρωνες...!!!
:lol: :rotflmao: :lol:

Γιωργάρα, αυτές που δείχνεις είναι μπότες ΑΥΣΤΗΡΑ ΜΧ με σόλα διασκευασμένη για motard !!!

Αν δεν αποφασίσετε για ποια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ χρήση θέλετε τις μπότες, καλύτερα με παντόφλες...!!!

:beer: :beer: :beer:

furious
05/04/2006, 15:52
Ωραία, κι εγώ που έχω συγκεκριμένες απαιτήσεις και τις εξέθεσα παραπάνω, τι προτείνεται;

Nik0s
19/04/2006, 15:57
Πείτε μεγιά ! :p


Τις πήρα, σε μαύρο-γκρι :D


:beer: :beer: :beer:

makis206
19/04/2006, 16:03
Μεγειά !

Καλορίζικιες και καλολάσπωτες !


:beer: :beer: :beer:

adam_tsouk
19/04/2006, 17:35
με γεια ρε κουφαλα!



στα διαλα! μολις πηρα το δωρο πασχα!


:bigcry: :bigcry:


:lol: :lol:


:wave2:

καλοφορετες και καλολασπωτες 9σε αυτο μπορω να βοηθησω) :D

Nik0s
19/04/2006, 17:38
Θενκ γιου γκαιζζζζζ


:blush: :blush: :beer: :beer:


Από τη χαρά μου ξέχασα να πω ότι πήρα και
επιγονατίδες !!!

Να ναι καλά ο βρωμιάρης που μου το θύμισε.... (και στρογγύλεψε τα ευρώ..):lol: :lol: :lol:

Nik0s
19/04/2006, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk


στα διαλα! μολις πηρα το δωρο πασχα!





Ε εγώ μόλις το έφαγα !!! :cry:

:lol: :rotflmao: :lol:

gixxerpap
28/04/2006, 21:02
...και εγω οπως παντα υπερβολικος, πηγα στην ΠΕΡΚΟ, διαλεξα τις πιο ακριβες ΑΧΟ (RC6), τις πηρα και εφυγα!:D

τωρα βεβαια δεν νιωθω ουτε φρενο, ουτε ταχυτητες, αλλα που θα παει, θα συνηθισω:lol: :lol: :lol:

adam_tsouk
28/04/2006, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
...και εγω οπως παντα υπερβολικος, πηγα στην ΠΕΡΚΟ, διαλεξα τις πιο ακριβες ΑΧΟ (RC6), τις πηρα και εφυγα!:D

τωρα βεβαια δεν νιωθω ουτε φρενο, ουτε ταχυτητες, αλλα που θα παει, θα συνηθισω:lol: :lol: :lol:


ποιος φερνει τις ΑΧΟ?



δοκιαμσα σημερα τηις raptor παντως και νομιζω πως αν παιξει καμμια καλη τιμουλα... τις τσιμπισα... :D

Nik0s
18/05/2006, 18:05
Πρώτες εντυπώσεις λοιπόν από τις μπότες...


Τις φόρεσα πρώτη φορά στην βόλτα του moto.gr, αφού την προηγούμενη
μέρα τις περπάτησα κανά μισάωρο μέσα στο σπίτι για να πάρω μια αίσθηση... :D

Οι μπότες λοιπόν έχουν καταπληκτική εφαρμογή και προφανώς δίνουν μια αίσθηση ασφάλειας. Μέχρι να φτάσω στο Χαιδάρι, προσπαθούσα να συνηθίσω τη νέα "θέση" του ποδιού μου, καθώς
1ον δεν μπορούσα να κατεβάσω ταχύτητα άνετα, και 2ον δεν είχα καμία αίσθηση της πίεσης που ασκούσα στο πίσω φρένο...

Έτσι λοιπόν, για να κατεβάσω ταχύτητα, έπρεπε πλέον να "βγάλω¨λίγο το πόδι από το μαρσπιέ και να πατήσω το λεβιέ με το πέλμα, ενώ για το φρένο, απλά το συνήθισα - 'ετσι κι αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ συχνά.

Ομολογώ πως κατά την διάρκεια του ταξιδιού δεν με κούρασαν ιδιαίτερα... στις πρώτες στάσεις είχα μια τάση να τις ανοίξω, αλλά μετά συνήθισα και τις άφηνα κουμπωμένες. Το βράδυ όταν γύρισα σπίτι και τις έβγαλα, ομολογώ πως ένιωσα μια τεράστια ανακούφιση και συνειδητοποίησα οτι σε κάποια σημεία με είχαν "χτυπήσει" ελαφρώς, χωρίς όμως να μου έχουν κάνει κάποια πληγή ή κάτι άλλο, απλά πονούσα στην εσωτερική μεριά των αστραγάλων - σημειωτέον, δεν φορούσα σωστή κάλτσα... :sick:

Στο ζουμί λοιπόν, και το ON-Off τριήμερο στα βουνά, όπου και δοκιμάστηκαν πιο διεξοδικά και σε πιο σκληρές συνθήκες....
Καταρχήν, πήγα και πήρα εντουράδικες κάλτσες (οι οποίες παρακαλώ έχουν αριστερή-δεξιά) οπότε αμέσως το πόδι μου ένιωθε πολύ πιο άνετα μέσα στη μπότα. Στο ταξίδι δεν με ενόχλησαν καθόλου και μάλιστα συνήθισα αρκετά την αίσθηση των λεβιέ ταχυτήτων και φρένου.

Στο χώμα, απλά άψογες! Δεν ήταν λίγες οι φορές που χρειάστηκε να βάλω το πόδι κάτω σε δύσκολα σημεία, και η μπότα το κράτησε σαν τσιμέντο κάτω χωρίς να πάρει (το πόδι) κανένα βάρος ή πίεση.... Να σημειώσω επίσης, πως στην μικρο-πτώση του rsp όπου και έπεσε όλο το 950 Adv πάνω στο πόδι του, δεν κατάλαβε τίποτα απολύτως...

Με τα νερά ομολογουμένως δεν ξέρω πως τα πάει καθότι όλα τα ποτάμια τα πέρασα "αλώβητος" :lol: Σε περίπτωση που έμπενα μέσα με τη μπότα, το πιο πιθανό ήταν οτι θα γινόταν ενυδρείο... :D

Επίσης για να σας προλάβω, έχω να πω οτι μετά από μερικές "βρώμικες" μέρες στα βουνά ΟΧΙ οι μπότες δεν μύρισαν :cry: :lol:

Αυτιά ! :wave2:

tai
18/05/2006, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Πρώτες εντυπώσεις λοιπόν από τις μπότες...



Επίσης για να σας προλάβω, έχω να πω οτι μετά από μερικές "βρώμικες" μέρες στα βουνά ΟΧΙ οι μπότες δεν μύρισαν :cry: :lol:

Αυτιά ! :wave2: Και για να μην μυρίσουν ποτέ, αλείφεται τες με οινόπνευμα εσωτερικά τακτικά, για να σκοτώνονται τα μικρόβια και οι μύκητες..:wave2:

adam_tsouk
18/05/2006, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Και για να μην μυρίσουν ποτέ, αλείφεται τες με οινόπνευμα εσωτερικά τακτικά, για να σκοτώνονται τα μικρόβια και οι μύκητες..:wave2:

τι εννοεις;

πανι και καθαρο οινοπνευμα;

adam_tsouk
18/05/2006, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
, απλά πονούσα στην εσωτερική μεριά των αστραγάλων - σημειωτέον, δεν φορούσα σωστή κάλτσα... :sick:




αυτον τον "πονο" ή καλύτερα ενόχληση είχα και εγώ όταν τις δοκίμασα.

Δοκίμασα και τις acerbis MX profile II και δεν με ενοχλησαν καθόλου (και τις πηρα ο μλκας ο αφραγκος):bigcry:


αντε να τις δοκιμ'ασω κ γω γιατί ούτε το γύρο του δωματίου μου δεν έχω κάνει με δαυτες!