PDA

View Full Version : Awmn



anco
14/04/2006, 13:18
Ποιος εχει βαλει και τι κοστος εχει?

naxiotis
14/04/2006, 13:22
:confused: :confused: :confused: :a13: :a13: :a13:

koutroulis
14/04/2006, 13:22
δεν ξέρω αν το έχεις δει απλά το παραθετω



επίσης πρέπει να δεις στο χάρτη των κόμβων αν βλέπεις κάποιο και σε τι απόσταση

http://www.awmn.net/


:wave2:

Tropeas
14/04/2006, 13:29
Μπες καλύτερα στο www.awmn.net

Δεν είναι καν σωστή η ερώτηση:
ΠΟΙΟΣ έχει βάλει,
δεν είναι ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ κλπ

και ούτε το κόστος είναι είτε συνδρομητικό,

ούτε καν εφάπαξ δεν μπορείς να το υπολογίσεις...

Εξαρτάται απο τις παραμέτρους τις περιοχής που βρίσκεσαι , την ιδιομορφία της κατασκευής που μπορείς να κάνεις κ.ά... πολλά...
και στο τέλος μπορεί και να μην γίνεται... :rolleyes:
το πιο χρήσιμο για αρχή είναι αυτό:
http://www.awmn.net/?id=quickstart
με το faq του αυτό http://wiki.awmn.org/moin/%ce%a3%cf%85%cf%87%ce%bd%ce%ad%cf%82%ce%95%cf%81%cf%89%cf%84%ce%ae%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82
συν αυτό http://info.awmn.net/
και τέλος αυτό http://ngia.rootforge.org/content/Tutorials/PlugMeIn/

ktm640lc4
14/04/2006, 15:06
Το awmn ειναι σαν ενα μικρο ιντερνετ.

Πολυ καλο αν εχεις το χρημα και την διαθεση να το ψαξεις. Δεν ειναι ακριβο αλλα θελει λιγη δουλεια μεχρι να πετυχεις το επιθυμητο αποτελεσμα.

zephyr1
14/04/2006, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Το awmn ειναι σαν ενα μικρο ιντερνετ.



Τ' ιν τουτο?:confused: :confused: :confused: :smokin: :smokin: :smokin:

keyman
14/04/2006, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Το awmn ειναι σαν ενα μικρο ιντερνετ.

Πολυ καλο αν εχεις το χρημα και την διαθεση να το ψαξεις. Δεν ειναι ακριβο αλλα θελει λιγη δουλεια μεχρι να πετυχεις το επιθυμητο αποτελεσμα.



AWMN τι ειναι?

Το Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών είναι μία μη κερδοσκοπική ασύρματη κοινότητα που έχει σκοπό την ανάπτυξη, χρήση και προώθηση ασύρματου ευρυζώνιου δικτύου στην ευρύτερη περιοχή των Αθηνών.
Το ασύρματο δίκτυο υλοποιείται με τεχνολογία ΙΕΕΕ802.11a / b, χρησιμοποιώντας εξοπλισμό από πληθώρα κατασκευαστών, με δυναμικά πρωτόκολλα δρομολόγησης, σε ένα πλήθος υλοποιήσεων - διαρθρώσεων.
Η λειτουργία του γίνεται στη μη-αδειοδοτημένη ISM ζώνη συχνοτήτων των 2.4GHz & 5GHz.


Για την υλοποίηση των υπηρεσιών, χρησιμοποιεί ένα πλήθος από λειτουργικά συστήματα, με προτίμηση στο ελεύθερο λογισμικό το οποίο βοηθά να επιτευχθεί η επιθυμητή σταθερότητα και ευελιξία.


Παράλληλα εκπαιδεύει τα μέλη του σε διάφορα θέματα, όπως οι ασύρματες τεχνολογίες, ip πρωτόκολλα, ip δρομολόγηση, linux OS, ιδιοκατασκευές (κεραίες, ιστοί), πραγματοποιώντας σχετικά workshop δοκιμάζοντας και συγκρίνοντας εξοπλισμό και τεχνολογίες.


Τέλος στοχεύει στη διαφήμιση και προβολή των ασύρματων τηλεπικοινωνιών στο κοινό και η προώθηση της ιδέας παροχής ευρυζωνικών υπηρεσιών αμφίδρομης ψηφιακής τηλεπικοινωνίας, με μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα, σε συνεργασία με άλλες ασύρματες κοινότητες στην Ελλάδα, με εκπαιδευτικά ιδρύματα και άλλους οργανισμούς.


Σε τρία χρόνια λειτουργίας καταμετρά περίπου 500 ενεργούς κόμβους ενώ η γεωγραφική κάλυψη του δικτύου του εκτείνεται στις περισσότερες περιοχές με σημαντικό πληθυσμό. Τα μέλη του είναι ένα μωσαϊκό από ανθρώπους κάθε ηλικίας με υψηλό μορφωτικό επίπεδο κυρίως φοιτητές, επαγγελματίες από το χώρο των υπολογιστών, των δικτύων, ραδιοερασιτέχνες και εν γένει εραστές της τεχνολογίας.
Κινητήριος δύναμη του είναι η εθελοντική προσφορά των μελών συνδυασμένη με το πνεύμα κοινότητας

zephyr1
14/04/2006, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από keyman
AWMN τι ειναι?

Το Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών είναι μία μη κερδοσκοπική ασύρματη κοινότητα που έχει σκοπό την ανάπτυξη, χρήση και προώθηση ασύρματου ευρυζώνιου δικτύου στην ευρύτερη περιοχή των Αθηνών.
Το ασύρματο δίκτυο υλοποιείται με τεχνολογία ΙΕΕΕ802.11a / b, χρησιμοποιώντας εξοπλισμό από πληθώρα κατασκευαστών, με δυναμικά πρωτόκολλα δρομολόγησης, σε ένα πλήθος υλοποιήσεων - διαρθρώσεων.
Η λειτουργία του γίνεται στη μη-αδειοδοτημένη ISM ζώνη συχνοτήτων των 2.4GHz & 5GHz.


Για την υλοποίηση των υπηρεσιών, χρησιμοποιεί ένα πλήθος από λειτουργικά συστήματα, με προτίμηση στο ελεύθερο λογισμικό το οποίο βοηθά να επιτευχθεί η επιθυμητή σταθερότητα και ευελιξία.


Παράλληλα εκπαιδεύει τα μέλη του σε διάφορα θέματα, όπως οι ασύρματες τεχνολογίες, ip πρωτόκολλα, ip δρομολόγηση, linux OS, ιδιοκατασκευές (κεραίες, ιστοί), πραγματοποιώντας σχετικά workshop δοκιμάζοντας και συγκρίνοντας εξοπλισμό και τεχνολογίες.


Τέλος στοχεύει στη διαφήμιση και προβολή των ασύρματων τηλεπικοινωνιών στο κοινό και η προώθηση της ιδέας παροχής ευρυζωνικών υπηρεσιών αμφίδρομης ψηφιακής τηλεπικοινωνίας, με μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα, σε συνεργασία με άλλες ασύρματες κοινότητες στην Ελλάδα, με εκπαιδευτικά ιδρύματα και άλλους οργανισμούς.


Σε τρία χρόνια λειτουργίας καταμετρά περίπου 500 ενεργούς κόμβους ενώ η γεωγραφική κάλυψη του δικτύου του εκτείνεται στις περισσότερες περιοχές με σημαντικό πληθυσμό. Τα μέλη του είναι ένα μωσαϊκό από ανθρώπους κάθε ηλικίας με υψηλό μορφωτικό επίπεδο κυρίως φοιτητές, επαγγελματίες από το χώρο των υπολογιστών, των δικτύων, ραδιοερασιτέχνες και εν γένει εραστές της τεχνολογίας.
Κινητήριος δύναμη του είναι η εθελοντική προσφορά των μελών συνδυασμένη με το πνεύμα κοινότητας



:a013:

Tropeas
14/04/2006, 22:54
Που σε ρε Keyman?
lambrosk εδώ, χαιρετίσματα σε O_Nikos_eimai, αντε να τα γυρίσουμε σιγά σιγά σε a... ;)

SF
14/04/2006, 23:08
moto.awmn! ;)

node 666 speaking...

SF
14/04/2006, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Ποιος εχει βαλει και τι κοστος εχει?

χαχαχαχα!!! γειά σου ρε άνκο!!!!!!!! :lol: :lol:

πέρνα Δευτέρα απο Δελεαρ για ένα crash course...

όπως λέει και ο παπασάρκ: AWMN IS *NOT* PLUG AND PLAY! ;)

ακους εκεί "ποιός το έχει βάλει" χααχαχαχαχχ! :D :lol: :dizzy:

matsamitsou
15/04/2006, 00:30
εγώ παίδες μετά από το σκανάρισμα ... είμαι σε διαβουλεύσεις με παπακαρχαρία και sv1ceb ... ψάχνω για τον κατάλληλο εξοπλισμό και σύντομα θα είμαι κοντά σας.

Καλά bandwidth !!!

Tropeas
15/04/2006, 09:10
Ματσαμήτσου, είσαι σε καλά χέρια , με τον παπακαρχαρία, και ας δαγκώνει που και που...;)

keyman
15/04/2006, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Που σε ρε Keyman?
lambrosk εδώ, χαιρετίσματα σε O_Nikos_eimai, αντε να τα γυρίσουμε σιγά σιγά σε a... ;)


Καλημέρα lambrosk (Tropeas) εγω με την συμβολή του ΟNikosEimai και του gvaf τα γύρισα σε Α,εχω αυτή την στιγμή τρια bb με tse123, john70,και mauve και βλέπομεν....... :beer:

Tropeas
15/04/2006, 14:17
Α γυρισανε?
ΩΡΑΙΑ! :cool:

Nrgman
15/04/2006, 19:56
Εγώ είμαι συνδεμένος με τον foxer(papashark)

Ο εξοπλισμός μου μου στοίχησε περίπου 200 Ε

niewbe
30/05/2006, 22:05
Μικρός που είναι ο κόσμος!

Πόσο καιρό είχα να ακούσω γνωστά ονόματα.

Tropeas
30/05/2006, 22:48
και το δικό σου λοιπόν?

niewbe
31/05/2006, 07:02
Έχω απομακρυνθεί αρκετό καιρό (2 χρόνια). Τότε είχα το 10.86.86.x , nickname shock, 3 ΒΒ και 1 Οmni.

Tropeas
31/05/2006, 09:04
Απο to nickname δεν σε θυμάμαι... nodeid? περιοχή? εγω 398 lambrosk.:)

niewbe
31/05/2006, 10:45
487

zephyr1
04/12/2006, 09:50
Εφυγε εχτες τ'απογευμα(xt600) ο ανθρωπος που δημιουργησε το δυκτιο στην ανατολικη αττικη.

Ξεχωριστο παιδι και καρδια μωρου.Μεγαλος εθελοντης και τον τελευταιο καιρο ειχε προσφερει της υπηρεσιες του στο χαμογελο του παιδιου.

Στελιο καλο ταξιδι.

http://www.eastattica.dyndns.org/forum/viewtopic.php?t=547

zephyr1
04/12/2006, 10:20
http://www.awmn.net/forum/viewtopic.php?t=26461&postdays=0&postorder=asc&start=0

gloum
04/12/2006, 14:30
Συλληπητήρια στην οικογένεια και τους φίλους του:(

Tropeas
04/12/2006, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Εφυγε εχτες τ'απογευμα(xt600) ο ανθρωπος που δημιουργησε το δυκτιο στην ανατολικη αττικη.

Ξεχωριστο παιδι και καρδια μωρου.Μεγαλος εθελοντης και τον τελευταιο καιρο ειχε προσφερει της υπηρεσιες του στο χαμογελο του παιδιου.

Στελιο καλο ταξιδι.

http://www.eastattica.dyndns.org/forum/viewtopic.php?t=547


http://www.awmn.net/forum/cms_view_article.php?aid=63
http://www.awmn.net/forum/viewtopic.php?t=26461&postdays=0&postorder=asc&start=0


Ήταν ένα απο τα ποιο χαμογελαστά ενεργητικά αποφασιστικά και υπομονετικά παιδιά που γνώριζα...
Εδινε πάντα το ρυθμό , κράταγε χαμηλά τις εντάσεις!
Ηταν πάντα πρωτοπόρος στην εθελοντική προσπάθεια...
αλλά ο Θεός τον ήθελε κοντά του...

Στέλιο να μας προσέχεις απο εκεί ψηλά μαζί με τον Απόστολο....:sad: :sad: :sad:

zephyr1
04/12/2006, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
http://www.awmn.net/forum/cms_view_article.php?aid=63
http://www.awmn.net/forum/viewtopic.php?t=26461&postdays=0&postorder=asc&start=0


Ήταν ένα απο τα ποιο χαμογελαστά ενεργητικά αποφασιστικά και υπομονετικά παιδιά που γνώριζα...
Εδινε πάντα το ρυθμό , κράταγε χαμηλά τις εντάσεις!
Ηταν πάντα πρωτοπόρος στην εθελοντική προσπάθεια...
αλλά ο Θεός τον ήθελε κοντά του...

Στέλιο να μας προσέχεις απο εκεί ψηλά μαζί με τον Απόστολο....:sad: :sad: :sad:


Το μεσημερι που τελειωσα την δουλεια μου,πηγα να δω το σημειο που εγινε το ατυχημα.Καταλαβα ποιο ειναι το σημειο απο τα κομματια της μοτοσυκλετας.Υπηρχε και ενα αμαξι εκει χτυπημενο(φανταστηκα οτι θα ηταν το αμαξι που εγινε το συμβαν.

Απεναντι ηταν ενα μαγαζι που πουλαει διαφορα κεραμικα.Ηταν 2 ατομα(1 αγορι και 1 κοριτσι)και ενας γερος.Πηγα κοντα τους να μαθω τι ειχε γινει,και αν ηταν εκει.

Ακουω να λενε πως ειχε συμβει και ξαφνικα ο γερος αναφερει οτι ενω κατεβαινα εκανα.............εκεινη την στιγμη παγωσα,ηταν ο ανθρωπος μπροστα μου που ειχε σκοτωσει τον Στελιο.
Προσπαθησα να μεινω ηρεμος και να μαθω τι εγινε.Ο γερος εκανε αριστερα σε σημειο που δεν υπηρχε τιποτα και εκεινη την στιγμη ο Στελιος ηταν διπλα του η ακριβως πισω του.
Μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι και τον ρωτησα αν καταλαβε τι ειχε κανει?

Η απαντηση του ηταν:μονο εγω και η συνειδηση μου ξερει τι περναω που σκοτωσα ενα νεο παιδι.

Και τοτε απλα σιωπησα και προσπαθησα να μαθω περισσοτερα.

Θα πω μονο οτι οι ανθρωποι του εκαβ προσπαθησαν να του βγαλουν το κρανος χωρις να τ'απασφαλισουν,αυτο απαγορευεται δια ροπαλου.
Και οταν καποιος τους ειπε οτι ειναι ασφαλισμενο ,ανοιξαν την ασφαλεια και το βγαλαν.
Ο Στελιος εφυγε μ' τα ασθενοφορο ζωντανος.
Πηρα σημερα των Αντωνη τον αδερφο του και καταλαβα οτι πλεον δεν τον ενδιεφερε τιποτα για το ποιος φταιει και ποιος δεν φταει.

Δεν ξερω γιατι τα γραφω αυτα,αλλα ο χαμος του Στελιου μου εχει στοιχισει πολυ.

Ησουν,εισαι και θα εισαι για οσο μπορω να εκτιμω τον εαυτο μου, μες το μυαλο μου.

Αντιο Στελιο και μεινε στης μνημες μας οσο περισσοτερο μπορεις.

Αντιο.Θα τα πουμε.

Να συμπληρωσω ο Στελιος οδηγουσε απο πολυ μικρος,φοραγε παντα κρανος και σεβοταν τα παντα.Ηταν πολυ συνετος οδηγος.

Μαλλον δεν φτανουν αυτα σημερα για να επιβιωσεις με μηχανη.

Μ'εμαθες και σ'εμαθα,ηθελα παντα της συμβουλεσ σου σαν βοηθημα,γιατι ηξερα τι ανθρωπος ησουνα.

Καναμε μαζι surf,δουλεψαμε μαζι και επαγγελματικα και φιλικα,προσπαθησες να με μαθεις badminton,με εβαλες στο δυκτιο και τωρα.......................

Θα τα πουμε Στελιο.

DimChios
05/12/2006, 02:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από keyman
AWMN τι ειναι?

Το Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών είναι μία μη κερδοσκοπική ασύρματη κοινότητα που έχει σκοπό την ανάπτυξη, χρήση και προώθηση ασύρματου ευρυζώνιου δικτύου στην ευρύτερη περιοχή των Αθηνών.
Το ασύρματο δίκτυο υλοποιείται με τεχνολογία ΙΕΕΕ802.11a / b, χρησιμοποιώντας εξοπλισμό από πληθώρα κατασκευαστών, με δυναμικά πρωτόκολλα δρομολόγησης, σε ένα πλήθος υλοποιήσεων - διαρθρώσεων.
Η λειτουργία του γίνεται στη μη-αδειοδοτημένη ISM ζώνη συχνοτήτων των 2.4GHz & 5GHz.


Για την υλοποίηση των υπηρεσιών, χρησιμοποιεί ένα πλήθος από λειτουργικά συστήματα, με προτίμηση στο ελεύθερο λογισμικό το οποίο βοηθά να επιτευχθεί η επιθυμητή σταθερότητα και ευελιξία.


Παράλληλα εκπαιδεύει τα μέλη του σε διάφορα θέματα, όπως οι ασύρματες τεχνολογίες, ip πρωτόκολλα, ip δρομολόγηση, linux OS, ιδιοκατασκευές (κεραίες, ιστοί), πραγματοποιώντας σχετικά workshop δοκιμάζοντας και συγκρίνοντας εξοπλισμό και τεχνολογίες.


Τέλος στοχεύει στη διαφήμιση και προβολή των ασύρματων τηλεπικοινωνιών στο κοινό και η προώθηση της ιδέας παροχής ευρυζωνικών υπηρεσιών αμφίδρομης ψηφιακής τηλεπικοινωνίας, με μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα, σε συνεργασία με άλλες ασύρματες κοινότητες στην Ελλάδα, με εκπαιδευτικά ιδρύματα και άλλους οργανισμούς.


Σε τρία χρόνια λειτουργίας καταμετρά περίπου 500 ενεργούς κόμβους ενώ η γεωγραφική κάλυψη του δικτύου του εκτείνεται στις περισσότερες περιοχές με σημαντικό πληθυσμό. Τα μέλη του είναι ένα μωσαϊκό από ανθρώπους κάθε ηλικίας με υψηλό μορφωτικό επίπεδο κυρίως φοιτητές, επαγγελματίες από το χώρο των υπολογιστών, των δικτύων, ραδιοερασιτέχνες και εν γένει εραστές της τεχνολογίας.
Κινητήριος δύναμη του είναι η εθελοντική προσφορά των μελών συνδυασμένη με το πνεύμα κοινότητας




Τι κάθομαι και ασχολούμαι ο αγράμματος? :rolleyes:

:alien: :alien: :alien:

zephyr1
05/12/2006, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Τι κάθομαι και ασχολούμαι ο αγράμματος? :rolleyes:

:alien: :alien: :alien:

Καλα ρε Δημητρη,αυτο ηταν που σου εκανε εντυπωση απ'το παραπανω θεμα?:(

DimChios
06/12/2006, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Καλα ρε Δημητρη,αυτο ηταν που σου εκανε εντυπωση απ'το παραπανω θεμα?:(



Στο συγκεκριμένο που έκανα quote, ναι!

Για πολλούς λόγους και μάλιστα προσωπικούς, ενοχλήθηκα με την ασχετοσύνη μου...

Όσο για το άλλο....προτίμησα να μην το σχολιάσω, τι να πώ άλλωστε...τα προφανή κι ας μην τον ήξερα... :sad:

Σόρρυ αν σε ενόχλησε (με φιλική διάθεση μιλάω) αλλά....με τον εαυτό μου τα έβαλα και απλώς "πιάστικα" από το θέμα του θρέντ!

:wave2: