PDA

View Full Version : Πρώτο service για CBF-500 75 ευρώ!



psionic
10/04/2006, 12:24
Cbf 500.

Εφτασε το 1ο service στα 1000 klm.
Πηγα προχτες να το παρω και μου δινει μια αποδειξη να πληρωσω 75 euro!!!

Φιλτρο λαδιου: 7 euro,

4 lt λαδι Agip 4T FORMULA 10-60 Racing: 68 euro

Τι γινεται? Τι λαδι ειναι αυτο και ειναι τοσο ακριβο?!!
Με εκλεψε πολυ?!

GeorgeFZR
10/04/2006, 12:35
4Τ RACING 10W/60
1 L 9,94 euros



http://66.249.93.104/search?q=cache:7BmMiPfw8OoJ:www.kostakis.gr/AGIP_moto-2005.html+Agip+4T+FORMULA&hl=el&gl=gr&ct=clnk&cd=1:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Λεωνίδας
10/04/2006, 12:36
Σε ποιον πήγες;

psionic
10/04/2006, 13:00
Εκει που την πηρα, Γιαννατος στην Τσαλδαρη (Ανω Κυψελη - Πολυγωνο).

gerodim
10/04/2006, 13:20
Όχι ρε συ!!!
Εμένα 27€ μου ζήτησε!

Λεωνίδας
10/04/2006, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Όχι ρε συ!!!
Εμένα 27€ μου ζήτησε! Εμείς έχουμε 250 μην τα συγκρίνεις :)

psionic
10/04/2006, 13:39
Ρε παιδια στο link παραπανω η Agip το εχει 11,8 euro (με ΦΠΑ), και μενα μου το χρεωσε 17 euro το λιτρο!

Δεν ειναι υπερβολικο να με εκλεψε τοσο πολυ?! ...και ειναι και γνωστος υποτιθεται!

Μηπως συμβαινει κατι αλλο? ο.Ο

Xlitos
10/04/2006, 15:09
Είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλά!Οι περισσότεροι δώσανε γύρω στα 40ευρω +-

Απο δω και πέρα τσεκάρεις τιμές απο λάδια και φίλτρο και μετά πας να στ αλλάξουν αφού συννενοηθείς πρώτα με τις τιμές.Καλό θα ήταν μάλιστα λάδια και φίλτρο λαδιού να τ αλλάζεις μόνος σου.

Επίσης ένα Motul ημισυνθετικό με 9 ευρω το λίτρο περίπου είναι τέλειο για το μηχανάκι σου,μην δίνεις λεφτα για racing και τετοια!

dirtbird
10/04/2006, 15:19
10W60 είναι πολύ υψηλό ιξώδες για οποιαδήποτε μοντέρνα (έστω Ιαπωνική) μοτοσυκλέττα.!!!!

psionic
10/04/2006, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
10W60 είναι πολύ υψηλό ιξώδες για οποιαδήποτε μοντέρνα (έστω Ιαπωνική) μοτοσυκλέττα.!!!!

Δε μου το κανεις πιο λιανα μιας και ειμαι λιγο (...εως πολυ), ασχετος.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
Είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλά!Οι περισσότεροι δώσανε γύρω στα 40ευρω +-

Απο δω και πέρα τσεκάρεις τιμές απο λάδια και φίλτρο και μετά πας να στ αλλάξουν αφού συννενοηθείς πρώτα με τις τιμές.Καλό θα ήταν μάλιστα λάδια και φίλτρο λαδιού να τ αλλάζεις μόνος σου.

Επίσης ένα Motul ημισυνθετικό με 9 ευρω το λίτρο περίπου είναι τέλειο για το μηχανάκι σου,μην δίνεις λεφτα για racing και τετοια!

Δεν ξερω ακριβως τι λαδια πρεπει να χρησιμοποιω...
Τα συνθετικα δεν ειναι καλυτερα υποτιθεται?
Γιατι να βαλω ημισυνθετικο?
Agip προτεινει η Honda, δεν παιζει ρολο ομως η μαρκα σωστα?

Ξαναλεω, ειμαι ασχετος θελω εκτενη εξηγηση! :)

THNX

OldMan
10/04/2006, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
10W60 είναι πολύ υψηλό ιξώδες για οποιαδήποτε μοντέρνα (έστω Ιαπωνική) μοτοσυκλέττα.!!!!

Βρωμόπουλε. το λάδι είναι " Racing", οπότε το SAE 60 είναι μια χαρά !!!

( Το θέμα είναι ΓΙΑΤΙ να βάλει racing λάδι στο CBF 500) ???

:sad: :sad: :sad:

dirtbird
10/04/2006, 16:35
Πρώτα απ΄όλα άνοιξε το Owners Manual που έχεις κάτω από τη σέλλα σου και μελέτα τα κεφάλαια σχετικά με την τυπική συντήρηση.

10W60= λάδι πολύτυπο (multigrade)με ιξώdες ίδιο με ενός μονότυπου ('δεκαριού') λαδιού όταν είναι κρύο κα ενός 60αριού όταν είναι ζεστό.
ΠΡΟΣΟΧΗ: το παραπάνω δεν σημαίνει ότι το ιξώδες γίνεται 60 όταν ζεσταθεί αλλά ότι έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με 60άρι λάδι σε υψηλή θερμοκρασία (νομίζω αλλά δεν θυμάμαι από μνήμης ότι οι προδιαγραφές ελέγχουν ρευστότητα στους 105 C).

Τέλος πάντων το 60 είναι 'χοντρό' με αποτέλεσμα να έχεις αυξημένες απώλειες, μειωμένες επιδόσεις, αυξημένη κατανάλωση. Σε γενικές γραμμές τα μοντέρνα μοτέρ θέλουν 10W40 το χειμώνα και ίσως 15W50 και αυτό στο ταξίδι (αφού μέσα στην πόλη λόγω μικρότερων ταχυτήτων=μικρότερο φορτίο κινητήρα) το νεράκι μπορεί να ζεσταίνεται, το λαδάκι όχι και τόσο..

Για περισσότερα κοίτα τις λαδολογίες στα τεχνικά.

Xlitos
10/04/2006, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από psionic
Δε μου το κανεις πιο λιανα μιας και ειμαι λιγο (...εως πολυ), ασχετος.



Δεν ξερω ακριβως τι λαδια πρεπει να χρησιμοποιω...
Τα συνθετικα δεν ειναι καλυτερα υποτιθεται?
Γιατι να βαλω ημισυνθετικο?
Agip προτεινει η Honda, δεν παιζει ρολο ομως η μαρκα σωστα?

Ξαναλεω, ειμαι ασχετος θελω εκτενη εξηγηση! :)

THNX

τα συνθετικά είναι κυρίως για κινητήρες που δουλεύουν στο όριο...Είναι συνήθως πιο ακριβα και κρατάνε λιγότερο.Συμβουλέψου και το μανουαλ που έχεις.Το τι μάρκα λιπαντικό θα βάζεις θα το καταλάβεις με τα χιλιόμετρα...Το ένα λάδι θα σου κάνει σκληρο το κιβωτιο ταχυτήτων το άλλο μαλακό..κτλ..Θα δεις στην πορεία πιο λάδι δουλεύει καλύτερα στο μηχανάκι σου.Άρχισε με Agip ημισυνθετικό 15-50 ή Motul 15-50 και βλέπεις στην πορεία.Αλλά σου ξαναλεω διάβασε καλά το μανουαλ της μηχανής σου και μετά βρες χρόνο να διαβάσεις το παρακάτω ποστ να σου λυθουν πολλές απορίες!!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=14087

dirtbird
10/04/2006, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βρωμόπουλε. το λάδι είναι " Racing", οπότε το SAE 60 είναι μια χαρά !!!

( Το θέμα είναι ΓΙΑΤΙ να βάλει racing λάδι στο CBF 500) ???

:sad: :sad: :sad:

Υπάρχει άλλη προδιαγραφή μέτρησης του ιξώδους (κατά SAE) αν αναγράφει 'Racing' πάνω στο κουτί?

Σοβαρά ρωτάω.....

OldMan
10/04/2006, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Υπάρχει άλλη προδιαγραφή μέτρησης του ιξώδους (κατά SAE) αν αναγράφει 'Racing' πάνω στο κουτί?

Όχι !!!

:nono: :nono: :nono:

Απλά, με το ψηλό ιξώδες γίνεται προσπάθεια "αντιστάθμισης" της ρευστότητας σε αυξημένες θερμοκρασίες λειτουργίας και αντίστοιχες μηχανικές καταπονήσεις ...

psionic
10/04/2006, 16:49
THNX!!!!

Ευχαριστω για το ενδιαφερον, ειμαι νεος στον χωρο και γενικα θα σας ψιλοπρηξω με "χαζες" ερωτησεις κατα καιρους!

Δειξτε κατανοηση ομως... :)

ΤΗΝΧ και παλι!!!