PDA

View Full Version : Μείωση γυροσκοπικού (mototriti)



morpheus
12/04/2006, 09:38
Ένας Αμερικάνος ερευνητής, ο Robby Kasten, θέτει επί τάπητος την ιδέα του για ασφαλέστερη οδήγηση της μοτοσικλέτας στις στροφές και για αποτελεσματικότερο φρενάρισμα. Μειώνοντας μέχρι και 80% την γυροσκοπική δύναμη στον εμπρός τροχό, φαίνεται ότι τα πράγματα παίρνουν άλλη τροπή…!


Τα δισκόφρενα γυρνούν με την ίδια φορά που γυρνάει και ο τροχός της μοτοσικλέτας όταν αυτή βρίσκεται σε κίνηση. Έτσι, κατά την είσοδο της μοτοσικλέτας στην στροφή, δημιουργούνται γυροσκοπικές δυνάμεις με αποτέλεσμα η δυνατότητα ενός αναβάτη να πάρει την στροφή γρήγορα, μειώνεται, όσο αυξάνεται η ταχύτητα. Ο Kasten, αλλάζοντας την φορά κύλισης των δισκόφρενων στην αντίθετη φορά, κατάφερε να μειώσει μέχρι και 80% τις γυροσκοπικές δυνάμεις. Με ένα επιπλέον γρανάζι, οι δίσκοι των φρένων περιστρέφονται αντίθετα από τον τροχό και με ταχύτητα 2.7 στροφές γρηγορότερα από αυτόν. Το σύστημα αυτό, σύμφωνα με τον αμερικάνο ερευνητή, επιτρέπει καλύτερη συμπεριφορά του εμπρός συστήματος της μοτοσικλέτας εντός της στροφής και αποδοτικότερο φρενάρισμα. Το σύστημα αυτό βρίσκεται υπό μελέτη και ήδη μια πρωτότυπη μοτοσικλέτα βρίσκεται στην πίστα για δοκιμές.


44482

makis206
12/04/2006, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
Ο Kasten, αλλάζοντας την φορά κύλισης των δισκόφρενων στην αντίθετη φορά, κατάφερε να μειώσει μέχρι και 80% τις γυροσκοπικές δυνάμεις. Με ένα επιπλέον γρανάζι, οι δίσκοι των φρένων περιστρέφονται αντίθετα από τον τροχό και με ταχύτητα 2.7 στροφές γρηγορότερα από αυτόν. Το σύστημα αυτό, σύμφωνα με τον αμερικάνο ερευνητή, επιτρέπει καλύτερη συμπεριφορά του εμπρός συστήματος της μοτοσικλέτας εντός της στροφής και αποδοτικότερο φρενάρισμα.

:eyepop: :eyepop:

:a23: :a23: :a23:



:beer: :beer:

mystique
12/04/2006, 09:59
les? :rolleyes:

pote tha valoun koubaki pou tha grafei "auto-pilot" ?
e? pote?:D

makis206
12/04/2006, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mystique
pote tha valoun koubaki pou tha grafei "auto-pilot" ?
e? pote?:D

Μη σώσουν και το βάλουν !

Σιγά που θα αφήνω εγώ τη μηχανή μου να μου την οδηγάει ο κάθε αυτόματος πιλότος και να μου παίρνει όλη την απόλαυση !:winka:

Προτιμώ τον εαυτό μου κι ας είμαι μάνιουαλ ! :lol: :lol:


:beer: :beer:

ktm640lc4
12/04/2006, 15:10
Kαι αν χρειαστει να φρεναρω μεσα στην στροφη αφου οι δισκοι δεν θα γυρνανε τοσο γρηγορα το φαινομενο αυτο θα ειναι μεταβαλομενο? Απο 80% στα 50% και παει λεγοντας στο φρεναρισμα?

Δεν εχω καταλαβει. Αλλα πολυ καλη ιδεα φαινεται.

:eyepop:

Θάνος
12/04/2006, 15:30
Το γυροσκοπικό εκτός από το να στρίβεις τη μηχανή λειτουργεί και αντίστροφα. Κρατάει τη μηχανή σταθερή, γι'αυτό και όσο πιο γρήγορα πηγαίνει τόσο μεγαλύτερες δυνάμεις χρειάζονται για να τη στρίψεις.

Με το σύστημα αυτό βλέπω να πατάς σε ανωμαλία του δρόμου με 200 και να κάνεις 3 φορές την προσευχή σου... Απορώ ποιος ο λόγος να προσπαθήσεις να αφαιρέσεις μία ιδιότητα που μόνο χρήσιμη μου φαίνεται ότι είναι...

Δε Μπάνε να ψήσουνε κανένα μπιφτέκι οι αμερικάνοι και ν'αφήσουν τις έρευνες για κανέναν άλλο...

idi
12/04/2006, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Δε Μπάνε να ψήσουνε κανένα μπιφτέκι οι αμερικάνοι και ν'αφήσουν τις έρευνες για κανέναν άλλο...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


κανανε 2006 μετα Χριστο.... χρονια να φτιαξουν.... HARLEY!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ktm640lc4
12/04/2006, 15:39
Λεφας δεν λεγοταν???

Ενα αντιστοιχο συστημα που δουλευε αν δεν κανω λαθος.

Θάνος
12/04/2006, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Λεφας δεν λεγοταν???

Ενα αντιστοιχο συστημα που δουλευε αν δεν κανω λαθος.

Ειλικρινά θα σε γελάσω...

Αλλά το όλο concept μου ακούγεται εντελώς χαζό για τη χρήση αυτή...

Άμα θέλεις να στρίβεις με λιγότερη δύναμη, βάλε υποβοήθηση στο τιμόνι.

Δεν μειώνεις τις δυνάμεις που κρατάνε τη μηχανή όρθια στα πολλά γιατί μετά θα στρίβεις μεν πιο εύκολα αλλά θα θέλεις βοηθητικές ρόδες για να μείνεις στη σέλα!

Θάνος
12/04/2006, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


κανανε 2006 μετα Χριστο.... χρονια να φτιαξουν.... HARLEY!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ε βέβαια δεν είναι να απορείς γιατί αυτή η έρευνα ξεκίνησε στην αμερική...

Έχω 400 κιλά μασίφ σίδερο χάρλει και θέλω να τη στρίψω... τι φταίει και δεν μπορώ;

ktm640lc4
12/04/2006, 15:51
Παιδια δεν θυμαμαι καλα αλλα τον ειχα δει και προσφατα στο μοτο σε ενα σημειο δεν θυμαμαι παλι.

Ο Λεφας ειχε φτιαξει ενα συστημα που δουλευε και εκανε αυτο ακριβως. Αυτο που θυμαμαι καλα ειναι οτι στους 2 τροχους που το πρωτοειδα πριν παρα πολλα χρονια με σχεδον φαγομενα λαστιχα και τελειωμενες αναρτησεις το μηχανακι εστριβε λες και ηταν αγωνιστικο!!!!!. Ετσι εγραφαν τουλαχιστον στους 2 τροχους.

Ο Λεφας εχει πεθανει. Αν θυμαμαι καλα ηταν φιλος με εναν Αγγλο. john britten αν δεν κανω παλι λαθος. Τρομεροι μηχανικοι και οι 2.

Κριμα για τον Λεφα που γεννηθηκε στην πιο ηλιθια χωρα του πλανητη και το συστημα του δεν προχωρησε ποτε.

sonic22
12/04/2006, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Ο Λεφας ειχε φτιαξει ενα συστημα που δουλευε και εκανε αυτο ακριβως.
o lefas vasika eixe ftiajei ena sistima sto opoio o troxos estrive anejartita apo ta kalamia (anartiseis)...

to timoni dld estrive ton troxo enw ta kalamia paremenan stin thesi tous paralila me to plaisio...

auto eixe san sinepeia ton diaxwrismo tou sistimatos dieuthinis apo to sistima anartisis... me ta opoia pleonektimata sinepagete auto...

to parapanw sistima exei na kanei kathara me to giroskopiko fainomeno..

alla apo tin stigmi pou exoume I4 kinitires ti to paideuoume?
oi theovaroi strafaloi kanoun tetoio giroskopiko pou otidipote allo panw stin mixani ipovathmizete se koudounistra...

thander
12/04/2006, 17:39
ΝεοΖηλανδός ο Britten

morpheus
13/04/2006, 08:46
Εγώ το κατάλαβα λίγο διαφορετικά...

Αν σκοπός είναι να μειωθεί η "μη αναρτώμενη μάζα" και θεωρώντας σαν μη αναρτώμενη μάζα αυτή που πραγματικά υπάρχει λόγω των εξαρτημάτων του μπροστινού τροχού ΣΥΝ την αδρανειακή μάζα (που αποκτά ο τροχός λόγω του γυροσκοπικού αναλογικά με την ταχύτητα περιστροφής), τότε νομίζω ότι θα έχει επιτυχία τουλάχιστον στην συμπεριφορά (φρενάρισμα, κλίση, επιτάχυνση, ανωμαλίες οδοστρώματος), δηλαδή σε όλες τις αλλαγές διεύθυνσης+ταχύτητας κίνησης.

ktm640lc4
13/04/2006, 08:56
βεβαια απο την αλλη και η yamaha gts οταν ειχε βγει ελεγαν διαφορα.

Τελικα δεν περπατησε το συστημα. Μονο αυτη βγηκε με ανεξαρτητο συστημα μπροστα.

Παντως κατα κει δεν βλεπω να γινεται τιποτα. Ισως επειδη απλα δεν χρειαζεται. Ποιος ξερει. Το μελλον θα δειξει.

sonic22
13/04/2006, 10:13
asxeto... an ta diskofrena girizoun anapoda apo prin den tha prepei na allajoume kai tin plevra pou vriskontai oi daganes?
:confused:

ktm640lc4
13/04/2006, 10:16
ελα ντε.

προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω πως δουλευει στο φρεναρισμα αυτο το πραγμα.

αλλα απο την αλλη θα μου πεις αν καταλαβαινες θα ησουν μηχανικος....:smokin:

sapila racing
13/04/2006, 11:00
Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ
http://www.reverserotatingrotors.com/

Το site είναι της πλάκας, όπως και το concept.

Μην μπερδεύετε την προσπάθεια του Λέφα και όλων των άλλων πριν και μετά απο αυτόν, να ξεχωρίσουν την διεύθυνση από την ανάρτηση από αυτο το concept.

Είναι άσχετα μεταξύ τους.

Ενα μηχανάκι που όταν κινείται με 200 μπορεί να αλλάξει κατεύθυνση με ελάχιστη δύναμη στο τιμόνι θα είναι πολύ επικίνδυνο κατά την γνώμη μου!

Με την ευκαιρία το Britten είχε πηρούνι girder.....
Και του Λέφα είχε ψαλίδι και όχι καλάμια (αλα tesi).....μην λέτε αλλα αντ' άλλων....

Αν θέλετε να δείτε εναλλακτικά μπροστινά και πως λειτουργεί γενικώς η μπροστινή ανάρτηση www.tonyfoale.com

Το λινκ το έχω ξαναβάλει παλιά, το έχει ξαναβάλει κι άλλος (δεν θυμάμαι ποιος)....

ktm640lc4
13/04/2006, 11:11
Εγω δεν ειπα οτι το συστημα του britten ηταν ιδιο με του λεφα.

Καμια σχεση δεν εχουν. Απλα εγραψα οτι ηταν φιλοι.

Ο Λεφας ομως νομιζω οτι προσπαθησε να κανει το ιδιο πραγμα με αλλο τροπο. Πιο σωστο.

Οταν διαχωρισεις διευθυνση και αναρτηση το μηχανακι στριβει καλυτερα πιστευω, ή τουλαχιστον πιστευε ο Λεφας.

ktm640lc4
13/04/2006, 11:16
Προσωπικα τον Λεφα τον ανεφερα επειδη υπαρχουν και αλλοι που εχουν κανει ουσιαστικες δουλειες πανω στο μπροστινο συστημα και οχι χαζομαρες οπως και εσυ γραφεις για το συστημα με τα δισκοφρενα.

Δεν ειμαι μηχανικος δεν ξερω. Απο κοινη λογικη μιλαω. Ευχαριστως να διαβασω ομως και να μαθω. Open mind.

sapila racing
13/04/2006, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Εγω δεν ειπα οτι το συστημα του britten ηταν ιδιο με του λεφα.

Καμια σχεση δεν εχουν. Απλα εγραψα οτι ηταν φιλοι.

Ο Λεφας ομως νομιζω οτι προσπαθησε να κανει το ιδιο πραγμα με αλλο τροπο. Πιο σωστο.

Οταν διαχωρισεις διευθυνση και αναρτηση το μηχανακι στριβει καλυτερα πιστευω, ή τουλαχιστον πιστευε ο Λεφας.

ΟΚ το ξαναλέω,

Το σχέδιο του Λέφα, όπως και του neracar, και του Bimota Tesi και του Hossack (BMW Telelever), και του Yamaha GTS, και άλλα πολλά, δεν έχει απολύτως καμμία σχέση με την μείωση του γυροσκοπικού φαινομένου.
Ολα τα παραπάνω σχέδια έχουν σαν σκοπό την διατήρηση της γεωμετρίας της μοτοσυκλέτας.
Το αν στρίβει καλύτερα η όχι, είναι πολύ μεγάλη συζήτηση.
Η εύκολη απάντηση είναι ότι δεν στρίβει καλύτερα, αλλιώς το Elf θα είχε τουλάχιστον τερματίσει σε κάποια καλή θέση τόσα χρόνι απου έτρεχε...αλλά και πάλι, αλλό οι αγώνες κι άλλο η οδήγηση στο δρόμο.

Το λινκ που έβαλα πιο πάνω είναι θησαυρός, γιατί δεν πας να το δείς?

ktm640lc4
13/04/2006, 12:58
εφυγα.

:wave2:

IKE
21/04/2006, 22:52
Το σύστημα εκ πρώτης όψεως μου φαίνεται πατάτα και εμένα, εκτός απο το να μειώνει τη στροφορμή του τροχού που δεν βλέπω ποιο είναι το κέρδος (ο Buell προσπαθεί να την αυξήσει) θα έχει αρκετά προβλήματα με την αντοχή των γραναζιών υποπολλαπλασιασμού.

Το σύστημα αυτό δεν έχει σχέση ούτε με το σύστημα του Λέφα ούτε με του Britten.

Το site του Tony Foale (νομίζω εγω το είχα ποστάρει πιο παλιά) είναι πολύ καλό και ακόμα καλύτερο είναι το (λίγο τσιμπιμένο σε τιμή) βιβλίο του.Ρίχτε μια ματιά.

AXL954
24/04/2006, 21:35
Σκέψου τώρα και ενω τρέχεις με 200 (για να γίνω τρομακτικός) να σπάσει κανένα δόντι από το γρανάζι που περιστρέφει τα δισκόφρενα :eyepop:
Δύο τινά θα γίνουν: α) θα μπλοκάρει το μπροστινό και θα πας να συναντήσεις τον δημιουργό σου
β) θα μείνεις χωρίς μπροστινά φρένα και θα πάς να συναντήσεις τον δημιουργό σου.
Την συνάντηση πάντως δεν την γλυτώνεις....