PDA

View Full Version : Στρώσιμο κινητήρα. (Επείγον)



emilio
05/04/2006, 06:50
Χθες έγινα κάτοχος ενός Honda XLV-1000 και θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας για το στρώσιμο του κινητήρα. (στροφές κινητήρα και για πόσα χλμ). Το στροφόμετρο "κοκκινίζει" στις 9.000. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

GeorgeFZR
05/04/2006, 07:27
Καλυτερα 8α ηταν να διαβασεις το manual της μηχανης σου!

Καλα χιλιομετρα :wave2:

AFTER
05/04/2006, 07:44
Μεχρι τα 500χλμ πηγαινε ηρεμα, μεχρι 4000 στροφες
Κατοπιν οδηγα ΚΑΝΟΝΙΚΑ , οχι ομως με αποτομα ανοιγματα του γκαζιου
Σταδιακα μεχρι τα 1000χλμ ανοιγε ολο και πιο πολυ τις στροφες, με μισο γκαζι ομως
Μετα το πρωτο service ανοιγε σταδιακα ολο και πιο πολυ το γκαζι(και τις στροφες)
Ετομος!


Αν ακολουθουσα το μανιουαλ, αυτην την στιγμη θα ειχα ενα ψοφιο μοτερ που θα ηταν πολυ ευαισθητο εαν το ανοιγα μετα, και θα ανεβαζε πιο ευκολα θερμοκρασια

Γενικα μην φοβασαι, πλεον τα μοτερ εχουν πολυ μικρες ανοχες, ωστε να χρειαζονται το στρωσιμο που καναμε παλιοτερα
Οδηγα κανονικα, χωρις να φοβασαι, απλως ΟΧΙ αποτομα ανοιγματα του γκαζιου(δηλαδη χουφτωματα)

GeorgeFZR
05/04/2006, 08:35
Δηλαδη αν ακολου8εις το manual 8α εχεις ψοφιο μοτερ??????:confused: :confused:

AFTER
05/04/2006, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Δηλαδη αν ακολου8εις το manual 8α εχεις ψοφιο μοτερ??????:confused: :confused:

Ακολουθησε τις συμβουλες του μανιουαλ και μετα ανοιξε το στα 1500χλμ να δεις τι θα γινει....

Αν ''μαθαινα'' εγω το μοτερ με τις 4000 στροφες που μου ελεγε το μανιουαλ.....

alexk
05/04/2006, 09:19
Αν ''μαθαινα'' εγω το μοτερ με τις 4000 στροφες που μου ελεγε το μανιουαλ.....

Κάτσε, δηλαδή ο κατασκευαστής είναι άσχετος έτσι?
Εσύ μάλλον έδωσες τα σχέδια και τα υλικά για τον κινητήρα ε?

Ά ρε Έλληνες, όλα τα ξέρουμε!:look:

Μόλις αρχίσει να καίει λάδια, και όταν σε μερικές δεκάδες χιλ. χιλιόμετρα, χάσει τη συμπίεσή του, γιατί έχουν τριφτεί οι φούστες από τα πιστόνια στα χιτώνια, από το "μη κοιμισμένο" στρώσιμο, το ξανασυζητούμε άν θέλεις.

emilio
05/04/2006, 09:34
Παιδιά μη τσακώνεστε. Το manual γράφει χαλαρά μέχρι τα 500χλμ και μετά σιγά σιγά αρχίζεις και ανοίγεις. Οπότε μάλλον όλοι δίκιο έχετε.

costas81
05/04/2006, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από emilio
Χθες έγινα κάτοχος ενός Honda XLV-1000 και θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας για το στρώσιμο του κινητήρα. (στροφές κινητήρα και για πόσα χλμ). Το στροφόμετρο "κοκκινίζει" στις 9.000. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εχουν ανοιχτει πολλα θεματα για το στρωσιμο του κινητηρα!
Κανε μια αναζητηση και θα παρεις ολες τις απαντησεις σου!
Αυτοι που εχουν γραψει το manual της μηχανης σου δεν ειναι ατομα που απλα εχουν μηχανη και γραφουν την γνωμη τους σε ενα forum.Ειναι επιστημονες που εχουν μελετησει τα παντα και που αυτα που σου γραφουν για το στρωσιμο του κινητηρα βασιζονται σε χιλιαδες τεστ και αποτελεσματα και ωρες λειτουργιας κινητηρων!
Για σκεψου τωρα ποιον θα πρεπει να ακουσεις εμενα που σου λεω σκιστο η το manual?

AFTER
05/04/2006, 14:10
Εγω φταιω που μιλησα
Καντε οτι θελετε :a12:

OldMan
05/04/2006, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Εγω φταιω που μιλησα
Καντε οτι θελετε :a12:

Τέως Σφουγγαράκη, δεν φταις που μίλησες...

Φταις που ΔΕΝ εξήγησες !!!

(Και κανονικά έπρεπε να "πας αδιάβαστος", γιατί έχουξε ξαναπεί ότι ΔΕΝ πετάμε μια μ@λακία και όποιον πάρει ο Χάρος...)

:beer: :beer: :beer:

hornet
05/04/2006, 16:24
Το μανιουλακι της hondas λεει μεχρι τα 500 σχετικα ηρεμα οχι αποτομα ανοιγματα και οχι κοκκινα.
Τωρα μια εμπειρικη συμβουλη μετα τα 500 ανοιγεις σταδιακα μεχρι τα 1000 ..και μετα τα 1000 πας οπως θες

reinmeister
06/04/2006, 11:12
εχετε απλως υπ οψιν οτι κανεις κινητηρας δεν βγαινει απο το εργοστασιο εαν πρωτα δεν λειτουργησει σε ολο το ευρος των στροφων του(ακομη και μεσα στα κοκκινα) για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα...(με πιεση αερα απο τις οπες των μπουζι)...

και ενα δευτερο αναφορικα με τα γραφομενα του κατασκευαστη αναφορικα με το στρωσιμο...

gsxr 1100 μοντ.93...στρωσιμο...μεχρι τα 800 χλμ. εως 6000 rpm...μεχρι τα 1600 εως 9000 rpm...μετα ελευθερα...

gsxr 1000 k5 μοντ.2005...ακριβως τα ιδιο...

θελετε δηλαδη οι υπερμαχοι του στρωσιματος, με βαση τον κατασκευαστη, να μου πειτε οτι οι δυο κινητηρες ειναι απο πλευρας μεταλλων,ανοχων και κατεργασιας πανομοιοτυποι ετσι ωστε να χρειαζονται ακριβως το ιδιο στρωσιμο...

DUKASII
06/04/2006, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εχετε απλως υπ οψιν οτι κανεις κινητηρας δεν βγαινει απο το εργοστασιο εαν πρωτα δεν λειτουργησει σε ολο το ευρος των στροφων του(ακομη και μεσα στα κοκκινα) για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα...(με πιεση αερα απο τις οπες των μπουζι)...

και ενα δευτερο αναφορικα με τα γραφομενα του κατασκευαστη αναφορικα με το στρωσιμο...

gsxr 1100 μοντ.93...στρωσιμο...μεχρι τα 800 χλμ. εως 6000 rpm...μεχρι τα 1600 εως 9000 rpm...μετα ελευθερα...

gsxr 1000 k5 μοντ.2005...ακριβως τα ιδιο...

θελετε δηλαδη οι υπερμαχοι του στρωσιματος, με βαση τον κατασκευαστη, να μου πειτε οτι οι δυο κινητηρες ειναι απο πλευρας μεταλλων,ανοχων και κατεργασιας πανομοιοτυποι ετσι ωστε να χρειαζονται ακριβως το ιδιο στρωσιμο...
+ΟΣΑ ΘΕΣ..

σιγα μην αφηνε τον καθε user ο κατασκευαστης να ασελγει αναλογα τις ορεξεις του σε αστρωτα μοτερ.

εγω λεω πως και τερμα γκαζι να το στωσεις...δε τρεχει καστανο.


εγω εστρωνα με 190 -200 χιλιομετρα το v-2 μου.

OldMan
06/04/2006, 11:37
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Αποφασίστε, γιατί θα φωνάξω τον "Τρικυμία" και θα αρχίσουμε τα : " Θερμικαί και λιπάνσεως επιπτώσεις εις την συναρμογήν κινούμενων μερών εμβολοφόρου κινητήρος ως αποτέλεσμα της βιαίας αφαιρέσεως μετάλλων εις τας σχηματισθέντας εκ κατασκευαστικής ατελείας περιοχάς ορέων και κοιλάδων", με τύπους και σε greeklish !!!

:beer: :beer: :beer:

reinmeister
06/04/2006, 12:06
οχι...προτιμω να στρωσω για 50000(μιλια ε) παρα αυτο...

επι του θεματος...απλως ο κατασκευαστης αντι να πει τον εκαστοτε οδηγο κουλο, οποτε κατ επεκτασιν να οδηγει με φειδω μεχρι να μαθει το πρι πρι που πηρε και να μην τσακιστει στην πρωτη βολτα, του λεει στρωσε για τοσα...

τα ορη και τα αγρια βουνα αποδημουν εις κυριον στα 100-150 πρωτα χιλιομετρα μαξιμουμ...εκτος αν μιλαμε για κανα μπεμβεδικο μποξερ του '50 του οποιου τα χιτωνια ρεκτιφιαρονταν με σφυροκαλεμο και η σκλυρηνση των εμβολων γινοταν με ματσολα...

:beer: :beer: :D :D

OldMan
06/04/2006, 12:11
Ρε Rein, προσπαθώ να αποφύγω το μπλέξιμο με "θεωρίες" για την αποτελεσματικότητα του "ψυχρού" στρωσίματος και κατά πόσον "γυαλίζουν" οι επιφάνεις με αποτέλεσμα να μην συγκρατούν λάδι κ.λπ. κ.λ.π.


Αλλά μάλλον ΔΕΝ θα το αποφύγω, εεε..???
:sad: :sad: :sad:

DUKASII
06/04/2006, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


επι του θεματος...απλως ο κατασκευαστης αντι να πει τον εκαστοτε οδηγο κουλο, οποτε κατ επεκτασιν να οδηγει με φειδω μεχρι να μαθει το πρι πρι που πηρε και να μην τσακιστει στην πρωτη βολτα, του λεει στρωσε για τοσα...


:beer: :beer: :D :D Βάλε και τα 2 χρονια εγγυηση που δινει αναγκαστικα απο νομο..
και εχεις και τους λόγους που σου λενε στρώνε μεχρι να γεράσεις..

idi
06/04/2006, 12:20
και εγω νομιζω οτι μετα τα πρωτα ...αντε 1000 χλμ... πρεπει να το ανοιγεις κανονικα το μοτερ

περισσοτερο ζορι τρωει στο "στρωσιμο" παρα στο "σκισιμο"!

reinmeister
06/04/2006, 12:23
α παππου δεν ξερω τι θα κανεις εσυ...εγω παντως σου εγγυωμαι οτι σιγουρα θα το αποφυγω:p :p :p :p

sonic22
06/04/2006, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αλλά μάλλον ΔΕΝ θα το αποφύγω, εεε..???
:sad: :sad: :sad: an den boreis na to apofigeis... apolause to... :winka: :uplate: :winka:

gia ta ori kai ta vouna kataliloteros einai o crs-k...
egw den asxoloume pia me strwsimo... tsaba o kopos... :D :D :D

dirtbird
06/04/2006, 15:51
Eγώ πάντως νομίζω ότι όπως στρώσεις θα κοιμηθείς ...... NOT

:eyepop:

ela ela
07/04/2006, 22:58
Παιδες για να εχετε το κεφαλι σας και την συνειδηση σας καθαρη καντε οτι λειι το manual αλλιως ο καθεις ας κανει του καεφαλιου του με διαφορετικες επιπτωσεις για τον καθενα φυσικα.:wave2:

Daemon
07/04/2006, 23:05
Ασχετο αλλα το καλυτερο στρωσιμο το ειδα πριν μερικες μερες. Καινουργιο FZ1 (0 χλμ) εφυγε με burnout αφου αφησε το μισω λαστιχο κατω, στροφες στα κοκκινα και μερικες σουζες συνδιασμενες με πατιλικια :D :D

alexk
08/04/2006, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Ασχετο αλλα το καλυτερο στρωσιμο το ειδα πριν μερικες μερες. Καινουργιο FZ1 (0 χλμ) εφυγε με burnout αφου αφησε το μισω λαστιχο κατω, στροφες στα κοκκινα και μερικες σουζες συνδιασμενες με πατιλικια :D :D

Καλά λέω εγώ ότι είμαστε όλοι κουλάδια και άσχετοι. Μπράβο στον ιδιοκτήτη λοιπόν! Είναι δάσκαλός μας! :alien:

ΥΓ: Μήπως είναι μαύρο αυτό το FZ1? Άν ναι, το είδα να ασελγεί στο μπουρνάζι.

Βαγγελας
13/04/2006, 23:09
Κουλατη οδηγηση για 1200 χιλιομετρα μετα σιγα σιγα ανοιγμα εως τα μισα του στροφομετρου και στα 1500 ανοιγμα εως πιο πριν τα κοκκινα ..... ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ !!!!!!!!!!

γενικα κουλατη οδηγηση στην αρχη ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΖΕΣΤΑΜΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dirtbird
14/04/2006, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Βαγγελας
Κουλατη οδηγηση για 1200 χιλιομετρα μετα σιγα σιγα ανοιγμα εως τα μισα του στροφομετρου και στα 1500 ανοιγμα εως πιο πριν τα κοκκινα ..... ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ !!!!!!!!!!

γενικα κουλατη οδηγηση στην αρχη ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΖΕΣΤΑΜΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να ζεστάνεις τι, τα νερά?:rolleyes:

Βαγγελας
14/04/2006, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Να ζεστάνεις τι, τα νερά?:rolleyes:

τον κηνιτητηρα αγορι μου τη να ζεστανεις το φαι ;;;;;;

αμα ειναι ειδικα χειμωνας δεν τον ζεστενεις ;;;;;;

φευγεις αμεσως ;;;

dirtbird
15/04/2006, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Βαγγελας
τον κηνιτητηρα αγορι μου τη να ζεστανεις το φαι ;;;;;;

αμα ειναι ειδικα χειμωνας δεν τον ζεστενεις ;;;;;;

φευγεις αμεσως ;;;

Σχεδόν ναι και με συγκρατημένη οδήγηση.
Μέχρι να κλείσω γκαράζ, βάλω κράνος και γάντια, το νεράκι έχει πάει στους 60 και στο παρακάτω στενό στους 80.

Το δύσκολο είναι να ζεσταθεί το λάδι.
Η παρατεταμένη παραμονή στο ρελαντί άντε και λίγο πιο πάνω και χωρίς φορτίο, πολύ λίγα συνεισφέρει στην άνοδο της θερμοκρασίας του. Είναι και αυτός ένας λόγος που προτιμούμε ester based συνθετικά τα οποία έχουν καλύτερες μηχανικές (λιπαντικές κ.τ.λ.) ιδιότητες από πιο χαμηλές θερμοκρασίες λειτουργίας.

ΣΗΜ 1: πρόσεχε λίγο τις εκφρασούλες σου
ΣΗΜ 2: κανονικά θα έπρεπε να πληρώνεις για να διαβάζεις τα παραπάνω
ΣΗΜ 3: ο sonic τα διαβάζει τα παραπάνω αιλοινυκά μπας και του ανέβει το ηθικό?

George-3-
15/04/2006, 12:23
Για χωσε ρε Old Man για ψυχρο στρωσιμο και τα συναφη...:smilea: :look:

sonic22
15/04/2006, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Το δύσκολο είναι να ζεσταθεί το λάδι.

ΣΗΜ 3: ο sonic τα διαβάζει τα παραπάνω αιλοινυκά μπας και του ανέβει το ηθικό?
:a2: :a25: :a30: :a46: :a54: :a46: :a30: :a25: :a2:

ax mia anavoli akoma kai tha ton "eixa" ton old...:sick:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Βαγγελας
16/04/2006, 01:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σχεδόν ναι και με συγκρατημένη οδήγηση.
Μέχρι να κλείσω γκαράζ, βάλω κράνος και γάντια, το νεράκι έχει πάει στους 60 και στο παρακάτω στενό στους 80.

Το δύσκολο είναι να ζεσταθεί το λάδι.
Η παρατεταμένη παραμονή στο ρελαντί άντε και λίγο πιο πάνω και χωρίς φορτίο, πολύ λίγα συνεισφέρει στην άνοδο της θερμοκρασίας του. Είναι και αυτός ένας λόγος που προτιμούμε ester based συνθετικά τα οποία έχουν καλύτερες μηχανικές (λιπαντικές κ.τ.λ.) ιδιότητες από πιο χαμηλές θερμοκρασίες λειτουργίας.

ΣΗΜ 1: πρόσεχε λίγο τις εκφρασούλες σου
ΣΗΜ 2: κανονικά θα έπρεπε να πληρώνεις για να διαβάζεις τα παραπάνω
ΣΗΜ 3: ο sonic τα διαβάζει τα παραπάνω αιλοινυκά μπας και του ανέβει το ηθικό?

ρε φιλε μηχανικος ειμαι !!!!!!!!!!

δουλευα 4 χρονια στην ΚΑΒΑΣΑΚΙ Αμβουργο θα μου πεις εσυ πως δεν ζεστενουμαι κηνιτητρα ;;;;

εσυ καταρχην τη βγαζεις απο το Γκαραζ ......

ελα βγαλτη απο το πεζοδρομιο που παρκαρω εγω τη δικια μου ξεπαγωσε τη ξυσε και τον παγο απο τη σελα και μη ζεστενεις κινητηρα ξεκινα αμεσως ......

και αμα παει βημα τηλεφωνα μου .....


τι να κανω ;;;; να πληρωσω για τι ;;;;


αυτα που ξερουν και οι γιαγιαδες ;

και η μανα του αφεντικου μου 60 χρονων με παρκινσον που οδηγει Ελουμινειτορ 500 τετοια λεει και αυτη .

και σε τι σε πειραξαν οι εκφρασεις μου ;;;;;:lol:

dirtbird
16/04/2006, 08:45
ρε φιλε μηχανικος ειμαι !!!!!!!!!!
Μπράβο


δουλευα 4 χρονια στην ΚΑΒΑΣΑΚΙ Αμβουργο θα μου πεις εσυ πως δεν ζεστενουμαι κηνιτητρα ;;;;
Τα συγχαρητήρια μου...


ελα βγαλτη απο το πεζοδρομιο που παρκαρω εγω τη δικια μου ξεπαγωσε τη ξυσε και τον παγο απο τη σελα και μη ζεστενεις κινητηρα ξεκινα αμεσως ......
Καθημερινότητα allover Greece


και αμα παει βημα τηλεφωνα μου ..... Injection. Τι, τι είναι αυτό...έπρεπε να το'χα καταλάβει:rolleyes:



τι να κανω ;;;; να πληρωσω για τι ;;;; Σωστά, ότι ήταν να μάθεις το'μαθες.



αυτα που ξερουν και οι γιαγιαδες ; Είναι αυτό που λέμε χάσμα γενεών


και η μανα του αφεντικου μου 60 χρονων με παρκινσον που οδηγει Ελουμινειτορ 500 τετοια λεει και αυτη . Εγώ στα 95 μου νιώθω ακόμα μια χαρά




και σε τι σε πειραξαν οι εκφρασεις μου ;;;;; σε τίποτα, δίκιο έχεις, θα τις προωθήσουμε στον Μπαμπινιώτη για την αναθεώρηση του λεξικού του.


Εν ολίγοις: TΡΕΙΣ ΛΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΟΡΕΥΟΥΝ:wave2: :wave2:

sakisp
16/04/2006, 14:11
βρε παιδια ειναι κριμα να σκοτωνοσαστε!!!!!!!!
η αλληθεια ειναι οτι ο after στο αρχικο του post ειχε δικιο!!!!
θελει και ανοιγμα το μοτερ να παραγει εργο να αποκτησει ανοχες φανταζεσαι ενα μοτερ που δεν εχει παραγει εργο που πιγενει παρα πολυ χαλαρα και ησυχα ε αυτο το μοτερ δεν προκειται ποτε ουτε να στρωθει ουτε να πιγενει!!!!!!!!!!



καλοριζικο φιλε μου!!!!!!!!!!!καλοταξιδο!!!!!!!

Βαγγελας
16/04/2006, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisp
βρε παιδια ειναι κριμα να σκοτωνοσαστε!!!!!!!!
η αλληθεια ειναι οτι ο after στο αρχικο του post ειχε δικιο!!!!
θελει και ανοιγμα το μοτερ να παραγει εργο να αποκτησει ανοχες φανταζεσαι ενα μοτερ που δεν εχει παραγει εργο που πιγενει παρα πολυ χαλαρα και ησυχα ε αυτο το μοτερ δεν προκειται ποτε ουτε να στρωθει ουτε να πιγενει!!!!!!!!!!



καλοριζικο φιλε μου!!!!!!!!!!!καλοταξιδο!!!!!!!

ποιος ειπε οτι σκοτωνομαστε ;;;;;;;

εχω ακουσει για το στρωσιμο ....ουουυυ ενα σωρο αλλα ειδικα για το ζεσταμα το χειμωνα ειδικοτερα ........

και εχω δει και εδω που ειμαι κατι Τουρκους να περνουν Καινουργια μηχανακια και οχι μονο να μη τα ζεστενουν αλλα οταν πανε να βαλουν πρωτη να ακουγεται ...ΚΡΑΑΑΑΑΓΚ !!!!!!!!!!!!!!


ρε παιδια λιγο υπομονη 2 λεπτουλια και θα φυγετε ........

απλα παντα χαλαρα και με καλη διαθεση ......

εμ το αλλο με τον μπαμπινιωτη δεν ηξερα οτι για να συζητησω η να πω τη γνωμη μου επρεπε να τελειωσω Παντειο ;;;;;


σε ευχαριστω εσενα παντως για τη διαθεση εξομαλυνσης !!!

αλλα δεν μασαω εγω δεν τσακονωμαι ποτε ....... αντε και καλα στρωσιματα σε ολους !!!!!!!!!!!!!:beer:

Βαγγελας
16/04/2006, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μπράβο


Τα συγχαρητήρια μου...


Καθημερινότητα allover Greece

Injection. Τι, τι είναι αυτό...έπρεπε να το'χα καταλάβει:rolleyes:


Σωστά, ότι ήταν να μάθεις το'μαθες.


Είναι αυτό που λέμε χάσμα γενεών

Εγώ στα 95 μου νιώθω ακόμα μια χαρά



σε τίποτα, δίκιο έχεις, θα τις προωθήσουμε στον Μπαμπινιώτη για την αναθεώρηση του λεξικού του.


Εν ολίγοις: TΡΕΙΣ ΛΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΟΡΕΥΟΥΝ:wave2: :wave2:

ναι βρε δεν ημουν Ελλαδα εγω πριν 6 χρονια .......

ημουν στην σαχαρα .......

θα μου πεις εσυ τι καιρο εχει στα Γιαννενα το Χειμωνα ..... χα !!
















σκιστη τη ριμαδα τη τη ζεστενεις ;;;;;;;;;; :wave2: :wave2: :wave2:

dirtbird
16/04/2006, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Βαγγελας

σκιστη τη ριμαδα τη τη ζεστενεις ;;;;;;;;;; :wave2: :wave2: :wave2:

Mάλιστα :wave2: :wave2:

Ninjaki
16/04/2006, 15:45
Το ζέσταμα στο κρύο το μοτέρ είναι μεγάλο πράγμα. Από την άλλην δεν μπορεί κανένας να υποχρεώσει κανέναν πως θα φερθεί, αν θα ζεσταίνει ή όχι, αν θα στρώσει ή όχι, αν θα αλλάξει λάδια στα 3000 ή στα 10000 στο μηχανάκι του.

Ο καθένας κάνει ότι του κατεβάσει το κεφάλι του. Στο κάτω κάτω, οι μάστορες πως θα ζήσουν, κλέφτες θα γίνουνε ρε μάγκες?

Σχετικά με το στρώσιμο, η γνώμη μου είναι ότι ένα σχετικό στρώσιμο πρέπει να γίνεται (για 1000 χλμ ας πούμε). Βεβαία εξαρτάται και για τι μηχανάκι μιλάμε, άλλο το στρώσιμο στα 100cc άλλο στα 1000cc. Πάντως μακάρι κάποιος να αποδείξει ότι όντως δεν χρειάζεται γιατί τώρα που μεγάλωσα κιόλας πολύ το βαριέμαι, δεν έχω πλέον την υπομονή που είχα μικρότερος. Και είμαι και σε περίοδο στρωσίματος αυτή τη περίοδο, γαμώτο @!@$##!!!

dirtbird
16/04/2006, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninjaki
Το ζέσταμα στο κρύο το μοτέρ είναι μεγάλο πράγμα. Από την άλλην δεν μπορεί κανένας να υποχρεώσει κανέναν πως θα φερθεί, αν θα ζεσταίνει ή όχι, αν θα στρώσει ή όχι, αν θα αλλάξει λάδια στα 3000 ή στα 10000 στο μηχανάκι του.

Ο καθένας κάνει ότι του κατεβάσει το κεφάλι του. Στο κάτω κάτω, οι μάστορες πως θα ζήσουν, κλέφτες θα γίνουνε ρε μάγκες?

Σχετικά με το στρώσιμο, η γνώμη μου είναι ότι ένα σχετικό στρώσιμο πρέπει να γίνεται (για 1000 χλμ ας πούμε). Βεβαία εξαρτάται και για τι μηχανάκι μιλάμε, άλλο το στρώσιμο στα 100cc άλλο στα 1000cc. Πάντως μακάρι κάποιος να αποδείξει ότι όντως δεν χρειάζεται γιατί τώρα που μεγάλωσα κιόλας πολύ το βαριέμαι, δεν έχω πλέον την υπομονή που είχα μικρότερος. Και είμαι και σε περίοδο στρωσίματος αυτή τη περίοδο, γαμώτο @!@$##!!!

Σοβαρά, από τα παραπάνω εσύ αυτά κατάλαβες?

Αν ναι μάλλον έχεις παρεξηγήσει τα γραφόμενα μου (που είναι πολύ συγκεκριμμένα, ίσως όχι εύκολα κατανοητά).

:wave2:

Ninjaki
16/04/2006, 16:19
Hello φίλε... Όχι δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε σένα ή σε κάποιον άλλον συμφορουμίτη... Απλά λέω ότι πιστεύω πως το ζέσταμα κάνει καλό (σε οτιδήποτε μηχανοκίνητο), και για να το επεκτείνουμε λίγο ζέσταμα χρειάζεται και το μοτέρ, αλλά και λάστιχα, αναρτήσεις, φρένα, κλπ. Το αυτοκίνητο μου (injection) το χειμώνα στην Αθήνα όταν είναι κρύο και φύγω αμέσως, και ο κινητήρας ακούγεται αλλιώς (πιο τραχύς) αλλά και δεν πηγαίνει έτσι όπως πάει όταν είναι σε θερμοκρασία λειτουργίας. Νοιώθω με λίγα λόγια ότι τον επιβαρύνω γιατί δεν του δίνω 2-3 λεπτά να κυκλοφορήσει το λάδι στο μοτέρ, κλπ.

Η μηχανή τώρα (καρμπυρατέρ) πάντα θέλει ζέσταμα (χειμώνα - καλοκαίρι) σαν γνήσια Kawasaki !!!

dirtbird
16/04/2006, 16:25
Aκριβώς αυτά που λες εννοώ.
Η τραχύτητα στον ήχο εν μέρει οφείλεται και στο πλούσιο μίγμα που δουλεύει μέχρι να ζεσταθεί το νερό (30 έως 90 δλ) . Ειδικά στα αυτοκίνητα πρέπει να βάλεις μέσα στην εξίσωση και το ζέσταμα των βαλβολίνων (κιβώτιο ταχ.) κάτι που δεν γίνεται εν στάση και θέλει και χιλιόμετρα.

sonic22
16/04/2006, 19:37
epidei to moter doulevei se poli xamiles strofes den simainei oti lipenetai kai oso kala prepei...

eimai kai egw tis apopsis oti 2 lepta zestama kai poli xalari odigisi arkei se normal sinthikes (panw apo 7C)

OldMan
17/04/2006, 10:43
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ρε σεις, δουλειά δεν είχατε το ΣΚ (και μου βγάλατε εμένα) ???

Και συ ρε Βρωμόπουλο, γιατί νομίζεις ότι όλοι καταλαβαίνουν αυτά που λες ??

(Look who's talking..!!!):lol: :rotflmao: :lol:

Υ.Γ.
"Συμμάζεμα" μετά τον καφέ...

Finrod
19/04/2006, 11:36
Για τα λιπαντικα στο στρωσιμο τι λετε;
Εχω διαβασει πως τα πρωτα πρεπει να ειναι ορυκτελεα για να γινει καλυτερο στρωσιμο. Μετα το service στα 1000 το λαδι να ειναι συνθετικο ή πολυ αργοτερα?

OldMan
19/04/2006, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Finrod
Εχω διαβασει πως τα πρωτα πρεπει να ειναι ορυκτελεα για να γινει καλυτερο στρωσιμο. Μετα το service στα 1000 το λαδι να ειναι συνθετικο ή πολυ αργοτερα?

Αι απόψεις διίστανται...

Και άμα αρχίσουμε το μακρύ μας και το κοντό μας, θα πολυίστανται...!!!:lol:

Πριν 10 -15 χρόνια ίσχυε η άποψη ότι τα λάδια "στρωσίματος" πρέπει να είναι Ορυκτέλαια (άσχετα αν ξεκίνησε για λόγους οικονομίας - τα πρώτα λάδια αλλάζονται γρήγορα, οπότε βάλε φτηνά - αποδείχτηκε ότι τα (τότε) Συνθετικά λάδια χάνανε πολύ γρήγορα βασικές τους ιδιότητες, λόγω "ρινισμάτων" του κινητήρα).

Σήμερις, από την μια πλευρά έχουν βελτιωθεί ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ τα Συνθετικά λάδια και από την άλλη τα μοτέρ ΔΕΝ ξερνάνε μαντεμένια γρέζια (πλην XR)!!!

Υ.Γ.
Οι λόγοι "οικονομίας" εξακολουθούν να ισχύουν ...

:wave2: :beer: :wave2:

devil's animal
19/04/2006, 16:26
να πω λοιπον και εγω την ταπεινη γνωμη...:blush:

το manual ελεγε μεχρι τα 800χλμ με 4.000 στροφες....(υπ'οψιν οτι κοφταρω στις 16.000!!!)

και μεχρι τα 1.600 χλμ με 6.000 στροφες....

εγω λοιπον σαν καλο παιδι ακολουθησα το manual και με το παραπανω...
δηλαδη εκανα τα πρωτα 1.000 χλμ με ΑΥΣΤΗΡΑ 4.000 στροφες...και επειδη στο δικο μου ανοιγει η δευτερη εισαγωγη καυσιμου μετα τις 9.000...οι 4.000 με 6η μου εδιναν ΑΥΣΤΗΡΑ 75χλμ στο κοντερ (οποτε φανταστειτε πικρα να πηγαινεις Χαλκιδα ή οπουδηποτε αλλου)

μετα τα 1.000 λοιπον κανω το service μου και ξεκιναω σταδιακα για τις 6.000 στροφες....
εδω αποφασισα να ακολουθησω το manual κατα γραμμα και μετα τα 1.600χλμ "αρχιζω" να το ανοιγω και περα απο τις 6.000!!

τωρα ειμαι στα 1850χλμ.... και το πηγαινω maximum με 7.500 στροφες...και ειμαι καλα!!!

δεν νομιζω οτι οι κατασκευαστες ειναι βλακες!!!
δεν νομιζω οτι το μοτερ θα βγει κοτα για τον οποιοδηποτε λογο!!!
τα μοτερ οσα ειναι να αποδοσουν τοσα θα αποδοσουν!!!
επισης πιστευω οτι κανοντας του κεφαλιου σου μονο κακο μπορει να κανεις και οχι καλο!!
και τελος...

ΑΝ γινει ποτε κατι...θα εχεις το κεφαλακι σου ησυχο οτι δεν φταις εσυ!!!


θα ειναι πολυ αδικο (τουλαχιστον για μενα) να παθει κατι το μηχανακι και να ξερω οτι ΜΠΟΡΕΙ να εφταιξα εγω .... και μιλαω για ολα τα θεματα ...απο το στρωσιμο μεχρι την συχνοτητα των service και την πιεση του αερα στα λαστιχα!!


φιλικα...
:wave2: