PDA

View Full Version : z750 το γυμνο ή το S?



Kawa-Z
14/04/2006, 16:41
Μετα το Πασχα θα αγορασω ενα απο τα δυο (περισσοτερο μου αρεσει το γυμνο).

Απο αυτους που εχουν ενα εκ των δυο θα ηθελα να μου πουν την αποψη τους για να τα βαλω ολα μαζι και να παρω την αποφαση. Μιλαμε για μεικτη χρηση, εντος και εκτος πολης βεβαια.

emankov
14/04/2006, 17:29
XMMMM..
αλλη σελλα,αλλη θεση οδηγησης,αλλος σκοπος,αλλα γουστα...
καλυτερα δες τα και τα 2 και ψαχτην προσεκτικα....
:wave2:

idi
14/04/2006, 17:43
τα ιδια μηχανακια ειναι!

μονο με το S θα κανεις πιο ξεκουραστα ταξιδια.

βασικα εσυ δε θα δεις μεγαλη διαφορα ...(λεμε τωρα....)

αλλα τεραστια διαφορα θα δει ο συναναβατης σου (αμα εχεις)

κατα τα αλλα το γυμνο ειναι πιο ομορφο ε πως να το κανουμε.... (ολα τα γυμνα ειναι πιο ομορφα!)
:D

AFTER
14/04/2006, 18:07
Αμα σε ενδιαφερουν τα ταξιδια με συνεπιβατη τοτε το S ειναι μονοδρομος
Και εμενα μου αρεσει περισσοτερο το γυμνο, αλλα επρεπε να παιρνω και δικαβαλο

Τα μηχανακια ειναι ολοιδια, παρε αυτο που σου γεμιζει το ματι πιο πολυ.
Εγω π.χ. ηθελα μηχανακι με fairing, οποτε προτιμησα το S

Αντε με γεια, οποιο κι αν παρεις δεν θα μετανοιωσεις
:wave2:

Kawa-Z
14/04/2006, 21:04
κι εμενα το γυμνο μου αρεσει.

ετυχε να δω πανω στο γυμνο 2 ατομα το δευτερο ατομο πρεπει να ηταν κοπελα και δε μου φανηκε πολυ ψηλα ή αβολα να καθεται.

δε θα ειναι πολλες οι βολτες με 2 ατομα και αυτο που με χαλαει λιγο στο S ειναι το φερινκ, το σχημα του δηλαδη αλλωστε μπορει με μια ψηλοτερη ζελατινα να καλυτερευει το θεμα αερας.

απο φορτωμα για ενα ταξιδακι τι γινεται? Εχει βαλει κανεις βαλιτσα ή σαμαρια ή tank bag ή κατι αλλο?

πηρε ο αδερφος μου tdm σημερα και στο βιβλιαρακι της GIVI δεν ειδα για το z εξοπλισμo.

Eμενα με βολεψε παρα πολυ σαν θεση παντως, δε καμπουριαζω και τα χερια ειναι μια χαρα στο τιμονι, εκατσα σε ενα πριν καμια εβδομαδα.

Test ride που θα μπορουσα να κανω?

BAD BOY
14/04/2006, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kawa-Z


Εχει βαλει κανεις βαλιτσα :a26: ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ....
ΠΑΡΕ ΟΠΟΙΟ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΛΙΚ:beer:

Kawa-Z
15/04/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
:a26: ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ....
ΠΑΡΕ ΟΠΟΙΟ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΛΙΚ:beer:

οΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ, για ταξιδι μεσα στη πολη δε μου χρειαζεται.

οποιο μου κανει κλικ θα παρω εννοειται, απλα ηθελα να ακουσω αποχψεις απο αυτους που τα εχουν και ξερουν κατι παραπανω.

adam_tsouk
15/04/2006, 11:04
υπαρχει το κλασικο bagster και απο κει και περα το φορτωνεις όπως θα φόρτωνες ένα ss......


:wave2:

Kawa-Z
15/04/2006, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
υπαρχει το κλασικο bagster και απο κει και περα το φορτωνεις όπως θα φόρτωνες ένα ss......


:wave2:

Thanks:wave2:

AFTER
15/04/2006, 18:54
Να μια απο το δικο μου :wave2:


45021

gtheof
15/04/2006, 20:17
Egw exw to z750s. Oson afora th valitsa (ennow mpagaziera), exw th Givi maxia. Oso kai an to asxhmainei (pou to asxhmainei..), prepei na phgainoyme kai sth douleia me kapoion tropo!! Plaines valitses (profanws samaria..), exw rwthsei kai pairnei aytes twn supersport. P.x. h Givi exei 2x19lt (an 8ymamai kala), 150 euro. Parapanw xwrhtikothtes, dyskola.

Twra, anamesa sto s kai to naked, proswpika mou aresei perissotero to naked, alla edw me to s kai o aeras se baraei averta , fantazomai me to naked 8a eisai akoma xeirotera (den exw odhghsei to naked gia na pw bebaia me sigoyria).

Twra ayto me to dikabalo, h dikia mou hdh paraponietai gia poly area! Skepsou na eixa kai to naked, pou opws lene ta ypoloipa paidia, einai akoma xeirotera gia to synepibath..

Kawa-Z
16/04/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kawa-Z
Thanks:wave2:

Ωραια, ευχαριστω.:wave2:

Kawa-Z
16/04/2006, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
Egw exw to z750s. Oson afora th valitsa (ennow mpagaziera), exw th Givi maxia. Oso kai an to asxhmainei (pou to asxhmainei..), prepei na phgainoyme kai sth douleia me kapoion tropo!! Plaines valitses (profanws samaria..), exw rwthsei kai pairnei aytes twn supersport. P.x. h Givi exei 2x19lt (an 8ymamai kala), 150 euro. Parapanw xwrhtikothtes, dyskola.

Twra, anamesa sto s kai to naked, proswpika mou aresei perissotero to naked, alla edw me to s kai o aeras se baraei averta , fantazomai me to naked 8a eisai akoma xeirotera (den exw odhghsei to naked gia na pw bebaia me sigoyria).

Twra ayto me to dikabalo, h dikia mou hdh paraponietai gia poly area! Skepsou na eixa kai to naked, pou opws lene ta ypoloipa paidia, einai akoma xeirotera gia to synepibath..

Με ενδιαφερει να ξερω για ενα ταξιδι να μπορω να βαλω μπαγαζιερα ή σαμαρια για να βαλω και πραγματα.

Ενταξει το δικαβαλο δε με πολυενδιαφερει η δικια μου δεν ανεβαινει σε μηχανη για μακρινες βολτες στην αθηνα, αντε ΟΑΚΑ - Αγ.Παρασκευη και πολυ ειναι οποτε λιγη εως ελαχιστη σημασια για το 2ο ατομο.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες, αντε να δω τι θα αποφασισω...οτι κι αν ειναι θα το δειτε μολις το παρω, ελπιζω να ειναι και συντομα.

gdevelek
16/04/2006, 14:04
τα μη γυμνά δείχνουν πολύ καλύτερα φορτωμένα από ό,τι τα γυμνά

και βέβαια με το fairing είναι σαφώς πιο άνετα σε ταξίδια

idi
17/04/2006, 09:53
http://www.givi.it/per_la_tua_moto.asp?co_id=1116&lang=en

billgeo
17/04/2006, 09:55
Με καληψανε οι απο πανω!

(σαμαρια περνουν και τα 2, ο GN_AZ πηγε Θεσσ. με το γυμνο /w σαμαρια)


ΟΤΙ ΚΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ!!!!!!

:beer: :beer: :beer: :wave2:

Kawa-Z
17/04/2006, 16:27
Eυχαριστω παιδια, θα δουμε, μαλλον σε γυμνο το παω, μου αρεσει καλυτερα .

Τεστ ride υπαρχει για τα 2 μοντελα?

Kawa-Z
17/04/2006, 16:32
Απο οτι βλεπω στην ιστοσελιδα της GIVI η ζελατινα ειναι αρκετα καλη για το γυμνο.
Ο αερας με 140-150 θα ειναι υποφερτος σε ενα ταξιδι πιστευω, αλλωστε παιζει ρολο και η καταναλωση που σε κανει να πας πολιτισμενα, η τελικη εναι για κανενα ξεκ@αβλωμα και πιστευω πως και στο S πρεπει να μπεις μεσα στη ζελατινα
για να πας τοσο γρηγορα.

gtheof
17/04/2006, 16:35
mhn to syzhtas... Den kserw an exw xamhloteres anoxes ston aera apo to meso oro, alla fysaei poly kai me to s... para poly, gia taxythtes (kata th gnwmh mou panta) panw apo 120-140 km

lantz
17/04/2006, 16:45
Εγώ έχω το S.. Όταν το είχα πρωτοπάρει, πήγαινα με 150Km/h και με πέρναγαν με 250 και έλεγα πως αντέχουν? Αλλά ύστερα από λίγο καιρό συνήθισα (άλλαξα και κράνος) και πλέον στα 200km/h αν δεν φυσάει πολύ, μπορώ να πηγαίνω σχετικά άνετα και χωρίς σκύψιμο, και σε ταχύτητες >220 άμα σκύψω, είναι αρκετά άνετο.

P.S: Σήμερα έβαλα και μία καινούργια ζελατίνα puig http://www.kawasaki-bikers.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=519#9337

AFTER
17/04/2006, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από lantz
Εγώ έχω το S.. Όταν το είχα πρωτοπάρει, πήγαινα με 150Km/h και με πέρναγαν με 250 και έλεγα πως αντέχουν? Αλλά ύστερα από λίγο καιρό συνήθισα (άλλαξα και κράνος) και πλέον στα 200km/h αν δεν φυσάει πολύ, μπορώ να πηγαίνω σχετικά άνετα και χωρίς σκύψιμο, και σε ταχύτητες >220 άμα σκύψω, είναι αρκετά άνετο.

P.S: Σήμερα έβαλα και μία καινούργια ζελατίνα puig http://www.kawasaki-bikers.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=519#9337

Το ιδιο ελεγα και εγω, κατοπιν καταλαβα οτι πεζει μεγαλο ρολο ο αερας(το πως φυσαει)
Παντως και εγω με την αλλη ζελατινα ειδα ΤΕΡΑΣΤΕΙΑ διαφορα.
Καμια φορα αν δεν φυσαει μπορω να πηγαινω και με 200χμ/ω χωρις σκυψιμο, αλλα αν φυσαει περιεργα, και τα 140 φαινονται πολλα

Kawa-Z
18/04/2006, 00:28
Το πως φυσαει παιζει ρολο σιγουρα αλλα τωρα μιλαμε μονο για την παραπανω προστασια του φαιρινκ, αν φυσαει απο παντου χεσε μεσα.

Ωραια η PUIG οντως, θα κοιταξω και για το γυμνο αν παιζει κατι.

για δοκιμη απο οτι βλεπω δεν υπαρχει κατι που να ξερεται.

Μου φαινεται θα παω να το παρω με δοσεις ωσπου να εχω τα λεφτα απο την πωληση του αυτοκινητου, με εχει μπριζωσει ο αδερφος μου με το καινουριο που πηρε και τα 'χω παιξει λεμε, δε μπορω να περιμενω....

xaphs
18/04/2006, 14:15
Εγώ είχα το γυμνό, πολύ καλό αλλά και πολύ ξύλο πάνω απο τα 150...

TheOneAB
18/04/2006, 15:03
toulaxisto periorizosoun sto 3ilo kafropoule, to antexis kiolas!!!! welcome to moto!

adam_tsouk
18/04/2006, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaphs
Εγώ είχα το γυμνό, πολύ καλό αλλά και πολύ ξύλο πάνω απο τα 150...
τωρα που "κοβει" ο πολυς αερας (και το κρυο) προσωπικα μεχρι τα 180 παω κυριλε....

xaphs
18/04/2006, 16:07
Πρέπει να έχεις χέρια και να σου λείπει ύψος για να είσαι μέχρι τα 180 κυριλέ....
Και επίσης πρέπει να μην έχεις 2ο πάνω στο μηχανάκι...

lopi
18/04/2006, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kawa-Z
Μετα το Πασχα θα αγορασω ενα απο τα δυο (περισσοτερο μου αρεσει το γυμνο).

Απο αυτους που εχουν ενα εκ των δυο θα ηθελα να μου πουν την αποψη τους για να τα βαλω ολα μαζι και να παρω την αποφαση. Μιλαμε για μεικτη χρηση, εντος και εκτος πολης βεβαια.


GIMNOOOOOOOooooo...
Kalotaksido.

TheOneAB
19/04/2006, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaphs
Πρέπει να έχεις χέρια και να σου λείπει ύψος για να είσαι μέχρι τα 180 κυριλέ....
Και επίσης πρέπει να μην έχεις 2ο πάνω στο μηχανάκι... pezi vevea kai to na ipagese stin katigoria prehistoric san ese e?min to 3exnas!

adam_tsouk
19/04/2006, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaphs
Πρέπει να έχεις χέρια και να σου λείπει ύψος για να είσαι μέχρι τα 180 κυριλέ....
Και επίσης πρέπει να μην έχεις 2ο πάνω στο μηχανάκι...



:rolleyes:


οου μαι γκαντ!


ο γνωστης ο ιδιος!


:lol: :lol: :lol: :lol:

Kawa-Z
19/04/2006, 22:42
Για γυμνο παω σιγουρα, ευχομαι μεσα στην επομενη εβδομαδα.

Θα δειξει με τον αερα με 150 ειναι καλα πιστευω, παραπανω δε ξερω για ποση ωρα μπορω να πηγαινω, οποτε σε καλο δρομο ειμαι.

xaphs
20/04/2006, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
:rolleyes:


οου μαι γκαντ!


ο γνωστης ο ιδιος!


:lol: :lol: :lol: :lol:

Οκ ζουμπά, ηρέμησε.
Ίσως να έχεις το μόνο Ζ που μπορεί κάποιος να πηγαίνει κυριλέ.
Αλήθεια είσαι σίγουρος οτι είναι Ζ το μηχανάκι σου?
Μήπως έχεις κανα άλλο και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι?

adam_tsouk
20/04/2006, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaphs
Οκ ζουμπά, ηρέμησε.
Ίσως να έχεις το μόνο Ζ που μπορεί κάποιος να πηγαίνει κυριλέ.
Αλήθεια είσαι σίγουρος οτι είναι Ζ το μηχανάκι σου?
Μήπως έχεις κανα άλλο και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι?

:rolleyes:
ρε καμενε.....


ευτυχως για μενα δεν παω ποτε μονος βολτα....

αν εσυ εδωσες το Ζ για ενα καλυτερο ΚΤΜ (το οποιο πουλας;) και δεν μπορεις να αποφασισεις ΤΙ σκατα θες να οδηγεις, δεν φταιω εγώ.

Όσοι παμε βολτα κινουμαστε ΚΥΡΙΛΕ στα 150-160 και καποιοι στα 180 (εγω ειμαι σε αυτους).. Αν εχεις σκωλιωση ή στον σφυριξανε και δε μπορεις να σκυψεις δε σου φταιω εγω.... η ###τανα η φυση σου φταιει.

Αντε κανε μας τη χαρη.

xaphs
20/04/2006, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
:rolleyes:
ρε καμενε.....


ευτυχως για μενα δεν παω ποτε μονος βολτα....

αν εσυ εδωσες το Ζ για ενα καλυτερο ΚΤΜ (το οποιο πουλας;) και δεν μπορεις να αποφασισεις ΤΙ σκατα θες να οδηγεις, δεν φταιω εγώ.

Όσοι παμε βολτα κινουμαστε ΚΥΡΙΛΕ στα 150-160 και καποιοι στα 180 (εγω ειμαι σε αυτους).. Αν εχεις σκωλιωση ή στον σφυριξανε και δε μπορεις να σκυψεις δε σου φταιω εγω.... η ###τανα η φυση σου φταιει.

Αντε κανε μας τη χαρη.

Φίλε κοντοστούπη ηρέμησε.
Το περίεργο είναι οτι επιμένεις για τα 180 ενώ όλος ο κόσμος μιλάει για 150-160.

Το οτι δεν πας βόλτα μόνος σου ποτέ είναι απολύτως λογικό, σε κανένα ίδρυμα δεν βγαινουν οι ασθενείς μόνοι τους βόλτα.

Το Ζ το πούλησα 7000 λίγο πριν πέσει η τιμή του οπότε μου έκατσε μια χαρά.Το ΚΤΜ πάλι το αγόρασα φτηνά για να μπορέσω να μην έχω χασούρα αλλά να έχω και ένα μηχανάκι να κινούμαι.

Τώρα όσον αφορά στο αν μου το σφυρίξανε ή όχι σε βλέπω για πιο επιρεπή στον φαλό μιας και το έχεις δηλώσει και μόνος απο την στιγμή που έγραψες στο ΚΟΡΙΤΣΙΑ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=21681)

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

adam_tsouk
20/04/2006, 13:32
χαπη.... παρε κανα χαπι......

μαλλον εισαι υπερβολικα ασχετος για να μιλησει κανεις μαζι σου (βλεπω τα χαλια σου και στη συζητηση για το ΚΤμ vs ΤΤR)


αντε φαε κανα αρνι να απρεις κανα ποντο ακομα να μας αλλαζεις και τις λαμπες~!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

xaphs
20/04/2006, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
χαπη.... παρε κανα χαπι......

μαλλον εισαι υπερβολικα ασχετος για να μιλησει κανεις μαζι σου (βλεπω τα χαλια σου και στη συζητηση για το ΚΤμ vs ΤΤR)


αντε φαε κανα αρνι να απρεις κανα ποντο ακομα να μας αλλαζεις και τις λαμπες~!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Να απρω κανα ποντο...
Περαστικα σου και προσεχε με την ρουκέτα.
Αν ήμουν άσχετος θα σε άκουγα και θα έλεγα οτι όντως γίνεται να πας χαλαρά με 180 με το Ζ.
Δεν είμαι όμως γι'αυτό και κλωτσάω.
Επίσης άσχετο θα έλεγα κάποιον αν εγώ ήμουν σχετικός πράγμα που στην περίπτωσή σου δεν ισχύει.
Τέλος πάντων καλό Πάσχα, και καλό θα ήταν να μην είσαι τόσο απόλυτος.

adam_tsouk
20/04/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaphs
Να απρω κανα ποντο...
Περαστικα σου και προσεχε με την ρουκέτα.
Αν ήμουν άσχετος θα σε άκουγα και θα έλεγα οτι όντως γίνεται να πας χαλαρά με 180 με το Ζ.
Δεν είμαι όμως γι'αυτό και κλωτσάω.
Επίσης άσχετο θα έλεγα κάποιον αν εγώ ήμουν σχετικός πράγμα που στην περίπτωσή σου δεν ισχύει.
Τέλος πάντων καλό Πάσχα, και καλό θα ήταν να μην είσαι τόσο απόλυτος.


ναι... ΑΠΡΕ κανα ποντο!

:rotflmao: :rotflmao:

σχετικε...... τραβα στη στανη τα ταισεις τα αλογατα σου!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

xaphs
20/04/2006, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ναι... ΑΠΡΕ κανα ποντο!

:rotflmao: :rotflmao:

σχετικε...... τραβα στη στανη τα ταισεις τα αλογατα σου!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τρελό επίπεδο συζήτησης...

Μπράβο.

Τώρα δεν έχω τι άλλο να πώ.

Τρομερή εφράδεια λόγου.


Συγχαρητήρια.

adam_tsouk
20/04/2006, 13:58
:rolleyes:


στουμπωσε;

:rolleyes:

xaphs
20/04/2006, 13:59
Ναι στουμπωσε.

Είναι χαζό να συνεχίζω την συζήτηση μαζί σου...

adam_tsouk
20/04/2006, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaphs
Ναι στουμπωσε.

Είναι χαζό να συνεχίζω την συζήτηση μαζί σου...

πολυ χαιρομαι!


:D :D :D :D


αντε, να ετοιμαζομαι σγα σγα γιατι στεναχωριομουν να αφησω την επικοινωνια με εναν τετοιο ΓΝΩΣΤΗ!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

xaphs
20/04/2006, 14:04
Και είχα μεγάλη απορία πως έφτασες σε τόσο μεγάλο αριθμό posts.

Δεν δήλωσα πουθενά και ποτέ ΓΝΩΣΤΗΣ, προσωπικές εμπειρίες ήταν όσα λέω.

Δεν ήξερα οτι μπήκα σε ένα forum με ειδήμονες......

adam_tsouk
20/04/2006, 14:05
εχω μεγαλο αριθμο ποστ γιατι δινω αξια σε καποιους σαν και σενα!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

xaphs
20/04/2006, 14:06
Είσαι απλά τραγικός.
Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.
Περαστικά και ελπίζω να ξεπεράσεις τα κόμπλεξ σου σύντομα.

adam_tsouk
20/04/2006, 14:08
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εισαι πολυ καλος.....




ελπιζω να σας δωσουν αδεια τωρα το Πασχα και να βγειτε απο το ιδρυμα!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

xaphs
20/04/2006, 14:10
Θες να πεις οτι ελπιζεις Αδαμ μου να πάρεις άδεια και να βγείς απο το ιδρυμα?

Σου ευχομαι και γω να σε αφήσουν να βγεις και να δεις τον εξω κόσμο, αμαρτία ειναι χρονιάρες μέρες να είσαι κλεισμένο μέσα.

:wave2:

lantz
20/04/2006, 20:42
Εαν οδηγείτε τόσο γρήγορα όσο απαντάτε και στα μυνήματα, τότε τύφλα να 'χει ο Valentino.. :rotflmao: :rotflmao:

FestoNero
20/04/2006, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από lantz
Εαν οδηγείτε τόσο γρήγορα όσο απαντάτε και στα μυνήματα, τότε τύφλα να 'χει ο Valentino.. :rotflmao: :rotflmao: Καλα εισαι.. Εχουν Γ@μηθ31 στα F5... :evil: :evil:

Kawa-Z
25/04/2006, 00:58
Σημερα που γυριζα απο Βολο με περασε ενα μαυρο Z750, στο υψος της Θηβας, ειχε και ψιλοκινηση το σημειο, με σαμαρια και bagster, αρκετα φορτωμενο.Εγω ημουν πανω σ'ενα TDM.

Ο οδηγος του φορουσε κρανοσ rossi, της AGV.
Μπορει να ειναι καποιος απο εδω, απο το forum.