PDA

View Full Version : προβολείς σε transalp xl650v



socos
20/04/2004, 14:39
Γεία σας.
Είμαι καινούργιος χρήστης Transalp και ήθελα να ρωτήσω αν τα προβολάκια xenon που δίνει η MAKAN για το Varadero
μπορούν να τοποθετηθούν στο transalp.
Χρειάζομαι κάποιο ηλεκτρικό σχέδιο της μηχανής ή ως συνήθως ...να ξεκινήσω και ότι προκύψει;
Επίσης υπάρχει κάποιο σπρέι άχρωμο που να αντέχει σε μεγάλες θερμοκρασίες για να ψεκάσω το κάτω μέρος της εξάτμισης (γύρω από το δοχείο μετάκαυσης). Έχει αρχίσει να σκουριάζει και η μηχανή είναι μόλις 4 μηνών.

Ευχαριστώ

tifozif1
20/04/2004, 16:55
Giati den dokimazeis na allakseis lampa kai na baleis thn Philips H4 VisionPlus (to TA exei thn apli H4 tis Philips) h opoia einai 50% pio dynath apo thn aplh kai me tis idies prodiagrafes ????

Kostos katw apo 20Euro.

MAKAN proboleas =350Euro + hlektrologos + patenta gia na ton sthrikseis sta kagkela (an exeis)

socos
21/04/2004, 08:02
Ευχαριστώ tifozif1
Μάλον αυτό θα κάνω αφού η οικονομική διαφορά είναι απαγορευτική.
Όμως στην ομίχλη τα προβολάκια δεν έχουν καλύτερη απόδοση;

parji
21/04/2004, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από socos
;
Επίσης υπάρχει κάποιο σπρέι άχρωμο που να αντέχει σε μεγάλες θερμοκρασίες για να ψεκάσω το κάτω μέρος της εξάτμισης (γύρω από το δοχείο μετάκαυσης). Έχει αρχίσει να σκουριάζει και η μηχανή είναι μόλις 4 μηνών.

Ευχαριστώ


Αυτό που λες με ανησύχησε και μένα τον πρώτο καιρό. Αλλά είδα ότι όσο είχε σκουριάσει τους πρώτους μήνες, τόσο σκουριασμένο είναι και τώρα 14 μήνες μετά. Επειδή ρώτησα κάποιους τι να κάνω, μου απάντησαν ότι είναι καλύτερα να μη κάνω τίποτε και να το αφήσω όπως είναι. Δε πρόκειται να συμβεί κάτι άσχημο. Θα το ξαναψάξω όμως και αν μάθω κάτι θα σου απαντήσω.
Δε ξέρω, μήπως κυκλοφορείς πολύ τη μηχανή μέσα στη πόλη?
Γιατί εγώ κάνω πολλά χιλιόμετρα μέσα στη πόλη μου, επειδή χρησιμοποιώ τη μηχανή στις μετακινήσεις μου για τις δουλειές μου. Ενώ ενός φίλου μου, ο οποίος κυκλοφορεί με τη μηχανή μόνο εκτός πόλης, σε βόλτες και ταξίδια, και είναι μοντέλο 2000, αντί 2002 που είναι το δικό μου, δεν έχει σκουριάσει καθόλου!!!
Αν μάθεις εσύ κάτι πρώτος ενημέρωσέ με πάντως...

tifozif1
21/04/2004, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από socos
Όμως στην ομίχλη τα προβολάκια δεν έχουν καλύτερη απόδοση;
Η ΜΑΚΑΝ έχει 2 είδη: ΧΕΝΟΝ και "ομίχλης" 350 και κάπου 150 αντίστοιχα... Οι "ομίχλης" δεν λένε και πολλά.

Σίγουρα έχουν τα 2 φωτα (μαμίσιο+εξτρα) έχουν καλύτερη απόδοση αλλά 350+ Ευρώ ?????

Δοκίμασε αυτό με την Philips H4 VisionPlus 12V/60-55W (εργασία 5 λεπτά από σένα) και αν δεν σε καλύπτη πήγενε στην πιο ακριβή λύση...

tifozif1
21/04/2004, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
..... και είναι μοντέλο 2000, αντί 2002 που είναι το δικό μου, δεν έχει σκουριάσει καθόλου!!!

ΙΤΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ : 1 - 0

parji
21/04/2004, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifozif1
ΙΤΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ : 1 - 0

Ελα ρε...
Σοβαρά τώρα?
Ακου να δεις...έπαθα πλάκα μ'αυτό που είπες...

tifozif1
21/04/2004, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
Ελα ρε...
Σοβαρά τώρα?
Ακου να δεις...έπαθα πλάκα μ'αυτό που είπες...

Για τα πλαστικα (2-0 ???) και το φινίρισμα (3-0 ???) λένε το ίδιο. Δεν μπορώ να πώ με σιγουριά.

parji
21/04/2004, 09:51
Δηλαδή θες να πεις ότι μοντέλο από μοντέλο διαφέρει κατά πολύ σε ποιότητα, λόγω του ότι άλλαξε η χώρα κατασκευής?

tifozif1
21/04/2004, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
Δηλαδή θες να πεις ότι μοντέλο από μοντέλο διαφέρει κατά πολύ σε ποιότητα, λόγω του ότι άλλαξε η χώρα κατασκευής?

Στο "κατα πολύ" διαφωνώ. Υπάρχουν κάποια στανταρντς. Το ότι το προιόν αλλάζει είναι σχεδόν σίγουρο. Ακόμα και στα ηλεκτρικά (πχ ΤV Philips από Τουρκία ή Γαλλια, ΑιρΚοντισιον από Ιαπωνία ή Κορέα κτλ...)

parji
21/04/2004, 10:19
Αυτό είναι πολύ άσχημο.
Αγοράζεις ένα μηχανάκι Γιαπωνέζικο, με την προϋπόθεση ότι θα είναι το πλέον αξιόπιστο.
Αργότερα μαθαίνεις ότι κατασκευάζεται εξ' ολοκλήρου στην Ιταλία και δεν είναι και τόσο καλή η ποιότητα κατασκευής του όσο θα ήταν αν κατασκευαζόταν στην χώρα του. Μετά μαθαίνεις ότι το πιο νεό μοντέλο σταμάτησε να κατασκευάζεται στην Ιταλία, αλλά άρχισε στην Ισπανία και η ποιότητα του έχει πέσει κι άλλο...
Αν είναι δυνατόν...!!!

tifozif1
21/04/2004, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
Αυτό είναι πολύ άσχημο.
Αγοράζεις ένα μηχανάκι Γιαπωνέζικο, με την προϋπόθεση ότι θα είναι το πλέον αξιόπιστο.
Αργότερα μαθαίνεις ότι κατασκευάζεται εξ' ολοκλήρου στην Ιταλία και δεν είναι και τόσο καλή η ποιότητα κατασκευής του όσο θα ήταν αν κατασκευαζόταν στην χώρα του. Μετά μαθαίνεις ότι το πιο νεό μοντέλο σταμάτησε να κατασκευάζεται στην Ιταλία, αλλά άρχισε στην Ισπανία και η ποιότητα του έχει πέσει κι άλλο...
Αν είναι δυνατόν...!!!

Εδώ εισαι λάθος. Τα μηχανικά μέρη και κινητηρας έρχονται ΠΑΚΕΤΟ από ΙΑΠΩΝΙΑ ...

parji
21/04/2004, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifozif1
Εδώ εισαι λάθος. Τα μηχανικά μέρη και κινητηρας έρχονται ΠΑΚΕΤΟ από ΙΑΠΩΝΙΑ ...


Αυτό είναι σίγουρο?
Γιατί πλέον δε ξέρω τι να υποθέσω...

tifozif1
21/04/2004, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
Αυτό είναι σίγουρο?
Γιατί πλέον δε ξέρω τι να υποθέσω...

Σίγουρος δεν μπορεί να είμαι. Τα παραπάνω μου τα έχει πεί (και για τις διαφορες Ισπανια-Ιταλία) έμπορος/φίλος Ηοnda.

socos
21/04/2004, 11:18
Για τις διαφορές Ισπανίας - Ιταλίας[B]

1) Το ποδόφρενο δίνει σε ένα εμβολάκι που αυτό με τη σειρά του(πιθανολογό γιατί είμαι καινούργιος σε αυτά) πιέζει το υγρό των φρένων σε μια μπουκαλιτσά που βρίσκεται περίπου στο ύψος του αστραγάλου. Αυτή στηρίζεται με δύο συγκολήσεις πάνω στο σασί. Σε εμένα μοντέλο 2004 η μια συγκόληση ήταν σπασμένη (πράσο).[U]

2) Στα 850 Km μου έσπασε η ντίζα συμπλέκτη.

3) Τα αυτοκόλητα ... αχ καλύτερα να μην πω για τα αυτοκόλητα. Τα αυτοκόλητα είναι το λιγότερο.(Είναι;)

4) Σε αυτή τη σέλα ακόμη προσπαθώ να βρώ τη θέση μου. Είναι τελικά πιο χαμηλή 1 cm επειδή έχει λιγότερο αφρό ή επειδή χαμήλωσε όλη η μηχανή;

5) Το φινίρισμα στο τζάμι αναδυκνείει με κάθε λεπτομέρεια άπειρες γραμμούλες. Καλά αυτά δε με απασχολεί και πολύ γιατί έτσι και αλλιώς θα το αλλάξω μάλον με το πιο ψηλό της Givi.

tifozif1
21/04/2004, 12:17
Transalp 650 Wiring Diagram

Koίτα εδώ diagram (http://www.bikenet.gr/forum/index.php?showtopic=5865&hl=)

socos
23/04/2004, 09:14
tifozi
ευχαριστώ για το διάγραμμα. βρήκα και άλλα στο site που παραπέμπεις.