PDA

View Full Version : Μια βοηθεια please...!!!



hornetakias
07/04/2006, 23:54
Παραθέτω γρήγορα ... γρηγορα το προβληματακι (ελπιζω!!!!) που εχω για να μου δωσετε τα φωτα σας μηπως και βγαλω ακρη.
Το μηχανακι μου ειναι Hornet 600 2002 μοντ. και δεν το εχω πανω απο χρονο.
Το προβλημα ειναι οτι καποιες φορες, συγκεκριμενα 4 απο τα χριστουγεννα εως τωρα, οταν ανεβαζω ταχυτητες
ξαφνικα μου πεταει νεκρα.Το λαμπακι μεν δεν αναβει αλλα το μηχανακι δεν εχει ταχυτητα και απλα ρολαρει.
Κανει βεβαια και καποιο περιεργο μεταλικο ηχο ενω αν τραβηξω συμπλεκτη και παω να ανεβασω ταχυτητα απλα δεν μπαινει και κανει θορυβο.Οταν σταματησω ολα ειναι μια χαρα,σαν να μην εγινε τιποτα, το μηχανακι δουλευει τελεια .
Επισης εχω παρατηρησει οτι το κανει γυρω στην 5η ταχυτητα, και στο ανεβασμα(3 φορες) και στο κτεβασμα(1 φορα).
Ο μαστορας που το πηγαινω μου ειπε οτι δεν εχει ξανακουσει παρομοιο προβλημα γι'αυτο το μοντελο και οτι υπαρχουν δυο ενδεχωμενα (γραναζι ή μυλος) οπου και στα δυο θελει ανοιγμα η μηχανη και γενικα οτι θα κλαψω πολυ :bawl:
Βεβαια μου ειπε οτι μπορει να φταιει και το ποδι μου γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν κοπαναω και πολυ τις ταχυτητες.

Υπαρχει κανενας σιγουρος τροπος να διαπιστωσω οτι το προβλημα ειναι στη μηχανη και δεν φταιει κατι αλλο ή να πουλησω τη μηχανη γιατι να κατεβασω μοτερ και να το κρατησω δεν νομιζω να με συμφερει???


:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

nassosxlvbros
08/04/2006, 00:14
το να σου πεταει νεκρες ειναι αφυσικο σε γιαπωνεζικο..:nono:..τωρα αν το ποδι σου ειναι βαρβαρο η το λαδι ακαταλληλο/πολυκαιρινο ενδεχομενως να κτυπαει...μηπως ομως το προβλημα (αν υπαρχει) το εκανες απο λαθος "κουμπωμα"; η απο ακαταλληλη θεση του λεβιε;
θα δοκιμαζα μια αλλαγη λαδιου και μια διαφορετικη θεση στο λεβιε,αλλα εστω ενα πιο σιγουρο κουμπωμα...:beer:
υγ αν οπως λεει ο μαστορας "χαιδευεις"τις ταχυτητες αντι να τις κουμπωνεις,ετοιμασου να πλερωσεις...να του το δωσεις για βολτα να δεις τι θα σου πει...;) αλλα και μια δευτερη γνωμη δεν ειναι κακο....

hornetakias
08/04/2006, 00:39
nassosxlvbros ευχαριστω πολυ :wave2:
Η θεση του λεβιε ειναι το πρωτο που σκεφτομαι να αλλαξω γιατι οντως δεν με βολευει καθολου.
Τα λαδια ειναι ημισυνθετικα και δεν εχουν πανω απο 5000χλμ και πανε για αλλαγη απο βδομαδα.

Αληθεια απο λαδια τι θα πρωτεινατε???

nassosxlvbros
08/04/2006, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornetakias
nassosxlvbros ευχαριστω πολυ :wave2:
Η θεση του λεβιε ειναι το πρωτο που σκεφτομαι να αλλαξω γιατι οντως δεν με βολευει καθολου.
Τα λαδια ειναι ημισυνθετικα και δεν εχουν πανω απο 5000χλμ και πανε για αλλαγη απο βδομαδα.

Αληθεια απο λαδια τι θα πρωτεινατε???

η πρωτη αλλαγη ηταν της μαμας (Χοντα 20-50 δε μου πολυ εγιναν συμπαθη)τωρα ο μαστορης εβαλε Repsol 10w-40 παντα ιμισυμθετικα και ειναι μια χαρα μεχρι στιγμης....(1000 κμ) με τα μαμα 20-50 το σαζμαν σα να ψιλοεσφιξε μετα τα 4000 κμ...παντως μην τα κρατας πανω απο 5κ,και αν η αλυσιδα εχει τζογο/φθορα/αλαδωτη εχει επιπτωσεις στη καλη λειτουργια του κουμπωματος....:beer: :wave2:

b_bong12
11/04/2006, 14:27
ουτως ή αλλως στο hornet(εκτος απο την 2α) ολες οι ταχυτητες δεν χρειαζονται και ζορι για να μπουν.Πατας το λεβιε μεχρι τη μεση περιπου και τσουπ, γλιστρανε.

nassosxlvbros
11/04/2006, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
ουτως ή αλλως στο hornet(εκτος απο την 2α) ολες οι ταχυτητες δεν χρειαζονται και ζορι για να μπουν.Πατας το λεβιε μεχρι τη μεση περιπου και τσουπ, γλιστρανε.

ποια δευτερα...απο πρωτη και πανω σε ανοιχτο δρομο καρφωτες κανονικα....:wave2: :beer:

b_bong12
19/04/2006, 09:05
το επαθα και εγω χθες γαααμωωωτ
Παω να βαλω 5η και μπηκε νεκρα χωρις να αναψει το λαμπακι.Οι στροφες απλα ανεβηκαν...
Εχω την εντυπωση παντως hornetakia οτι ωφειλεται στον τροπο που κουμπωνουμε τις ταχυτητες
:rolleyes:

nassosxlvbros
19/04/2006, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
το επαθα και εγω χθες γαααμωωωτ
Παω να βαλω 5η και μπηκε νεκρα χωρις να αναψει το λαμπακι.Οι στροφες απλα ανεβηκαν...
Εχω την εντυπωση παντως hornetakia οτι ωφειλεται στον τροπο που κουμπωνουμε τις ταχυτητες
:rolleyes:

sorry αλλα νεκρες στη 5η;...:confused:
αυτο σημαινει πως την εβαλες βιαστικα,η με "φοβο"...το τρυκ ειναι να κρατας επαφη με το ποδι στο λεβιε πριν του δωσεις κινηση πανω.Ρυθμισε το λεβιε σε σημειο που σε βολευει και αλλαζε αργα με σιγουρη κινηση...θεμα εξοικειωσης ειναι απλα να μη μαθεις στραβα...δεν ειναι τιποτις θα το μαθεις...:beer: :beer: :beer: