PDA

View Full Version : Αγορά Νέας!



EMtec
15/04/2006, 23:58
Παιδιά μόλις έβγαλα το δίπλωμα για τα 33kw και θέλω να αγοράσω άμεσα κάπιο sport μηχανάκι. Θα προτιμούσα δίχρονο λόγο δύναμης, αλλα δεν θα έλεγα όχι κ σε κάπια καλή τετράχρονη πρόταση.. Απο λευτά παίζουν max 5.500 και κάνα χιλιάρικο για εξοπλισμό (γάντια - κράνος - στολή).

Έχετε τίποτα καλό να προτείνετε, μου αρέσουν τα εξής με μια πρώτη ματια:

Cagiva Mito
Cagiva Raptor
Derbi GPR 125
Aprillia RS125
Honda CBR125
Varadero XL 125

Κανένα δίχρονο με μεγαλύτερο μοτερ; Θέλω να είναι στα όρια του διπλώματος..

Όποιες προτάσεις δεκτές!

George-3-
16/04/2006, 00:06
Cagiva Mito n Raptor αποριπτονται λογο μοτερ. Προβληματικο και χωρις ανταλακτικα... ουτε μεταχειρησμενα ουτε καινουργια.

Derbi δεν ξερω.

Aprilia οπου ναναι βγαινει το καινουργιο με look παρομοιο με RSV οποτε αν ειναι να παρεις αμεσα παιζει και να ξενερωσεις με το νεο...

Honda CBR και XLV 125... μεταξυ των δυο ενοειτε το δευτερο και για γκαζι και για ολα αλλα σε αυτα τα χρηματα τιποτα απο τα δυο... ειδικα το πρωτο.... Derbi Senda 125 SM... ? Εγω θα διαλεγα το Senda γιατι και sport ειναι σαν SM και πιο λειτουργικο απο τα αλλα...

gcrook
16/04/2006, 00:07
Αν θες να ειναι και καπως μουρατο, τι να σου πω μεταξυ των τριων πρωτων οτι σε φωτισει.......
Θα σου ελεγα και για το εκτο, βασικα για να "εξυπηρετησω" εναν φιλο που μου κραταει μουτρα τωρα τελευταια:confused: , αλλα δεν σου λεω:p :rotflmao:

PeterMurphy
16/04/2006, 00:40
An thes 2xronila,dynami dld..ta 2 teleytaia xehna ta..karbouna..ta upoloipa gia 125 petane..:smokin:

Nrgman
16/04/2006, 06:39
Νομίζω οτι μπορείς να οδηγάς και το cbf250 .

George-3-
16/04/2006, 11:42
Oντως, το CBF ειναι καλη λυση. Και γκαζι (σε σχεση με τα παραπανω) εχεικ και μακρινες βολτες πας αν γουσταρεις...

EMtec
16/04/2006, 13:22
Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Βλέπω οτι σιγά σιγά θα φτάσω στο τέλος του μαραθώνιου. Δεν βλέπω οτι μου ταιριάζει όμως κάτι.... Λοιπόν έχουμε κ λέμε: SM ποτέ! Είμαι κ 110κιλά 1.90 κ θα φένομαι σαν γορίλας σε πατίνι!!

Το CBF δεν με ελκύει εξωτερικά! Τα CBR και XL τα αποκλείουμε λόγο απόδοσης. Την Cagiva την αποκλείουμε λόγο ανταλλακτικών.

Οπότε μένω σε: Derbi & Aprilia (Ξέρει κανείς που μπορώ να δώ φώτο απο το νέο look τις aprilia που προ-αναφέρθηκε; πότε έρχετε ελλάδα;)

Ποιά προτείνεται κ γιατί; Υπάρχει και ένα πρόβλημα.. Ναι μεν είναι δίχρονα, άρα μεγάλυτερη ροπή και υπποδύναμη ακόμα κ σε σχέση με μεγαλύτερων κυβικών τετράχρονα ΑΛΛΑ είναι μόνο 125cc :(

Κάτι άλλο να προτείνει κάποιος; Δίχρονο-Τετράχρονο; Να θυμάστε πάντα στα όρια που επιτρέπεται για το δίπλωμα.

Ευχαριστώ και πάλι!

George-3-
16/04/2006, 14:15
Επειδη και εγω δεν ειμαι και ο πιο μικροσωμος θα σου πω οτι τα μονα μηχανακια που ειναι σε κανονικο μεγεθος δλδ λιγο μεγαλυτερο απο τα αλλα ειναι το Aprilia MX 125, το Aprilia RS 125 και το Derbi 125. Τα πρωτα δυο ειναι διχρονα ενω το τελευταιο τετραχρονο με μοτερ απο το Honda XR. Και τα τρια ειναι αξιοπιστα αν εισαι "στοργικος" μαζι τους αλλα το τελευταιο δεν καταλαβαινει τιποτα. Επειδη και εγω εψαχνα παλαιοτερα αλλα στο χαλαρο γιατι δεν ειχα τα χρηματα τα ειδα ολα απο κοντα. Οσο για το πως θα φαινεσε καλυτερα θα εισαι σε ενα SM παρα σε ενα GPR για παραδειγμα.

Εγω μαλλον θα πηγαινα για CBF 250 και μαλιστα μεταχειρησμενο. Φανταζομαι ειναι το πρωτο σου μηχανακι ασε που και μεταχειρησμενο να το παρεις παλι μια χαρα θα ειναι (Honda γαρ)...

Καλη επιλογη παντως...


45050

Innersense
16/04/2006, 14:26
Δεν ρίχνεις μια ματιά στο Varadero του McGyver

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=21235

Στάνταρ θα σε καλύψει για τα πρώτα σου βήματα και θα σε βάλει σε πολύ καλό μοτοσυκλετιστικό δρόμο

tsoukas77
16/04/2006, 14:45
Δεν γνωριζω την οικονομικη σου κατασταση,αλλα εχω την εντυπωση οτι δινεις πολλα χρηματα για πρωτη μοτοσυκλετα.
Προσωπικα,θα εδινα λιγοτερα για πρωτο μηχανακι,ωστε να εχω την δυνατοτητα αργοτερα να αγορασω κατι πραγματικα καλο.Ουτως ή αλλως,ο,τι και να παρεις τωρα,θα ειναι για μικρο χρονικο διαστημα και για πειραματισμους...

fallenheaven
16/04/2006, 15:44
To neo aprillia Rs 125 einai kouklara!!!To ida apo konta kai emeina!!
Pantos ean den theleis na pareis oposdipote kainourio,mesa sta oria tou diplomatos einai kai to Bros 400,kai to steed 400 to choperaki,V-2 kai ta duo.Alla ean den odigouses papaki prin tha sou protina kati san to Xt 125 i akoma kallutera to cbf 250 gia na pigeneis kai kamia makrini boltoula! :wave2:

dirtbird
16/04/2006, 15:55
Xωρίς να γνωρίζω καλά την κατηγοριοποίηση των διπλωμάτων, 33KW=45HP.
Συνεπώς αν τα λες σωστά μπορείς να πας σε μεγαλύτερη μοτό.

:wave2:

fallenheaven
16/04/2006, 16:12
Ap'oti ksero ego,kai to grafei kai to diploma tou aderfou mou,einai 29 i 27 KW (den thimame sugoura...) alla thimamai sugoura oti antistixouse se 33Hp!!
Tora to thema einai : ta aloga auta einai dunamometrimena aloga,ston strofalo,forologisima pou anagrafonte stin adia????????:confused: :confused:

Pantos emena me sumferei na einai forologisima giati sto GSX-r to diko mou grafei 10hp:winka: :winka: :D



Pantos to Bros kai to Steed einai 33 kai 30 alloga antistixa!:wave2:

dirtbird
16/04/2006, 16:15
KW * 1.36 = Hp:wave2:

fallenheaven
16/04/2006, 16:21
exeis dikio!!!Auti einai i analogia!Alla to thumame kalla oti ta aloga pou antistixousan itan 33 giati me apasxolei to thema,den thumame omos posa itan ta KW!!
Molis gurisei o aderfos mou apo tin bolta tha to koitakso.....!:wave2: :wave2:

tifoefs
16/04/2006, 16:38
Μπορεις να παρεις και πιο πολλα κυβικα μηχανη αρκει να ειναι οριοθετημενη στα 33 KW.

Την κρατας στα 33 KW μεχρι να βγαλεις το κανονικο διπλωμα και μετα την ξανακανεις στα κανονικα της !

:D

crs-k
16/04/2006, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Μπορεις να παρεις και πιο πολλα κυβικα μηχανη αρκει να ειναι οριοθετημενη στα 33 KW.

Την κρατας στα 33 KW μεχρι να βγαλεις το κανονικο διπλωμα και μετα την ξανακανεις στα κανονικα της !

:D


Αμ δε !!! :sick:

Ο νομος λεει οτι ΑΠΑΓΑΡΟΕΥΕΤΑΙ να προερχεται απο μηχανη μεγαλυτερης ιπποδυναμης ("κλεισμενη") !!! :winka:

webman
17/04/2006, 09:00
Ξέρεις τι μου αρέσει σε σένα;

Οτι λές "Απο λευτά παίζουν max 5.500 και κάνα χιλιάρικο για εξοπλισμό (γάντια - κράνος - στολή)."

Άλλοι πάνε και αγοράζουν και δεν υπολογίζουν κάν αυτό το χιλιάρικο.

Μου αρέσει στην αγορά σου που λές + 1 χιλιάρικο για προστασία!

Είσαι ωραίος και καλό παράδειγμα προς κάποιους άλλους νέους! :beer: :beer:

:wave2:

PeterMurphy
17/04/2006, 09:02
Bασικα μιας κ εισαι λαρτζ τυπος σου προτεινω φιλε μου μιας κ τα KW σου το επιτρεπουν να παιχεις με κατι μεγαλυτερο.Κ λογο αποδοσεων αλλα κ σε θεμα look ρε συ.Απεφυγε στριτακια κ αν μπορεις ψαξτην για εντουρακι ρε συ μιας κ θα σκασεις κ ενα σχετικα σεβαστο ποσο. :cool:

tifoefs
17/04/2006, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αμ δε !!! :sick:

Ο νομος λεει οτι ΑΠΑΓΑΡΟΕΥΕΤΑΙ να προερχεται απο μηχανη μεγαλυτερης ιπποδυναμης ("κλεισμενη") !!! :winka:

Εδω επιτρεπεται ομως !

:p :p :p :p :p

Κυκλοφορουν μικρες ολλανδεζες με κλειστα μοτορια !

:evil: :evil: :evil: :smokin:

idi
17/04/2006, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-

Εγω μαλλον θα πηγαινα για CBF 250 και μαλιστα μεταχειρησμενο. Φανταζομαι ειναι το πρωτο σου μηχανακι ασε που και μεταχειρησμενο να το παρεις παλι μια χαρα θα ειναι (Honda γαρ)...


αυτο ΔΕΝ ειναι "μια χαρα" ακομα και καινουριο!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EMtec
17/04/2006, 15:16
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους θερμά που μπήκατε στον κόπο και στείλατε όλες αυτές τις απαντήσεις!

Έχω καταλήξει σε ένα (δίχρονο) δίλλημα.. Ελπίζω και το τελευταίο ( ή μάλλον προ τελευταίο γιατί μετά χρειάζομαι κατατόπιση για αγορά κομπλέ στολής, καθώς είμαι παντελώς άσχετος).

ΞΕΧΝΑΜΕ CBF - Μοτάρντ - Εντούρο - Βαραντέρο! Μιλάμε μόνο για σπορ μηχανάκια.. (Μοτοσυκλετάκια καλύτερα).

Derbi GPR 125
Aprilia RS 125

Τι προτείνεται και γιατί; Ξέρει κανείς ιπποδύναμη και τιμή γιατι επίσημα site δεν λένε; Κανένα άλλο να προτείνεται δεν υπάρχει; Κατα προσέγγιση τι χιλιόμετρα θα βγάζουν; 150-140;

EMtec
17/04/2006, 20:43
Κατέληξα τελικά στο Aprilia RS125 (RSV LOOK).
Έμαθα οτι βγάζει περίπου 160χλμ/ώρα και 30hp. Ξέρει κανείς κατα πόσο αυτά τα στοιχεία μπορεί να είναι αληθής;

-Τώρα θα χρειαστώ κατατόπιση όσον αφορά κομπλέ στολή! Ξέρετε εάν βγάζει κάτι επίσημα η Aprilia; (Κράνος - Γάντια - Μπότες - Στολή - Μπουφάν)

Τελος, υπάρχει κανένα κιτ που να ανεβάζει το RS;

-Τιμές ή σελίδες παρουσιάσεων;

Ευχαριστώ εν θερμώ!

R-1nas
18/04/2006, 00:14
Xmm..

Kalispera file mou. Den ksero ean einai to proto sou mixanaki auto pou apofasises alla oso afora to RS125 einai para para poly grigoro, opote auto gia to kit einai ligo viasini kata tin tapini mou gnomi. Gia na fantasteis mporeis na tou baleis lastixa kai na pas se agona sta megara etsi xalara xoris na peirakseis tpt...

Tora oso afora gia ton eksoplismo.Epeidei kai peira to R1 kai ypologisa +1 xiliariko gia eksoplismo emeina ligo malakas. Giati?
Giati mono 900euro thelane oi ellinarades gia to kranos! Giauto psaxtika ligo kai vrika akribos to idio kranos apo 900e 463.
http://www.j-helmet.com/

Epeiseis kati analogo epatha kai gia ta dermata, opote psaxtika sta magazia sto ebay. Se symbouleuo na kaneis to idio kai esy giati einai koroidia na tous kaneis tsampa magkes....

Filika

MOZART
18/04/2006, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Xmm..

Kalispera file mou. Den ksero ean einai to proto sou mixanaki auto pou apofasises alla oso afora to RS125 einai para para poly grigoro, opote auto gia to kit einai ligo viasini kata tin tapini mou gnomi. Gia na fantasteis mporeis na tou baleis lastixa kai na pas se agona sta megara etsi xalara xoris na peirakseis tpt...

Tora oso afora gia ton eksoplismo.Epeidei kai peira to R1 kai ypologisa +1 xiliariko gia eksoplismo emeina ligo malakas. Giati?
Giati mono 900euro thelane oi ellinarades gia to kranos! Giauto psaxtika ligo kai vrika akribos to idio kranos apo 900e 463.
http://www.j-helmet.com/

Epeiseis kati analogo epatha kai gia ta dermata, opote psaxtika sta magazia sto ebay. Se symbouleuo na kaneis to idio kai esy giati einai koroidia na tous kaneis tsampa magkes....

Filika
συγνωμη για την ερωτηση αλλα πιο κρανος κανει 900ευρω.?
Επισης νομιζω οτι η διαφορα ενος κρανους 400 ευρω με 900 ειναι ελαχιστη και αυτην εστιαζεται στον θορυβο και στο βαρος.Δηλαδη κατι που δεν θα καταλαβει ο νεαρος στα 140χιλ.Δεν νομιζω οτι αν παρει ενα κρανος 900ευρω θα ειναι προστατευμενος ενω με 400 οχι.Τοτε το 80% φοραμε ακαταληλα κρανη.
Επισης μπορει να παρει ενα κρανος Αrai αν εννοεις αυτο περσυνο μοντελο και να το παρει σε πολυ καλη τιμη.
Οσο για τα ρουχα υπαρχουν δερματα φιρματα δεν αναφερω μαρκα με 330 το παντελονι και 350 το μπουφαν.Αρα 680 μια στολη διαιρουμενη ενα 400 για το κρανος και ενα 180 για τις μποτες και 70 για τα γαντακια, με γυρω στα 1200ευρω φορας τα παντα απο την φιρμα του Rossi.Φυσικα υπαρχουν καΙ φτηνοτερα.
Οσo για το ebay εχουν ακουστει παρα πολλα οπως τελωνια,λαθος μεγεθη,λαθος στην courier.
Τραβα φιλε και ψαξου στα μαγαζια εδω και θα βρεις αυτο που θελεις

EMtec
18/04/2006, 11:34
Οι γνώμες δϋίστανται.. (συγγνώμη εάν το έγραψα ορθογραφικά λάθος αλλά δεν γνωρίζω πως ακριβώς γράφεται..)

R-1nas ευχαριστώ για την συμβουλή, απλά θα ήθελα να γνωρίζω εκ των προτέρων για την τιμή του εγκεκριμένου απο την απρίλια κιτ. Δεν είμαι κανένας πορωμένος με γκάζια, σουζες κτλ, μόνο με έντο. :p Απλά σκέφτομαι εάν συμφέρει να το φορέσω από την αρχή στην μηχανή, να στρωθεί μόνο μια φορά και να κρατήσω τα μαμίσια ολοκαίνουρια.
Τώρα θα μου πεις: αφού μας λες ότι δεν είσαι πορωμένος, τι μούφες μας λες.. Απλά θέλω να εκμεταλλευτώ τις δυνατότητες και τα περιθώρια που μου δίνονται από το καρτερ.. (καθώς απο νομικής φύσεως θα είμαι νόμιμος με την άδεια και δίπλωμα) (άντε εαν είναι μεγάλο το κιτ να δώσουμε την εφορία κανέναν υπερκυβισμό :bigcry: )

Όσον αφορά την στολή.. Σαφώς θα κοιτάξω τα ηλεκτρονικά καταστήματα εταιριών για τιμές (official). Τα καταστήματα στην ευρύτερη περιοχή και ηλεκτρονικά καταστήματα ελλήνων επιχειρηματιών!

Το θέμα είναι το εξής: Να πάρω απο κάθε μάρκα ένα κομάτι π.χ. Κράνος (Μάρκα1) Γάντια (Μάρκα2) Μπουφάν (Μάρκα3) Παντελόνι (Μάρκα1) Μπότες (Μάρκα4) κτλ

Ή

Να πάρω τα πάντα από μία εταιρεία;

Τιμούλα για κιτ παίζει τελικα; Κανένα κατάστημα (ηλεκτρονικό) να δω καμια στολη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

R-1nas
18/04/2006, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
συγνωμη για την ερωτηση αλλα πιο κρανος κανει 900ευρω.?


File mou milao gia akribos to idio kranos, diladi oti edo to poulane 900euro kai ego apo ekei to paragkeila me 463euro. Episeis se autin tin timi mesa einai kai ta shipping fee alla kai shipping insurance
Shoei X-spirit Kiyonari me mirror blue tint.

Tora gia ta dermata pou les, ego ta sygkekrimena montela pou thelo 500-600 paizei mono to jacket stin ellada.

idi
18/04/2006, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από EMtec


Το θέμα είναι το εξής: Να πάρω απο κάθε μάρκα ένα κομάτι π.χ. Κράνος (Μάρκα1) Γάντια (Μάρκα2) Μπουφάν (Μάρκα3) Παντελόνι (Μάρκα1) Μπότες (Μάρκα4) κτλ

Ή

Να πάρω τα πάντα από μία εταιρεία;


το μονο που παει "πακετο" ειναι το παντελονι με το jacket ωστε να "κουμπωνουν" με το φερμουαρ


αλλα ακομα και αυτο δεν ειναι υποχρεωτικο

υπαρχει συμβατοτητα ακομα και σε διαφορετικες μαρκες αρκει να το ψαξεις (δηλ οταν πας για παντελονι να εχεις το jacket μαζι και να δεις επιτοπου αν κουμπωνει)

οοοολα τα αλλα μπορεις να τα εχεις απο διαφορετικη μαρκα (και καλα θα κανεις να ακολουθησεις αυτη τη συνταγη γιατι ΚΑΜΙΑ μαρκα δεν ειναι κορυφαια ΣΕ ΟΛΑ τα ειδη πχ εγω βρισκω τα κρανη, γαντια και τις μποτες της dainise χάλια ενω εχει καλα δερματινα κτλ)

EMtec
18/04/2006, 12:58
Καλώς, αυτό θα κάνω.. Να ανοίξω νέο thread για τον ρουχισμό, εξοπλισμο;

EMtec
18/04/2006, 13:33
Μήπως να αρχίσω να ποστάρω εδώ τι ακριβώς ψάχνω, κ θα βοηθήσετε ή να ανοίξω αλλού νέο θέμα συζήτησης;

idi
18/04/2006, 13:58
καλυτερα ψαξε στη σχετικη κατηγορια τα αλλα παλιοτερα θεματα. εχει πολυ πραμα μεσα :wave2:

R-1nas
18/04/2006, 16:05
Gnomi mou, Kranos Shoei. Montelo tora Xr1000.
Leather jacket: Dainese
Leather Pants: Dainese
Boots : Sidi
Globes: Alpinestar

Episeis i Dainese exei mia diairoumeni forma pou legete Haku Sun kai kanei 680euro

MOZART
18/04/2006, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
File mou milao gia akribos to idio kranos, diladi oti edo to poulane 900euro kai ego apo ekei to paragkeila me 463euro. Episeis se autin tin timi mesa einai kai ta shipping fee alla kai shipping insurance
Shoei X-spirit Kiyonari me mirror blue tint.

Tora gia ta dermata pou les, ego ta sygkekrimena montela pou thelo 500-600 paizei mono to jacket stin ellada.
ωραια πιστευεις οτι αυτο που βρικες 500-600 θα το παρεις απο εξω 250ευρω.Ε τοτε συγνωμη πρεπει να ειναι απατεωνες ολοι εδω που βγαζουν 100% απο τα ρουχα.Δηλαδη το κρανος σου κοστισε 250 καινουριο με τα μεταφορικα και με το κερδος του πωλητη πετυχες αυτην την τιμη τον 463 ευρω.Αρα εδω μιλαμε για κερδος 300%.Θα αρχισω να πουλαω κρανη αν βγαζω 600ευρω απο το καθενα.

R-1nas
18/04/2006, 18:12
Loipon file mou epeidei se vlepo dispisto, tha steilo se pm ta stoixeia oste na diapistoseis kai esy ta idia pou leo alla den thelo na ta po dimosia poios mou to poulage 900euro gia na min ginei thema...

Oso gia to an edo einai apateones, koitakse den einai, emeis eimaste blakes pou tous exoume epitrepsei kai exoun ksefigei me tis times....

howlingkast
28/04/2006, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από EMtec
Παιδιά μόλις έβγαλα το δίπλωμα για τα 33kw


To diplwma apo oso kserw einai gia 33hp dld 25kW h akoma kai 0,16kW/kg..An milame fysika gia to diplwma kathgorias A..Kalo einai o,ti ki an pareis na kouvalas kai mia dynamometrhsh mazi sou giati yparxei trelh sygxysh sto thema twn ippwn..

M ola auta ta wraia exw na sou proteinw kai mia akoma kaluterh epilogh..Xt 400..!Toulaxiston den tha sou peftei mikro se megethos..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kachius
28/04/2006, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

υπαρχει συμβατοτητα ακομα και σε διαφορετικες μαρκες αρκει να το ψαξεις (δηλ οταν πας για παντελονι να εχεις το jacket μαζι και να δεις επιτοπου αν κουμπωνει)


Ακόμα παίζουν παντελόνια που έχουν ραμμένο
το ένα μέρος αλλά δίνουν και το έταιρο του
φερμουάρ ώστε να το ράψεις εσύ στο μπουφάν
και να ταιριάξουν επίσεις...