PDA

View Full Version : Παρατηρηση του γυροσκοπικου φαινομενου



Giorgos19
17/04/2006, 12:20
Θελω να μοιραστω μια αποκαλυψη που ειχα χθες το βραδυ γυρνωντας απο μια βολτα.Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο,αλλα εμενα με χαροποιησε.Παντα ακουγα και διαβαζα γι αυτο το γυροσκοπικο φιανομενο.Ποτε μου ομως δεν το ειχα δει στην πραξη.Ποτε δηλαδη δεν καταλαβαινα οτι για να πλαγιασω αριστερα πιεζα δεξια και το αντιθετο.Οσο και αν προσπαθουσα να το "δω",δεν το "εβλεπα".Χθες λοιπον,γυρνωντας σπιτι,σε μια ευθεια εχω αφησει το ενα χερι απο το τιμονι,παω να αποφυγω μια λακουβα και το βλεπω να συμβαινει!Ωπ σκεφτομαι,τι εγινε εδω????Το ξανακανω,πιεζω δεξια παω αριστερα,πιεζω αριστερα παω δεξια!Φτανοντας σπιτι ειχα ενα τεραστιο χαμογελο γιατι επιτελους αυτο που ακουγα τοσο καιρο σαν θεωρια το ειδα και στην πραξη!
:D

McGyver
17/04/2006, 12:24
Η άσκηση με το ένα χέρι στο τιμόνι και το άλλο στο τεπόζιτο προκειμένου να καταλάβει κανείς το γυροσκοπικό είναι αυτή που γίνεται και στα σχολεία ασφαλούς οδήγησης...

Αλλά έχω μια απορία: όταν λες "πίεζες δεξιά" εννοείς "έσπρωχνες" το δεξί γκριπ;

Giorgos19
17/04/2006, 12:27
Επειδη ειχα το αριστερο χερι ελευθερο,στη μια περιτωση τραβουσα το δεξιο γριπ προς εμενα και στη αλλη το εσπρωχνα μακρια

McGyver
17/04/2006, 12:32
Επειδή από το πρώτο σου post θα δημιουργηθεί μπέρδεμα...

Θες να στρίψεις δεξιά;
Θέλεις η μηχανή να πλαγιάσει δεξιά, επομένως "σπρώχνεις" δεξί γκριπ ή "τραβάς" αριστερό γκριπ...

Θες να στρίψεις αριστερά;
Θέλεις η μηχανή να πλαγιάσει αριστερά, επομένως "σπρώχνεις" αριστερό γκριπ ή "τραβάς" δεξί γκριπ...

:wave2:

Giorgos19
17/04/2006, 12:37
Thanx για την διευκρηνιση!Αυτο ακριβως ηθελα να πω!
:beer: :beer: :beer: <τωρα που ειναι και μεσημερακι...>

McGyver
17/04/2006, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Thanx για την διευκρηνιση!Αυτο ακριβως ηθελα να πω!

:winka:

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

Kizoku
17/04/2006, 13:10
Η αλήθεια είναι ότι αμα δεν το δεις στην πράξη δεν μπορείς να το συλλάβεις. Σε όσους το έχω πει δεν με καταλαβαίνουν και ούτε με πιστεύουν.
Είναι και κομματάκι περίεργο φαινόμενο εδώ που τα λέμε!!!!

Καλές εξερευνήσεις!
:wave2: