PDA

View Full Version : να ρωτήσω για το φρενάρισμα?



nimbus
04/04/2006, 21:32
Σε μικρές ταχύτητες (20-30χλμ),
όταν πατάω το μπροστινό φρένο, μπλοκάρει η μηχανή...
Σε μεγάλες ταχύτητες, δεν ισχύει αυτό...
Ομολογώ ότι τα έχω μπερδέψει λίγο στο μυαλό μου...
Βέβαια, όταν φρενάρω απότομα, προσπαθώ να πατάω ένα 80% το μπροστινό κι ένα 20% το πίσω φρένο...




helpppppppppppppppppppppppppppppppp :bigcry: :bigcry:

gdevelek
04/04/2006, 22:43
1. μη συνδυάζεις ποτέ απότομο φρενάρισμα με στρίψιμο, έτσι θα μπλοκάρει μεν ο τροχός αλλά μπορεί να γλιτώσεις τη σούπα

2. πάτα φρένο παλμικά, μέσα-έξω-μέσα-έξω (βρώμικα υπονοούμενα απορρίπτονται προληπτικά) αντί για παρατεταμένα, ώστε να δώσεις περιθώριο στην ορμή της μηχανής να εκτονωθεί πιο ομαλά

3. σε τέτοιες συνθήκες κράτα μια κάτω για καλύτερο φρένο κινητήρα

4. αν πέσεις φρόντισε να πέσεις κάπως μακριά από τη μηχανή, εγώ δεν το 'κανα και το μηχανάκι έπεσε στο ποδάρι μ' και το 'σπασε πριν καιρό (βέβαια τότε παραβίασα το 1)

αυτά τα λίγα και - πιστεύω - σωστά, τρέχω τώρα να πιάσω καλή θέση για την κλωτσοπατινάδα που όπου να 'ναι αρχίζει παραδίπλα...

nimbus
04/04/2006, 22:57
thanks Γιώργο...:)

McGyver
04/04/2006, 23:12
Θα διαφωνήσω με το φίλο gdevelek για την "παλμική" πίεση της μανέτας...

Για καλύτερο φρενάρισμα, πατάμε πρώτα το πίσω φρένο προκειμένου να σταθεροποιήσουμε τη μοτοσικλέτα και αμέσως μετά το μπροστινό φρένο ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ...

Λέγοντας προοδευτικά, εννοούμε πως ΔΕΝ πατάμε και αφήνουμε τη μανέτα ή το πεντάλ, αλλά άπαξ και τα πατήσουμε, αυξάνουμε σταδιακά την πίεση...

Με το συνδυασμό των παραπάνω (πίσω φρένο, μπροστά φρένο, προοδευτική άσκηση πίεσης) επιτυγχάνουμε τη μέγιστη απόδοση των φρένων μας, σε συνδυασμό με τη σωστή λειτουργία της ανάρτησης...

Τα παραπάνω ισχύουν ανεξαρτήτως της ταχύτητας που κινούμαστε...

:wave2:

gdevelek
04/04/2006, 23:25
θωμά, μ' αυτό που προτείνεις, το φρενάρισμα θα αργήσει πάρα πάρα πολύ

αναφερόμουν σε φρενάρισμα ανάγκης

μ' αυτό που περιγράφεις θα γλιτώσεις την πτώση αλλά όχι και τη σύγκρουση, φοβάμαι...

nimbus
04/04/2006, 23:31
αναφέρομαι σε απότομο φρενάρισμα:eek:

McGyver
04/04/2006, 23:38
Το ότι πατάς προοδευτικά τα φρένα, δε σημαίνει πως τα πατάς αργά...

Η προοδευτική άσκηση της μέγιστης πίεσης, με την εξάσκηση είναι δυνατό να γίνεται σε μικρό χρονικό διάστημα...

Επαναλαμβάνω, είναι λάθος να πατάμε δυνατά το φρένο, να το αφήνουμε και μετά να το ξαναπατάμε...

Για σωστό φρενάρισμα:
1. Πίσω φρένο -> Σταθεροποίηση μοτοσικλέτας
2. Μπροστινό φρένο -> Επιβράδυνση
3. Προοδευτική άσκηση πίεσης στα φρένα

:wave2:

gdevelek
05/04/2006, 00:05
Θωμά, συμφωνούμε πως διαφωνούμε

:wave2:

Tropeas
05/04/2006, 00:15
Πάντα στις μικρές ταχύτητες χρησιμοποιείς το πίσω φρένο,
ή πρώτα το πίσω και μετά μαζί και τα δύο προοδευτικά (αν δεν φτάνει μόνο το πίσω...π.χ.σε 20-30 χιλιόμετρα αν κοκαλώσεις το μπροστά,χάθηκες ενω το πίσω...θα σε ακινητοποιήσει με κανένα πρόβλημα, το πολύ πολύ να γλιστρήσει λίγο ο κώλος)όσο και απότομο φρενάρισμα να είναι !
πρέπει να συνηθήσεις αυτήν την τακτική , για να την κάνεις ασυναίσθητα μετά...

sonic22
05/04/2006, 00:17
mia mikri paratirisi...

to pws kai poso tha patiseis ton kathe levie tha sou to poune oi alloi (egw den thelw na simetasxw :D ... gia kathara prwsopikous logous pou aforoun emena kai mono)


to mono sigouro einai oti xwris poli ejaskisi se apotoma frenarismata, otan tha erthei i stigmi... akoma kai to Huston na sou leei ti akrivos na kaneis YOU WILL HAVE A PROBLEM!

practice makes perfect!!

Θάνος
05/04/2006, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Το ότι πατάς προοδευτικά τα φρένα, δε σημαίνει πως τα πατάς αργά...

Η προοδευτική άσκηση της μέγιστης πίεσης, με την εξάσκηση είναι δυνατό να γίνεται σε μικρό χρονικό διάστημα...

Επαναλαμβάνω, είναι λάθος να πατάμε δυνατά το φρένο, να το αφήνουμε και μετά να το ξαναπατάμε...

Για σωστό φρενάρισμα:
1. Πίσω φρένο -> Σταθεροποίηση μοτοσικλέτας
2. Μπροστινό φρένο -> Επιβράδυνση
3. Προοδευτική άσκηση πίεσης στα φρένα

:wave2:

Καλά τα λες μαγκάβερ.

Δεν υπάρχει λόγος να αφήνεις τη μανέτα εκτός και αν δεν ξέρεις πόσο πρέπει αρχικά να την πατήσεις ή εκτός και αν την παραπάτησες και αισθάνεσαι ότι μπλοκάρει το μπροστινό.

Κάθε φορά που αφήνεις τη μανέτα η μηχανή δεν φρενάρει, οπότε... καθυστερείς και χειροτερεύεις το φρενάρισμα.

Πατάς τη μανέτα λίγο στην αρχή και αυξάνεις όσο μειώνεται η ταχύτητα μέχρι που να σταματήσεις.

Εννοείται ότι έχεις και κάποια πληροφόρηση αρχικά για την κατάσταση του δρόμου... δεν ξεκινάς τα φρένα κουτουρού.

gdevelek
05/04/2006, 00:28
σονικ, συμφωνώ απόλυτα περί εξάσκησης

τροπέα, δεν ξέρω το δικό σου, αλλά το δικό μου μηχανάκι, με πίσω φρένο, θα ακινητοποιηθεί μερικά χλμ. παρακάτω

φυσικά πρέπει κι αυτό να πατηθεί στο φρενάρισμα

Θάνο, το παλμικό φρενάρισμα αποσκοπεί στο να μη μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός

αυτό εξάλλου κάνει και το ABS, με μεγαλύτερη βέβαια ακρίβεια

όταν αφήνεις τη μανέτα βεβαίως και παύεις να φρενάρεις, αλλά το κάνεις γιατί αισθάνεσαι πως αν επιμείνεις θα γλιστρήσεις

η μέθοδος που προτείνει ο Θωμάς (και όχι μόνο) έχει το άλλο πρόβλημα, ότι δεν εφαρμόζει μπροστινό φρενάρισμα αμέσως αλλά ξεκινά αποκλειστικά με πισινό φρένο, και έτσι χάνεται πολύτιμος χρόνος

τι να την κάνω τη σταθεροποίηση που θα μου δώσει το πίσω φρένο, αν δεν αποφύγω τη σύγκρουση;

Tropeas
05/04/2006, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Το ότι πατάς προοδευτικά τα φρένα, δε σημαίνει πως τα πατάς αργά...

Η προοδευτική άσκηση της μέγιστης πίεσης, με την εξάσκηση είναι δυνατό να γίνεται σε μικρό χρονικό διάστημα...

Επαναλαμβάνω, είναι λάθος να πατάμε δυνατά το φρένο, να το αφήνουμε και μετά να το ξαναπατάμε...

Για σωστό φρενάρισμα:
1. Πίσω φρένο -> Σταθεροποίηση μοτοσικλέτας
2. Μπροστινό φρένο -> Επιβράδυνση
3. Προοδευτική άσκηση πίεσης στα φρένα

:wave2:

Ακούτε και τον Θωμά που έχει κάνει και ένα CSS παραπάνω... ;)
...εμ'ενα Θωμά μου τα χει πει παλιός πρωην αγωνιζόμενος πρωταθλητής επι 3 συναπτά έτη στον χώρο του μοτοκρος... :beer: :wave2:

Θάνος
05/04/2006, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
σονικ, συμφωνώ απόλυτα περί εξάσκησης

τροπέα, δεν ξέρω το δικό σου, αλλά το δικό μου μηχανάκι, με πίσω φρένο, θα ακινητοποιηθεί μερικά χλμ. παρακάτω

φυσικά πρέπει κι αυτό να πατηθεί στο φρενάρισμα

Θάνο, το παλμικό φρενάρισμα αποσκοπεί στο να μη μπλοκάρισμα του τροχού

αυτό εξάλλου κάνει και το ABS, με μεγαλύτερη βέβαια ακρίβεια

όταν αφήνεις τη μανέτα βεβαίως και παύεις να φρενάρεις, αλλά το κάνεις γιατί αισθάνεσαι πως αν επιμείνεις θα γλιστρήσεις

η μέθοδος που προτείνει ο Θωμάς (και όχι μόνο) έχει το άλλο πρόβλημα, ότι δεν εφαρμόζει μπροστινό φρενάρισμα αμέσως αλλά ξεκινά αποκλειστικά με πισινό φρένο, και έτσι χάνεται πολύτιμος χρόνος

τι να την κάνω τη σταθεροποίηση που θα μου δώσει το πίσω φρένο, αν δεν αποφύγω τη σύγκρουση;

Το πίσω φρένο το πατάς ένα κλάσμα νωρίτερα από το μπροστινό ώστε να καθίσει η πίσω ανάρτηση και να παραμείνει ο πίσω τροχός στην άσφαλτο. Διαφορετικά αν ξεκινήσεις με το μπροστινό, ο πίσω θα ελαφρύνει έως και θα σηκωθεί στον αέρα σε πολύ δυνατό φρενάρισμα, με αποτέλεσμα να μην έχεις καθόλου πίσω φρένο.

Σε συνθήκες πίστας με πολύ καλή άσφαλτο το πίσω φρένο μπορεί και να μην προσφερει τίποτα σε σχέση με το μπροστινό οπότε δεν είναι και τόσο σημαντικό ώστε να το πατήσεις καθόλου. Στο δρόμο όμως είναι.

Το ABS είναι πολύ ακριβέστερο έτσι ώστε να μην χάνεται πολύτιμος χρόνος όπως με την χειροκίνητη εξομοίωση. Ωστόσο προσωπικά προτιμώ τα φρένα χωρίς ABS και χωρίς συνδυασμό μπροστά/πίσω.

Το "παλμικό" φρενάρισμα είναι ενστικτώδες και όχι ιδιαίτερα αποτελεσματικό. Αν φυσικά δεν εκτιμήσεις σωστά και αισθανθείς ότι κινδυνεύει να μπλοκάρει το μπροστινό θα χαλαρώσεις λίγο το φρένο, αλλά το σωστό φρενάρισμα είναι προοδευτικό, συνεχές και αυξανόμενο.

Αν δεν το τσαρουχώσεις αλλά το πατήσεις προοδευτικά μέχρι να αισθανθείς ότι πιάνει το τακάκι, τότε σε ελάχιστα κλάσματα μπορείς να εκτιμήσεις πόσο θα αυξήσεις την πίεση.

nimbus
05/04/2006, 00:38
επομένως, για αρχή, στα λίγα χιλιόμετρα, πατάω πρώτα το πίσω φρένο...συμφωνώ οτι με την εξάσκιση θα κατανοήσω καλύτερα την λειτουργία του monster. Απλά θέλω να τα ξεκαθαρίσω και στο μυαλό μου πρώτα, πριν την φύγω από τα απότομα φρεναρίσματα:uplate:
σας ευχαριστώ πολύ , πολύτιμες οι συμβουλές σας...

gdevelek
05/04/2006, 00:42
το πίσω φρένο σίγουρα πρέπει να πατηθεί πρώτο, με διαφορά όμως ελάχιστη σε σχέση με το μπροστινό, κλάσμα δευτερολέπτου, όχι παραπάνω

η βασικότερη πρόταση είναι να πας σε χώρο ανοικτό και να δοκιμάσεις απότομα φρεναρίσματα να δεις πώς αντιδράς και εσύ και το τερατάκι σου, είναι μεγάλο σχολείο αυτή η άσκηση

crs-k
05/04/2006, 00:42
Να επεξηγησω αυτα που ειπαν οι Θ.& Θ. ...

Το πατημα πρωτα του πισω φρενου ή ισοδυναμα το αποτομο αφημα του γκαζιου (εφοσον η μηχανη ΔΕΝ ειναι "κρεμασμενη"), εχουν σαν αποτελεσμα να ευθυγαμμιζουν την μηχανη και να ερχεται το πραγματικο φρεναρισμα, που γινεται με το μπροστινο, σε μια πιο "ισορροπημενη" μηχανη!

Η προοδευτικη πιεση (μην φανταστειτε μεσα σε καμμια ωρα) εχει σαν αποτελεσμα να εχουμε και προοδευτικη βυθιση (οχι αποτομη), που θα μας βγαλει πιο δυσκολα εκτος ισορροπιας ...

Αλλα οτι και να λεμε "θεωρητικα" δεν εχει καμμια αξια, αν δεν εχουμε εξοικιωθει με το πατημα του φρενου ...

Προσωπικα κλεινω το γκαζι και ΔΕΝ παταω πρωτα το πισω, που το χρησιμοποιω μονο επικουρικα, αργοτερα.

Και ματα-ξαναλεω οτι τα ΠΑΝΤΑ ειναι θεμα εμπειριας και χεριου.

Θάνος
05/04/2006, 00:50
Να προσθέσω και κάτι ακόμα. Αν κατά τη διάρκεια του φρεναρίσματος πατάς και αφήνεις συνέχεια τη μανέτα, τότε η δύναμη σε κάθε πάτημα είναι τυχαία.

Δηλαδή μπορεί να μην το πατάς αρκετά δυνατά ώστε να εκμεταλλεύεσαι τη μέγιστη δύναμη ή μπορεί να το πατάς τόσο δυνατά ώστε να κινδυνεύει να μπλοκάρει ο μπροστινός, αλλά το σώζεις μόνο και μόνο επειδή την αμέσως επόμενη στιγμή θα αφήσεις ξανά τη μανέτα. Όπως και να το δεις δεν έχεις σωστό αποτέλεσμα.

Πατώντας προοδευτικά το φρένο έχεις συνεχή πληροφόρηση για την πρόσφυση και τη δύναμη του φρεναρίσματος και μπορείς να την ελέγχεις αυξάνοντας ή μειώνοντας την πίεση στη μανέτα για να πετυχαίνεις το μέγιστο!

nimbus
05/04/2006, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Να προσθέσω και κάτι ακόμα. Αν κατά τη διάρκεια του φρεναρίσματος πατάς και αφήνεις συνέχεια τη μανέτα, τότε η δύναμη σε κάθε πάτημα είναι τυχαία.

Δηλαδή μπορεί να μην το πατάς αρκετά δυνατά ώστε να εκμεταλλεύεσαι τη μέγιστη δύναμη ή μπορεί να το πατάς τόσο δυνατά ώστε να κινδυνεύει να μπλοκάρει ο μπροστινός, αλλά το σώζεις μόνο και μόνο επειδή την αμέσως επόμενη στιγμή θα αφήσεις ξανά τη μανέτα. Όπως και να το δεις δεν έχεις σωστό αποτέλεσμα.

Πατώντας προοδευτικά το φρένο έχεις συνεχή πληροφόρηση για την πρόσφυση και τη δύναμη του φρεναρίσματος και μπορείς να την ελέγχεις αυξάνοντας ή μειώνοντας την πίεση στη μανέτα για να πετυχαίνεις το μέγιστο!


όντως, μόλις αφησα την μανέτα, ξεμπλόκαρε ο τροχός...μέχρι να ξεμπλοκάρει, η μηχανή χόρευε σαν τρελαμένη:hypnotize

nimbus
05/04/2006, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
[

Αν δεν το τσαρουχώσεις αλλά το πατήσεις προοδευτικά μέχρι να αισθανθείς ότι πιάνει το τακάκι, τότε σε ελάχιστα κλάσματα μπορείς να εκτιμήσεις πόσο θα αυξήσεις την πίεση. [/B]



τι εννοείς όταν λες την εκτίμηση αύξησης της πίεσης?
όταν λες "προοδευτικά"?
βρε παιδιά μου, εγώ ντεν εχει κάνει μαθήματα πίστας κι έχω μείνει λίγο πίσω:D :hypnotize

να υποθέσω ότι όταν λες προοδευτικά, εννοείς σταδιακά κι όχι απότομα, το πάτημα του φρένου. Σωστά?

Θάνος
05/04/2006, 01:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
τι εννοείς όταν λες την εκτίμηση αύξησης της πίεσης?
όταν λες "προοδευτικά"?
βρε παιδιά μου, εγώ ντεν εχει κάνει μαθήματα πίστας κι έχω μείνει λίγο πίσω:D :hypnotize

να υποθέσω ότι όταν λες προοδευτικά, εννοείς σταδιακά κι όχι απότομα, το πάτημα του φρένου. Σωστά?

Δεν το γραπώνεις! Πώς να το πω...

Το πατάς γλυκάαα... μέχρι να ακούσεις ή να αισθανθείς ότι ακούμπησαν τα τακάκια στο δίσκο οπότε και σιγά σιγά αυξάνεις την πίεση μέχρι να φρενάρει ικανοποιητικά για την απόσταση που έχεις στη διάθεση σου. Αν καθώς το πατάς υποψιαστείς γλύστρημα ή υποψιάζεσαι βλέποντας την άσφαλτο ότι γυαλίζει πως δεν σηκώνει άλλο πάτημα τότε το κρατάς σταθερό ή το χαλαρώνεις λίγο μέχρι να μειωθεί κι άλλο η ταχύτητα σου οπότε επανεκτιμάς συνέχεια την κατάσταση... Αν δεν φρενάρεις αρκετά δυνατά τότε πάλι γλυκά αυξάνεις λίγο την πίεση στη μανέτα.

Όλο αυτό είναι μία συνεχής διαδικασία που γενικά λέγεται άισθηση! Αν δεν την έχεις, θα πρέπει να την αποκτήσεις γιατί διαφορετικά δεν γίνεται! Και όσο πιο ανεπτυγμένη είναι τόσο πιο γρήγορα και πιο υποσυνείδητα γίνεται!

Για αρχή θα πω τα ίδια που λένε όλοι! Μικρές ταχύτητες και αποστάσεις ασφαλείας ώστε να έχεις χρόνο και ψυχραιμία να λειτουργεί το μυαλό και οι αισθήσεις. Στον πανικό υποσυνείδητα τσαρουχώνεις το φρένο και αυτό δεν είναι καλό!

Επίσης μαθαίνοντας τη μηχανή σου προσπάθησε να χρησιμοποιείς μόνο όσα δάχτυλα είναι απαραίτητα για να φρενάρεις. Αν πιάνεις τη μανέτα με τα 4 δάχτυλα, τότε και η δύναμη που βάζεις θα είναι πολύ μεγάλη όπως και ο κίνδυνος μπλοκαρίσματος. Αν έχεις καλά φρένα ίσως χρειάζεται να βάζεις μέχρι 2 δάχτυλα στα μανέτα ώστε σε περίπτωση πανικού και γραπώματος του φρένου να μην βάλεις υπερβολική δύναμη και μπλοκάρεις τον τροχό...

Άντε αυτά για αρχή... σιγά σιγά και εξάσκηση χωρίς υπερβολές Θεοδώρα...

nimbus
05/04/2006, 01:58
ναι βρε Θάνο. Την μανέτα την πιάνω με 3-4 δάχτυλά. Μάλλον θα ευθύνεται κι αυτό εφόσων ασκώ παραπάνω δύναμη στην προσπάθειά μου να φρενάρω την μηχανή.
Προφανώς χρειάζεται να φέρω πιό μπροστά τις μανέτες, έτσι ώστε να χρησιμοποιώ ένα ή δύο δάχτυλα. Όλα αυτά, συντελούν στο να μπλοκάρει η μηχανή. Βέβαια, η ανασφάλειά μου στο ότι επειδή τα χέρια μου είναι μικροσκοπικά, πιάνω όσο πιό καλά την μανέτα προκειμένου να προλάβω έγκαιρα...Για να δούμε...

να'σαι καλά Θάνο:wave2:

KaTaNaS
05/04/2006, 02:33
ξΘεοδώρα διάβασε προσεκτικά όλα όσα έχουν γράψει οι απο πάνω και πήγαινε σε ένα ασφαλές μέρος (πάρκινγκ , πολυτεχνειούπολη, κ.α. ) και προπονήσου!

μη κυκλοφορείς έτσι ρε συ στους δρόμους!:smokin:

McGyver
05/04/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Ακούτε και τον Θωμά που έχει κάνει και ένα CSS παραπάνω...

Λάμπρο, ΔΕΝ έχω κάνει CSS, σε 0-300 Riding School έχω λάβει μέρος :winka: ...

Δε θέλω να παίξω έμπειρος ή "ξερόλας", απλά μεταφέρω όσα μας έχουν πει...

Το ότι ξέρω ΠΩΣ πρέπει να φρενάρω, ΔΕ σημαίνει πως ξέρω και ΝΑ φρενάρω...
Ακόμα μαθαίνω...

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

gdevelek
05/04/2006, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
ναι βρε Θάνο. Την μανέτα την πιάνω με 3-4 δάχτυλά. Μάλλον θα ευθύνεται κι αυτό εφόσων ασκώ παραπάνω δύναμη στην προσπάθειά μου να φρενάρω την μηχανή.
Προφανώς χρειάζεται να φέρω πιό μπροστά τις μανέτες, έτσι ώστε να χρησιμοποιώ ένα ή δύο δάχτυλα.

η θέση της μανέττας είναι πολύ σημαντική

πρόσφατα απομάκρυνα τη μανέττα (πιάνοντάς την πάντα με 2 δάκτυλα, τα οποία βρίσκονται συνεχώς πάνω στη μανέττα) και πέτυχα σαφώς μικρώτερη απόσταση φρεναρίσματος, αφού το αρχικό "τσίμπημα" έχει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από ό,τι πριν, που έπρεπε να την τραβήξω αρκετά για να αισθανθώ μεγάλη δύναμη πέδησης

από την άλλη πλευρά αν το παρακάνει κανείς κινδυνεύει με εύκολα και αναπάντεχα μπλοκαρίσματα...

θέλει ψάξιμο κι εξάσκηση και, τελικά, εμπειρία

OldMan
05/04/2006, 12:23
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Έχει λάβει κανείς υπόψη ότι η Θοδώρα έχει μπροστά Brembo ???

(Το σημαινόμενον του οποίου είναι το αρχικό "δάγκωμα" - έστω και με την σκέψη !!!)

:wave2: :beer: :wave2:

m1ke
05/04/2006, 12:59
Εγώ ένα έχω να πω.

Εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση, και ξανά μανά εξάσκηση.

Ότι και να σου πούμε εδώ εάν δεν το παλέψεις μόνη σου δεν γίνεται τίποτα.

Cpt. Haddock
05/04/2006, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Έχει λάβει κανείς υπόψη ότι η Θοδώρα έχει μπροστά Brembo ???

(Το σημαινόμενον του οποίου είναι το αρχικό "δάγκωμα" - έστω και με την σκέψη !!!)

:wave2: :beer: :wave2:

Κι εμένα brembo είναι μπροστά.... :uplate:

Και το ένιωσα καλά το "δάγκωμα" (από την ανάποδη) :eyepop:

:look:

nimbus
05/04/2006, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Έχει λάβει κανείς υπόψη ότι η Θοδώρα έχει μπροστά Brembo ???

(Το σημαινόμενον του οποίου είναι το αρχικό "δάγκωμα" - έστω και με την σκέψη !!!)

:wave2: :beer: :wave2:

κι αυτός είναι ο λόγος που μπλοκάρει...
να υποθέσω ότι χρειάζεται λιγότερη δύναμη της μανέτας...

nimbus
05/04/2006, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Λάμπρο, ΔΕΝ έχω κάνει CSS, σε 0-300 Riding School έχω λάβει μέρος :winka: ...

Δε θέλω να παίξω έμπειρος ή "ξερόλας", απλά μεταφέρω όσα μας έχουν πει...

Το ότι ξέρω ΠΩΣ πρέπει να φρενάρω, ΔΕ σημαίνει πως ξέρω και ΝΑ φρενάρω...
Ακόμα μαθαίνω...

:beer: :beer: :beer:

:wave2:


καλά τα λες φίλε μου.
όπως και να'χει σε ευχαριστώ για τις συμβουλές:)
όλους σας ευχαριστώ, γιατί ομολογώ πώς με βοηθάτε:wave2:

McGyver
05/04/2006, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
καλά τα λες φίλε μου.

Βρε φιλενάδα, καλά τα ΛΕΩ χρειάζεται όμως πολλά χιλιόμετρα για να τα ΚΑΝΩ και καλά (χωρίς να τα σκέφτομαι εννοείται)...

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
όπως και να'χει σε ευχαριστώ για τις συμβουλές

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

nimbus
05/04/2006, 14:42
θωμά, μην σκας κι εγώ πέντε χρόνια οδηγάω μα δεν σημαίνει τίποτα αυτό...:D τίποτα δεν ξέρω. Πάντα θα μαθαίνω...:winka:
και για αυτό ρωτάω εδώ μέσα, για να κατανοήσω δυο πράγματα, να τα εφαρμόσω και να βελτιώσω την οδηγική μου συμπεριφορά.:wave2:

McGyver
05/04/2006, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
θωμά, μην σκας

Καλέ, ΔΕ σκάω!!!

Για όνομα του Θεού (a.k.a. Αλλάχ, εξωγήινοι, κλπ :lol: )!!!

Απλά επαναλαμβάνω στον εαυτό μου πως επειδή έχω κάνει ένα 0-300 και 15.000 χλμ, ΔΕ σημαίνει πως είμαι Ο οδηγός :winka: ...

Κάθε χιλιόμετρο πάνω στις αγάπες μας μπορεί να βάλει ένα λιθαράκι στις γνώσεις και κυρίως τις εμπειρίες μας γύρω από τη σωστή και ΑΣΦΑΛΗ οδήγηση...

Όπως έχει πει και ένα αρχαίο μας καρντασάκι, "γηράσκω αεί διδασκόμενος"...

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

nimbus
05/04/2006, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Καλέ, ΔΕ σκάω!!!

Για όνομα του Θεού (a.k.a. Αλλάχ, εξωγήινοι, κλπ :lol: )!!!

Απλά επαναλαμβάνω στον εαυτό μου πως επειδή έχω κάνει ένα 0-300 και 15.000 χλμ, ΔΕ σημαίνει πως είμαι Ο οδηγός :winka: ...

Κάθε χιλιόμετρο πάνω στις αγάπες μας μπορεί να βάλει ένα λιθαράκι στις γνώσεις και κυρίως τις εμπειρίες μας γύρω από τη σωστή και ΑΣΦΑΛΗ οδήγηση...

Όπως έχει πει και ένα αρχαίο μας καρντασάκι, "γηράσκω αεί διδασκόμενος"...

:beer: :beer: :beer:

:wave2:



με κάλυψες:wave2: :winka:

sonic22
05/04/2006, 16:33
egw jana tha sas xalasw to klima...:D (tha pw asxeta pragmata dld)

pisteuw to pio vasiko pou exeis na kaneis nibus einai na anaptijeis tous mis twn xeriwn...

pisteuw oti logo "adinamias", kathos frenareis pefteis olokliri panw sto timoni (apo ta polla G) kai patas ta frena atsala...

pare varakia kai anaptije tous mis twn xeriwn (kathos kai tis platis)... paizoun kai kati elatiria gia tis palames (rwta ton Doctor S)

einai to pleon simadiko na eimaste xalaroi (oxi sfigmenoi) kata to frenarisma alla na boroume na efarmosoume osi dinami prepei xwris na kourazomaste eukola...

telos kales oi sidages alla sto frenarisma to pan einai i AISTHISI mias kai ta lastixa me ton dromo den exoun pada tin idia epafi...
aneptije tin aisthisi me ejaskisi...

kai otan leme ejaskisi den enooume A arithmo frenarismatwn...
milame na elatwseis tin apostasi frenarismatos kata polla metra...
mono etsi...

nimbus
06/04/2006, 10:01
να'σαι καλά sonic:wave2:

sonic22
06/04/2006, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
να'σαι καλά sonic:wave2: δεν το βλέπω αλλα ευχαριστώ για την ευχή.. :hypnotize

Kizoku
06/04/2006, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek

Θάνο, το παλμικό φρενάρισμα αποσκοπεί στο να μη μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός

αυτό εξάλλου κάνει και το ABS, με μεγαλύτερη βέβαια ακρίβεια

όταν αφήνεις τη μανέτα βεβαίως και παύεις να φρενάρεις, αλλά το κάνεις γιατί αισθάνεσαι πως αν επιμείνεις θα γλιστρήσεις


Θα διαφωνήσω εδω!
Το ABS δεν κάνει παλμικό φρενάρισμα!!!!!!!!!!!

1. κάνει συνεχή έλεγχο στη μεταβολή της γωνιακής ταχύτητας του τροχού ώστε να "καταλάβει" αν πάει να μπλοκάρει
2. ΑΝ αντιληφθεί ότι πάει να μπλοκάρει τότε μειώνει την πίεση στα έμβολα των φρένων
3. μετά ξανααυξάνει την πίεση.
Αυτός ο έλεγχος γίνεται συνεχώς και φυσικά γίνεται με πολύ πιο αποτελεσματικό και γρήγορο τρόπο απο τον μέσο αναβάτη.

Επίσης αισθανόμαστε αυτό τον παλμό γιατί
απλούστατα το ABS κάνει συνεχείς μικροδιορθώσεις με πολύ μεγάλη ταχύτητα.

Αν δεν χρειάζεται διατηρεί την πίεση στα φρένα ίση με αυτή που ασκούμε εμείς στη μανέτα!

Οπότε με το να αυξομειώνεις την πίεση στη μανέτα συνεχώς χωρίς λόγο δεν πετυχαίνεις απολύτως τίποτα και αυξάνεις και την απόσταση φρεναρίσματος.

gdevelek
06/04/2006, 12:20
μου γράφεις πως ΔΕΝ κάνει παλμικό φρενάρισμα, αλλά μετά μου περιγράφεις έναν παλμικό φρενάρισμα με γρήγορη αυξομείωση πίεσης, και μιλάς και για την παλμική αίσθηση που δίνει!

άρα πού διαφωνείς;

όπως ήδη έγραψα, ο άνθρωπος δεν μπορεί να πετύχει ό,τι και το ABS σε ακρίβεια, άρα και εκεί δεν διαφωνούμε

με το παλμικό φρενάρισμα αποτρέπω το μπλοκάρισμα, άρα ΚΑΤΙ πετυχαίνω, αν το κάνω σωστά βέβαια

βεβαίως και αυξάνω την απόσταση φρεναρίσματος, το ίδιο κάνει και το ABS εξάλλου... μόνο που χωρίς αυτό, δεν θα φρέναρα νωρίτερα, θα ΕΠΕΦΤΑ νωρίτερα...

b_bong12
06/04/2006, 13:20
καλυτερος δρομος κατ'εμε για να εξασκηθεις στο φρεναρισμα ή για να παρεις το κολάι(πως σκατα γραφεται δεν ξερω) ειναι ο βρεγμενος δρομος.
Γιατι???
Εκει βλεπεις τις αντοχες των φρενων σε μη ευνοικες συνθηκες καθως και τις ικανοτητες σου(ποσο θα πατησεις φρενο,ποτε θα μπλοκαρεις τον τροχο κλπ).
Οποτε σε στεγνο οδοστρωμα, θα εχεις μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση με αποτελεσμα να πιεσεις το μηχανημα στα ορια του χωρις να φοβηθεις(αφου θα ξερεις τις αντοχες του στο βρεγμενο).

:alien: :alien: :alien: :alien: :alien: :alien: :alien: :alien: :alien:

gdevelek
06/04/2006, 13:28
ε, καλά, δεν θα ξεκινήσει κανείς την εξάσκηση στο βρεγμένο...

πρώτα τα εύκολα, μετά τα δύσκολα...

Kizoku
06/04/2006, 13:40
Η διαφορά σε αυτά που λέμε είναι ότι το ABS θα το κάνει αν χρειαστεί και όποτε χρειαστεί.
Εσυ από ότι κατάλαβα αυξομειώνεις πάντα την πίεση που ασκείς στο φρένο έχεις δεν έχεις αίσθηση αν πάει να μπλοκάρει ο τροχός. (αν κατάλαβα λάθος πάω πάσο)

Αν έκανες το ίδιο πράγμα με το ABS:
θα είχες συνεχώς αίσθηση του μπροστινού σου και όταν ένιωθες ότι πάει να μπλοκάρει τότε αφήνεις λίγο φρένο και μετά ξανααυξάνεις την πίεση ελέγχοντας συνεχώς αν πάει να μπλοκάρει ο τροχός και όντας έτοιμος έτσι να ξαναδιορθώσεις όποτε χρειαστεί.
Αυτό δεν σημαίνει ότι η περιοδικότητα που γίνονται οι διορθώσεις είναι σταθερή. Οι διορθώσεις γίνονται όταν απαιτείται.

Είναι κάπως περίπλοκο για να το διατυπώσω σε τόσο λίγες γραμμές.

Τέλος, ο μέσος οδηγός ή αναβάτης δεν επιτυγχάνει μικρότερη απόσταση ακινητοποίησης απο το ABS!

b_bong12
07/04/2006, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
ε, καλά, δεν θα ξεκινήσει κανείς την εξάσκηση στο βρεγμένο...

πρώτα τα εύκολα, μετά τα δύσκολα...

Απλα λεω οτι αφου επεξεργαστει τιν αντιδρασεις τις μοτο στο βρεγμενο, μετα στο στεγνο θα ειναι ευκολοτερο.
Φυσικα στο βρεγμενο δεν θα τα δωσει ολα(το πολυ με 40-60χλμ).Ισα-ισα να τσεκαρει συμπεριφορα ελαστικων.Αφου γλιστραει ευκολοτερα το πισω.

sonic22
07/04/2006, 15:39
gia alli mia fora...

AFISTE TA THEOVARA KAI DISLITOURGIKA MIXANAKIA SAS KAI PARTE KANENA XWMATERO NA MATHETE NA ODIGATEEEE!!!

meta janapigenete sta street sas jana... an thelete..:winka:

OldMan
07/04/2006, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
gia alli mia fora...
AFISTE TA THEOVARA KAI DISLITOURGIKA MIXANAKIA SAS KAI PARTE KANENA XWMATERO NA MATHETE NA ODIGATEEEE!!!
meta janapigenete sta street sas jana... an thelete..:winka:

Αυτός τελευταία βελτιώνεται ή μΕ φαίνεται ???

:confused: :rolleyes: :confused:

sonic22
07/04/2006, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτός τελευταία βελτιώνεται ή μΕ φαίνεται ???
:confused: :rolleyes: :confused: ba einai ta "sterna" pou leme...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bartlal
07/04/2006, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτός τελευταία βελτιώνεται ή μΕ φαίνεται ???

:confused: :rolleyes: :confused:

:eyepop: :eyepop: :eyepop:
γιατι? αρχιζεις και τα διαβαζεις για ελληνικα αυτα που γραφει?

ειδες οτι τελικα ολα συνηθεια ειναι? :lol: :lol: :lol:

dbandit
07/04/2006, 17:25
:rotflmao:
:winka:

blacksteel
12/10/2009, 16:03
Δεν κάνετε συγκεκριμένες ερωτήσεις και τα αποτελέσματα μπορεί να είναι μοιραία...


Για παράδειγμα ένας παπόβιος όταν πάρει R1, αν ακολουθήσει αυτά που του λέτε θα σκοτωθεί.

Το μπροστινό φρένο φρενάρει, το πίσω υποβοηθά.

Ανάλογα με το ΕΙΔΟΣ της μοτοσυκλέτας, αλλάζει και η αναλογία φρένου ανά τροχό.

Το να εισάγεις αγωνιστικές τεχνικές στη καθημερινή οδήγηση δεν κάνει τον άπειρο οδηγό καλύτερο.


Μικρέ, βάλε τη μηχανή στο χώμα, και δοκίμαζε με λίγα χλμ το να μπλοκάρεις και να ξεμπλοκάρεις ΚΑΙ τα δύο φρένα.

Μετά από κάνα μήνα, μάθε να κάνεις ελιγμούς διαφυγής -βάλε σημάδια και κάνε κάθε μέρα προπόνηση.

Η κίνηση είναι ζούγκλα, δεν είναι πίστα για να λέτε ότι σας κατεβάσει η κούτρα σας.