PDA

View Full Version : Ποτε δεν ξερεις ποιος οδηγει..



mbjp
07/04/2006, 13:44
απίστευτο... :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Ποινική δίωξη εις βάρος του «πιστολέρο» των Ανωγείων (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=697435&lngDtrID=244)

Ποινική δίωξη για τις κατηγορίες της απόπειρας ανθρωποκτονίας και της παράνομης οπλοφορίας και οπλοχρησίας άσκησε η εισαγγελέας Ρεθύμνου εις βάρος του 21χρονου από τα Ζωνιανά, που πυροβόλησε και τραυμάτισε σοβαρά στο κεφάλι τον 24χρονο Αναστάσιο Χαιρέτη και ελαφρότερα ένα 16χρονο μαθητή του Λυκείου Ανωγείων.

Ο κατηγορούμενος ζήτησε και πήρε προθεσμία, προκειμένου να απολογηθει το Σάββατο ενώπιον του ανακριτή. Το περιστατικό έχει δημιουργήσει φόβους για βεντέτα στην περιοχή της Κρήτης.

Όλα έγιναν το μεσημέρι της Τετάρτης, όταν ο 21χρονος από τα Ζωνιιανά βρισκόταν την Τετάρτη έξω από το Λύκειο Ανωγείων, κάνοντας επικίνδυνους ελιγμούς με το αυτοκίνητό του.

O 24χρονος τον πλησίασε, λέγοντάς του να σταματήσει τους ελιγμούς, για να μην προκαλέσει ατύχημα. Τότε ο νεαρός τράβηξε όπλο εννέα χιλιοστών που είχε μαζί του παράνομα και πυροβόλησε τρεις φορές, τραυματίζοντας τον Αναστάσιο Χαιρέτη σοβαρά στο κεφάλι.

Μια δεύτερη σφαίρα χτύπησε τον 16χρονο, που εκείνη την ώρα έβγαινε ανύποπτος από το σχολείο. O 24χρονος νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση στη Mονάδα Eντατικής Θεραπείας του Βενιζέλειου Νοσοκομείου στο Ηράκλειο, ύστερα από πολύωρη χειρουργική επέμβαση. Στο ίδιο νοσοκομείο νοσηλεύεται εκτός κινδύνου ο 16χρονος μαθητής.


Ο δράστης παραδόθηκε μόνος του στις αστυνομικές αρχές, όπου παραδέχτηκε την πράξη του, υποστήριξε όμως ότι δέχθηκε πρώτος επίθεση από τον 24χρονο.




news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ

---------------------------------------------------



που βρηκε το οπλο..ποιος του εδωσε τετοια "παιδεία"..
ο πατερας του αυτοκτονησε ή ακομη; εγω στη θεση του αυτο θα εκανα παντως..
α ρε κρεμασμα..

iLia
07/04/2006, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από mbjp
απίστευτο... :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Ποινική δίωξη εις βάρος του «πιστολέρο» των Ανωγείων (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=697435&lngDtrID=244)

Ποινική δίωξη για τις κατηγορίες της απόπειρας ανθρωποκτονίας και της παράνομης οπλοφορίας και οπλοχρησίας άσκησε η εισαγγελέας Ρεθύμνου εις βάρος του 21χρονου από τα Ζωνιανά, που πυροβόλησε και τραυμάτισε σοβαρά στο κεφάλι τον 24χρονο Αναστάσιο Χαιρέτη και ελαφρότερα ένα 16χρονο μαθητή του Λυκείου Ανωγείων.

Ο κατηγορούμενος ζήτησε και πήρε προθεσμία, προκειμένου να απολογηθει το Σάββατο ενώπιον του ανακριτή. Το περιστατικό έχει δημιουργήσει φόβους για βεντέτα στην περιοχή της Κρήτης.

Όλα έγιναν το μεσημέρι της Τετάρτης, όταν ο 21χρονος από τα Ζωνιιανά βρισκόταν την Τετάρτη έξω από το Λύκειο Ανωγείων, κάνοντας επικίνδυνους ελιγμούς με το αυτοκίνητό του.

O 24χρονος τον πλησίασε, λέγοντάς του να σταματήσει τους ελιγμούς, για να μην προκαλέσει ατύχημα. Τότε ο νεαρός τράβηξε όπλο εννέα χιλιοστών που είχε μαζί του παράνομα και πυροβόλησε τρεις φορές, τραυματίζοντας τον Αναστάσιο Χαιρέτη σοβαρά στο κεφάλι.

Μια δεύτερη σφαίρα χτύπησε τον 16χρονο, που εκείνη την ώρα έβγαινε ανύποπτος από το σχολείο. O 24χρονος νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση στη Mονάδα Eντατικής Θεραπείας του Βενιζέλειου Νοσοκομείου στο Ηράκλειο, ύστερα από πολύωρη χειρουργική επέμβαση. Στο ίδιο νοσοκομείο νοσηλεύεται εκτός κινδύνου ο 16χρονος μαθητής.


Ο δράστης παραδόθηκε μόνος του στις αστυνομικές αρχές, όπου παραδέχτηκε την πράξη του, υποστήριξε όμως ότι δέχθηκε πρώτος επίθεση από τον 24χρονο.




news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ

---------------------------------------------------



που βρηκε το οπλο..ποιος του εδωσε τετοια "παιδεία"..
ο πατερας του αυτοκτονησε ή ακομη; εγω στη θεση του αυτο θα εκανα παντως..
α ρε κρεμασμα..


ΕΛΕΟΣ !!!!!

makis206
07/04/2006, 13:49
Λυπάμαι ακόμα περισσότερο γι'αυτά τα γεγονότα...:sad:

Ένα παραπάνω κι οτι τα Ανώγεια έχουν γεννήσει απ'τις μεγαλύτερες μορφές αυτής της χώρας.

Για να μην πω για την τεράστια ιστορία που κουβαλούν σαν ένα απ'τα πιο λεβέντικα χωριά της Κρήτης.

Λυπάμαι...:sad:

Cpt. Haddock
07/04/2006, 13:51
quote
που βρηκε το οπλο..ποιος του εδωσε τετοια "παιδεία"..
unquote

Στην Κρήτη; Που βρήκε όπλο; Και αντίστοιχη "παιδεία";

Μ' αρέσει που ρωτάς. Εκεί που έχουν 4 γάμους και μια κηδεία;

Να με συμπαθάν οι κρητικοί συμφορουμίτες αλλα αυτό το πράγμα με τα όπλα στο νησί, αυτή η παρωχημένη αντίληψη και νοοτροπία "ανδρισμού" και "παληκαριάς" κάποτε πρέπει να σταματήσει.

Όπως πρέπει να σταματήσει και η ατιμωρησία που υπάρχει και η οποία οφείλεται στην αγωνία των πολιτικών να μη χάσουν ψήφους....

:mad:

tifoefs
07/04/2006, 13:53
Ρε καπετανιε της συμφορας εσυ δεν εχεις κουμπουρι στο λαθρεμπορικο σου ;;;

:confused: :confused: :confused:

Cpt. Haddock
07/04/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Λυπάμαι ακόμα περισσότερο γι'αυτά τα γεγονότα...:sad:

Ένα παραπάνω κι οτι τα Ανώγεια έχουν γεννήσει απ'τις μεγαλύτερες μορφές αυτής της χώρας.

Για να μην πω για την τεράστια ιστορία που κουβαλούν σαν ένα απ'τα πιο λεβέντικα χωριά της Κρήτης.

Λυπάμαι...:sad:

Ρε Μάκη γαμώτο μου... αυτή την κακώς εννοούμενη λεβεντιά πληρώνουμε κάθε φορά...

Η "εν όπλοις" λεβεντιά ήταν χρήσιμη και καλοδεχούμενη κάποτε, όταν υπήρχε παργματικά η ανάγκη.

Όχι πλέον

mbjp
07/04/2006, 13:54
θα μπορουσε να συμβει οπουδηποτε..η μαλακια δεν ειναι "προνομιο" περιοχων αλλα ανθρωπων, το οτι εισαι στη Κρητη και εχεις οπλο για τις παραδοσιακες μπαλωθιες δε σημαινει οτι βγαινεις και θεριζεις κοσμο..
Ας τον χωσουν τωρα μεσα για καμμια 30ετια να δει τη γλύκα.. Και οταν βγει θα ειναι χειροτερος..

Λεωνίδας
07/04/2006, 13:54
Να μη γενικεύουμε, τα προβλήματα αυτά όλο και περιορίζονται (κυρίως στα ορεινά χωριά)... Τα ίδια συμβαίνουν παντού (με κυνηγετικά ίσως).
Κρίμα πάντως και για τα τρία παιδιά :(

Cpt. Haddock
07/04/2006, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ρε καπετανιε της συμφορας εσυ δεν εχεις κουμπουρι στο λαθρεμπορικο σου ;;;

:confused: :confused: :confused:

Έχω ρε Τίφο...

(στο σπίτι εννοώ)

Πλην όμως.. Είναι νόμιμα. Δηλωμένα. Πάντα κλεισμένα στη θήκη τους και όχι εύκολα πρσβάσιμα. Αν είχα παιδιά σπίτι θα ήταν και κλειδωμένα.

Βγαίνουν μόνο όταν είναι να μεταφερθούν για να εξασκηθώ στη σκοποβολή σε απόλυτα ελεγχόμενο χώρο.

Και - φυσικά - είναι πάντα άδεια..

LIBYKOS
07/04/2006, 13:57
Αυτές οι ΜΑΛΑΚΙΕΣ!!!!!! έχουν χαλάσει την εικόνα της Κρήτης.
Μην ξεχνάμε ότι κάθε σπίτι έχει τουλάχιστον ένα όπλο ( δεν είναι υπερβολή ).
Ευτυχώς, τα περιστατικά χρόνο με το χρόνο περιορίζονται.
Δυστυχώς υπάρχουν ακόμη.
Ο πατέρας του δράστη όμως θέλει κρέμασμα σε κοινή θέα!!

sniper
07/04/2006, 14:01
Το μόνο που έχω να πω είναι κουράγιο στους συγγενείς των τραυματιών, περαστικά στους τραυματίες κι ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στους ψευτόμαγκες εκεί κάτω που "κουβαλάνε" και "παίζουν" λες και ζούμε στην άγρια δύση.

Μην ενοχλούνται λοιπόν απο τα ΕΚΑΜ που στέλνονται εκεί όταν τους σταματάνε στο δρόμο και τους γδύνουν.

Μετά να μην φωνάζουν για αστυνομική "βία" και "κατάχρηση εξουσίας"...

Ξέρω ότι κανένας απο αυτούς δεν διαβάζει εδώ μέσα (μπορεί και ναι όμως) αλλά καλά θα κάνουν να τα πετάξουν σε κανένα καμμίνι και να τα κάνουν μαντέμι για τισ σόμπες τους. Στα χέρια των δειλών τα όπλα ντροπιάζονται (δειλός = αυτός που τραβά όπλο και ρίχνει σε άοπλο).

tifoefs
07/04/2006, 14:03
Ναι ρε ξυπνιε ! Δλδ να κανουμε ολοι μας τους δικαστες ε ;

Να λυντσαρουμε οποιον θελει η μαζα ;

Πολλα λουκυ λουκ διαβαζετε με φαινεται !


:smokin: :smokin:

sniper
07/04/2006, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ναι ρε ξυπνιε ! Δλδ να κανουμε ολοι μας τους δικαστες ε ;

Να λυντσαρουμε οποιον θελει η μαζα ;

Πολλα λουκυ λουκ διαβαζετε με φαινεται !


:smokin: :smokin:


:confused:

makis206
07/04/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Να με συμπαθάν οι κρητικοί συμφορουμίτες αλλα αυτό το πράγμα με τα όπλα στο νησί, αυτή η παρωχημένη αντίληψη και νοοτροπία "ανδρισμού" και "παληκαριάς" κάποτε πρέπει να σταματήσει.

Νομίζω πως δεν χρειάζεται να σε συμπαθάει κανένας Καπετάνιε μου αφού έχεις απόλυτο δίκιο.

Τα όπλα τα κάνουνε ακόμα και δώρο οι νονοί στα βαπτιστήρια την ώρα που τους δίνουνε το όνομά τους...
Όσο κι αν με ανατριχιάζει αυτό το σκηνικό, όση περιφάνεια κι αν με γεμίζει που είμαι Κρητικός, άλλο τόσο λάθος είναι..

Cpt. Haddock
07/04/2006, 14:10
Μακάρι να είχα άδικο ρε Μάκη...

Αλλά πιο πολύ με εξοργίζει η αδυναμία των τοπικών αρχών να εφαρμόσουν τον νόμο περι οπλοφορίας/οπλοκατοχής/οπλοχρησίας...
ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΨΗΦΟΘΗΡΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ..

:mad:

costas81
07/04/2006, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ναι ρε ξυπνιε ! Δλδ να κανουμε ολοι μας τους δικαστες ε ;

Να λυντσαρουμε οποιον θελει η μαζα ;

Πολλα λουκυ λουκ διαβαζετε με φαινεται !


:smokin: :smokin:

Ωραια απαντηση!

:a06: :a06: :a06: :a06: :a06: :a06: :a06: :a06: :a06: :a06: :a06:

adam_tsouk
07/04/2006, 14:12
ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος...

Και όπως είπε ο Καπταιν.... 4 γάμους κ μίοα κηδεία...... απο μλκιες.....

Κλαίνε άδικα νέα παιδιά....

makis206
07/04/2006, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε Μάκη γαμώτο μου... αυτή την κακώς εννοούμενη λεβεντιά πληρώνουμε κάθε φορά...
Η "εν όπλοις" λεβεντιά ήταν χρήσιμη και καλοδεχούμενη κάποτε, όταν υπήρχε παργματικά η ανάγκη.
Όχι πλέον

Συμφωνώ απόλυτα. Αλλά η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να σβήσω απο μέσα μου το δέος που νιώθω όταν επισκέπτομαι αυτά τα χωριά. Γι'αυτό ακριβώς που είναι !

Δεν μπορώ να το εξηγήσω ούτε και να το αποβάλω απο μέσα μου.

Μου έχουν σχηματίσει μια εικόνα στο μυαλό που θα μείνει για πάντα χαραγμένη μέσα μου να μου σηκώνει το ηθικό κάθε φορά που τα φέρνω στο νου.

Παρόλα αυτά γνωρίζω το σωστό και το λάθος.:winka:

:beer: :beer:

makis206
07/04/2006, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αλλά πιο πολύ με εξοργίζει η αδυναμία των τοπικών αρχών να εφαρμόσουν τον νόμο περι οπλοφορίας/οπλοκατοχής/οπλοχρησίας...
ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΨΗΦΟΘΗΡΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ..
:mad:

Τεράστιο θέμα...:(




:beer: :beer:

bartlal
07/04/2006, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
... Αν είχα παιδιά σπίτι θα ήταν και κλειδωμένα....

σωστο σε βρισκω. και μαλιστα εγω θα τα φιμωνα κιολας! :evil:

tifoefs
07/04/2006, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
σωστο σε βρισκω. και μαλιστα εγω θα τα φιμωνα κιολας! :evil:

:confused: :confused: :confused:

Μα εχετε ξεφυγει τελειως !! Για μια μλκ ενος χαζου !!

:smokin: :smokin: :smokin:

sniper
07/04/2006, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
:confused: :confused: :confused:

Μα εχετε ξεφυγει τελειως !! Για μια μλκ ενος χαζου !!

:smokin: :smokin: :smokin:

Χαζός μαλ@κας και με όπλο....

επικίνδυνος συνδοιασμός.....

:smokin:

Cpt. Haddock
07/04/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
:confused: :confused: :confused:

Μα εχετε ξεφυγει τελειως !! Για μια μλκ ενος χαζου !!

:smokin: :smokin: :smokin:


Δεν είναι ΕΝΑΣ ρε Τίφο...

Κάθε τόσο η ίδια ιστορία εκεί κάτω...

Ψευτοπαληκαρισμοί που κοστίζουν ζωές...

Αν είχε αξιοπρέπεια ο παπαρας ας κράταγε μια σφαίρα για τον εαυτό του....

:mad:

FestoNero
07/04/2006, 15:48
Δεν μπορω να καταλαβω αυτους τους ανθρωπους..
Νομιζουν οτι με τα οπλα ειναι ανωτεροι;
Κακομοιρα παιζακια ειναι, που το πιστολι απλα τους δινει αυτοπεποιθηση..
:yuck:


Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
σωστο σε βρισκω. και μαλιστα εγω θα τα φιμωνα κιολας! :evil: :rotflmao: :rotflmao:
(Εγω το επιασα -μαλλον)

tai
07/04/2006, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Στα χέρια των δειλών τα όπλα ντροπιάζονται (δειλός = αυτός που τραβά όπλο και ρίχνει σε άοπλο).


+1000

tai
07/04/2006, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
σωστο σε βρισκω. και μαλιστα εγω θα τα φιμωνα κιολας! :evil: για να φιμώσεις πρέπει να έχεις. Για να έχεις πρέπει και να γ@...σεις. που να τρέχεις τωρα να ιδρώνεις ....... άστο αφίμωτο














:lol: :lol: :lol:

tai
07/04/2006, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Νίκο είσαι υπερβολικός. Το να το έχω είναι άλλο, και άλλο το να μην ξέρω που και πότε να το βγάζω. Αν το βγάζω γιατί είμαι κότα και δεν μπορώ να τα βάλω με κάποιον στα ίσα, ΔΕΝ είναι παλικαριά. :nono:

bartlal
07/04/2006, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
για να φιμώσεις πρέπει να έχεις. Για να έχεις πρέπει και να γ@...σεις. που να τρέχεις τωρα να ιδρώνεις ....... άστο αφίμωτο
:lol: :lol: :lol:

θα σου ελεγα τιποτα, αλλα τεσπα... :mad:

τα προφυλαktiks τα εχεις ακουσει παντως? μπορει να σΕ προσφεραν λιγη ησυχια παραπανω, χωρις φιμωματα!!! :evil: :winka: :smokin:



ΥΓ: σε παρακαλω μονο κρυψ'τα αυτα που εγραψα, απο τον Cozats, ας μην τον στεναχωρησεις... αν ειναι παρων, φυσικα και εξαιρειται απο οτι ειπα!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

m1ke
07/04/2006, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mbjp
απίστευτο... :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Όλα έγιναν το μεσημέρι της Τετάρτης, όταν ο 21χρονος από τα Ζωνιιανά

Δεν μου κάνει καμμία εντύπωση. Εάν έριχναν μερικές Ναπάλμ στα Ζωνιανά θα γλύτωνε η Κρήτη από δ'αύτους.
Είναι μία κωλοπεριοχή που ανθεί η καλλιέργια και εμπορία ναρκωτικών και όπλων, όπως επίσης και οι ζωοκλοπές. Είναι μισητοί σε όλη την Κρήτη, γιατί το παίζουν όλοι μπιστολέρο και μάγκες. :yuck:
Όσοι Ζωνιανοί είναι πολιτισμένοι την κάνουν και δεν ξαναπατάνε εκεί πάνω (ξέρω περίπτωσεις). :sad:

tai
07/04/2006, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal

τα προφυλαktiks τα εχεις ακουσει παντως? οχι!:confused: θα μου τα δείξεις?:winka:

bartlal
07/04/2006, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
οχι!:confused: θα μου τα δείξεις?:winka:

επειδη ειμαι σαδιστης: :nono: :nono:


:a22: :a22: :a22: :a22: :a22:

TATAR
07/04/2006, 17:12
ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΡΟΣΕΧΤΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΤΕ 4Χ4, NAVARA ΚΛΠ. ΠΙΘΑΝΩΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΤΙΣ ΕΝΗΑΡΕΣ ΝΤΟΥΜ - ΝΤΟΥΜ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΑΣ.
Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!!
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ ΗΤΑΝ ΠΑΝΑΓΙΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ "ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΜΕΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΖΟΜΕΝ"

tai
07/04/2006, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
επειδη ειμαι σαδιστης: :nono: :nono:


:a22: :a22: :a22: :a22: :a22: :mad: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

rsp
07/04/2006, 18:31
Παντα λατρης των οπλων και με οικογενιακη παραδοση στα οπλα εχω πολλα, δεν θα σκεφτομουν ποτε ομως να το βγαλω σε καβγα, ακομα και αν εβλεπα οτι θα τις μαζεψω, ακομα και αν θα ετρωγα πολυ ξυλο, ΠΟΤΕ. Οταν βγαζεις ενα οπλο στη φορα πρεπει να εισαι ετοιμος να σκοτωσεις και τιποτα δεν αξιζει να αφαιρεσεις ετσι μια ζωη και να περασεις 30 χρονακια φυλακη. Αναρωτιεμαι γιατι δεν συμφωνουμε ολοι σε αυτο, ισως δεν εχετε ζησει ασχημες καταστασεις απο κοντα, ισως δεν εχετε δει τι μπορει να κανει ενα οπλο, ακομα και αν δεν σκοτωσει ...
Μαγκες του κ@λο γεμισαμε οχι μονο στην Κρητη αλλα σε ολοι την Ελλαδα, που δεν ξερουν πως να λυσουν το οπλο τους αλλα ριχνουν εξω απο τα μπουζουκια.

Νικο ενα μπραβο για αυτα που ειπες!

iLia
07/04/2006, 18:39
Η χειροτερη μου δεν ειναι τα σκηνικα αυτου του τυπου. Αλλα οταν 5αχρονα σκοτωνουν αλλα 5αχρονα παιζοντας με τα (οπλισμενα) οπλα του μπαμπα, παππου, θειου κτλ. Ενας 21χρονος που παει γυρευοντας ( για να το κουβαλας το ρημαδι σε βολτα δεν μπορει, ψαχνεσαι) θα το κανει το κακο..ειτε οπλο ειτε μαχαιρι..την στραβη θα την κανει. Αλλα τα πιτσιρικια ρε παιδια..εκει σπαραζω ρε γαμ@το :(

Alx 84
07/04/2006, 22:06
Τι άλλο θα ακούσουμε ρε παιδια;; από το κακό στο χειρότερο πάμε...

pantiorix
09/04/2006, 15:21
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΑΡΑΞΗΓΗΘΩ ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΣΑΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΘΩ.
ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΡΕΛΟΙ ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΟΠΛΟ(ΚΑΤΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΠΑΝΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ.....)ΚΑΙ ΝΑ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙ ΟΠΟΙΟΝ ΒΛΕΠΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ.ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΟΜΩΣ!!!!!
ΤΑ ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ ΚΑΘΙΕΡΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΛΟΓΙΚΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΑ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑΦΡΟΝΕΣ!!!!!!!!
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΑΠΛΑ ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΝΑΣ ΚΡΗΤΗΚΟΣ(ΟΧΙ ΠΑΡΑΦΡΩΝ ΑΤΟΜΟ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ) ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΙΣ <ΜΠΑΛΟΘΙΕΣ> ΤΟΣΟ ΣΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣ!
ΩΣ ΚΡΗΤΗΚΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΜΠΑΛΟΘΙΕΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΡΕΛΟΥΣ ΝΑ ΤΑΜΠΟΥΡΩΝΟΝΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΙΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!
ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΘΕΛΩ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΝ ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ ΩΣ ΠΡΩΤΟΓΩΝΑ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ Ή ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΨΗΦΟΘΗΡΙΚΟ ΚΟΛΠΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ.
ΜΕ ΠΙΑΣΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

GeorgeFZR
09/04/2006, 18:43
Αν η μπαλωθια γινει η αιτια να χασεις το παιδι σου,8α το επικροτεις ακομα???

Το οπλο "ματιαζει"..
:wave2:

Tropeas
09/04/2006, 19:01
RSP +++1000

Οντας καταγωγής Κρητικός, και εγώ είχα επαφή με όπλο, και έχω ρίξει με όπλο για σκοποβολή(εκτός στρατού)...

ποτέ σε δημόσιο χώρο , δεν βαράς ούτε στον αέρα, έχουν συμβεί πολλά, έχω νοιώσει περισσότερα απο κοντά, δεν το έχεις ποτέ πρόχειρο. κλπ κλπ....

tai
09/04/2006, 19:35
:smilea:

Tropeas
09/04/2006, 19:45
χαχαχα

Όπλο?
ποιο όπλο?
ευχαρίστως να με ψάξουν αλλά δεν...:wave2:

mbjp
09/04/2006, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Αν η μπαλωθια γινει η αιτια να χασεις το παιδι σου,8α το επικροτεις ακομα???


+++++++
αυτο ξαναπες το!!

Ποσες φορες εχουμε ακουσει για "τραγωδια σε γαμηλιο γλεντι στην Κρητη" και αλλα τετοια όμορφα;

Σηκωνει ο καθε κουλος ενα οπλο και βαραει στον "αερα". Και καθε φορα αυτη η κωλοσφαιρα εξωστρακιζεται (στον αερα προφανως..) και καρφωνεται στο κεφαλι καποιου..

Ωραια τα εθιμα εκει κατω αλλα το παιδι που χαροπαλευει στο νοσοκομειο ειμαι σιγουρος οτι εχει αντιθετη αποψη.

Στην τελικη υπαρχουν και τα ασφαιρα..

stako
10/04/2006, 08:19
Ας κάτσει τώρα να ΣΑΠΙΣΕΙ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ ΤΟ ΚΩΛΟΠΑΙΔΟ!!!!!!!!

byron
10/04/2006, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από pantiorix
ΤΑ ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ ΚΑΘΙΕΡΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΛΟΓΙΚΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΑ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑΦΡΟΝΕΣ!!!!!!!!
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΑΠΛΑ ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΝΑΣ ΚΡΗΤΗΚΟΣ(ΟΧΙ ΠΑΡΑΦΡΩΝ ΑΤΟΜΟ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ) ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΙΣ <ΜΠΑΛΟΘΙΕΣ> ΤΟΣΟ ΣΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣ!
ΩΣ ΚΡΗΤΗΚΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΜΠΑΛΟΘΙΕΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΡΕΛΟΥΣ ΝΑ ΤΑΜΠΟΥΡΩΝΟΝΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΙΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!
ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΘΕΛΩ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΝ ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ ΩΣ ΠΡΩΤΟΓΩΝΑ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ Ή ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΨΗΦΟΘΗΡΙΚΟ ΚΟΛΠΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ.
ΜΕ ΠΙΑΣΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:




Τι σχέση έχει η ιστορία μας με τις μπαλωθιές, τους πυροβολισμούς στον γάμο του καραγκιόζη, και τα σκοτωμένα παιδιά; Από πότε η περιοχή διεκδικεί τον δικαίωμα οπλοφορίας για ιστορικούς λόγους;
Για να μην ξανακατακτηθεί από τούς κακούς;
:confused: :confused: :confused:

Όταν ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων κουβαλάει όπλα, και τα χρησιμοποιεί τόσο εύκολα, κάτι πρέπει να γίνει. Με κάποιον τρόπο πρέπει να προστατευτούν οι συνάνθρωποι τους (μας) από τους μαλάκες!!!!!

clear
10/04/2006, 14:34
Πάνω από τα μισά όπλα στην Κρήτη δεν είναι σύχρονα και είναι οικογενειακά αναμνηστκά, δύσκολα πείθεις κάποιον να παραδώσει κάτι που έχει συναισθηματική αξία. Οι κρητικοί τα χρησιμοποιούν σε γάμους και σε γλέντια (καλώς ή κακώς) και σπάνια τα έχουν μαζί τους στην καθημερινότητα. Ο τρόπος που αντιδράτε μερικοί μου θυμίζει αυτούς που θεωρούν αλήτες - τσαντάκηδες τους μηχανόβιούς, επειδή υπάρχουν 5 -10 Μ@λ@κες που συμπεριφέρονται ως τέτοιοι. Το θέμα πουλάει και για αυτό και ξέρετε κάθενα ένα περιστατικό με όπλα στην Κρήτη. Αντίστοιχα ξέρετε και τις αναπηρίες από τα βεγγαλικά στην Καλαμάτα και την Χίο (Βροντάδος) το Πάσχα, και τους νεκρούς των Πασχαλινών και καλοκαιρινών εξόδων. Κανένα δεν ενδιαφέρει πόσοι σκοτώνονται κάθε μέρα από ηλίθια ατυχήματα (ομιλία στο κινητό, αφηρημάδα)και το πόσοι πυροβολούνται κάθε φορά στην κυνηγητική περίοδο.
Μάλλον θα πρέπει να καταργηθεί το κυνήγι, το Πάσχα, το οδήγημα, οι σούζες, τα κινητά κ.τ.λ. για να είμαστε όλοι ασφαλείς και ευχαριστημένοι.
Συμμερίζομαι τον πόνο των οικογενειών και είμαι υπερ της εξαντλητικής καταδίκης του π@π@ρ@ χωρίς π@π@ ρι@.
Οι γενικεύσεις για την Κρήτη και τους Κρητικούς όμως......

sniper
10/04/2006, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από clear
Πάνω από τα μισά όπλα στην Κρήτη δεν είναι σύχρονα και είναι οικογενειακά αναμνηστκά, δύσκολα πείθεις κάποιον να παραδώσει κάτι που έχει συναισθηματική αξία. Οι κρητικοί τα χρησιμοποιούν σε γάμους και σε γλέντια (καλώς ή κακώς) και σπάνια τα έχουν μαζί τους στην καθημερινότητα. Ο τρόπος που αντιδράτε μερικοί μου θυμίζει αυτούς που θεωρούν αλήτες - τσαντάκηδες τους μηχανόβιούς, επειδή υπάρχουν 5 -10 Μ@λ@κες που συμπεριφέρονται ως τέτοιοι. Το θέμα πουλάει και για αυτό και ξέρετε κάθενα ένα περιστατικό με όπλα στην Κρήτη. Αντίστοιχα ξέρετε και τις αναπηρίες από τα βεγγαλικά στην Καλαμάτα και την Χίο (Βροντάδος) το Πάσχα, και τους νεκρούς των Πασχαλινών και καλοκαιρινών εξόδων. Κανένα δεν ενδιαφέρει πόσοι σκοτώνονται κάθε μέρα από ηλίθια ατυχήματα (ομιλία στο κινητό, αφηρημάδα)και το πόσοι πυροβολούνται κάθε φορά στην κυνηγητική περίοδο.
Μάλλον θα πρέπει να καταργηθεί το κυνήγι, το Πάσχα, το οδήγημα, οι σούζες, τα κινητά κ.τ.λ. για να είμαστε όλοι ασφαλείς και ευχαριστημένοι.
Συμμερίζομαι τον πόνο των οικογενειών και είμαι υπερ της εξαντλητικής καταδίκης του π@π@ρ@ χωρίς π@π@ ρι@.
Οι γενικεύσεις για την Κρήτη και τους Κρητικούς όμως......

Επειδή αντιλαμβάνομαι πως δεν ξέρεις πρόσωπα και πράγματα (εμάς δλδ που είπαμε την άποψή μας πιο πάνω) βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα.....

Κανένας δεν είπε να καταργηθούν τα πάντα.... αλλά το να κουβαλάς ένα όπλο φίλε μου σε κάνει να βαραίνεις πολύ. Και όσοι το έχουν κάνει αντιλαμβάνονται τι λέω. Οι υπόλοιποι τίποτα δεν καταλαβαίνουν - απλά κατανοούν το μέγεθος της ΒΛΑΚΕΙΑΣ κάποιου που βγάζει ένα όπλο (πυροβόλο, μαχαίρι, πέτρα, ροπαλο, σιδεριά κλπ) και χτυπάει έναν άοπλο αθώο που απλά είχε την κακή τύχη να βρίσκεται στην περιοχή....

Δεν γενικεύτηκε σε όλη την Κρήτη και σε όλους τους Κρητικούς η κουβέντα αλλά στους ΓΕΛΟΙΟΥΣ, ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ, ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ, ΑΝΕΥΘΗΝΟΥΣ ανά την Ελλάδα που κουβαλώντας ένα όπλο νομίζουν ότι τους μεγαλώνει το πράγμα τους καμμιά 20αριά πόντους...... και αυτά από κάποιον φίλε που έχει και θα έχει όπλα στην κατοχή του....

Τα αποτελέσματα ενός πυροβολισμού είναι μη αναστρέψιμα....

clear
10/04/2006, 15:14
Σωστά μπορεί να πειραχτηκές, αλλά δεν αναφερόμουν συγκεκριμένα στα πρόσωπα και πράγματα που δεν γνωρίζω, και γιατί θα έπρεπε άλλωστε.




Αλλά πιο πολύ με εξοργίζει η αδυναμία των τοπικών αρχών να εφαρμόσουν τον νόμο περι οπλοφορίας/οπλοκατοχής/οπλοχρησίας...


Τι σχέση έχει η ιστορία μας με τις μπαλωθιές, τους πυροβολισμούς στον γάμο του καραγκιόζη, και τα σκοτωμένα παιδιά; Από πότε η περιοχή διεκδικεί τον δικαίωμα οπλοφορίας για ιστορικούς λόγους;

Σε αυτά τα δύο thread αναφέρθηκα και αν είναι γενικά για την Ελλάδα ή ειδικά για τη Κρήτη βγάλε άκρη μόνος σου. Τα αποτελέσματα ενός πυροβολισμού είναι τόσο αντιστρέψιμα όσο των ινδιάνων οδηγών και των μεθυσμένων Ι.Χ ήδων

byron
10/04/2006, 15:51
Και τα δύο post αναφέρονται στην Κρήτη. Διαφωνείς ότι το ποσοστό οπλοφορίας στην Κρήτη είναι πολλαπλάσιο από ότι στην υπόλοιπη Ελλάδα; Διαφωνείς ότι οι προσπάθειες αφοπλισμού των Κρητικών είναι για τα μάτια; Η τελευταία κίνηση που έγινε πριν κανένα χρόνο από το Υπ. Δημοσιας Τάξης, είχε καταπληκτικά αποτελέσματα απ΄ότι θυμάμαι....
Διαφωνείς ότι η Κρήτη αποτελεί την Νο1 αγορά παράνομων όπλων και πυρομαχικών;
Πιθανόν τα μισά από τα όπλα στο νησί να είναι συλλεκτικά. Τον συνολικό αριθμό τον γνωρίζει κανένας;
O αριθμός των 357, Glock, Desert Eagle, AK-47 και των κινέζικων αντιγράφων που αγοράζονται στην Κρήτη δείχνει ότι η οπλοκατοχή στο νησί θεωρήται προέκταση της τσουτσούνας, όπως είπε και ο Sniper.
Μην συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα. Όταν οδηγεί κάποιος μεθυσμένος, ή σαν τρελλός είναι μαλάκας και πρέπει να του κόβουν τον κώλο.
Όταν τσαμπουκαλεύεται κάποιος και πυροβολεί κάποιον άοπλο στο κεφάλι, είναι δολοφόνος.
Η πλάκα είναι ότι γουστάρω τα όπλα. Δεν έχω τίποτα με τους Κρητικούς ούτε με τους έξυπνους κατόχους όπλων. Έχω μεγάλο πρόβλημα όμως με τους τσάμπα μάγκες που στο πρώτο στραβοκοίταγμα σου βγάζουν το κουμπούρι.