PDA

View Full Version : Πρωίνό μπανάκι με βενζίνη.



byron
13/04/2006, 13:46
Το πρωί παω να βάλω βενζίνη. Έρχεται το βενζινόπουλο, του λέω να το γεμίσει, και την ώρα που πάει να βάλει την κάνουλα στο στόμιο .........οέεεεεεοοοοο.
Της μουρλής. Η βενζίνη να τρέχει κάργα από την κάνουλα, έξω από το ντεπόζιτο.
Δεν ξέρω πόση βενζίνη χύθηκε, πάντως είχε σχηματιστεί ένας κύκλος 2 μέτρα γύρω από την μηχανή.
Εγώ, το βενζινόπουλο και η μηχανη φυσικά στάζαμε από πάνω ως κάτω.....
Απ΄ότι είπε ο βενζινάς είχε ξεχαστεί ο διακόπτης της κάνουλας στο αυτόματο.....
Έχετε το νού σας, γιατί μερικοί κρατάνε το τσιγάρο στο πλάι την ώρα που γεμίζουν...(έχω δει και βενζινά να το κάνει)
Φοβού τα βενζινόπουλα.

Βαγγελας
13/04/2006, 14:17
αφου δεν εγινες κουρδος ..........εισαι τυχερος !!!!!!!!! :beer:

RαNd
13/04/2006, 14:51
γιατι εχω την εντυπωση οτι η βενζινη δεν αρπαζει απο τσιγαρο καθολου ευκολα αλλα απο σπινθιρισμο !?!?!?

Βεβαια το μπανακι μονο καλο δεν εκανε στη μοτο, ειδικα για το χρωμα,αλλα λεμε τωρα . . .

byron
13/04/2006, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από RαNd
γιατι εχω την εντυπωση οτι η βενζινη δεν αρπαζει απο τσιγαρο καθολου ευκολα αλλα απο σπινθιρισμο !?!?!?


Πιθανόν να έχεις δίκιο και να είναι έτσι, αλλά δεν θα ήθελα να διαπιστώσω το σημείο ανάφλεξης της βενζίνης.
Τι εννοείς από σπινθιρισμό;;;;
Μια αγνή και καθαρή φλόγα δεν αρκεί για να πάρει φωτιά η βενζίνη;;;
:beer: :beer:

RαNd
13/04/2006, 15:06
Την ωρα που βαζεις βενζινη πιο ευκολα βρισκεις μια σπιθα, απο το σταντ πχ που οπως κλεινει τριβεται με την ασφαλτο ή απο την μιζα, παρα φλογα ;)


44807

sapila racing
13/04/2006, 15:07
Αλλο πάλι και τούτο....

Μήπως να κουβαλάμε και πυροσβεστήρα??? :beer:

RαNd
13/04/2006, 15:14
Aν θυμαμαι καλα υπαρχει νομοθεσια που λεει οτι οι μοτο ανω των 400cc πρεπει να εχουν ανακλαστικο τριγωνο και πυροσβεστηρα . . . :dizzy:

byron
13/04/2006, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από RαNd
Aν θυμαμαι καλα υπαρχει νομοθεσια που λεει οτι οι μοτο ανω των 400cc πρεπει να εχουν ανακλαστικο τριγωνο και πυροσβεστηρα . . . :dizzy:

........δεν νομίζω, αλλά με το Ελληνικό Κράτος δεν μπορείς να είσαι και 100% σίγουρος :look: :look: :look: :hypnotize :hypnotize

OldMan
13/04/2006, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
. Η βενζίνη να τρέχει κάργα από την κάνουλα, έξω από το ντεπόζιτο.

Από @ρχίδια πως πάμε ...???

:wave2: :beer: :wave2:

byron
13/04/2006, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από @ρχίδια πως πάμε ...???

:wave2: :beer: :wave2:

:lol: :lol: :lol: Είμουνα κ@λ@φαρδος, γιατί το βενζινάδικο είναι κοντά στο σπίτι μου. Πήγα σφαίρα και μπηκα στην μπανιέρα..
Ένα τσουξιματάκι ατην περιοχή το ΄φαγα βέβαια...(μήπως να βάλω τάλκ;)
:rotflmao: :lol: :rotflmao:

adam_tsouk
13/04/2006, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από RαNd
Aν θυμαμαι καλα υπαρχει νομοθεσια που λεει οτι οι μοτο ανω των 400cc πρεπει να εχουν ανακλαστικο τριγωνο και πυροσβεστηρα . . . :dizzy:


και λιγο χωμα σε περιπτωση που χυθουν λαδια...

και κανα μετρο ξυλο να φτιαξουμε καμμια ραμπα...

και φαρο μηπως μας το κατασχει κανα μπατσονι...

και...

και....

alximistis
13/04/2006, 19:07
"γιατι εχω την εντυπωση οτι η βενζινη δεν αρπαζει απο τσιγαρο καθολου ευκολα αλλα απο σπινθιρισμο !?!?!?
"

ΛΑΘΟΣ!!!!!!!
Το πετρέλαιο είναι αυτό που δεν ανάβει καθόλου εύκολα!!!
Η διαφορά είναι η εξής:
Η βενζίνη ανάβει αμέσως, με το τσαφ!
Το πετρέλαιο και... τσιγάρο να ρίξεις δεν παίρνει. Αλλά άμα πάρει... δεν σβήνει μετά με τίποτα! Μόνο όταν καεί όλο.
Γενικά πάντως τέτοια πειράματα καλό είναι να αποφεύγονται.

evvou
13/04/2006, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
και λιγο χωμα σε περιπτωση που χυθουν λαδια...

και κανα μετρο ξυλο να φτιαξουμε καμμια ραμπα...

και φαρο μηπως μας το κατασχει κανα μπατσονι...

και...

και....


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

naxiotis
13/04/2006, 20:02
πριν 2 χρόνια όπως έβαζε βενζίνη ένα φιλαράκι σε ένα CB 400 ο λακαμάς βενζινάς έριξε έξω στο ντεπόζιτο ,έτρεξε και πέφτοντας στο μοτέρ φωτιάσε όλο το μηχανάκι.αν δεν έτρεχα με ένα πυροσβεστήρα που ευτυχώς είχε το βενζινάδικο και εγώ δεν ξέρω αν θα γλυτώναμε γιατι ο λακαμάς άφησε την αντλία κάτω.για αυτό ΠΡΟΣΟΧΗστα βενζινάδικα!!!!!!:wave2: :wave2: :wave2:

tsoukas77
13/04/2006, 20:10
Οσο ευκολο και αν μοιαζει,χρειαζεται μια εκπαιδευση και για βενζινας.Εχουν κανει και τα πρατηρια,καλλιστεια!

Προχθες,μια νεα υπαλληλος,αφου μου αδειασε ολο το περιεχομενο της σωληνας που ειχε μεινει απο τον προηγουμενο,πανω στο ρεζερβουαρ,στο τελος,για να διασκεδασει τις εντυπωσεις,τιναζε την μανικα επι ενα λεπτο,χτυπωντας τη στα τοιχωματα του ρεζερβουαρ.Κοντεψε να το διαλυσει(ducati ειναι,δεν ηθελε και πολυ!)...

SUPERMARIO
13/04/2006, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από RαNd
Aν θυμαμαι καλα υπαρχει νομοθεσια που λεει οτι οι μοτο ανω των 400cc πρεπει να εχουν ανακλαστικο τριγωνο και πυροσβεστηρα . . . :dizzy:





και η νιτρομπουκαλα που θα μπει;:confused:

:cool:

ronin1
13/04/2006, 21:17
ευτυχώς!!!:eek:

το cb μου είναι 399cc...:smokin: :beer:

zolotas
13/04/2006, 21:47
βγηκε νεο τζακετ αλεξισφαιρο με αεροσακο και πυροπροστασια....

Alx 84
14/04/2006, 10:57
Πάλι καλά που δεν έγινες λαμπάτος!:wave2:

Daedalus
14/04/2006, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
"γιατι εχω την εντυπωση οτι η βενζινη δεν αρπαζει απο τσιγαρο καθολου ευκολα αλλα απο σπινθιρισμο !?!?!?
"

ΛΑΘΟΣ!!!!!!!
Το πετρέλαιο είναι αυτό που δεν ανάβει καθόλου εύκολα!!!
Η διαφορά είναι η εξής:
Η βενζίνη ανάβει αμέσως, με το τσαφ!
Το πετρέλαιο και... τσιγάρο να ρίξεις δεν παίρνει. Αλλά άμα πάρει... δεν σβήνει μετά με τίποτα! Μόνο όταν καεί όλο.
Γενικά πάντως τέτοια πειράματα καλό είναι να αποφεύγονται.

Να πώ και εγώ την π@π@ρι@ μου.. (μου επιτρέπετε..)

Ούτε το πετρέλαιο
Ούτε η βενζίνη
Ούτε η κηροζίνη
Ούτε κάτι άλλο αρπάζει φωτιά ενώ βρίσκεται σε στερεά ή υγρή μορφή..

Η καύση (οξείδωση) συμβαίνει με την καύσιμη ύλη σε αέρια φάση (ατμοί), γι' αυτό υπάρχούν τα καρμπιρατερ και οι ψεκασμοί, ώστε να δημιουργούν αναφλέξιμο νέφος του υγρού καυσίμου…

Όταν λέω καύση εννοώ παρουσία φλόγας..όλα αρπάζουν αρκεί να φτάσουν σε θερμοκρασία οπού αρχίζουν και εξατμίζονται...ξύλα, κάρβουνα, λαδια, μέταλλα, σπιτια …ΟΛΑ

Τα προσανάμματα και τα λοιπά ανεβάζουν την θερμοκρασία της καύσιμης ύλης, προκαλούν εξάτμιση και κατά συνέπεια ανάφλεξη των αερίων αυτών…(ξύλα, καρβουνα κ.τ.λ)

Το τσιγάρο σβήνει μέσα σε κηροζίνη και πετρέλαιο...όχι όμως και στην βενζίνη, η οποία είναι πολύ πιο πτητική (μεγαλύτερη τάση ατμών στην ίδια θερμοκρασία)…πριν προλάβετε να το βουτήξετε στο υγρό, θα έχουν αρπάξει οι ατμοί στην επιφάνεια του..

Σκέφτεστε ΤΙ έχει να γίνει αν κάποιος πάει να τσεκάρει στάθμη στο ρεζερβουάρ χρησιμοποιώντας αναπτήρα;;; :eek:

Αστό καλύτερα.....Οι ατμοί της βενζίνης με το που ανοίγεις την τάπα είναι αρκετά πυκνοί, και γι' αυτό ΠΟΤΕ τσιγάρο και τάπα ανοιχτή.....:smokin: :nono:


:beer: :beer: :beer: (αντι για πυροσβεστήρα μπορουμε να κουβαλάμε μπύρες...κουνάς-σημαδεύεις-ανοίγεις..και κάνεις πυρόσβεση :D )

:wave2:

Kizoku
14/04/2006, 11:33
Πάντως το όλο σκηνικό μου θυμίζει κάτι από "Zoolander" όποιος το έχει δεί θα καταλάβει τι λέω!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sub_zero
14/04/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από @ρχίδια πως πάμε ...???

:wave2: :beer: :wave2:

@ρχίδια φλαμπέ.....


:lol: :lol: :lol:

devil's animal
20/04/2006, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
@ρχίδια φλαμπέ.....


:lol: :lol: :lol:



:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

FestoNero
20/04/2006, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
@ρχίδια φλαμπέ.....


:lol: :lol: :lol:
Σβησμενα με Ντομ Περινιον του 69;;;
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tai
20/04/2006, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daedalus
Το τσιγάρο σβήνει μέσα σε κηροζίνη και πετρέλαιο...όχι όμως και στην βενζίνη, η οποία είναι πολύ πιο πτητική (μεγαλύτερη τάση ατμών στην ίδια θερμοκρασία)…πριν προλάβετε να το βουτήξετε στο υγρό, θα έχουν αρπάξει οι ατμοί στην επιφάνεια του..

:wave2: Βάλε σε ένα ποτήρι βενζίνα και πέτα μέσα ένα (αναμμένο) τσιγάρο. Θα δείς ότι ΔΕΝ θα πάρει.:wave2:

Kizoku
21/04/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Βάλε σε ένα ποτήρι βενζίνα και πέτα μέσα ένα (αναμμένο) τσιγάρο. Θα δείς ότι ΔΕΝ θα πάρει.:wave2:

:hypnotize :hypnotize :hypnotize

Άμα το τσιγάρο το καπνίζεί κάποιος εκείνη την ώρα και του πετάξουμε το ποτήρι στα μούτρα??????
μμμμμμμ!!!!!!!
Λέω να μην το δοκιμάσω!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Υ.Γ.
Μικρός έφτιαχνα φλωγοβόλα με τους μπουγελάκηδες (έτσι τις έλεγαν αυτές τις φάτσούλες που γέμιζαν νερό και κατέβρεχες??? :confused: ) γεμάτους με βενζίνη ή οινόπνευμα και ένα αναπτήρα και μια χαρά έπαιρνε φωτιά το σύμπαν!!!!!!!!
:a015: :a015: