PDA

View Full Version : fz1 αντι tdm



apolon10
06/04/2006, 11:11
εστω οτι εχετε tdm 900.
θα το αλλαζατε με fz1 και αν ναι γιατι?

DUKASII
06/04/2006, 11:26
1/πηρα αυξηση και κατι θελω να μου κανω δωρο..
2/τα γκαζια του τδμ ..ειναι λιγα και τα βαρέθηκα...
3/ειναι καινουριο..και στο ματι..και στο δρομο μιας και τα τδμ ειναι οσα τα παπακια..
4/ειναι πιο ομορφο..
5/εχω αναγκη να περναω και κανεναν στο δρομο..ημαρτον πια ..με το τδμ..με εχουνε ρημαξει ολοι..
6/το τδμ μου ειναι παλιο και αν δε το δώσω τωρα..θα το πουλησω για μια τυρόπιτα μετα..
7/εχω αναγκη να δινω σε καθε μεγαλο σερβις τα 400 του τετρακύλινδρου μοτερ..και φυσικα να αλλάζω λάστιχα πιο νωρις και με πιο μεγαλο κοστος απο αυτα του τδμ.
8/μου παει πιο πολυ...
9/το τδμ το εχω σιχαθει..παω για καφε..και μολις βγω δε ξερω σε ποιο απο τα 23 που ειναι παρκαρισμενα απεξω θα ανεβω..
10/ειμαι Large τυπος και τα 900 ειναι πολυ λιγα για μενα..

και αααααλλα πολλα...

apolon10
06/04/2006, 11:30
πηγα για test ride, αλλα εχει μεγαλη λιστα αναμονης. Το εχει οδηγησει κανεις? Σε θεμα ανεσης για καθημερινη χρηση και καλυψης απο αερα για ταξιδια τι αποψεις υπαρχουν? Μπορει να υποκαταστησει επαξια τον all around χαρακτηρα του τουντουμου?

idi
06/04/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
εστω οτι εχετε tdm 900.
θα το αλλαζατε με fz1 και αν ναι γιατι?


χαλλλλλαραααααααααα

το TDM ειναι πολυ soft !!!! (καλα κανει γιαυτο φτιαχτηκε!) αλλα οι αναβατες του κατα 99% (ΟΧΙ ΟΛΟΙ daemon...) την "εχουν δει" hard...

ειναι ντροπη για μενα να κυκλοφορεις πια με TDM γιατι ολοι οι "wannabe fast - poylisa to XT kai pira ergaleio toumpano - de kserw na strivw alla eimai poul mour me to gyaliko xvris kranos" εχουν TDM με ακραπες....

costas81
06/04/2006, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
χαλλλλλαραααααααααα

το TDM ειναι πολυ soft !!!! (καλα κανει γιαυτο φτιαχτηκε!) αλλα οι αναβατες του κατα 99% (ΟΧΙ ΟΛΟΙ daemon...) την "εχουν δει" hard...

ειναι ντροπη για μενα να κυκλοφορεις πια με TDM γιατι ολοι οι "wannabe fast - poylisa to XT kai pira ergaleio toumpano - de kserw na strivw alla eimai poul mour me to gyaliko xvris kranos" εχουν TDM με ακραπες....

Δεν εχω tdm αλλα μηπως υπερβαλεις λιγο με λιγη δοση κακιας?
Μια χαρα ειναι και το ενα και το αλλο!
Δεν υπαρχει καλυτερο χειροτερο!
Το καλυτερο ειναι παντα για τον κεθενα ξεχωριστα αυτο που του αρεσει καλυπτει κα@@@λννει και παει λεγοντας!
Αμα ειναι ετσι να πουλησουμε ολοι τα μηχανακια μας και να εχουμε ολοι ενα το καλυτερο!

DUKASII
06/04/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Δεν εχω tdm αλλα μηπως υπερβαλεις λιγο με λιγη δοση κακιας?
Αμα ειναι ετσι να πουλησουμε ολοι τα μηχανακια μας και να εχουμε ολοι ενα το καλυτερο!

KTM EINAI AYTO πΟΥ ΛΕΣ...990..:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idi
06/04/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Δεν εχω tdm αλλα μηπως υπερβαλεις λιγο με λιγη δοση κακιας?
Μια χαρα ειναι και το ενα και το αλλο!
Δεν υπαρχει καλυτερο χειροτερο!
Το καλυτερο ειναι παντα για τον κεθενα ξεχωριστα αυτο που του αρεσει καλυπτει κα@@@λννει και παει λεγοντας!
Αμα ειναι ετσι να πουλησουμε ολοι τα μηχανακια μας και να εχουμε ολοι ενα το καλυτερο!

οπως ισως θα προσεξες δε λεω τιποτα αλλο απο το οτι ειναι Soft το μηχανακι. μια χαρα ειναι και κανει καλα τη δουλεια για την οποια σχεδιαστηκε!

αμα εχεις διαφορετικη αποψη για τους αναβατες του ομως, ειτε ζεις σε αλλη χωρα η δε βγαινεις πολυ απο το σπιτι....

ZETARAS
06/04/2006, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
πηγα για test ride, αλλα εχει μεγαλη λιστα αναμονης. Το εχει οδηγησει κανεις? Σε θεμα ανεσης για καθημερινη χρηση και καλυψης απο αερα για ταξιδια τι αποψεις υπαρχουν? Μπορει να υποκαταστησει επαξια τον all around χαρακτηρα του τουντουμου?

Οδήγησα το γυμνό στην έκθεση και για όσο μπόρεσα να διακρίνω μου φάνηκε άνετο και ευκολοδήγητο δεν νομίζω όμως ότι είναι ποιο άνετο απο το TDM.
Όλα είναι σχετικά από το τι σε ευχαριστεί περισσότερο η οδηγική απόλαυση , το να ξέρεις που είναι το μπροστινό σου ( FZ1 ) , η άνεση , η άνεση του συνεπιβάτη (TDM) . Κάνεις τόσα πολλά ταξίδια?? αν και με το φερινγκάτο δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα. Ήμουν και εγώ στο δίλλημα , για αγορά όμως , και τελικά μετά από test ride και των δύο αποφάσισα FZ1!!!!!!!

ελπίζω τέλος Μαίου να το έχω!!! :wave2:

ZETARAS
06/04/2006, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
1/πηρα αυξηση και κατι θελω να μου κανω δωρο..
2/τα γκαζια του τδμ ..ειναι λιγα και τα βαρέθηκα...
3/ειναι καινουριο..και στο ματι..και στο δρομο μιας και τα τδμ ειναι οσα τα παπακια..
4/ειναι πιο ομορφο..
5/εχω αναγκη να περναω και κανεναν στο δρομο..ημαρτον πια ..με το τδμ..με εχουνε ρημαξει ολοι..
6/το τδμ μου ειναι παλιο και αν δε το δώσω τωρα..θα το πουλησω για μια τυρόπιτα μετα..
7/εχω αναγκη να δινω σε καθε μεγαλο σερβις τα 400 του τετρακύλινδρου μοτερ..και φυσικα να αλλάζω λάστιχα πιο νωρις και με πιο μεγαλο κοστος απο αυτα του τδμ.
8/μου παει πιο πολυ...
9/το τδμ το εχω σιχαθει..παω για καφε..και μολις βγω δε ξερω σε ποιο απο τα 23 που ειναι παρκαρισμενα απεξω θα ανεβω..
10/ειμαι Large τυπος και τα 900 ειναι πολυ λιγα για μενα..

και αααααλλα πολλα...



μας κάλυψες!!!!!!!!!!!!

:wave2: :wave2:

apolon10
06/04/2006, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi


ειναι ντροπη για μενα να κυκλοφορεις πια με TDM γιατι ολοι οι "wannabe fast - poylisa to XT kai pira ergaleio toumpano - de kserw na strivw alla eimai poul mour me to gyaliko xvris kranos" εχουν TDM με ακραπες....

με βαση το παραπανω μιλας για ενα ποσοστο των κατοχων tdm, πχ αυτων που ειχαν xt, αρα δεν μπορεις να βγαζει συμπερασματα για το συνολο
Ισως ντροπη ειναι να εισαι ξεκρανωτος, να εισαι πουλ μουρ και να μην ξερεις να στριβεις, αλλα μην λεμε οτι ειναι ντροπη να εχεις ενα
μηχανακι.

ZETARAS
06/04/2006, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
με βαση το παραπανω μιλας για ενα ποσοστο των κατοχων tdm, πχ αυτων που ειχαν xt, αρα δεν μπορεις να βγαζει συμπερασματα για το συνολο
Ισως ντροπη ειναι να εισαι ξεκρανωτος, να εισαι πουλ μουρ και να μην ξερεις να στριβεις, αλλα μην λεμε οτι ειναι ντροπη να εχεις ενα
μηχανακι.

Σωστός!!!!! δεν έχουν όλοι την κ@υλ@ να πάρουν μηχανή για να μπαίνουν με γόνατο είτε σε πίστα είτε στον δρόμο. Οι μηχανές έχουν πολυδιάστατο ρόλο!!! Ο καθένας επιλέγει να πάρει μια μηχανή για διαφορετικούς λόγους!!!

:sick: :sick:

adam_tsouk
06/04/2006, 13:55
πανέμορφο το fz


:beer:

idi
06/04/2006, 14:24
οκ οτι πειτε

παλι λεω οτι δε φταιει το μηχανακι αλλα οι μαλακες που το εχουν!

αν σας παιρνει και εσας η μπαλα τι να κανομεΝ? αμα κυκλοφορεις σε gay bar σε λενε πουστη και ας μην εχει δει αντρας το κωλαρακι σου ! ε καπως ετσι ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

apolon10
06/04/2006, 14:32
Γιωργο νομιζω σε εχει παρει το ματι μου σε gay bar.....
:rotflmao: :lol:

apolon10
06/04/2006, 14:33
βεβαια εγω περναγα απ'εξω
:D

idi
06/04/2006, 14:40
ηταν καποιος που μου εμοιαζε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

apolon10
06/04/2006, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
1/πηρα αυξηση και κατι θελω να μου κανω δωρο..
2/τα γκαζια του τδμ ..ειναι λιγα και τα βαρέθηκα...
3/ειναι καινουριο..και στο ματι..και στο δρομο μιας και τα τδμ ειναι οσα τα παπακια..
4/ειναι πιο ομορφο..
5/εχω αναγκη να περναω και κανεναν στο δρομο..ημαρτον πια ..με το τδμ..με εχουνε ρημαξει ολοι..
6/το τδμ μου ειναι παλιο και αν δε το δώσω τωρα..θα το πουλησω για μια τυρόπιτα μετα..
7/εχω αναγκη να δινω σε καθε μεγαλο σερβις τα 400 του τετρακύλινδρου μοτερ..και φυσικα να αλλάζω λάστιχα πιο νωρις και με πιο μεγαλο κοστος απο αυτα του τδμ.
8/μου παει πιο πολυ...
9/το τδμ το εχω σιχαθει..παω για καφε..και μολις βγω δε ξερω σε ποιο απο τα 23 που ειναι παρκαρισμενα απεξω θα ανεβω..
10/ειμαι Large τυπος και τα 900 ειναι πολυ λιγα για μενα..

και αααααλλα πολλα...



oxi και πιο ομορφο, ειναι κοντοσωμο και με φουσκωτη μηχανη που απο καποιες γωνιες μοιαζει σαν εγγυο streetfighter:lol: :rotflmao:

marios8
06/04/2006, 15:27
Ειναι χαζο να γενικευετε και να λετε :οι ταδε που αχουν αυτη την μηχανη ειναι λαλακες ενω οι αλλοι με την αλλη μηχανη ειναι μαγκες. Εγω παντος εχω δει μ@λ@κες απο ολες τις μαρκες και χωρις να δυσκολευτω ιδιαιτερα:D

idi
06/04/2006, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ειναι χαζο να γενικευετε και να λετε :οι ταδε που αχουν αυτη την μηχανη ειναι λαλακες ενω οι αλλοι με την αλλη μηχανη ειναι μαγκες. Εγω παντος εχω δει μ@λ@κες απο ολες τις μαρκες και χωρις να δυσκολευτω ιδιαιτερα:D

Δε βγαινεις συχνα απο το σπιτι ε?

ελα πες μου ειλικρινά...

marios8
06/04/2006, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Δε βγαινεις συχνα απο το σπιτι ε?

ελα πες μου ειλικρινά...

Ειχα βγει τοτε με τα χιονια να φτιαξω χιονανθρωπο:lol:
Μην μου πεις ρε idi οτι δυσκολευεσαι να βρεις λαλακες με διαφορα μοτορια:eyepop: . Αν παντος δυσκολευεσαι παμε μια βολτα να σου τους δειξω εγω:lol: (δεν ξερουν και να κρυβονται):lol: :rotflmao: :lol: :beer: :beer:

Daemon
06/04/2006, 16:18
Παλι για μενα λετε :confused: :confused: :mad:


:lol: :rotflmao: :lol:

Θάνος
06/04/2006, 16:28
Εγώ αναρωτιέμαι πάλι... γιατί τόσο κόσμος παίρνει το tdm όταν με λίγα περισσότερα μπορεί να πάρει το 1000άρι το fazer που είναι 349 κλάσεις ανώτερο μηχανάκι ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ!

Θέλεις γκάζι;
Θέλεις άνεση στην οδήγηση;
Θέλεις οδική συμπεριφορά;
Θέλεις προσωπικότητα;
Θέλεις άνεση στο ταξίδι;
Θέλεις ομορφιά;

Τι θέλεις;

FZ1 δαγκωτό!!

apolon10
06/04/2006, 16:38
Εγώ αναρωτιέμαι πάλι... γιατί τόσο κόσμος παίρνει το tdm όταν με λίγα περισσότερα μπορεί να πάρει το 1000άρι το fazer που είναι 349 κλάσεις ανώτερο μηχανάκι ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ!

Θέλεις γκάζι;

συμφωνω

Θέλεις άνεση στην οδήγηση;

δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι ειναι πιο ανετο

Θέλεις οδική συμπεριφορά;

ισως ειναι

Θέλεις προσωπικότητα;

εχει

Θέλεις άνεση στο ταξίδι;
παλι δεν ειμαι σιγουρος εκτος αν μιλας για τελικες

Θέλεις ομορφιά;

τα εθιξα πιο πριν

Τι θέλεις;
μπορει και να θελω αν απαντησω τα παραπανω ερωτηματα ανεσης

FZ1 δαγκωτό!!

Θάνος
06/04/2006, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
Θέλεις άνεση στην οδήγηση;

δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι ειναι πιο ανετο

Θέλεις οδική συμπεριφορά;

ισως ειναι

Θέλεις άνεση στο ταξίδι;
παλι δεν ειμαι σιγουρος εκτος αν μιλας για τελικες

Τι θέλεις;
μπορει και να θελω αν απαντησω τα παραπανω ερωτηματα ανεσης


Είχα δύο χρόνια tdm 850 και δύο χρόνια fazer 1000...

Έχω ταξιδέψει πολύ και με τα δύο φορτωμένος τίγκα και δικάβαλος.

Μπορεί και τα δύο μοντέλα να έχουν ανανεωθεί αλλά πιστεύω ότι οι διαφορές και τα βασικά χαρακτηριστικά τους θα είναι τα ίδια, όπως και το χάσμα που τα χωρίζει.

Δεν υπάρχει καμμία σχέση!

Ανέβηκα Αθήνα - Ξάνθη με το Fazer δικάβαλος φορτωμένος μέχρι το λαιμό με δύο στάσεις και μόλις έφτασα βγήκα και για ποτό...

Με το Tdm ανέβηκα με το ίδιο φορτίο Σέρρες και έπεσα νεκρός στο κρεβάτι...

Τέλος πάντων μην το σκέφτεσαι...

THEOD
06/04/2006, 17:36
Ακόμα και το προηγούμενο Φέιζερ1000 πιστεύω ότι είναι πολύ ανώτερο από το TDM....Πόσο μάλλον το καινούργιο....

Τουλάχιστον από θέμα επιδόσεων-οδικής συμπεριφοράς δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης....είναι αστείο να το συζητάμε...

Οι χώροι του καινούργιου FZ1Fazer σε πρώτη φάση φαίνονται μικρότεροι από αυτούς του παλιού και η διώροφη σέλλα θα ξενίσει αυτούς που ταξιδεύουν δικάβαλλοι και φορτωμένοι.
Επίσης διαβάζω-μαθαίνω (σύντομα θα ξέρω και από πρώτο χέρι...) για αισθητά πιο σκληρές αναρτήσεις και τελείως ανελαστικό πλαίσιο, που από την μία μεταμορφώνουν την συμπεριφορά του σε καθαρόαιμο street fighter, αλλά από την άλλη η άνεση έχει κάνει 1-2 βήματα πίσω....
Θα χρειαστεί διερεύνηση και δοκιμή για το αν σε καλύπτει στους τομείς αυτούς....

dimperd7
06/04/2006, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
1/πηρα αυξηση και κατι θελω να μου κανω δωρο..
2/τα γκαζια του τδμ ..ειναι λιγα και τα βαρέθηκα...
3/ειναι καινουριο..και στο ματι..και στο δρομο μιας και τα τδμ ειναι οσα τα παπακια..
4/ειναι πιο ομορφο..
5/εχω αναγκη να περναω και κανεναν στο δρομο..ημαρτον πια ..με το τδμ..με εχουνε ρημαξει ολοι..
6/το τδμ μου ειναι παλιο και αν δε το δώσω τωρα..θα το πουλησω για μια τυρόπιτα μετα..
7/εχω αναγκη να δινω σε καθε μεγαλο σερβις τα 400 του τετρακύλινδρου μοτερ..και φυσικα να αλλάζω λάστιχα πιο νωρις και με πιο μεγαλο κοστος απο αυτα του τδμ.
8/μου παει πιο πολυ...
9/το τδμ το εχω σιχαθει..παω για καφε..και μολις βγω δε ξερω σε ποιο απο τα 23 που ειναι παρκαρισμενα απεξω θα ανεβω..
10/ειμαι Large τυπος και τα 900 ειναι πολυ λιγα για μενα..

και αααααλλα πολλα...

Οδηγώ 3 χρόνια TDM και το πούλησα για το FZ1 Fazer. Οι λόγοι δεν θα μπορούσαν να περιγραφούν καλήτερα από τον προλαλίσαντα!!!!
:a20: :a20:

giorgosxt
06/04/2006, 21:53
Η αλήθεια είναι ότι TDM έχουν πολύ και επειδή κυκλοφορούν πολλά TDM λογικό είναι να κυκλοφορούνε περισσότεροι μ@λ@κες με TDM απ'ότι μ@λ@κες με Z ή GSXR ή FZ1 ή AFRICA ή TRANSALP ή ότι άλλο μοτόρι.
Ρε κομπλεξικοί τον μηχανόβιο δεν το κάνει η μηχανή.
Αν εγώ ο μ@λ@κ@ς πουλήσω το TDM και πάρω FZ1 θα είμαι ένας μ@λ@κ@ς με FZ1 παραπάνω.

Και κάτι άλλο. Το TDM με το FZ1 ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ.

AFTER
06/04/2006, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ειναι χαζο να γενικευετε και να λετε :οι ταδε που αχουν αυτη την μηχανη ειναι λαλακες ενω οι αλλοι με την αλλη μηχανη ειναι μαγκες. Εγω παντος εχω δει μ@λ@κες απο ολες τις μαρκες και χωρις να δυσκολευτω ιδιαιτερα:D


Ναι αλλα,
οσοι εχουν Harley ειναι ΟΛΟΙ λαλακες!
Διαπιστευμενο και αποδεδειγμενο
:rotflmao:

marios8
07/04/2006, 05:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ναι αλλα,
οσοι εχουν Harley ειναι ΟΛΟΙ λαλακες!
Διαπιστευμενο και αποδεδειγμενο
:rotflmao:

Mιλαμε για μηχανες οχι για τρακτερ:beer: :beer: :lol: :rotflmao: :lol:

apolon10
07/04/2006, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Είχα δύο χρόνια tdm 850 και δύο χρόνια fazer 1000...

Έχω ταξιδέψει πολύ και με τα δύο φορτωμένος τίγκα και δικάβαλος.

Μπορεί και τα δύο μοντέλα να έχουν ανανεωθεί αλλά πιστεύω ότι οι διαφορές και τα βασικά χαρακτηριστικά τους θα είναι τα ίδια, όπως και το χάσμα που τα χωρίζει.

Δεν υπάρχει καμμία σχέση!

Ανέβηκα Αθήνα - Ξάνθη με το Fazer δικάβαλος φορτωμένος μέχρι το λαιμό με δύο στάσεις και μόλις έφτασα βγήκα και για ποτό...

Με το Tdm ανέβηκα με το ίδιο φορτίο Σέρρες και έπεσα νεκρός στο κρεβάτι...

Τέλος πάντων μην το σκέφτεσαι...

τι πιστευεις οτι εκανε τοση μεγαλη διαφορα?πχ η καλυψη απο τον αερα? σε περιμενε καμια γκομενα Ξανθη και η αδρεναλινη σε κρατησε ξεκουραστο?:lol:
Περα απο πλακα τι διαφοροποιησε τοσο πολυ την ανεση?

AFTER
07/04/2006, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Mιλαμε για μηχανες οχι για τρακτερ:beer: :beer: :lol: :rotflmao: :lol:



oops!!!
Νομιζα οτι ημουν στο www.ishitonharleys.com

DrIoannis
07/04/2006, 09:02
Καλό είναι βέβαια να μην βάζουμε ταμπέλες στους ανθρώπους ανάλογα με την μηχανή όπως συνηθίζουν να βάζουν μερικοί σε ανθρώπους που έχουν μηχανή ανεξαρτήτος μοντέλου(για Harley τώρα τι να πω :sick: Anyway).

morpheus
07/04/2006, 09:32
Ανέβηκα Αθήνα - Ξάνθη με το Fazer δικάβαλος φορτωμένος μέχρι το λαιμό με δύο στάσεις και μόλις έφτασα βγήκα και για ποτό...

Με το Tdm ανέβηκα με το ίδιο φορτίο Σέρρες και έπεσα νεκρός στο κρεβάτι...

[/B]

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μια μηχανή ταξινομημένη από τη YAMAHA σαν TOURING είναι υποδεέστερη στο ταξίδι, μιας μηχανής ταξινομημένης σαν STREET. Ή να το θέσω αλλιώς, πόση βάση πρέπει να δίνουμε στις ταξινομήσεις αυτές, γιατί στο κάτω-κάτω καταναλωτές είμαστε και υπάρχουν κ νόμοι περί παραπληροφόρησης σχετικά με τις ιδιότητες των προϊόντων.

costas81
07/04/2006, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
χαλλλλλαραααααααααα

το TDM ειναι πολυ soft !!!! (καλα κανει γιαυτο φτιαχτηκε!) αλλα οι αναβατες του κατα 99% (ΟΧΙ ΟΛΟΙ daemon...) την "εχουν δει" hard...

ειναι ντροπη για μενα να κυκλοφορεις πια με TDM γιατι ολοι οι "wannabe fast - poylisa to XT kai pira ergaleio toumpano - de kserw na strivw alla eimai poul mour me to gyaliko xvris kranos" εχουν TDM με ακραπες....
αμα εχεις διαφορετικη αποψη για τους αναβατες του ομως, ειτε ζεις σε αλλη χωρα η δε βγαινεις πολυ απο το σπιτι...

Φιλε επειδη ειναι ετσι μερικα ατομα δεν μπορεις να τους κρινεις ολους ετσι!Δεν μπορεις να κρινεις ενα ολοκληρο συνολο απο μερικα ατομα!Τετοια παλικαρια υπαρχουν και με αλλα μηχανακια με αμαξια με τρακτερ!Ειναι ντροπη να αγορασεις ενα μηχανακι επειδη ειδες μερικους μαλ#κες να το καβαλανε?Ωραια λογικη!

kkkkgggg
07/04/2006, 14:07
κομπλεξικοι

idi
07/04/2006, 14:11
χαχαα εχετε πλακα

πειτε μαλακιες καργα για να κρυψετε την αλληθεια!

ειπα εγω για "συνολο"??

ειπα εγω για "ολους"

και φυσικα συνεχιζω και πιστευω οτι οι "κομπλεξικοι" ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο των κατοχων TDM Και οχι εγω ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tools
07/04/2006, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Είχα δύο χρόνια tdm 850 και δύο χρόνια fazer 1000...

θανο εισαι ο thanos?:alien:

costas81
07/04/2006, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
χαχαα εχετε πλακα

πειτε μαλακιες καργα για να κρυψετε την αλληθεια!

ειπα εγω για "συνολο"??

ειπα εγω για "ολους"

και φυσικα συνεχιζω και πιστευω οτι οι "κομπλεξικοι" ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο των κατοχων TDM Και οχι εγω ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

οι αναβατες του κατα 99% (ΟΧΙ ΟΛΟΙ daemon...) την "εχουν δει" hard... [B]

Οχι ολοι μονο 99%!
Εχεις δει τι κομπλεξ παιζει με τα Ζ?
Αυτοι ειναι χειροτεροι!
κανε μια βολτα να δεις πως οδηγανε και αν φορουν κρανος!
Ρωτα καποιον τι λεει η μηχανη σου να δεις πως θα σου μιλαει!Λες και εχει το ss!
Δεν ειναι ωραιο να βαζεις ταμπελες και να κατηγορεις ανθρωπους!Μπορει επισης ο τροπος εκφρασης σου να γινει πιο χαλαρος και συ το ιδιο!Ο καθενας ειναι οτι ειναι για την παρτι του!

Θάνος
07/04/2006, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από tool
θανο εισαι ο thanos?:alien:

:lol: :lol: :rotflmao: καλά μ'έστειλες τώρα...

Ναι ο Θάνος είμαι... ε ο Τhanos_ εννοώ!

Θάνος
07/04/2006, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μια μηχανή ταξινομημένη από τη YAMAHA σαν TOURING είναι υποδεέστερη στο ταξίδι, μιας μηχανής ταξινομημένης σαν STREET. Ή να το θέσω αλλιώς, πόση βάση πρέπει να δίνουμε στις ταξινομήσεις αυτές, γιατί στο κάτω-κάτω καταναλωτές είμαστε και υπάρχουν κ νόμοι περί παραπληροφόρησης σχετικά με τις ιδιότητες των προϊόντων.

Δεν ξέρω τι γίνεται με τις ταξινομήσεις και ποια εννοούνε touring... το tdm;

Street είναι και οι δύο. Στην ίδια κατηγορία ανήκουν.


Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
τι πιστευεις οτι εκανε τοση μεγαλη διαφορα?πχ η καλυψη απο τον αερα? σε περιμενε καμια γκομενα Ξανθη και η αδρεναλινη σε κρατησε ξεκουραστο?
Περα απο πλακα τι διαφοροποιησε τοσο πολυ την ανεση?

Η διαφορά στην άνεση ήταν σε διάφορα σημεία. Καταρχίν στη θέση οδήγησης. Ποτέ δεν ευχαριστήθηκα τη θέση του TDM με τα χέρια τεντωμένα και το τιμόνι τόσο ψηλά και μακριά και το σώμα όρθιο. Ποτέ δεν μου έδωσε αίσθηση σιγουριάς αυτή η μοτοσυκλέτα ενώ η μέση μου στα πολύωρα ταξίδια την άκουγε και φορούσα ζώνη... Ο κινητήρας ήταν ψιλοψόφιος ειδικά φορτωμένο και πολύ κουραστικός από τους κραδασμούς. Η κάλυψη του αέρα αν και αρχικά έδειχνε καλύτερη από του fazer, όσο ανέβαιναν τα χιλιόμετρα γινόταν ανυπόφορη. Η σέλα σκληρή και πολύ κουραστική!

Από την άλλη μεριά το fazer είχε έναν κινητήρα διαμάντι. Βελούδινος ήσυχος και υπέρ του δέοντος δυνατός ακόμα και με full φορτίο! Η σέλα και η θέση οδήγησης σχεδόν ιδανική για πολύωρη οδήγηση και τη μηχανή χαιρόσουνα να την οδηγείς ακόμα και αν σε πιάνανε τα κέφια να τη ζορίσεις! Η κάλυψη από τον αέρα αν και αρχικά έδειχνε χειρότερη, όσο ανέβαζες ταχύτητα παρέμενε σταθερή με εξαίρεση τα πολλά που έπρεπε να σκύψεις λίγο. Ο συνεπιβάτης βασιλιάς στο fazer!

Και για να μην πολυλογώ, επειδή δεν μπορώ ακριβώς να περιγράψω τις διαφορές, η ουσία έιναι ότι το tdm είναι μία μηχανή που γενικά κάνει αρκετά πράγματα αλλά μέτρια. Αισθητικά εξακολουθεί ακόμα να μου αρέσει αρκετά αλλά δεν το ξανακαβάλαγα ούτε για βόλτα. Το fazer αντίθετα είναι πολύ καλό street μηχανάκι, πολύ ψηλά στην κατηγορία!

idi
07/04/2006, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Μπορει επισης ο τροπος εκφρασης σου να γινει πιο χαλαρος και συ το ιδιο!Ο καθενας ειναι οτι ειναι για την παρτι του!

ναι μπαμπα! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fallenheaven
07/04/2006, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
χαλλλλλαραααααααααα

το TDM ειναι πολυ soft !!!! (καλα κανει γιαυτο φτιαχτηκε!) αλλα οι αναβατες του κατα 99% (ΟΧΙ ΟΛΟΙ daemon...) την "εχουν δει" hard...

ειναι ντροπη για μενα να κυκλοφορεις πια με TDM γιατι ολοι οι "wannabe fast - poylisa to XT kai pira ergaleio toumpano - de kserw na strivw alla eimai poul mour me to gyaliko xvris kranos" εχουν TDM με ακραπες....

Tha sumfonousa,ean ekanes to pososto apo 99% se 80%!
Ta upolipa ta exo paratirisei kai go!
Oi perisoteri trendides me mixani kabalane XT kai TDM