PDA

View Full Version : Θερμαινόμενα grips από Louis.de και διαδικασία τοποθέτησης...



Σελίδες : [1] 2 3

Bil
17/04/2006, 10:46
Πριν από 2 μήνες περίπου, αν θυμάμαι καλά, είχαμε κάνι μαζική παραγγελία από το site www.louis.de τα θερμαινόμενα grips Saito II και μας είχαν έρθει χωρίς προβλήματα και νωρίς και κόστισαν περίπου 30 -35 Ευρώ.
Ομως πριν τα τοποθετήσω μετά από πολυ ψάξιμο στο internet ανακάλυψα οτι τα V-Strom έχουν έτοιμη καλωδίωση για θερμαινόμενα γκρίπ και οταν λέω καλωδίωση εννοώ έτοιμη "φίσα".
Για να ταιριάξει όμως η φίσα των grip της Saito με αυτήν του Strom χρειάζονται δύο απλά βήματα.
1) Αγοράζεις ενα ανταλακτικό που λέγεται horn plug connector και παρεμβάλλεται ανάμεσα στην φίσα του V-Strom και την φίσα των grip
2) Αλλάζεις τις άκρες της φίσας των grip από "θηλυκά" που είναι για να συνδεθούν στους πόλους της μπαταρίας, σε "αρσενικά" που ταιριάζουν με αυτά του horn lead connector.

Τα συνδέεις, και είσαι έτοιμος χωρίς πατέντες και χωρίς να πειράξεις τα ηλεκτρικά της μηχανής, ασε που αυτού του είδους η σύνδεση εξασφαλίζει οτι τα grip παίρνουν ρεύμα μόνο όταν είναι σε λειτουργία η μηχανή και όχι χωρίς το κλειδί οποτε και κινδυνεύεις από κακόβουλους ή μικρά παιδιά να μείνεις χωρίς ρεύμα...
Η απόδοση τους ,από τα παιδιά που τα έχουν βάλει είναι πάρα πολυ καλή...
Και επειδή τέτοιο πόστ χωρίς φωτογραφίες είναι ουσιαστικά άχρηστο, ξεκινάμε με την πρώτη φωτό του ανταλλακτικού το οποίο κοστίζει 6 Ευρώ και δυστυχώς ΔΕΝ το έχει στην κεντρική αντιπροσωπεία :nono: :mad: :mad: :yuck: . Εμένα μου το έφερε φίλος από Αγγλία, αλλά υπάρχουν πολλοί τρόποι να το βρεί κανείς...


45125

Bil
17/04/2006, 10:50
Επόμενο βήμα η αλλάγή των ακρών της καλωδίωσης των grip από Θηλυκά σε Αρσενικά...
Θηλυκά εννοώ αυτά που έχουν τρύπα στην μέση :D ...για να συνδεθούν στους πόλους, τα οποία και κόβεις και αντικαθιστάς με "αρσενικα" (αυτά που μπαίνουν μέσα δηλαδή:blush: :D )...
Βλ φωτό...


45126

Bil
17/04/2006, 10:53
Όταν τελείωσει αυτή η αλλαγή φύλου :lol: :lol: η εικόνα που θα πρέπει να έχει κανείς είναι η ακόλουθη...
Ξέχασα να αναφέρω οτι τις άκρες τις βρίσκει κανείς πανεύκολα σε οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικά παπαράκια..:D


45127

Bil
17/04/2006, 10:56
Μετά συνδέουμε την "τρανσέξουαλ" πλευρά των grip της Saito, με την αντίστοιχη υποδοχή του horn lead plug. Ελέγχουμε η σύνδεση να είναι σφιχτή...


45128

Bil
17/04/2006, 10:59
Και άλλη μια από κοντά...
Το άσπρο φισάκι που φαίνεται δεξιά είναι αυτό που θα συνδεθεί κατευθείαν στην υποδοχή του V-Strom και θα δίνει ρεύμα στα γκρίπς...


45129

Bil
17/04/2006, 11:02
Τελικά οι άκρες που θα έχουμε διαθέσιμες είναι η πάνω (των grip) που θα συνδεθεί με την έτοιμή της υποδοχή από το σετ των grip και η κάτω που θα πάει στο Strom...


45130

Bil
17/04/2006, 11:08
Το επόμενο βήμα είναι η αναζήτηση του "φισακίου" των grips πάνω στο V-Strom. Για το συγκεκριμένο θέμα δεν υπάρχει σαφής απάντηση, αφού σε μερικά 650 είναι αριστερά από πίσω από το ψυγείο, σε άλλα είναι αριστερά ανάμεσα στις κυλινδροκεφαλές...
Η σωστή αναζήτηση του ξεκινάει ακολουθώντας την καλωδίωση της αριστερής μεριάς του τιμονιού προς τα πίσω και σε κάποιο σημείο θα το πετύχετε, συνήθως είναι στερεωμένο με ταινιά αυτοκόληρη γύρω από την κύρια καλωδίωση.
Την επόμενη εβδομάδα που μάλλον θα πάω για το service των 24.000 θα κάτσω μαζί με τον μάστορα που θα τα λύσει όλα και θα το βρώ για να κάνω την σύνδεση, οπότε και θα συνεχίσω το φωτογραφικό εγχειρίδιο...:wave2:

costas81
17/04/2006, 13:38
Βαλε μας μια φωτο απο τα grips σου να τα δουμε!

athandim
17/04/2006, 14:06
Γειά σου Βασίλη....:beer: :beer: :wave2:



Σημ: Πού θα βρεις καλύτερα από εδώ βρε....;
Σημ2:Είσαι και το Νο1 στη λίστα..σου πάει η καρδιά;

Bil
17/04/2006, 14:20
Όλο το σύστημα καλωδιομένο πρόχειρα για να φανεί ακολουθεί σε φωτό...
Για καλύτερη εικόνα των grips μπορείτε να μπείτε στο site της louis.de
Νομίζω πρόσφατα κάποια μέλη του φόρουμ κάνανε μαζική παραγγελία απο εκεί. Τα grips είναι πολύ καλά και σαν επένδυση (γνώμη μου) αξίζουν πολύ, αλλά όχι όσο τα 130-140 Ευρώ που ζητάει η Suzi για τα δικά της που είναι ολόιδια με τα Saito II...:nono: :mad:


45142

Bil
17/04/2006, 14:23
Και άλλη μια από κοντα...

Athandim έχω δεύτερες σκέψεις για την ...προδοσία


45145

Bil
17/04/2006, 14:30
Και η εικόνα τους στο site...


45147

costas81
17/04/2006, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Και η εικόνα τους στο site...

Κριμα να μην ξερω γερμανικα και απο οτι ειδα δεν παιζει αγγλικο site!
Ξερεις αν τα πουλανε πουθενα εδω ελλαδα η πιο συγκεκριμενα αθηνα?

Bil
17/04/2006, 19:10
Costas81 δεν τα έχω δει πουθενά Ελλάδα, αλλά δεν χρειάζεται να ξέρεις γερμανικά για να τα πάρεις (ούτε εγώ ξέρω την γλώσσα των Χάνς...), αφού αριστερά και πάνω έχει tab που λέει international orders ή κάτι τέτοιο τέλως πάντων, που έχει σαφείς οδηγίες.
Αν το σκέφτεσαι πάντως, να προχωρήσεις μονο σε ομαδική αγορά γιατί αλλιώς δεν συμφερει καθόλου (εμείς ήμασταν 11 άτομα). Ίσως αν ενδιαφερθούν και άλλοι V-Stromάδες..;)

costas81
18/04/2006, 09:54
Δεν τα εχεις βαλει ακομα ε?
Ηθελα να μου πεις κατα ποσο δουλευουν καλα ζεσταινουν δεν χαλανε και τετοια!
Θα κανουμε υπομονη μεχρι το χειμωνα που θα τα δοκιμασεις!

Bil
28/04/2006, 13:08
Τα γκρίπς μπήκανε πριν 4 ημέρες περίπου, στο service των 24.000 χλμ. Η τοποθέτηση τους ήταν απλή υπόθεση απο τη στιγμή που βρήκαμε το έτοιμο φισάκι της Suzuki ΄πίσω από το ψυγείο, ψηλά.
Δεν υπήρχαν προβλήματα στην τοποθέτησή τους, ουτε εμποδίζουν τις χούφτες, ούτε κολλάει το γκάζι. Επρεπε όμως να τυλίξουμε την γκαζιέρα μια φορά με ταινία για να κάτσει σφιχτά το grip.
Από εκείνη την στιγμή τα χρησιμοποιώ σχεδόν συνέχεια και από περιέργεια αλλά και γιατί εδώ πάνω ο καιρός εμπνέει για θερμαινόμενα γκρίπς :D :D
Η απόδοσή τους είναι αρκετά καλή, αν και δεν τα έχω ανάψει για παραπάνω από 10 συνεχόμενα λεπτά, οπότε φαντάζομαι οτι αν τα κρατήσεις παραπάνω θερμαίνουν και άλλο.
Οπου να' ναι έρχεται και φωτό.

Tropeas
28/04/2006, 13:59
Αντίστοιχα τις αναμονές τις έχει και το SV άραγες? που ? στο ψυγείο? ρίξε καμιά φωτό να δω μήπως την έχω και γω...

Bil
28/04/2006, 14:45
Να μία...


46320

Bil
28/04/2006, 14:46
Και άλλη μια...;)


46321

costas81
02/05/2006, 09:07
Ωραιος BIll καλη δουλεια!
Σε ευχαριστουμε!

:) :)

Bil
05/05/2006, 20:41
Γύρισα σήμερα μετά από δύο 2 ημέρες χωρίς το Stromάκι και το άρπαξα για μια νυχτερινή βολτούλα. Με την ψύχρα που είχε εδώ άναψα τα grip στο low και αμέσως σε 5 λεπτάκια τα χέρια μέχρι τον αγκώνα πλημμύρισαν ζεστασιά (πολύ ποιητικό ακούγεται αυτό :D ). Χωρίς γαντάκια η βόλτα και η αίσθηση δεν περιγράφεται !
Εντάξει το ξέρω οτι δεν είμαστε στη Σουηδία, αλλά λίγη χλιδή ποτέ δεν έβλαψε κανένα ;) !
Α!
Εβγαλα και φωτό !!
Αριστερά...


46974

Bil
05/05/2006, 20:42
Κέντρο..:D


46976

Bil
05/05/2006, 20:44
δεξιά..:D :


46979

Bil
05/05/2006, 20:46
και λεπτομέρεια....:D :wave2: :wave2:


46981

integrale
06/05/2006, 02:06
Bill από άποψης στεγανότητας πως πάει το διακοπτάκι?Το βλέπω λίγο "εκτεθειμένο"

Bil
06/05/2006, 07:24
Ο διακόπτης είναι πολύ καλά στεγανοποιημένος και αυτό μπορείς να το κατ΄λάβεις μόνο αν τον ανοίξεις (όπως και πρέπει να κάνεις για να βάλεις από πίσω την βάση για το τιμόνι) οπότε και βλέπεις τι καλή δουλειά έχει γίνει. Την προηγούμενη εβδομάδα που έβρεχε συνέχεια, τα grips ήταν σχεδόν πάντα ανοιχτά !;)
Το μόνο σημείο που εγώ για ψυχολογικούς λόγους κάλυψα (τυλίγοντάς το με πλαστικό σπιράλ και μονωτική ταινία) ήταν το σημείο των συνδέσεων των καλωδίων που εμένα μου φαινόταν πολύ εκτεθειμένο για να το χώσω απλά στα πλάγια του fairing...

Bil
06/05/2006, 07:31
Νά και το επίμαχο σημείο ...;)


47034

Tsakalaki
21/05/2006, 19:15
Πολύ καλή δουλειά αδερφέ...Ερώτηση που μπορεί να είναι και χαζή, αλλά θα την κάνω


Δεν είναι υπεβολή και χούφτες και θερμαινόμενα γκρίπ;

Δεν λέω, αρκετές φορές το χειμώνα σκέφτηκα να έχω χούφτα, και έλεγα "με μια χουφτίτσα τσακαλάκο, όλα καλά και τέλος"...... γι' αυτό το ρωτώ...¨οχι τπτ άλο αλλά εδώ στα βόρεια της Ελλάδος παίζει και η υγρασία η γμμένη....

miraze
21/05/2006, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
Πολύ καλή δουλειά αδερφέ...Ερώτηση που μπορεί να είναι και χαζή, αλλά θα την κάνω


Δεν είναι υπεβολή και χούφτες και θερμαινόμενα γκρίπ;

Δεν λέω, αρκετές φορές το χειμώνα σκέφτηκα να έχω χούφτα, και έλεγα "με μια χουφτίτσα τσακαλάκο, όλα καλά και τέλος"...... γι' αυτό το ρωτώ...¨οχι τπτ άλο αλλά εδώ στα βόρεια της Ελλάδος παίζει και η υγρασία η γμμένη....

Φίλε Tsakalaki δεν μπορείς να φανταστείς το κρύο που έχει εδώ στα Γιάννενα ακόμα και τα καλοκαιρινά βράδια. Για να καταλάβεις, η γαμημένη λίμνη δημιουργεί για απίστευτη υγρασία που ο Bil :wave2: που ζεί στην ίδια πόλη ξέρει πολύ καλά, αλλά και όσοι φίλοι του FORUM έχουν επισκευθεί.
Εγώ που έχω μεγαλώσει Σαλονίκη μπορώ να σου πώ οτι στα Γιάννενα η υγρασία ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ!!!:a018: :a018: :a018:
Μάλλον αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δεν είμαστε πάρα πολύ μοτοσυκλετιστές σε σχέση με άλλες πόλεις της Ελλάδας

Bil
22/05/2006, 09:06
Miraze εμίλησεν ! ;)
Όσον αφορά την "διπλή" προστασία, από προσωπική εμπειρία οι χούφτες της suzuki προστατεύουν από βροχή (άψογα) και από έντομα, αλλά ο ρόλος των θερμαινώμενων είναι να σου ζεσταίνουν τα χέρια.
Πάντως και χθές βράδυ, πάλι τα άναψα...
Είναι σαν παιχνίδι μωρε γαμώτο, σε τρώει να παίζεις με αυτά (...μέχρι να χαλάσουν:lol: :lol: )...

:wave2:

Tsakalaki
22/05/2006, 12:54
Παω πάσο παίτκη μου.... δε ήξερα οτι είσαι στα Γιαννενα....εκεί όντως είναι σκούρα τα πράγματα. Η υγρασία τσακίζει κόκκαλα και το λιγότερο κρύο είναι το π@υτσόκρυο..... καλά κουράγια και καλά γούστα με την ταμπουροκολού.....

Bil
25/05/2006, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
...........και καλά γούστα με την ταμπουροκολού.....


:confused: :confused: :confused:

Tsakalaki
29/05/2006, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
:confused: :confused: :confused:


Λέξεις που έμαθα κατα τη διάρκεια της στρατιωτικής μου θητείας στη Κύπρο....

Ταμπουροκολού: μηχανή. Η λέξη αυτή είναι σύνθετη, καθώς "φωτογραφίζει" το σημείο όπου έχει τοποθετηθεί η εξάτμιση (τάμπουρο), η οποία συνίθως βρίσκεται στο πίσω μέρος (οπίσθια) της μηχανής...εξ' ου και ταμπουροκολού....

costas81
09/06/2006, 14:28
καμια παραγγελια θα κανουμε και για τους υπολοιπους?

argy_kap
09/06/2006, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
καμια παραγγελια θα κανουμε και για τους υπολοιπους?

Λόγο καιρού το λες αυτό τώρα?

Bil
10/06/2006, 07:23
Ναί γαμώτο, τι καιρός είναι αυτός :mad: !
...
...
...
Ό,τι πρέπει για ... θερμαινόμενα grips ;) :D !!!

costas81
13/06/2006, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Λόγο καιρού το λες αυτό τώρα?

οχι αλλα μεχρι να απαντησουν αυτοι που θελουν θα περασει κανα τριμηνο και ειδικοτερα για να μαζευτει ενας σοβαρος αριθμος για παραγγελια!
Οποτε απο σεπτεβριο να τα χουμε και να αρχιζουμε την προσπαθεια εγκαταστασης!

Των φρονιμων τα παιδια πριν ποινασουν μαγειρευουν!!
:wave2:

toyota
13/06/2006, 09:15
Είπαμε,κανονίστε να τα πάρουμε.Μη με ξεχάσετε.

miraze
13/06/2006, 09:50
Και εγώ μέσα είμαι για θερμαινόμενα.
Μήπως να αρχίσουμε να μετράμε ποιοί ενδιαφέρονται:confused: :confused: :confused:

argy_kap
13/06/2006, 12:20
Αναλαμβάνω εγώ:

1. argy_kap
2.




Συμπληρώστε την λίστα....δίνω διορία μέχρι 25 του μήνα και μετά κάνω την παραγγελία.

toyota
13/06/2006, 12:46
2. toyota

Έχεις και pm.

miraze
13/06/2006, 14:46
1. argy_kap
2. toyota
3. miraze
:wave2: :wave2: :wave2:

costas81
14/06/2006, 12:18
1. argy_kap
2. toyota
3. miraze
4. costas81
:wave2: :wave2: :wave2:


καλο επισης θα τανε μολις μαζευτουμε μερικοι να το μεταφερουμε στα γενικα μπας και ενδοιαφερονται και αλλοι!

Vasilis_Strom
14/06/2006, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Αναλαμβάνω εγώ:

..................................

Συμπληρώστε την λίστα....δίνω διορία μέχρι 25 του μήνα και μετά κάνω την παραγγελία.

Εσύ να κάτσεις να γράψεις το ταξιδιωτικό από την Ιταλία και να αφήσεις τα group buy :rotflmao: :rotflmao:

Αλλά αφού θα το κάνεις που θα το κάνεις βαλε και εμένα μέσα :lol: :lol:

1. argy_kap
2. toyota
3. miraze
4. costas81
5. Vasilis_Strom
:wave2: :wave2: :wave2:

necromayhem
14/06/2006, 19:59
σε τι τιμη θα μας ερθουν(περιπου)? ψηνομαι και εγω

argy_kap
14/06/2006, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
Εσύ να κάτσεις να γράψεις το ταξιδιωτικό από την Ιταλία και να αφήσεις τα group buy

Υποσχέθηκα να μην γράψω τίποτα!

Μόλις έρθει το DVD από Ιταλία θα σου στείλω μία copia όμως!:beer: :beer:

argy_kap
14/06/2006, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από necromayhem
σε τι τιμη θα μας ερθουν(περιπου)? ψηνομαι και εγω

Μάλλον θα εξαρτηθεί απο τα μεταφορικά αλλά και τα άτομα....ας μας πεί ο Bil πόσο τους είχε βγεί πάνω κάτω...

?35 έχουν χωρίς μεταφορικά και επίσης πρέπει να βρούμε και το clip που λέει..

necromayhem
14/06/2006, 23:00
μαλλον μεσα ειμαι και εγω. θα σου πω σιγουρα σε λιγες μερες.

Bil
16/06/2006, 20:48
1. argy_kap
2. toyota
3. miraze
4. costas81
5. Vasilis_Strom
6. Bil (για ένα φίλο με Strom 6,5)

necromayhem
17/06/2006, 10:40
1. argy_kap
2. toyota
3. miraze
4. costas81
5. Vasilis_Strom
6. Bil (για ένα φίλο με Strom 6,5)
7. necromayhem

demolition_man
19/06/2006, 15:03
1. argy_kap
2. toyota
3. miraze
4. costas81
5. Vasilis_Strom
6. Bil (για ένα φίλο με Strom 6,5)
7. necromayhem
8. demolition_man

άντε να πληθαίνουμε

argy_kap
20/06/2006, 08:07
5 ημέρες ακόμα....μέχρι Κυριακή βράδυ και μετά τέλος.....Bil μήπως μπορείς να μας πεις που να βρούμε και αυτό το clip που λές οτι χρειάζετε?

integrale
22/06/2006, 00:43
Αργύρη βάλε και εμένα μέσα!Μόνο να είμαστε σίγουροι ότι το καλώδιο-ανταπτορας υπάρχει Ελλάδα και δεν θα χρειαστεί να ψάχνουμε Αγγλία όπως ο Bil!!:wave2: :wave2:

argy_kap
22/06/2006, 08:36
1. argy_kap
2. toyota
3. miraze
4. costas81
5. Vasilis_Strom
6. Bil (για ένα φίλο με Strom 6,5)
7. necromayhem
8. demolition_man
9. integrale

Γιώργο, κατάλαβες μετά την Ιταλία οτι είναι απαραίτητα????

integrale
23/06/2006, 00:36
Αν κατάλαβα λεεεεεεεει!!!!Μόλις βλέπω τις φώτο (οι οποίες είναι φοβερές, θα σου στείλω και τις δικές μου μαζί με του Κώστα)που τραβήξαμε στα χιόνια πάω στο καπάκι και βλέπω τις φωτο με τα grips του Bil!Αρχές του άλλου μήνα πάω Γιάννενα και ελπίζω να τα δω Live στου Bil :wave2: την μηχανή!

miraze
23/06/2006, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
... που να βρούμε και αυτό το clip που λές οτι χρειάζετε?

Είχαμε κανένα νεότερο με αυτό το clip; (horn plug connector)

Εδώ στα Γιάννενα που έψαξα δεν παίζει πουθενά και μάλιστα με κοιτούσαν σαν εξωγήινο όταν το ζητούσα, έστω και με παραγγελία.

scott
25/06/2006, 02:13
1. argy_kap
2. toyota
3. miraze
4. costas81
5. Vasilis_Strom
6. Bil (για ένα φίλο με Strom 6,5)
7. necromayhem
8. demolition_man
9. integrale
10. scott

argy_kap
25/06/2006, 19:24
Λοιπόν....10 άτομα + 1 ακομά για ένα φίλο μου....

Άυριο θα στείλω mail να μάθω κόστος μεταφορικών για το πακέτο και θα σας πω για να ξέρετε....

integrale
26/06/2006, 10:17
Αργύρη σου ξαναλέω οτι προτού κάνουμε την παραγγελία να εξασφαλίσουμε ότι υπάρχει ο αντάπτορας.Αλλιώς πως θα συνδεθούν??Μην ψάχνουμε μετά Αγγλίες για ομαδική παραγγελία καλωδίου!!

Bil
26/06/2006, 16:41
Γειά σας.
Συγνώμη για την εξαφάνιση τόσο καιρό αλλά υπήρχαν λόγοι ανωτέρας βίας...:)
Όσον αφορά το horn lead connector plug δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά Ελλάδα, αφού και εγώ είχα επικοινωνήσει με τα κεντρικά στην Suzuki μέσω του μάστορά μου.
Δεν μπορώ να φανταστώ άλλο τρόπο από το Α) να το φέρει κάποιος από έξω Β) να φτιαχτεί κάτι αντίστοιχό από μαστόρι εδώ :eyepop: :confused: Γ) Να παραγγελθεί μέσω internet από Αγγλία ή Ιταλία από κάποιο online μαγαζί από αυτές τις χώρες...

Πραγματικά δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό το θέμα περισσότερο, δυστυχώς...:sick:

Bil
26/06/2006, 16:43
Ο κωδικός του σαν ανταλλακτικό είναι 36852-06g00

argy_kap
26/06/2006, 18:33
Αγαπητοί μου, έστειλα το παρακάτω e-mail στο τεχνικό τμήμα του louis.de. Θα περιμένω απάντηση και θα ενημερώσω.

Dear Sir/Madam,

I am writing to you on behalf of a group of people from a motorcycle forum in Greece. We are looking to make a group buy from you for the following product for our Suzuki V-Stroms:

Product id :10032046
Description: HEIZGRIFFE *SAITO* II FUER 22 MM FAHRZEUGLENKER

In order to install the above product we need an item called a 'horn plug connector' which will connect the grips to a plug that is already available on the bike. Is it possible to find that product through you along with the grips? An image of the connector is here and its manufacturers code is 36852-06g00:

http://www.moto.gr/forums/attachment.php?s=&postid=352933

Please let me know if we can find this along with the grips so we can procced with our order. This item is not available in Greece so we need to know if we can find it before we place an order for the grips.



Thank you in advance for your reply,


Argy Kapetanias

argy_kap
27/06/2006, 09:55
Πήρα απάντηση:

Dear Mr. ,

thank you for your e-mail.
Unfortunately we cannot deliver the plug seen on your attachment, sorry.
To mount the heat grips 10032046, please follow the attached wiring diagram:



With best regards


Detlev Louis
Motorradvertriebsges. MbH


53235

Bil
28/06/2006, 19:29
Μία διεύθυνση που βρήκα για παραγγελία είναι η
http://www.ronayers.com/browseparts.cfm?searchstring=36852-06G00
Στο google όταν έβαλα suzuki part 36852-06G00 για να ψάξει μου έβγαλε 9 αποτελέσματα...
Πάντως έχω και φωτοοδηγίες (στα Ιταλικά...) για εγκατάστσή τους χωρίς το plug, με ασφάλεια.
Το plug εέιναι απαραίτητο για πιο νοικοκυρεμένη δουλειά (και πιο εύκολη...)

integrale
29/06/2006, 02:57
Αργύρη,αφου είναι "δυσκολη" η παραγγελια βγαλεμε απο την λιστα!:wave2:

yiannis-dl1000
29/06/2006, 03:38
Παιδιά, γεια χαρά σε όλους. Χαζεύω το forum εδώ και καιρό , είπα να γραφτώ και να απαντήσω στο θέμα, αν θέλετε να βοηθήσω...

Βασικά είμαι από Πάτρα, αλλά κάνω μεταπτυχιακά στην Αμερική. Θερμαινόμενα γκριπ έχω βάλει εδώ και χρόνια χωρίς το βύσμα, απλά συνδέοντας τα καλώδια. Αν το ξαναέκανα πάντως θα χρησιμοποιούσα το βύσμα, κάνει τα πράγματα πιο εύκολα απ'το να σκαλίζεις εκεί που είναι χωμένο το βύσμα στη μηχανή.

Εδώ που είμαι όμως είναι πολύ εύκολο να πάρω το βύσμα που θέλετε. Το κοίταξα και φαίνεται να κοστίζει γύρω στα $5. Αν θέλετε να σας τα πάρω από εδώ και να τα στείλω όλα ένα πακέτο, τα ταχυδρομικά δε νομίζω να είναι πάνω από $15. Ή ακόμα καλύτερα, γύρω στις 20 Αυγούστου κατεβαίνω για διακοπές, θα μπορούσα να τα φέρω μαζί μου και να τα δώσω σε κάποιον από εσάς.

Αν ενδιαφέρεστε, απαντήστε θα κοιτάζω το thread για λίγες μέρες...

edit: να υπολογίζετε 2-3 βδομάδες για να μου 'ρθει η παραγγελία και άλλη μια βδομάδα στο ταχυδρομείο.

argy_kap
29/06/2006, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis-dl1000
Παιδιά, γεια χαρά σε όλους. Χαζεύω το forum εδώ και καιρό , είπα να γραφτώ και να απαντήσω στο θέμα, αν θέλετε να βοηθήσω...

Βασικά είμαι από Πάτρα, αλλά κάνω μεταπτυχιακά στην Αμερική. Θερμαινόμενα γκριπ έχω βάλει εδώ και χρόνια χωρίς το βύσμα, απλά συνδέοντας τα καλώδια. Αν το ξαναέκανα πάντως θα χρησιμοποιούσα το βύσμα, κάνει τα πράγματα πιο εύκολα απ'το να σκαλίζεις εκεί που είναι χωμένο το βύσμα στη μηχανή.

Εδώ που είμαι όμως είναι πολύ εύκολο να πάρω το βύσμα που θέλετε. Το κοίταξα και φαίνεται να κοστίζει γύρω στα $5. Αν θέλετε να σας τα πάρω από εδώ και να τα στείλω όλα ένα πακέτο, τα ταχυδρομικά δε νομίζω να είναι πάνω από $15. Ή ακόμα καλύτερα, γύρω στις 20 Αυγούστου κατεβαίνω για διακοπές, θα μπορούσα να τα φέρω μαζί μου και να τα δώσω σε κάποιον από εσάς.

Αν ενδιαφέρεστε, απαντήστε θα κοιτάζω το thread για λίγες μέρες...

edit: να υπολογίζετε 2-3 βδομάδες για να μου 'ρθει η παραγγελία και άλλη μια βδομάδα στο ταχυδρομείο.

Εισαι Θεος.....αν μπορεις να παρεις 11 κομματια και τα τα στειλεις με το ταχυδρομειο ειναι η καλύτερη λύση...για να μην τα κουβαλάς και μαζί σου ......και να μπορέσω να τα μοιράσω μετά μαζί με τα Grips...


Δεν νομίζω να έχει κανείς αντίρηση....

yiannis-dl1000
29/06/2006, 08:28
ok, είναι τελικό αυτό το 11 ή να αφήσουμε μια δυο μέρες για το τελικό νούμερο ?

Επίσης, με το όλο θέμα σκέφτομαι να πάρω κι εγώ ένα κομμάτι, μια και τα δικά μου (πιο απλός τύπος, με αντιστάσεις, όχι γκριπ, κάναν $20) μετά από 3 χρόνια και μερικά βάλε-βγάλε όταν άλλαζα τιμόνι τα βλέπω να θέλουν αλλαγή σύντομα. Μπορώ να μπω κι εγώ στην παραγγελία ?

Ας συννενοηθούμε για τις λεπτομέρειες με ΠΜ.

edit: Αν μπορώ να μπω κι εγώ στο κόλπο, πληρώνω εγώ όλα τα βύσματα, πληρώστε εσείς τα δικά μου γκριπ και τα ρέστα τα βρίσκουμε από κοντά. Θα γλυτώσουμε έτσι μια άσκοπη μεταφορά χρημάτων. Να πω την αλήθεια, πιο καλά θα ένιωθα να τα φερνα εγώ, έχουν δει πολλά τα μάτια μου με τα ταχυδρομεία και τα ελληνικά τελωνεία. Έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να βιάζεται κανείς καλοκαιριάτικα. Εκτός από Πάτρα, θα είμαι και Αθήνα. Βολεύει αυτό για συνάντηση τέλος Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη ?

argy_kap
29/06/2006, 08:34
Το νούμερο είναι τελικό......check ΠΜ

edit: αυτό θα κάνουμε με τα λεφτά......μην ανυσηχείς κάπως θα βρεθούμε ή θα το κανονίσουμε.....εγώ είμαι Βόλο:beer:

miraze
29/06/2006, 10:00
Αρε Γιάννη, σα μάνα εξ ουρανού ήταν το μήνυμά σου.
Να σαι καλά.
:wave2: :wave2: :wave2:

demolition_man
29/06/2006, 10:48
:beer: :beer:
:a08:

best
Thank you

costas81
29/06/2006, 10:51
ρε φιλαρακι μπραβο σου!!!
δεν πιστευω οτι θα μπαινανε πολλοι σε αυτο τον κοπο ουτε καν να ασχοληθουν!!!

σε ευχαριστουμε ρε φιλε!!!!!

costas81
29/06/2006, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Το νούμερο είναι τελικό......check ΠΜ

edit: αυτό θα κάνουμε με τα λεφτά......μην ανυσηχείς κάπως θα βρεθούμε ή θα το κανονίσουμε.....εγώ είμαι Βόλο:beer:


αργυρη επιβεβαιωσε με πμ οτι οντως τα θελουνε τα γκριπ οσοι ενδιαφερονται!!!
μηπως να το μεταφεραμε και στα γενικα να δουμε ποιος αλλος ενδιαφερετε??

yiannis-dl1000
29/06/2006, 11:02
Ok, παιδιά, να'στε καλά...

Τα παραγγέλνω σε κανα-δυο μέρες, θα κάνω ένα ψάξιμο να δω που θα τα βρω πιο φτηνά. Πάντως αποκλείεται να βγει πάνω από 5e το κομμάτι (μαζί με τα ταχυδρομικά για να μου έρθουν).

Αν έρθουν γρήγορα, τα στέλνω ταχυδρομικά. Αν αργήσουν, θα περιμένετε να κατέβω Ελλάδα (20 Αυγούστου) και τα δίνω σε πακέτα Αθήνα-Πάτρα και στέλνω τα υπόλοιπα στον argy_kap.

Για όσους πάντως μένουν στα κρύα, δεν μπορείτε να φανταστείτε τι διαφορά κάνουν τα γκριπ, το να έχεις ζεστά χέρια, ψυχολογικά, σε κάνει να αισθάνεσαι ΠΟΛΥ καλύτερα στο κρύο.

yiannis-dl1000
29/06/2006, 11:10
Κάτι τελευταίο. Ασφάλεια δεν χρειάζεστε, έχει από τη μάνα του στο βύσμα των γκριπ. Απλώς ενώνετε τα καλώδια στο βύσμα και μετά συνδέετε τα δύο βύσματα.

Περισσότερο μανίκι είναι να βγάλεις τα γκριπ και να βάλεις τα καινούρια. Εγώ χρησιμοποιώ οινόπνευμα για τέτοιες δουλειές. Σηκώνω λίγο το γκριπ με ένα μεγάλο κατσαβίδι, ρίχνω οινόπνευμα και μετά γλιστράει εύκολα. Το ίδιο και για να βάλεις το καινούριο. Το οινόπνευμα εξατμίζεται γρήγορα χωρίς να αφήνει κατάλοιπα. Χωρίς αυτό θα βλαστημήσετε για να τα αλλάξετε. Επίσης της μάνας του έχουν κόλλα από κάτω, εγώ δεν έβαλα ποτέ και δεν είχα πρόβλημα να γλιστράνε. Υπάρχει ειδική κόλλα για γκριπ πάντως...

yiannis-dl1000
29/06/2006, 11:18
Έτσι για την πλάκα της υπόθεσης, αν κοιτάξετε καλά θα δείτε το καλώδιο που φεύγει για τα γκριπ που έχω τώρα. Όπως είπα, είναι απλά αντιστάσεις που έχω βάλει κάτω από κάποια άλλα κανονικά γκριπ που έχω πάρει.


53493

yiannis-dl1000
29/06/2006, 11:19
κι εδώ φαίνεται (με το μικροσκόπιο) το διακοπτάκι για off-low-high στην αριστερή χούφτα.


53494

argy_kap
29/06/2006, 11:55
και ρωτάω εγώ τώρα.....πως μπορώ να πάρω και εγώ για το i-mate jasJar μου έκσοδο απο την μηχανή για να παίρνει ρεύμα το GPS?

Bil
29/06/2006, 12:31
Πολύ ευχάριστη εξέλιξη αυτή ,με τον yannisdl1000 !
Θα περιμένω και εγώ ΠΜ ...:wave2:
Για οποιαδήποτε αποροία σχετικά με την διαδικασία, μπορείτε να με ρωτήσετε αφού έχω κάνει ήδη μια φορά αγορά από το συγκεκριμένο site...

yiannis-dl1000
29/06/2006, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
και ρωτάω εγώ τώρα.....πως μπορώ να πάρω και εγώ για το i-mate jasJar μου έκσοδο απο την μηχανή για να παίρνει ρεύμα το GPS?

Αυτό είναι απλό... βύσμα αναπτήρα με ασφάλεια κατευθείαν στη μπαταρία (radioshack, <$10) και φορτιστής αυτοκινήτου για το PDA (ebay, $5). Το βύσμα μόνιμα κάτω από τη σέλα, ο φορτιστής μπαίνει και κάθεται κάτω από τη σέλα στις βόλτες και τραβάω το καλώδιο.

integrale
30/06/2006, 12:04
Ευχαριστουμε Γιαννη!Πανω που ειχα απογοητευτει ο αποδημος ελληνισμος εκανε παλι το θαυμα του!:wave2: :wave2: :beer: :beer:

costas81
30/06/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από integrale
Ευχαριστουμε Γιαννη!Πανω που ειχα απογοητευτει ο αποδημος ελληνισμος εκανε παλι το θαυμα του!:wave2: :wave2: :beer: :beer:

:a19: :a19: :a19: :a19: :a19:

yiannis-dl1000
01/07/2006, 20:09
Η παραγγελία για τα φισάκια έγινε ! :D

Θα αργήσουν λογικά για να βρουν 12 τέτοια βύσματα αλλά σε 2-3 βδομάδες το πολύ θα τα'χω. Κόστος ανά βύσμα (μαζί με τα εδώ ταχυδρομικά) αλλά χωρίς να βάζω ταχυδρομικά για Ελλάδα, αν χρειαστεί να τα στείλω και δεν τα φέρω μόνος μου, 5.2e , για όποιον κρατάει τα λογιστικά.

Λογικά θα πρέπει να τα πάρουν από τις αποθήκες στην ανατολική ακτή, να πάνε στο Οχάιο που είναι το μαγαζί που παράγγειλα και μετά να έρθουν δυτική ακτή που είμαι εγώ, να μπουν στ'αεροπλάνο για Ελλάδα. Θα μπορείτε να λέτε ότι το φισάκι σας έχει ταξιδέψει τη μισή γη
:rotflmao:

Υποθέτω ακόμα κι αν τα πάρω γρήγορα δεν υπάρχει λόγος να τα στείλω χωρίς να έχουν έρθει τα γκριπ οπότε ας δούμε πότε θα 'ρθουν τα γκριπ και αποφασίζουμε...

argy_kap
03/07/2006, 07:57
Αύριο, μεθαύριο θα έχω τελικό κόστος ταχυδρομικών και υα ενημερώσω για τελικό κόστος....Γιάννη thank you!

costas81
03/07/2006, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Αύριο, μεθαύριο θα έχω τελικό κόστος ταχυδρομικών και υα ενημερώσω για τελικό κόστος....Γιάννη thank you!


Σας ευχαριστουμε και τους δυο!!!!

argy_kap
04/07/2006, 08:27
Λοιπόν, η απάντηση που πήρα για τα κιλά είναι:


Hello,
thanks for your mail and your interest in our product.
Well this product is available ,the delivery cost will be for 20 kg euro
14,32 and for further each kg Euro 1.28.
We do accept credit card.
Well you can place the order directly on our online shop or you send me a mail back.

With regards i.A.Mrs Paulus
Louis-Team

toyota
04/07/2006, 08:29
Ένα μπράβο και από μένα.Λίγοι θα το έκαναν αυτό.Περιμένουμε νέα σου.:a18: :a18: :a18:

yiannis-dl1000
04/07/2006, 08:30
λογική τιμή ακούγεται...

argy_kap
04/07/2006, 08:46
Λοιπόν....το κόστος έχει ως εξής:

Grips: € 34,95
Βύσμα: € 5,2

μεταφορικά γερμανίας €14,32 (δεν νομίζω να είναι πάνω απο 20 KG)
μεταφορικά αμερικής € ?? (αν δεν τα φέρει ο Γιάννης)

Τελικο κόστος μονάδας: 34,95 + 5,2 + (14,32/12)= €41,34

***********************************************

Πιστεύω οτι η καλύτερη λύση είναι να τα φέρει ο Γιάννης, αφού συμφωνεί και αυτός.....

Οι υπόλοιποι ας συμπληρώσουν τόπο κατοικίας στο παρακάτω για να κανονίσουμε και πως θα τα παραλαβετε απο Ελλάδα (μήπως τα στείλω σε έναν και τα μοιράσει):


1. argy_kap (+1) (Βόλο)
2. toyota
3. miraze
4. costas81 (αθήνα?)
5. Vasilis_Strom (Πάτρα)
6. Bil (για ένα φίλο με Strom 6,5) (ιωάννινα?)
7. necromayhem
8. demolition_man
9. integrale (Αθήνα/Ιωάννινα)
10. scott
12. yiannis-dl1000 (πάτρα?)

toyota
04/07/2006, 09:26
1. argy_kap (+1) (Βόλο)
2. toyota (Πειραιάς)
3. miraze
4. costas81 (αθήνα?)
5. Vasilis_Strom (Πάτρα)
6. Bil (για ένα φίλο με Strom 6,5) (ιωάννινα?)
7. necromayhem
8. demolition_man
9. integrale (Αθήνα/Ιωάννινα)
10. scott
12. yiannis-dl1000 (πάτρα?)

miraze
04/07/2006, 10:27
1. argy_kap (+1) (Βόλο)
2. toyota (Πειραιάς)
3. miraze (Ιωαννινα)
4. costas81 (αθήνα?)
5. Vasilis_Strom (Πάτρα)
6. Bil (για ένα φίλο με Strom 6,5) (ιωάννινα?)
7. necromayhem
8. demolition_man
9. integrale (Αθήνα/Ιωάννινα)
10. scott
12. yiannis-dl1000 (πάτρα?)

Bil
04/07/2006, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Λοιπόν....το κόστος έχει ως εξής:

Grips: € 34,95
Βύσμα: € 5,2

μεταφορικά γερμανίας €14,32 (δεν νομίζω να είναι πάνω απο 20 KG)
μεταφορικά αμερικής € ?? (αν δεν τα φέρει ο Γιάννης)

Τελικο κόστος μονάδας: 34,95 + 5,2 + (14,32/12)= €41,34

***********************************************

Πιστεύω οτι η καλύτερη λύση είναι να τα φέρει ο Γιάννης, αφού συμφωνεί και αυτός.....

Οι υπόλοιποι ας συμπληρώσουν τόπο κατοικίας στο παρακάτω για να κανονίσουμε και πως θα τα παραλαβετε απο Ελλάδα (μήπως τα στείλω σε έναν και τα μοιράσει):


1. argy_kap (+1) (Βόλο)
2. toyota
3. miraze
4. costas81 (αθήνα?)
5. Vasilis_Strom (Πάτρα)
6. Bil (για ένα φίλο με Strom 6,5) (ιωάννινα )
7. necromayhem
8. demolition_man
9. integrale (Αθήνα/Ιωάννινα)
10. scott
12. yiannis-dl1000 (πάτρα?)

Στα έξοδα, όταν είχαμε στείλει έμβασμα από Ελλάδα, είχε πάρει προμήθεια και η τράπεζα (η Εμπορική) γύρω στα 18 Ευρώ. Στην πιστωτική δεν παίζει κατι τέτοιο ;:confused: χωρίς ?

argy_kap
05/07/2006, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Στα έξοδα, όταν είχαμε στείλει έμβασμα από Ελλάδα, είχε πάρει προμήθεια και η τράπεζα (η Εμπορική) γύρω στα 18 Ευρώ. Στην πιστωτική δεν παίζει κατι τέτοιο ;:confused: χωρίς ?
Όχι....αλλα και έμβασμα να κάνω το κόστος θα είναι € 0,30. Λόγο δουλειάς κάνω εισαγωγές σχεδόν κάθε βδομάδα οπότε ....:smilea:

costas81
05/07/2006, 10:29
η παραγγελια ποτε υπολογιζουμε να γινει??

juan pablo
05/07/2006, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Λοιπόν....το κόστος έχει ως εξής:

Grips: € 34,95
Βύσμα: € 5,2

μεταφορικά γερμανίας €14,32 (δεν νομίζω να είναι πάνω απο 20 KG)
μεταφορικά αμερικής € ?? (αν δεν τα φέρει ο Γιάννης)

Τελικο κόστος μονάδας: 34,95 + 5,2 + (14,32/12)= €41,34

***********************************************

Πιστεύω οτι η καλύτερη λύση είναι να τα φέρει ο Γιάννης, αφού συμφωνεί και αυτός.....

Οι υπόλοιποι ας συμπληρώσουν τόπο κατοικίας στο παρακάτω για να κανονίσουμε και πως θα τα παραλαβετε απο Ελλάδα (μήπως τα στείλω σε έναν και τα μοιράσει):


1. argy_kap (+1) (Βόλο)
2. toyota
3. miraze
4. costas81 (αθήνα?)
5. Vasilis_Strom (Πάτρα)
6. Bil (για ένα φίλο με Strom 6,5) (ιωάννινα?)
7. necromayhem
8. demolition_man
9. integrale (Αθήνα/Ιωάννινα)
10. scott
12. yiannis-dl1000 (πάτρα?)

na mai kai egw......
prin 2 meres pira xampari ti wraia pragmata kanonizete...:ZZZ:
mporeite na me valete kai emena stin group parageleia h argisa poly na xypnisw?
:beer:

costas81
05/07/2006, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από miraze
1. argy_kap (+1) (Βόλο)
2. toyota (Πειραιάς)
3. miraze (Ιωαννινα)
4. costas81 (αθήνα?)
5. Vasilis_Strom (Πάτρα)
6. Bil (για ένα φίλο με Strom 6,5) (ιωάννινα?)
7. necromayhem
8. demolition_man
9. integrale (Αθήνα/Ιωάννινα)
10. scott
12. yiannis-dl1000 (πάτρα?)
13. juan pablo

costas81
05/07/2006, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από juan pablo
na mai kai egw......
prin 2 meres pira xampari ti wraia pragmata kanonizete...:ZZZ:
mporeite na me valete kai emena stin group parageleia h argisa poly na xypnisw?
:beer:

να σιμπλιροσεισ απο που εισαι!!!!

juan pablo
05/07/2006, 11:17
athens

argy_kap
05/07/2006, 11:41
Κώστα, αν θες σου παραγγελνω Grips (μια που θα στείλω την παραγγελία το απόγευμα που κάθομαι)

Δεν νομίζω να μπορείς να πάρεις το φισάκι μια που τα έχει παραγγείλει ο Γιάννης.....

Πιου!

juan pablo
05/07/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Κώστα, αν θες σου παραγγελνω Grips (μια που θα στείλω την παραγγελία το απόγευμα που κάθομαι)

Δεν νομίζω να μπορείς να πάρεις το φισάκι μια που τα έχει παραγγείλει ο Γιάννης.....

Πιου!
to fisaki mporw na to parageilw apo kapou?
isws apo to shop pou ta parageile o giannis?usa den einai ayto?
h apo england pou to eixe vrei o bill?