PDA

View Full Version : ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ



dvavoul
13/04/2006, 10:50
Ρε παλικάρια όταν οδηγώ αρκετή ώρα μου μουδιάζει το δεξί χέρι εκεί που κρατάω το γκάζι μέχρι τον καρπό. Νομίζω ότι το τιμόνι είναι λίγο χαμηλά και μακριά. Υπάρχει κανά σύστημα για να το ανεβάσω και να το φέρω λίγο ποιό κοντά πρός το σώμα;;;; Έχω την εντύπωση ότι έτσι όπως είναι κρατά το σώμα σε λάθος στάση.

mitsos75
13/04/2006, 10:58
Εχω ακριβως το ιδιο πρόβλημα. Αν και ειμαι ακομα στο στρωσιμο (850κμ) τωρα, υπε8εσα στην αρχη οτι έχει να κανει με την συνηθεια( αλλα οχι). Μετα λεω μηπως ειναι καποιοι μικροι κραδασμοι στο τιμονι(?) που αν και ανεπαισ8ητοι μετα απο καποια ωρα συνεχους οδηγησης 8α μπορουσαν να προκαλεσουν μουδιασμα. Τελος σκεφτομαι κι εγω να αλλαξω θέση στο τιμονι η' ακομα να αλλαξω και τιμονι (ενα Renthal που ειχα στο F650 μου ειχε ερθει κουτι).
Καμια ιδέα?

MIKE_16V
13/04/2006, 11:02
Προσπαθησε να χ α λ α ρ ω σ ε ι ς :D

athandim
13/04/2006, 11:11
Είναι ένα πρόβλημα....κοινό :

http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=74&topic=4602.0

BIG BLACK
13/04/2006, 11:20
Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα.Οι λύσεις είναι δύο.

1.Αν έχεις ένα δάχτυλο πάντα στο μπροστινό φρένο φέρε τη μανέτα πιό κοντά.

2 και πιό σημαντικό, χαλάρωσε και μη σφίγγεις ΠΟΤΕ το τιμόνι.
[θα δεις και μεγάλη διαφορά στις στροφές ]

dvavoul
13/04/2006, 11:46
Ρε παιδιά το πρόβλημα είναι ότι ο αγκώνας όταν κρατά το τιμόνι έπρεπε να έχει μεγαλύτερο "σπάσιμο" να κάνει δηλαδή μεγαλύτερη γωνία. Έτσι όπως είναι τώρα είναι σχεδόν τεντωμένος και με τον καρπό πρός τα πάνω. Αυτό δέν θα γινόταν άν το τιμόνι ήταν λίγο πιό ψηλά και λίγο ποιό κοντά στον οδηγό. Δέν είναι πρόβλημα του οδηγού. Γι΄ αυτό ρωτάω άν υπάρχει κάτι έστω και άλλο τιμόνι που να μπένει πάνω και να διορθώνει το πρόβλημα. Στο KLR που είχα δέν αντιμετώπιζα τέτοιο πρόβλημα.

BIG BLACK
13/04/2006, 12:05
Eπιμένω ότι είναι θέμα πόσο δυνατά σφίγγεις το τιμόνι όταν οδηγείς και το λέω γιατί εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου πιά και σε σφιχτά στροφιλίκια και σε μεγάλα ταξίδια, ακόμα και στην πίστα δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα.Τσέκαρέ το.Είναι θέμα εξάσκησης.

painterakis
13/04/2006, 12:09
λες κατι σαν αυτο;

http://www.jackphelps.com/vstrom/images/chtankbag.jpg

δες τη φωτο πανω αριστερα, το τιμονι ειναι πιο προς τον οδηγο

dvavoul
13/04/2006, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
λες κατι σαν αυτο;

http://www.jackphelps.com/vstrom/images/chtankbag.jpg

δες τη φωτο πανω αριστερα, το τιμονι ειναι πιο προς τον οδηγο

Καλό μου φαίνετε. Πού θα βρώ την βάση;;;;

costas81
13/04/2006, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dvavoul
Καλό μου φαίνετε. Πού θα βρώ την βάση;;;;

Εμενα παλι δεν με εχει ενοχλησει καθολου ακομα και σε ταξιδι!κατεβηκα και ανεβηκα πατρα την ιδια μερα και δεν ειχα κανενα προβλημα!Μηπως ειναι και θεμα υψους ?

thryleon
13/04/2006, 13:29
ΓΙΑ ΔΕΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΦΙΛΕ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΔΗΓΗΣΗ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΙΣΩΣ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ.http://www.makan.gr/accessory.html :beer:

sub_zero
13/04/2006, 14:08
Να κάνω μία ερώτηση....

Μήπως είσαι σε "ενδιαφέρουσα"???

Το λέω γιατί η γυναίκα μου είχε το ίδιο πρόβλημα στην 2η κόρη μου.... αλλά τις πέρασε μετά την γέννα.... οπότε μήν ανυσηχείς...


Αν δεν ισχύει το πιό πάνω....

Δοκίμασε να "φέρεις" το τιμόνι λίιιιγο πιό κοντά σου για να χαλαρώσει το συστημα καρπού-αγκώνα....

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το TDM..

Το δοκίμασα (μετα το τεστ εγκυμοσύνης - το οποίο βγήκε αρνητικο) και όλα ΟΚ!!!

Βεβαια ισχύει και το ότι πρέπει να είσαι ΧΑΛΑΡΟΣ!!!...


Have a nice day....

Μετα τιμής....

Ο Συλλογος Μαιευτήρων Ελλάδος...



:beer: :beer: :beer: :beer:

costas81
13/04/2006, 14:45
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dvavoul
13/04/2006, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
Να κάνω μία ερώτηση....

Μήπως είσαι σε "ενδιαφέρουσα"???

Το λέω γιατί η γυναίκα μου είχε το ίδιο πρόβλημα στην 2η κόρη μου.... αλλά τις πέρασε μετά την γέννα.... οπότε μήν ανυσηχείς...


Αν δεν ισχύει το πιό πάνω....

Δοκίμασε να "φέρεις" το τιμόνι λίιιιγο πιό κοντά σου για να χαλαρώσει το συστημα καρπού-αγκώνα....

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το TDM..

Το δοκίμασα (μετα το τεστ εγκυμοσύνης - το οποίο βγήκε αρνητικο) και όλα ΟΚ!!!

Βεβαια ισχύει και το ότι πρέπει να είσαι ΧΑΛΑΡΟΣ!!!...


Have a nice day....

Μετα τιμής....

Ο Συλλογος Μαιευτήρων Ελλάδος...



:beer: :beer: :beer: :beer:

Αγαπητέ subzero η απάντηση είναι θετική και σε παραπέμπω εδώ:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=18503&perpage=15&pagenumber=3

costas81 εκεί που είσαι ήμουν και δώ που είμαι θά ΄ρθεις

:beer: :beer: :beer:

sub_zero
13/04/2006, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dvavoul
Αγαπητέ subzero η απάντηση είναι θετική και σε παραπέμπω εδώ:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=18503&perpage=15&pagenumber=3




:a18: :a18: :a18: :a18: :a20:

ΑΞΙΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!
ΩΡΑΙΩΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!...


Με το καλό φίλε μου και τις θερμότερες ευχές μου....

Είδατε ρε κοπρίτες που τα πάντα είναι σχετκά?!?!?!.... Κουφάλα Einstein ΟΛΑ τα ήξερες....

Π.Σ.1 Γιαυτό βρε κουτό μουδιάζουν τα χέρια σου.... από την χαρά....

Π.Σ.2 Οπως και να 'χει... πήρες την απάντησή σου... :p


:beer: :beer:

NikdeV82
30/06/2006, 22:02
Σ'εμενα πάντως δεν συνέβη... παίζει ρόλο αν έχεις μεγαλύτερο χέρι και η στάση του σώματος...

suzukimaniac
30/06/2006, 22:13
Και γω οφειλω να ομολογησω οτι στα πρωτα χιλιομετρα που εκανα ειχα αυτο το μουδιασμα στο δεξι μου χερι...Ομως με τον καιρο και προφανως χαλαρωνοντας λιγο το στησιμο μου κατα την ωρα της οδηγησης, δεν ξαναειχα κανενα τετοιο προβλημα...Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες περι σταση σωματος και σφιξιμο χεριων..

grdaemon
22/04/2008, 14:53
Θα συμφωνήσω κι εγώ.Είχα κι εγώ μουδιάσματα τον πρώτο καιρό.Τώρα πια όχι.

platoni
22/04/2008, 22:44
Μετά από δυο χρόνια strom, το μουδιασμα παραμένει. Με γαντάκι λιγότερο αλλά υπάρχει.
Στην προηγούμενη μηχανή on/off που είχα πιο όρθια θέση οδήγησης δεν είχα ποτέ μουδιάσματα.

:cool: :cool: :cool:

vestromas
23/04/2008, 00:03
Το μουδιασμα εχει να κανει, οπως ηπαν και πολλα παιδια παραπανω, με το σφηξιμο. Οταν το σηνηθησεις το εργαλειο και εισαι χαλαρος, δεν θα εχεις τετοιο προβλημα. Το να μην σε βολευει το τιμονι, προφανως λογω υψους, ειναι αλλο καπελο και δεν εχει σχεση με το μουδιασμα. Και να το αλαξεις το τιμονι, αν δεν χαλαρωσεις θα μουδιαζεις.:beer: :wave2:

notakos600
23/04/2008, 00:32
Δοκιμάστε κανένα μηχανάκι της προκοπής - ΚΤΜ ας πούμε - και αφήστε τα χώματα και τους κραδασμούς με τα παλιοπαρτάλια τα στρώματα που παντρευτήκατε.

:lol: :lol: :lol: :lol:

domiemic65
23/04/2008, 10:17
Γιατί ρε παιδιά δεν φέρνετε λίγο πιο κοντά το τιμόνι; Τέσσερις βιδούλες είναι....:winka:

krama22
23/04/2008, 10:32
Σε εμενα καποιες φορες που μούδιασε το χερι διαπιστωσα οτι ηταν πολυ σφικτο το μανικι του τζακετ...
Το φερμουαρ που κλεινει στον καρπό σε συνδιασμό με τα γαντια (που φτανουν μεχρι τον καρπό) ειχαν σαν αποτελεσμα να πιεζεται πολυ το χερι σε αυτό το σημείο και αρα να μη γινεται σωστη κυκλοφορια στο αιμα.

Το πρόβλημα ήταν πιό εντονο στο αριστερό χέρι που φορούσα και ρολόι.

Da.Vintage
23/04/2008, 10:34
Αλλάξτε την κλίση του τιμωνιού απο τα καβαλέτα αναλόγως το ύψος και το στύλ οδήγησης...εμένα με βολεύει όπως είναι...

vestromas
23/04/2008, 12:15
motakos600 μου την ειχες στημενη νομιζω ε;:lol: :beer: :wave2:

notakos600
23/04/2008, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
motakos600 μου την ειχες στημενη νομιζω ε;:lol: :beer: :wave2:


Φίλε μου ΧΤ έχω, απλά γελάω ακόμη με τα χουνέρια που έκανες στους ΚΤΜικούς και είπα να σε φτιάξω λίγο.
:beer: :beer: :lol: :lol: :lol:

domiemic65
23/04/2008, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titanas
Αλλάξτε την κλίση του τιμωνιού απο τα καβαλέτα αναλόγως το ύψος και το στύλ οδήγησης...εμένα με βολεύει όπως είναι...

Αυτό λέω κι εγώ...