PDA

View Full Version : SV650 Στησιμο,GSXR front end,rear shock κτλ.



Σελίδες : 1 [2]

jpsplus
01/04/2007, 17:19
κυριοι επιτελους μετα απο πολυ καιρο εβαλα πισω αμορτισερ για να ταιριαξει με το μπροστινο.


82651

jpsplus
01/04/2007, 17:20
αλλη ..........


82652

jpsplus
01/04/2007, 17:21
αλλη μια..


82654

gcrook
01/04/2007, 17:22
Wilbers ε;:D
Εχω ακουσει καλα λογια και απο κατοχο Honda (σημερα μου τα ελεγε) .
Οταν τελειωσεις με τις φωτο δωσε αν θες καμια πληροφορια πχ τιμη,χαρακτηριστικα,υποστηριξη κτλ
να συμπληρωσουμε το τοπικ.:wave2:

kostom
01/04/2007, 18:57
Wilbers - Technoflex


Ο ίδιος κατασκευαστής....

ΆΨΟΓΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ....:wave2:

Εγώ προτίμησα το παρακάτω μιάς και δεν έχω και πολλές
επιλογές...:sad:


82667

jpsplus
01/04/2007, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Wilbers ε;:D
Εχω ακουσει καλα λογια και απο κατοχο Honda (σημερα μου τα ελεγε) .
Οταν τελειωσεις με τις φωτο δωσε αν θες καμια πληροφορια πχ τιμη,χαρακτηριστικα,υποστηριξη κτλ
να συμπληρωσουμε το τοπικ.:wave2:
εχει εδω αντιπροσωπεια την eliofil s.a. tel 2102849200 triumph@eliofil.gr
εγω το εφερα απ'εξω μεσω φιλου με μαγαζι 500ευρω. εδω εχει 650+
εχει δυο ρυθμισεις για συμπιεση High-low 22 θεσεις η καθε μια και μια ρυθμιση αποσβεση επαναφορας παλι με 22 θεσεις. και συνεχη προφορτιση ελατηριου με κοντρα παξιμαδια.
εγγυηση 5 χρονια
δυστυχως τα χαρτια που ηρθαν μαζι με το αμορτισερ απο γερμανια ειναι φυσικα στα γερμανικα και δεν καταλαβαινω τιποτα.
η παραγγελια εγινε λεγοντας τους τα κιλα μου και οτι το μπροστινο ειναι απο gsxr 750 k4 με gold valves, και ηρθε ετσι σεταρισμενο.
το site ειναι www.wilbers.de και εχει ενα αμερικανικο λινκ και ενα γερμανικο.
μπορει να παρει υδραυλικη προφορτιση ελατηριου με 200περιπου ευρω και αλλα 100 για ρυθμιση υψους. υπαρχει και ενα βιβλιο στα αγγλικα της wilber για αναρτησεις με 20$ αλλα εχει πολυ ιστορια απο καποιες σελιδες που ειδα.

alexioannides
01/04/2007, 19:46
ahnte autes einai metatropes...
giannh megeia sou poly kalo kai poiotiko deixnei to amorthser.
dystyxws oso mou milouses egw hmoun allou.
steile kamia foto akoma.

re sy?
pws shkwses etsi to pisw meros?
den to eixa skeutei egw auto sthn topo8ethsh tou ohlins.....

ante kalotaksido

gcrook
01/04/2007, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
ahnte autes einai metatropes...
giannh megeia sou poly kalo kai poiotiko deixnei to amorthser.
dystyxws oso mou milouses egw hmoun allou.
steile kamia foto akoma.

re sy?
pws shkwses etsi to pisw meros?
den to eixa skeutei egw auto sthn topo8ethsh tou ohlins.....

ante kalotaksido

Μην κανεις ρε καμια μαλακια και το σηκωσεις πανω απο 1,5 cm:eyepop:

jpsplus
01/04/2007, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μην κανεις ρε καμια μαλακια και το σηκωσεις πανω απο 1,5 cm:eyepop:

σηκωμα εννοει της σελας και οχι του πισω μερους της μοτοσυκλετας. δεν το σηκωνω καθολου.
ισα ισα που σηκωσα λιγο το μπροστα γιατι αλλαξα το μπροστινο λαστιχο απο 60 σε 70

Alki_Viades
04/05/2007, 12:06
Για να αναθερμανουμε το τιμημενο αυτο τοπικ, τελευταια εχω αρχισει να σκεφτομαι αναβαθμιση στις αναρτησεις του 1000 s που εχω. Αρχισα λοιπον να ψαχνω εδω, σε 2-3 ξενα φορουμ και eshops τι παιζει και ...εχασα τη μπαλα! :uplate: :uplate:

Καταρχην να διευκρινησω πως θεωρω το sv sport-touring μηχανη, γι'αυτο την πηρα και γ'αυτο θελω να την κρατησω και δεν παω προς gsxr κτλ. Ιδανικα λοιπον θελω να βρω μια ρυθμιση εμπρος-πισω για πιστα, μια για ταξιδι μονος και μια για ταξιδι δικαβαλο/φορτωμενος.

Στην αρχη σκεφτηκα αλλαγη μπροστινου με USD gsxr αλλα απ'οτι καταλαβα πρεπει εκτος απο καλαμια, να αλλαξουν τιμονοπλακα(?), κλιπ-ον, ζαντα, φτερο τροχου, δισκοι, δαγκανες & τρομπα φρενου - δηλαδη ολο το μπροστινο! Οποτε απο κοστος 200-300$ που βρισκω στο ebay καλαμια, θα παμε συνολο κοντα στο χιλιαρικο, συν το οτι πρεπει να βρω μαγαζι που να προσεξει τι δουλεια θα κανει....

Οποτε αρχισα να σκεφτομαι αν μονο με αλλαγη μ'ενα καλο σετ wp/ohlins/hyperpro ελατηριων+λαδιου θα ειμαι οκ. Αισθητικα βεβαια καμια σχεση :bigcry: αλλα σαν αποδοση, εχει κανεις ιδεα πως θα ειναι σε σχεση με το USD?

Το ιδιο και για πισω: βρισκω αμορτισερ απο GSXR με 20$!!!!! αλλα θελουν revalving, αλλαγη ελατηριου και σεταρισμα και να ειναι το σωστο μηκος και ισως κοψιμο στο κουτι της μπαταριας και,και,και....Και τελικα παλι καποιο μαγαζι θα πληρωσω να τα κανει αυτα και θα φυγει καμια 400αρα ενω με 650 βρισκω καινουργιο aftermarket ετοιμο για τοποθετηση - ασε που δε με χαλαει καθολου αν βρω και μεταχειρισμενο.

Οποτε τελικα αξιζουν οι αναρτησεις του gsxr; Ακομα κι αν τις βαλω σωστα, εχουν το ευρος ρυθμισεων που θελω για πιστα και τουρισμο; Αλλα και τα aftermarket wp/ohlins/penske/Technoflex εχουν αυτο το ευρος ρυθμισεων; Ή τλικα τζαμπα θα τα σκασω :confused: :confused: :confused:

gcrook
04/05/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades

Οποτε αρχισα να σκεφτομαι αν μονο με αλλαγη μ'ενα καλο σετ wp/ohlins/hyperpro ελατηριων+λαδιου θα ειμαι οκ. Αισθητικα βεβαια καμια σχεση :bigcry: αλλα σαν αποδοση, εχει κανεις ιδεα πως θα ειναι σε σχεση με το USD?

Το ιδιο και για πισω: βρισκω αμορτισερ απο GSXR με 20$!!!!! αλλα θελουν revalving, αλλαγη ελατηριου και σεταρισμα και να ειναι το σωστο μηκος και ισως κοψιμο στο κουτι της μπαταριας και,και,και....Και τελικα παλι καποιο μαγαζι θα πληρωσω να τα κανει αυτα και θα φυγει καμια 400αρα ενω με 650 βρισκω καινουργιο aftermarket ετοιμο για τοποθετηση - ασε που δε με χαλαει καθολου αν βρω και μεταχειρισμενο.

Οποτε τελικα αξιζουν οι αναρτησεις του gsxr; Ακομα κι αν τις βαλω σωστα, εχουν το ευρος ρυθμισεων που θελω για πιστα και τουρισμο; Αλλα και τα aftermarket wp/ohlins/penske/Technoflex εχουν αυτο το ευρος ρυθμισεων; Ή τλικα τζαμπα θα τα σκασω :confused: :confused: :confused:

Μην τρελαινεσαι.
Για το μπροστινο και μονο η αλλαγη ελατηριου και λαδιου ειναι ηδη μια πολυ καλη αναβαθμιση
που οδηγικα τουλαχιστον δεν μπορει καποιος ευκολα να την εξαντλησει.
Αν σε τρωει ο κωλος σου βεβαια και μπορεις να δαπανησεις κοντα στα 400 ευρω για ενα επνυμι cartridge kit (HK Suspension,Ohlins,Matris κτλ) ,ενδεχομενως θα εχεις ενα μπροστινο πολυ καλυτερο απο οποιοδηποτε εργοστασιακο USD.
Αλλωστε τα σωθικα ειναι αυτα που μετρανε ειτε σε USD ειτε σε τηλεσκοπικα.

Οσο για πισω η λυση του gsxr,zx-10 κτλ αμορτισερ ειναι μεν ενα κλικ αναβαθμισης αλλα δεν αξιζει τον κοπο.
Συν τοις αλλοις παιρνεις ενα αμορτισερ απο ενα μηχανακι που εχει διαφορετικο μοχλικο διαστασεις γκαζι πλαισιο κτλ και θα χρειαστει και αυτο ολικη ανακατασκευη για να ταιριαξει οδηγικα στο SV.

Και αν βρεις εδω περα ανθρωπο να ξερει να σου πει τι ελατηριο λαδια τσιμουχες εμβολα κτλ να βαλει σε ενα εντελως ασχετο αμορτισερ για να ταιριαξει στο μηχανακι σου, τοτε να μου δωσεις την διευθυνση του R&D εργαστηριου του να τον επισκεφτω.


Οποτε για πισω εγω ετσι οπως το βλεπω υπαρχουν 2 λυσεις.

Μαθαινεις αν το πισω αμορτισερ σου επισκευαζεται (δεν νομιζω αν και δεν ειμαι σιγουρος).
Αν ναι, πηγαινεις σε καποιο καταστημα οπως το k-Shock και ρωτας αν υπαρχει σετ ανακατασκευης/βελτιωσης του αμορτισερ σου.

Αλλιως πας στην λυση του νεου αμορτισερ οπου και εκει εχεις 2 επιλογες.
Τις σχετικα πιο φθηνες αλλα πολυ καλες λυσεις του κλασσικου αμορτισερ με ρυθμισεις προφορτισης,αποσβεσης επαναφορας και ισως και ρυθμισης υψους (βοηθαει πολυ στο SV) .
Η πας για πληρως ρυθμιζομενο (υπαρχουν πολλες εταιρειες για να τις αναφερω) .

Το θεμα ειναι οτι το μηχανακι σου ειναι καλα στημενο απο μαμα ακομα κια για γρηγορη οδηγηση.
Η λυση του μπροστινου ειναι οκ, αλλα αν πας για πισω εχε υπ'οψιν οτι θελει πολλες δοκιμες και ρυθμισεις διαφορετικες αναλογα με του που θα οδηγησεις αλλιως δεν αξιζειτα λεφτα να σκασεις ενα οχτακοσαρι και να το αφησεις στις μαμα ρυθμισεις..

Εγω προσωπικα εγω 3 ρυθμισεις,ταξιδι,πολη, πιστα (αυτη ειδικα μου εβγαλε την πιστη και δεν ειναι η καλυτερη) που εφτιαξα μετα απο 20.000 χλμ με πολλες δοκιμες και σημειωσεις σε μπλοκακι που ειχα παντα μαζι μου.
Μερικες απο τις ρυθμισεις ηταν επικινδυνες για δρομους της Αθηνας.:eek:

ΒΑΣΙΚΑ ΕΣΥ ΤΙ ΧΡΗΣΗ ΚΑΝΕΙΣ ΚΥΡΙΩΣ;



:wave2:

Alki_Viades
04/05/2007, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
....Αλλωστε τα σωθικα ειναι αυτα που μετρανε ειτε σε USD ειτε σε τηλεσκοπικα.Συμφωνω


Οσο για πισω η λυση του gsxr,zx-10 κτλ ....
τοτε να μου δωσεις την διευθυνση του R&D εργαστηριου του να τον επισκεφτω.Αυτο εχω καταλαβει κι εγω...


Μαθαινεις αν το πισω αμορτισερ σου επισκευαζεται (δεν νομιζω αν και δεν ειμαι σιγουρος).Ουτε εγω αλλα δεν ειναι κακη ιδεα


Αλλιως πας στην λυση του νεου αμορτισερ οπου και εκει εχεις 2 επιλογες.
Τις σχετικα πιο φθηνες αλλα πολυ καλες λυσεις του κλασσικου αμορτισερ με ρυθμισεις προφορτισης,αποσβεσης επαναφορας και ισως και ρυθμισης υψους (βοηθαει πολυ στο SV) .
Η πας για πληρως ρυθμιζομενο (υπαρχουν πολλες εταιρειες για να τις αναφερω) .Οντως υπαρχουν πολλες, ποιες ομως τις δουλευουν συνεργεια στην ελλαδα ωστε να ξερουν να τις περασουν σωστα;


Εγω προσωπικα εγω 3 ρυθμισεις,ταξιδι,πολη, πιστα (αυτη ειδικα μου εβγαλε την πιστη και δεν ειναι η καλυτερη) που εφτιαξα μετα απο 20.000 χλμ με πολλες δοκιμες και σημειωσεις σε μπλοκακι που ειχα παντα μαζι μου.
Μερικες απο τις ρυθμισεις ηταν επικινδυνες για δρομους της Αθηνας.:eek:

ΒΑΣΙΚΑ ΕΣΥ ΤΙ ΧΡΗΣΗ ΚΑΝΕΙΣ ΚΥΡΙΩΣ;
:wave2: [/B]
40% πολη, 55% βολτες/ταξιδια, 5% πιστα

Προφανως ομως η βελτιωση των αναρτησεων σκοπευει στις εκτος πολης χρησεις!

gcrook
04/05/2007, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades


40% πολη, 55% βολτες/ταξιδια, 5% πιστα

Προφανως ομως η βελτιωση των αναρτησεων σκοπευει στις εκτος πολης χρησεις!

Καλυτερα βελτιωσε τα λαστιχα σου τοτε, τα φρενα σου, και για αρχη το μπροστινο σου με ενα σετ ελατηρια/λαδακια (εγω θα πηγαινα σε hyperpro) .

Ο αναβατης αν θυμαμαι καλα εκανε σχετικα προσφατα το 0-300 οποτε ειναι και αυτος σε καλο δρομο.

:beer:

byron
04/05/2007, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ο αναβατης αν θυμαμαι καλα εκανε σχετικα προσφατα το 0-300 οποτε ειναι και αυτος σε καλο δρομο.


Ο αναβάτης είναι σε καλύτερο δρόμο γιατί έκανε το CSS.... :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
ισα ισα που σηκωσα λιγο το μπροστα γιατι αλλαξα το μπροστινο λαστιχο απο 60 σε 70

Τι εννοείς εδώ ; :confused:

gcrook
04/05/2007, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ο αναβάτης είναι σε καλύτερο δρόμο γιατί έκανε το CSS.... :D



Τι εννοείς εδώ ; :confused:

Σας εχω και τους δυο λεμε:rotflmao:

Οσο για το δευτερο εννοει οτι η μετατροπη του μπροστινου σε GSXR ειχε ως αποτελεσμα να μπει λαστιχο προφιλ 70 απο 60 που ειχε με αποτελεσμα να ψηλωσει και αλλο το μπροστινο μερος.

Κατι καταστροφικο σε ενα μηχανακι που αποδεδειγμενα μεταμορφωνεται με το σηκωμα του πισω μερους, η εσχατως το "κατεβασμα" του μπροστινου (τιμονοπλακες) .:sad:

byron
04/05/2007, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Οσο για το δευτερο εννοει οτι η μετατροπη του μπροστινου σε GSXR ειχε ως αποτελεσμα να μπει λαστιχο προφιλ 70 απο 60 που ειχε με αποτελεσμα να ψηλωσει και αλλο το μπροστινο μερος.

Κατι καταστροφικο σε ενα μηχανακι που αποδεδειγμενα μεταμορφωνεται με το σηκωμα του πισω μερους, η εσχατως το "κατεβασμα" του μπροστινου (τιμονοπλακες) .:sad:

Ετσι όπως το γράφει κατάλαβα ότι σήκωσε τις πλάκες για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα του 70 προφίλ....

Alki_Viades
04/05/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Καλυτερα βελτιωσε τα λαστιχα σου τοτε, τα φρενα σου, και για αρχη το μπροστινο σου με ενα σετ ελατηρια/λαδακια (εγω θα πηγαινα σε hyperpro) .

Ο αναβατης αν θυμαμαι καλα εκανε σχετικα προσφατα το 0-300 οποτε ειναι και αυτος σε καλο δρομο.

:beer:

Λαστιχα εχω τα Metzeler M3, σωληνακια υψηλης εβαλα, css level 1 εχω, τον σεπτεμβρη θα εχω το 2ο, τον οκτωβρη θα εχω κι εσενα :a48:

Υποθετω μεταξυ hyperpro, wp η ουσιαστικη διαφορα θα ειναι στο ποσο καλη θα ειναι η τοποθετηση, ποσοτητα λαδιου, βοηθεια στη ρυθμιση κτλ. Υπαρχει καποιος δοκιμασμενος μαστορας;

gcrook
04/05/2007, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Λαστιχα εχω τα Metzeler M3, σωληνακια υψηλης εβαλα, css level 1 εχω, τον σεπτεμβρη θα εχω το 2ο, τον οκτωβρη θα εχω κι εσενα :a48:

Υποθετω μεταξυ hyperpro, wp η ουσιαστικη διαφορα θα ειναι στο ποσο καλη θα ειναι η τοποθετηση, ποσοτητα λαδιου, βοηθεια στη ρυθμιση κτλ. Υπαρχει καποιος δοκιμασμενος μαστορας;

θα με Κλασεις τον Οκτωβρη, γιατι μηχανη θα εχω απο Φλεβαρη...:sad:


Οποτε θα με κλασεις απο Φλεβαρη:rotflmao:


Για μαστορες τωρα......

Πολυ καλη εντυπωση μου ειχε κανει πριν απο καιρο ενας τυπος στο Κ-Shock που τα ειπαμε για κανα μισαωρο, αλλα τελικα πηρα απο αλλου αμορτισερ και εβγαλα τα ματια μου μονος μου.
Βεβαια ασχολειται μονο με αμορτισερ που εμπορευεται ο ιδιος οποτε αν του πας το νεο σου Ohlins,
μπορει και να παρεις τα @@ του.
Παντως τα HyperPro ειναι πολυ καλη φαση και ηταν το αμορτισερ που θα επαιρνα αν το Ολινς δεν καθυστερουσε τοσο και αν βεβαιως-βεβαιως δεν μΕ εδινε καποια καλη ψυχη απο εδω μεσα κοψοχρονια το EMC με full μπινελικια και τα ρεστα.:D :D :D

Θα μπορουσες επισης να απευθυνθεις στον Ευθυμιου στην Βουλιαγμενης.
Ειναι παντα προθυμος και ομιλητικος, γνωστης των V2 απο την εποχη του TL οπου εχουν περασει παμπολλα απο τα χερια του, και βασικα ειναι αυτος που θα εμπιστευτω για την ανακατασκευη του δικου μου.

Παντως η αγορα και ρυθμιση του αμορτισερ ειναι ενας μακρυς, δυσκολος, και ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ δρομος, οποτε οτι και να σου πουμε, οτι και να διαβασεις....:sad:

jpsplus
05/05/2007, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Σας εχω και τους δυο λεμε:rotflmao:

Οσο για το δευτερο εννοει οτι η μετατροπη του μπροστινου σε GSXR ειχε ως αποτελεσμα να μπει λαστιχο προφιλ 70 απο 60 που ειχε με αποτελεσμα να ψηλωσει και αλλο το μπροστινο μερος.

Κατι καταστροφικο σε ενα μηχανακι που αποδεδειγμενα μεταμορφωνεται με το σηκωμα του πισω μερους, η εσχατως το "κατεβασμα" του μπροστινου (τιμονοπλακες) .:sad:

το μπροστινο απο gsxr 750 k4 οπως ηρθε απο usa. ηταν 1.5cm ποιο κοντο απο του SV.
το κυκλοφορησα με το δικο μου λαστιχο που ηταν 60 στην αρχη. οταν αλλαξα λαστιχα εβαλα μπροστα 70 γιατι τετοιο φοραει το GSXR απο τη μανα του.

δυστυχως αυτο που ειπες οτι βρηκες καποιες ρυθμισεις μετα απο 20000χμ και με μπλοκακι στο τσεπακι ειναι σωστο.

παντως οσο αφορα το μπροστινο και το κοστος και μονο η αισθηση στο φρεναρισμα που εχω τωρα αξιζει τα λεφτα του. περα απο το οτι εχει καλυτερη αισθηση και καποιες "ασαφειες" απο μπροστα εξαφανισθηκαν.

για το πισω εχω καιρο μπροστα μου ακομη.

Alki_Viades
08/05/2007, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
...αν βεβαιως-βεβαιως δεν μΕ εδινε καποια καλη ψυχη απο εδω μεσα κοψοχρονια το EMC με full μπινελικια και τα ρεστα.:D :D :D
Εννοεις αυτο με Code: S102 που εχει αποσβεση συμπιεσης&επαναφορας συνδιασμενες σε ενα "κουμπι"; Αυτη η λυση πρεπει να βοηθαει απιστευτα στη ρυθμιση της αναρτησης...?


Θα μπορουσες επισης να απευθυνθεις στον Ευθυμιου στην Βουλιαγμενης.
Ειναι παντα προθυμος και ομιλητικος, γνωστης των V2 απο την εποχη του TL οπου εχουν περασει παμπολλα απο τα χερια του, και βασικα ειναι αυτος που θα εμπιστευτω για την ανακατασκευη του δικου μου.
Αυτο σκοπευω αλλα καλο ειναι να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη ;)

gcrook
08/05/2007, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Εννοεις αυτο με Code: S102 που εχει αποσβεση συμπιεσης&επαναφορας συνδιασμενες σε ενα "κουμπι"; Αυτη η λυση πρεπει να βοηθαει απιστευτα στη ρυθμιση της αναρτησης...?




Ε οχι αυτο που λες ειναι το πιο "φτωχο" μοντελο αν θυμαμαι καλα.
Εχει ξεχωριστα την συμπιεση και την επαναφορα (μεγαλο τσιμπουκι να το ρυθμισεις) και εχω προσθεσει και ρυθμιση υψους.

Alki_Viades
08/05/2007, 11:54
Ακριβως για να γλυτωσουμε (αλλο ενα) τσιμπουκι, αν αυτοι εχουν κανει εναν καλο υπολογισμο της σχεσης συμπιεσης-επαναφορας, πιστευω συμφερει. Εκτος αν το δικο σου εχει ξεχωριστο δοχειο αζωτου και υδραυλικη προφορτιση οποτε μιλαμε για αλλο αμορτισερ....

Επισης μπηκα στο site της wilbers και συμπληρωσα το inquiry tool και μου ηρθε ενα επεξηγηματικοτατο pdf 7 σελιδων με οτι υπαρχει για τη μηχανη μου! Μιλαμε για φοβερο σερβις, αλλα η τιμη του πληρως ρυθμιζομενου ηταν γαμησε τα, γι'αυτο και θεωρω πολυ καλη λυση το EMC που ειναι "πληρως" ρυθμιζομενο σε σχεση με ενα που εχει προφορτιση/αποσβεση επαναφορας μονο.

jpsplus
08/05/2007, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Ακριβως για να γλυτωσουμε (αλλο ενα) τσιμπουκι, αν αυτοι εχουν κανει εναν καλο υπολογισμο της σχεσης συμπιεσης-επαναφορας, πιστευω συμφερει. Εκτος αν το δικο σου εχει ξεχωριστο δοχειο αζωτου και υδραυλικη προφορτιση οποτε μιλαμε για αλλο αμορτισερ....

Επισης μπηκα στο site της wilbers και συμπληρωσα το inquiry tool και μου ηρθε ενα επεξηγηματικοτατο pdf 7 σελιδων με οτι υπαρχει για τη μηχανη μου! Μιλαμε για φοβερο σερβις, αλλα η τιμη του πληρως ρυθμιζομενου ηταν γαμησε τα, γι'αυτο και θεωρω πολυ καλη λυση το EMC που ειναι "πληρως" ρυθμιζομενο σε σχεση με ενα που εχει προφορτιση/αποσβεση επαναφορας μονο.

ΡΩΤΗΣΕΣ ΣΤΗΝ ΗΛΙΟΦΙΛ; ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΤΗς WILBER ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΧΩΡΙΣ ΥΔΡΑΥΛΙΚΗ ΠΡΟΦΟΡΤΗΣΗ ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 650 ΕΥΡΩ

Tropeas
05/06/2007, 17:27
αααα....
και εδώ και 3 μέρες έχω στα χέρια μου αυτό...
:D :p


91559

gcrook
05/06/2007, 21:39
Και το μικρο Γαλατικο Χωρ...συγνωμη το μικρο subforum του moto.gr επανηλθε στους κανονικους του ρυθμους.

Ο τροπεας να αγοραζει πραγματα με αποτελεσμα ο ιοανιδης να σκυλιαζει και να κανει τις παραγγελιες δεκα-δεκα και εγω να γελω γιατι δεν εχω μηχανη.:rotflmao: :sad: :sad:

alexioannides
06/06/2007, 15:19
galatiko xwrio...

o ioannidix spiniarei sthn karafla tou tropeix
o gkrookix kabalaei tis bides tou kai paei na faei ena gourounopoulo me ton kostomix..........

Tropeas
08/06/2007, 18:32
ρε παιδιά... και ο divix που είναι???
μάλλον αυτός σκέφτεται ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ απο όλους να πάρει πλεον Ducati... και για αυτό δεν θα τον κάνουμε παρέα...
είναι με τους Ρωμαίους!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Alki_Viades
12/09/2007, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
....είναι με τους Ρωμαίους!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

χαχαχα καλοοοοοο :rotflmao: :rotflmao:

(ναι, ναι, τωρα το ειδα αυτο :look: )

Τωρα τελευταια που τα εχω παρει εντελως κρανιο με το αμορτισερ που με πεταει απο τη σελα ειτε περασω σαμαρακι με 20 ειτε ανωμαλια στο δρομο με 150 και που για να χρησιμοποιει ολη τη διαδρομη του πρεπει να εχω συνεπιβατη 90 κιλων :eek: , εστυψα το μυαλο μου να δω τι μπορω να κανω μεχρι να παρω αλλο και μου'ρθε:
.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
Να μειωσω την προφορτιση! :a08:

Μιλαμε για τρελη εμπνευση, δε παιζομαι ο ανπεχταμπλ.... :bigcry:

gcrook
12/09/2007, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
χαχαχα καλοοοοοο :rotflmao: :rotflmao:


.
.
Να μειωσω την προφορτιση! :a08:

Μιλαμε για τρελη εμπνευση, δε παιζομαι ο ανπεχταμπλ.... :bigcry:

Δηλαδη που βρισκοταν η προφορτιση και ποσο την "κατεβασες";
Βελτιωθηκε καθολου;

Καλυτερα ψαξε για καποιο αμορτισερ απο Gsxr να ξεμπερδεψεις εστω και προσωρινα.
Ο τροπεας αυτο εκανε.

Alki_Viades
12/09/2007, 22:04
Δεν την εχω κατεβασει ακομα, ειναι μαμα. Σκεφτομαι να την ριξω στα 2/3 για αρχη και βλεπουμε....

Tropeas
12/09/2007, 22:06
αμα βάλεις κάτι άλλο,
δεν θα πιστεύεις τα πόδια σου....

Alki_Viades
12/09/2007, 22:13
...και τη μεση μου, ειμαι σιγουρος, εχω ομως σχεδια για ενα ταξιδακι συντομα οποτε πολλα ρεστα για το sv δεν περισευουν :rolleyes:

Tropeas
12/09/2007, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
...και τη μεση μου, ειμαι σιγουρος, εχω ομως σχεδια για ενα ταξιδακι συντομα οποτε πολλα ρεστα για το sv δεν περισευουν :rolleyes:
έτσι...
ξέρω απο πρώτο χέρι,
ότι δεν θα σου περισέψουνε ποτέ...:winka:
γιατί μια ζωή εκδρομές θα πηγαίνουμε...:wave2:
κάντο ασφαλές... και μετά θα δεις τι θα λες.

jpsplus
10/10/2008, 16:26
ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥΛΑΩ ΤΟ SV 650 K5/23000Km 4500 ΕΥΡΩ.

1 ΕΧΕΙ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΕ ΑΚΤΙΝΙΚΕΣ ΔΑΓΚΑΝΕς ΦΡΕΝΟΥ ΑΠΟ GSXR 750 K4 ME GOLD VALVE KAI ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΟΔΗΓΟ 120 ΚΙΛΑ.
ΤΙΜΟΝΟΠΛΑΚΑ ABM KAI FAT TIMONI
2 ΠΙΣΩ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ WILBER ME ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ HIGH ΚΑΙ LOW ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ , ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΡΟΦΟΡΤΙΣΗς ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ.
3 ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ ΣΥΜΠΛΕΧΤΗ ΑΠΟ SV 1000.
4 RETARDER ELIMINATOR ME ΔΙΑΚΟΠΤΗ.
5 ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΠΟ SV 1000.
6 ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΦΡΕΝΩΝ ΥΨΗΛΗΣ.

ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΓΩΝΕς ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΣ 9000 ΣΤΡΟΦΕς Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ.

ΔΕΚΤΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΘΕ ΕΛΕΓΧΟΣ.

gcrook
11/10/2008, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥΛΑΩ ΤΟ SV 650 K5/23000Km 4500 ΕΥΡΩ.

1 ΕΧΕΙ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΕ ΑΚΤΙΝΙΚΕΣ ΔΑΓΚΑΝΕς ΦΡΕΝΟΥ ΑΠΟ GSXR 750 K4 ME GOLD VALVE KAI ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΟΔΗΓΟ 120 ΚΙΛΑ.
ΤΙΜΟΝΟΠΛΑΚΑ ABM KAI FAT TIMONI
2 ΠΙΣΩ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ WILBER ME ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ HIGH ΚΑΙ LOW ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ , ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΡΟΦΟΡΤΙΣΗς ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ.
3 ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ ΣΥΜΠΛΕΧΤΗ ΑΠΟ SV 1000.
4 RETARDER ELIMINATOR ME ΔΙΑΚΟΠΤΗ.
5 ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΠΟ SV 1000.
6 ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΦΡΕΝΩΝ ΥΨΗΛΗΣ.

ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΓΩΝΕς ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΣ 9000 ΣΤΡΟΦΕς Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ.

ΔΕΚΤΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΘΕ ΕΛΕΓΧΟΣ.

Βρε αγορι μου γλυκο εδω που εβαλες την αγγελια σου δεν θα την διαβασει κανενας.
Και οχι μονο αυτο αλλα δεν ενδιαφερεται και κανενας εδω μεσα.
Ο αλεξ νομιζει οτι εχουμε ορεξη να την λεμε σε οσους "παραβαινουν τους κανονες" λες και μεις ειμαστε κυριες εδω μεσα.
Αλλα ειναι απλη κοινη λογικη.

Αλεξ,η ωρα που θα σου σπινιαρω στην καραφλα πλησιαζει.
Κοιτα νασαι με το εζβι γιατι δικαιολογιες δεν θα γινουν δεκτες.:lol: :wave2:


Υ.Γ Αυτος ο μοντ ενα χρονο τα ξυνει αβερτα γαμω την τρωγλη του.:alien:

div400
11/10/2008, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
.......
3 ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ ΣΥΜΠΛΕΧΤΗ ΑΠΟ SV 1000.
......................


more info on that one please.......

τι ακριβώς έκανες? τι μετατροπές χρειάστηκαν? κτλκτλ....:look:

div400
11/10/2008, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
more info on that one please.......

τι ακριβώς έκανες? τι μετατροπές χρειάστηκαν? κτλκτλ....:look:


ok info found!

:beer: :wave2: :beer:

jpsplus
11/10/2008, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
ok info found!

:beer: :wave2: :beer:

1 τρομπα συμπλεκτη αφτερμαρκετ (νισσιν χοντα?)
2 εμβολακι συμπλεκτη κομπλε απο sv 1000 k4-k5
3 σωληνακι υψηλης
4 κοψιμο πλαινου πλαστικου καπακιου ( τρυπα ) για να χωραει το εμβολακι).
5 ασηματσαλο φ6 γυρω στα 135mm.

χρονος 2-3 ωρες αναλογα τα κεφια σου.

αν θελεις διευκρινησεις παρε τηλεφωνο. το ξερει ο Alex. εγω εχω χασει το password δεν μπορω να παρω/ στειλω πμ.

div400
11/10/2008, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
1 τρομπα συμπλεκτη αφτερμαρκετ (νισσιν χοντα?)
2 εμβολακι συμπλεκτη κομπλε απο sv 1000 k4-k5
3 σωληνακι υψηλης
4 κοψιμο πλαινου πλαστικου καπακιου ( τρυπα ) για να χωραει το εμβολακι).
5 ασηματσαλο φ6 γυρω στα 135mm.

χρονος 2-3 ωρες αναλογα τα κεφια σου.

αν θελεις διευκρινησεις παρε τηλεφωνο. το ξερει ο Alex. εγω εχω χασει το password δεν μπορω να παρω/ στειλω πμ.

από περιέργεια ρώτησα...έχω ήδη υδραυλικό (1000αρι SV γαρ:winka: ) πάντως είναι εύκολη μετατροπή από τεχνικής πλευράς. απλά αναρωτιόμουν τι κερδίζεις με αυτό...:wave2: :beer:

alexioannides
11/10/2008, 16:12
pio malako symplekth kai kalliterh ais8hsh....
mas thn les esy twra? de katalaba?
ti exoume? neurakia? h zhlies? gia pes re filaraki ti symbainei?
MALWNEIS RE? MALWNEIS? GIA PES? MALWNEIS?:mad:

div400
11/10/2008, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
pio malako symplekth kai kalliterh ais8hsh....
mas thn les esy twra? de katalaba?
ti exoume? neurakia? h zhlies? gia pes re filaraki ti symbainei?
MALWNEIS RE? MALWNEIS? GIA PES? MALWNEIS?:mad:


χμμ πάντως στο svriders και σε άλλα φόρουμ όσοι έκαναν την μετατροπή αυτή (η αντίστοιχη σε άλλη μηχανή) έλεγαν ότι η αίσθηση/πληροφόρηση με τον συμβατικό συμπλέκτη είναι καλύτερη...:look: απλά food for thought.......


σιγά Αλεξ σιγά..θα σκίσεις κανα καλτσόν βρε αγόρι μου....:lol: :rotflmao: :lol: αλλα αν επιμεινεις θα σου πετάξω μπουγάτσα στα μούτρα ρε...Θέμο!:lol:

jpsplus
11/10/2008, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
από περιέργεια ρώτησα...έχω ήδη υδραυλικό (1000αρι SV γαρ:winka: ) πάντως είναι εύκολη μετατροπή από τεχνικής πλευράς. απλά αναρωτιόμουν τι κερδίζεις με αυτό...:wave2: :beer:

κερδιζεις παρα πολλα.............. το εξης ενα.

ο συμπλεκτης ειναι παντα εκει που τον αφησες χθες κι εκει που θα τον βρεις αυριο οποια φθορα και εχουν οι δισκοι. δηλ. ειναι αυτορυθμιζομενος.

απο την αλλη δεν ρυθμιζεις τοσο ευκολα την θεση που θα "πιανει" εκτος αν εχεις τρομπα ρυθμιζομενη η "παιξεις" πολυ με το μηκος του ασηματσαλου που ειπαμε παραπανω.

οσο για το μαλακοτερος η σκληροτερος που λεει ο αλεξ πρεπει να παιξεις με διαμετρους εμβολων οπως και διαδρομες, και εκει εξαρτασαι απο το τι κυκλοφορει στο εμβοριο, εκτος αν εχεις μηχανουργο κολλητο σου.

οσο για το ευκολη που λες σηκωνει πολυ .......... κουβεντα.

SVX
18/10/2008, 09:03
εχει υπολογισει κανεις ποσο κοστιζει το USD gsxr front end Convertion??
γιατι αν κοντευει τα 500 σκεφτηκα τα matris+ενα superbrace και τελος (γυρω στα 250)

alexioannides
18/10/2008, 09:09
AN 8ELEIS NA KANEI KALH DOULEIA ME POIOTIKA YLIKA 8A BGEI TO PIROYNI KOMPLE 1000-1500 EURW (APO GSXR1000 K4)

SVX
18/10/2008, 09:49
the matris RELOADED το βλεπω...και πολυ του ειναι για χριστουγεννιατικο δωρο..
ΑΝΤΕ μην τα παρω και το ξεγυμνωσω χειμωνιατικα...! :eyepop:

gcrook
18/10/2008, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
εχει υπολογισει κανεις ποσο κοστιζει το USD gsxr front end Convertion??
γιατι αν κοντευει τα 500 σκεφτηκα τα matris+ενα superbrace και τελος (γυρω στα 250)

Matris cartridges;
Το σετ παει κοντα στα πεντε κατοσταρικα....

SVX
19/10/2008, 09:09
Στην Ελλαδα παει 500 :smokin:

SVX
23/11/2008, 12:16
Για το ψαλιδι του GSR ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ--->
front to rear spindle is 57cm center to center, wheel spindle diameter is 26mm, swing arm spindle diameter is 22mm, inside gap at rear wheel is 260mm and swingarm width (frame fitting end) is 235mm


βοηθατε παρακαλω και για ενα REAR Bitubo που βρηκα αλλα ειναι απο ZX6 R 99-00
ΕΙΝΑΙ 80mm διαμετρος ελατηριου
340 mm μηκος

και να θυμισω οτι εχω το 'καμπυλογραμο' SV (ΤΟΤΕ που το βγαζαν ομορφο) ¨)
χρειαζεται η βιδα για κατω στην μετατροπη? θελει αλλαγη και το σκυλοκοκκαλο(dogbone)>?

alexioannides
23/11/2008, 13:10
EE AKOY
DE TAIRIAZEI ALLA AGORASE TO
8A PAME SE ENA MHXANOURGIO KAI 8A TO KANOUME NA TAIRIAZEI.
MH MASAS ORMA KAI 8A THN BROYME THN AKRH

TOLISTOLAROS
23/11/2008, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
EE AKOY
DE TAIRIAZEI ALLA AGORASE TO
8A PAME SE ENA MHXANOURGIO KAI 8A TO KANOUME NA TAIRIAZEI.
MH MASAS ORMA KAI 8A THN BROYME THN AKRH

Ιωαννίδης Αλέξιος:
*Πρόεδρος των SV
*O γκουρού της μηχανολογίας
*Η αλεπού των συνεργείων
*Ο κάπτεν της πατέντας
*Ο δράκος του βορρά
*Το θαύμα της φύσης
*Το τέρας του τγιούνινγκ





















































μηγκαμαρώνεις ρε σαμπαγώνι!!!
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

SVX
17/02/2009, 17:27
ρε μαγκες... τι εκανε αυτος ? τι ψαλιδι εχει κοτσαρει? το χει μελετησει το εργαλειο λεμε...


155943

alexioannides
17/02/2009, 17:40
lampro me fobizeis.....:eek:


svx mh ta blepeis esy auta agori mou...
pali de 8a koimasai ta bradya....

platikampos sv
29/04/2009, 21:01
kalispera file moy.. eimai teleios apegnosmenos k esena brika mprosta moy se esena tha ta po.. den ksero an to katalaves alla exo k ego ena sv-650 mono py xthes to pire o aderfos moy k to stoykare..exei parei olo to mprostino exo omos olo to mprostino apo gsxr 600 k8 ti les tha moy teriaksi i tha kano malakia...

SVX
29/04/2009, 21:05
δεν ερχεσαι Βολο την Παρασκευη στην 1η Πανελληνια SVυναντηση να σου κανουμε πλυση εγκεφαλου μια κι εξω? φερε και τον αδερφο σου να τον δειρουμε που στουκαρε τετοιο διαμαντι:sick:

alexioannides
29/04/2009, 21:16
platikampe??? ela paraskeuh bolo kai 8a sou ta pw ola ta mystika gia egw thn exw kanei thn metatroph sto sv mou.....


162262

jpsplus
30/04/2009, 01:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από platikampos sv
kalispera file moy.. eimai teleios apegnosmenos k esena brika mprosta moy se esena tha ta po.. den ksero an to katalaves alla exo k ego ena sv-650 mono py xthes to pire o aderfos moy k to stoykare..exei parei olo to mprostino exo omos olo to mprostino apo gsxr 600 k8 ti les tha moy teriaksi i tha kano malakia...

δεν ξερω. αλλα θελει ψαξιμο πριν ξεκινησεις (ρωτα και τον μηχανικο σου να δουμε τι θα σου πει).

καταρχην μετρα το μηκος των καλαμιων απο το 600 (βαλτα διπλα-διπλα με το δικο σου να δεις αν εχουν διαφορα) αν η διαφορα ειναι πανω απο 1-1.5cm .....το βλεπω χλωμο.

οτι θελεις στη διαθεση σου. αν εισαι απο αθηνα να τα πουμε απο κοντα

SeNNinhA
30/04/2009, 08:32
Σχετικά με καλάμια από GSXR δείτε εδώ ενα πίνακα που έχει φτιάξει κάποιος (για μετατροπή των TLR αλλά ούτως ή άλλως ισχύει για όλους).

Έχει όλα τα νούμερα που πιθανόν να χρειαστεί κάποιος για να δει εαν μπαίνει ή όχι και τι αποστάτες θα χρειαστεί. Δεν έχει βέβαια για τα τελευταία αλλά είναι πολύ χρήσιμος.

*** Επειδή το μίκρυνα για να χωρέσει και δεν φαίνεται πολύ καλά, όποιος το θέλει ας μου στείλει το email για να του το στείλω. Αλλιώς δεν ξέρω πως να το κάνω upload.


162279

platikampos sv
30/04/2009, 21:38
vasika oi laimoi apo to gsxr einai idioi to ipsos einai ayto pou me xalaei omos mporo na to ftiakso sto torno allanomizo oti to parariskaro ti lete???????????????????????sto volo file moy pou na ertho na se vro giati eimaste k konta opos katalaves..

TOLISTOLAROS
30/04/2009, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από platikampos sv
vasika oi laimoi apo to gsxr einai idioi to ipsos einai ayto pou me xalaei omos mporo na to ftiakso sto torno allanomizo oti to parariskaro ti lete???????????????????????sto volo file moy pou na ertho na se vro giati eimaste k konta opos katalaves..
Φίλε Sv 1ης γενιάς έχεις;Αν ναι θα γράψω σε ποστ τί χρειάζεσαι για τη μετατροπή(θα την κάνω στο δικό μου σε λίγο).
Α,γράφε σε παρακαλώ με ελληνικά,τα greeklish κουράζουν

platikampos sv
30/04/2009, 22:01
σορι που αργο να απαντισω αλλα ψαχνω στο εβαυ για τα ψιλα που θελω καταλαβες καθρεφτες κτλ.xazamaras@hotmail.com

platikampos sv
30/04/2009, 22:02
γυρο στα 80 γιατι ρωτας ομως?

TOLISTOLAROS
30/04/2009, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από platikampos sv
γυρο στα 80 γιατι ρωτας ομως?
Αναλόγως τα κιλά σου μπορεί να χρειαστεί αλλάγή ελατηρίου του GSXR που θες να βάλεις.Πχ το GSXr 600/750 Κ6 έχει σκληρότητα 1kg/mm.Για μένα πχ είναι σκληρό,για σένα ίσως ΟΚ.
Απ'τη στιγμή που θες να κάνεις τη μετατροπή θέλει διάβασμα και ψάξιμο φίλε,δεν είναι τσακ-μπαμ(μιλάμε φυσικά να γίνει σωστή δουλειά).

platikampos sv
30/04/2009, 22:07
πως θα βαλω αυτα τα εριμο καλαμια μπορεισ να μου πεις????:D

TOLISTOLAROS
30/04/2009, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από platikampos sv
....
Koίτα το mail σου.
Κάνε επίσης κλικ εδώ (http://forum.svrider.com/showthread.php?t=59000&highlight=LSL) και καλό διάβασμα. :wave2:

platikampos sv
30/04/2009, 22:11
βασικα εχω μαστορα τσακαλο κ πιστευω οτι θα τα καταφερουμαι θα δειξει την δευτερα θα εχεισ αμεσι απαντηση....

TOLISTOLAROS
30/04/2009, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από platikampos sv
πως θα βαλω αυτα τα εριμο καλαμια μπορεισ να μου πεις????:D
Καλά δεν έχεις καλάμια του Κ8;
Γράψου στο svrider και κάνε ερώτηση στο link που σου έδωσα.

TOLISTOLAROS
30/04/2009, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από platikampos sv
βασικα εχω μαστορα τσακαλο κ πιστευω οτι θα τα καταφερουμαι θα δειξει την δευτερα θα εχεισ αμεσι απαντηση....
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝ'ΑΣΤΕΙΟ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΜΑΣΤΟΡΑ ΠΡΙΝ ΜΑΘΕΙΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΠ'ΕΞΩ ΚΙ ΑΝΑΚΑΤΩΤΑ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ.
Τα SV δε τα ξέρουν στην Ελλάδα.
Διάβασε,μάθε και όταν μαζέψεις ΟΛΑ οσα χρειάζονται θα κατευθύνεις ΕΣΥ το μάστορα.
Στο λέω για να μην μπλέξεις.

platikampos sv
30/04/2009, 22:19
βασικα απο τα λιγα που διαβασα μαλλον θα πετυχει γιατι τα εχω ολα κομπλε μπουκαλες δισκοπλακες
δαγκανες ζαντα σταμπιλιζατερ κτλ

TOLISTOLAROS
30/04/2009, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από platikampos sv
βασικα απο τα λιγα που διαβασα μαλλον θα πετυχει γιατι τα εχω ολα κομπλε μπουκαλες δισκοπλακες
δαγκανες ζαντα σταμπιλιζατερ κτλ
Διάβασέ τα όλα.
ΜΑΛΛΟΝ δεν υπάρχει σε τέτοιες δουλειές.
Ξέρεις ότι δε θα έχεις κοντέρ;Και θα χρειαστεί πατέντα με μαγνητάκια ή να τρυπήσεις τον άξονα κίνησης (όπως ο Αλέξης-και γω το ίδιο θα κάνω),να βάλεις σένσορα από GSXR kai speedohealer για τη ρύθμιση;
Με τα καλώδια γκαζιού -συμπλέκτη τί θα κάνεις;
Μη βιάζεσαι και μη ενθουσιάζεσαι.

platikampos sv
02/05/2009, 17:51
καλισπερα φιλε μου κ καλο μηνα..ο αλεξης τα εβαλε ετσι δεν ειναι?ειδε διαφορα οχι τοσο μα τα φρενα οσο με το στριψειμο πεφτει καλητερα το μηχανακι εγω εκει κολλαω...οσο για το κοντερ λογικα δεν θα δουλευει το ταχημετρο ετσι δεν ειναι?ολα τα υπολοιπα θερμοκρασια κτλ δουλευουν κανονικα....για ταχημετρο αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω το gps κ δεν εχω κανενα προβλημα.

TOLISTOLAROS
02/05/2009, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από platikampos sv
καλισπερα φιλε μου κ καλο μηνα..ο αλεξης τα εβαλε ετσι δεν ειναι?ειδε διαφορα οχι τοσο μα τα φρενα οσο με το στριψειμο πεφτει καλητερα το μηχανακι εγω εκει κολλαω...οσο για το κοντερ λογικα δεν θα δουλευει το ταχημετρο ετσι δεν ειναι?ολα τα υπολοιπα θερμοκρασια κτλ δουλευουν κανονικα....για ταχημετρο αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω το gps κ δεν εχω κανενα προβλημα.
:rolleyes:
Με το GPS βλέπεις ταχύτητα.Τα χλμ όμως που διανύει το μηχανάκι δε τα βλέπεις.
Διάβασε όλα τα παραπάνω μη λέμε ξανά τα ίδια...

platikampos sv
02/05/2009, 19:54
ξερω οτι μπορει να σου τα εχω πρυξει λιγο αλλα ακου λιγο κ μια δικια μου σκεψει μπορει να ειναι κ μαλακια αλλα εγω πιστευω οτι ολα γινονται ....εχω ολοκληρο το gsxr στο σπιτι μου κ λεω εγω τωρα με το δικο μου μυαλο αφου το gsxr παιρνει εντολη απο το γραναζι για το κοντερ εγω γιατι να μην κανω κατι αντιστοιχο κ στο δικο ποσο δισκολο μπορει να ειναι???

dond4le
02/09/2009, 10:47
Για να μεγαλοσουμε το προφιλ του πισω λαστιχου στο sv650 μπορουμε στην δικια του ζαντα να

βαλουμε 170/55-17??????????????

Απο το sv1000 (180/55-17) ταιριαζει η ζαντα με την γραναζιερα που ιδη εχουμε???

jpsplus
02/09/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
Για να μεγαλοσουμε το προφιλ του πισω λαστιχου στο sv650 μπορουμε στην δικια του ζαντα να

βαλουμε 170/55-17??????????????

Απο το sv1000 (180/55-17) ταιριαζει η ζαντα με την γραναζιερα που ιδη εχουμε???

O αξονας απο 1000 κ5 ειναι 28mm . στο 650 κ5 ειναι 20mm. προφανως δεν ταιριαζει χωρις πατεντες.

τωρα για το 170/55-17 λογικα χωραει ειναι 5mm ποιο φαρδυ απο το κεντρο του λαστιχου οποτε βλεπεις αν εχεις αυτα τα περιθερια στο ψαλιδι η σε αλλο στενοτερο σημειο και η ζαντα σου ειναι ισια.

SVX
02/09/2009, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
Για να μεγαλοσουμε το προφιλ του πισω λαστιχου στο sv650 μπορουμε στην δικια του ζαντα να

βαλουμε 170/55-17??????????????

Απο το sv1000 (180/55-17) ταιριαζει η ζαντα με την γραναζιερα που ιδη εχουμε???


υπαρχει η πατεντα που παιρνει 180αρι λαστιχο απο CBR Αλλα με τα καταλληλα "spacers" (Αποστατες ) αξιας $60-80 αν θυμαμαι ...τωρα ποσο και που θα βρεις την ζαντα....μαλλον Ebay


ΠΑτα εδω να δεις πατεντες (http://forum.svrider.com/showthread.php?t=78545&highlight=cbr+spacers) :wave2:

dond4le
02/09/2009, 16:50
Αποστατες εχει ο ζοραν για την ζαντα του F3 .

Απο βαρος ομως πως παμε????

Θα χρειαστει να αλλαξει και το γραναζομα???


ριχτε και μια ματια εδω (http://forum.svrider.com/showthread.php?t=98322)

Nazgul
26/09/2009, 20:43
Ξερω οτι ολοι οι κατοχοι sv μαζι και εγω λιωνουμε στο internet ψαχνοντας
μποστινο απο gsxr τσαμπα αφου εδω οι τιμες ειναι τσουχτερες και απο αμερικα
το τελωνιο κοβει κωλους.θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει usd και απο αλλα μοντελα και αλλων
εταιριων που να κανει την διαφορα στο μπροστινο μου...
Πχ πισω αμορτισερ μπαινει απο kawasaki zx10...

TOLISTOLAROS
27/02/2010, 18:47
Γκροoάαααρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!!!!

Η μάλλον...
γκρο-RRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR!!!!


190333

TOLISTOLAROS
27/02/2010, 19:14
exei gamithei na broxaei re prezidente...akoma de to boltara.
YG:eisai hlektrologos tis loutsas Diabase re mapa gia sindesi antistasewn...
alla ti lew...twra me to ducati de s'apasxoloun ta ilektrika.. :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :lol:

alexioannides
27/02/2010, 19:33
egw sou eipa pws prepei na tis syndeseis.... na sou deixnw kai diagramma na katalabeis. tis syndeeis parallhla! pali kala pou de bghkes pali na kathgorhseis olon ton kosmo gia skebories enantion tou motosakou sou!


190335

TOLISTOLAROS
27/02/2010, 19:38
Re kakaratza tou vorra sou eipa parallila tis exw sindesei!Kai sy moy eleges se seira!
2 periptoseis
a)zilebeis to mixanaki moy kai thes na min exo flas
b)eixes kopanisei mpires otan milagame kai eleges piperies florinis....


190336

alexioannides
27/02/2010, 20:25
mallon to nero sthn Rodo exei problhma file mou!!!!
pine emfialomeno giati prepei na exeis kapsei kati ekei mesa kai egw nomiza oti mono ta ducati kaine ladia....


alla se katalabainw! kai egw otan eftiaxna to sv.... hmoun se xeiroterh katastash apo esena!
den akouga den eblepa kai mono xamogelousa!:winka:

TOLISTOLAROS
28/02/2010, 21:56
Πρώτη μεγάλη βόλτα-πρώτες εντυπώσεις:
Το μηχανάκι απλά δεν υπάρχει...Το μπροστινό σε σύγκριση με το παλιό κάνει παπάδες.Τα κοντύτερα κατά περίπου 2cm καλάμια του GSXR 750 K5 κάνανε το SV γρηγορότερο στο στρίψιμο όσο ακριβώς θέλω.Για τα φρένα δεν μπορώ να πω ακόμα,δε τα ζόρισα.Να πατήσουν πρώτα τα τακάκια και βλέπουμε.Κοντέρ δεν έχω ακόμα αλλά δε βιαζόμαστε...

Αν αξίζει η μετατροπή:Ανεπιφύλακτα ΝΑΙ υπό τις εξής προϋποθέσεις:
1)Να μαζέψετε ΟΛΑ όσα χρειαστούν.Ακόμα και μεγαλύτερο σωληνάκι για την μπροστινή τρόμπα να προβλέψετε
2)Να καταλάβετε εσείς ΓΙΑΤΙ πρέπει να γίνει η παραμικρή αλλαγή στο μηχανάκι ώστε να καθοδηγείτε το μάστορα ΕΣΕΙΣ.Δεν ασχολούνται με τέτοιες πατέντες στην Ελλάδα για τη συγκεκριμένη μηχανή.Οπότε καλό διάβασμα από φόρουμ του εξωτερικού.
3)Να δουλέψετε εσείς μαζί με το μάστορα/βοηθό.

Αξίζει για τους εξής λόγους:
1)Μεταμόρφωση μπροστινής ανάρτησης
2)Πολύ πιο όμορφο...

Καλές βόλτες! :beer:

Koρυφαίο forum το http://www.twfracing.com/vbforums/index.php .Όχι μόνο για συμβουλές αλλά και για αγορές. Ρωτήστε τον Zoran ό,τι θέλετε

alexioannides
28/02/2010, 22:18
FOTO RE GYFTO....
POSES FORES 8A SOU TO PW?

TOLISTOLAROS
28/02/2010, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
FOTO RE GYFTO....
POSES FORES 8A SOU TO PW?
Tha balw re boukefala!Na deis kai ta gamata flasakia mou me dipla LED apo mystiko site pou mphkan kouti sto fairing!
Kai syndeontai PARALLILA me antistaseis, paliompekri Hlektrologe Mhxanike!!!

SeNNinhA
28/02/2010, 22:21
ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΕ ΡΕ ΚΕΦΤΕ :a26: :a26: :a26: :a26:

ΦΩΤΟ

TOLISTOLAROS
28/02/2010, 22:26
Ζηλέψατε πουλάκια μου ε;Θα βάλω καλές φώτο:τόσο απ'το συνεργείο όσο και καλλιτεχνικές.
Γιάννη η ζάντα σου είναι γαμάτη!Θα βάψω και την πίσω μαύρη! :ninja:

SeNNinhA
28/02/2010, 22:34
Χα.... τελικά έμεινε μαυρη.... ΩΡΑΙΟΣ

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

Μην τυχόν ξαναγράψεις μεθαύριο χωρίς ΦΩΤΟ. Σου δίνουμε και μια μέρα διορία. :mad: :mad: :mad:

alexioannides
28/02/2010, 22:41
re? autos nomizw oti mas douleuei... den exei mhxanaki enas axaireutos kliteras mpordelou einai.... twra etoimazei me to photoshop thn fotografia pou 8a mas deiksei... kai... standar autos 8a einai psilos gerodemenos kai gyro tou 8a exei kai 5-6 gymna koritsa na tou xaideuoun thn... dermatinh stolh....!

Scandal
02/03/2010, 21:31
Φώτο γαμώ! :evil:

ΜΟΥΧΑΧΑ!

alexioannides
03/03/2010, 14:33
scandal de se xalase pou den exeis magazi gia na rixneis kserogazies
?????????????


ee????????????????????:rotflmao:

TOLISTOLAROS
15/03/2010, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
re? autos nomizw oti mas douleuei... den exei mhxanaki enas axaireutos kliteras mpordelou einai....
Eat shit,president! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=99128)

alexioannides
15/03/2010, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Eat shit,president! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=99128)

wraios!!!!
den exw na pw tipota! na to xairesai!!!
kai na mou dwseis bolta!!! kala h trompa skizei e???

jpsplus
29/09/2011, 10:49
αλλαξε η τιμη τωρα στα 3300 ευρω

jpsplus
07/12/2011, 03:09
πουληθηκε

alexioannides
07/12/2011, 05:36
Tyxero to geitonaki sou