PDA

View Full Version : pirelli diablo??????



tassosrr
07/04/2006, 19:53
re pedes ebala ta diablo mono k mono epidi eixa akousi apo kapion oti itan kala.....den ta eixa dokimasei!! prin eixa batllax 014 kai molis ebala ta diablo epatha plaka.....men pedftei poio orea i mixani alla apo kratimata prepei o dromos na einai poli kalos giati allios arxizo ta akrobatika!!!!!ti diaolo.....???einai gia ton poutso i prepei na kano akoma xiliometra gia na strosei to elastiko?????

tifoefs
07/04/2006, 20:07
Τα πρωτα 100 χλμ πρεπει να τα προσεξεις γιατι ολα τα λαστιχα εχουν κερι απανω !

idi
07/04/2006, 20:29
αν ειναι τα απλα diablo θα συμφωνησω μαζι σου! τα corsa ειναι καλα ομως...

Tropeas
07/04/2006, 23:18
Εγω που τώρα έχω αρχίσει και τα ανακαλύπτω... θα σου πω εμπεριστατωμένη γνώμη σε κάνα μήνα...;)

Xlitos
07/04/2006, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
re pedes ebala ta diablo mono k mono epidi eixa akousi apo kapion oti itan kala.....den ta eixa dokimasei!! prin eixa batllax 014 kai molis ebala ta diablo epatha plaka.....men pedftei poio orea i mixani alla apo kratimata prepei o dromos na einai poli kalos giati allios arxizo ta akrobatika!!!!!ti diaolo.....???einai gia ton poutso i prepei na kano akoma xiliometra gia na strosei to elastiko?????

αυτά είχα κι εγώ...αυτο που κατάλαβα είναι ότι είναι λάστιχα για τουριστική/ασφαλή οδήγηση και σε καμία περίπτωση για κυνήγι.θα περάσουν με ασφάλεια πάνω από ανωμαλίες όντας πλαγιασμένος και δεν θα σε ανησυχήσουν αλλά μέχρι να πλαγιάσεις θα σου βγάλουν την πίστη.Είναι τελείως ουδέτερα.
Απαράδεκτα μικρογλυστρίματα σε καλούς δρόμους είχα κι εγώ όταν τα πίεζα.

Παρ όλα αυτά έχουν ένα τεράστιο συν που είναι το φρενάρισμα.Μπορείς να κάνεις τρελά πράγματα σ αυτό τον τομέα,τρομερή εμπιστοσύνη που δεν θα σου δώσουν κάποια πιο τριγωνικά λάστιχα.Τα τελευταία όμως ταιριάζουν στα ss αλλιώς γίνονται δυσκολοδήγητα/βάρκες και δεν οδηγούνται με ακρίβεια αλλά στο περίπου.

Τώρα έβαλα τα 209GP και βρηκα την υγειά μου..Αλλά απο θέμα ασφάλειας είναι λες και πριν(με τα Diablo) είχα σταμπιλιζατερ και τώρα το έβγαλα.Στις ανωμαλίες κάνω τον σταυρό μου.

Αυτά απο προσωπικές εμπειρίες.Το καθενα έχει τα καλά και τα κακά του.

spo002
07/04/2006, 23:42
Τα Diablo έχουν 3 σειρες. Τα strada, τα corsa και τα supercorsa. Αυτή τη σιγμή φοράω τα corsa με τα οποιά είμαι υπερευχαριστημένος. Κραταει βέβαια το πισω γυρω στα 5000-6000 χλμ. Τα strada που ειναι και φθηνότερα ειναι για πιο τουριστική χρήση. Τα supercorsa τα είχα βάλει στο Multistrada που ειχα πριν και κρατησαν 3000 χλμ. Χωρις τεράστια διαφορα στο κρατημα απο τα μαμα. Συμπέρασμα. Νομιζω πως τα λάστιχα αυτα είναι κατάληλα για μηχανες με σφιχτες αναρτήσεις και στισημο γενικότερα.

Xlitos
07/04/2006, 23:50
σημ. αναφέρομαι στα απλά!

gcrook
08/04/2006, 00:04
Να σε πω και γω.
Σε διασταση 160/60 τα corsa τα απλα.
Στην αρχη μου εκαναν εντυπωση στα φρενα, συνειδητοποιησα οτι ειναι πολυ σταθερα και κρατανε καλα.
Επισης το μηχανακι επεφτε πολυ ευκολα και μου εδινε την αισθηση της σταθεροτητας κατα την διαrκεια της στροφης.
Τωρα στα 7.000 χλμ που σημ. ειναι λες και δεν εχουν κανει ουτε 3-4.000:uplate: αρχιζω να συνειδητοποιω οτι η κορωνα τους ειναι πολυ ‘περιεργη‘, βασικα πολυ ψηλη και δεν με εμπνεει να ριξω πολυ το μηχανακι μου.Νιωθω σαν να μην εχω τον ελεγχο σαν να θελει το μηχανακι να πεσει και αλλο απο μονο του απο ενα σημειο και μετα, και να ‘ελαφρυνει‘ αποτομα. Το τελευταιο δεν ξερω τωρα πως να το εξηγησω.

Δεν μου αρεσει που στα πλαγια ‘σβηνει‘ πολυ αποτομα το λαστιχο. Στο χειλος επρεπε να ανοιγει καπως η να ηταν πιο ουδετερο και οχι να σβηνει ετσι αποτομα.Ισως για πιστα να επιτρεπει κλισεις αλλα στον δρομο με φοβιζουν πολυ περισσοτερο απο τα εντελως τουρισταδικα Bridgestone BT 92 που ειχα πριν και με τα οποια ειχα ψιλοπλακωθει αρκετες φορες. Και απο τα ΒΤ10 που μου ειχαν φανει φοβερα αλλα ειχαν γινει λιωμα κυριολεκτικα σε 9.000 χλμ.
Αν σου φαινονται μεγαλοι αυτοι οι αριθμοι ειναι επειδη το SV και γενικα τα μικρα V2 δεν ξεφτιλιζουν ευκολα τα λαστιχα .

Βεβαια απο τοτε μεχρι τωρα εχουν αλλαξει πολλα πραγματα στην οδηγηση μου και στην αντιληψη μου,σιγουρα χρησιμοποιω καλυτερα το σωμα και δεν θελω μεγαλες κλισεις, εχω και ενα μικρο προσωπικο κολλημα με τα πλαγιασματα, αλλα αν επρεπε να βρω ενα ψεγαδι θα ελεγα οτι φταιει η κορωνα τους τουλαχιστον στις διαστασεις αυτες και στην ζαντα μου η οποια ειναι μαλλον 4,5.
:wave2:

Tropeas
08/04/2006, 00:53
Γιώργη θα φύγει το άγχος με το πλάγιασμα ,
όταν θα μπούνε όλα τα SV στην πίστα ;)

Εγώ σήμερα είχα ένα χαμόγελο Colgate με τον τρόπο που ανταποκρίθηκε το λάστιχο στο πλάγιασμα της πολύ κλειστής δεξιάς στροφής όπως ανεβαίνουμε την Κατεχάκη και θέλουμε να βγούμε διόδια προς Μαρκόπουλο...
άλλο πράμα λέμε...
δεν έχει ξαναπέσει τόσο πολύ το μηχανάκι....

tai
08/04/2006, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
re pedes ebala ta diablo mono k mono epidi eixa akousi apo kapion oti itan kala.....den ta eixa dokimasei!! prin eixa batllax 014 kai molis ebala ta diablo epatha plaka.....men pedftei poio orea i mixani alla apo kratimata prepei o dromos na einai poli kalos giati allios arxizo ta akrobatika!!!!!ti diaolo.....???einai gia ton poutso i prepei na kano akoma xiliometra gia na strosei to elastiko?????
Τα απλά τα έχω 6000χλμ. Είναι άψογα. Το μόνο που έχουν είναι ένα «σκαλοπατάκι» στης πρώτες 10-15 μοίρες. Στο τελείωμα της κλήσης. ( ένα πόντο πριν τελειώσει το μπροστινό λάστιχο περίπου) δεν σου δίνει κάποια ένδειξη ότι τελειώνει, και αν δέν το προσέξεις θα χρειαστεί να σε προσέξουν στο μάζεμα μην λείψει κανένα κομμάτι.(:lol: Black humor). Στο φρενάρισμα ά ψ ο γ α !! Στης ανοικτές καμπές με πολλά, οι ανωμαλίες των ελληνικών δρόμων δεν σε τρομάζουν. Μόνο κάνε υπομονή 100-150 χλμ και μην τα ζορίσεις (όχι πολύ φρένο, απότομο γκάζι, πάνω από 120-140) για να μην σε απογοητεύσουν μετά .
Καλοτάξιδα.
:wave2:

m1ke
09/04/2006, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
re pedes ebala ta diablo mono k mono epidi eixa akousi apo kapion oti itan kala.....den ta eixa dokimasei!! prin eixa batllax 014 kai molis ebala ta diablo epatha plaka.....men pedftei poio orea i mixani alla apo kratimata prepei o dromos na einai poli kalos giati allios arxizo ta akrobatika!!!!!ti diaolo.....???einai gia ton poutso i prepei na kano akoma xiliometra gia na strosei to elastiko?????

Έχεις βάλει τα απλά Diablo τα οποία δεν κάνουν για 600 SS. Το πίσω θα σου γλιστράει ασταμάτητα. Τα Corsa είναι τελείως διαφορετικά, ζεσταίνονται γρήγορα και δεν γλιστράνε.

sotpag
10/04/2006, 01:01
εγω παντος με τα απλα diablo εμεινα πολυ ευχαριστημενος , το μπροστα το εχω ακομα το πισω μου κρατησε 8500-9000 χλμ αλλα μεχρι το τελος δεν μου εκανε κατι ασχημο.... και οσοι με ξερουν ξερουν και με τιο χρηση:wave2: :wave2:

θα τα εβαζα παλι....

lampros_fazer
10/04/2006, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
και οσοι με ξερουν ξερουν και με τι χρηση:wave2: :wave2:
Ξέρουμε,ξέρουμε..:a01: :a01: :eyepop: :rotflmao: :rotflmao:



Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
αλλα μεχρι το τελος δεν μου εκανε κατι ασχημο...
Τόσα που του έκανες εσύ..τι να σου κάνει το κακόμοιρο..:D:D :lol::lol:

Tigas
10/04/2006, 07:10
Pirelli Corsa ποτέ δέν μου είχε κάνει το παραμικρό το μηχανάκι και ορισμένες φορές που πήγαινα αρκετά γρήγορα και με μεγάλες κλίσεις.

Το μείον είναι ότι σε 8000km έχουν βγεί τα σίδερα.

Τα απλά diablo τα φορούσε ο katsai αλλά δέν τον είδα να πτοήται πουθενά με το R1 ούτε είχε γλυστρίματα απο ότι ξέρω.

kinhsh
10/04/2006, 07:32
Προς Χλιτο : εχεις τα 209gp για πες εχουν καθολου ανεση; H το μετανοιωνει κανεις, στις κλισεις ειναι προβλεψιμα; Γενικα αναμεσα 208ρρ και 209gp ποιο ειναι καλυτερο για σπορ οδηγηση στο δημοσιο. (Τα κουνηματα στο τιμονι δεν πειραζει ας κουναει).

Tropeas
10/04/2006, 09:22
Ύστερα και απο μια όμορφη βόλτα στον Αγιάννη τον Ρώσο, κατάλαβα ότι πλέον μπορώ να πέρνω κλίσεις και να μην φοβάμαι, όπως έκανα με τα Dunlop,
είναι πιο απότομα στην κλίση τους, αλλά μου δίνουν καλύτερη αίσθηση, και μπορώ να είμαι πιο όρθιος και να το ρίξω και άλλο το μηχανάκι ανα πάσα στιγμή χρειαστεί...
Σε αλλαγές διεύθυνσης απο κλιση είναι αμεσότατα... γενικά μου αρέσαν πολύ...:D
σε δρόμο με λιγότερη πρόσφηση (εκεί δεν πρέπει να μας φταίει το λάστιχο αλλά ο δρόμος) τότε κάποια φορά είναι προοδευτικά και σε προειδεάζουν που γλυστράει το λάστιχο, χωρίς όμως να φεύγει, αλλά σαν να κλείνει και άλλο και να σε μπάζει περισσότερο στην στροφή...

m1ke
10/04/2006, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Pirelli Corsa ποτέ δέν μου είχε κάνει το παραμικρό το μηχανάκι και ορισμένες φορές που πήγαινα αρκετά γρήγορα και με μεγάλες κλίσεις.

Το μείον είναι ότι σε 8000km έχουν βγεί τα σίδερα.

Τα απλά diablo τα φορούσε ο katsai αλλά δέν τον είδα να πτοήται πουθενά με το R1 ούτε είχε γλυστρίματα απο ότι ξέρω.

Τα απλά τα diablo είναι μια χαρά για χιλιάρια, για 600 όμως εγώ δεν θα τα προτιμούσα. Εμένα τα Corsa μου κράτησαν 10000χλμ (με προϋπόθεση το ελαφρύ χέρι στις εκκινήσεις)

Yannis37
10/04/2006, 10:51
μπροστά corsa και πίσω απλά είναι μια λύση που έχουν κάνει αρκετοί

DUKASII
10/04/2006, 10:59
ΕΧΩ ΤΑ ΝΤΙΑΜΠΛΟ ΤΑ ΑΠΛΑ...ΚΑΙ ΛΕΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΥΤΣΟ.

ΠΑΩ ΓΛΙΣΤΡΩΝΤΑΣ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ..

ΑΡΓΟΥΝ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝΕ ΚΑΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ...

ΣΤΑ 8500 χιλ παρεδωσαν πνευμα..δηλαδη τωρα παω για λαστιχα...


μαπα το καρπουζι...

εχω μαθει σε πιο μαλακα λαστιχα και με χαλασαν αυτα.
το κτμ τα σιχαθηκε και προσπαθει να τα βγαλει απο πανω μονο του..

Xlitos
10/04/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Προς Χλιτο : εχεις τα 209gp για πες εχουν καθολου ανεση; H το μετανοιωνει κανεις, στις κλισεις ειναι προβλεψιμα; Γενικα αναμεσα 208ρρ και 209gp ποιο ειναι καλυτερο για σπορ οδηγηση στο δημοσιο. (Τα κουνηματα στο τιμονι δεν πειραζει ας κουναει).

Άνεση όχι...κοπαναει στις λακούβες και μετά τα 200-220 στην Αττ.Οδο κουνάει λίγο το τιμόνι.Στις κλίσεις πέφτει ποοοολύ γρήγορα και κρατάει σαν τρένο.και πως να γινόταν διαφορετικά με τόσο τριγωνική κορώνα και μαλακή γόμα!(για την ακρίβεια:σκληρή πίσω...μεσαία μπροστα).Για δρόμο καλύτερα τα 208RR που έχουν σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά(είναι εξίσου ''γρήγορα'') αλλά μάλλον αντέχουν πιο πολύ.Με τα GP μόνο στην πίστα θα δεις διαφορά..Προσωπικά δεν ξαναλλάζω μάρκα,ακόμα και τα πρώτης τοποθέτησης D207 που είχα παρ όλο που ήταν παγοδρόμιο είχαν τον τρόπο τους να σε προειδοποιούν ακόμα και σε κατάσταση όπιου να ναι βγαίνουν τα λινά.Τα Diablo τα απλά ήταν τελείως αψυχολόγητα,ειδικά μετα απο 3-4000 χιλιόμετρα.Να σου πω ιστορίες με δαυτα να ξύνεις το κεφάλι σου και να απορείς!Α πα πα..μακρυα,μακρυα..

kinhsh
10/04/2006, 19:21
Ευχαριστω Χλιτο για τις πληροφοριες.


-Ενταξει παρηγγειλα 002 medium-τι λενε να ξερει κανεις; Γιατι στα 365 ευρω ηταν το φθηνοτερο λαστιχο που βρηκα εδω Πρεβεζα σε γομμες.

rizofis
14/04/2006, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΕΧΩ ΤΑ ΝΤΙΑΜΠΛΟ ΤΑ ΑΠΛΑ...ΚΑΙ ΛΕΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΥΤΣΟ.

ΠΑΩ ΓΛΙΣΤΡΩΝΤΑΣ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ..

ΑΡΓΟΥΝ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝΕ ΚΑΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ...

ΣΤΑ 8500 χιλ παρεδωσαν πνευμα..δηλαδη τωρα παω για λαστιχα...


μαπα το καρπουζι...

εχω μαθει σε πιο μαλακα λαστιχα και με χαλασαν αυτα.
το κτμ τα σιχαθηκε και προσπαθει να τα βγαλει απο πανω μονο του..


Τα diablo για το φουστο? Ξερω πολλους που διαφωνουν! Απο πιεσεις τι βαζεις?
Εχω πλεον τετοια εμπιστοσυνη στα diablo 'τα απλα' που πλεον δεν τα στρωνω σωστα αλλα και παλι δεν εχω προβληματα! Εχω zx6r '03 ψιλοκουτσουρο απο αναρτησεις και πιεσεις ελαστικων απο 34-36 (μπροστα-πισω) το χειμωνα σε 36-38 το καλοκαιρι.

www.bikepics.com/members/rizofis

tassosrr
14/04/2006, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από rizofis
Τα diablo για το φουστο? Ξερω πολλους που διαφωνουν! Απο πιεσεις τι βαζεις?
Εχω πλεον τετοια εμπιστοσυνη στα diablo 'τα απλα' που πλεον δεν τα στρωνω σωστα αλλα και παλι δεν εχω προβληματα! Εχω zx6r '03 ψιλοκουτσουρο απο αναρτησεις και πιεσεις ελαστικων απο 34-36 (μπροστα-πισω) το χειμωνα σε 36-38 το καλοκαιρι.

www.bikepics.com/members/rizofis

nai alla ta lastixa prepei na sou empneoun empistosini se kathe idos dromou (p.x. batllax) k oxi kathe fora pou o dromos den einai kalos na sou tremei i kardia!!me ta diablo gia na eimai sigouros prepei o dromos na einai agrios allios....!!...kasi ego tis idies pieseis exo!!

DUKASII
14/04/2006, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από rizofis
Τα diablo για το φουστο? Ξερω πολλους που διαφωνουν! Απο πιεσεις τι βαζεις?
Εχω πλεον τετοια εμπιστοσυνη στα diablo 'τα απλα' που πλεον δεν τα στρωνω σωστα αλλα και παλι δεν εχω προβληματα! Εχω zx6r '03 ψιλοκουτσουρο απο αναρτησεις και πιεσεις ελαστικων απο 34-36 (μπροστα-πισω) το χειμωνα σε 36-38 το καλοκαιρι.

www.bikepics.com/members/rizofis απλά λεω οτι σε σχεση με πιο μαλακ λαστιχα που εχω μαθει..ειναι για το φουτσο.
αν θεσ πολλα χιλιομετρα και να εχεις και λιγο αγχος για το αν θα κρατησει σε κανα αποτομο φρεναρισμα ...ειναι καλα...

rizofis
14/04/2006, 13:30
Τσεκαρετε λιγο την διαδρομη:http://www.bikepics.com/videos/000440/
Δεν νομιζω οτι ο δρομος ειναι παντου αγριος. Και οι δυο φοραμε diablo!

DUKASII
26/04/2006, 09:20
βιντεο.
ζεστα λαστιχα κρατανε ολα και παντου.

μιλησα για μενα με αλλα πιο μαλακα λαστιχα που ειχα μαθει..με μαλακες γομες και φυσικα για το δικο μου το μηχανακι.

και εγω ειχα ακουσει παρα πολυ καλες γνωμες..αλλα βλεπεις ειχα την τυχη να εχω τα dragon super corsa τα Pro και μαλλον η συγρκιση με τα ντιαμπλο ειναι αδικη.

katsai
26/04/2006, 09:53
απλα πισω, corsa μπροστα ουτε το παραμικρο προβλημα.
για εμενα πολυ καλυτερα απο τα pilot, δεν εχουν βεβαια την κορωνα τους, αλλα στην εξοδο της στροφης τα pilot θελουν συνεση στο γκαζι ενω τα diablo "χουφτωμα" στο γκαζι.
η μονη αλλαγη που θα εκανα ειναι corsa και πισω για να ερχεται στην ιδανικη θερμοκρασια πιο γρηγορα, ή ακομα καλυτερα
super corsa

tassosrr
28/04/2006, 11:13
to mono sigouro einai oti tha anteksoun mexri tin panelinia kai ekei tha tous poio to aima se burn out..!!