PDA

View Full Version : Σωληνάκια Υψηλής



latris mixanis
04/04/2006, 12:15
Ίσως έχει ξαναμπεί το θέμα και ζητώ από τώρα συγνώμη,αλλά δεν βρήκα κάτι στην εύρεση ή δεν είδα.
Πριν λίγες μέρες είχα μια συζήτηση για τα σωληνάκια υψηλής. Βέβαια δεν κατάλαβα και πολλά και θα ήθελα τα φώτα σας εδώ γιατί έχω κάποιες απορίες κύριε Oldman :smilea:
Που βοηθάνε,μπαίνουν σε όλα τα μηχανάκια και τέλος μπαίνουν σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή????
Γιατί όταν ρώτησε γνωστός το μηχανικό του,του είπε είναι νωρίς ακόμη να βάλεις :confused: :dizzy:
Ελπίζω να το έβαλα στη σώστή κατηγορία.

:wave2:

OldMan
04/04/2006, 13:45
:wave2: :wave2: :wave2:

Τώρα ήρθε στα "ίσια" του ...

(Γιατί δεν ανοίγετε μια καινούρια συζήτηση αντί να "κολλάτε" ουρίτσες ??):lol:

Λοιπόν και επί του προκειμένου :

ΔΕΝ υπάρχει χρονική στιγμή (εκτός ίσως από την διάρκεια του "στρωσίματος" των φρένων...) που να πρέπει να αλλαχτούν τα σωληνάκια με αντίστοιχα υψηλής πίεσης.
(Μάλλον βαριόταν ή δεν γουστάριζε ο μηχανικός...).

Μπαίνουν σε ΟΛΑ τα μηχανάκια, αλλά για κάποια μοντέλα τα βρίσκεις έτοιμα (κιτ) ενώ για άλλα χρειάζονται μετατροπές.
(Στην χειρότερη των περιπτώσεων, φτιάχνεις μόνος σου, με αμφίβολα - και επικίνδυνα !!! αποτελέσματα).

Βελτιώνουν την "αίσθηση" στο φρενάρισμα αλλά και την απόδοση του συστήματος !!!
(Τα "κοινά" σωληνάκια διαστέλονται σε ψηλές υδραυλικές πιέσεις, με αποτέλεσμα η "υποχώρηση" της μανέτας να μην ανταποκρίνεται σε "πραγματικό" φρενάρισμα).



Υ.Γ.
Ενημερώστε μας εάν επιθυμείτε πιο σύνθετη άποψη του θέματος ...

:wave2: :beer: :wave2:

latris mixanis
04/04/2006, 14:03
Aπο λάθος το κόλλησα εκεί :blush:

Ευχαριστώ πολύ!

:wave2:

Alexander
04/04/2006, 14:29
Κι εμένα μου έχει περάσει από το μυαλό να βάλω υψηλής στο CBFάκι. Έχει μαλακό φρένο μπροστά με πολύ σταδιακή αύξηση της πέδησης και χρειάζεται σχετικά μεγάλη δύναμη στη μανέτα. Ειδικά όταν ζεσταίνεται το μηχανάκι εγώ νιώθω ότι δεν έχω τακάκια.
Μια καλύτερη αμεσότητα στο μπροστινό θα την ήθελα...
Θα το ψάξω...

wild_cat/anima
04/04/2006, 14:36
είπαμε να σβήνετε τα ποστς που είναι εκτός θέματος όχι κι αυτά; που είναι στο θέμα !!!

sniper
04/04/2006, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από wild_cat/anima
είπαμε να σβήνετε τα ποστς που είναι εκτός θέματος όχι κι αυτά; που είναι στο θέμα !!!

Είμαστε σίγουροι ότι αφού κι εσύ είσαι μοδ/αδμιν σε φόρουμ θα ξέρεις πόσο δύσκολη ψυχοφθόρα και χρονοβόρα είναι η δουλειά αυτή....

Την συμπάθειά σου....

OldMan
04/04/2006, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
με πολύ σταδιακή αύξηση της πέδησης

Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό !!!
(Ανάλογα με την χρήση....)

Από την άλλη, τα σωληνάκια -από μόνα τους- δεν μπορούν να βελτιώσουν δραματικά την κατάσταση...
(Εξαρτάται και από την τρόμπα και την δαγκάνα του φρένου - γνωρίζω ιδιοκτήτες μοτό με Brembo που μόλις βάλανε σωληνάκια υψηλής τα ξαναλλάξανε γιατί "ενισχύανε" το αρχικό "δάγκωμα" που χαρακτηρίζει τα brembo).


:wave2: :beer: :wave2:

wild_cat/anima
04/04/2006, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είμαστε σίγουροι ότι αφού κι εσύ είσαι μοδ/αδμιν σε φόρουμ θα ξέρεις πόσο δύσκολη ψυχοφθόρα και χρονοβόρα είναι η δουλειά αυτή....

Την συμπάθειά σου....

ακριβώς αυτό κάνω .....

αλλά ας βοηθήσω όσο μπορω ...
για κάνε μια μεταφορα του θρεντ στη σωστή κατηγορία που είναι η"βελτιωσεις, after market κλπ."



συναδερφικά πάντα !

OldMan
04/04/2006, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από wild_cat/anima
είπαμε να σβήνετε τα ποστς που είναι εκτός θέματος όχι κι αυτά; που είναι στο θέμα !!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είμαστε σίγουροι ότι αφού κι εσύ είσαι μοδ/αδμιν σε φόρουμ θα ξέρεις πόσο δύσκολη ψυχοφθόρα και χρονοβόρα είναι η δουλειά αυτή....
Την συμπάθειά σου....


Για κάθήστε καλά, γιατί δεν σας προλαβαίνω ...

:mad: :D :mad:

OldMan
04/04/2006, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από wild_cat/anima
ακριβώς αυτό κάνω .....
αλλά ας βοηθήσω όσο μπορω ...
για κάνε μια μεταφορα του θρεντ στη σωστή κατηγορία που είναι η"βελτιωσεις, after market κλπ."
συναδερφικά πάντα !

Ρεεεεεεε, φιρί - φιρί πάτε....!!!!

Βάνεσσα, thank's για την υπόδειξη (και το εννοώ), αλλά αν πρόσεξες το αρχικό post της Έλενας, ρωτούσε ΓΕΝΙΚΑ για τα σωληνάκια υψηλής και όχι για συγκεκριμμένες μάρκες ή μοντέλα !!!

:wave2: :beer: :wave2:

latris mixanis
04/04/2006, 14:47
Οldman αν και δεν μιλούσα για το δικό μου μηχανάκι όταν άνοιξα το ποστ αλλα γενικά,θέλω να σε ρωτήσω αν τελικά θα βοηθούσαν ένα μηχανάκι σαν και το δικό μου τα Υψηλής.?


:wave2:

wild_cat/anima
04/04/2006, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για κάθήστε καλά, γιατί δεν σας προλαβαίνω ...

:mad: :D :mad:
sorry oldman eγώ για σωληνακια, δαγκάνες και μπρέμπο μιλούσα αλλά μάλλον ήμουν εκτός θέματος !!!!!:)

OldMan
04/04/2006, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
αν τελικά θα βοηθούσαν ένα μηχανάκι σαν και το δικό μου τα Υψηλής.?

Λογικά ΝΑΙ !!!

Δεν με αξίωσε ο Ύψιστος να καβαλήσω CBF :lol: , αλλά κρίνοντας από την κατηγορία και την τιμή του μοντέλου, μάλλον θα δεις βελτίωση αν τα αλλάξεις ...

Μην περιμένεις δραματικές αλλαγές, αλλά σίγουρα σε "παρατεταμένη" χρήση (π.χ. μια γρήγορη βόλτα), όπως και σε κάποια φρεναρίσματα "πανικού", μπορούν να αποδειχτούν σωτήρια !!!

:wave2: :beer: :wave2:

latris mixanis
04/04/2006, 14:58
Να σας αξιώσει λοιπόν να καβαλήσετε :lol:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)

:beer: :wave2: :beer:

bugsbunny
04/04/2006, 15:14
Με ABS συνδυάζονται ??

crs-k
04/04/2006, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από bugsbunny
Με ABS συνδυάζονται ??

Οσο και τα απλα!

stefanos
05/04/2006, 08:15
Εγώ να γίνω πάλι ο κακός?
Εχω βάλει υψηλής με το καλημέρα στο XR.
Διαφορά?
Καμία.
Βέβαια κάνεις τη σχετική μόστρα και βγαίνουν και ωραιότατα χρώματάκια στα καλύματα που βγάζουν μάτι απο μακριά.

Την διαφορά την είδα απο oversize δίσκο και βέβαια η τεράστια
διαφορά ήρθε τώρα με ακριβούτσικη δισκόπλακα.

OldMan
05/04/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εχω βάλει υψηλής με το καλημέρα στο XR.
Διαφορά?
Καμία.


Είναι που είχε από την μάνα του γ@μάτα φρένα το XR, γιαυτό δεν κατάλαβες διαφορά !!!!

:lol: :beer: :lol:

m1ke
05/04/2006, 12:11
ΠΡΟΣΟΧΗ. Ορισμένα μηχανάκια έχουν από το εργοστάσιο σωληνάκια υψηλής. Το λέω αυτό γιατί ορισμένα παλικάρια έχουν πιαστεί κότσοι από μάγκες που τους πούλησαν σωληνάκια υψηλής ενώ είχαν ήδη. :hypnotize :uplate: Επίσης ορισμένα εργοστασιακά σωληνάκια υψηλής μπορεί εξωτερικά να μοιάζουν με απλά λόγω πλαστικού καλύμματος.

Daemon
05/04/2006, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
ΠΡΟΣΟΧΗ. Ορισμένα μηχανάκια έχουν από το εργοστάσιο σωληνάκια υψηλής. Το λέω αυτό γιατί ορισμένα παλικάρια έχουν πιαστεί κότσοι από μάγκες που τους πούλησαν σωληνάκια υψηλής ενώ είχαν ήδη. :hypnotize :uplate: Επίσης ορισμένα εργοστασιακά σωληνάκια υψηλής μπορεί εξωτερικά να μοιάζουν με απλά λόγω πλαστικού καλύμματος.

Αμα θα ηξερες ποσοι ζητανε σωληνακια υψηλης για το XT660X που εχει ηδη.. Και να πεις οτι δεν φαινεται..

:sad: :sad:

sapila racing
05/04/2006, 12:46
Εχω βαλει σωληνάκια υψηλής σε διάφορα μηχανάκια και το συμπέρασμά μου είναι ότι όσο πιο low udget είναι το αρχικό set up (δαγκάνα, τρόμπα) τόσο πιο μεγάλη διαφορά κάνουν τα σωληνάκια.
Επίσης όσο πιο παλιά τα μαμά σωληνάκια , πάλι το ίδιο.

latris mixanis
03/08/2006, 12:31
Να θέσω μια ερώτηση: Τα σωληνάκια υψηλής μπαίνουν μπρος πίσω ή μόνο μπροστά???

crs-k
03/08/2006, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Να θέσω μια ερώτηση: Τα σωληνάκια υψηλής μπαίνουν μπρος πίσω ή μόνο μπροστά???

Μπρος πισω!

Μπορει φυσικα καποιος να βαλει μονο μπροστα αν θελει, με δεδομενο οτι ΔΕΝ πολυχρησιμοποιει το πισω φρενο ...

Οι "κουλατζες" ομως χρησιμοποιουν περισσοτερο το πισω απ' το μπροστινο ... :evil:

:lol: :rotflmao: :lol:

latris mixanis
03/08/2006, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μπρος πισω!

Μπορει φυσικα καποιος να βαλει μονο μπροστα αν θελει, με δεδομενο οτι ΔΕΝ πολυχρησιμοποιει το πισω φρενο ...

Οι "κουλατζες" ομως χρησιμοποιουν περισσοτερο το πισω απ' το μπροστινο ... :evil:

:lol: :rotflmao: :lol:

Υπάρχει περίπτωση αν βάλεις και πίσω να μπλοκάρει ο τροχός??

Πήγε να βάλει ο ξάδερφος και του έλεγαν κάτι κουλά:sick:

sniper
03/08/2006, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Υπάρχει περίπτωση αν βάλεις και πίσω να μπλοκάρει ο τροχός??

Πήγε να βάλει ο ξάδερφος και του έλεγαν κάτι κουλά:sick:

να μπλοκάρει; αν πατήσεις φρένο; και με τα "κανονικά" σωληνάκια μπλοκάρει αμα τα τσαρουχώσεις.....

crs-k
03/08/2006, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Υπάρχει περίπτωση αν βάλεις και πίσω να μπλοκάρει ο τροχός??

Πήγε να βάλει ο ξάδερφος και του έλεγαν κάτι κουλά:sick:


Το μπλοκαρεις αμα θες και χωρις σωληνακια υψηλης καλη μου ... :wacko:


Δεν προσφερουν στην "δυναμη" του φρεναρισματος, οσο στο να διατηρουν την οποια "δυναμη" υπαρχει, οταν θα εχουν ζεσταθει τα υγρα! :smilea:

OldMan
03/08/2006, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Υπάρχει περίπτωση αν βάλεις και πίσω να μπλοκάρει ο τροχός??
Πήγε να βάλει ο ξάδερφος και του έλεγαν κάτι κουλά:sick:

:rolleyes: Σοβαρευτείτεεεεε !!! :rolleyes:

latris mixanis
03/08/2006, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
να μπλοκάρει; αν πατήσεις φρένο; και με τα "κανονικά" σωληνάκια μπλοκάρει αμα τα τσαρουχώσεις.....

τι να σε πω καλό μου...!!!

ο κάθε μάστορας λέει το κοντό και το μακρύ του(χωρίς να τεκμηριώνει σωστά):mad:

latris mixanis
03/08/2006, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Το μπλοκαρεις αμα θες και χωρις σωληνακια υψηλης καλη μου ... :wacko:


Δεν προσφερουν στην "δυναμη" του φρεναρισματος, οσο στο να διατυρουν την οποια "δυναμη" υπαρχει, οταν θα εχουν ζεσταθει τα υγρα! :smilea:

Καλέ μου το ξέρω, αλλά ο μάστορας άλλα του έλεγε :sick:

Τεσπά έβαλε μόνο μπροστά με 95 γιούρια

latris mixanis
03/08/2006, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: Σοβαρευτείτεεεεε !!! :rolleyes:

Θα το πω στο Μάστορα αν τον δω :D

OldMan
03/08/2006, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
να διατυρουν

Πάλι τρως ρε ??? :rolleyes:

latris mixanis
03/08/2006, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πάλι τρως ρε ??? :rolleyes:

Λείπει Τούλα, λες να τον πείραξαν τα σουβλάκια και οι πίτσες?? :lol: :lol: :lol:

crs-k
03/08/2006, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πάλι τρως ρε ??? :rolleyes:


Μολις παραπονιομουν πως εχω διπλωθει απ' την πεινα ... :wacko:

Ολο σπανακοτΥροπιτες βλεπω να περναν μπροστα μου, ενω ενα γυρο ειναι ΟΛΑ ΚΛΕΙΣΤΑ! :(

OldMan
03/08/2006, 13:24
Μάλλον μεταξύ τυρού και αχλαδιού βρίσκεται ...

:lol: :beer: :lol:

sniper
03/08/2006, 13:25
Βλέπω περνάμε καλά στην εξοχή.... σπαμμάροντας...... :alien:

crs-k
03/08/2006, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Βλέπω περνάμε καλά στην εξοχή.... σπαμμάροντας...... :alien:


Αλλος θα "διαχωριζει", οποτε τι σε μελει ... :wacko: :p

Anritsu
13/04/2008, 12:12
Λέω και εγώ να επενδύσω σε σωληνάκια υψηλής εμπρός στο κουρασμένο BROSακι μου .Σε γνωστό φρεναδικο στην Καλιρόης μου είπανε για 40 εβρά τα σωληνάκια στο χέρι η 55 με εγκατάσταση . Το 400αρι δεν έχει και τα τρελά γκάζια για να έχω extreme απαιτήσεις , αλλά επειδή το φρενάρισμα είναι φρενάρισμα άσχετα με τα κυβικά λέω να το ψάξω λίγο το θέμα . Εννοείται πως θα γίνει Service και καθαρισμός στην μπροστινή δαγκάνα και αλλαγή στα τσιμουχάκια. Το θέμα είναι οτι από σωληνάκια δεν κατέχω . Υπάρχουνε υποθέτω μάρκες και ποιότητες , αλλά τι να ζητήσω για το δικό μου ?? Δεν με πειράζει να δώσω λίγα παραπάνω εβρουλάκια , μόνο να μην καταφύγω σε υπερβολικές για τις απαιτήσεις της μηχανής μου λύσεις ....

Θανξ

Daemon
13/04/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Λέω και εγώ να επενδύσω σε σωληνάκια υψηλής εμπρός στο κουρασμένο BROSακι μου .Σε γνωστό φρεναδικο στην Καλιρόης μου είπανε για 40 εβρά τα σωληνάκια στο χέρι η 55 με εγκατάσταση . Το 400αρι δεν έχει και τα τρελά γκάζια για να έχω extreme απαιτήσεις , αλλά επειδή το φρενάρισμα είναι φρενάρισμα άσχετα με τα κυβικά λέω να το ψάξω λίγο το θέμα . Εννοείται πως θα γίνει Service και καθαρισμός στην μπροστινή δαγκάνα και αλλαγή στα τσιμουχάκια. Το θέμα είναι οτι από σωληνάκια δεν κατέχω . Υπάρχουνε υποθέτω μάρκες και ποιότητες , αλλά τι να ζητήσω για το δικό μου ?? Δεν με πειράζει να δώσω λίγα παραπάνω εβρουλάκια , μόνο να μην καταφύγω σε υπερβολικές για τις απαιτήσεις της μηχανής μου λύσεις ....

Θανξ

Οτι και να βαλεις μια απ'τα ιδια ειναι απλος να παρεις ετοιμα και οχι με το μετρο και να στα φτιαξει.

Και κατι αλλο..

Σας ειναι πιο ευκολο να ξεθαβετε 2 ετων θρεντ απ'το να ανοιξετε ενα καινουργιο? :lol: :eyepop:

Anritsu
13/04/2008, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Οτι και να βαλεις μια απ'τα ιδια ειναι απλος να παρεις ετοιμα και οχι με το μετρο και να στα φτιαξει.

Και κατι αλλο..

Σας ειναι πιο ευκολο να ξεθαβετε 2 ετων θρεντ απ'το να ανοιξετε ενα καινουργιο? :lol: :eyepop:

Εκανα σαν καλός γιουζερ την ερευνά μου και είπα να μην ξεκινήσω καινούριο αφού υπήρχε ήδη μια κουβέντα σχετική .

θανξ

Tigas
14/04/2008, 00:11
τα σωληνάκια υψηλής αξίζουν πολύ.

εγώ είχα βάλει στο 1000RR και η διαφορά ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ.

τότε κατάλαβα τί σημαίνει 4πίστονη δαγκάνα στο μηχανάκι μου.

φοβερή αίσθηση και φοβερά φρεναρίσματα :a2:

hristos13gr
18/06/2008, 11:06
Παιδες, ξέρει κανείς αν θα έχω βελτιωση στο V-strom ABS, αν βάλω σωληνάκια υψηλής, γιατί είναι το μοναδικό σημείο από το οποίο δεν είμαι ευχαριστημένος. Αν έχει βάλει κάποιος θα ήταν πολύ χρήσιμη η γνώμη του...

TOLISTOLAROS
18/06/2008, 11:10
Kαι στο Sv Μου έχω βάλει υψηλής.Η διαφορά σ εσυνεχόμενα δυνατά φρεναρίσματα(πχ όταν κατεβαίνεις βουνό δικάβαλος )είναι τεράστια...

Tpap
18/06/2008, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Γιατί όταν ρώτησε γνωστός το μηχανικό του,του είπε είναι νωρίς ακόμη να βάλεις :confused: :dizzy:


κάτι παραπάνω θα'ξερε το μαστόρι...

γιατί τρεις το μεσημέρι είναι ή πολύ νωρίς για να ξεκινήσεις να κάνεις κάτι ή πολύ αργά...

(εκτός αν μόλις είχε ανοίξει ο ανθρωπος...)

dimokritos
18/06/2008, 13:42
έχουμε δεί διαφορά σε fazer 600 του 05? χεράς δεν είμαι αλλά δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη το μπροστινό του.

σημειωτέον ότι κυκλοφορώ κατα βάση στα παγοδρόμια της θεσσαλονίκης όπου το μπλοκάρισμα είναι πιθανό..

reinmeister
18/06/2008, 13:55
αυτο που πρεπει να κανετε ολοι ανεξαιρετως ειναι να τσεκαρετε,τουλαχιστον μια φορα το εξαμηνο, τα σωληνακια σας,ειδικα αν ειναι τα μαμα...

διεξοδικο τσεκαρισμα για τυχουσες τριχοειδεις ρωγμες η κοψιματα...(κλασσικο φαινομενο σε μηχανακια με μετατροπες σε oversize που δυστυχως πολλες φορες το σωληνακι ακουμπαει την δισκοπλακα επειδη ο μαστορας τον επαιζε...)

σε μηχανακια 5ετιας και πανω ,κατ εμε, ειναι επιβεβλημενη η αντικατασταση τους...

ειναι πολυ ασχημη η αισθηση να σου κανει μπαμ το σωληνακι σε δυνατο φρεναρισμα...και εαν δεν εισαι και λιγο τυχερος ,ασχημη ειναι και η καταληξη...

σωληνακια υψηλης πιεσης, μονο ετοιμα κι επωνυμα με εγγυηση εφ ορου ζωης...(hel μια κορυφαια επιλογη...τα χω τοποθετησει σε τουλαχιστον 50 μηχανακια με 0 αστοχιες)...

http://www.h-e-l.co.uk/HEL_Performance_Motorcycle_Brake_Lines_Products.htm

banditgr
18/06/2008, 19:52
Poia einai kata tin gnomi sas i kaliteri sindesmologia mrpostinou?
Diladi 2 se 2 grammes,i 1 grammi kai gefira stin deyteru dagkana?Panta gia ypsilis milame.
Panta sta mixanakia mou evaza 2 se 2 (2 grammes apo tin trompa kateythian se kathe dagkana) alla to 929 foraei apo ton proigoumeno 1 grammi stin mia dagkana pou paei meta stin alli (opos ta mama) .

TOLISTOLAROS
18/06/2008, 22:00
,

TOLISTOLAROS
18/06/2008, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
Poia einai kata tin gnomi sas i kaliteri sindesmologia mrpostinou?
Diladi 2 se 2 grammes,i 1 grammi kai gefira stin deyteru dagkana?Panta gia ypsilis milame.
Panta sta mixanakia mou evaza 2 se 2 (2 grammes apo tin trompa kateythian se kathe dagkana) alla to 929 foraei apo ton proigoumeno 1 grammi stin mia dagkana pou paei meta stin alli (opos ta mama) .
Εγώ έχω 2 σε 2,λένε ότι θεωρείται και καλά πιο "σπορ" διάταξη.Από φυσικής άποψης πάντως όντως είναι καλύτερο ο διαχωρισμός να γίνεται όσο πιο κοντά γίνεται στην τρόμπα,αποφεύγεις τις -όποιες ,έστω και ελάχιστες-διαστολές της πρώτης γραμμής πριν το διαχωρισμό.Άσε που η μάζα της γέφυρας δεν βρίσκεται κοντά στον τροχό=λιγότερες μάζες κοντά στον άξονα περιστροφής(τί λέω ο λούστης...
:a09: )
Μεταξύ μας πάντως για να το διαπιστώσει κανείς πρέπει να'χει μεγάλη ικανότητα και να'ναι σε περιβάλλον που θα επιτρέπει πειράματα(πίστα)

tragos
19/06/2008, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


σε μηχανακια 5ετιας και πανω ,κατ εμε, ειναι επιβεβλημενη η αντικατασταση τους...

ειναι πολυ ασχημη η αισθηση να σου κανει μπαμ το σωληνακι σε δυνατο φρεναρισμα...και εαν δεν εισαι και λιγο τυχερος ,ασχημη ειναι και η καταληξη...


ωχ τι ακουω τωρα. τα δικα μου ωληνακια ποιος ξερει ποσο χρονων ειναι:confused: καλα χρειαζομαι ριζικες αλλαγες στα φρενα οποσδηποτε σωληνακια κ δισκους που ο πισω εχει μεινει μισος απο οτι ηταν

csofos
20/06/2008, 03:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
Poia einai kata tin gnomi sas i kaliteri sindesmologia mrpostinou?
Diladi 2 se 2 grammes,i 1 grammi kai gefira stin deyteru dagkana?Panta gia ypsilis milame.
Panta sta mixanakia mou evaza 2 se 2 (2 grammes apo tin trompa kateythian se kathe dagkana) alla to 929 foraei apo ton proigoumeno 1 grammi stin mia dagkana pou paei meta stin alli (opos ta mama) .
και το δικό μου 2 σε 2 έχει. όταν μάλιστα είχα πει στο μάστορα τι θα γίνει με το διαχωριστή, μου είπε να τον ξεχάσω και ότι δε μπαίνει στα υψηλής. είναι περιττός. είναι πολύ καλύτερα είπε το σύστημα 2 σε 2.