PDA

View Full Version : POIO mhxanaki?



rataplanakos
11/04/2006, 11:13
Geia se oloys...tha ithela na sas rwthsw mias kai exw xronia na kabalhsw mhxanh.
Doyleyw sto benizelos kai moy exei roufhksei h attikh odos kai oi benzines ta lefta.AN lew AN agoraza ena innova tha hmoyn efxaristhmenos?phgainei kathe mera h tha dialythei??

Eyxaristw :p

idi
11/04/2006, 11:18
οχι !

ενα παπι ειναι "λιγο" για να περνας ολοκληρη Αττικη Οδο καθε μερα....

κοιτα κατι σε 250+ cc

τι λες για ενα ER-6n (www.er-6n.com)???

byron
11/04/2006, 11:19
Αν έλεγες και που μένεις θα βοηθούσε λίγο. Αλλο να μένεις στην Ελευσίνα, και άλλο στα Σπάτα...........

McGyver
11/04/2006, 11:20
Ένα Varaderάκι 125cc;;;

Πάει αποδεδειγμένα κάθε μέρα...

:wave2:

rataplanakos
11/04/2006, 11:26
nai swsta alla ntaksei den thellw na trexw kai kommatia gia na ftasw...einai megalo ksezoumisma h attikh odo kai oi benzines me car.
menw dytika xaidari

tati
11/04/2006, 11:30
Και εγώ σίγουρα οχι θα σου΄λεγα για παπί για Αττική. Φυσικά όπως είπαν και προηγουμένως εξαρτάται απο το που μένεις. Ταλαιπωρία...Αχ, αυτή η Αττική Οδός έχει καταστρέψει κόσμο...Τσέπες δηλαδή

rataplanakos
11/04/2006, 11:31
Βασικα ειναι 45 χιλιομετρα διαδρομη Χ 2 πηγενε-ελα.τα παπακια δεν ζητανε και τπτ....και δεν θελω να δωσω και πολλα λεφτα.τηα μοθ κανει ανετα αποσβεση ενα innova για παραδειγμα.

rataplanakos
11/04/2006, 11:35
Θυμαμαι παλια τρεχαμε πιτσιρικαδεσ με τα παπακια χιλιομετρα πολλα καλοκαιρακια γαι μπανιο απο εδω εκει...δεν παθανε ποτε τπτ.Ενα αλλο που δεω θελω ειναι να κολλησς παλι το μικροβιο της μοτο...ειχα Lc4 enduro πολλα κμ χωμα και ασφαλτο μεχρι και σε trail ride..:p
Αν ειναι να με παρει ο αερας ομως μπορς να πας και απο βαρης χεχε:) :sun:

byron
11/04/2006, 11:39
Δεν είναι θέμα απόσβεσης φίλε μου. Θέμα (ενεργητικής) ασφάλειας είναι.....
Το παπί είναι λίγο για Αττική Οδό. Πρέπει να υπάρχει ένα απόθεμα ισχύος του κινητήρα για προσπεράσματα κλπ.
Ο Mc με το 125, θα ξέρει καλύτερα. Εγώ με ένα 200 που περνάω μερικές φορές, είμαι λίγο στην τσίτα μην με πατήσει κανένας γρήγορος....

alex14
11/04/2006, 11:41
Για παπι μην το συζητας. Ειναι λαθος και επικυνδινο. Για αυτη την διαδρομη πρεπει να εχεις τουλαχιστον 120 χλμ/ω 'ταχυτητα ταξιδιου' και τουλαχιστον 150χλμ ανα πασα στιγμη.

Εαν παλι θελεις ντε και καλα παπι, οχι Innova.


:wave2:

rataplanakos
11/04/2006, 11:56
Ας υποθεσουμε πως παω ρε παιδι μου απο βαρης μια και το να παω προς τα εκει ειναι σχετικα ευκολο με 2τροχο σε χρονο εννοω-κινηση.ειναι ελαχιστα παραπανω κατα 5χιλ/τρα.εκει που οι ταχυτητες ταη ιεναι σχετικα μικρες νομιζω ειναι καλυτερα,γλιτωνω και το 1.3 ευρο των διοδιων.Γιατι οχι innova?? στα 2.000 ευρο πιο ειναι καλυτερο?

alex14
11/04/2006, 12:05
Yamaha Crypton, Modenas κτλ.
Τα Innova σε αντιθεση με τα προηγουμενα παπια της honda, βγαζουν προβλημα στο μοτερ (μπιελα)

:wave2:

byron
11/04/2006, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από rataplanakos
στα 2.000 ευρο πιο ειναι καλυτερο?

Μια μεταχειρισμένη μοτοσυκλέττα.
Όσο για το μικρόβιο που λές, sorry αλλά μόνο τον εαυτό σου πείθεις. Αν βλέπεις την μοτοσυκλέττα μόνο ως μεταφορικό μέσο, και CBR να πάρεις, πάλι με τον ίδιο τρόπο θα το κοιτάς....

tati
11/04/2006, 12:18
Μην συγκρίνεις τα πολλά χιλιόμετρα που έκανες με την παρέα σου με τα χιλιόμετρα που θα κάνεις για τη δουλειά σου. Εντελώς διαφορετικά πράγματα-διαφορετική ψυχολογία..Όσο για το μικρόβιο, δεν νομίζω οτι φεύγει και οτι και να καβαλάς θα το κουβαλάς μαζί σου! Μόνο και μόνο απο θέμα ασφάλειας το παπί δεν ενδύκνεται για αυτή τη διαδρομή

Cpt. Haddock
11/04/2006, 12:30
Απλά τη γνώμη μου...

Το παπί, ό,τι κι αν είναι, παραμένει εργαλείο πόλης.

Για 90+ χλμ την ημέρα, είτε από Αττική Οδό, είτε από Λ. Λαυρίου, για μένα καλύτερα να έχεις "κανονικό" μηχανάκι. Κατ' ελάχιστο 250 cc, όχι οτι δεν πας με 125, μια χαρά πας, αλλά είναι καλύτερα.

Καλύτερη προστασια, μεγαλύτερη ασφάλεια, λιγότερη κούραση.

Δε θα διαλυθεί τόσο αυτό, όσο εσύ. Και μιλάμε για κούραση και καταπόνηση σωματική που δεν φαίνεται άμεσα αλλά με τον καιρό.


:wave2: :beer: :wave2:


Υ.Γ. Υπάρχει κάποιο ελάχιστο όριο κυβικών στην Αττική Οδό νομίζω (αν θυμάμαι καλά)

hornet
11/04/2006, 12:48
μπα δεν υπαρχει εχω παει με παπι στο αεροδρομιο!!!

Βασικα εχουν δικιο οι υπολοιποι, δεν υπαρχει περιπτωση θα φρικαρεις με το παπι και επισης το παπι -οποιοδηποτε παπι θα φτυσει κουκουτσια σε συντομο χρονικο διαστημα διοτι πολυ απλα θα πηγαινει max στροφες για πολυ ωρα..και θα καιει βενζινη του κερατα!!!!!!!!!

Tigas
11/04/2006, 13:03
SH150 ΣΚΟΎΤΕΡ, ΥΔΡΟΨΥΚΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΖΕΙ , ΠΑΣ ΕΥΚΟΛΑ 120km.

Άν ενδιαφέρεσαι πουλάω εγώ το δικό μου
μοντέλο 2005 με 9000km χρώματος μπλέ με βαλίτσα της Honda ιδίου χρώματος.

Το πήρα το καλοκαίρι για να μετακινούμαι εντος Αττικής γιατι με το RR δέν έλεγε, άλλα επειδή το πουλάω και το RR για να πάρω και να έχω 1 μηχανάκι για όλα το δίνω 2800 το σκούτερ.

Άν θές στείλε μου πμ και θα τα βρούμε:winka:

rataplanakos
11/04/2006, 13:22
Paidia basika euxaristw pou moirazeste mazi mou to problhm auto.to oikonomiko einai to problhma,ta scooter tha protimousa na ta apeufeuga alla exoun ekselixthei arekta.ena SH tha htan katallhlo/apo benzines ti kanei auto/prepei n einai kai ligo akribo....

sniper
11/04/2006, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από rataplanakos
Paidia basika euxaristw pou moirazeste mazi mou to problhm auto.to oikonomiko einai to problhma,ta scooter tha protimousa na ta apeufeuga alla exoun ekselixthei arekta.ena SH tha htan katallhlo/apo benzines ti kanei auto/prepei n einai kai ligo akribo....

Ρε φιλαράκο δεν γίνεται να τα έχεις όλα...

και Χαιδάρι-Ελ. ΒΕνιζέλος και με μοτο που να πηγαινει αλλά να μην καιει και να είναι και φτηνή....

Πάντως αν την βρείς πες την και σε μας να την πάρουμε :D

alex14
11/04/2006, 14:16
Για το SH υπολογιζε καταναλωση περιπου 3 lt/100.

Tigas
11/04/2006, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από rataplanakos
Paidia basika euxaristw pou moirazeste mazi mou to problhm auto.to oikonomiko einai to problhma,ta scooter tha protimousa na ta apeufeuga alla exoun ekselixthei arekta.ena SH tha htan katallhlo/apo benzines ti kanei auto/prepei n einai kai ligo akribo....

Φαντάσου ότι έχω κάνει Αθήνα-Ξυλόκαστρο-Αθήνα(230km)με 1 ρεζερβουαρ με 80km συνέχεια

yiagt
11/04/2006, 23:58
θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους οτι για να βγεις σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας το παπί δεν ενδείκνειται. εγώ είμαι φρέσκος μοτοσυκλετιστής.εδώ και 1.5 μήνα έχω ένα innova, πρώτο μου μηχανάκι. για μέσα στην πολη δεν υπάρχει καλύτερο. καίει μόλις 2.2 lt /100 km και πηγαίνει σα διάολος μέσα στη κίνηση. τρίζουν κάποια μέρη του βέβαια αλλά είναι κ το μοναδικό ψεγάδι που έχει παρουσιάσει. μέσα στην πόλη χαίρεσαι να το οδηγείς ενώ παράλληλα κ το μηχανάκι το νιώθεις οτι το απολαμβάνει. αν όμως είναι να βγεις αττική οδό είναι πάνω απόλα επικίνδυνο για σένα. αν τελικά πάρεις το ρίσκο κ το οδηγήσεις εκεί τότε μάλλον θα αρχίσει να παραπονιέται αν και δε θα σε εγκαταλείψει. θα προσμένει απλά να το ξαναπας μέσα στην πόλη.

byron
12/04/2006, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiagt
το μηχανάκι το νιώθεις οτι το απολαμβάνει. αν τελικά πάρεις το ρίσκο κ το οδηγήσεις εκεί τότε μάλλον θα αρχίσει να παραπονιέται αν και δε θα σε εγκαταλείψει. θα προσμένει απλά να το ξαναπας μέσα στην πόλη.


.....μιλάμε για επικοινωνία........

ZZR1400
14/04/2006, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από rataplanakos
Paidia basika euxaristw pou moirazeste mazi mou to problhm auto.to oikonomiko einai to problhma,ta scooter tha protimousa na ta apeufeuga alla exoun ekselixthei arekta.ena SH tha htan katallhlo/apo benzines ti kanei auto/prepei n einai kai ligo akribo....

YAMAHA YBR125 pentataxito, tetraxrono me 2000E agoras kainourgio.
Ti tha eleges kai gia ena XT600 gia all round xrisi metaxeirismeno apo 2000 eos 3000E ?

Πολυμήχανος
14/04/2006, 17:55
Γιατί δεν βρήσκεις ένα μεταχειρισμένο AX1;;;

Ιδανικό για αυτή την δουλειά, δεν ζητάει και τίποτα τρομερό σε σχέση με ένα παπί, αλλά έχεις 250 κυβικά που όσο νάναι είναι πολύ καλύτερα στην αττική οδό.

Με παπί στην αττική οδό, κάθε μέρα;

Αν μιλάμε για κανά παλιό γνήσιο ιαπωνικό C50 θα αντέξει και θα γεράσεις μαζί του. Και ας πηγαίνεις κάθε μέρα , επί 30 km τέρμα!!!!

Αν όμως μιλάμε για τα σύνχρονα προχειροφτιαγμένα παπιά , Inova, Spike και δεν συμαζεύεται, του δίνω 1 χρόνο ζωής , πριν κοπεί από τους κραδασμούς το πλαίσιο στα δύο...

Στο μήνα πάνω θα αρχίζουν τα τρίζουν τα πλαστικά. Στο δεύτερο μήνα θα τρίζουν τόσο πολύ , που ή θα σπάνε οι βάσεις τους, ή θα τα λυπηθείς και θα τα βγάλεις. Στο εξάμηνο θα αρχίσουν να κόβονται πράγματα, να φεύγουν φλασάκια, να ξεβιδώνουν βίδες που κρατάνε το μοτέρ. Στο χρόνο πάνω, θα κοπεί κάποια από τις βάσεις του πλασίου...

THEOD
14/04/2006, 18:50
Πάντως εγώ αναγκάστηκα 2-3 φορές να βγω με το παπί (110 κυβ) στην Αττική οδό και έφτυσα το γάλα της μάνας μου....

Κατηγορηματικά ΟΧΙ
Μπορεί στην αρχή να σου φανεί ανεκτό και οικονομικό, γρήγορα όμως θα σε τσακίσει η κούραση και η χαμηλή ταχύτητα κίνησης σε σχέση με την υπόλοιπη κυκλοφορία....

Desperado
17/04/2006, 16:20
Λοιπόν θα συμφωνήσω κι εγώ με τους υπόλοιπους φίλους......Το παπί δεν θα σε ευχαριστήσει για την διαδρομή που αναφέρεις.....Εγώ δύο φορές την εβδομάδα αναγκάζομαι και πάω από Πειραιά στα Α. Λιόσια μέσω εθνικής οδού με το παπί (spike 125), με πάει, δεν λέω αλλά μου σπάει τα νεύρα κάθε φορά.....κραδασμοί , χαμηλή ταχύτητα ....σπαστικότατο!!!!:look: :look: :nono:
Καλύτερα να προτιμήσεις κάτι από 250 και πάνω και πιστεύω δεν θα το μετανιώσεις...... :wave2: :wave2:

tsoukas77
17/04/2006, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Μια μεταχειρισμένη μοτοσυκλέττα.
Όσο για το μικρόβιο που λές, sorry αλλά μόνο τον εαυτό σου πείθεις. Αν βλέπεις την μοτοσυκλέττα μόνο ως μεταφορικό μέσο, και CBR να πάρεις, πάλι με τον ίδιο τρόπο θα το κοιτάς....

Αυτο ειναι σιγουρο...

ploiarxos
10/11/2009, 16:58
rataplanakooo!!!!!!ouuuuuuouuuu banana!!!!!!

byron
10/11/2009, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ploiarxos
rataplanakooo!!!!!!ouuuuuuouuuu banana!!!!!!

Explain pls?

CBRIDHS
10/11/2009, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Αυτο ειναι σιγουρο...


ελα σεμνα!!!!!!:nono: :nono: :nono:

posnightmist
10/11/2009, 17:25
Μια φορά μπήκα με τη πάπια (kaze-r) στην Αττική οδό και τα είδα όλα!!!Όλα τα οχήματα πήγαιναν πάνω από 80χλμ/ωρα και με πέρναγαν σαν σταματημένο!!!Όταν είδα και ένα φορτηγο να με ακουλουθει :a53:και να πλησιάζει απειλητικά αποφάσισα ότι ήταν η 1η και τελευταία φορά της πάπιας στηνΑ.Ο.!!!Κάτι κοντα στα 250cc όπως λένε και τα παιδιά θα ήταν το ιδανικό! :a53:

MAG/FMX
10/11/2009, 17:55
Μηπως εκτος απο αττικη οδο , το θες κ για κανα νησακι η θες να βαλεις κ καμια μπαγαζιερα.
Παντως η μηχανη ειναι ακριβο σπορ κμετα θα θες εξοπλισμο κανα 600ε.Η μηπως αρχιζεις κ βαζεις κ την γυναικα πισω, που θα θελει κ αυτη εξοπλισμο.

project.breeze
10/11/2009, 18:01
Πάρε ένα Suzuki Freewind να κάνεις την δουλειά σου.Άθραυστο,με τιμή μεταχειρισμένου στα 2.000? που διαθέτεις και λιγότερο,αρκετά δυνατό και πολύ άνετο:wave2:

MAG/FMX
10/11/2009, 18:09
Για μενα δεν υσχυει μηχανακι = οικονομια πια .
Μας εκμεταλευτηκαν δυστυχως .......... μηχανακι πια σημαινει χαλαω μια μικρη περιουσια για να πηγαινω πιο γρηγορα στη δουλεια ενω παραλληλα ειναι κ το hombi μου , οποτε ειναι κατι 2 σε 1....... :smilea:

daftpunk
30/11/2009, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Για μενα δεν υσχυει μηχανακι = οικονομια πια .
Μας εκμεταλευτηκαν δυστυχως .......... μηχανακι πια σημαινει χαλαω μια μικρη περιουσια για να πηγαινω πιο γρηγορα στη δουλεια ενω παραλληλα ειναι κ το hombi μου , οποτε ειναι κατι 2 σε 1....... :smilea:



+1000 pesta aderfe pesta...

Road67
01/12/2009, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ploiarxos
rataplanakooo!!!!!!ouuuuuuouuuu banana!!!!!! παρντόν ? :confused: