PDA

View Full Version : Yamaha XTZ tenere 660... Άραγε.. -->



Antwnis
14/04/2006, 18:16
Υπάρχουν ακόμα "λατρεις" της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας?
Έχω μία του 93, μαύρη, μονοφάναρη.
Την διατηρώ σε παααρα πολυ καλη κατάσταση, προσπαθώ να την συντηρώ.. ευλαβικά :).
Έχω κάνει βέβαια μερικές μικροβελτιωσεις:
Ψηλή ζελατίνα, τελικό Remus, φίλτρο DNA, ζιγκλερ, δίσκος μαργαρίτα 320..
Χιλιόμετρα εντός και εκτός Αθήνας.. Παντου.. και λιγο χωμα που και που..
Προβλήματα? Πέρα απο τα αναλώσιμα, απλα τίποτα!
Απλά, δεν μπορώ να βρώ κάτι μέχρι σημερα (στην συγκεκριμένη πάντα κατηγορία, έτσι?) που να με εξιτάρει, που να μου αρέσει να μου κάνει κλικ. Σχόλια, παρατηρήσεις, ανταλλαγές σκέψεων τα ζητούμενα. :)

Antwnis
18/04/2006, 12:20
Περίεργο.. Ειμαι ο μοναδικος κατοχος xtz 660?
Αλλος κανεις που να περασε ενα τετοιο μηχανακι απο τα χερια του?
Γερασαμε μου φαινεται.. Και εγω και η τενερε.. :rolleyes:

matmat
18/04/2006, 19:23
Τι τα θές φίλε μου οι παλιές αγάπες πανε στον παράδεισο :sick:



:wave2: :wave2: :wave2:

Antwnis
19/04/2006, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Τι τα θές φίλε μου οι παλιές αγάπες πανε στον παράδεισο :sick:



:wave2: :wave2: :wave2:

Ενταξει, οι παλιες αγαπες στον παραδεισο πανε..
Αλλα...
Εδω μιλαμε για ζωντανες αγαπες, φιλε matmat!
Alive & kicking!
Μην ξεχναμε ότι μιλαμε για ενα μοντελο που έβγαινε μεχρι και το 98! Το μοτερ του μεχρι και σημερα το φοραει το MZ Baghira! Δεν μιλαω για κανενα BSA του 31!!
Πάντα αναρωτιόμουν γιατι δεν πούλησε αυτη η μηχανή στην Ελλάδα, παρότι.... Yamaha και αθραυστο!
Η μόνη μου εξήγηση είναι ότι κόστιζε ακριβως όσο και το Transalp το οποιο βέβαια παραμένει ακόμα και σημερα best seller.
:look:

matmat
21/04/2006, 11:04
Αστα γιατί οι ζωντανές αγάπες ειναι αμφίδρομες εξαρτάτε που θα πέσεις :winka:
Πάντως το Τενερε για την εποχή του πούλησε και αρκετά καλά σχετικά οπως και το σουπερ Τενερέ απλά κάπου χάθηκε στον βωμό του μάρκετινγκ ειχε να ανταγωνιστή και μια Αφρικα !!! οπως και μια νοοτροπία που ακόμη δεν είχε πάρει την τελική της μορφή , ήταν ακόμη (σχετικά) λίγοι οι λάτρεις της περιπετειας και αυτοι που την προτιμούσαν ξέραν τι πέρναν αντίθετα με αυτούς που πέρναν τις Αφρικα για να τις μοστράρουν στην Καφετέρια εκει κάπου χάθηκε το παιχνίδι
Μη στεναχωριέσαι λοιπόν και νοιώθε περήφανος που έχεις μια τέτοια Μηχανή και ποσο μάλον που την αγαπάς κι όλας
:winka:

:wave2:

nikomaxia
25/04/2006, 09:56
ki ego filaraki mou exo ena klx650 tou 94. Ti na po... ta palia einai kata tin gnomi mou pio oraia... pio alitika ena pragma. Kane tin sigkrisi px to xt660 me to palio. Kamia sxesi to palio einai klasis pio oraio to kainourgio einai san epiplo.
Me to diko mou exo kanei oti mporeis na fanasteis kai den exei zitisei pote tipota.
Ola pistevo einai thema modas kai pipilas sto myalo gia to ti tha agoraseis. Einai ligo akyro na dineis 7000 kai 8000 euro gia na pareis monokylindro mixanaki simera. Dineis 3000 paIrneis ena metaxeirismeno kai eisai arxontas.

Desperado
01/06/2006, 10:08
Γειά σας παιδιά, επειδή από μία άποψη συμφωνώ μαζί σας ότι τα σημερινά μηχανάκια δεν μου κάνουν πολύ κλικ και επειδή θεωρώ κι εγώ πολλά τα 6500-8000 ευρώ για μονοκύλιδρο, σκεφτόμουν μήπως τσιμπήσω ένα XTZ 750 Super T. Τι λέτε? από αξιοπιστία και προβλήματα έχετε ακούσει κάτι κάποιος?

maintenance
01/06/2006, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Γειά σας παιδιά, επειδή από μία άποψη συμφωνώ μαζί σας ότι τα σημερινά μηχανάκια δεν μου κάνουν πολύ κλικ και επειδή θεωρώ κι εγώ πολλά τα 6500-8000 ευρώ για μονοκύλιδρο, σκεφτόμουν μήπως τσιμπήσω ένα XTZ 750 Super T. Τι λέτε? από αξιοπιστία και προβλήματα έχετε ακούσει κάτι κάποιος?


το είχα για ένα χρόνο περίπου, και του έκανα 2 ταξίδια στην Ιταλία, με κάργα οτοστράντα......

Το εργαλείο, είναι αξιόπιστο, δυνατό, αλλά θέλει βελτίωση στο μπρός φρένο (σωληνάκια) και στο χώμα..........θέλει πολύ προσοχή.

:wave2:

Desperado
01/06/2006, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
το είχα για ένα χρόνο περίπου, και του έκανα 2 ταξίδια στην Ιταλία, με κάργα οτοστράντα......

Το εργαλείο, είναι αξιόπιστο, δυνατό, αλλά θέλει βελτίωση στο μπρός φρένο (σωληνάκια) και στο χώμα..........θέλει πολύ προσοχή.

:wave2:
Χμμμ να υποθέσω λόγω βάρους το λες , έτσι?226 κιλάκια νομίζω? Εεεε σίγουρα τα 226 κιλά στο χώμα είναι σαν να παλεύεις με αρκούδα....κάπως έτσι πρέπει να είναι και η Άφρικα όμως ?

nikomaxia
01/06/2006, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Γειά σας παιδιά, επειδή από μία άποψη συμφωνώ μαζί σας ότι τα σημερινά μηχανάκια δεν μου κάνουν πολύ κλικ και επειδή θεωρώ κι εγώ πολλά τα 6500-8000 ευρώ για μονοκύλιδρο, σκεφτόμουν μήπως τσιμπήσω ένα XTZ 750 Super T. Τι λέτε? από αξιοπιστία και προβλήματα έχετε ακούσει κάτι κάποιος?

Πάρτο φίλε μου είναι πολύ καλό μηχανάκι και έχει καλό γκάζι. Απλά υστερεί στα φρένα του. Φυσικά μπορείς να κάνεις κάτι ώστε να βελτιώσεις τα φρένα, αλλά είναι θέμα διάθεσης για το πόσο θέλεις και έχεις χρόνο να ασχοληθείς μαζί του. Μπορείς πχ να βρείς μεταχειρισμένες δαγκάνες , τρόμπες κτλ και να φτιάξει κατά πολύ. Το πρώτο βέβαια που θα κάνεις είναι να βάλεις σωληνάκια υψηλής.
Με λίγα παραπάνω λεφτά όμως μπορείς να πας στο TDM850 που είναι ακόμη καλύτερο.

maintenance
01/06/2006, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Χμμμ να υποθέσω λόγω βάρους το λες , έτσι?226 κιλάκια νομίζω? Εεεε σίγουρα τα 226 κιλά στο χώμα είναι σαν να παλεύεις με αρκούδα....κάπως έτσι πρέπει να είναι και η Άφρικα όμως ?


Μην μπείς σε.......σύγκριση αυτών των δύο.

Αλλη φιλοσοφία κινητήρων v2 ο ένας, σε σειρά ο άλλος.

άλλο στήσιμο, το ένα, άλλο το άλλο.

Στο χώμα σαφώς και η Αφρικα, έχει το πάνω χέρι.
Στην άσφαλτο, το πράγμα αλλάζει.

ΑΑΑΑ!!! και δεν έχει ηλεκτρική τρόμπα μπετζίνας!!! :lol:

Desperado
01/06/2006, 10:34
Παιδιά , επειδή όμως έχω χωμάτινες....ανησυχίες!!!! Μήπως πρέπει να κοιτάξω για κάτι αλλο τελικά? με χάλασε το ότι δεν πάει καλά στο χώμα.....

Υ.Γ. δεν θα κάνω trial βέβαια ......

matmat
02/06/2006, 08:51
Μια χαρά θα σε πάει στο χώμα .
Οπως όλα τα μεγάλα On Off θέλη κάποιες παραχωρήσεις και μην ξεχνάμε οτι είναι μια
μηχανή που έχει καταβολές Dakar αν έχει κέφι και μεράκι κάνεις μια μηχανή αστέρι για χώμα .
Αν θέλεις λεπτομέρειες η για το που θα βρέις καλό Τενερε στείλε ενα ΠΜ να σου πώ !!!

:beer: :wave2: :beer:

Antwnis
02/06/2006, 13:27
Εγω πάντως, ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω τη λογική του να βάζεις μηχανές "μαστόδοντα" τυπου Άφρικα, Τενερε 750, TDM, Τiger και τα συναφή στο χώμα.
Και δεν μιλάω για να διασχίζεις ενα χςματόδρομο σε ένα νησι που 8α βρεθεις, η για μια απλή ήρεμη περιήγηση. Το Τενερε 660 που έχω, παρόλο που άδειο είναι 175 κιλά, ειναι ηδη βαρύ για το κάτι παραπάνω σε χώμα. Μια πτωση δε με τετοια μηχανακια ισοδυναμει με καταστροφή!! Χαθικαν τα ελαφρά μονοκύλινδρα, απο 250 - 450 κυβικά για να πας και να το ευαχαριστη8εις? Έστω και με ενα πιο παλιο δίχρονο μπορεις να χελυσαξεις και χωρίς το άγχος και τα 50 τουλάχιστον κιλά παραπάνω! Δωστυχώς όμως, οι επιταγές του marketing δελεάζουν παάρα πολυ κόσμο... Αποτέλεσμα;; Βλέπουμε στα μοτοπεριοδικά να προβάλονται τεχνικες οδηγησις στο χώμα, στη λάσπη, στην άμμο για μηχανάκια τυπου... BMW 1200 !! Ημαρτον!! Χρειαζεται και λίγος ρεαλισμός!! Κοινη λογικη..:confused: :confused:

Desperado
05/06/2006, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Εγω πάντως, ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω τη λογική του να βάζεις μηχανές "μαστόδοντα" τυπου Άφρικα, Τενερε 750, TDM, Τiger και τα συναφή στο χώμα.
Και δεν μιλάω για να διασχίζεις ενα χςματόδρομο σε ένα νησι που 8α βρεθεις, η για μια απλή ήρεμη περιήγηση. Το Τενερε 660 που έχω, παρόλο που άδειο είναι 175 κιλά, ειναι ηδη βαρύ για το κάτι παραπάνω σε χώμα. Μια πτωση δε με τετοια μηχανακια ισοδυναμει με καταστροφή!! Χαθικαν τα ελαφρά μονοκύλινδρα, απο 250 - 450 κυβικά για να πας και να το ευαχαριστη8εις? Έστω και με ενα πιο παλιο δίχρονο μπορεις να χελυσαξεις και χωρίς το άγχος και τα 50 τουλάχιστον κιλά παραπάνω! Δωστυχώς όμως, οι επιταγές του marketing δελεάζουν παάρα πολυ κόσμο... Αποτέλεσμα;; Βλέπουμε στα μοτοπεριοδικά να προβάλονται τεχνικες οδηγησις στο χώμα, στη λάσπη, στην άμμο για μηχανάκια τυπου... BMW 1200 !! Ημαρτον!! Χρειαζεται και λίγος ρεαλισμός!! Κοινη λογικη..:confused: :confused: [
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου, αλλά κι εγώ για κάτι τέτοιο ρώταγα, δηλαδή για χαλαρή περιηγητική βόλτα στο χώμα.....Για να ξελυσάς είναι καλύτερο ένα δίχρονο 125 κ θα το ευχαριστηθείς περισσότερο.... Αυτά τα μεγάλα μηχανακια δεν κάνουν για αυτή την δουλειά......σκέψου αυτόν τον πανέμορφο μπόξερ της BMW σε στενή επαφή μετά από πέσιμο σε κοτρώνα....κρίμα!!!! Ίσως εγώ να μην ξεκαθάρισα τι ακριβώς εννοούσα!!!

xaris th
28/05/2010, 13:25
Φιλε Αντωνη εχω και εγω το ιδιο ακριβως μηχανακι και θα ηθελα να σε ρωτησω για την ζελατινα, απο που την πηρες;

apostolos72
28/05/2010, 14:17
Φίλε Χάρη εγώ την δικιά μου http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=75739&perpage=15&pagenumber=18 την είχα πάρει από την mpf στην καλλιθέα http://www.mpf-windshields.com/home.html, με καλή εξυπηρέτηση και την έβγαζε σε πιο ψηλή από τη νορμάλ και σε απόχρωση, αν θέλεις κάτι επώνυμο ρίξε μία ματιά σε ebay http://cgi.ebay.co.uk/MRA-Tourenscheibe-YAMAHA-XTZ-660-rot-91-99-/320495769693?cmd=ViewItem&pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item4a9f09585d


Υ.Γ. Να βρίσκαμε και υποδοχές να περάσουμε και το κεντρικό στάντ :(

George_M.
31/05/2010, 07:09
ειμαστε λιγοι οντως..αλλα ωραιοι!!
να κ το δικο μου

George_M.
31/05/2010, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
ειμαστε λιγοι οντως..αλλα ωραιοι!!
να κ το δικο μου


199990