PDA

View Full Version : service 24000km



alexioannides
10/04/2006, 14:25
re paidia? me ti kostos exete kanei to service twn 24000km sto sv650??? egw exw to k3 opote kati 8a 8elw kai o psekasmos kanenan ka8arismo enow...

de kserw einai na paw kwstantinoupolh kai de nomizw na prolabainw gia toso megalo service anoigma valbidwn ktl....

gcrook
10/04/2006, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
re paidia? me ti kostos exete kanei to service twn 24000km sto sv650??? egw exw to k3 opote kati 8a 8elw kai o psekasmos kanenan ka8arismo enow...

de kserw einai na paw kwstantinoupolh kai de nomizw na prolabainw gia toso megalo service anoigma valbidwn ktl....

Δεν εχω το ψεκαστο και δεν εχω κανει ποτε σερβις by the book,αλλα στις 47.000 χλμ που τσεκαραμε δευτερη φορα για διακενα (την πρωτη στα 23.000 δεν χρειαστηκε τιποτα), υπηρχε μια τοσο μικρη αποκλιση, που ο μηχανικος μου μου ειπε να μην το ξανακοιταξουμε πριν τις 70.000.

Τωρα για τον ψεκασμο τι εννοεις, καθαρισμο μπεκ κτλ;Αν δεν εχεις καποιο προβλημα με τον ψεκασμο μην ασχοληθεις καν.Ουτε εκεινοι προκειται.

Τωρα τι να σε πω λαδια φιλτρα μπουζι λαδωματα σφιξιματα και λοιπες σαχλαμαρες δεν ειναι τιποτα.
Φανταζομαι τακακια υγρα φρενων κτλ τα κοιτας και εκτος σερβις οποτε......

Tropeas
10/04/2006, 14:48
Αν το ζορίζεις και δεν το έχουν κοιτάξει ποιο πριν (και ας μην το λέει ο κατασκευαστής->θεωρώ τον μηχανικό αν ακούει να το ελέγξει...)μπορεί να θες καπελώτα αλλαγή,και ίσως κάνα γρανάζι+αλυσίδα(αν ήσουν και όλο αυτό τον καιρό παραπάνω απότομος...) ο ψεκασμός συνήθως είναι ένα τσεκ, το οποίο να εύχεσαι να είναι καλό και απλά κοστίζει...
όμως μπορεί να ξεσυντονιστεί στην πορεία με διάφορα...

div400
10/04/2006, 14:55
ΤΙΙΙΙΙΙΙ¨?????!!!!!! :eyepop: :uplate:

θελει και στις 24.000 service.......

ε οχι δα....... ιταλικα εχουν γίνει τα sv πλεον


αι στα διατανο πια ......

ΘΑ ΠΑΡΩ HARLEY ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ!

gcrook
10/04/2006, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
ΤΙΙΙΙΙΙΙ¨?????!!!!!! :eyepop: :uplate:

θελει και στις 24.000 service.......

ε οχι δα....... ιταλικα εχουν γίνει τα sv πλεον


αι στα διατανο πια ......

ΘΑ ΠΑΡΩ HARLEY ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ!

Αμ το αλλο.....Λαδια λεει καθε 6.000!
Προφανως η Σουζουκι ειναι και καμια δεκαπενταρια χρονια πισω στην κατεργασια μεταλλων.Με σφυροκαλεμο λεμε.Το die-casting το εχει μονο για τα πλαισια.

Και μπουζι καθε 10.000.Ενταξει αντε να κρατησουν μεχρι τα 15.000, αλλα και παλι...
Κουμπαραδες σου λεω.

Θυμιστε μου ποιο ειναι εκεινο της Χοντα που δεν θελει ποτε λαδια και μπουζι να παω να παρω και εγω 1.:rotflmao:

div400
11/04/2006, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αμ το αλλο.....Λαδια λεει καθε 6.000!
Προφανως η Σουζουκι ειναι και καμια δεκαπενταρια χρονια πισω στην κατεργασια μεταλλων.Με σφυροκαλεμο λεμε.Το die-casting το εχει μονο για τα πλαισια.

Και μπουζι καθε 10.000.Ενταξει αντε να κρατησουν μεχρι τα 15.000, αλλα και παλι...
Κουμπαραδες σου λεω.

Θυμιστε μου ποιο ειναι εκεινο της Χοντα που δεν θελει ποτε λαδια και μπουζι να παω να παρω και εγω 1.:rotflmao:

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟ????!!!!!! ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ

καλο κακου εγω τα αλλαζω καθε 3000 χλμ ποτε δεν ξερεις......:rolleyes:

εχμμμ μπουζι?!:eyepop: :uplate:

ε βατ ιζ δις? ι ντου νοτ νοου! :rolleyes:

λαστιχα-αλυσιδο γραναζα που τα βαζεις
για μην μιλησω για τις βιδες που λασκαρουν-ξεβιδωνουν και πανε στην ζωνη....

αι σιχτιρ ολα αναλωσιμα ειναι πανω τους.....

ΑΑΑΑΛΛΛΛΑ.....
με ενα μπροστινο απο gsxr καιακτινικη τρομπα + μονοπρατσο απο ducati ολα τα παραπανω λυνωνται ως δια μαγειας....
:beer: :rotflmao: :lol: :beer:

ειμαι πολυ κακος ωρες ωρες

φατα μουτρα
11/04/2006, 10:32
πάντως στο strom 24000 χλμ λαδια φλιτρα (αερα λαδιου) μπουζι εργατικα (ηθελε μια βαλβίδα ρύθμιση) έδωσα 150

Aggelos_SV
16/09/2006, 17:03
To service των 24.000 χλμ μου κοστισε 200€:( :(
Ηταν το τελευταιο μεσα στην εγγυηση...απο δω και περα οτι μπορω μονος μου εκτος απο βαλβιδες

Aggelos_SV
16/09/2006, 17:05
Πως διαολο χωραει το χερι για να βγει το καλυμμα του μπροστινου μπουζι??:look:

Εννοειται οτι εβγαλα το ψυγειο πρωτα,αλλα δεν μπορω να βγαλω το καλυμμα...

alexioannides
07/10/2006, 10:33
bgazeis tepozito kai bgazeis apo thn mia pleura mono to psygeio h apla xalarwneis tis bides! meta ola einai eukola!!!

Aggelos_SV
07/10/2006, 15:02
Το καταφερα εδω και καιρο alex ,σε μια δοκιμαστικη αλλαγη μπουζι,αλλα καταφερα και να κοψω την πανω βιδα που κραταει το ψυγειο :a018: απο υπερβολικο σφιξιμο(τι υπερβολικο δηλαδη....μια χαρα ηταν,οι βιδες της Suzuki ειναι ψευτικες:evil: :a37: )Ευτυχως μπορεσα και εβγαλα το κομμενο τμημα της..

Υ.Γ.Το μπουζοκλειδο που δινει στα εργαλεια της μανας του ειναι τελειως αχρηστο ή ειμαι εγω ανικανος να το χρησιμοποιησω?:look:

alexioannides
07/10/2006, 15:27
egw de ta dokimasa pote!!! koita ayta ta ergaleia einai mono MONO KSANA LEW gia periptwsh ektakths anaghs
oxi gia to service ths mhxanhs sou!

bre oi bhdes mia xara einai esy prepei na eisai poly souglakos palesths kai sfhxths gia na tis kopseis...

Aggelos_SV
07/10/2006, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
bre oi bhdes mia xara einai esy prepei na eisai poly souglakos palesths kai sfhxths gia na tis kopseis... :lol: :lol: :lol:

Πρεπει να παρω ενα καλο μπουζοκλειδο....
Αυτο (http://www.facom.net/Frame.asp?langue=an&Cat=427) το σετακι μου φαινεται πολυ τζιτζι.Για μια ζωη.
Αληθεια ποσα χιλιοστα κεφαλι εχουν τα μπουζια του SVιου?