PDA

View Full Version : Ατύχημα 12/04/06



Maira
13/04/2006, 08:01
Χτες το μεσημέρι, καθώς γυρνούσα από δουλειά και ανέβαινα τον Κηφισό, στο σημείο που είναι η έξοδος-γέφυρα για Κόρινθο.......

Ατύχημα! Ένα αμάξι στην άκρη, κανα δυο περιπολικά και μια μηχανή ακουμπισμένη στην δεξιά μπαριέρα. Ο οδηγός πουθενά!!!!

Το θέαμα ήταν το λιγότερο ανατριχιαστικό! Η μηχανή πρέπει να είχε σουρθεί για αρκετά μέτρα. Η χειρότερη εικόνα ήταν μια γυναίκα με χειρουργικά άσπρα γάντια. Έκλεγε και φώναζε!

Δεν ξέρω λεπτομέρειες καθώς δεν μπορούσα να σταματήσω! Θα μας αποδεκατήσουν έναν έναν! Η κατάσταση στους δρόμους γίνεται όλο και χειρότερη!

Ας ελπίσουμε και ας ευχηθούμε, ο οδηγός της μηχανής να είναι καλά και να μην έχει πάθει κάτι σοβαρό!!!!!

madtank
13/04/2006, 08:17
:sad: :sad: AMHN

makis206
13/04/2006, 08:17
Η πραγματικότητα είναι πολύ τραγική τελικά...

Εδώ στην Κρήτη που ζω 28 χρόνια, άντε να έχω ακούσει συνολικά για 10-15 ατυχήματα με μοτό σε όλη μου τη ζωή.

Δεν έχω κλείσει ούτε χρόνο σαν μέλος του φόρουμ κι έχω διαβάσει δεκαπλάσια σε αριθμό θρεντς για τέτοια ατυχήματα...

Δεν ξέρω τι να πω ρε γαμώτο... :sad: :sad:

madtank
13/04/2006, 08:23
ΜΑΝΩΛΗ ΜΑΖΕΥΤΗΚΑΜΕ ΠΟΛΛΟΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 4 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΟΤΑΝ Η ΥΠΟΔΟΜΗ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΕΙΝΑΙ MAXIMUM 1,5 ΜΕ 2 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ.
ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ, ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ.... :sad: :sad:.....ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ...:sad:

AFTER
13/04/2006, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
ΜΑΝΩΛΗ ΜΑΖΕΥΤΗΚΑΜΕ ΠΟΛΛΟΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 4 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΟΤΑΝ Η ΥΠΟΔΟΜΗ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΕΙΝΑΙ MAXIMUM 1,5 ΜΕ 2 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ.
ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ, ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ.... :sad: :sad:.....ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ...:sad:

Πολλοι και οι λακαμαδες...καθε ειδους

AFTER
13/04/2006, 08:28
Και παρακαλω, μην ακουω αυτο για την υποδομη

Δηλαδη η Ρωμη και η Βαρκελωνη εχει υποδομη?

Ειμαστε απλα οδηγικα ΒΛΑΧΟΙ!

Ειμαστε οδηγοι 2ης γενιας, οταν οι αλλοι Ευρωπαιοι ειναι 4ης και 5ης
Ολοι οσοι βλεπετε να οδηγανε και να ειναι 60+ χρονων, οταν ηταν μικροι δεν ειχαν δει αμαξι, οχι να εχουν οδηγησει, και καβαλαγαν μονο γαιδουρια


Τι περιμενεις....

Σε καμια 20 χρονια υπολογιζω, θα φτιαξουν καπως τα πραγματα...

madtank
13/04/2006, 08:49
ΚΙ ΟΜΩΣ ΦΙΛΕ AFTER ΟΙ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ "ΠΑΙΖΟΥΝ " ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΟΔΗΓΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.

ΣΤΗ ΡΩΜΗ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΩΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ - ΜΙΚΡΑ Η ΜΕΓΑΛΑ - ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ, ΓΙΑ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ.

ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ. ΕΚΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ. ΟΙ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ( ΔΡΟΜΟΙ, ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ ) - ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ ΤΟΝ Β' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ ΙΣΟΠΕΔΩΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ - ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΙ 1,5 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ ΔΕΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ ΠΟΤΕ...ΝΑΙ ΠΟΤΕ.. ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΣΕ ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ "ΚΟΥΤΕΣ" ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ. ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΩΣΤΟ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΕΝΙΑ ΟΔΗΓΩΝ ΑΡΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ;

DimChios
13/04/2006, 08:51
:(
fcuk

AFTER
13/04/2006, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
ΚΙ ΟΜΩΣ ΦΙΛΕ AFTER ΟΙ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ "ΠΑΙΖΟΥΝ " ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΟΔΗΓΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.

ΣΤΗ ΡΩΜΗ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΩΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ - ΜΙΚΡΑ Η ΜΕΓΑΛΑ - ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ, ΓΙΑ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ.

ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ. ΕΚΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ. ΟΙ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ( ΔΡΟΜΟΙ, ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ ) - ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ ΤΟΝ Β' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ ΙΣΟΠΕΔΩΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ - ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΙ 1,5 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ ΔΕΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ ΠΟΤΕ...ΝΑΙ ΠΟΤΕ.. ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΣΕ ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ "ΚΟΥΤΕΣ" ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ. ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΩΣΤΟ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΕΝΙΑ ΟΔΗΓΩΝ ΑΡΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ;

Φυσικα και θα ηταν καλο να μπορουσαμε να κανουμε κατι, ομως αυτοι που θελουν να αλλαξουν τα πραγματα ειναι/ειμαστε πολυ λιγοι μπροστα στην πλειοψηφια.

Δυστυχως τα πραγματα αλλαζουν μονο οταν γινεται ασυναισθητα, και οχι συνειδητα

kxIII
13/04/2006, 08:59
Παιδιά, κακά τα ψέματα...

Ο Έλληνας δεν καταλαβαίνει τίποτα.
Κατά την γνώμη μου, για άμμεσα αποτελέσματα θα έπρεπε να αυξηθεί η αστυνόμευση 2 με 3 φορές και όλα τα χρηματικά πρόστιμα -ΟΛΑ- να είναι 1000 ευρώ.

Να έβλεπες τότε πως αλλάζουν τα πράγματα.

Δυστυχώς μόνο από τέτοια καταλαβαίνουμε :(

AFTER
13/04/2006, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kxIII
Παιδιά, κακά τα ψέματα...

Ο Έλληνας δεν καταλαβαίνει τίποτα.
Κατά την γνώμη μου, για άμμεσα αποτελέσματα θα έπρεπε να αυξηθεί η αστυνόμευση 2 με 3 φορές και όλα τα χρηματικά πρόστιμα -ΟΛΑ- να είναι 1000 ευρώ.

Να έβλεπες τότε πως αλλάζουν τα πράγματα.

Δυστυχώς μόνο από τέτοια καταλαβαίνουμε :(

Τι σχεση εχει η αστυνομευση?
Εχεις καταπιει την καραμελα περι ατυχηματων λογω υπερβολικης ταχυτητας κτλ?

Δηλαδη θα αλλαξει κατι με την αστυνομευση, με τον #@$@# που αλλαζει λωριδα χωρις να κοιταξει?Με το να πεταγονται απο τα στοπ?με το να κανουν 5 ωρες να ξεκινησουν οταν αναβει το φαναρι πρασσινο?με το ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ???

Maira
13/04/2006, 09:08
Πάνω απ' όλα θεωρούν ότι δεν κυκλοφορούν άλλοι. Οτι είναι μόνοι τους. Ότι οι δρόμοι τους ανήκουν και στην τελική, και τι μπορεί να συμβεί?

Να τι μπορεί να συμβεί!!!!!

Όταν θα συμβεί κάτι σε δικό τους άνθρωπο ίσως συνδιτοποιήσουν τι σημαίνει να είναι ασυνήδητοι!!!!!

Δεν υπολογίζουν τίποτα πια και η κατάσταση γίνεται όλο και χειρότερη!

ktm640lc4
13/04/2006, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Και παρακαλω, μην ακουω αυτο για την υποδομη

Δηλαδη η Ρωμη και η Βαρκελωνη εχει υποδομη?

Ειμαστε απλα οδηγικα ΒΛΑΧΟΙ!

Ειμαστε οδηγοι 2ης γενιας, οταν οι αλλοι Ευρωπαιοι ειναι 4ης και 5ης
Ολοι οσοι βλεπετε να οδηγανε και να ειναι 60+ χρονων, οταν ηταν μικροι δεν ειχαν δει αμαξι, οχι να εχουν οδηγησει, και καβαλαγαν μονο γαιδουρια


Τι περιμενεις....

Σε καμια 20 χρονια υπολογιζω, θα φτιαξουν καπως τα πραγματα...



Συμφωνω απολυτως.

kxIII
13/04/2006, 09:20
Φίλε After :)

Υποστηρίζω τον νόμο της στατιστικής. Προσωπικά μετακινούμαι 11 χρόνια με δίκυκλο και με έχουν γράψει 2 φορές για στάθμευση, 1 για κράνος και 1 για θόρυβο. Οι δύο τελευταίες όταν ήμουν πιο πιτσιρικάς ;) .

Σίγουρα όλα τα παραπάνω αδικήματα-σφάλματα (?) τα έχω διαπράξει πάνω από 10(?) φορές. Αν ξέρεις πως στις 1000 θα σε πιάσουν 1, μάλλον θα την κάνεις τη στραβή.

Όταν οδηγάς -ο,τιδήποτε- και μιλάς στο κινητό και ξέρεις ότι κανείς δεν θα σε τιμωρήσει ή και να σε τιμωρήσει είναι 30 ευρώ, τί να λέμε...

Για όνομα του Θεού, δεν είμαι από αυτούς που γουστάρουν ένα κράτος τίγκα στην αστυνομία και στον έλεγχο, αλλά όταν οι πολίτες θέτουν σε κίνδυνο την ζωή τους και την ζωή άλλων, τότε μέχρι να αποκτήσουν συνείδηση πιστεύω πως δικαιολογείται μία πιο σφιχτή πολιτική.

Αυτά...

madtank
13/04/2006, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Φυσικα και θα ηταν καλο να μπορουσαμε να κανουμε κατι, ομως αυτοι που θελουν να αλλαξουν τα πραγματα ειναι/ειμαστε πολυ λιγοι μπροστα στην πλειοψηφια.




ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟΙ ΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ. ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ, ΟΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΕΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ.

ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΠΟΤΕ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ, ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ "ΠΑΙΖΕΙ" ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΗΣ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΗΣ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΕ "ΤΣΙΜΠΗΣΟΥΝΕ" ΑΝ ΟΧΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΙΓΟΥΡΑ.
ΓΝΩΡΙΣΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.
ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΕΚΕΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ " ΕΛΛΗΝΕΣ".
ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΤΟ MERCEDES H ΤΟ AUDI ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ, ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ, ΠΙΟ ΖΑΜΑΜΦΟΥ. ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ.

AFTER
13/04/2006, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟΙ ΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ. ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ, ΟΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΕΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ.

ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΠΟΤΕ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ, ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ "ΠΑΙΖΕΙ" ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΗΣ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΗΣ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΕ "ΤΣΙΜΠΗΣΟΥΝΕ" ΑΝ ΟΧΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΙΓΟΥΡΑ.
ΓΝΩΡΙΣΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.
ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΕΚΕΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ " ΕΛΛΗΝΕΣ".
ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΤΟ MERCEDES H ΤΟ AUDI ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ, ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ, ΠΙΟ ΖΑΜΑΜΦΟΥ. ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ.

Επειδη εχω μεινει αρκετο καιρο στην Γερμανια, αυτο που καταλαβα οτι οι εκει λαοι, ουτε που σκεφτονται για την αστυνομευση.
Εχουν γεννηθει με την αντιληψη ¨πρεπει να μαθω να οδηγαω σωστα''

DimChios
13/04/2006, 09:31
Κατά έναν τρόπο έχει υποθεί και πιό πάνω, η κατά τη γνώμη μου "μαγική" λέξη: ΠΑΙΔΕΙΑ!
ΆΝ υπήρχε (σε όλους, αυτοκινητιστές, μοτοσυκλετιστές ΚΑΙ πεζούς) δέν θα χρειαζόταν ΤΙΠΟΤΑ άλλο! Ούτε αστυνομία, ούτε τίποτα!

Maira
13/04/2006, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Επειδη εχω μεινει αρκετο καιρο στην Γερμανια, αυτο που καταλαβα οτι οι εκει λαοι, ουτε που σκεφτονται για την αστυνομευση.
Εχουν γεννηθει με την αντιληψη ¨πρεπει να μαθω να οδηγαω σωστα''


Να κάνω μια ερώτηση που την έχω χρόνια απορεία?????

Γιατί όσοι ξένοι έρχονται στην Ελλάδα, οδηγάνε τρισχειρότερα κι από τον χειρότερο Έλληνα οδηγό? Δεν έμαθε να οδηγεί σωστά ή εδώ δεν τον νοιάζει? Κι αν είναι το δεύτερο, γιατί συμβαίνει αυτό????

Μη λέμε ότι θέλουμε!!!!!! Πόσες φορές έχει συμβεί κάτι σε μας και για να βρούμε το δίκιο μας περνάνε χρόνια?????

Έχουμε φτάσει να σκεφτόμαστε πιο πολύ το τι ακολουθεί νομικά παρά τα σωματικά!!!!!Είναι θέμα παιδείας, αλλά βασικά είναι ζήτημα αδιαφορίας. "Έτσι κι αλλιώς δεν θα μας πιάσουν!!!"

madtank
13/04/2006, 09:56
[i]Εχουν γεννηθει με την αντιληψη ¨πρεπει να μαθω να οδηγαω σωστα'' [/B]

ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΘΕΛΩ.
ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ.
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΤΙΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙ, ΜΕ ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ, ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΘΕΛΩ.

makis206
13/04/2006, 10:04
Εγώ τα γενικοποιώ και νομίζω οτι όλα βάζουν απο ένα λιθαράκι για να γίνει ένα ατύχημα εκτός απο τις περιπτώσεις που βάζουν ογκόλιθους πχ η ελλιπέστατη παιδεία, ο τεράστιος αριθμός ατόμων στριμωγμένοι σε μικρές εκτάσεις κλπ...

Παίδες, άνθρωποι είμαστε. Και στην πιο οργανωμένη χώρα να ήμασταν, με τα τελειότερα -όσο αναφορά και την κατάσταση αλλά και την τεχνολογία τους- οχήματα, με την καλύτερη παιδεία, με τους καλύτερους δρόμους, με τις καλύτερες σημάνσεις, τα ατυχήματα νομίζω δεν θα σταματούσαν ποτέ. Θα λιγόστευαν αλλά πάντα θα γίνονταν. Όλο και κάποιος θα αφαιρεθεί, όλο και κάποιος θα υπολογίσει λάθος, όλο και κάποιος θα ενοχλήσει κάποιον άλλο που τυγχάνει να βιάζεται περισσότερο, όλο και, όλο και... ανθρώπινα είναι τα ατυχήματα.

Αυτό που οφείλουμε είναι να σεβόμαστε, να απαιτούμε να μας σέβονται και να προσέχουμε όσο το δυνατόν περισσότερο. Ειδικά για όσο θα βρισκόμαστε στη μέτρια έως άθλια κατάσταση όσων προανάφερα...



:beer: :beer:

zireous
15/04/2006, 15:29
Όπως είπε και ο DimChios το μυστικό είναι η:
Παιδεία

Όταν θα αρχίσει ο συνοδηγός ενός κουτιού να φωνάζει στον οδηγό (ή να τον σφαλιαρώνει) όταν πάει να μιλήσει στο κινητό ή δε φορά ζώνη, όταν τα πιτσιρίκια θα τη λένε στον δεκαπεντάχρονο ξεκράνωτο, και όταν τα καλά κράνη και δερμάτινα δεν κάνουν μια περιουσία -που σημαίνει ότι και οι λεμέδες οι πολιτικοί θα έχουν παιδεία-, φυσικά και οι σχολές οδηγών θα σε μαθαίνουν πώς να φρενάρεις και να αποφεύγεις εμπόδια κλπ -πράγμα που σπάνια θα χρησιμοποιείς κατ'ανάγκη αλλά συχνά για προπόνηση γιατί έτσι θα έχεις ΔΙΔΑΧΘΕΙ.

Μέχρι τότε, λέω να πάω να πάρω καμιά τυρόπιτα γιατί κάτι μου λέει ότι αυτή η στιγμή θα ψιλοαργήσει να έρθει...

LittleJohn
16/04/2006, 03:15
Συμφωνώ με όλους, το βασικό πρόβλημα στην Ελλάδα είναι η παιδεία ...Κανένας δεν έχει, κανένας δεν την ``διδάσκει`` , κανένας δεν την ``επιβάλει``...Τι να πείς...


Πάντως πολλά ατυχήματα δεν γίνονται μόνο στην Αθήνα. Στην επαρχία γίνονται πάρα πολλά που περνάνε απαρατήρητα...
Εμείς μόνο πέρυσι (Σάμος) , είχαμε 4 θανατηφόρα (τρομακτικά ατυχήματα) με μοτοσυκλέτα μέσα σε 1,5 μήνα. Και όλα με SS...

Το καλοκαίρι του 1994` που πολλοί Σαμιώτες θα το θυμόνται σαν το ``μαύρο καλοκαίρι``, μέσα σε 3 μήνες έφυγαν 11 νεαρά παιδιά. Όλοι είταν φίλοι ,μία παρέα και έφυγαν ο ένας πίσω από τον άλλο λές και είχαν δώσει ραντεβού στον παράδεισο. Μαζί και ο πρώτος ξάδερφος της γυναίκας μου (ο Γιωργάκης). Όλοι με μοτοσυκλέτες... :( :(

Έφταιγαν και οι ίδιοι. Κυκλοφορούσαν ακράνωτοι με μπλουζάκι και τζινάκι, χωρίς το παραμικρό προστατευτικό πάνω τους. Έβραζε το αίμα τους και κάθε μέρα έπιναν το αίμα σε κάτι αρχαία 1000άρια bold-or-ia. Σούζες - πάντες, ατελείωτες και διακοσάρικα στους καρόδρομους...

Που είταν όμως και το κράτος να τους προστατέψει? Που μπορούσε άνετα να τους πιάσει από το αυτί και να τους ``δασκαλέψει``, που μπορούσε΄να βάζει και μία ταμπελίτσα στην άκρη του δρόμου ``εκτελούνται έργα``, που μπορούσε να είχε κλείσει εγκαίρως τα τεράστια χαντάκια στην μέση της ευθείας, που μπορούσε να είχε βάλει μια μπαριέρα στην πιο επικινδυνή και γλιστερή στροφή του νησιού που αγναντεύει την θάλασσα, που μπορούσε να είχε μαζέψει τον τοίχο που είχε πέσει στην τυφλή στροφή ,αποβραδύς μετά από νεροποντή, που που που...11 ολόκληρα , ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕ !!!

as_pino
16/04/2006, 05:00
το θεμα παιδειας ειναι γενικοτερο (η ελειψη της) και παει πολυ μακρια.
Δυστυχως στην Ελλαδα αν δεν χτυπησει το προβλημα την πορτα τη δικια μας δεν κανει κανενας τιποτα.

πχ (ασχετο ισως αλλα δειχνει νοοτροπια) στη Γαλλια με το νομοσχεδιο εγινε χαμος.
ανοιξαν κεφαλια, καηκαν αυτοκινητα, αποκλεισμος, στο τελος κερδισαν, αποσυρθηκε.
ομως δεν ηταν μονο οι αμεσα ενδιαφερομενοι, αλλα η συμμετοχη ολης της κοινωνιας γενικοτερα, συμμετοχη στην αντιδραση σε κατι που θεωρουν λαθος αδικο κλπ,
ακομα και ατομα 50-60 ετων, δεν ειπαν τι μας νοιαζει εμας τωρα, κατι που παιζει πολυ εδω στο ελλαντα,
τη μοναδικη αφρικανικη χωρα με λευκους κατοικους:bawl:

Giorgos19
16/04/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Να κάνω μια ερώτηση που την έχω χρόνια απορεία?????

Γιατί όσοι ξένοι έρχονται στην Ελλάδα, οδηγάνε τρισχειρότερα κι από τον χειρότερο Έλληνα οδηγό? Δεν έμαθε να οδηγεί σωστά ή εδώ δεν τον νοιάζει? Κι αν είναι το δεύτερο, γιατί συμβαίνει αυτό???? ειναι απλο,εδω δεν τον νοιαζει.Εγω τουλαχιστον τοσα καλοκαιρια που πηγαινω στην Κω αυτο εχω καταλαβει.Οχι μονο στο θεμα της οδηγησης αλλα και σε πολλα αλλα <διασκεδαση κλπ>.Οταν ξεκνανε απο την χωρα τους να ερθουν εδω,τους λενε οτι ειμαστε χυμα,οτι ο καθενας μπορει να κανει ο,τι θελει χωρις να φοβαται για τις συνεπειες.Τους εχουν που τους εχουν καταπιεσμενους λοιπον εκει πανω<γιατι μιλαμε πιο πολυ για σκανδιναβους αγγλουσ και δεν συμαζευεται> ερχονται εδω και βγαζουν το αχτι τους,τ αποθημενα τους.Γι αυτο και οδηγουν χειροτερα και απο τον χειροτερο ελληνα οδηγο,γι αυτο ειναι τυφλα ολη την ημερα γι αυτο....γι αυτο.......:mad:

anf125
18/04/2006, 23:33
Εκτός από αυτά που αναφέρατε νομίζω πως κάποια στιγμή κάποιος πρέπει να πάρει το γενναίο μέτρο να απαγορεύσει τα ΙΧ στο κέντρο της Αθήνα (και άλλων αστικών κέντρων ίσως), να βελτιώσει τα ΜΜΜ (επέκταση μετρό κυρίως) και να δημιουργηθούν επιτέλους ξεχωριστές λωρίδες για μηχανές και ποδήλατα (ναι ποδήλατα). Είναι αδιανόητο να έχουν ποδηλατόδρομους χώρες με θερμοκρασία κοντά στο 0 το μισό χρόνο και να μην έχει η Ελλάδα.