PDA

View Full Version : Kλειδαρια τιμονιου, γιατι κολαει ??



RαNd
07/04/2006, 09:15
Αρχικα καλημερες!

Στο ζουμι τωρα. Εχω ενα Hornetακι 600 '05
και εδω και μερικες μερες παρατηρησα οτι οταν παω να ξεκλειδωδω το τιμονι αλλα και να το κλειδωσω, ειδικα σε ανηφορα, δυσκολευεται πολυ. Αλλες φορες παλι ειναι μια χαρα . . .

Δινει την αισθηση οτι κατι/καπου κραταει τον πυρο (οχι τον Δημα :p) και γυρναει με μεγαλη δυσκολια.

Το ειχα ξαναπαθει πριν κανα μηνα παλι, το περασα ενα χερι σιλικονουχο σπρευ για ηλεκτρικα και μετα ισιωσε.

Τωρα εχω την εντυπωση οτι εγινε αφου ενα ρημαδοκουτι με βρηκε στο πιρουνι χαμηλα οπως ξεπαρκαρε.

Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει συσχετισμος μεταξυ των δυο ? :confused:

sapila racing
07/04/2006, 09:48
Αν ζορίστηκε το πηρούνι με κειδωμένο τιμόνι, είναι φυσικό να ζοριστεί και ο πύρος της κλειδαριάς.
Θεωρώντας ότι το πηρούνι δεν έπαθε τίποτα, δοκίμασε με λιπαντικό σπρέι (WD40), η και με σπρει γράσσου για μεγαλύτερη διάρκεια.

Να ξέρεις οτι το σπρει σιλικονης δεν είναι για ηλεκτρικές επαφές, είναι για λαστιχάκια, τσιμούχες κλπ. Είναι καλό και γι μέσα στον διακόπτη, γιατί δεν κολλάνε οι βρώμες πάνω του.
Τα σπρει ηλεκτρικών επαφών είναι ΜΟΝΟ για ηλεκτρικές επαφές.


:wave2:

RαNd
07/04/2006, 09:54
Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι αν ηταν για ηλεκρικες επαφες, γιατι εχω 2-3 διαφορετικα. Απλα παλαιοτερα σε αλλη μηχανη μετα απο "λαδωμα" με σπρευ της κλειδαριας, μαλλον την ειχε μονωσει γιατι δεν εδινε ρευμα . . .

Το πιρουνι δεν εχει παρει απ'οσο εχω δει, και το τιμονι ειχε παρει ελαχιστα, οπου με λιγη κοντρα στο πεζοδρομιο ηρθε στα ισια του . . .

Tigas
12/04/2006, 07:43
Έχουν περάσει απο τα χέρια μου
CBR600RR
CBR1000RR
SH150

κάποια στιγμή γίνεται αυτό που λές και το έχω παρατηρήσει ότι γίνεται πιο έντονο όταν πλένω το μηχανάκι

RαNd
12/04/2006, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Έχουν περάσει απο τα χέρια μου
CBR600RR
CBR1000RR
SH150

κάποια στιγμή γίνεται αυτό που λές και το έχω παρατηρήσει ότι γίνεται πιο έντονο όταν πλένω το μηχανάκι


shhhhh μη λες πολλα γιατι θα μας βγαλουν τa Honda προβληματικα οι αλλοι :lol:

Μου εφυγε ενα αγχος γιατι δεν ψηνομουν καινουργια μοτο και να την τρεχω για service! . . .! .. .!