PDA

View Full Version : ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ???????



pantiorix
12/04/2006, 00:22
ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΩ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΗΔΗ ΣΕ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕ ΜΙΑ 5ΛΕΠΤΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΩ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΚΑΤΙ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ!!!!!!!
ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΝΩ ΔΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΠΑΩ ΓΙΑ TEST-RIDE ΣΤΗΝ KAWASAKI ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ER-6(ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΤΗ MOTO ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΗΣ-ΖΩΓΡΑΦΙΣΑΝ ΠΑΛΙ).ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ......
ΜΕΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΞΟΝΤΟΤΙΚΟ TEST-RIDE,ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ,ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΜΠΑΛΙΝ ΓΥΡΙΖΩ ΠΙΣΩ,ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΚΑΙ ΣΟΡΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΤΟ ΠΟΝΟ.
ΣΤΑ ΥΠΟΨΙΝ ΔΕ ΤΟ ΕΧΩ ΚΤΥΠΗΣΕΙ ΠΟΤΕ!!
PLEASE ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΧΩ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΕΝΤΩΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!!:eyepop:
ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ Ε.Σ.Υ. ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ!:wave2:

George-3-
12/04/2006, 01:50
Eγω τετοιους πονους και στα δυο γονατα ειχα οταν εκανα Καρατε. Επειδη "τερματιζαν" τα γονατα με δυναμη και ειχα ξαφνικους τρομερους πονους... οταν σταματησα μετα απο μερικους μηνες μου περασαν (εχω ελαφριες ενοχλησεις αλλα καμια σχεση) οποτε μηπως ταλαιπωρεις το γονατο το ενα υπερβολικα... πχ κατεβαζεις μονο αυτο το ποδι και σε αυτο το ποδι στηριζεται η μηχανη σε καθε φαναρι...

Υ.Γ. Εγω δεν ειδα γιατρο αλλα απλα μηπως απλα χρειαζεται αποθεραπεια... ξεκουραση πως το λενε... :rolleyes: :rolleyes:

n1k3man
12/04/2006, 04:55
μηπως ξαναπαρουσιαστηκε η φλεγμονη? χωρις να ειμαι ειδικος θα σου προτεινα να συμβουλευτεις και καποιο φυσικοθεραπευτη ή και να πας σε διαφορετικο ορθοπεδικο.

THEOD
12/04/2006, 07:16
Φίλε μου και γιατρός να υπάρχει σε καμμία περίπτωση δεν θα ρίσκαρε να κάνει διάγνωση εξ' αποστάσεως.....Χρειάζεται ακτινολογικός έλεγχος και κλινική εξέταση......

Αν κάτι νοιώθεις ότι δεν πάει καλά ζήτα και άλλη γνώμη από άλλον γιατρό και μην ντραπείς να ρωτήσεις τις απορίες που έχεις....

TATAR
12/04/2006, 08:02
ΦΙΛΕ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ. ΣΟΥ ΠΡΟΤΙΕΝΩ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ Η ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΠΛΕΣ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΕΣ ΦΑΣ ΠΡΟΦΙΛ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΔΕΙΚΤΕΣ ΦΛΕΓΜΟΝΗΣ (Τ.Κ.Ε. ΚΑΙ CRP) ΚΑΙ ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΓΟΝΑΤΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΙ ΜΑΛΑΚΑ ΜΟΡΙΑ (ΜΗΝΙΣΚΟΥΣ Κ.Λ.Π.) ΥΠΟΨΙΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΡΗΞΗ ΜΗΝΙΚΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΚΩΣΗ. ΚΑΠΟΙΣ ΦΟΡΕΣ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΣΤΡΟΦΙΚΗ ΚΑΚΩΣΗ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ.
:)

latris mixanis
12/04/2006, 09:38
Ο γιατρός που πήγες μάλλον δεν είχε όρεξη να σε εξετάσει:sick:
Η εξέταση στο πόδι παίρνει κάποια ώρα....
Κοίταξε για χιαστούς,υγρο,έκανες εξετάσεις κλπ???
Καλύτερα να πας σε άλλο γιατρό να σε δει ώστε να κάνεις και την κατάλληλη αγωγή :)

:wave2:

wild_cat/anima
12/04/2006, 09:41
πρόβλημα στους χόνδρους μήπως?

Tigas
12/04/2006, 09:52
Εχω τελειώσει ανωτάτη πρωκτολογική στο πανεπιστήμιο Μενιδίου,
πιστευώ ένα κλύσμα θα λύσει το πρόβλημα σου :wave2:

pantiorix
12/04/2006, 09:55
ΣΟΥ ΠΡΟΤΙΕΝΩ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ Η ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΠΛΕΣ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΕΣ ΦΑΣ ΠΡΟΦΙΛ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΔΕΙΚΤΕΣ ΦΛΕΓΜΟΝΗΣ (Τ.Κ.Ε. ΚΑΙ CRP) ΚΑΙ ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΓΟΝΑΤΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΙ ΜΑΛΑΚΑ ΜΟΡΙΑ (ΜΗΝΙΣΚΟΥΣ Κ.Λ.Π.)
ΦΙΛΕ TATAR ΕΙΜΑΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ,ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΩΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΝ Η ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΝΟΝΤΕ.ΑΛΛΟΙΩΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ........ :bawl: :bawl:

pantiorix
12/04/2006, 09:58
Α! ΤΟ ΞΕΧΑΣΑ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΕΙΑΦΕΡΟΝ:beer: :wave2:

TATAR
12/04/2006, 10:20
ΝΑΙ Ο ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ (Ο.Π.Α.Δ.) ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΣΟΥ. ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΙΔΙΩΤΗ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ Ο.Π.Α.Δ. ( ΤΟ ΚΑΛΟΣ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΡΩΤΩΝΤΑΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΣΟΥ)
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΙ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ

TATAR
12/04/2006, 10:35
ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΤΟΝ ΙΔΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΗΜΟΣΙΟΥΠΑΛΛΗΛΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ Ε.Σ.Υ. ΕΚΕΙ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΟ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΗ (ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΝΑΝΕ ΠΕΝΤΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ)

iLia
12/04/2006, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από TATAR
ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΤΟΝ ΙΔΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΗΜΟΣΙΟΥΠΑΛΛΗΛΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ Ε.Σ.Υ. ΕΚΕΙ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΟ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΗ (ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΝΑΝΕ ΠΕΝΤΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ)

Με δυο λογια....ΑΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ αντιμετωπιση <<<< αυτο μου το ειπε γιατρος!

physio
12/04/2006, 16:21
φιλε διάγνωση εξ αποστάσεως δεν γίνεται αν και φυσικοθεραπευτής νομίζω οτι προηγουμενοι με εχουν καλύψει εαν πονάσ τοποθετησε πάγο για 10λ καθε 3ωρες και καλο ειναι να πας σε χειρουργο ορθοπεδικο αθλητιατρο εαν βρεθεισ Αθηνα στην διαθεση σου

TATAR
12/04/2006, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Με δυο λογια....ΑΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ αντιμετωπιση <<<< αυτο μου το ειπε γιατρος!

1ον ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΣΥ ΑΛΛΑ Ο ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΣΟΥ ΦΟΡΕΑΣ.

2ον ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΥ Ε.Σ.Υ. ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΙ, ( ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΥ Ε.Σ.Υ.) ΜΕ ΜΙΚΡΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΠΛΗΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΡΟΥΤΙΝΑΣ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΑΣ

adam_tsouk
12/04/2006, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Εχω τελειώσει ανωτάτη πρωκτολογική στο πανεπιστήμιο Μενιδίου,
πιστευώ ένα κλύσμα θα λύσει το πρόβλημα σου :wave2:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SUPERMARIO
12/04/2006, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από physio
φιλε διάγνωση εξ αποστάσεως δεν γίνεται αν και φυσικοθεραπευτής νομίζω οτι προηγουμενοι με εχουν καλύψει εαν πονάσ τοποθετησε πάγο για 10λ καθε 3ωρες και καλο ειναι να πας σε χειρουργο ορθοπεδικο αθλητιατρο εαν βρεθεισ Αθηνα στην διαθεση σου
-------------------------------------------------------------



με αλλα λογια για κρυοθεραπεια βαλε ενα ποτηρακι νερο με ενα ξυλακι μεσα στην καταψυξη να παγωσει.οταν το βγαλεις ριξε λιγο νερο να ξεκολλησει απο το ποτηρι ο παγος με το ξυλακι.(σαν παγωτο).για 2 λεπτα κανε κυκλικες κινησεις γυρω απο το σημειο που πονας με διαλειματα ενος λεπτου.(το σκουπιζεις σε καθε διαλειμα καλα με μια πετσετα).θα το κανεις 3 φορες.ο πονος θα φυγει αλλα να πας σε ορθοπεδικο να το δει.οπου πονος=προβλημα.
περαστικα

iLia
12/04/2006, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από TATAR
1ον ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΣΥ ΑΛΛΑ Ο ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΣΟΥ ΦΟΡΕΑΣ.




Γιατι..ο φορεας που τα βρισκει? Εγω τα ακουμπαω καθε διμηνο (για να κλεινω μετα ραντεβου για καλυτερη εξυπηρετηση).

zolotas
12/04/2006, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Eγω τετοιους πονους και στα δυο γονατα ειχα οταν εκανα Καρατε. :

και γω παω ρε φιλε αλλα δεν εχω προμπλεμ....ο ανθρωπος δεν κανει τετοια καταπονηση.....

pantiorix
13/04/2006, 00:47
με αλλα λογια για κρυοθεραπεια βαλε ενα ποτηρακι νερο με ενα ξυλακι μεσα στην καταψυξη να παγωσει.οταν το βγαλεις ριξε λιγο νερο να ξεκολλησει απο το ποτηρι ο παγος με το ξυλακι.(σαν παγωτο).για 2 λεπτα κανε κυκλικες κινησεις γυρω απο το σημειο που πονας με διαλειματα ενος λεπτου.(το σκουπιζεις σε καθε διαλειμα καλα με μια πετσετα).θα το κανεις 3 φορες.ο πονος θα φυγει αλλα να πας σε ορθοπεδικο να το δει.οπου πονος=προβλημα.
thanks supermario,ontos anakoyfistika:)


ΕΙΜΑΙ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ
TATAR KΑΙ ΓΩ ΗΡΑΚΛΕΙΩΤΗΣ ΕΙΜΑΙ,ΘΑ ΚΑΤΕΒΩ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΑΣΧΑ!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!:wave2:

THEOD
13/04/2006, 06:17
Φίλε μου άδικα παιδεύεσαι στο φόρουμ.
Το γόνατο γενικά είναι μια πολύπλοκη και πονεμένη ιστορία...
Είναι μια άρθρωση που δέχεται και στηρίζει το βάρος του σώματος (και σε περίπτωση αθλητικής δραστηριότητας πολύ παραπάνω) και ταυτόχρονα βρίσκεται ανάμεσα στα 2 μακρύτερα οστά του ανθρώπου (μηρός & κνήμη) τα οποία δρώντας ως μοχλοί μεταφέρουν πολλές φορές σε αυτό τεράστιες δυνάμεις....
Οι συνηθέστερες βλάβες είναι κακώσεις ή ρήξη μηνίσκου, έσω ή έξω πλάγιου συνδέσμου, πρόσθιου ή οπίσθιου χιαστού κλπ...
Στην περίπτωσή σου (μιας και δεν αναφέρεις κάκωση) παίζει δυνατά και το σενάριο μιας χονδρομαλάκυνσης επιγονατίδας (και να λείπουν τα αστεία παρακαλώ - έτσι ονομάζεται...), καθώς και μιας πιθανής αρθρίτιδας (δύσκολο όμως μιας και συνήθως εμφανίζεται σε μεγάλες ηλικίες...).
Τις περισσότερες φορές η ίδια η άρθρωση εκδηλώνει την φλεγμονή είτε μαζεύοντας μέσα αίμα (αίμαρθρος) σε περιπτώσεις άμεσης κάκωσης, είτε αντιδραστικά μαζεύοντας αρθρικό υγρό (ύδραρθρος), πράγμα που κάνει πιο δύσκολη την διάγνωση αν πρώτα δεν υποχωρήσουν τα συπτώματα της φλεγμονής....

Όπως και να είναι, η σωστή διάγνωση απαιτεί ακτινολογικό έλεγχο με στατικές και δυναμικές ακτινογραφίες και κυρίως καλή κλινική εξέταση ώστε να εντοπιστούν τυχόν δυσκολίες-μπόσικα στην κίνηση της άρθρωσης με συγκεκριμένες κινήσεις-test, και πολλές φορές επιβάλλεται η χρήση του αρθροσκοπίου προκειμένου να γίνει ορατή η βλάβη και ταυτόχρονα τώρα πια η αντιμετώπισή της (όταν πρόκειται για μερικές αφαιρέσεις μηνίσκων) κλπ.

Όπως καταλαβαίνεις όλα αυτά δεν είναι δυνατόν να διαγνωστούν μέσω αλληλογραφίας. Όπως σου ανέφερα στην αρχή, πάρε 1-2 γνώμες από έμπειρους ορθοπεδικούς και ακολούθησε τις συμβουλές τους.
Αν κάτι δεν καταλάβεις από αυτά που θα σού πουν μην διστάσεις να ρωτήσεις λεπτομέρειες επιμένοντας, καθώς και να ζητήσεις αναλυτική εξήγηση για το τι μέλλει γενέσθαι...Ο οποιοσδήποτε σοβαρός άνθρωπος-γιατρός-επιστήμονας δεν θα στα αρνηθεί....

costas81
13/04/2006, 16:46
ειδες για ποτε πλακωσαν ολοι οι γιατροι?

THEOD
13/04/2006, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
ειδες για ποτε πλακωσαν ολοι οι γιατροι?


Nτεν είμαι γιατρός καρντιά μου.....Το πως τα γνωρίζω αυτά είναι άλλη, μεγάλη, και πονεμένη ιστορία...:wave2:

pantiorix
13/04/2006, 17:31
THEOD thanks man!!!!
τα γονατα ειναι κακος μπελας,ελα ομως που καταλαβα οτι αν δεν τα σκασεις τα τιμημενα τα φραγκα κανεις δε σου δινει σημασια.στο Ε.Σ.Υ. με γραψανε στα @@ τους σε μια 5λεπτη εξεταση και οι ιδιωτικοι θελουν κοντα στα 60ευρα για επισκεψη!!!!!
τεσπα ευχαριστω και παλι και ελπιζω απο βδομαδα που θα ηρεμησω απο φορτο πολυτεχνειου να βρω μια ακρη!

costas81
14/04/2006, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Nτεν είμαι γιατρός καρντιά μου.....Το πως τα γνωρίζω αυτά είναι άλλη, μεγάλη, και πονεμένη ιστορία...:wave2:

Φιλαρακι theod δεν το εγραψα για σενα στην καμια!
Χθες που λες διαβαζα σε περιοδικο για το μοτορι που περιμενεις
Λοιπον λεει για πολυ καλα φρενα πλαισιο σασμαν και αισθηση μηχανης στα υπερ
Στα κατα νωχελικος κινητηρας κατω απο τισ 6,000 παροτι ριξανε πολυ τον κινητηρα του R1 για να κερδισουν σε ροπη δεν τα καταφερανε
Πολυ μεγαλη καταναλωση
Αβολη θεση οδηγησης
Κακη αποκριση γκαζιου
Οχι σταθερη λειτουργια του γκαζιου κινητηρα οταν κινησε με λιγες στροφες και σταθερο γκαζι

Ισως τελικα το fz1 δεν ειναι τοσο καλο οσο το περιμενουμε?

Uriah Heep
14/04/2006, 11:47
[i]ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ Ε.Σ.Υ. ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ!:wave2: [/B]

------------------------------------------------------------------------------------



Το ανέκδοτο του αιώνα στην Ελλάδα ήταν μέχρι τώρα το :
"Έχω εμπιστοσύνη στην ελληνική δικαιοσύνη"!

Καλό πάντως και το δικό σου...

Παρακαλώ τους αξιότιμους κκ mods να το βάλουν "sticky" στα ανέκδοτα...

:beer: :beer: :beer:

Maira
14/04/2006, 11:58
Γιατρός δεν είμαι αλλά έχω χρόνια πρόβλημα και με τα δύο γόνατα.

Δεν τα είχα χτυπήσει όταν άρχησε το πρόβλημα! Ξαφνικά πρείστικαν , όχι και τα δύο ταυτόχρονα, και πόναγαν αφόρητα!

Πήγα σε γιατρούς, εξετάσεις, ακτινογρφίες....

Άλλοι μου έλεγαν χονδροπάθεια, άλλοι υγρό, άλλοι μηνίσκο....

Χάπια και θεραπείες και πάντα λίγο καιρό αργότερα τα ίδια!

Τελικά ένας μπόρεσε και ανακάλυψε τι συνέβαινε!

Γ-Όταν ήσουν μικρή έκανες αθλητισμό?
Ι-Ναι.
Γ-Και τον σταμάτησες έτσι?
Ι-Ναι.
Γ-Οι χιαστοί σου είναι πολύ χαλαροί και μόλις χαλαρώνει και ο τετρακέφαλος αρχίζει το γονατο να παίζει. Αυτό προκαλεί και το πρίξιμο και τον πόνο. Η μόνη λύση είναι να έχεις πάντα δεμένους τετρακέφαλους.


Αυτά είπε και με χαιρέτησε! Από τότε (πάνε 2 χρόνια) δεν είχα πρόβλημα ξανά! Το μόνο που πρέπει να κάνω για την υπόλοιπη ζωή μου, είναι να αθλούμαι!

Σκέψου το λίγο! Δεν ξέρω αν συμπίπτουν τα συμτόματα αλλά επειδή είπες ότι δεν είχες χτυπήσει στο γόνατο! Και το κακό είναι ότι αυτό δεν φαίνεται με εξετάσεις και ακτινογραφίες!

:wave2:

gixxerpap
14/04/2006, 13:11
παντως και στην δικη μου περιπτωση που μαλλον ηταν χονδροπαθεια, οι γιατροι συνεστησαν γυμναστικη για να δεσουν οι τετρακεφαλοι, οι οποιοι καποτε ηταν πολυ γυμνασμενοι και χαλαρωσανε....

Maira
14/04/2006, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
παντως και στην δικη μου περιπτωση που μαλλον ηταν χονδροπαθεια, οι γιατροι συνεστησαν γυμναστικη για να δεσουν οι τετρακεφαλοι, οι οποιοι καποτε ηταν πολυ γυμνασμενοι και χαλαρωσανε....

Για χονδοπάθεια μου είχαν πει κι εμένα αλλά υπήρχε ένα βασικό πρόβλημα! Όταν έκοψα τη γυμναστική για μεγάλο διάστημα, κλείδωνε το γόνατο και σχεδόν γύριζε και μόνο που στεκόμουν!
Πάντως για αυτές τις παθήσεις όλοι στο τέλος γυμναστική σου λένε!!!!!

pantiorix
14/04/2006, 22:46
μπα δε πειστευω να ειναι απο το σταματημα του αθλητισμου γιατι πολυ απλα ποτε δεν τον αρχισα:D
παντως αρχισα παλι τα χαπια για την φλεγμωνη και παει πολυ καλα το γονατο .για να δουμε!!!!!!:uplate: :uplate:

DoctorS
15/04/2006, 07:56
μια φιλικη συμβουλή, αν δεν θελεις σε 10 χρονια να γινεις ο καλυτερος πελατης του κλαδου μου ψαξ'το καλα.......ένα μη καλα αντιμετωπισμενο ορθοπεδικο προβλημα σε νεαρη ηλικια αφηνει γερα κουσουρια για το μελλον, πολλες φορες ακομα και το άμεσο, και είναι κρίμα γιατι είσαι νεος ακομα.......



:wave2:

THEOD
15/04/2006, 08:20
Ο καλά γυμνασμένος τετρακέφαλος (με την παραδοχή ότι δεν υπάρχει βλάβη στον εν συνεχεία επιγονατιδικό σύνδεσμο...), μπορεί να αντιμετωπίσει με επιτυχία την γενικότερη χαλάρωση της άρθρωσης (και όλα τα συμπτώματα που αυτή προκαλεί), συνέπεια παλαιότερης χαλάρωσης-ρήξης άλλων δομικών στοιχείων της άρθρωσης (όπως οι πλάγιοι και οι χιαστοί σύνδεσμοι), αναλαμβάνοντας μέρος της δουλειάς που κανονικά θα έπρεπεπε να κάνουν τα στοιχεία που έχουν πρόβλημα, γιαυτό και πολύ συχνά προτείνεται ως μέσο θεραπείας-μείωσης συμπτωμάτων....

Δεν παύει όμως να είναι βασικά μια συμπτωματική θεραπεία που ουσιαστικά παρακάμπτει το πρόβλημα και δεν το λύνει στην ρίζα του, αν και πολλές φορές είναι το μόνο πράγμα που μπορεί να γίνει (ειδικά σε παλιές βλάβες που δεν μπορούν πλέον να αντιμετωπιστούν χειρουργικά)...

Αφού με την φαρμακευτική αγωγή υποχωρήσουν τα συμπτώματα της φλεγμονής και θα μπορεί να γίνει καλή κλινική αξιολόγηση, μην το αφήνεις έτσι ακόμα και αν δεν σου δημιουργεί πρόβλημα στην καθημερινή ζωή....
Ψάξε να βρείς την πραγματική αιτία του προβλήματος γιατί όπως αναφέρθηκε με το πέρασμα των χρόνων τα πράγματα θα γίνουν πιο δύσκολα...

pantiorix
19/04/2006, 09:09
ΦΙΛΕ THEOD:a23: :a23: :a23: :a23:
ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΣΑ ΓΙΑ ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΕ 30 ΛΕΠΤΑ!!!!!
ΧΟΝΔΡΟΜΑΛΑΚΥΝΣΗ Ή ΑΛΛΙΩΣ ΧΟΝΔΡΟΠΑΘΕΙΑ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΑΣ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΙΟΥ ΚΑΤΙ.
ΤΕΣΠΑ ΜΟΥ ΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΣΕΙ Ο ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΝΑΤΙΔΑ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΑΦΟΥ ΕΚΓΕΝΝΕΤΗΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΚΛΙΣΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΔΙ ΚΑΙ Η ΠΑΘΗΣΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΚΑΙ ΩΣ Η <Η ΧΟΝΔΡΟΠΑΘΕΙΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ>.
ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΗΑΝΚS ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΞΕΦΡΑΣΑΝ ΤΗΝ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ:beer: :beer: :beer:
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

THEOD
19/04/2006, 21:19
:a013: :a013: :a013:




:wave2: :wave2: :wave2:

Akatanomastos
20/04/2006, 05:21
1on DEN PAME KATHOLOU KALA!!!

2on alitheia einai pos ta gonata mporoun na ta <<pioun>>
apo to tipota(sxetika) kai na talaiporise xronia..