PDA

View Full Version : Fazer 600 2006 Me H XΩΡΙΣ Abs?



fundurakias.gr
12/04/2006, 00:40
ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΧΩΡΙΣ ΑΒΣ .
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΤΟΣ ΔΕΝ ΑΝΑΔΥΚΝΥΕΙ ΤΙΣ ΑΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΕΝ ΛΟΓΩ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΟΣ.ΑΚΟΥΩ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.

THEOD
12/04/2006, 07:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από fundurakias.gr
ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΧΩΡΙΣ ΑΒΣ .
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΤΟΣ ΔΕΝ ΑΝΑΔΥΚΝΥΕΙ ΤΙΣ ΑΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΕΝ ΛΟΓΩ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΟΣ.ΑΚΟΥΩ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.

Καλορίζικο.....

Πάντως κατά την γνώμη μου η Ελληνική άσφαλτος είναι αυτή που καθιστά απαραίτητο το ΑΒΣ ......:rotflmao:

morpheus
12/04/2006, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Καλορίζικο.....

Πάντως κατά την γνώμη μου η Ελληνική άσφαλτος είναι αυτή που καθιστά απαραίτητο το ΑΒΣ ......:rotflmao:

Γιατί το λες αυτό THEOD? Εγώ χτες που μου πετάχτηκε ένα σκυλάκι (με λουρί+όρεξη για παιχνίδια) ενώ πήγαινα με ~40 χλμ/ω, μπλόκαρα 37 φορές το μπροστινό κάνοντας ABS-simulation (πιάσε/άφησε μανέττα), 22 φορές χτύπησαν τα πόδια μου κάτω για να ξαναβρώ ισορροπία, 52 φορές άλλαξα κατεύθυνση σχεδόν κάνοντας γκελ σε παρκαρισμένα, κ τελικά ΤΟ ΕΣΩΣΑ!!!! (παρεπιπτόντως ενώ πήγαινα σπίτι, έστριψα αμέσως κ πήγα κ άλλαξα λάστιχα - έβαλα diablo, είχα bridgestone/μαμά).

φίλε, το ABS είναι απαραίτητο (δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο έχει καλό σχεδιασμό κ υλοποίηση, αλλά μιλάω γενικά για την έννοια ABS). :wave2:

yiagt
12/04/2006, 10:10
καλοτάξιδο κ πάντα όρθιος!!
ελπίζω κ εγώ του χρόνου :bigcry: τέτοια εποχή να τα΄χω βγάλει τα χρήματα για να το πάρω :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
κατά την γνώμη μου η Ελληνική άσφαλτος είναι αυτή που καθιστά απαραίτητο το ΑΒΣ ......:rotflmao:

θα συμφωνήσω οτι το ABS στους επικίνδυνους δρόμους της χώρας μας είναι απαραίτητο ιδιαίτερα αν είσαι νέος οδηγός.
κ εγώ όμως χωρίς σκέφτομαι να το πάρω καθαρά για οικονομικούς λόγους.

THEOD
12/04/2006, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
Γιατί το λες αυτό THEOD? Εγώ χτες που μου πετάχτηκε ένα σκυλάκι (με λουρί+όρεξη για παιχνίδια) ενώ πήγαινα με ~40 χλμ/ω, μπλόκαρα 37 φορές το μπροστινό κάνοντας ABS-simulation (πιάσε/άφησε μανέττα), 22 φορές χτύπησαν τα πόδια μου κάτω για να ξαναβρώ ισορροπία, 52 φορές άλλαξα κατεύθυνση σχεδόν κάνοντας γκελ σε παρκαρισμένα, κ τελικά ΤΟ ΕΣΩΣΑ!!!! (παρεπιπτόντως ενώ πήγαινα σπίτι, έστριψα αμέσως κ πήγα κ άλλαξα λάστιχα - έβαλα diablo, είχα bridgestone/μαμά).

φίλε, το ABS είναι απαραίτητο (δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο έχει καλό σχεδιασμό κ υλοποίηση, αλλά μιλάω γενικά για την έννοια ABS). :wave2:

Ρε Μορφέα....κόψε τα ληγμένα...
Δεν κατάλαβα που διαφωνούμε....και εγώ έγραψα ότι η κακή ποιότητα της Ελληνικής ασφάλτου καθιστά απαραίτητο το ΑΒΣ....

Μάλλον κατάλαβες λάθος την απάντησή μου....:lol::rotflmao:

morpheus
12/04/2006, 10:42
Ναι βρε συ, ίσα-ίσα που τόνισα τα λεγόμενά σου με πολύ πρόσφατο παράδειγμα... (η πρώτη πρόταση ήταν τρόπος του λέγειν...)

dimitrioskosmas
12/04/2006, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από fundurakias.gr
ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΧΩΡΙΣ ΑΒΣ .
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΤΟΣ ΔΕΝ ΑΝΑΔΥΚΝΥΕΙ ΤΙΣ ΑΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΕΝ ΛΟΓΩ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΟΣ.ΑΚΟΥΩ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.

μαλλον αντιθετα τα λες
επιβαλλεται στην ελλαδα

morpheus
12/04/2006, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ρε Μορφέα....κόψε τα ληγμένα...


Sergio Markarian!


44526

fundurakias.gr
13/04/2006, 00:03
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ'' ΓΙΑΤΙ ΕΞΟΠΛΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΟΤΟ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΜΕ ΑΒΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ SUPERSPORT?
ΜΗΠΩΣ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΛΗΣ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΟ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ?

THEOD
13/04/2006, 06:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από fundurakias.gr
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ'' ΓΙΑΤΙ ΕΞΟΠΛΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΟΤΟ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΜΕ ΑΒΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ SUPERSPORT?
ΜΗΠΩΣ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΛΗΣ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΟ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ?


Φίλε μου
Τα σούπερ-σπορ μηχανάκια (τουλάχιστον θεωρητικά) απευθύνονται σε έμπειρους αναβάτες και το κυρίως πεδίο δράσης τους είναι η πίστα, άσχετα αν στην Ελλάδα έχουν καταντήσει να χρησιμοποιούνται ως μοτοσυκλέτες γενικής χρήσης....

Κάτω από το πρίσμα αυτό το ΑΒΣ έχει ελάχιστα ή τίποτα να προσφέρει όπως ακριβώς και στα αγωνιστικά αυτοκίνητα...

Πιο απαραίτητη είναι η ύπαρξή του στις στρήτ μοτοσυκλέτες τουρισμού ή γενικής χρήσης που θα έρθουν αντιμέτωπες με όλες τις συνθήκες, όλα τα οδοστρώματα και στα χέρια λιγότερων έμπειρων αναβατών....

gdevelek
13/04/2006, 23:07
όταν οδηγείς σε πίστα θέλεις να είσαι σε θέση να φρενάρεις οριακά, στο όριο της πρόσφυσης

αυτό το ABS δεν θα το επιτρέψει, αφού ουσιαστικά είναι σχεδιασμένο να μην αφήνει το φρενάρισμα να φτάνει στο όριο

fundurakias.gr
15/04/2006, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Φίλε μου
Τα σούπερ-σπορ μηχανάκια (τουλάχιστον θεωρητικά) απευθύνονται σε έμπειρους αναβάτες και το κυρίως πεδίο δράσης τους είναι η πίστα, άσχετα αν στην Ελλάδα έχουν καταντήσει να χρησιμοποιούνται ως μοτοσυκλέτες γενικής χρήσης....

Κάτω από το πρίσμα αυτό το ΑΒΣ έχει ελάχιστα ή τίποτα να προσφέρει όπως ακριβώς και στα αγωνιστικά αυτοκίνητα...

Πιο απαραίτητη είναι η ύπαρξή του στις στρήτ μοτοσυκλέτες τουρισμού ή γενικής χρήσης που θα έρθουν αντιμέτωπες με όλες τις συνθήκες, όλα τα οδοστρώματα και στα χέρια λιγότερων έμπειρων αναβατών....

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ,ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΣΤΟΥΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΑΝΑΒΑΤΕΣ.
ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΒΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΧΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΜΑΝΕΤΑΣ,ΝΙΩΘΟΥΝ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ "ΥΠΟΔΕΕΣΤΕΡΑ" ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΠΕΛΕΓΑΝ

fundurakias.gr
22/04/2006, 17:33
ΕΝΤΑΞΕΙ THEOD K ΜΟΡΦΕΑ ΜΕ ΠΕΙΣΑΤΕ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΒΣ(ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΑΠΟ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΜΠΟΣΤΙΝΟΥ) ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ
ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΜΑΜΑΚΙΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΦΑΖΕΡ ΧΩΡΙΣ ΑΒΣ(ΚΑΘΑΡΑ ΛΟΓΩ ΧΡΗΜΑΤΩΝ) .ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΡΟΛΑΒΑ ΕΓΚΑΙΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΒΣ(ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ).ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΒΩ ΜΕΣΑ ΜΑΙΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ..
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ .... ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ..

gispy
28/05/2006, 13:03
Ύστερα από 1600 ευλαβικά χιλιόμετρα με το καινούργιο μου fazer 600 abs το κυριότερο που έχω να σχολιάσω είναι οτι το μηχανάκι πρέπει να το οδηγήσεις καμιά βδομάδα μόνο για να καταλάβεις πόσες αρετές έχει!

Από KLE 500 και ένα 6μηνο με (7000 χιλ) σε VSTROM 650 έχω να σχολιάσω οτι το μηχανάκι είναι ένα κλικ πάνω οδηγικά. (Το VSTROM το θεωρώ καλλίτερο μόνο στο φόρτωμα, στην άνεση συνοδηγού και στον άνεμο που τρως αν και για το τελευταίο είναι κάπως σχετικό).

Αυτό που θέλω φυσικά να σχολιάσω είναι η επηροή του abs και η εντύπωση που μου έχει αφήσει. Στην αρχή πάγωσα λίγο γιατί τα τακάκια ήταν απάτητα και η μηχανή ένιωθα οτι δεν φρέναρε. Μόλις στρωθήκανε όμως τα πράγματα ήρθαν σε φυσιολογική κατάσταση.
Έχεις την εντύπωση οτι το φρένο ποτέ δεν ξεπερνά ένα σημείο κορυφής δαγκώματος και αν τα πατάς πάντα δυνατά το φρενάρισμα είναι πάντα σταθερό. Αυτήν την αίσθηση δεν την είχα νιώσει ποτέ όταν στις προηγούμενες μηχανές προσπαθούσα να καταλαβαίνω πότε μπλοκάρει ο τροχός και πότε όχι. Στην αρχή φρέναρα πολύ μετά έπρέπε να αφήσω λίγο μετά να ξαναπιάσω ... είμουν δηλαδή σε συνεχή αναζήτηση.... Αυτό είναι και το κακό αλλά και καλό της όλης ιδέας.

Ως χαρακτήρας είμουν λίγο περίεργος μετα φρένα, πάταγα τελευταία στιγμή και πάντα έπεζα στο μυαλό μου τι κάνει ο τροχός (μπροστά και πίσω) τώρα νιώθω οτι δεν με νοιάζει. Αυτό βέβαια θα με καταντήσει χαζό σε σχέση με πριν αλλά για μένα που με κατατάσω στους συνηθησμένους οδηγούς που οδηγάνε νευρικά για διασκέδαση δεν με απασχολεί τελικά καθόλου. (χμ ... λίγο ινδιάνικη μου ακούστηκε η περιγραφή που μου έδωσα ...:))

Μου έτυχε και γεγονός που κατέβασα τα φρένα τρελά. Η μηχανή τρένο στην θέση της. Μου ήρθε να κατέβω και να την φιλάω από τον τρόμο και την χαρά μου.

Γενικά όποιος θέλει να έχει τον έλεγχο των φρένων και να είναι πάνω στο ψάξιμο συνέχεια μην το διαλέξει αλλά όποιος νοιάζεται περισσότερο για την ασφάλεια του παρά για τις ικανότητες του στην οδήγηση abs δαγκωτό. Αν και δεν θα ήθελα να σκεφτώ τους πρώτους σε φρένα πανικού σε νερά ή ότι άλλο. (Την δοκίμασα και σε νερά και έπαθα πλάκα κυρολεκτικα!)

Αυτά και καλές βόλτες για κάθε επιλογή του καθενος

fundurakias.gr
28/05/2006, 22:52
THANKS GISPY...
ME ANAKOUFISE H PERIGRAFI SOY.
KATALAVA OTI AXIZEI H ANAMONH GIATI TELOS MAIOY KAI AKOMA PERIMENW TO MOTORI.....

rc31
28/05/2006, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από fundurakias.gr
ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΧΩΡΙΣ ΑΒΣ .
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΤΟΣ ΔΕΝ ΑΝΑΔΥΚΝΥΕΙ ΤΙΣ ΑΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΕΝ ΛΟΓΩ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΟΣ.ΑΚΟΥΩ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.

το ΑΒΣ ειναι ακρως απαρετητο στους ελληνικους δρομους, δεν ειναι θεμα η αισθηση της μανετας αλλα η γλυστιροτητα της ασφαλτου

σε φρενα πανικου συνηθως πεφτεις πριν στουκαρεις ,μονο καινουρια λαστιχα και αναρτησεις σε σωνουν

το παιξιμο της μανετας το προλαβαινεις αν εχεις χρονο αν δεν εχεις ?

θα προτιμουσα ΑΒΣ μεσα στην πολη ! χωρις μεσα στην πιστα

Jo.Da.
29/05/2006, 22:07
φίλε αγόρασα το fz6-s πριν 1,5 μήνα χωρίς ΑΒΣ πριν καβάλαγα χόντα σούπρα 100κ.εκ. μέχρι στιγμής δε μου έχει ασπρίσει κάποια τούφα από τα μαλλιά λόγω φρεναρίσματος.υποθέτω πως αυτό οφείλεται και στο ότι είμαι προσεκτικός και δεν κάνω ιδιαίτερες καγκουριές.
όμως για να λένε τα άλλα παλικάρια (σίγουρα πιο έμπειροι από εμένα) καλύτερα με ΑΒΣ κάτι παραπάνω θα έχουν ξέρουν (ή θα έχουν ζήσει...)!!!
όπως και να έχει καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα.
:wave2:

Yannis37
08/06/2006, 14:49
εγω πάλι δεν ξέρω αλλά με χαλάει το ABS

αυτο το προοδευτικο φρενάρισμα δεν μου αρέσει,θέλω όταν γουστάρω να μπλοκάρω τροχό,και ειδικά πρίν την στροφή είναι σκέτη καυλα.