PDA

View Full Version : ρυθμιση μηχανικού μειγματοδότη



dukeandthecity
12/04/2006, 15:06
Μετά απο ενδελεχή έρευνα και απρόσκοπτη ανάγνωση των παρακάτω διαφωτιστικότατων ιστοχώρων

http://www.motocross.com/motoprof/moto/mcycle/carb101/carb101.html

http://library.techlink.gr/2t/article.asp?mag=3&issue=225&article=5445

μου γεννήθηκαν δυο ερωτήματα

1) Υπάρχει τρόπος (εμπειρικός) υπολογισμού των στροφών σε μοτοσακό που δεν έχουν στροφόμετρο ?
2) Επηρεάζει η ρύθμιση των βαλβίδων την σωστή τροφοδοσία του μοτέρ με μείγμα ? Προφανώς η αρρύθμιστη βαλβίδα εισαγωγής μεταβάλει την ποσότητα του αέρα στο θάλαμο καύσης και κατά συνέπεια την αναλογία του μείγματος, αλλά πόσο ?


ανταλλαγές γνώσεων με υλικά αγαθά ΓΙΝΟΝΤΑΙ δεκτές.

stefanos
12/04/2006, 15:18
1. υπάρχουν στροφόμετρα για όλους τους κινητήρες. Εχω ένα χρησιμότατο που έχει και λαμπα για ρυθμιση δυναμικού αβανς και παίρνει σήμα απο το μπουζοκαλώδιο.

2. Αν είναι αρύθμιστες επηρεάζει μέχρι μη λειτουργία του κινητήρα σε περίπτωση που μένει ανοιχτή.
Τωρα να το ψάχνει παραπάνω δεν έχει νόημα, όπως δεν έχει και νόημα να την ψάχνεις μέσα στα όρια του κατασκευαστή.

dukeandthecity
12/04/2006, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
1. υπάρχουν στροφόμετρα για όλους τους κινητήρες. Εχω ένα χρησιμότατο που έχει και λαμπα για ρυθμιση δυναμικού αβανς και παίρνει σήμα απο το μπουζοκαλώδιο.

2. Αν είναι αρύθμιστες επηρεάζει μέχρι μη λειτουργία του κινητήρα σε περίπτωση που μένει ανοιχτή.
Τωρα να το ψάχνει παραπάνω δεν έχει νόημα, όπως δεν έχει και νόημα να την ψάχνεις μέσα στα όρια του κατασκευαστή.

1) Να βρώ στροφομετρο δηλαδή? Δεν υπαρχει εμπειρικός τρόπος ?

2) Thanks για ακομα μια φορά. :beer:

sapila racing
12/04/2006, 15:43
Ο stefanos καλά τα είπε!

Τώρα αν θέλεις να ξέρεις τις στροφές του κινητήρα χωρίς στροφόμετρο θα πρέπει να κάνεις μερικούς υπολογισμούς...και να στηριχτείς στο κοντέρ.

Θα πρέπει να υπολογίσεις την συνολική σχέση μετάδοσης (πρωτεύουσα και δευτερεύουσα) σε κάθε σχέση, η εν πάσει περιπτώσει στην σχέση (ταχύτητα κιβωτίου δηλαδή) στην οποία θέλεις να ξέρεις τις στροφές σε σχέση με την ταχύτητα (ταχύτητα κοντέρ) σου.

Στην τελική σχέση θα βάλεις και την περίμετρο του ελαστικού και θα φτιάξεις ενα πινακάκι για το μηχανάκι σου βασει του οποίου θα ξέρεις με 1,2,3,4,5,6η ταχύτητα πόσες στροφές έχεις στα τάδε χιλιόμετρα ανά ώρα.

sapila racing
12/04/2006, 15:48
Επειδή μπορεί να μπερδευτείς :eek: :eek:

Πάρε αυτό το excel που σου στέλνω (είναι για hornet 900)
και βάλε τις σχέσεις μετάδοσης που έχει το μηχανάκι σου σε κάθε σχέση, και την ΔΙΑΜΕΤΡΟ του πίσω ελαστικού (η του εμπρος αν έχεις Solex :rotflmao: :lol: ) ΣΕ ΙΝΤΣΕΣ (2,54 cm η κάθε μια), και τα δόντια των γρανάζιών μπρος-πίσω.

Θα σου βγάλει αυτό που θέλεις.....και ακόμα παραπάνω.

Μετά αν θές με κερνάς μια :beer:



edit : Φυσικά το αρχείο το ξέχασα και δεν μπαίνει σ αυτό το ποστ, οπότε κοίτα παρακάτω...

dukeandthecity
12/04/2006, 15:56
οπα σαπίλα!!!! παρεξήγησης !!!


Τις στροφές δεν τις θέλω για την οδήγηση.

Τις θέλω για ρυθμιση του καρμπ.

sapila racing
12/04/2006, 16:01
......

Σκ^%$τα

Δεν αφήνει αρχείο excel στα attachment....

Στείλε μου με πμ το email σου να σου το στείλω.

Κι αφού είσαι Θεσσαλονίκη μου στέλνεις μετά εσύ τις
:beer:


:lol: :lol:

sapila racing
12/04/2006, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
οπα σαπίλα!!!! παρεξήγησης !!!


Τις στροφές δεν τις θέλω για την οδήγηση.

Τις θέλω για ρυθμιση του καρμπ.

Χμμμ.....

Λοιπόν το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένας κυλιόμενος διάδρομος. Θα βάλεις πάνω το μηχανάκι και ........:rotflmao:

Αστο ξεφύγαμε.....:lol:

sonic22
12/04/2006, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
τις στροφές δεν τις θέλω για την οδήγηση.
Τις θέλω για ρυθμιση του καρμπ. mias kai exw mia atipi asilia logo stratiotikou...:D as to ekmetaleutw...

kai pws tha rithmiseis carb ore astifile se stationery run?
den prepei na siberilaveis kai to zori (fortio) pou tha prepei na travijei enas kinitiras? se mia anifora p.x...

fisika tha borouses na pareis times kai na sigrineis meta kai analogos tis times tou "statikou" na vgaleis times dromou...

tespa... pare ena strofometro... einai pamfthina!!

:beer: :wave2: :beer:

dukeandthecity
13/04/2006, 10:49
για να ρeθμeσeς το καρμπ στο ρελαντe δεν χρeαζετε φορτeο ο κeνeτeρας :D

sonic22
13/04/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
για να ρeθμeσeς το καρμπ στο ρελαντe δεν χρeαζετε φορτeο ο κeνeτeρας :D μα ουτε και στροφομετρο θες...:D

OldMan
13/04/2006, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
ανταλλαγές γνώσεων με υλικά αγαθά ΓΙΝΟΝΤΑΙ δεκτές.

Χέρι - χέρι ...!!!

:mad: :D :mad:

dukeandthecity
13/04/2006, 12:33
Δηλωσε υποψηφιοτητα ο Καρατζαφερης για δημαρχος Θεσσαλονικης και μερικοι εκδηλώθηκαν:D :D


παππου κανονισε... εκανα αυτοκολλητα με αρακα, με φασολακια, με παπια πορτοκάλι και μειώνεται δραματικά η ποσότητα

sub_zero
13/04/2006, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Χμμμ.....

Λοιπόν το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένας κυλιόμενος διάδρομος. Θα βάλεις πάνω το μηχανάκι και ........:rotflmao:

Αστο ξεφύγαμε.....:lol:


ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑααααααααααααααααα.. ..

Γεια σου ρε sappila!!!!!!!....

O ανθρωπος το μηχανάκι θέλει να ρυθμίσει... βεβαια θα μου πεις... μπορεί να βάλει την κοπέλα του να οδηγεί και να κρεμαστει απο κάτω για να κάνει τις ρυθμίσεις....

Σα να το βλέπω μπροστά μου....

Στην εθνική οδό:

- Αγαπη μου... μπορείς σε παρακαλώ να μήν αλλάζεις ταχύτητες γιατι μου χαλάς τους υπολογισμούς Γ@ΜΩ το κερατό ΜΟΥ?!?!?!


:a22: :a22: :a22: :a22:

οι :beer: "κομένες" γιατι όταν πίνεις μπερδεύεσαι....

dirtbird
13/04/2006, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
Μετά απο ενδελεχή έρευνα και απρόσκοπτη ανάγνωση των παρακάτω διαφωτιστικότατων ιστοχώρων

http://www.motocross.com/motoprof/moto/mcycle/carb101/carb101.html

http://library.techlink.gr/2t/article.asp?mag=3&issue=225&article=5445

μου γεννήθηκαν δυο ερωτήματα

1) Υπάρχει τρόπος (εμπειρικός) υπολογισμού των στροφών σε μοτοσακό που δεν έχουν στροφόμετρο ?
2) Επηρεάζει η ρύθμιση των βαλβίδων την σωστή τροφοδοσία του μοτέρ με μείγμα ? Προφανώς η αρρύθμιστη βαλβίδα εισαγωγής μεταβάλει την ποσότητα του αέρα στο θάλαμο καύσης και κατά συνέπεια την αναλογία του μείγματος, αλλά πόσο ?


ανταλλαγές γνώσεων με υλικά αγαθά ΓΙΝΟΝΤΑΙ δεκτές.

Λοιπόν για να απαντήσω στα γρήγορα τα ερωτήματα σου

1)Ναι
και
2)Ναι
:rotflmao: :rotflmao:

Γιατί καλέ μας άνθρωπε δεν μας λες τι ακριβώς θέλεις να κάνεις (και πάνω σε τι) μπας και σου δώσουμε καμιά ιδέα?

Μηχανικός μειγματοδότης .... ο εξαεριωτήρας?:nono: :nono:

:wave2:

dukeandthecity
13/04/2006, 13:31
μηχανικός μειγματοδότης.

Τι θέλω να κάνω:

το μανουαλ λέει για ρυθμιση καρμπ.

ζεστό μοτερ. ρελαντί 3000 στροφές. πειραγμα τις βίδας μειγματος μέχρι να βρεις το μεγαλύτερο ρελαντί.

Πως να ξέρω οτι ειμαι στις 3000 στροφες (εστω και περίπου) για να πειράξω την βίδα ?

Και αντε δεν δινουμε και πολύ σημασία στο νούμερο 3000. Το μοτερ εχει καινουριο πιστονι-ελατήρια-κυλινδρο κλπ. Μ@λακία δεν θα ήταν (αστρωτο) να ανεβαζει ας πούμε στο περίπου 4000 και 5000 στροφές για να ρυθμίσω το καρμπ.

(που σημειωτέων μιας και ειμαι σκράπας η ρύθμιση του δεν θα μου πάρει ακριβώς 5 λεπτα, για να πεις οτι δεν πειραζει για λίγο το μοτερ να δουλέψει στις 5000)

stefanos
13/04/2006, 14:25
Βάλε παλικάρι μου την βίδα της βενζίνης (εδω μου διαφεύγει η ορθή όπως πάντα ονομασία της βίδας) 2 με 2.5 στροφές απο τέρμα βιδωμένη (απαλά βιδωνουμε), και μετά βρες ενα σωστό ρελαντί με το αυτί και τέρμα, παπί είναι.

dirtbird
13/04/2006, 14:40
Κάποια φάβα έχει ο λάκκος, 3000σαλ ρελαντί?
Τι είναι μοτέρ μοντελισμού?

dirtbird
13/04/2006, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Βάλε παλικάρι μου την βίδα της βενζίνης (εδω μου διαφεύγει η ορθή όπως πάντα ονομασία της βίδας) 2 με 2.5 στροφές απο τέρμα βιδωμένη (απαλά βιδωνουμε), και μετά βρες ενα σωστό ρελαντί με το αυτί και τέρμα, παπί είναι.

Εσένα πολλά σε διαφεύγουν.
Όπως ..................λάδια (ποιός ξέρει πόσους έχεις πάρει στο λαιμό σου)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stefanos
13/04/2006, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εσένα πολλά σε διαφεύγουν.
Όπως ..................λάδια (ποιός ξέρει πόσους έχεις πάρει στο λαιμό σου)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δεν με διαφεύγουν.Παλαιά με είχαν διαφύγει αλλά τα συνέλαβα με κόκκινη σηλικόνη για σόμπες.

sonic22
13/04/2006, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ποιός ξέρει πόσους έχεις πάρει στο λαιμό σου mas exei katastrepsei o alitis...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

pados otan leei relandi enoei rithmisi tis vidas tou aera tou relandi... ara swsta oi 3000rpm...

(asilia aasilia asilia nia nia nia nia... :p :p )

dirtbird
13/04/2006, 15:09
Ώρα να την κάνω. . . . . . . . . . . .

OldMan
13/04/2006, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
(asilia aasilia asilia nia nia nia nia... :p :p )

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: