PDA

View Full Version : Αμόλυβδη ή σούπερ;



kaps
10/04/2006, 07:32
Το θέμα έχει γενικά ξαναπαιχτεί αλλά ζητάω να μάθω πιο ειδικά για το ΧΤ μου μοντέλο 1993 τι στο καλό πρέπει να καίει από πλευράς καυσίμου. Το ξαναθέτω το ζήτημα διότι αφού και τα νεώτερα ΧΤ καταλύτη δεν έχουν αλλά καίνε αμόλυβδη , τότε δεν δηλητηριάζουν τον οδηγό και τους υπόλοιπους που ακολουθούν;Επιπλέον σε επικοινωνία μου με το τεχνικό Τμήμα της ΥΑΜΑΗΑ και σε αντίστοιχη ερώτηση τι πρέπει να καίω μου είχαν απαντήσει ότι η ΥΑΜΑΗΑ κατασκευάζει κινητήρες που πρώτα καίνε αμόλυβδη και σε περίπτωση που δεν βρίσκετε αμόλυβδη(νησί απεργία κ.λ.π) τότε καίει και σούπερ. Ξέρεις κανείς τίποτα επ'αυτού του ερωτήματός μου;:eyepop:

sonic22
10/04/2006, 09:49
mias kai o old apousiazei ipoptos ton teleutaio kairo...:ninja:

to 93, amolivdi den eixame... ara paei to prwto meros gia to xt to palio...

apo tin meria tou kinitira...
to provlima me tis venzines einai sta metala. ta sigxrona moter to exoun lisei to provlima kai boroun na kapsoun kai tis dio venzines... ALLA kalo einai na kaiei mia venzini apo tis dio stathera... dlld i na kaime mono super or na kaime mono amalivdi.

gia to perivalon..
simfwna me odigies tis EE oi mikroi kinitires den pianonde os simadikoi ripades kai etsi den apetite na exoun kataliti.. allwste kai oi katalites den einai 100% apodwtikoi (idika me to perasma twn xronwn) alla kai na itan i anathimiaseis tis venzinis einai ejisou kakes me ta kausaeria tis amolivdis...
auta leei i EE oxi egw... gia emena makari na kaigame idrogono...

tespa...
:sad: :wave2:

kaps
10/04/2006, 10:07
Sonic 22 ήσουν διαφωτιστικός .. :beer:

tsoukas77
10/04/2006, 19:07
Δεν ειχαμε αμολυβδη το 1993;!!!

extreme13
10/04/2006, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Δεν ειχαμε αμολυβδη το 1993;!!!

Είχαμε

AFTER
10/04/2006, 22:11
Οτι μοτερ δεν εχει καταλυτη,ΔΕΝ πρεπει να καιει αμολυβδη

Σιγα μην πει το κρατος καψτε σουπερ
Σιγα μην πουν και οι βιομηχανιες καψτε σουπερ

BAD BOY
10/04/2006, 22:25
ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΥΤΗ ΣΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ
ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΝ ΑΦΤΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ....ΣΣΣΣΣΣΟΥΠΕΡ
ΛΕΜΕ:mad:

AFTER
10/04/2006, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΥΤΗ ΣΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ
ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΝ ΑΦΤΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ....ΣΣΣΣΣΣΟΥΠΕΡ
ΛΕΜΕ:mad:

Οτι κανω εγω δηλαδη
;)

SF
10/04/2006, 22:55
Ρε σόνικ, καλά που δεν είναι ο ολδμαν εδώ γιατί θα μας πάρει με τις πέτρες!!! Δεν είχαμε αμόλυβδη το 93?! Και το 92 είχαμε, και το 91... και το 90...
:D :a016:

Όσο για το ερώτημα του καψ, τα πράγματα είναι απο απλά εως φως-φανάρι.

* The hard way: Διαβάζεις το στικη ΒΕΝΖΙΝΕΣ και βγάζεις συμπέρασμα μόνος.

* The easy way: Ανοίγεις το manual (ή το ψάχνεις στο νετ) και βλέπεις τι λέει (προφανώς σούπερ).

* The logical way: Το σκέφτεσαι λίγο. Καταλύτη έχεις? Αρα αμόλυβδη. Δεν έχεις? Άρα LRP ('σούπερ').

It's not rocket science you know... :D

Το ότι το μοτερ έχει την ικανότητα να κάψει και αμολυβδη και LRP δεν αρκεί, γιατί την κουβέντα την κάνουμε με γνώμονα τους ρύπους και το περιβάλλον. Αλλιώς, αν δεν υπήρχε σοβαρό θέμα χτυπήματος, θα καίγαμε και τεκίλα άμα λάχει!
:)

la_villa
10/04/2006, 23:00
ευτυχώς δηλ που βάλαν καταλύτες και σωθήκαμε.Αντε ρε με τους αλήτες.ότι να ναι μετατοπίζουν το πρόβλημα

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=697976&lngDtrID=252

+ και το τι γίνεται με την απόσυρση τους και πόσο μολύνουν λόγω υλικών κατασκευής.

sonic22
10/04/2006, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Ρε σόνικ, καλά που δεν είναι ο ολδμαν εδώ γιατί θα μας πάρει με τις πέτρες!!! Δεν είχαμε αμόλυβδη το 93?! Και το 92 είχαμε, και το 91... και το 90...

koita na deis... den jerw ti kanae eseis...
mia fora pados egw kai o kaps amolivdi to 93 den eixame... ti na tin kanoume alwste afou den eixame mixani...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ilikrina thimomouna oti apo to 94 kai meta itan diathesimi i amolivdi... tespa lathos mou...

o old malon to ide alla logw twn imerwn den adeje tin siginisi pou tha xasei tetoia post kai efige kathos ena dakri kilouse sto gerasmeno prosopo tou...

itan ena vroxero fthinoporino apogeuma otan... bla bla bla...

:beer: :wave2: :beer:

JimmyZ
11/04/2006, 01:30
Κάποια στιγμή πέρυσι (μπορεί και πιο παλιά) είχα διαβάσει στο ΜΟΤΟΤΡΙΤΗ.gr ότι τα YAMAHA κατασκευής 1973 και έπειτα μπορούν να κάψουν αμόλυβδη χωρίς πρόβλημα. Μπορεί αν το ψάξετε λίγο να υπάρχει και να το βρήτε. Νομίζω ήταν στις ερωταπαντήσεις (κάπου εκεί).


Πάντως το σωστό είναι το εξής:

ΔΕΝ έχεις καταλύτη = ΔΕΝ βάζεις αμόλυβδη

kaps
11/04/2006, 07:48
Να πω πρώτον πως το 1993 είχα μηχανή ...:mad: DT200R. και είχα μηχανάκι από το 1983 .
Δεύτερον πως και πιο πριν από το 1993 είχα πάλι μηχανή XR350.;)και πιο πριν είχα το suzuki gsx.
Επιπλέον και εγώ που είχα ρωτήσει τη Μοτοδυναμική στο τεχνικό τμήμα μου είχαν πει ακριβώς αυτό που έχω προαναφέρει δλδ ότι η ΥΑΜΑΗΑ πρώτα κατασκευάζει κινητήρες που να καίνε αμόλυβδη και έπειτα σούπερ αν δεν βρίσκεται η πρώτη .:cool: Ωστόσο και στο manual αναφέρει κάτι για 95 RON ή απλή .Το τελευταίο θα το ξανατσεκάρω .. :rolleyes:
Βέβαια η πρώτιστη ανάγκη του ερωτήματός μου είναι τι γίνεται σε σχέση με το περιβάλλον και τους εποχούμενους η δε δεύτερη είναι κατά πόσο βλάπτει και τα μέταλλα του κινητήρα αυτή η έλλειψη του μόλυβδου . Αλλά και πάλι από την LRP δεν λέιπει αυτό το στοιχείο; Εχω καταλάβει πως μάλλον μας επεξεργάζονται οι εταιρείες καυσίμων :uplate:

SF
11/04/2006, 08:13
Ο μόλυβδος και τα μέταλλα δεν έχουν καμία σχέση. Είναι ένας μύθος, που αναπτύχθηκε σιγά-σιγά και χωρίς καμία τεκμηρίωση, για να εξυπηρετηθούν διάφορα συμφέροντα.

Καταλύτες στης μοτοσυκλέτες άρχισαν να μπαίνουν στο τέλος της δεκαετίας του `90, και συνεπώς όλες οι προηγούμενες πρέπει -θεωρητικά- να καίνε LRP.

Στο ποστ Βενζίνες (που προφανώς είναι sticky για διακοσμητικούς λόγους), εικάζεται ότι η LRP και η απλή αμόλυβδη είναι το ίδιο καύσιμο... αλλά μη σας πάρω στο λαιμό μου. :)

Αν σε ενδιαφέρει να είσαι "σωστος" με τους ρύπους σου, έχεις ήδη την απάντηση.

kaps
11/04/2006, 08:27
Σίγουρα SF είναι η ίδια αφού η νόθευση που γίνεται σε αυτό το καύσιμο είναι χωρίς όριο .:mad:

kaps
11/04/2006, 09:00
Μόλις τέλειωσα την ανασκόπηση στο sticky με θέμα βενζίνες ...:eyepop: Δυστυχώς κατανόησα αυτό που τόσο καιρό υποψιαζόμουν ..Μας δηλητηριάζουν εις γνώση μας οι εταιρείες καυσίμων και οι θεομπαίχτες κατασκευαστές. Επιπλέον τίθεται και ένα ερώτημα κάπως εγωιστικό . Μήπως και αν εγώ το γυρίσω και βάζω LRP τότε θα πέσει γενικό σύνθημα στους λοιπούς να κάνουν την ίδια καλή πράξη προς ωφέλεια της υγείας του κοσμάκι και την καλυτέρευση του περιβάλλοντος;.Αφήστε ξέρω ήδη την απάντηση .:lol:

OldMan
11/04/2006, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
o old malon to ide alla logw twn imerwn den adeje tin siginisi pou tha xasei tetoia post kai efige kathos ena dakri kilouse sto gerasmeno prosopo tou...
itan ena vroxero fthinoporino apogeuma otan... bla bla bla...
:beer: :wave2: :beer:

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

"Άργιε νάρθει εκείνη η ώρα..."

byron
11/04/2006, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από JimmyZ
Κάποια στιγμή πέρυσι (μπορεί και πιο παλιά) είχα διαβάσει στο ΜΟΤΟΤΡΙΤΗ.gr ότι τα YAMAHA κατασκευής 1973 και έπειτα μπορούν να κάψουν αμόλυβδη χωρίς πρόβλημα. Μπορεί αν το ψάξετε λίγο να υπάρχει και να το βρήτε. Νομίζω ήταν στις ερωταπαντήσεις (κάπου εκεί).


Πάντως το σωστό είναι το εξής:

ΔΕΝ έχεις καταλύτη = ΔΕΝ βάζεις αμόλυβδη

Σωστός..
Στο δικό μου SRX βάζω LRP (όσο βρίσκω ακόμη), για τους ανωτέρω λόγους.
Από ότι έχω διαβάσει και ΄γω όλα τα Yamaha μπορούν να κάψουν αμόλυβδη. Τα Honda επίσης, εκτός από τα XLS.
Το πρόβλημα δεν αφορά γενικά τα μέταλλα του κινητήρα αλλά κυρίως τις έδρες των βαλβίδων.

BELZEBOYLIS
11/04/2006, 11:07
Αν έχεις καταλυτικό μετατροπέα και βάλεις βενζίνη με μόλυβδο ,τον κατέστρεψες..... :D :wave2:

SF
11/04/2006, 11:45
Κατ'αρχάς βλέπω ότι σας έχει ξεφύγει κάτι βασικό. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ μόλυβδος πουθενά.

Unleaded: χωρίς μόλυβδο
LRP: χωρίς μόλυβδο

Κουφό ε? :lol:

ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΕΔΡΩΝ ΤΩΡΑ

Θυμάστε τα παλιότερα Nissan Sunny, που είχαν ένα αυτοκόλλητο με ένα λουλουδάκι και έγραφαν "ΚΑΙΩ ΚΑΙ ΑΜΟΛΥΒΔΗ"?

Βλέπετε γύρω σας διάφορα αυτοκίνητα που καίνε υγραέριο? Το μοτέρ τους είναι βασικά βενζινοκινητήρας, με μόνη διαφορά στο κύκλωμα τροφοδοσίας (ο "πνεύμονας" νομίζω), και ΟΧΙ στις βαλβίδες ή άλλα κινούμενα μέρη.

Ο <μύθος> θέλει, όχι τον μόλυβδο, αλλά τους αντικαταστάτες του να προκαλούν φθορές στις έδρες βαλβίδων κλπ Γιατί όμως? Αφού στα 2 παραπάνω παραδείγματα βλέπουμε ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα!

(Χμ, αυτά πρέπει να προστεθούν στο στίκη...)

Από τον καιρό του μολύβδου λοιπόν, υπήρχαν μοτέρ που είχαν προβλέψει τη χρήση αντικαταστάτη του μολύβδου (όποιος κι αν είναι αυτός). Τώρα τι έγινε και ο <κόσμος> έχει αυτή την πληροφορία (για τις φθορές), είναι θέμα ανοιχτό σε εικασίες. Το σίγουρο είναι ότι δεν έχει υπόσταση.

Ίσως εξαπλώθηκε η πληροφορία για να μην πλακώσει όλος ο κόσμος και ψωνίζει την <φθηνή> αμόλυβδη.

Μην ξεχνάτε ότι:
- Κυκλοφορούν, και ΘΑ κυκλοφορούν, και ΠΑΛΙΑ αυτοκίνητα.
- Η LRP είναι "μεταβατικό" καύσιμο (έτσι την ονόμασε το κράτος)

Η μεγάλη και ουσιαστική κουβέντα είναι το τι γίνεται με τους ρύπους, και όχι τα μοτερ. Αυτά δε μασάνε μία. Το πολύ πολύ μια ρύθμιση να θέλουν.

OldMan
11/04/2006, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
(Χμ, αυτά πρέπει να προστεθούν στο στίκη...)

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Το πιάσαμεν το υπονοούμενον ...

SF
11/04/2006, 11:54
Τhinking out loud ήταν... :)

Μιας και ιππάρχει η αφορμή τώρα (Α ρε ΝΑΚΑΝΟ), θα το δω λιγο θεμα και θα σε πω.

Και για να μη θεωρηθει σπαμ αυτο, να πω κατι ακόμα:

ΚΥΡΙΩΣ εσείς που έχετε παιδιά και που σας ενδιαφέρει και το μέλλον και οι αρχές που μεταλαμπαδεύετε... εστιάστε στους ρύπους σας και όχι στα άλογα, τις βαλβίδες ή τις 'καλές' βενζίνες...

kaps
11/04/2006, 12:23
ΣΣΣΣΣΩΩΩΩΩΩΣΣΣΤΤΤΤΟΟΟΟΣΣΣΣΣ

sonic22
11/04/2006, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Να πω πρώτον πως το 1993 είχα μηχανή twra esi me poion eisai? me to therio gia emena? :mad: :mad:

kai alli fora na grafeis imerominia genisis na jerw kai egw ti paizei... :mad:

:rotflmao: :beer: :rotflmao:

kati allo... prosfata xriastike na agwrasw ena moter gia georgiko mixanima (5,5Hp) kai anakalipsa oti OLOI oi kataskeuastes orizoun os kausimo tin amolivdi alla katalitis oute gia digma...


egw exw dio apories...

giati kapoios den kanei minisi stis aiteries pou sinistoun na vazoume kai amolivdi stous kinitires mas enw den exoun kataliti?

auto pou ipa gia tous mikrous ripandes to exei akousei kaneis allos?

SF
11/04/2006, 17:01
Σόνικ, όσο γράφεις γκικλις μηνύματα πάνω από μια γραμμή... λίγοι θα διαβάζουν ;)

Αυτό που λες για το γεωργικό μηχάνημα, μάλλον ισχύει και για πολλά ακόμα μοτέρ. Ακόμα και μοτοσυκλέτες (που δεν εχουν καταλύτη αλλα το manual λέει να καίνε αμόλυβδη).

Και απο εδω και μετα ξεκινανα παλι οι εικασίες...

kaps
12/04/2006, 07:01
sonic αν πω την ηλικία μου θα με κατατάξουν στα εκθέματα μουσείων . :winka: Αλλά στην προκειμένη μου βγήκε ο αληθινός μου εαυτός και αποκαλύφθηκα. Πάντως τώρα για το άνω θέμα της βενζίνης και προς ενημέρωση του sf το manual του ΧΤ γράφει απλή αμόλυβδη 91 RON και σε περίπτωση που δεν βρίσκετε τότε σούπερ. Εγώ πάντως από προχθές πλέον γεμίζω με LRP και ίσως μπορώ να πω βλέπω πιο καλό άρπαγμα στη δύναμη του ΧΤ.

Finrod
19/04/2006, 11:11
Εχω και εγω ΧΤ και βαζω super. Μια μερα ομως ενας βενζινας μου ειπε οτι επειδη πλεον την super δεν την στηριζουν ουτε το κρατος ουτε οι πετρελαικες και θελουν να τη σουταρουν, καλα θα κανω να αλλαξω σε αμολυβδη. Διοτι λεει, οι πιο πολλες super θα ειναι νοθευμενες πλεον. Kαι αν μου κανει μπουκωματα η μηχανη θα ειναι απο αυτο το λογο.

Σκεφτηκα λοιπον να κανω την αλλαγη σε αμολυβδη καποια στιγμη, μεχρι που διαβασα το Sticky με τις επιπτωσεις της αμολυβδης.
Το θεμα ειναι ποσοι αλλοι εξω εχουν παραμυθιαστει απο βενζιναδες και εχουν αλλαξει σε αμολυβδη.

OldMan
19/04/2006, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Finrod
μεχρι που διαβασα το Sticky με τις επιπτωσεις της αμολυβδης.
Το θεμα ειναι ποσοι αλλοι εξω εχουν παραμυθιαστει απο βενζιναδες και εχουν αλλαξει σε αμολυβδη.

Το θέμα είναι ότι (πλέον..) αν δεν υπάρχει καταλυτικός μετατροπέας στο όχημα, ΟΠΟΙΑ βενζίνη και να βάλεις, ρυπαίνεις ΤΟ ΙΔΙΟ !!!

Ο βασικός ρυπαντής στις αμόλυβδες (που είναι ΟΛΕΣ οι βενζίνες του εμπορίου) είναι το Βενζόλιο, το οποίο υπάρχει στο ίδιο ποσοστό (5% w/w) ΚΑΙ στην LRP (Super) ΚΑΙ στις Αμόλυβδες (από 95 RON και πάνω).

Η λύση (το μη χείρον, βέλτιστον...) είναι η κατανάλωση βενζίνης 92 Οκτανίων - αλλά εκεί περνάμε σε ζητήματα συμπεριφοράς του κινητήρα (προαναφλέξεις, υπερθέρμανση, κατάλοιπα κ.λ.π.).

:sad: :sad: :sad: