PDA

View Full Version : Μετά τη σύγκρουση



arisp
12/04/2006, 20:47
Καλησπέρα σε όλους,

την Παρασκευή το μεσημέρι είχα ένα τροχαίο. Έπεσα πάνω σε έναν παππού (82 ετών), με περίπου 50χλμ /ω, που παραβίασε στοπ. Σώθηκα λόγω του εξοπλισμού (κράνος+μπουφάν)και της τύχης ή του Θεού όπως θέλει το λέει κανείς. Νοιώθω ακόμη καταπόνηση στο σώμα αλλά δεν είχα σπασίματα.
Η μηχανή βγήκε άχρηστη.
Θα ήθελα όποιος είχε παρόμοια εμπειρία να μοιραστεί τις απόψεις του μαζί μου.


Να είστε όλοι καλά,

πάντα όρθιοι και με πολλή προσοχή παιδιά και πάντα εξοπλισμένοι


Ύ.Γ. Δεν είναι η πρώτη φορά που πέφτω αλλά είναι η πιο σοβαρή και δεν μπορώ να πω πως ακόμη το έχω ξεπεράσει.

zolotas
12/04/2006, 20:54
οχι ρε ..ουστη .......αυτα ειναι τα χαζα ,......περαστικα φιλε και καλο κουραγιο :smilea:

SUPERMARIO
12/04/2006, 20:59
μετα απο το ατυχημα φιλε μου θα χρειαστει αλλου ειδους εξοπλισμος.
1.υπομονη
2.γερα νευρα
3.ηρεμια
4...και ενας καλος δικηγορος.



-εσυ να εισαι καλα:wave2:

H.A.Balafoutre
12/04/2006, 22:53
Κρίμα ρε γμτ.


Περαστικά και σιδερένιος.

pantiorix
13/04/2006, 01:23
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΚΟΥΣΟΥΡΙ ΤΟ ΣΟΚ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΟΔΗΓΑ ΜΗΧΑΝΗ ΣΥΝΤΟΜΑ.
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ!!!!!!:wave2:

tati
13/04/2006, 07:18
Περαστικά σου πρώτα απ΄όλα και σιδερένιος. Και εγώ τώρα αναρώνω απο τροχαίο στο οποίο στάθηκα υπερβολικά τυχερή, το κράνος έσωσε την κατάσταση..Απο κει και πέρα θέλει καλή ψυχολογία και δεν θέλει φόβο οταν θα ξανακαβαλήσεις..Περαστικά σου..:wave2:

makis206
13/04/2006, 07:31
Περαστικά και σιδερένιος !

Ας είναι το τελευταίο ατύχημα αυτό... και για σένα και για όλους.!

:beer: :beer:

:wave2:

Maira
13/04/2006, 08:06
Περαστικά και υπομονή από δω και πέρα! Είχα ένα ατύχημα πριν 2 χρόνια με παραβίαση στοπ και βγάλαμε άκρη πριν λίγες μέρες! Θα χρειαστείς σίγουρα έναν καλό δικηγόρο!

Αφού είσαι καλά τα άλλα είναι λεπτομέρειες!!!

Όσο για το σοκ, προσπάθησε να αποβάλεις τον φόβο όσο πιο γρήγορα μπορείς. Δεν είναι ο καλύτερος σύμβουλος!!!!!!

Ανέβα ξανά σε μηχανή όταν νοιώσεις έτοιμος!!!!!

:wave2: :wave2:

Tropeas
13/04/2006, 09:19
Περαστικά σου , σιδερένιος,
και ότι βγήκες ανέπαφος να το εκτιμήσεις και να πράξεις δεόντως (είτε έφταιγες είτε όχι) στην περαιτέρω οδήγηση... ;)

Α.Ήρθε τροχαία? έκανε καταγραφή?
Β.Ήρθε ανακριτικό? εσύ πήγες με τραυματισμό σε κάποιο νοσοκομείο?
Γ.Έχεις νομική ασφάλεια? έξτρα δικηγόρο που να το βάλεις?
Δ.Ο οδηγός που σε χτύπησε σου έχει κάνει θετική δήλωση? έχει αποδεχτεί την ευθύνη?
Ε.Ο οδηγός που σε χτύπησε έχει δίπλωμα?
έχει νόμιμα δίπλωμα? ασφάλεια έχει? (βλέπε 82 χρονών ...)
( +edited: ) στ.Έκαναν (αν ήρθαν) οι αστυνομικοί αλκοτέστ στον οδηγό?

Πες τα παραπάνω να σου πούμε λεπτομέρειες, αν θες να προτείνουμε δικηγόρο σφυράς...;)

Όλα καλά απο δω και πέρα υπομονή και επιμονή...

(γμτ με αυτούς τους ηλικιωμένους, για το μόνο που μπορείς να τους κατηγορήσεις είναι που "επιμένουν" να οδηγάνε αγνοόντας τον κίνδυνο για τους άλλους με τα μειωμένα τους αντανακλαστικά)

koutroulis
13/04/2006, 09:23
Περαστικά σου και καλά ξεμπερδέματα!


:wave2:

sapila racing
13/04/2006, 09:31
Φίλε καλό κουράγιο.
Το σημαντικό είναι ότι είσαι ΟΚ.

Τώρα υπομονή......

Οι πληροφορίες που ρωτάει ο Tropeas είναι σημαντικές!

FestoNero
13/04/2006, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Περαστικά σου , σιδερένιος,
και ότι βγήκες ανέπαφος να το εκτιμήσεις και να πράξεις δεόντως (είτε έφταιγες είτε όχι) στην περαιτέρω οδήγηση... ;)
...
Οπως τα ειπε ο φιλος Τροπεας..
Απλα να προσθεσω οτι εσυ πρεπει να προβεις σε ολες τις νομιμες διαδικασιες ωστε να εισαι εξασφαλισμενος..
ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΙΣ χωρις να γινει καταγραφη, προσεξε τι γραφει ο αστυνομικος ωστε να ανταποκρινεται στην αληθεια, σημειωσε ονοματα απο τυχον μαρτυρες.
Καλεσε τον ασφαλιστη σου και πες του να τσακιστει να ερθει..
Αν διαβασεις το Υπο-φορουμ "Καθημερινες Ιστοριες" θα δεις οτι καποιοι δεν τα κανανε αυτα, και βασιστηκανε μονο σε θετικη/αρνητικη δηλωση..
Ομως ο υπαιτιος πηγε μετα και αλλαξε τη δηλωση του και χρειαστηκε δικαστηριο για να λυθει το θεμα..
Η θετικη/αρνητικη δηλωση ΑΛΛΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ, απλα πας στην ασφαλιστικη σου και αναθεωρεις.
ΑΝ ΟΜΩΣ εχει καταγραφει -ΣΩΣΤΑ- το περιστατικο απο τη τροχαια, και υπαρχουν και μαρτυρες εισαι περισσοτερο καλυμενος.
:wave2:
Περαστικα απο μενα, και ελπιζω να ξανακαβαλησεις μηχανη. ΜΗΝ βιαστεις ομως, παρ'το χαλαρα.

ΥΓ: Τι μηχανη ηταν;:(

ΥΓ2: Κανενα STICKY να καναμε, με τη σωστη διαδικασια που πρεπει να ακολουθουμε σε τετοιες περιπτωσεις..:yuck:

Kizoku
13/04/2006, 10:04
Έχουν δίκιο όλα τα παιδιά που σου λένε να προσέξεις τα περί καταγραφής του ατυχήματος.
Πρόσεχε γιατί και εγώ πήγα να την πατήσω έτσι αλλά ευτυχώς ήταν πασιφανές ποιος έφταιγε οπότε δικαιώθηκα χωρίς δικαστήρια.

Μαλ.....ιες θα συμβαίνουν πάντα δυστυχώς.

Κατά τα άλλα αφού είσαι γερός μην σε νοιάζει τίποτα άλλο!!!
:sun:

arisp
13/04/2006, 11:53
Καλημέρα παιδιά,

πραγματικά εντυπωσιάστηκα από την ανταπόκριση σας. όλα αυτά που είπε ο τροπεας λίγο πολύ έχουν γίνει. ο παππούς μέχρι στιγμής είναι πολύ οκ. θα σας στείλω αναλυτικό ποστ αργότερα. Σας γράφω από internet cafe, είμαι εκτός Αθηνών (έχω φέρει 5μερη το σχολέιο μου στην Μύκονο, είμαι εκπαιδευτικός). Παρότι πόναγα είπα να έρθω και για να μη χάσουν τα παιδιά την εκδρομή και για να αλλάξω εικόνες. Απλά ένοιωθα την ανάγκη να επικοινωνήσω με ανθρώπους που καταλαβαίνουν και μπορούν να δώσουν και κάποιες συμβουλές.
Αν έχει να προσθέσει κανείς μέχρι αύριο κάτι τεχνικό γιατί θα δώσω κατάθεση. Δεν σκοπεύω να ζητήσω ποινική δίωξη του παππού. Αυτό δεν ξέρω αν θα δημιουργήσει πρόβλημα στο μέλλον.

Εμένα πάντως δεν μου κάναν αλκοτέστ αλλά έδωσα αίμα στο νοσοκομείο.

Θα ξανακαβαλήσω, δεν έχω τέτοιο φόβο. Απλά είναι τρομερό πόσο έυκολα μπορεί να αλλάξει η ζωή σου από το τίποτα.

Να στε και όλοι καλά και θα τα ξαναπούμε

Άρης

SUPERMARIO
13/04/2006, 20:02
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από arisp
[B]
Αν έχει να προσθέσει κανείς μέχρι αύριο κάτι τεχνικό γιατί θα δώσω κατάθεση. Δεν σκοπεύω να ζητήσω ποινική δίωξη του παππού. Αυτό δεν ξέρω αν θα δημιουργήσει πρόβλημα στο μέλλον.
-------------------------------------------------------------------------


τιιιιιιιιιιιι;;;;; μην κανεις το λαθος και ΔΕΝ ζητησεις ποινικη διωξη.


-ζητας ποινικη διωξη.πας στο δικαστηριο και αν εχεις δικαιωθει μεχρι τοτε απο την ασφαλιστικη του απλα αποσυρεις τις κατηγοριες εκεινη την ωρα.ειναι καθαρα τυπικο το θεμα για να εισαι καλυμμενος εσυ...ΡΩΤΑ ΔΙΚΗΓΟΡΟΟΟΟ μην κανεις κινησεις μονος σου.

τι θυμηθηκα με την εκδρομη τωρα:beer: :a33: :a51: :a04: :hypnotize :uplate: :smokin:

Alx 84
14/04/2006, 10:59
Περαστικά σου.