PDA

View Full Version : και... TrackDay, πριν τον 1ο Αγώνα 2006



gr_champion
06/04/2006, 21:58
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο πιο εντυπωσιακός θεσμός των αγώνων ΜΟΤΟ για το 2006 αρχίζει στις 15-16 Απριλίου στα Μέγαρα.

Η λέσχη Α.Λ.Α.Μ.Ε. και οι αναβάτες σας προσκαλούν στην πρεμιέρα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ταχύτητας Μοτοσυκλέτας, που θα διεξαχθεί στην πίστα των Μεγάρων το Σάββατο 15 και την Κυριακή 16 Απριλίου.

Η πίστα των Μεγάρων θα είναι ανοικτή την Παρασκευή 14 Απριλίου από 10.00 π.μ. και θα διοργανωθεί TRACK DAY, για την προπόνηση των αναβατών που θα συμμετέχουν στον αγώνα του Σαββατοκύριακου, αλλά και για όσους επισκέπτες επιθυμούν να δοκιμάσουν την μοτοσυκλέτα τους αλλά και τις οδηγικές τους ικανότητες, με κόστος συμμετοχής 50?.

Το πρόγραμμα του αγώνα έχει ως εξής:

Σάββατο 15/04 – από 10.00 έως 18.00 επίσημες χρονομετρημένες δοκιμές

Κυριακή 16/04 – 10.00 έναρξη αγώνα
14.00 λήξη αγώνα
14.30 απονομή επάθλων νικητών

Οι θεατές που θα παρευρεθούν θα έχουν την τύχη να απολαύσουν ένα διήμερο γεμάτο ταχύτητα, θέαμα και αδρεναλίνη.


Για περισσότερες πληροφορίες αλλά και υποβολή συμμετοχών στον αγώνα και στο TRACK DAY, επικοινωνήστε με την λέσχη Α.Λ.Α.Μ.Ε., Κο Σπηλιωτόπουλο Γιώργο στο τηλέφωνο 210-94.03.983 - Fax. 210-94.03.982

sniper
14/04/2006, 19:57
To οποίο ήταν και απο τα "καλύτερα" τελικά track days...

Πλην των αγωνιζομένων, το γκρουπ των ιδιωτών αποτελείτο από moto.gr και αδερφά fora....

Σύνολο ιδιωτών : 7

Πρώτη φορά γυρίζαμε σε "άδεια" πίστα....

:beer: :beer: :beer:

:smokin:

sporky
14/04/2006, 20:06
:D
κ..

Θάνος
14/04/2006, 20:08
yes!! :beer:

stako
14/04/2006, 20:20
Μια χαρά ήταν :D

Θάνος
14/04/2006, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Xάλια περάσαμε σήμερα.....βαρεθήκαμε να γυρνάμε μονοι μας....:lol:

Στο τελευταίο session δοκίμασα αυτό που έλεγες για το φρένο (διακόπτης...)!

Γι'αυτό στα φρένα με περνάνε και ποδήλατα... Προοδευτικά και τρίχες... πάτησα πρώτη φορά το φρένο με τσαμπουκά και νόμιζα ότι τράκαρα με τοίχο! :lol: Μόνο από αυτό μέτρησα 2 sec κάτω στο βίντεο στο τελευταίο session χωρίς να κάνω τίποτα άλλο... Να μην πω ότι τρόμαξα κιόλας!

Άντε καινούργιο αντικείμενο για προπόνηση και πάνω που είχα αρχίσει να βαριέμαι. :D

Άλλαξα και τις γραμμές μου ριζικά σήμερα και πρώτη φορά αισθανόμουνα ότι είχα μία ευχάριστη ροή στη Μπίστα...

Επιτέλους ένα trackday χωρίς κόσμο και μπορέσαμε να δοκιμάσουμε 5 πράγματα!

Very good!

Αν αλλάξω τα super corsa που καθόλου δεν μ'αρέσουν και πετύχω 2-3 td σαν το σημερινό... κάτι θα κάνουμε!

Runner Ducati
15/04/2006, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Στο τελευταίο session δοκίμασα αυτό που έλεγες για το φρένο (διακόπτης...)!

Γι'αυτό στα φρένα με περνάνε και ποδήλατα... Προοδευτικά και τρίχες... πάτησα πρώτη φορά το φρένο με τσαμπουκά και νόμιζα ότι τράκαρα με τοίχο! :lol: Μόνο από αυτό μέτρησα 2 sec κάτω στο βίντεο στο τελευταίο session χωρίς να κάνω τίποτα άλλο... Να μην πω ότι τρόμαξα κιόλας!

Άντε καινούργιο αντικείμενο για προπόνηση και πάνω που είχα αρχίσει να βαριέμαι. :D

Άλλαξα και τις γραμμές μου ριζικά σήμερα και πρώτη φορά αισθανόμουνα ότι είχα μία ευχάριστη ροή στη Μπίστα...

Επιτέλους ένα trackday χωρίς κόσμο και μπορέσαμε να δοκιμάσουμε 5 πράγματα!

Very good!

Αν αλλάξω τα super corsa που καθόλου δεν μ'αρέσουν και πετύχω 2-3 td σαν το σημερινό... κάτι θα κάνουμε!

Ρε τρελοκομειο... τι σου ειχα πει μια μερα, η βραδυ δεν θυμαμαι... χανεις πολυ στα φρενα... εαν φρεναρεις δυνατα και με τσαμπουκα θα ριξεις 2-3sec ΑΝΕΤΑ... ;) :beer:

χαιρομαι που το δοκιμαζεις... η πιστα των Μεγαρων και ας ειναι μικρη εχει το 50% της διαδρομης της σε "ευθειες", και επειδη εχει μικρες και πολυ μικρης διαρκειας και χωρις πολλα περιθωρια προσπερασης στροφες, το μεγαλο κερδος στον χρονο (σε επιπεδο trackday αναφερομαι και οχι σε αγωνα) ειναι στην σωστη εκμεταλευση γκαζιου και ΦΡΕΝΟΥ (εχοντας το αναλογο γκαζι και το καλο φρενο εννοειται)...
(προσωπικο πιστευω)....

ΦΤΟΥ... εχασα παρτυ εε??? και ειπα να ερθω καποια στιγμη, αλλα σκεφτηκα θα γινεται χαμος και με τον αγκωνα ακομα (λιγο ομως ακομα) υπο αναρρωση ασε μην πεσουμε πριν εχει θρεψει...

εχασα καλη μερα δηλαδη εε???
:sick:

:beer:

alexo
15/04/2006, 08:23
καλημερα σας παιδες..
Χαιρομαι που περασατε καλα ολοοι σας και λυπαμαι που δεν ημουν και εγω εκει να διασκεδασω και εγω ...
(εξ αιτιας ελειψεων στο μοτο μου ..λαστιχα δισκοπλακα στραβη, ουζαρισμενο πισω αμορτισερ, και ας πουμε και οτι δουλευα κιολας...)
Χαιρομαι επισης που διαπιστωσατε αυτα που σας εγραφα στο
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20558&perpage=15&pagenumber=3
οσο αφορα στα φρενα για την παχη...
:beer:

stako
15/04/2006, 09:13
Παιδιά έχω μια ερώτηση.

Εγώ χτες μπήκα για πρώτη φορά. Είχα μπει και πιο πριν ένα απόγευμα αλλά μόνο για 2 session και πήγαινα και σχετικά χαλαρά τότε.

Οκ σχετικά με όλες τις οδηγικές συμβουλές και τα θέματα τακτικής κτλ, όλα σεβαστά και σημαντικά αλλά εγώ χτες το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχα ήταν η κούραση. Στο δεκάλεπτο έπιασα τον εαυτό μου να ανασαίνει βαριά, σχεδόν λαχάνιασμα, όπως όταν κάνω διάδρομο στο γυμναστήριο, γρήγορη δλδ αναπνοή. Επίσης μετά το τρίτο session, τα πόδια μου από το γόνατο και πάνω, μετά το δεκάλεπτο έκαιγαν οι μυς.

Να σημειώσω ότι η φυσική μου κατάσταση δεν είναι καλή. Τελευταία έχω πάρει 10 κιλάκια (από 73 πήγα 83 περίπου) και είχα να κάνω γυμναστήριο και άθληση γενικά κανά 2-3 χρόνια. Τώρα έχω μπει σε ένα πρόγραμμα γυμναστικής αλλά μετά το χτεσινό πραγματικά πιστεύω ότι θες απίστευτα καλή φυσική κατάσταση για να οδηγήσεις μέσα στην πίστα.

Το λέω αυτό γιατί έπιασα τον εαυτό μου να "χαλάει" πάνω από 30-40% της συγκέντρωσης μου λόγω κούρασης.

Και ρωτάω λοιπόν, πως και δεν αναφέρει κανένας κάτι για αυτό το θέμα? Δεν πιστεύετε ότι είναι σημαντικό?

Εγώ τώρα θα αρχίσω τρελλό πρόγραμμα ενδυνάμωσης και αντοχής σε πόδια και μέση. Το θεωρώ το κυριότερο πράγμα για να είμαι βελτιωμένος την επόμενη φορά.

PS. Το καλό είναι ότι σήμερα δεν είμαι πιασμένος στα χέρια.........;)

zephyr1
15/04/2006, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Παιδιά έχω μια ερώτηση.

Εγώ χτες μπήκα για πρώτη φορά. Είχα μπει και πιο πριν ένα απόγευμα αλλά μόνο για 2 session και πήγαινα και σχετικά χαλαρά τότε.

Οκ σχετικά με όλες τις οδηγικές συμβουλές και τα θέματα τακτικής κτλ, όλα σεβαστά και σημαντικά αλλά εγώ χτες το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχα ήταν η κούραση. Στο δεκάλεπτο έπιασα τον εαυτό μου να ανασαίνει βαριά, σχεδόν λαχάνιασμα, όπως όταν κάνω διάδρομο στο γυμναστήριο, γρήγορη δλδ αναπνοή. Επίσης μετά το τρίτο session, τα πόδια μου από το γόνατο και πάνω, μετά το δεκάλεπτο έκαιγαν οι μυς.

Να σημειώσω ότι η φυσική μου κατάσταση δεν είναι καλή. Τελευταία έχω πάρει 10 κιλάκια (από 73 πήγα 83 περίπου) και είχα να κάνω γυμναστήριο και άθληση γενικά κανά 2-3 χρόνια. Τώρα έχω μπει σε ένα πρόγραμμα γυμναστικής αλλά μετά το χτεσινό πραγματικά πιστεύω ότι θες απίστευτα καλή φυσική κατάσταση για να οδηγήσεις μέσα στην πίστα.

Το λέω αυτό γιατί έπιασα τον εαυτό μου να "χαλάει" πάνω από 30-40% της συγκέντρωσης μου λόγω κούρασης.

Και ρωτάω λοιπόν, πως και δεν αναφέρει κανένας κάτι για αυτό το θέμα? Δεν πιστεύετε ότι είναι σημαντικό?

Εγώ τώρα θα αρχίσω τρελλό πρόγραμμα ενδυνάμωσης και αντοχής σε πόδια και μέση. Το θεωρώ το κυριότερο πράγμα για να είμαι βελτιωμένος την επόμενη φορά.

PS. Το καλό είναι ότι σήμερα δεν είμαι πιασμένος στα χέρια.........;)


Τι να αναφερεις για αυτο θεμα ,εξαλου ειναι τελειως πρoσωπικο θεμα του καθενος.
Αστο φιλε και εγω ακριβως στην ιδια κατασταση ειμαι.(Ημουν 73 εγινα 83 καπνιζω και λιγο παραπανω)
Περσυ που πηγα με το 0-300 Τουρκια στο γυρισμο ειχε track day στισ Σερρες.Μπηκα στο πρωτο 20λεπτο χαλαρα, διαβαζοντας την πιστα και στο δευτερο 20λεπτο λεω τωρα θα παω καλυτερα.Μετα απο 2 γυρους βγηκα εξω,δεν ειχα καθολου δυναμεις και δεν μπορουσα να πιεσω τον εαυτο μου ,βεβαια ειχα και 2300χλμ στην πλατυ μου αλλα anyway αμα εισαι αγυμναστος ,πεφτεις πολυ γρηγορα.
Γαμω την δουλεια μου γαμω που δεν μπορω να αθληθω.
Θα μπω και εγω σε προγραμμα.:wave2: