PDA

View Full Version : Δρυμώνας (ζητουνται πληροφοριες)



Nefeli
13/04/2006, 12:30
Σας παρακαλώ όποιος μπορεί ας μου δώσει πληροφορίες για το χωρίο Δρυμώνας είναι μετά το Θέρμο έξω από την Ναύπακτο.



Λύκε λύκε είσαι εδώ θα πάρω το βουνό……………………………..


:wave2:

crs-k
13/04/2006, 13:00
Ο Δρυμώνας (Μπερίκι) ειναι ενα ορεινο χωριο στο Απόκουρο (δυσβατη, οπως και τα Κράβαρα, ορεινη περιοχη της Αιτωλίας) που ειναι χτισμενο στα 900μ.

Η προσβαση γινεται με ασφαλτινο (στενο) δρομο και ξεκιναει απο τα μισα περιπου, του δρομου που συνδεει το Θέρμο με την Καλλιθέα.

Η προσβαση στο Θέρμο, απο την Αθηνα, γινεται απο την Ναύπακτο.
Ακολουθουμε τον δρομο προς Βλαχομάνδρα.
Μεσα απο ομορφη και με ελαχιστη κυκλοφορια, αλλα στενη, διαδρομη, περναμε τον Εύηνο, απο γεφυρα τυπου Μπέλεϋ, στο Χάνι του Μπανιά.
Ο δρομος μας φερνει μεχρι την Κάτω Μακρινού, οπου και κανουμε ΔΕΞΙΑ, προς Θέρμο.
Τωρα κινουμαστε σε ενα υψος πανω απο την μεγαλυτερη λιμνη της Ελλαδας, την Τριχωνίδα, εχοντας συνεχεια καταπληκτικη θεα προς αυτην, στ' αριστερα μας.
Περνοντας απο Πάφιο, Σιταράλωνα και Πετροχώρι αφηνουμε την λιμνη πισω μας για να φτασουμε στο Θέρμο.


Αν κι ο Δρυμώνας ειναι τελος (ασφαλτινο) δρομου, υπαρχουν πολλες ημερησιες διαδρομες που μπορει να κανει καποιος, στην γυρω, αγρια και πανεμορφη περιοχη.

Πχ

1. Κυκλικη διαδρομη προς Καλλιθέα, Νερομάνα, Παραβόλα, Παντάνασα, Ντουγρή (πανεμορφο παραλιμνιο μερος μεσα σε πλατανια), Μυρτιά, Θέρμο.

2. Καλλιθεα, Λαμπίρι, Προυσσός και πισω.

3. Κάτω Χρισοβίτσι, Πλάτανος, Χανι του Λιόλιου, Αγ. Δημήτρης (τχν. λιμνη Ευήνου) και πισω.


:smokin: :beer: :wave2:


44785

Cpt. Haddock
13/04/2006, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τωρα κινουμαστε σε ενα υψος πανω απο την μεγαλυτερη λιμνη της Ελλαδας, την Τριχωνίδα

:confused: :confused:

Δεν είναι η Βεγορίτιδα μεγαλύτερη;

(αυτή την εντύπωση έχω)

crs-k
13/04/2006, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:confused: :confused:

Δεν είναι η Βεγορίτιδα μεγαλύτερη;

(αυτή την εντύπωση έχω)


Η Τριχωνίδα εχει εκταση 98,6 km².

Η Βεγορίτιδα (δευτερη σε εκταση) ειχε εκταση 68 km², αλλα τωρα εχει περιοριστει στα 45 km²!

Nefeli
13/04/2006, 15:09
Ευχαριστώ Λύκε μου

Αν συναντήσω την κοκκινομουσίτσα θα της πω χαιρετίσματα.


Μία μαθήτρια της πρώτης ρωτά

Το μέγεθος της λίμνης υπολογίζεται από το πόσα χιλιόμετρα είναι η επιφάνεια της η από το πόσο νερό έχει???

:confused: :confused: :confused:

crs-k
13/04/2006, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli
...........................
Μία μαθήτρια της πρώτης ρωτά

Το μέγεθος της λίμνης υπολογίζεται από το πόσα χιλιόμετρα είναι η επιφάνεια της η από το πόσο νερό έχει???

:confused: :confused: :confused:


Με την επιφανεια! :cool:

Αναφερονται φυσικα κι αλλα στοιχεια, οπως το μεγιστο βαθος κλπ ... :wacko:

Nefeli
13/04/2006, 15:42
:beer: :wave2: