PDA

View Full Version : Στραβά και ανάποδα μέσα σε πίστα... (ανακύκλωση απο motomag forum)



Gandalf dr685sm
13/04/2006, 13:00
το κείμενο είναι απίστευτο, για αυτό ελπίζω ο αγαπητός Alexis να με συγχηρήσει που το δημοσιεύω και εδώ...

=========================

Η ιστορία που ακολουθεί περιγράφει την πρώτη επαφή αναβάτη με την πίστα. Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα ή καταστάσεις δεν είναι καθόλου συμπτωματική)

--------------------------------------------------------------------------------

Οι μόνες πίστες που είχα επισκεφθεί στην ζωή μου ήταν γνωστές στο ευρύ κοινό από το χιλιόμετρο της Εθνικής Οδού που βρισκόντουσαν. Αν και σε αρκετές φάσεις το κρανάκι ήταν απαραίτητο, δεν είχες και καμιά υποχρέωση να το φοράς. Για δερμάτινα και λοιπά ούτε λόγος (τουλάχιστον να τα φοράς εσύ...).
Γενικά πάντως όσες φορές είχα πάει, καλά περνούσαμε οπότε δεν το πολυσκέφτηκα όταν ο ψηλός μια μέρα, μεταξύ φραπεκοζι μου πέταξε την πρόταση.

- Ρε συ.. Δεν πάμε στην πίστα των Σερρών το Μάρτιο? Κάνει ο Άνεμος μία εκδήλωση.
- Τι εκδήλωση??? Χοροεσπερίδα ???? .... του απάντησα?

Η αλήθεια ήταν πως δεν είχα πολυκαταλάβει τι είπε μια που η σερβιτόρα έσκυβε να πιάσει την απόδειξη μας που - εντελώς τυχαία - είχε πέσει από το τραπέζι μας για 4η φορά...

- Τι χοροεσπερίδα βρε μπόζο... Ναι μαζεύουν χρήματα για την 5μερη... Ρε άσε το μινάκι και δώσε βάση.

Το μινάκι δεν το αφήνεις ποτέ αλλά για όσους δεν ξέρουν τον ψηλό, το να μην του δώσεις προσοχή (ή τουλάχιστον να νομίζει κάτι τέτοιο) είναι σαν να προσπαθείς να αποφύγεις το ίσκιο σου. Τραβάει κολλήματα. Παλιά καβαλούσε ένα ιταλικό και μάλλον από τότε του έμεινε.

- Λέγε ρε, ακούω του είπα, μπας και τελειώναμε μια ώρα νωρίτερα.

Και άρχισε το ψηστήρι... Και δώστου ο Άνεμος, και πάρε ο Βαρδάρης και να η πίστα, και να η ευκαιρία και άντε μία φορά και εμείς να μπούμε και έτσι και αλλιώς και στο τέλος με έπεισε... Μαύρη ώρα....
Πολύ μετά σκέφτηκά ότι θα έπρεπε να του κοπανήσω το zippo στη μάπα αλλά....

Το είπα το ναι... και μαζί με το ναι έσκασα και το μπικικίνι
Και η ημερομηνία έφτασε. Δεν μπορώ να πω πως με χάλαγε κιόλας. Βολτίτσα πηγαίναμε (κούνια που με κούναγε). Καλός καιρός ήταν. Γουστάρω τρελά έλεγα. Άσε που μου καλάρεσε και είχα αρχίσει και σεμινάρια άνευ διδασκάλου με ένα πειρατικό DVD με αγώνες motogp.

Ξεκίνησα να το βλέπω καθισμένος στο καναπέ και στο τέλος της εβδομάδας είχα γίνει αστέρι. Καβάλαγα το μπράτσο τις πολυθρόνας και έξυνα γόνατο στο παρκέ. Ας είναι καλά ο ροσι. 17 φορές το είδα το DVD και δεν ξέρω πόσες επαναλήψεις προσπεράσεων
.
Ε δεν ήταν εδώ που τα λέμε και τίποτα δύσκολο. Αναρωτιόμουν μάλιστα γιατί γινόταν τέτοιος ντόρος πια με τους οδηγούς που ξύνουν και κάνουν και ράνουν. Σιγά τα ωά. Μάλιστα αν δεν ήταν το αριστερό μπράτσο του καναπέ τόσο κοντά στο καλοριφέρ θα έξυνα και το αριστερό αλλά μια δυο φορές που το δοκίμασα χτύπησα με τόση δύναμη πάνω στο καλοριφέρ (πάλι καλά που φορούσα το κράνος) που πετάχτηκε η μάνα μου από την κρεβατοκάμαρα και άντε μετά να της εξηγήσεις τι κάνεις πάνω στο μπράτσο καθισμένος φορώντας το κράνος και τα γάντια...

Οπότε στις αριστερές είχα ένα πρόβλημα...

Πέμπτη βράδυ όλα έτοιμα.
Κράνη, μπουφάν, μπαλάσκες. Όλα στην πένα. Έβαλα και μία καλή αλλαξιά για το βράδυ. Σε άγνωστη πόλη πηγαίναμε, πρωτεύουσα νομού... Ε δεν θα κάναμε και καμιά τσάρκα??? Να πω την αλήθεια μου την είχε σπάσει ο ψηλός που μου είπε ότι δεν έχει έξοδο αλλά αυτός ας καθόταν μέσα. Εγώ ήθελα επαφές με το φοιτητικό κίνημα.

Παρασκευή πρωί δουλειά. Τηλέφωνο ο ψηλός σε μισή ώρα φεύγουμε. Βγάλε τα κουστούμια φόρα τα πασούμια και άντε σιγά σιγά να φορτώ να φεύγουμε.

Διαδρομή... Καλές οι Σέρρες αλλά μακριά ρε αδελφάκι μου... Τουλάχιστον με την κούραση που είχα δεν άκουγα τον ψηλό να ροχαλίζει.

Σάββατο πρωί
Το ότι πέταξα το κράνος στο ψηλό που με ξύπνησε τραγουδώντας το σε έχω κάνει Θεό, δεν καταμετρείται στα παράξενα του πρωινού.
Αυτό που σίγουρα καταμετρείται είναι η ένταση στους διαδρόμους του ξενοδοχείου. Αν δεν είχα το ψηλό να γκρινιάζει για πονοκεφάλους από το χτύπημα θα έπαιρνα την κάμερα και θα έγραφα το τι γινόταν δίπλα μου.

Από την Λήμνο είχα να δω τόσα μπακούρια.
Άσε που το θέαμα ήταν και λιγάκι γελοίο. Να προσπαθείς να πιεις το καφέ σου και να έχεις απέναντι σου τον τύπο ντυμένο με την φόρμα και μπότες έτοιμος να φάει τον καπιρόσι στην στροφή, να αλείφει την φρυγανιά του με μαρμελάδα...

- Μαλάκα δεν έχω καλό προαίσθημα είπα στον ψηλό περνώντας την υπόγεια γέφυρα. Παρά είναι μεγάλο αυτό το πράγμα.
- Και που να δεις μέσα μου απάντησε.
Θα προτιμούσα να τον είχα πετύχει καλύτερα με το κράνος αλλά δεν του το είπα.

Φραπεδια και μπαλκονάκι είχε η συνέχεια... Άραξα κιόλας γιατί ήμουν και μόνος. Ολόκληρη καφετέρια και όλοι ήταν κάτω και γυρνάγανε γύρω από τις μοτοσυκλέτες τους. Ακόμα και ο ψηλός είχε πάρει κάτι και φούσκωνε τα λάστιχα.

- Φίλε - άκουσα μια φωνή - δεν θες να κοιτάξεις τις πιέσεις σου πριν μπεις?
Θα τον βαρέσω τον ψηλό. Δεν μου είπε ότι θα μας κάνουν και εξετάσεις πριν μπούμε. Αν τα ήξερα αυτά δεν θα ερχόμουν.
- Μια χαρά είναι η πίεση μου αρχηγέ, απάντησα. Έχω κάνει τσεκ απ πριν ένα μήνα.
Το γέλιο του δεν μου πολυάρεσε αλλά ευτυχώς έφυγε γελώντας και έτσι γλιτώσαμε και το πιεσόμετρο. Που να βγάζεις μπουφάν τέτοια ώρα. Ας μας την έπαιρναν στο ξενοδοχείο στην τελική.

Μέχρι την ώρα που ήρθε η στιγμή δεν είδα να παίρνουν και σε κανά άλλο πίεση οπότε θεώρησα ότι μάλλον όλοι το ίδιο με εμένα απάντησαν.

Και ήρθε η μεγάλη ώρα. Ο ψηλός μου έκανε νόημα να τον ακολουθήσω. ήμασταν και το πρώτο group και βιαζόταν να μπει το όρνιο. Άρε και να ξερα...

Μπήκαμε στην γραμμή. Ήμασταν καμιά 25 νοματαίοι, ο καθένας με διαφορετική μηχανή. Ένας τυπάκος άρχισε κάτι να λέει αλλά από τα μαρσαρίσματα δεν κατάλαβα και πολλά. Κάτι για 2 πρώτους γύρους έλεγε και να ζεστάνουμε τα λάστιχα και τα λοιπά.
Παπάδες δηλαδή. Έχει οδηγήσει αυτός στην Πατησίων με τσίτα τα γκάζια? Σιγά μην ζεστάνουμε και λάστιχα. Άντε να φεύγουμε......

Και φύγαμε...

Η κατάσταση ήταν μάλλον χαλαρή για κανα δυο γύρους, όσο ο τύπος με την περτικαλί μπλούζα ήταν μπροστά. Και λέω μάλλον γιατί παρά το σεμινάριο του Ψηλού περί Κ και λοιπά γεγονός ήταν ότι κάτι δεν μου πήγαινε καλά.

Ίσως να ήταν και η απουσία αντίθετου ρεύματος, αυτοκινήτων, τρακτέρ και λοιπά. Ίσως από την άλλη ήταν το προαίσθημα για το τι θα ακολουθούσε.

Gandalf dr685sm
13/04/2006, 13:01
Και ακολούθησε...
Σημείο μηδέν η αρχή του τρίτου γύρου. Βγαίνοντας στην ευθεία βλέπω τον περτικαλί να κάνει σήμα να φύγουμε. Έλα όμως που το να φύγουμε το πήρε ο καθένας όπως ήθελε. Σε κλάσματα δευτερολέπτου ξαφνικά γύρω μου άστραφταν μηχανές και μπουμπούνιζαν εξατμίσεις.
Δεν είχα προλάβει να ανοίξω το γκάζι καλά καλά και μέχρι και ο ψηλός με είχε περάσει τόσο ξυστά που αν φτερνιζόμουν θα τον έπαιρναν τα σκάγια.

Μην τα πολυλογώ έγινε ένας χαμός. Μηχανές άρχισαν να περνάνε δεξιά αριστερά σαν τρελές. Αν και έκανα κάποια δευτερόλεπτα να συνέλθω το γκάζι κόλλησε στο τέρμα και η αδρεναλίνη χτύπησε κόκκινο. Όπως μετά μου είπαν αυτή ήταν υπεύθυνη και για τα αποτελέσματα.

Η ευθεία τελείωνε και καμιά εικοσαριά μηχανές προσπαθούσαν να πάρουν θέση. Κ1 έλεγε ο ψηλός χώσου βαθιά και πάρτη μαζί με την Κ2. Στα αριστερά θα δεις την πινακίδα των μέτρων. Υπολόγιζε μετά τα 100 να πέσεις στα φρένα.
Παπάδες.
Την πινακίδα δεν την είδα. Αντίθετα είδα ένα Kawasaki να πλαγιάζει από αριστερά και να έρχεται κατά πάνω μου. Το αλληθώρισμα από το σύγκρυο που με έπιασε με βοήθησε παραδόξως να πάρω την Κ1 ανοιχτά και να κλείσω στη Κ2.
Αν και δυσκολευόμουν να καταλάβω που ήμουν το μπροστά CBR έδειχνε ότι πάμε καλά. Μέχρι που το έχασα. Η Κ3 ήταν αριστερή αλλά ο λαλάκας με το hondaki δεν έβγαλε φλας. Η προσπάθεια να πάρω την αριστερή δεν ήταν τίποτα μπροστά στην φρίκη που έφαγα όταν ολοκληρώνοντας την Κ3-Κ4 είδα ένα τσούρμο μοτοσικλέτες μπροστά μου να έχουν πέσει στα φρένα. Αν και το μυαλό μου είχε κολλήσει στα κόκκινα φωτάκια που πλησίαζα επικίνδυνα το χέρι μου παραδόξως κατάφερε να λειτουργήσει έστω και αργά.
Στην απόφαση κέρμπ ή TDM αποφάσισα Κεντροαριστερά. Έτσι το δεξί πέταλο της Κ5 έγινε κάτι ανάμεσα σε γύρο του θανάτου και πλαγιομετωπική. Στο apex της Κ5 η κατάσταση ήταν πραγματικά λίγο μπερδεμένη. Ο δεξής μαρσπίες έξυνε την άσφαλτο, η μπότα μου ακουμπούσε το κέρμπ και το TDM αριστερά κόντευε να ακουμπήσει τον αγκώνα μου. Το μυαλό μου ανίκανο να αντιμετωπίσει όλες αυτές τις πληροφορίες επικεντρώθηκε στο ότι όσο και αν έλεγε στο χέρι μου να κλείσει γκάζι το χέρι μου δεν είχε σήμα.
Το βγάλσιμο από την Κ5 περιγράφεται με ατάκα από ελληνική ταινία. "Παιδιά να οργανωθούμε λιγάκι γιατί έχω φάει 5 και δεν έχω ρίξει κανένα". Ευτυχώς η θύμηση μου πήγε στις οδηγίες του ψηλού. Κ6,7,8 είναι εσάκι, πάρτο ευθεία.
Η μεγαλύτερη λαλακία δεν ήταν που άκουγα τον ψηλό. Ήταν που δεν τον είχα πετύχει καλά με το κράνος για να λέω και εγώ πως πήρα λίγο το αίμα μου πίσω.
Στην Κ6 το μπάσιμο με διπλάσια ταχύτητα από ότι στους δύο προηγούμενους γύρους έκανε την ευθεία απαραίτητη αφού το TDM μπορεί να το είχα περάσει αλλά με τόση φόρα, η αλλαγή πορείας τόσο γρήγορα ήταν σαν πλάγιαζα με τρακτέρ. Και το έκοψα ευθεία.
Και η ευθεία στην 7 έγινε ένα μικρό αλματάκι (στο εσωτερικό της 7 υπήρχε βαθούλωμα που ενήργησε σαν άλμα). Μέρες μετά μου είπαν ότι προσγειώθηκα στο apex της 8 με ανάποδο τιμόνι. Η αλήθεια είναι πως το μυαλό μου έχει σταματήσει στο σημείο που απογειωμένος είδα να πλησιάζω σαν speedfighter ένα Varadero από πίσω.
Η υπόλοιπες εικόνες που περιγράφω είναι στο μυαλό μου σαν παραμύθι.
Θυμάμαι ότι η προσγείωση αν και ψιλοανώμαλη με έβγαλε στο εσωτερικό του Varadero και ελαφριά πλαγιασμένο. Οι μάρτυρες μετά μου είπαν ότι το τους έκανε εντύπωση ότι πήρα 8-9 και μπήκα στην 10 πλαγιασμένος και με τέρμα γκάζι όπως προσγειώθηκα.
Το μόνο που θυμάμαι πάντως από την όλη φάση είναι ότι μέσα από το κράνος και τα δάκρυα που είχαν γεμίσει τα μάτια μου είδα σαν σε βροχή κόκκινα φωτάκια να πλησιάζουν επικίνδυνα και ύστερα να χάνονται από μπροστά μου.

Η συνέχεια για όσους την είδαν πρέπει να ήταν απολύτως θεαματική. Ο ψηλός μάλιστα μου είπε ότι στην πίστα ακόμα δείχνουν το ερασιτεχνικό Video που τραβούσε κάποιος από τις εξέδρες. Για μένα το μόνο που θυμάμαι ήταν η κατάληξη.

Η μηχανή ποτέ δεν μπήκε στην Κ10, στην αριστερή φουρκέτα που ακολουθούσε αλλά τράβηξε ευθεία μέσα στα χόρτα. Στην μέση περίπου του οικοπέδου υπήρχε ένας χωμάτινος όγκος. Το παγωμένο χέρι πάνω στο γκάζι έδωσε την κατάλληλη ώθηση και το άλμα, λένε με έβγαλε κάθετα πάνω στην πίσω ευθεία την πίστας.
3-4 από τους οδηγούς που με είδαν λέει να προσγειώνομαι κάθετα στην ευθεία καθώς έβγαιναν από την Κ12 νοσηλευόντουσαν για μέρες στο 2ο όροφο του Νοσοκομείου Σερρών στο ψυχιατρικό. Πολλοί υποστηρίζουν ότι το σοκ δεν τους το προκάλεσε η προσγείωση αλλά η δεύτερη απογείωση μου στα χώματα που υπήρχαν πριν από το φράκτη της πίστας.
Κανείς δεν είδε που προσγειώθηκα αυτή την φορά. Λένε ότι είδαν ένα σύννεφο σκόνης να υψώνετε πίσω από τον φράκτη της πίστας.

Εγώ προσωπικά το μόνο που θυμάμαι ήταν μία ταμπέλα πάνω στο στύλο που με βρήκανε που έλεγε:

"Πανηγύρι στην 1η Σερρών....."

written by Alexis
===========

crs-k
13/04/2006, 13:13
Καταπληκτικη η αφηγηση του Αλεξη, αν και το πουλησε πλεον το TDM ... :smilea:

Εγω θα το κρατουσα σαν εκθεσιακο κομματι, μετα απ' αυτα ... :D


:lol: :rotflmao: :lol:

stavrobeis
13/04/2006, 13:49
Πότε φεύγουμε για Σέρρες???

:rotflmao: :lol: :rotflmao:

sonic22
13/04/2006, 14:20
oxi re file... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

den borw na anasanw apo ta gelia....:cry:

apisteuto keimeno kai perigrafi...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bartlal
13/04/2006, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
oxi re file... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

den borw na anasanw apo ta gelia....:cry:

apisteuto keimeno kai perigrafi...



egw pantws oute pou to diavasa.... den mporw na diavazw ta ellhnika!... :winka:





:lol: :lol: :rotflmao: :lol:

sonic22
13/04/2006, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
egw pantws oute pou to diavasa.... den mporw na diavazw ta ellhnika!... :winka: na sou kanw metafrasi?:winka:

re to palikari... to video tou girou paizei pouthena na to katevasoume?

VAL-MPARIERINO
14/04/2006, 10:45
Που ήμανε εκει ρε παιδιά, γιατι ΔΕΝ θυμάμαι καποιο τέτοιο περιστατικό, ναι αυτο το περιστατικό που γραφτηκε που το παληκαρι βγηκε απο την 10 και κατέληξε μέχρι την βουλγαρία να ψωνίζει δερμάτινα:hypnotize !!!
Ισως κοιμόμουνα λέει ποιος ξέρει, αλλά κρίμα να χάσω τέτοιο θέμα!!
Τελικά γιατί δεν μας είπε το παληκάρι αν χτύπησε και σκάσανε τα ελικόπτερα της interamerican να τον μεταφέρουν στην ουάσιγκτον για εξετάσεις, αν σηκώθηκε και τερμάτισε και ανέβηκε στο βάθρο, τελικά τι έγινε έμεινε με το χέρι παγωμένο εκεί στο σύνεφο της σκόνης να αγναντεύει τα σύνορα;;;;:rotflmao: :rotflmao:

sniper
14/04/2006, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από VAL-MPARIERINO
Που ήμανε εκει ρε παιδιά, γιατι ΔΕΝ θυμάμαι καποιο τέτοιο περιστατικό, ναι αυτο το περιστατικό που γραφτηκε που το παληκαρι βγηκε απο την 10 και κατέληξε μέχρι την βουλγαρία να ψωνίζει δερμάτινα:hypnotize !!!
Ισως κοιμόμουνα λέει ποιος ξέρει, αλλά κρίμα να χάσω τέτοιο θέμα!!
Τελικά γιατί δεν μας είπε το παληκάρι αν χτύπησε και σκάσανε τα ελικόπτερα της interamerican να τον μεταφέρουν στην ουάσιγκτον για εξετάσεις, αν σηκώθηκε και τερμάτισε και ανέβηκε στο βάθρο, τελικά τι έγινε έμεινε με το χέρι παγωμένο εκεί στο σύνεφο της σκόνης να αγναντεύει τα σύνορα;;;;:rotflmao: :rotflmao:

τι λες ρε συ τώρα;

σηκώθηκε, πήρε το μοτοσακό, συνέχισε και τερμάτισε πρώτος :D

Θάνος
14/04/2006, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από VAL-MPARIERINO
Που ήμανε εκει ρε παιδιά, γιατι ΔΕΝ θυμάμαι καποιο τέτοιο περιστατικό, ναι αυτο το περιστατικό που γραφτηκε που το παληκαρι βγηκε απο την 10 και κατέληξε μέχρι την βουλγαρία να ψωνίζει δερμάτινα:hypnotize !!!
Ισως κοιμόμουνα λέει ποιος ξέρει, αλλά κρίμα να χάσω τέτοιο θέμα!!
Τελικά γιατί δεν μας είπε το παληκάρι αν χτύπησε και σκάσανε τα ελικόπτερα της interamerican να τον μεταφέρουν στην ουάσιγκτον για εξετάσεις, αν σηκώθηκε και τερμάτισε και ανέβηκε στο βάθρο, τελικά τι έγινε έμεινε με το χέρι παγωμένο εκεί στο σύνεφο της σκόνης να αγναντεύει τα σύνορα;;;;:rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Alx 84
14/04/2006, 11:09
Φανταστική αφήγηση!!:beer:

Krokodilos001
14/04/2006, 11:26
Eftixos eimai monos sto grafeio,


kleo apo ta gelia.

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:


fobero

b_bong12
14/04/2006, 14:25
Δε μου λετε...
Επειδη δεν εχω παει ακομα σε trackday ή στο CSS...
Σε trackday,δεν υπαρχει καποια σειρα που πρεπει να μπαινουν οι μηχανες δηλ. οι μεγαλυτερων κυβικων πρωτα και μετα οι μικροτερων.Δεν υπαρχουν ατομα με σημαιες που ειδοποιουν για τυχον προσπεραση?Δεν υπαρχουν κανονες γαμωτη μου.
Στο CSS ειναι το ιδιο? Δηλ. στο τελος που σου λενε βγες πιστα και κανε ο'τι εμαθες, αϊντε σβησανε τα φωτακια και φευγουν ολοι βουρρ χωρις να υπολογιζουν κανενα?
Και τελος, αν μερικοι ειμαστε κ@υλωμενοι(μιλαμε για καμια 10-15 ατομα), μπορουμε να κλεισουμε την πιστα για παρτη μας και αν ναι ποσο παει το μαλλι?
Υ.Γ-Σε trackday, ποσοι ειναι μεσα στη πιστα?

VAL-MPARIERINO
14/04/2006, 15:11
Εγω στο συγκεκριμενο TD που διοργανωνεται κάθε τόσο, έχω πάει 3 φορες!!! Και τις 3 φορές λοιπόν δηλώνεις πως αξιολογείς τον εαυτό σου οδηγικά αλλα και ποσο έμπειρος είσαι σε σχέση και με την πίστα (οοοοχι σε σχεση με την πατησιων που πας ταπα), αλλα σε σχεση με την πιστα!!! Απο αυτή την δηλωση σου λοιπόν κατατάσεσαι σε ενα απο τα 3 γκρουπ που υπάρχουν
1. Αυτοι που δηλωσαν αρχαριοι (ειλικρινης ανθρωπες)
2. Αυτοι που δηλωσαν μετριοι (ελικρινης και εξυπνοι)
3.Αυτοι που δηλωσαν γληγοριαδηδες (οσοι το εκαναν απο τουπε τον πινουν απο τους πραγματικα γληγορους).

Ξεκινοντας το κάθε γκρουπ οι συμετεχοντες δεν φευγουν μπουλουκι να παρουν θέση για την Κ1 αλλά φευγουν πρωτα ενας επιτηρητής ονομαζόμενος STAFF και το παληκαρι στην εκινηση αφηνει εναν εναν τους συμετεχονες με διαφορά ασφαλειας μεταξύ τους. Το κάθε γκρουπ σπαει σε 3 ομάδες, μόλις η πρώτη ομάδα έχει στρίψει την Κ1 τότε ξεκινα η 2η ομάδα με τον staff της και η τριτη στο τέλος!!! Αρα καταλαβαινεις οτι υπάρχει παντου απόσταση ασφαλείας για να μην στριμώχνοσαντε οι αναβατες!!!

Για τους πρωτους 2 γύρους ακολουθεις τον staff και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η προσπέραση, θυμησου πάλι δεν είσαι στην πατησιων και τα λαστιχά σου ειναι κρύα, μολις ολοκληρωθούν οι 2 γύροι ο staff στην μεγάλη ευθεια δίνει σήμα και αφήνει ΕΝΑΝ ΕΝΑΝ πάλι με απόσταση ασφαλείας τους αναβάτες να συνεχισουν το 20λεπτο τους!!! Επειδη όμως σαφως και κάποιος θα φτάσει κάποιον σου έχουνε τονίσει το εξης: ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΜΕ ΑΝΑΒΑΤΗ ΣΕ ΣΤΡΟΦΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ-ΠΕΡΑΣΤΕ ΤΟΝ ΣΕ ΕΥΘΕΙΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ-ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΓΚΑΖΙΑ ΠΕΡΑΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ PIT ΚΑΙ ΞΑΝΑΒΓΕΙΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΤΑ!!
Επειδη όμως πάντα κάποιος δεν άκουσε και κάνει μαλακίες, υπάρχουν στην πίστα πάντα 4-6 staff που επιτηρουν και απο έξω απο την πίστα υπάρχουν σε πολλά σημεια τα αγρυπνα μάτια του πυργου!!!! Ατομα με σημαιες που επιτηρουν την πιστα για επικινδυνες προσπερασεις και πτωσεις!!!
Επισης:
ΣΗΜΑΙΑ ΚΙΤΡΙΝΗ: Κοβουμε ταχυτητα ΔΕΝ προσπερναμε μεχρι να αποσυρθει ή να γίνει κόκκινη (εμενα με περασε ο αλλος σε κιτρινη σημαία με 250 στην ευθεια ενω ημασταν ολοι οι αλλοι μαλακες που πηγαιναμε με 100)

ΚΟΚΚΙΝΗ ΣΗΜΑΙΑ: Κοβουμε ταχυτητα και βγαινουμε εξω απο την πιστα, προσοχη καποιος εχει πεσει μαλακες και εχετε τον νου σας (πάλι πολλοι δεν την βλέπουνε)

ΜΑΥΡΗ ΣΗΜΑΙΑ: Εσυ μαλακα, ναι εσενα δειχνω εφαγες μαυρη και πρεπει να βγεις εξω!! (Επειδη είσαι γληγορος και δεν την βλέπεις να είσαι σιγουρος ότι εκει που πας τάπα, κάποιος θα σε σκουντησει στην πλάτη και θα σου δειξει την έξοδο και μαλλον θα είναι πολύ ψηλος)

Να σημειώσω ότι τα παιδια που είναι με τις σημαίες έχουν ασυρματο και μιλουν με τον πυργο on line (πουτανα τεχνολογία)!!
Ολα αυτα ρε φίλε μου δεν σου λένε ότι υπάρχει προσπάθεια για ασφάλεια και την ικανοποίηση όλων των αναβατών;;; οεο;;;

Μεσα στην πίστα ξέχασα να σΕ πω, υπάρχουν το πολύ μέχρι 30 μηχανές!!!

Στα 2 απο τα 3 TD που πήγα φίλε μου υπήρχαν και 2 ατομα απο τα css που μπορούσες να κάνεις μια βόλτα μαζι τους να σε δούνε και να σου πούνε 2-3 απλά βασικά πραγματάκια για να βελτιώσεις τυχόν αδυναμίες σου!!!

CSS δεν έχω πάει (ακόμα) αλλά εκεί απ ότι ξέρω και μου έχουνε πει, όλοι οι αναβατες ξεκινούν απο το 0 κάνουν συγκεκριμένες ασκήσεις και δεν τιθεται θεμα για ξεκαβλωμα, γκάζια κτλ!!!


Οταν όμως υπάρχει κόσμος που διηγείτε ιστορίες σε στυλ Ιουλίου Βερν όλα αρχίζουν και θολόνουν στο μυαλό μας και αρχίζουν οι αμφισβητήσεις!!!!


Αν θες να κλείσεις την πίστα για πάρτη σου είναι 2.000€ και θα σε παρακαλέσω να με καλέσεις και εμενανε τον άνθρωπα!!!!


:wave2: :wave2: :wave2:

Xlitos
14/04/2006, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από VAL-MPARIERINO

ΣΗΜΑΙΑ ΚΙΤΡΙΝΗ: Κοβουμε ταχυτητα ΔΕΝ προσπερναμε μεχρι να αποσυρθει ή να γίνει κόκκινη (εμενα με περασε ο αλλος σε κιτρινη σημαία με 250 στην ευθεια ενω ημασταν ολοι οι αλλοι μαλακες που πηγαιναμε με 100)



(ουπς...εγώ ήμουν αυτός :D )

Βασικά έχεις δίκιο,στο είπα και μετά που με πιάσατε στα πιτς με τον παναγιώτη(Illu) και δεν θυμόμουν την φάση.Αλλά έχω ελαφρυντικά που τα θυμήθηκα αργότερα.

Στην κ11 βλέπω ένα παιδί όρθιο στα χωράφια και μαζί του τον Σάββα(stuff)..κάνω τον γύρο μου ωραία και καλά...φτάνω ξανα στην κ11 και βλέπω τον Σάββα να ξεκινάει...του κάνω νόημα αν είναι όλα ο.κ και μου κανε thumps up..στρίβω την κ13,σημαία δεν υπήρχε όπως την πρώτη φορά που πέρασα και βγαίνω με φόρα στην ευθεία.Εκεί όντως προσπέρασα κάποια άτομα που πήγαιναν με 100 και μου είχε φανεί παράξενο...και την σημαία είδα αλλά είχα μαζέψει ήδη χιλιόμετρα.Επίσης φυσικά και δεν είχα 250..

Όλα αυτά φιλικά ετσι και τα έγραψα γιατί σε καμία περίπτωση δεν είμαι κάφρος ή μαλάκας.

Χρήστος :wave2:

H.A.Balafoutre
15/04/2006, 01:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
oxi re file... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

den borw na anasanw apo ta gelia....:cry:

apisteuto keimeno kai perigrafi...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


=\ ν8 ρφφφφφφφφφ. υδ

VAL-MPARIERINO
17/04/2006, 10:13
Οχι ρε μυγιαγκιχτε δεν ησανε εσυ αυτος με τα 250 μην αγχεσαι!!!
Με σενα καταλαβαμε τι εγινε, που να δεις τον αλλονα σου λεω που του βγηκε ο ψηλος με την καρό και την κουνουσε μεσα στην μεση της πιστας και δεν τον ειδε λεει:hypnotize

Φιλικά Βαλάντης!!

b_bong12
17/04/2006, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από VAL-MPARIERINO



Αν θες να κλείσεις την πίστα για πάρτη σου είναι 2.000€ και θα σε παρακαλέσω να με καλέσεις και εμενανε τον άνθρωπα!!!!


:wave2: :wave2: :wave2:

Για ολη την ημερα ειναι €2000?
Δηλ. αν μαζευτουμε 20 ατομα και δωσουμε €100 ο καθενας,δεν βγαζουμε γουστα για ολη την ημερα?
Αρχοντες της πιστας.
χεχεχε

oulas
18/04/2006, 03:25
Για τους πρωτους 2 γύρους ακολουθεις τον staff και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η προσπέραση, θυμησου πάλι δεν είσαι στην πατησιων και τα λαστιχά σου ειναι κρύα, μολις ολοκληρωθούν οι 2 γύροι ο staff στην μεγάλη ευθεια δίνει σήμα και αφήνει ΕΝΑΝ ΕΝΑΝ πάλι με απόσταση ασφαλείας τους αναβάτες να συνεχισουν το 20λεπτο τους!!! Επειδη όμως σαφως και κάποιος θα φτάσει κάποιον σου έχουνε τονίσει το εξης: ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΜΕ ΑΝΑΒΑΤΗ ΣΕ ΣΤΡΟΦΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ-ΠΕΡΑΣΤΕ ΤΟΝ ΣΕ ΕΥΘΕΙΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ-ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΓΚΑΖΙΑ ΠΕΡΑΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ PIT ΚΑΙ ΞΑΝΑΒΓΕΙΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΤΑ!!

Εγω μια φορα που πηγα στα μεγαρα σε TD, σαν θεατης, γινοταν ενας πανικος, προσπερασεις μεσα στις τροφες, απο εσωτερικη η εξωτερικη, πτωσεις, κανονικοτατος αγωνας δηλαδη!

Η Πιστα ειναι 1000% πιο επικυνδινη απο τον δρομο.

Εκτος αν στην μοναδικα φορα που πηγα, υπηρξε καγκουροσυναντηση....

zephyr1
06/11/2006, 12:59
:lol: :rotflmao: :lol:

Φρεσκια φρεσκια η μυρωδια τω Σερρων απο χτες,Ακριβως ετσι ενιωσα και εγω χωρις ευτυχως την ιδια καταληξη με το παιδι.Το ειχα διαβασει και στο μοτο.

:lol: :rotflmao: :lol:

ktm640lc4
06/11/2006, 15:19
Επειδη εγω δεν εχω παει σε πιστα ποτε. 30 μηχανακια ειναι μεσα σε ολα τα γκρουπ?

Και αρχαριοι και προχωρημενοι και γρηγοροι?

Και καλα για αυτους που ξερουν, μηπως για τους αρχαριους ειναι πολλα τα 30 μηχανακια στην πιστα?

Για τις σημαιες το λεω και για οτι αλλο πρεπει να βλεπουν ή να ακουν αυτα τα 30 ατομα που απο το αγχος και απο την αδρεναλινη και το οτι καταφεραν να βαλουν πρωτη στο κιβωτιο ειναι θαυμα.

Εγω θελω να παω αφου απεκτησα ενα ss προσφατα αλλα με αυτα που βλεπω και διαβαζω το ξανασκεφτομαι.

Τεσπα, ιδεα ειπα μην βαρατε.......

TROOPER
06/11/2006, 17:06
γκανταλφ...εγραψες!!!!:a19: :a19:

Nik0s
06/11/2006, 17:18
Καταπληκτική περιγραφή !!!


:a18: :a19:

zephyr1
06/11/2006, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Επειδη εγω δεν εχω παει σε πιστα ποτε. 30 μηχανακια ειναι μεσα σε ολα τα γκρουπ?


Απο 15 εως 25,μιλαμε για Σερρες.


[i]Και αρχαριοι και προχωρημενοι και γρηγοροι?[/B]


3 group,με την σειρα που τους αναφερεις πρασινοι,κιτρινοι,κοκκινοι,


[i]Και καλα για αυτους που ξερουν, μηπως για τους αρχαριους ειναι πολλα τα 30 μηχανακια στην πιστα?[/B]

Στις Σερρες οχι.


[i]Για τις σημαιες το λεω και για οτι αλλο πρεπει να βλεπουν ή να ακουν αυτα τα 30 ατομα που απο το αγχος και απο την αδρεναλινη και το οτι καταφεραν να βαλουν πρωτη στο κιβωτιο ειναι θαυμα.

Εγω θελω να παω αφου απεκτησα ενα ss προσφατα αλλα με αυτα που βλεπω και διαβαζω το ξανασκεφτομαι.

Τεσπα, ιδεα ειπα μην βαρατε....... [/B]


Παρε τρειλερ και πηγαινε Σερρες,δεν θα το πιστευεις.


:wave2:

Gandalf dr685sm
07/11/2006, 08:28
Η αλήθεια είναι οτι το κείμενο είναι απο το προηγούμενο track day.

Απο το προχθεσινό που πήγαν τα παιδιά , οι εντυπώσεις απο όσο λένε ήταν καταπληκτικές , τόσο απο θέμα οργάνωσης , όσο και απο θέμα ποιότητας.

Στο θέμα μηχανής, μπαίνετε με οτι έχετε, (κυρίως στους αρχάριους). Φίλος μπήκε με Varadero (!!!!) και μάλιστα "έξυσε", όπου και βγήκε μετά τρελαμένος απο χαρά!

Δυστυχώς για μένα, αυτό το διάστημα ήταν απαγορευτικό λόγω φόρτου εργασίας και οικογενειακών ευθυνών. Αλλιώς ακόμα και με motard μπορείς να πας (καλύτερα για σένα , μιας και κάποια κομμάτια είναι "σφιχτά"!) βάζοντας το στο τρένο , όπως έκαναν πολλοί. Βλέπεις δεν είναι και οτι το καλύτερο να κινείσαι για 600χλμ την προηγούμενη , αμέσως μετά την δουλειά , και το επόμενο πρωί (ξημερώματα) να πρέπει να περάσεις την διαδικασία για πίστα.

Gandalf

vangelis 64
07/11/2006, 09:06
Πολύ ωραίο κείμενο.Μού θύμησε τον "Λύκο"στο μοτό.

(Ρε μπας και είναι ο ίδιος?):a013:

Primal
07/11/2006, 13:58
με 125 μπορείς να μπεις?:P