PDA

View Full Version : Γυναίκες οδηγοί



yiagt
06/04/2006, 20:02
πριν από καμιά ώρα ήμουν με το παπάκι στη Λ. Στρατού (θεσσαλονίκη) κ συνάντησα απρόσμενα μεγάλη κίνηση. ξεφεύγω από την ουρά που είχε σχηματιστεί μετά κόπων κ βασάνων περνάω κ το μπλε λεωφορείο που ήταν πρώτο πρώτο στην ουρά κ τι βλέπω? :eyepop: :eyepop: μια νεαρά γυναίκα (20-22 ετών) να έχει βγει από το αμάξι της (που το παράτησε στη μέση της λεωφόρου) κ να βρίσκεται πάνω από έναν άτυχο (νεαρό επίσης) μηχανόβιο που ήταν ξαπλωμένος στο οδόστρωμα με το jokάκι του να βρίσκεται καμιά 15αριά μετρά μακριά. ο νεαρός ήταν τελείως ακίνητος κ το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στο χειρότερο. πλησιάζω πιο κοντά κ ευτυχώς είδα το νεαρό να κουνάει τα μάτια του ο οποίος μάλλον ήταν πιο πολύ σοκαρισμένος παρά χτυπημένος. η κοπελίτσα ήταν κ αυτή ψιλοχαμένη κ φώναζε "φταίω εγώ?" :( :(
δεν ξέρω αν έφταιγε η κοπέλα ή αν ο νεαρός έκανε καμιά λακαμία κ έπεσε από δικό του σφάλμα, γιατί δεν ήμουν μπροστά όταν έγινε το ατύχημα. αλλά με αφορμή το γεγονός αυτό θέλω να παραθέσω την άποψη μου για τις οδηγικές ικανότητες του ασθενούς (ή μήπως ισχυρού???) φύλου, ελπίζοντας να μην θεωρηθώ μισογύνης. κακά τα ψέμματα η οδιγική τους αντίληψη και η αίσθηση του χώρου που έχουν είναι μειωμένη κ επιδέχεται τεράστιας βελτίωσης. αυτό φαίνεται τόσο στα παρκαρίσματα όσο και όταν αλλάζουν κατεύθηνση.οι πιο πολλές βγάζουν φλας κ χωρίς να κοιτάξουν καθρέφτη αλλάζουν κατεύθηνση.σου λέει αφού έβγαλα φλας όλα καλά. δε μπορώ να πιστέψω οτι δεν έχουν το μυαλό να καταλάβουν οτι αυτό που κάνουν είναι λάθος. απλά νομίζω οτι έχουν έλλειψη οδηγικής παιδείας. και ίσως να επηρεάζονται περισσότερο απόσο θα έπρεπε από το playstation :ninja:
όλοι ξέρουμε οτι από ένα όριο ηλικίας κ μετά η αντίληψη του ανθρώπου μειώνεται και η σωματική κυρίως αλλά κ πνευματική ικανότητα μειώνεται. αποτέλεσμα αυτου είναι οι παππούδες οδηγοί ¨φονιάδες¨ που κυκλοφορούν στους δρόμους με γυαλιά από πάτους μπουκαλιών κ ακοή......
θέτω λοιπόν ένα τραγικό ερώτημα. τι θα γίνει όταν όλες αυτές οι νεαρές γυναίκες οδηγοί (που είναι ΠΑΡΑ πολλές) φτάσουν στην ηλικία αυτή των 60+? με την σκέψη κ μόνο ανατριχιάζω κ κάνω τον σταυρό μου!
γυναίκες βαλτε το νιονιό σας να δουλέψει, ξεστραβωθείτε κ γίνεται επιτέλους σωστοί οδηγοί!!
μπορείτε!!!!!!!

SUPERMARIO
06/04/2006, 20:12
αντε παλι με αυτο το θεμα!!!:rolleyes:

iLia
06/04/2006, 22:27
Δεν μιλαω.....ειχα μια ωραια Πεμπτη...δεν θα κατσω να 'χαλαστω' με 'μισογυνικα' στερεοτυπα. :)

Tropeas
06/04/2006, 22:40
και σε λίγο Λια θα είναι μια ωραία Παρασκευή... που προμηνύει ένα ηλιόλουστο ΣΚ! ;)

έχεις πιάσει το νόημα... :beer: :wave2:

και για να συμπληρωσω,
είτε γυναίκα ειτε αντρας ...
δεν κρίνουμε το φύλο φίλε μου,
αλλά την συμπεριφορά... :wave2:

iLia
06/04/2006, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
και σε λίγο Λια θα είναι μια ωραία Παρασκευή... που προμηνύει ένα ηλιόλουστο ΣΚ! ;)

έχεις πιάσει το νόημα... :beer: :wave2:

Παρασκευη δουλευω( ενω συνηθως αραζω)...θα ειναι μια φρικη Παρασκευη που θα προμηνυει μια φρικη ΣΚ γιατι εχω κατι ομιλιες να παρακολουθησω, ρουχα να πλυνω, πατωματα να σκουπισω και ( για να μην ξεχνιομαστε) 5-6 τροχαια να προκαλεσω :lol:

Konti
07/04/2006, 08:06
IT'S FREEDAY TODAY:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Kizoku
07/04/2006, 08:24
απλά νομίζω οτι έχουν έλλειψη οδηγικής παιδείας

χαχαχαχαχαχα πολύ καλό!
Να τους δώσουμε τότε εμείς που μας περισεύει σε αυτή τη χώρα και δεν έχουμε που να τη βάλουμε.

Σόβαρα τώρα που την είδες την οδηγική παιδεία στον τόπο αυτό(ασχέτως φύλου)????

Άντε καλό Σ.Κ. και κυρίως αναίμακτο!!!!
:beer: :beer:
:wave2: :wave2:

ktm640lc4
07/04/2006, 09:09
Καλημερα.

Το προβλημα το εντοπιζω μονο στο οτι οι περισσοτερες δεν εχουν την διαθεση να μαθουν.

Χωρις μισογυνισμους και μαλα...ιες.

Φυσικα και μπορουν και εχω δει γυναικες να οδηγουν και εχω παθει πλακα απο τις γνωσεις. Αλλα οι συγκεκριμενες ηθελαν και το εψαχναν να μαθουν.

Χωρις μισογυνισμους και μαλα...ιες. ΞΑΝΑ.

Tropeas
07/04/2006, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Παρασκευη δουλευω( ενω συνηθως αραζω)...θα ειναι μια φρικη Παρασκευη που θα προμηνυει μια φρικη ΣΚ γιατι εχω κατι ομιλιες να παρακολουθησω, ρουχα να πλυνω, πατωματα να σκουπισω και ( για να μην ξεχνιομαστε) 5-6 τροχαια να προκαλεσω :lol:

Αααα τα χαλάς τώρα...

Θετική σκέψη...
(Γαμώτο και εγώ έχω και λάντζα αφήσει, και σφουγγαρίσματα και το μπάνιο...:bigcry: )

Μονο 5-6?
ακους yiagt?λόγω ομορφιάς... :blush: :lol:
και όχι λόγω παιδείας το κορίτσι...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

Konti
07/04/2006, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
IT'S FREEDAY TODAY:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

ΣΚΑΤΑ FREEDAY ΤΕΛΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 21:30:bawl: :bawl: :bigcry: :bigcry: :evil: :evil:

iLia
07/04/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Αααα τα χαλάς τώρα...

Θετική σκέψη...
(Γαμώτο και εγώ έχω και λάντζα αφήσει, και σφουγγαρίσματα και το μπάνιο...:bigcry: )

Μονο 5-6?
ακους yiagt?λόγω ομορφιάς... :blush: :lol:
και όχι λόγω παιδείας το κορίτσι...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:


Χαχαχααααα ... να'σαι καλα Tropea να λες τετοια καθε πρωι :rotflmao:

Οσο για το οδηγικη παιδεια....ειχα την ιδια παιδεια με ολους υποθετω. Τα κλασσικα 'πρωτα μαθηματα' απο τον πατερα ( που δεν λεω, λογω επαγγελματος ισως ειπε και εδειξε πεντε πραγματα παραπανω). Μετα....μαθηματα με δασκαλο κτλ. Απλα, εκει που εγω δεν ειχα προβλημα ( και εκει εγω το εστιαζω το οποιο προβλημα ) ειναι οτι δεν μου ειπε κανεις ' δεν θα παρεις το αμαξι επειδη εισαι καινουργια/γυναικα/μικρη'. Καθε αλλο.....αναγκαστηκα ( αν θελετε) να οδηγησω απο την πρωτη μερα και με την απολυτη εμπιστοσυνη και ενθαρρυνση του πατερα μου. Οποτε και εχω 'πολλες ωρες στην πλατη μου'. Ξερω φιλες οδηγους που καναν κρα να δουν αμαξι, κι ας πληρωσε ο πατερας τους τα μαθηματα.

Ο πατερας μου ( για να καταλαβετε) ειναι φορτηγατζης ( ηταν μαλλον, βγηκε συνταξη). Αν και θα μπορουσε καλλιστα να μου ριξει πολλα μπινελικια ανα εποχες για την οδηγηση..οι διαφωνιες μας μαλλον πηγαζουν απο βασικες διαφορες 'πατερα-κορης'.Μαλλον του τα χωνω οσον αφορα την οδηγηση παρα μου τα χωνει.

Ξερω πολλους λαλακες με μηχανη..δεν γενικευω ποτε τον λογο μου ομως.Παντα θα υπαρχουν χαλια οδηγοι..ανεξαρτητου φυλου, ηλικιας, οχηματος. Οπως ( και σιγουρα εχει ξαναειπωθει) θα υπαρχουν παντα και χαλια πεζοι! Καο το τελευταιο το καταλαβα οταν ημουν Ολλανδια και ο δικος μου με εβριζε καθε πενταλεπτο για τον τροπο που περπαταω. Καταληξαμε στο οτι οδηγω καλυτερα απο οτι περπατω :lol:

yiagt
07/04/2006, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas

δεν κρίνουμε το φύλο φίλε μου,
αλλά την συμπεριφορά...


Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
δεν θα κατσω να 'χαλαστω' με 'μισογυνικα' στερεοτυπα. :)

Δυστυχώς με παρερμηνεύσατε, ίσως το πιάσατε πολύ επιφανειακά το θέμα. μπορεί να φταίω και εγώ με τον τρόπο που μίλησα αλλά το ξαναλέω.... δεν έχει να κάνει με μισογυνήτικα στερεότυπα όπως νομίσατε. μιλάω πάντα για την πλειοψηφία οι οποίες στον δρόμο παρουσιάζονται είτε αδιάφορες είτε υπερβολικά αγχομένες. έτσι τουλάχιστον τις βλέπω εγώ.ποιός φταίει για αυτό.μάλλον οι ίδιες ίσως επειδή δεν θέλουν να μάθουν όπως είπε κ ο ktm. κ αυτό γιατί έχουν διαφορετικά ενδιαφέροντα. για του λόγου το αληθές μάλλον προτιμούν να ενημερώθούν για το πότε χώρισε ο ένας με την άλλη διαβάζοντας ciao, cosmopolitan... κτλ, αντί να ενδιαφερθούν για θέματα ασφαλους οδήγησης που υπάρχουν σε άλλου είδους περιοδικά.
ΠΡΟΣΟΧΗ μιλάω πάντα για την πλειοψηφία κ όχι για το σύνολο


Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4

Φυσικα και μπορουν και εχω δει γυναικες να οδηγουν και εχω παθει πλακα απο τις γνωσεις.

άλλωστε συμφωνώ με τον ktm. εδώ αν δεν κάνω λάθος στο προπέρσινο ράλυ παρίσι-ντακάρ η τρίτη θέση κατελήφθη από γυναίκα οδηγό! μιλάμε για το πιο δύσκολο ράλυ του κόσμου. αυτό σημαίνει οτι και δυνατότητες έχουν και μπορούν.

Kizoku
07/04/2006, 12:40
yiagt σκέψου μόνο ποιό ποσοστό του ανδρικού φύλου κάνει όλα αυτά για τα οποία κατηγορείς τις γυναίκες (αδιαφορία στο δρόμο, ενημέρωση και κυρίως εφαρμογή θεμάτων ασφαλούς οδήγησης....)

Άσε που εμάς τους άντρες αυτή η λογική μας έχει φάει. Ότι και καλά τα ξέρουμε και τα κάνουμε καλύτερα!
Τα στατιστικά των ατυχημάτων όμως άλλα λένε.

Gandalf dr685sm
07/04/2006, 13:01
Λοιπόν πάλι με αυτό το θέμα...

"Δουλειά δεν είχε ο Διάολος λέει"...

Κάποια στιγμή είχα βάλει στατιστικά ΕΠΙΣΗΜΑ απο Ε.Ε και ΗΠΑ, που υπεδύκνειαν πως σε 1000 οδηγούς έρευνα , σε κάθε φύλο , στατιστικά , την υπευθυνότητα για τα σοβαρότερα ατυχήματα την είχαν οι εκπρόσωποι του "ασθενούς φύλου"... Με μια διαφορά της τάξης του 15-20% απο το "ισχυρό φύλο"

Οι ηλικίες που είχαν ελεγχθεί ήταν απο 22-55 και με μεγάλη διαφορά στους άνδρες απο τα 22-35 και στις γυναίκες απο τα 28-45 , όπου εστιαζόταν και η κορυφή της στατιστικής.

Επιστημονικά , για την αντίληψη του χώρου , είναι αποδεδειγμένο , οτι επειδή το αριστερό (δεν είμαι απόλυτος... δεν θυμάμαι αν είναι δεξί ή αριστερό) ημισφαίριο των ανδρών είναι πιο ανεπτυγμένο , έχουν καλύτερη αντίληψη του χώρου και του προσανατολισμού σε σύγκριση με τον γυναικείο εγκέφαλο , που όμως μπορεί και είναι "multitasking" καθώς τα δύο ημισφαίρια του συνδιάζονται καλύτερα.

Απο εκεί και πέρα, είναι γεγονός οτι η οδηγική παιδεία , είναι κάτι που χαρακτηρίζει την χώρα μας , με την παντελή ΕΛΛΕΙΨΗ της.

Οπότε θεωρώ οτι καλό είναι να κοιτά ο καθένας να βελτιωθεί μόνος του , και μετά αν του φταίει ο άνδρας ή η γυναίκα οδηγός.

Gandalf

iLia
07/04/2006, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiagt
αυτό σημαίνει οτι και δυνατότητες έχουν και μπορούν.

Κατσε ρε μεγαλε..τι ειμαστε για να θελουμε επιβεβαιωση οτι 'εχουμε και δυνατοτητες και μπορουμε'. Λες και μιλαμε για εγω δεν ξερω για τι.

Απλα πραγματα...η γυναικα της οποιας ο αντρας/πατερας/αδερφος/γιος οδηγαει σπανια πιανει τιμονι σε ταξιδι. Και 40 περιοδικα να διαβασει αν δεν την εμπιστευθει το περιβαλλον γυρω της κανε κακα ψηλα κι αγναντευε. Να σου διαβασω οτι περιοδικο θες..μηχανη δεν ανεβαινω ουτε σαν συνεπιβατης ( εχω προβλημα ασταθειας...γερνω). Το περιοδικο θα με κανει ασφαλη οδηγο η συνοδηγο?

Η οδηγηση για μενα ειναι σαν τις ξενες γλωσσες. Η το εχεις μεσα σου η δεν το χεις.

Οταν οδηγουμε με συνεση μας λετε 'κοτες'. Οταν δεν οδηγουμε σαν 'κοτες' μας λετε 'απροσεκτες' και διαφορα αλλα χαριτωμενα. Τι θετε? Πειτε το να τελειωνουμε!


Bart...Πιασε τις μπυρες..'αναψα'

iLia
07/04/2006, 13:09
Και βασικα να ζητησω συγγνωμη για το υφος μου στο προηγουμενο ποστ. Δεν σας ξερω καλα και δεν θα ηθελα να θιξω κανεναν σας.

dukeandthecity
07/04/2006, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
.....
Η οδηγηση για μενα ειναι σαν τις ξενες γλωσσες. Η το εχεις μεσα σου η δεν το χεις.

...

μην συγχύζεσαι γιατι χανεις τα δίκαια σου


:beer:

iLia
07/04/2006, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
μην συγχύζεσαι γιατι χανεις τα δίκαια σου


:beer:


Οχι μονο..ανεβαινει και η πιεση
:eyepop: :rotflmao:

howlingkast
07/04/2006, 13:34
oloi kai oles pisteuw symfwnoume oti ap tous pio apikyndinous odhgous einai ekeines oi kopeloudes me to megalo N pisw pou einai pio tromokrathmenes otan odhgoun sthn khfissias apo amerikano pezonauth pou ton kratane omhro oi taliban..!
einai apsixologhtes kai akrws epikyndines..

gi auto proteinw na antikatastathei to N apo ena megalo D (dangerous) h akoma kalytera na mpei ena M dipla sto N..(plaka kanw!)

iLia
07/04/2006, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από howlingkast
oloi kai oles pisteuw symfwnoume oti ap tous pio apikyndinous odhgous einai ekeines oi kopeloudes me to megalo N pisw pou einai pio tromokrathmenes otan odhgoun sthn khfissias apo amerikano pezonauth pou ton kratane omhro oi taliban..!
einai apsixologhtes kai akrws epikyndines..

gi auto proteinw na antikatastathei to N apo ena megalo D (dangerous) h akoma kalytera na mpei ena M dipla sto N..(plaka kanw!)

Πλακα στη πλακα οταν πηγα καποτε να αγορασω ενα Ν με απετρεψαν. Θα σου φαιρονται σαν βλακα μου ειπαν και θα κολλας χειροτερα.

idi
07/04/2006, 13:41
Δε φταίνε οι γυναίκες οδηγοί...

Φταίνε αυτοι που δινουν τα διπλώματα ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Η Ελλαδα πρεπει να ειναι η μοναδικη χωρα στο κοσμο που το να εχεις διπλωμα (αρα δικαίωμα να χρησιμοποιείς ενα πολυ θανατηφόρο οπλο) ειναι "ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΛΩΝ" (με οτι συνεπάγεται αυτο)

Ξερετε κανεναν να προσπάθησε να παρει το διπλωμα και (εστω με τη 2η 3η ) ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΠΗΡΕ????

Το κράτος ειναι ο φονιάς!.

και επειδή μου τι σπαει οταν κανουμε τους καλους οταν υπάρχει περίπτωση να κοντραριστούμε με κάποιες διαφορετικές απο τις κοινα αποδεκτες απόψεις, θα πω την άποψη μου ανοιχτά

αν ηταν να "κόψουν" τους επικίνδυνους οδηγούς.... το 80 με 90 της εκατό θα ηταν γυναίκες...

αντε φατε με τωρα ψευτοφεμινιστες...

yiagt
07/04/2006, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Και 40 περιοδικα να διαβασει αν δεν την εμπιστευθει το περιβαλλον γυρω της κανε κακα ψηλα κι αγναντευε. Να σου διαβασω οτι περιοδικο θες..μηχανη δεν ανεβαινω ουτε σαν συνεπιβατης ( εχω προβλημα ασταθειας...γερνω). Το περιοδικο θα με κανει ασφαλη οδηγο η συνοδηγο?


:nono:
το καλό το παλικάρι ... κ στην κορφή κανέλλα :ZZZ:

δεν είπα να διαβάσεις περιοδικό συγκεκριμένης ύλης για να γίνεις καλύτερη οδηγός. ήθελα να τονίσω την κλίση σας προς άλλα ενδιαφέροντα κ σίγουρα όχι για την οδήγηση

κ το ΞΑΝΑλέω...δεν μιλάω για το σύνολο

iLia
07/04/2006, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiagt
ήθελα να τονίσω την κλίση σας προς άλλα ενδιαφέροντα κ σίγουρα όχι για την οδήγηση


Κρατιεμαι ...

:rotflmao:

catmaster
07/04/2006, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Δε φταίνε οι γυναίκες οδηγοί...

Φταίνε αυτοι που δινουν τα διπλώματα ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Η Ελλαδα πρεπει να ειναι η μοναδικη χωρα στο κοσμο που το να εχεις διπλωμα (αρα δικαίωμα να χρησιμοποιείς ενα πολυ θανατηφόρο οπλο) ειναι "ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΛΩΝ" (με οτι συνεπάγεται αυτο)

Ξερετε κανεναν να προσπάθησε να παρει το διπλωμα και (εστω με τη 2η 3η ) ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΠΗΡΕ????

Το κράτος ειναι ο φονιάς!.

και επειδή μου τι σπαει οταν κανουμε τους καλους οταν υπάρχει περίπτωση να κοντραριστούμε με κάποιες διαφορετικές απο τις κοινα αποδεκτες απόψεις, θα πω την άποψη μου ανοιχτά

αν ηταν να "κόψουν" τους επικίνδυνους οδηγούς.... το 80 με 90 της εκατό θα ηταν γυναίκες...

αντε φατε με τωρα ψευτοφεμινιστες...


+1000 για idi..

Και δεν ειναι αντιφεμινιστικη αποψη (εχω πει την αποψη μου για το ιδιο ζητημα παλιοτερα)..
Απο ολες τις φιλες μου που εδωσαν διπλωμα τα τελευταια 4 χρονια το 99% πηγαν και λαδωσαν...:sick:
Η δικαιολογια ηταν οτι θα τις κοβαν αν δεν λαδωνανε (παρα τα επιχειρηματα που εθετα και στο τελος τα μπινελικια που εριχνα σε συζητησεις μαζι τους δεν αλλαζε γνωμη καμια τους...πηγαν και τα χωσαν στους πουσταρ@δες εξεταστες)

costas81
07/04/2006, 16:11
Μαγκες σχολασαμε παμε να την κανουμε!
καλο σκ να εχουμε ολοι μας!