PDA

View Full Version : Το αστόπαιδο πήγε εκδρομή



VANDA
05/04/2006, 11:09
Μετά από ενάμιση χρόνο στους δρόμους της Αθήνας και προκειμένου να πάρει το βάπτισμα των εθνικών οδών και επαρχιακών δρόμων... η VANDA πήγε εκδρομή.

Όχι πολλά πράματα... 250 χιλιομετράκια, με έναν φίλο μπροστά με ΚΤΜ adventure 640 και εγώ πίσω με το ΧΤ600sm, φτάσαμε μέχρι τη Δάφνη Ευβοίας (πολύ ωραίο μέρος, με καλή ταβερνούλα στο τέρμα της σε ύψωμα πάνω από κολπίσκο, να πάτε) και γυρίσαμε από Δήλεσι, Χαλκούτσι, Ορωπό κλπ κλπ.

Συμπεράσματα?
1. Δεν ήθελα με τίποτα να κατεβώ από το μηχανάκι.
2. Έχω ένα ζήτημα στα επαρχιακά στροφιλίκια με τις δεξιές. Στις μισές, έβγαινα λίγο στο άλλο ρεύμα. Πού θα πάει, θα μου κάτσουν. :look:
3. Η εθνική ψιλοβαρετή, αλλά είχα τέτοια χαρά που θα έφτανα και Θεσσαλονίκη.
4. Πάνω από τα 120, ο αέρας ήθελε να πάμε αλλού, οπότε κρατούσα περιθώριο για λίγο έξτρα γκάζι σε περίπτωση απότομου ρεύματος.
5. Σε ένα ηλίθιο λάθος πάνω στην έξοδο από στροφή (μάλλον χάρηκα υπερβολικά που την πήρα σωστά) έβαλα 1η αντί για 3η, γκάζωσα και το μωρό άρχισε τα παντιλίκια. Μόλις επανήλθε στα ίσα του, κοίταξα από τον καθρέφτη και είδα την πιο αστεία φάτσα που έχω δει ποτε. Ο οδηγός του αυτοκινήτου που έτυχε να ακολουθεί ήταν ακριβώς έτσι: :eyepop:

Αυτά. Κατά τα άλλα.. τα πήγα περίφημα, δεν πιάστηκα ούτε λεπτό και γύρισα σπίτι με χαμόγελο μέχρι τα αυτιά :look: Πάντα τέτοια, και εις ανώτερα-μακρύτερα κλπ.

CU στους δρόμους. Μη φοβάστε... προσέχω.
;)

McGyver
05/04/2006, 11:27
Μπράβο VANDA!!!

Καλή συνέχεια :winka: !!!

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

stavrobeis
05/04/2006, 11:30
Μπράβο! :beer:

Ολοι (η σχεδον ολοι) καταλαβαινουν πως αισθανθηκες...!

Μια παρατήρηση μόνο χωρίσ να θέλω να "χαλάσω" τη χαρά σου....

Διάβασα ότι 2-3 φορές βγήκες στη στροφή...φυσικά και όλοι το έχουμε πάθει (:bigcry: ) αλλά δε ξέρω αν η διαδρομή που επέλεξες ήταν ασφαλής..χωρίς αμάξια (πολλά εννοώ κτλπ)

Καλές βόλτες λοιπόν και προσοχή!

(Αφού έχετε τόση διάθεση και μπορείτε να έρθετε μέχρι Θεσ/νικη ελάτε για καφέ...)

:wave2:

VANDA
05/04/2006, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
Μπράβο! :beer:

Ολοι (η σχεδον ολοι) καταλαβαινουν πως αισθανθηκες...!

Μια παρατήρηση μόνο χωρίσ να θέλω να "χαλάσω" τη χαρά σου....

Διάβασα ότι 2-3 φορές βγήκες στη στροφή...φυσικά και όλοι το έχουμε πάθει (:bigcry: ) αλλά δε ξέρω αν η διαδρομή που επέλεξες ήταν ασφαλής..χωρίς αμάξια (πολλά εννοώ κτλπ)

Καλές βόλτες λοιπόν και προσοχή!

(Αφού έχετε τόση διάθεση και μπορείτε να έρθετε μέχρι Θεσ/νικη ελάτε για καφέ...)

:wave2:

Ο δρόμος ήταν επαρχιακός και έρημος, αυτό βέβαια δεν είναι πάντα καλό αφού ποτέ δεν ξέρεις πόσο μπορεί να τρέχει ένας από απέναντι αν ξέρει το δρόμο... Πάντως, πρόσεχα όσο μπορούσα, είχα και άλλον να προπορεύεται έτοιμο να προειδοποιήσει εμένα ή τους απέναντι για ο,τιδήποτε.


Να σημειώσω επίσης, για όσους επιχειρήσουν να πάνε στη Δάφνη, βγαίνοντας στην επιστροφή από το χωριό, πάνω στην κατηφόρα με το χάος απέναντι, προσοχή σε ένα σπασμένο καπάκι μέσα στη μέση που αφήνει ανοιχτή τρύπα ίση σχεδόν με μια ρόδα.


Η Θεσσαλονίκη είναι πατρίδα μου οπότε μαζεύω εμπειρία για να ανέβω όχι μία φορά για καφέ, αλλά πολλές. :wave2:

x-rider
05/04/2006, 11:56
ΟΜΟΡΦΑ


Αντε και εις ανωτερα


:sun: :beer: :sun:

crs-k
05/04/2006, 11:57
Καλη η αρχη ... :wacko:

Παντα τετοια!

:smokin: :beer: :wave2:

sapila racing
05/04/2006, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
2. Έχω ένα ζήτημα στα επαρχιακά στροφιλίκια με τις δεξιές. Στις μισές, έβγαινα λίγο στο άλλο ρεύμα. Πού θα πάει, θα μου κάτσουν. :look:

CU στους δρόμους. Μη φοβάστε... προσέχω.
;)

Δεν θέλω να ακουστεί άσχημα, αλλά αυτό είναι μεγάλο λάθος!!!
Ισως το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνεις με την μηχανή.

Καλύτερα να πας λίγο πιο σιγά και να είσαι πάντα και σίγουρα στο ρεύμα σου. Κοίτα τα χέρια σου να είναι χαλαρά στο τιμόνι πάνω στην στροφή, αν σφίγγεσαι θα σε ανοίγει συνέχεια!
Δυστυχώς, μια φορά στο αντίθετο, μπορεί να είναι..ξέρεις...ειδικά αν δεν έχεις ορατότητα και άρα σου συμβαίνει χωρίς το έχεις προγραμματίσει.

Εγώ το έχω σαν αρχή. ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΑΝΤΊΘΕΤΟ ΡΕΥΜΑ, ακόμα και σε άδειο δρόμο τελείως, το βλέπω σαν άσκηση, ο δρόμος που μου αναλογεί είναι μόνο το ρεύμα μου, αν περάσω την διαχωριστική είναι σαν να έχω πέσει.

OldMan
05/04/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
2. Έχω ένα ζήτημα στα επαρχιακά στροφιλίκια με τις δεξιές. Στις μισές, έβγαινα λίγο στο άλλο ρεύμα

:wave2: :wave2: :wave2:

Λογικότατο, γιατί (ασυναίσθητα) προσπαθείς να αισθάνεσαι ελεύθερο (λόγω κλίσης) το δεξί πόδι (λόγω φρένου).!!!

:wave2: :beer: :wave2:

byron
05/04/2006, 12:23
Γεία σου VANDA

Χωρίς να θέλω να μειώσω την χαρά που σου πρόσφερε το ΧΤ σου στην πρώτη εκδρομούλα σου, ...... θα συμφωνήσω με τον Άρη. Το να σου συμβεί μια φορά δεν είναι κάτι τρομερό, το να συμβαίνει κατ΄επανάληψη στις δεξιές, ίσως σημαίνει πως κάτι δεν κάνεις σωστά.
Μια περιγραφούλα του τρόπου που στρίβεις, θα βοηθούσε.....
:wave2: :wave2: :wave2:

makis206
05/04/2006, 12:26
Καλή αρχή στα όμορφα χιλιόμετρα με μοτό !

Πάντα όρθια να είσαι και με το τεράστιο χαμόγελο που σου χάρισε η πρώτη σου εκδρομή !



:beer: :beer: :beer:

VANDA
05/04/2006, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Γεία σου VANDA

Χωρίς να θέλω να μειώσω την χαρά που σου πρόσφερε το ΧΤ σου στην πρώτη εκδρομούλα σου, ...... θα συμφωνήσω με τον Άρη. Το να σου συμβεί μια φορά δεν είναι κάτι τρομερό, το να συμβαίνει κατ΄επανάληψη στις δεξιές, ίσως σημαίνει πως κάτι δεν κάνεις σωστά.
Μια περιγραφούλα του τρόπου που στρίβεις, θα βοηθούσε.....
:wave2: :wave2: :wave2:

Τη χαρά δε μου την κόβετε, οπότε δώστε τα φώτα σας ελεύθερα. Όσο για την "τεχνική", δεν κάνω κάτι διαφορετικό από ο,τι στις αριστερές. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως οι δεξιές είναι ούτως η άλλως πιο κλειστές στροφές και δε μου είναι εύκολο (δεν ξέρω γιατί) να πλαγιάζω πολύ προς τα δεξιά.

koutroulis
05/04/2006, 12:56
πάντα όμορφες βόλτες


και να προσέχεις


:wave2:

byron
05/04/2006, 12:56
Αυτό που έγραψε ο Oldman, πιθανόν να δίνει μια εξήγηση.
Την κατηγορία Αναβάτης την έχεις διαβάσει καθόλου;
http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=7

:ninja: :ninja: :wave2:

sapila racing
05/04/2006, 13:02
Γενικώς όλους τους βολεύει μια μεριά, τους περισσότερους οι αριστερές.
Αυτό ξεπερνιέται με τα χιλιόμετρα, και φτάνεις στο σημείο να μην σε νοιάζει δεξιά η αριστερή.
Στις αριστερές δεν έχεις περιθώριο να ανοιχτείς γιατι θα φύγεις απ το δρόμο, αλλά εγώ θα σου πρότεινα στην επόμενη βόλτα σου να θεωρήσεις ότι η διπλή διαχωρίστική είναι ΑΔΙΑΠΕΡΑΣΤΗ, ΤΟΙΧΟΣ,ΓΚΡΕΜΟΣ, όπως θέλεις το.

Ξεκίνα τη στροφή σου (για δεξιά στροφή) , από πιο έξω, όχι δίπλα στην δεξιά άκρη του δρόμου. Ετσι θα δώσεις την δυνατότητα στην μοτοσυκλέτα να διαγράψει πιο ανοιχτό τόξο, και να μην σε βγάλει έξω.
Στην αρχή θα πηγαίνεις πιο σιγά από τώρα, αλλά στην συνέχεια θα στρώσεις, και πάνω απ όλα θα είσαι ασφαλής!

Καλές βόλτες!! :sun:

sniper
05/04/2006, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
..... εγώ θα σου πρότεινα στην επόμενη βόλτα σου να θεωρήσεις ότι η διπλή διαχωρίστική είναι ΑΔΙΑΠΕΡΑΣΤΗ, ΤΟΙΧΟΣ,ΓΚΡΕΜΟΣ, όπως θέλεις το.
..........


Ακριβώς έτσι!!!!

ktm640lc4
05/04/2006, 13:40
Εγω θα προτεινα την αλλη φορα να πατε αγιο.

Θα τρελαθεις με τις στροφες οι οποιες ειναι και παρα πολλες, αφου οταν φτασεις αλεξιου θα σου εχει λυθει το προβλημα με τις δεξιες.

Οταν φτασεις παρε λουκουμαδες. Τρελλα λεμε.

Επισης η διαδρομη ειναι απιθανη. Απο οτι ακουω δηλαδη γιατι ενω εχω παει τοσες φορες, δεν την εχω δει. :rotflmao: :lol:

Καλες βολτες ευχομαι.
:wave2:

VANDA
05/04/2006, 17:54
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και τις συστάσεις σας!

:wave2:

costas81
06/04/2006, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA

Συμπεράσματα?
2. Έχω ένα ζήτημα στα επαρχιακά στροφιλίκια με τις δεξιές. Στις μισές, έβγαινα λίγο στο άλλο ρεύμα. Πού θα πάει, θα μου κάτσουν. :look:
5. Σε ένα ηλίθιο λάθος πάνω στην έξοδο από στροφή (μάλλον χάρηκα υπερβολικά που την πήρα σωστά) έβαλα 1η αντί για 3η, γκάζωσα και το μωρό άρχισε τα παντιλίκια. Μόλις επανήλθε στα ίσα του, κοίταξα από τον καθρέφτη και είδα την πιο αστεία φάτσα που έχω δει ποτε. Ο οδηγός του αυτοκινήτου που έτυχε να ακολουθεί ήταν ακριβώς έτσι: :eyepop:
;)

2.Και μια φορα που βγηκες ηταν αρκετη!Αν ερχοταν κανενας παπους με μηδεν αντανακλαστικα η κανα αγροτικο σιγα να μην προλαβαινε να μαζευτει και να σε γλιτωσει!Οποτε ξανασκεψου το πριν ο ενθουσιασμος σε βγαλει στο αντιθετο!
5)Αντι για 3η 1η?Η φατσα που σε κοιταζε δεν ηταν αστεια αλλα τρομαγμενη οχι για εκεινον αλλα για εσενα!

VANDA
06/04/2006, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
2.Και μια φορα που βγηκες ηταν αρκετη!Αν ερχοταν κανενας παπους με μηδεν αντανακλαστικα η κανα αγροτικο σιγα να μην προλαβαινε να μαζευτει και να σε γλιτωσει!Οποτε ξανασκεψου το πριν ο ενθουσιασμος σε βγαλει στο αντιθετο!
5)Αντι για 3η 1η?Η φατσα που σε κοιταζε δεν ηταν αστεια αλλα τρομαγμενη οχι για εκεινον αλλα για εσενα!

Αλάνθαστε φίλε...
Δεν παίζω ούτε το δικό μου ούτε κανενός άλλου το κεφάλι στο δρόμο. Πάτησα λίγο γραμμή, δε βγήκα αέρα πατέρα στους απέναντι και είχα άλλον μπροστά που του είχα πει να προειδοποιεί στις δεξιές αν έρχεται κανείς.
Όσο για την έκφραση του πίσω... εμένα αστεία μου φάνηκε... δεν κινδύνεψε κανείς επειδή πέταξε κώλο το μηχανάκι.
:wave2:

PeterMurphy
10/04/2006, 13:17
Kathiste re paidia..lete i Vanda na ithele na piasei antitheto k apo 3h na balei 1h??Hmarton..pano kato se olous exei tyxi kati tetoia,mexri k nekra na mpei se opoiodipote dromo!Apla tis entyposeis tis eipe..Vanda kala xlm k genikws prosoxi k na xeis exoplismo :smokin:

Χωμάτινος
10/04/2006, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν θέλω να ακουστεί άσχημα, αλλά αυτό είναι μεγάλο λάθος!!!
Ισως το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνεις με την μηχανή.

Καλύτερα να πας λίγο πιο σιγά και να είσαι πάντα και σίγουρα στο ρεύμα σου. Κοίτα τα χέρια σου να είναι χαλαρά στο τιμόνι πάνω στην στροφή, αν σφίγγεσαι θα σε ανοίγει συνέχεια!
Δυστυχώς, μια φορά στο αντίθετο, μπορεί να είναι..ξέρεις...ειδικά αν δεν έχεις ορατότητα και άρα σου συμβαίνει χωρίς το έχεις προγραμματίσει.

Εγώ το έχω σαν αρχή. ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΑΝΤΊΘΕΤΟ ΡΕΥΜΑ, ακόμα και σε άδειο δρόμο τελείως, το βλέπω σαν άσκηση, ο δρόμος που μου αναλογεί είναι μόνο το ρεύμα μου, αν περάσω την διαχωριστική είναι σαν να έχω πέσει.

Έτσι είναι, θέτεις στον εαυτό σου κανόνες ανώτερους του Κ.Ο.Κ. Άσε που αν "περιορίσεις" την μηχανή σου στην δική σου μόνο λωρίδα, θέλωντας και μη, μαθαίνεις ή βελτιώνεις τις γραμμές σου.
Ένας άλλος κανόνας που έχω επιβάλει στον εαυτό μου είναι να θεωρώ το κράνος κάτι σαν το "κλειδί" της μηχανής. Αν δεν το φορέσω, δεν παίρνει μπρος ο κινητήρας.

VANDA
11/04/2006, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από PeterMurphy
Kathiste re paidia..lete i Vanda na ithele na piasei antitheto k apo 3h na balei 1h??Hmarton..pano kato se olous exei tyxi kati tetoia,mexri k nekra na mpei se opoiodipote dromo!Apla tis entyposeis tis eipe..Vanda kala xlm k genikws prosoxi k na xeis exoplismo :smokin:

Ευχαριστώ πολύ. Όσο για εξοπλισμό, κράνος-γάντια αγοράστηκαν πριν τη μηχανή και Μπουφάν-μπότες.. αμέσως μετά. :)

dbandit
11/04/2006, 10:43
Η Θεσσαλονίκη είναι πατρίδα μου οπότε μαζεύω εμπειρία για να ανέβω όχι μία φορά για καφέ, αλλά πολλές.

Γεια σου ρε καρντασακι! Ακομα ενας!:beer:

Καλες βολτες.

Tropeas
11/04/2006, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Ευχαριστώ πολύ. Όσο για εξοπλισμό, κράνος-γάντια αγοράστηκαν πριν τη μηχανή και Μπουφάν-μπότες.. αμέσως μετά. :)
Και ένα παντελονάκι,
και θα σαι πρώτη! :a013:

VANDA
11/04/2006, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dbandit
Γεια σου ρε καρντασακι! Ακομα ενας!:beer:

Καλες βολτες.

Ακόμα ΜΙΑ καρντασάκι μου! ΜΙΑ!

Εσύ είσαι στη φωτό? Ωραία την πήρες την δεξιά :p :p

:wave2:

dbandit
11/04/2006, 11:07
Εχμμ σορυ...

Thnx ναι εγω ειμαι αλλα μη το κανουμε θεμα. Εχω πολλα να μαθω ακομα....

Viva Salonica!

PalLoukiLuke
14/04/2006, 11:43
Na eisai xamogelasti kai tyxeri ....
Υ.Γ1 Ποσες γυναικες ξερετε βρε forumοπαιδα που να μην θελουν να ξεκολήσουν απο τη σελα?(του οδηγου ε , οχι πισω)Εγω καμία. Ευγε κοπελα μου εισαι το παραδειγμα για το "αδύνατο φύλο"

Υ.Γ2 Ακόμα και ο rossi να είσαι αν δεν έχεις τ΄΄υχη στη Ελλάδα δεν θα πας μακρυα. Παράδειγμα... Πόσες φορές έχετε βρεθεί φάτσα φάτσα με στις στροφές τις επιδαύρου με κάποιον μαλακα οδηγό αυτοκινήτου απο απέναντι που κάνει τυφλή προσπέραση πάνω στη στροφή.? Εμένα 2-3 φορές ο St.Peter με έχει ξεπροβοδίσει απο το μαγαζι του...

Καλές βόλτες σε όλους μας παιδια. Επιτυχημένη βόλτα είναι αυτή που γυρναμε πίσω στα σπίτια μας όπως φύγαμε, εμέις και οι καλές μας...
λουκας
πορτοκαλής Ζ750