PDA

View Full Version : ΕΒΑΛΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ



power hornet
15/04/2006, 12:11
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ Η ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ.ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΦΟΥ ΗΜΟΥΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΜΠΑΙΝΕ ΤΟ ΧΟΡΝΕΤ ΚΟΜΑΤΙΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΗΤΑΝ DIABLO CORSA ΠΑΩ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΙΑ ΠΙΣΩ CORSA ΒΡΕ ΣΤΕΦΑΝΕ ΣΤΟ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΜΗΝ ΑΝΥΣΙΧΕΙΣ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΕΤΖΕΛΕΡ ΩΧ ΓΑΜΩΤΟ ΛΕΩ ΜΕΤΖΕΛΕΡ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΑΡΚΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΜΕΤΖΕΛΕΡ ΚΑΙ ΠΙΡΕΛΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ,ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΑ ΚΙΑΝΟΥΡΓΙΑ ΠΟΥ ΕΒΛΑΛΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΜΕ ΤΟ CORSA ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ Μ3 ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΕΡΘΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΜΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.ΩΣ ΤΟΤΕ ΤΑ ΛΕΜΕ:wave2:

Thoreevos
17/04/2006, 09:17
Καλημέρα και καλή εβδομάδα και Πάσχα κλπκλπκλπ..

πες ρε άνθρωπε τα νέα σου! την κατάληλη ώρα στην κατάληλη στιγμή ήρθες! :a18:

άντε που θέλουμε κι εμείς να βάλουμε λαστιχάκι.... για πε για πε :wacko:


:wave2:

power hornet
17/04/2006, 14:23
ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ ΠΟΥ ΑΛΟΥ ΒΕΒΑΙΑ :lol: ΕΧΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΜΙΚΡΟ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ PIRELLI DIABLO CORSA ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΝΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΑΜΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΧΛΜ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΒΛΑΛΕ ΤΟ CORSA 17.000ΧΛΜ.ΩΣ ΤΟΤΕ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ.:a29:

b_bong12
17/04/2006, 14:36
Πολυ ωραιος.Να χαρεις στροφιλικια σου ευχομαι.
Εγω θα παω για τα bridgestone BT-12.Εχει ο μηχανικος μου ενα ζευγαρι και θα μου τα περασει.Εχω ακουσει οτι εχουν καλη προσφυση.
Ασφαλεια πανω απ'ολα.

freethan
27/04/2006, 11:29
Εγώ έχω τα Bridgestone Battlax something, και μιας και με πούλησε το πισινό (ξεράθηκε) σκέφτομαι για Michelin Pilot / Pirreli Corsa. Έχετε κάποια άλλα υπόψη σας ;
Αν ναι, περίπου για τι τιμές μιλάμε ;

thanx:smilea:

saki_tsan
01/05/2006, 18:02
Γενικως τι τιμες παιζονται στα λαστιχα..?? :blush: :wave2:

power hornet
02/05/2006, 15:34
ΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΛΑΣΤΙΧΑΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΣΤΑ 370ΕΥΡΩ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΤΕ ΓΙΑ ΜΙΣΕΛΕΝ Η ΠΙΡΕΛΙ PIRELLI DIABLO CORSA ME KΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΒΑΛΕ ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΑΤΑ ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΠΗΓΑ ΝΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ Ο ΛΑΣΤΙΧΑΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΕΤΖΕΛΕΡ Μ3 ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΤΟΙΣΤΙΧΑ ΤΟΥ CORSA

teobreva
07/05/2006, 00:33
και ο αδερφος μου τα metzeler μ3 εβαλε και ειναι απολυτα ευχαριστημενος!!!350 ευρω.

G M
07/05/2006, 08:20
Τα Metzeler που έβαλες τα θεωρώ τα καλύτερα ελαστικά της κατηγορίας. Δεν κρατούν τοσο πολλα χλμ όσο τα Pirelli, αλλα η ασφάλεια ειναι σημαντικότερη απο την αντοχή

Εαν το ψαξεις, παιζει και τιμή κάτω απο τα 350.....;) :)

alexnom
07/05/2006, 23:44
:wave2:καλησπερα, επειδη και εγω χρειαζομαι λαστιχα και δεν εχω κανενα παραπονο απο τα bridgestone bt-012, θα τα ξαναβαλω.Το θεμα μου ομως ειναι bt-012 h bt-014?, η τιμη και για τα δυο ειναι 310 ευρω.

alexnom
09/05/2006, 17:05
καλησπερα την πεμπτη παω για λαστιχα, στο πισω λαστιχο εχουν βγει τα συρματα απ'εξω, τελικα θα βαλω τα bridgestone bt-014 με 310:beer:

b_bong12
29/05/2006, 08:44
εβαλα και εγω:)
Pirelli corsa.Λες και οδηγας σε 4 τροχους.Πολυ ωραια λαστιχα.
Εβαλα και το carbon hugger που ειχα παρει.
Το μονο προβλημα ειναο οτι σε σκαμπανεβασματα καπου βρισκει ρε πουστη μου.

Αλλα τα ελαστικα ειναι και γαμω λεμε.

Αντε καλες βολτες.

Thoreevos
29/05/2006, 08:54
καλημέρα παίδες

χθες δοκιμάστηκαν τα dunlop στι διαδρομι προς καλαμο και ήταν πραγματικά περαν του ικανοποιητικού... το μόνο που μένει τώρα είναι να καταφέρω να πάω μονοκάβαλο μέχρι μαντούδι :sun:

καλή 'βδομάδα!

b_bong12
29/05/2006, 11:42
α ξεχασα τιμες..

250 το πισω,180 το μπροστα.

RαNd
14/07/2006, 17:27
Μολις εβαλα κ εγω τα Corsa αλλα ηταν τα Diablo Corsa III, ολοκαινουργιο μοντελο (ετσι τουλαχιστον ειπε ο λαστιχας), με λιγο πιο σκληρη γομα στη μεση. 406? και 420 με εγκατασταση ελεγχο κλπ κλπ...

Feedback σε λιγες μερες αν και απο χτες που τα εβαλα μου φανηκαν πολυ καλα!!

Xlitos
14/07/2006, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από RαNd
Μολις εβαλα κ εγω τα Corsa αλλα ηταν τα Diablo Corsa III, ολοκαινουργιο μοντελο (ετσι τουλαχιστον ειπε ο λαστιχας), με λιγο πιο σκληρη γομα στη μεση. 406? και 420 με εγκατασταση ελεγχο κλπ κλπ...

Feedback σε λιγες μερες αν και απο χτες που τα εβαλα μου φανηκαν πολυ καλα!!

Που πάμε ρε γαμωτ???...420 ευρω λάστιχα?Και δεν είναι και γόμμα??Παει θα μας κλείσουν τα σπίτια οι λαστιχάδες,ΒΡΕΙΤΕ ΑΚΡΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ γιατί το χουν παρακάνει,δεν παει άλλο...Δεν θα τους φτιάχνουμε τις βίλες τους.. :mad: :mad:

sniper
14/07/2006, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από RαNd
Μολις εβαλα κ εγω τα Corsa αλλα ηταν τα Diablo Corsa III, ολοκαινουργιο μοντελο (ετσι τουλαχιστον ειπε ο λαστιχας), με λιγο πιο σκληρη γομα στη μεση. 406? και 420 με εγκατασταση ελεγχο κλπ κλπ...

Feedback σε λιγες μερες αν και απο χτες που τα εβαλα μου φανηκαν πολυ καλα!!


420????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? :eyepop:

sniper
14/07/2006, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
Που πάμε ρε γαμωτ???...420 ευρω λάστιχα?Και δεν είναι και γόμμα??Παει θα μας κλείσουν τα σπίτια οι λαστιχάδες,ΒΡΕΙΤΕ ΑΚΡΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ γιατί το χουν παρακάνει,δεν παει άλλο...Δεν θα τους φτιάχνουμε τις βίλες τους.. :mad: :mad:


Ποιο ιντερνετ ρε φίλε;


Στο όποιο λαστιχά πας πάνω απο 370 δεν δίνεις για λάστιχα...

To 406 είναι τιμή τιμοκαταλόγου αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τα δίνει τόσο.... ασε το άλλο για την "τοποθέτηση έλεγχο κλπ"....

Κουστούμι κανονικό του κόψανε του φίλου...

:mad:

:smokin:

Xlitos
14/07/2006, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ποιο ιντερνετ ρε φίλε;


Στο όποιο λαστιχά πας πάνω απο 370 δεν δίνεις για λάστιχα...

To 406 είναι τιμή τιμοκαταλόγου αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τα δίνει τόσο.... ασε το άλλο για την "τοποθέτηση έλεγχο κλπ"....

Κουστούμι κανονικό του κόψανε του φίλου...

:mad:

:smokin:

Δηλαδη παίρνουν 200 ευρω το λάστιχο...το διπλασιάζουν στα 400+ σου κόβουν 20-30 ευρουλάκια και μετά φεύγεις ευχαριστημένος που έκανες και παζάρια και τον ''ξεγέλασες''..

power hornet
15/07/2006, 01:35
οντος φιλε μου εχεις απολυτο δικιο το εχουνε παραγαμησει το θεμα με τα λαστιχα ενταξει λενε παιρνεις τεχνολογια και σου προσφερει ασφαλεια αλα βρε πουστη μου δυο λαστιχα αλλαζεις και να σκας 370?και να σου κρατανε αντε αμα δεν το εχεις σκισει το μεγιστο 12.000χλμ.

RαNd
15/07/2006, 09:14
και 2 Links

http://www.pirellimoto.com/pzone/editorials/diablo_corsa_iii/product_features/index.htm

http://www.motoroda.gr/motoroda/dept2.asp?root%5Fid=1&root%5Fname=%C5%EB%E1%F3%F4%E9%EA%DC%7CTires&dept%5Fid=438&showPath1=%C5%EB%E1%F3%F4%E9%EA%DC+%5C+Pirelli%26nbsp%3B%5C%26nbsp%3BSupersport

AFTER
15/07/2006, 09:29
Παιδια, οταν γραφετε για καποιο λαστιχο, αναφερατε ακριβως το ονομα του μοντελου, προς αποφυγη παρεξηγησεων

Εγω τωρα προτεινω michelin pilot power 2CT, αν και να ξερετε, οτι μπορει σε καποια μοτοσυκλετα να ταιριαζει καλυτερα καποιο ελαστικο απο καποιο αλλο

RαNd
15/07/2006, 09:33
To Diablo Corsa III εχει αραγε τοση μεγαλη διαφορα ωστε να δικαιολογειται η διαφορα τιμης με το προηγουμενο ??

Παντως απο αποδοση αν κ εχω κανει 120 χλμ ειναι τρομερα! Σε δρομο κυριολεκτικα γυαλι,δινοντας γκαζι στην εξοδο κρατανε πολυ καλα !

H.A.Balafoutre
15/07/2006, 13:34
Ώχ ώχ.....τέτοια θρέντ είναι βολικά όλο το χρόνο.....κι εγώ αυτό τον καιρό ψήνομαι άσχημα για λάστιχα......

Θα ήθελα πολύ να μάθω πως τα πάνε τα Μ3 σε μηχανή αντίστοιχη του Fazer μου. Όπως επίσης για τα DiabloIII. Για τα Michelin 2CT, μάλλον δεν είναι το Fazer. Φίλος που τα φόρεσε μου είπε πως είναι αρκετά κονικά για Street μηχανή. Όχι πως ξέρω αν τα άλλα είναι λιγότερο ή περισσότερο κονικά από τα Michelin......έτσι.....

Από τιμές παιδιά, εκεί στα 400ευρά είναι παντού. Λίγο πάνω λίγο κάτω, αλλά εκεί. Αν θες λάστιχα καλά και καινούρια να σε πάνε και 15000χλμ ρε παιδί, εκεί είναι οι τιμές. Εμένα προσωπικά κινήσεις του στύλ, βάζω μεταχειρισμένα σε 1000άρι SBK, ή σε όποια άλλη μηχανή τέλοσπάντων, δεν μου αρέσουν. Θα κόψω από άλλα έξοδα για πιο σημαντικά έξοδα.

Ά και κάτι άλλο, αν δεν κάνω λάθος, τα 2CT με της 2πλής γόμας επιφάνεια, πιο μαλακή στους ώμους του ελαστικού και πιο σκληρή στο κέντρο, είναι η νέα μόδα. Και τα Metzeler M3 & DiabloIII βγήκαν με τα ίδια χαρακτηριστικά. Δηλαδής, πλέον αντέχουν περισσότερο στο κέντρο και έχουν καλύτερο κράτημα στις στροφές. Πολύ βολικό αυτό. Αν και το έχω ξαναγράψει, τα Bridgestone Battlax 020 που ήταν 1η τοποθέτησης στο Fazer, με βόλεψαν απίστευτα. Το πίσω στα 12000χλμ, έβγαλε τα λινά στο κέντρο....:lol: που άλλού και το μπροστά το έχω ακόμη 17500+χλμ πλέον με Dragon πίσω. Ήταν παντού (βρεγμένο, στεγνό, γλυστερό, καλό οδόστρομα) πολύ σταθερά και μου έδιναν μεγάλη εμπιστοσύνη σε σημείο να τα ξαναβάλω.....

Πείτε βρε παιδιά....:wave2:

SF
15/07/2006, 14:04
Ρε παιδιά, δεν είναι λίγο τραβηγμένο να συγκρίνουμε πανάκριβα λάστιχα για χρήση πίστας (Diablo Corsa) με άλλα που προορίζονται για λίγο πιο ανθρώπινες συνθήκες? Φυσικά και τα Corsa είναι τρομερά, γιατί είναι πολύ μαλακά και πολύ ακριβά! Όποιος δεν έχει $$$ πρόβλημα να τα σκάει συνεχώς για λάστιχα, βάζει Corsa κι έχει ήσυχο το κεφάλι του.

Το Dragon που αναφέρθηκε μου άρεσε κι εμένα πάρα πολύ --3 σετ έχω τελειώσει στο CB. Τώρα όμως καταργήθηκε και βγάζει πλέον μόνο Diablo (και στις μικρές διαστάσεις). Και μάλιστα το Dragon μου άρεσε περισσότερο. Ή ήταν λίγο πιο μαλακό ή ανέβαζε θερμοκρασία πιο γρήγορα στην ελληνική ξάσφαλτο.

(420€ για αυτά τα λάστιχα σε αυτές τις διαστάσεις είναι όντως ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ τιμή! Για τα λάστιχα του Hayabusa δίνω κάτω από 400!)

power hornet
15/07/2006, 14:41
εγω εχω βαλει τα μετζελερ τα μ3 στο χορνετ καλα ειναι αλα τα diablo corsa που φοραγα πριν τα αλλαξω ταιριαζανε καλυτερα στο χορνετ και μου βγαλανε 17.000χλμ.φιλε εσυ που εβαλες τα καινουργια diablo corsa σε σχεση με τα παλια αμα τα φοραγες τι λενε?καλυτερα ειναι?οσον αφορα το ερωτημα του sf και εμενα δεν μου τρεχουν λεφτα απο τις τσεπες αλα προτιμω να τα σκασω και να βαλω καλο λαστιχο να μου εμπνει ασφαλεια και εμπιστοσυνη το να μπω κοματια σε μια στροφη και να ξερω να με κρατησει παρα να βαλω ενα μετριο λαστιχο.

RαNd
15/07/2006, 14:47
17.000 ??????!????!?!?!!!

2 λαστιχαδες μου ειπαν για 7-10.000...

Πριν ειχα τα μαμα οποτε δεν τιθεται θεμα συγκρισης . . .

Απλα, εχω μια ταση για "επιθετικη" οδηγηση ηθελα να βαλω ενα λαστιχο που ζεσταινεται μεσα στην Αθηνα κ να μην πρεπει να κανω 20χλμ πρωτα . . .

Τα μαμα κρατησαν 15.000 και ειχαν ακομα πελμα, αλλα προσφηση =<0 . . .

power hornet
15/07/2006, 15:57
ναι 17.000χλμ ουτε και εγω το πιστευα και το ειχα ξεκολιασει στα ταξιδια συνεχεια το πηγαινα το χορνετ με 180 200 και βγαλανε τα diablo corsa 17.000χλμ ενταξει εσυ μπορει να εχεις πιο δυνατη μηχανη παιζει σημαντικο ρολο αμα μου εχεις κανενα 1000 η εστω 600 που βγαζουν 170 αλογα και αντιστοιχα 110 φυσικο ειναι να σου κρατησουν λιγοτερο.

Xlitos
15/07/2006, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Ρε παιδιά, δεν είναι λίγο τραβηγμένο να συγκρίνουμε πανάκριβα λάστιχα για χρήση πίστας (Diablo Corsa) με άλλα που προορίζονται για λίγο πιο ανθρώπινες συνθήκες? Φυσικά και τα Corsa είναι τρομερά, γιατί είναι πολύ μαλακά και πολύ ακριβά! Όποιος δεν έχει $$$ πρόβλημα να τα σκάει συνεχώς για λάστιχα, βάζει Corsa κι έχει ήσυχο το κεφάλι του.


κάνεις λάθος,Diablo Corsa-Qualifying,Pilot Power κτλ είναι λάστιχα 70% δρόμο 30% πίστα και πάντα είχαν καλές τιμές.Τα πίστας πανάκριβα που λες είναι τα Supercorsa,D209GP,PilotRace κτλ και μετά είναι τα Slick.

Απο τη στιγμή που στα πρώτα έχουν αρχίσει οι εταιρίες να τα κάνουν πιο μαλακά και πετάνε και μια κοτσάνα motoGp technology ανεβαίνει λίγο η τιμή.Αλλα το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα είναι είδη υψηλές τιμές και δεν αντέχουν τα πορτοφόλια μας άλλη αυξηση.

Τεσπα όποιος έχει κανα λαστιχα που πληρώνει λίγα(και τα λίγα ΔΕΝ είναι 370-380 ευρω αλλα 330-340) έχει καλώς.Εγω πάντως όταν ''στερέψει'' η πηγή μου εν Ελλάδι θα κηνυγήσω απο internet(ΚΑΤΩ εως ΠΟΛΥ ΚΑΤΩ απο 300 ευρω)

AFTER
16/07/2006, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
κάνεις λάθος,Diablo Corsa-Qualifying,Pilot Power κτλ είναι λάστιχα 70% δρόμο 30% πίστα και πάντα είχαν καλές τιμές.Τα πίστας πανάκριβα που λες είναι τα Supercorsa,D209GP,PilotRace κτλ και μετά είναι τα Slick.




Σωστοτατος!!!

Γενικα ειναι(αν και εχω μερικες μαρκες απ'εξω):

Για οσους τους ενδιαφερει το ταξιδι-Diablo strada αντιστοιχα michelin pilot road & bridgestone BT020

Για οσους τους ενδιαφερει το ταξιδι αλλα και οι στριφτερες διαδρομες-Diablo αντιστοιχα michelin PILOT SPORT & bridgestone BT012

Για οσους τους ενδιαφερει το στριψιμο, αλλα και η χρηση τον χειμωνα(βροχη) και το ταξιδι- Diablo corsa(αντικαταστηθηκαν με τα corsa III) αντιστοιχα michelin PILOT POWER & bridgestone BT014 & metzeler M3

Για οσους τους ενδιαφερει η πιστα, αλλα να μπορει να βγει και στον δρομο χωρις να κανει ''φιγουρες'' στην βροχη-Dragon supercorsa αντιστοιχα michelin PILOT RACE & bridgestone BT002 RACING STREET

Ελπιζω να βοηθησα

SF
17/07/2006, 10:25
Σωστά τα λες χλίτε, το "χρήση πίστας" έπρεπε να το βάλω σε εισαγωγικά, αφού είναι προφανές ότι είναι λάστιχα που πωλούνται για κανονική χρήση, road-legal κλπ. Η επιλογή ιδανικού (για τον καθένα) ελαστικού στις ελληνικές συνθήκες είναι λίγο-πολύ μαύρη μαγεία, τη στιγμή που πουθενά δεν υπάρχει ανθώπινη άσφαλτος για να μπορούμε να έχουμε σημείο αναφοράς.