PDA

View Full Version : Πρόβλημα (πιθανός ηλεκτρικής φύσεως) δεν ακούγεται καθόλου η μίζα



Tropeas
05/04/2006, 02:10
Ναι ναι , εγώ είμαι πάλι... :D
και λέτε ότι θέλετε... :p :mad:

Αφού έχω καινούριο μοτέρ, του κανα τα 1000χλμ., το πήγα στο κεντρικό συνεργείο και έγινε το πρώτο service...
όλα καλά μέχρι εδώ!

Είπα για τον σκληρό συμπλέκτη-> Φτιάχτηκε!
Είπα για την δυσκολιά κουμπώματος ταχυτήτων->φτιάχτηκε!

Αυτό που δεν φτιάχτηκε είναι πάλι ότι το ρελαντί ενώ είναι χαμηλά και μέσα στα όρια του κατασκευαστή το μοτέρ δεν ξεκινάει μόνο του όταν είναι κρυο, όπως έκανε πάντα... :mad: και απο μια πρόχειρη ματιά στο service manual, πρέπει να γίνει κάτι λίγο παραπάνω απο την ρύθμιση απλά του ρελαντί, που πιθανώς δεν μου έχουν κάνει οι μάστορες... (δεν ξέρω , μου ρχεται να του πάω με το service manual εκεί και να τους ρωτήσω να δω τι θα μου πούνε...)

Και δεύτερο και βασικότατο πρόβλημα πλεον:
Μόλις γύρισα σπίτι πήγα να το ξαναβάλω μπρος ,
γύρισα τον διακόπτη,όλα καλά
γίναν όλοι οι έλεγχοι,όλα καλά
πάω να πατήσω το κουμπί της μίζας,τίποτα....λες και δεν το πάτησα ποτέ...
ξανά,ξανά ,ξανά... τίποτα

λέω ο μ@λ@κ@ς έχω πατήσει κατα λάθος το kill switch , και όμως όχι!
Βγάζω νεκρά, βάζω νεκρά,
σηκώνω το στάντ, κατεβάζω το στάντ,
κάνω μια μπρος, πίσω,
ξαναδοκιμάζω, πέρνει με την μία!!! :eyepop:

Λέω λοιπόν Πέμπτη μεσημέρι, τυχαίο πρόβλημα...

Την ξαναπιάνω την Κυριακή το απόγευμα:
νεκρό το μπουτόν της μίζας...
λέω :
θα είναι λιγομένη η μπαταρία μάλλον μετά απο 8 μήνες καθισιού...
την μετράω όντως πεσμένη,
δοκιμάζω ακόμα καμιά δεκαριά φορές,
όταν δοκίμαζα να βγάλω ταχύτητα και να ξαναβάλω, σαν να δούλευε ο διακόπτης της μίζας μετά, αλλά να έπεφτε έπεφτε στιγμιαία το ρεύμα, και να σβύνουν όλα...
μετράω να δω δυναμό, μια χαρά φορτίζει, και μες τα προβλεπόμενα! όπως λεει στο service manual,
την μπαταρία την άφησα την ξεφόρτισα και την φόρτισα 3-4 φορές με τον χαλαρό κύκλο και φαίνεται μια χαρά, κρατάει και ρεύμα και όλα, την έβαλα απάνω, τίποτα, άρα ούτε και η μπαταρία είναι...

Και ψιλιάζομαι τώρα και λέω:
α.ανορθωτής?
β.διαρροή?
γ.κάποιος αισθητήρας? (εχει πολλούς το γ@#$%$νο)
δ.μπουτόν μίζας?

Αύριο που θα έχω ποιο πολύ χρόνο , θα μετρήσω να δω και τον ανορθωτή,
και ότι άλλο μπορώ απο τις οδηγίες του manual...

Καμιά ιδέα???:confused:

gcrook
05/04/2006, 02:48
Μας κοψοχολιασες ρε μλκ προχτες:mad: :p

Κοιτα να δεις ειναι γνωστο πλεον οτι τα V2 της Σουζουκι ειναι τριμπουρδελα:rotflmao:
Χαλια σΕ λεω χαλια πιο ζημιαρικα απο Ιταλικα και να στριβαν κιολας καλα θα ηταν...

Παντως το να παρει κρυο το μοτερ χωρις να δωσεις λιγο γκαζι στην αρχη, ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ σε αυτο το μηχανακι (οχι παντα τουλαχιστον).

Τωρα το ρελαντι το ρυθμιζουν επιτοπου, εμενα ειναι στις 1250 rpms περιπου, μονο μια φορα ειχα προβλημα για λιγες μερες οπου επεφτε κατω απο τις 1000 και καναδυο φορες εσβησε το μηχανακι στο φαναρι, υστερα απο πλυσιμο σε καστανά πλυντηριά (οχι εσυ Θαναση):wave2:

Κατα τα αλλα πας για ανορθωτουμπα μιας και τα συμπτωματα που περιγραφεις ηταν ιδια με τα δικα μου πριν 2 χρονια.
Εκτοτε κομπλε........
Ισως και μπαταρια, για να δουμε.
Δεν λες καλα που δεν σου αλλαξανε και τεντωτηρα πεντεξι φορες στην εγγυηση ΜΟΥΑΧΑΧΧΑΧΑ.


Υ.Γ Μην φοβασαι δεν θα σφαξω το ποστ, μου αρεσει που καβαλαμε μπουρδελακια και δεν ντρεπομαστε:rotflmao:

gcrook
05/04/2006, 02:51
Κοιταξε καλου κακου και τις φυσες στα οργανα μην εχει ψιλοξεκουμπωσει τιποτα, την ειχα παθει μια φορα ετσι,χωρις οργανα το μηχανακι δεν παιρνει μπροστα.
Αν και μαλλον απιθανο.



Τι ωραιο που ειναι σε ενα φορουμ να τα λενε 2-3 ατομα μονο....:sad:
:lol: :beer: :lol:

Tropeas
06/04/2006, 23:05
Αγαπητοί φίλοι, και συμφορουμήτες!

Τι νομίζατε ότι είμαστε εμείς οι SVάκιδες?

τίποτα τελευταίοι? με Χόντα να θέλουμε καθε λίγο και λιγάκι, ανορθωτή?

τίποτα τελειωμένοι με Καβασάκι, να πέρνουμε ένα μηχανάκι που έχουμε μόνο εμεις και η κουτσή γειτόνισα?

τίποτα χάρχαλοι με Ντουκάτια, και να ακούγεται ο συμπλέκτης μας δυο τετράγωνα μακρυά σαν χαλασμένος?


Ή μήπως σαν όλους αυτούς τους παραπάνω , να φοβόμαστε να γράφουμε τα προβλήματά μας για να μην λένε τα ΜΗΧΑΝΆΚΙΑ ΜΑς ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΆ?

Λοιπόν όλη η παραπάνω εισαγωγή ήταν για να πω ότι:
Το τρομερό πρόβλημα που αντιμετώπιζα ,
σήμερα το απόγευμα που κάθισα και ασχολήθηκα λίγο παραπάνω,
στην αρχή φαινόταν ότι ήταν μπουτόν μίζας ,
αλλά τελικά μετά απο ενδελεχείς διαδικασίες ελέγχου,
κατάληξα να δω ότι ο αισθητήρας του πλαγίου σταντ δημιουργούσε όλο το πρόβλημα!

Βγήκε καθαρίστηκε και λιπάνθηκε με ELECTRO και λιπαντική σιλικόνη,
αν και σφραγισμένος .
Και το πρόβλημα λύθηκε!!!

Τόσο απλά και οικονομικά,
γιατί τουλάχιστον απο SV αν δεν σου σκάσει το μοτέρ :rolleyes: δεν έχεις να ανησυχείς για κάτι άλλο,
και θα τα βγάζω στην φόρα και θα βλέπετε ότι είναι ψιλοπράγματα... :lol: :rotflmao: :wave2:

Τα μόνα εργαλεία που χρειάστηκα,
Service Manual,
allen,καρυδάκια,κατσαβίδια...
και μουτζουρωμένα χέρια....


Έτσι για να γουστάρουμε crookη και αστους να λένε ,
φανταστικέ μου, μονδερατόρα...

Που θα πάμε το ΣΚ???τα 3 μας?:D


43691

gcrook
07/04/2006, 00:20
Χαιρομαι που λυθηκε το προβλημα γρηγορα και ανεξοδα, ντρεπομαι που πιαστηκα μαλακας και ξεκινησα την καταστροφολογια....:rotflmao:

..ρε μπας και σου βγαλει ανορθωτη σε κανα μηνα να νιωσω καλυτερα;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αντε παμε για αλλα τωρα...:rotflmao:

Tropeas
07/04/2006, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

..ρε μπας και σου βγαλει ανορθωτη σε κανα μηνα να νιωσω καλυτερα;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




IIIIIII κουκουφάτκα


φτυς τα μπούτια σου....

:p συμβαίνουν ρε τέτοια στα Suzukia?:wave2:

AFTER
07/04/2006, 00:33
User After Banned from this forum, said something stupid

:a01: :a22: :a22: :rotflmao:

Εκ της διευθυνσεως.....:D