PDA

View Full Version : Δεν την παλεύω με συνεπιβάτη!



Kizoku
17/04/2006, 12:44
Δεν ξέρω αν φταίω εγώ λόγω ικανοτήτων ή λόγω εμπειρίας και συνήθειας αλλά με τους περισσότερους συνεπιβάτες έχω πρόβλημα χειρισμού της μηχανής. Γενικά προσπαθώ να το αποφεύγω σαν διαδικασία μιας και αισθάνομαι και μεγαλύτερο άγχος λόγω αυξημένης ευθύνης.
Πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων (άτομα που έχουν εμπειρία από δίκυκλα οπότε και δεν καταλαβαίνω καν την παρουσία τους) με τους υπόλοιπους δεν μπορώ να συνεννοηθώ καθόλου. Και ενώ τους λέω τι να κάνουν ή δεν με καταλαβαίνουν ή με γράφουν.

Κλασικά προβλήματα:
Κουνιούνται συνεχώς και παλεύω να κρατήσω ισορροπία.
Κοπανάνε με το κεφάλι στο κράνος μου.
Λάθος στάση σώματος.
.......
.......
.......

Γενικά πώς είναι καλό να κάθονται?
Να κρατιούνται από εμένα ή από τις χειρολαβές?
Το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχω στα φρένα όπου στην κυριολεξία συγκρατώ όλο το βάρος τους. Οπότε εκεί τι κάνω?

stavrobeis
17/04/2006, 13:40
Ειναι και αυτο ενα προβλημα...

Βεβαια πολλα εξαρτονται απο τον τυπο μηχανης που εχεις...

Γενικα παντως, ο συνεπιβατης πρεπει να πιανεται απο τον οδηγο, να τον αγκαλιαζει κατα καποιο τροπο, ωστε οι κινησεις του οδηγου να μεταφερονται σε αυτον...

Σε καμια περιπτωση δε πρεπει να κουνιεται, ο ρολος του ειναι παθητικος.!

Παντως εγω με ελαφρυ συνεπιβατη (45-50 κιλα) εχω δει καλυτερη συμπεριφορα σε στροφες (λες να λεω βλακείες???)

Για τα φρενα, το βάρος μαλλον θα το τρως θες δε θες....αλλα λάβε υπόψειν σου οτι ο χρονος φρεναρισματος ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ δραματικα με περισσοτερο βαρος στη μηχανή, δηλαδή συνεπιβάτη...

:wave2:

Cpt. Haddock
17/04/2006, 13:44
Όλα παίζουν ρόλο.

Τι βάρος έχει ο συνεπιβάτης, τη μηχανή έχεις, αν ΞΕΡΕΙ να κάθεται κλπ.

Χθες πήγα δικάβαλος Σούνιο. Στο πήγαινε η συνεπιβάτις κουνιόταν αρκετά και με προβλημάτισε... (οδηγικώς :D )

Γυρνώντας όλα ήταν μια χαρά (προηγηθέντος ενός μικρού φροντιστηρίου βεβαίως βεβαίως).





:wave2: :beer: :wave2:

McGyver
17/04/2006, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
Παντως εγω με ελαφρυ συνεπιβατη (45-50 κιλα) εχω δει καλυτερη συμπεριφορα σε στροφες (λες να λεω βλακείες???)

Τσου, δε λες βλακείες :winka: ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
Για τα φρενα, το βάρος μαλλον θα το τρως θες δε θες...

Ο συναναβάτης να ακουμπά τα χέρια του στο τεπόζιτο :winka: ...

Kizoku
17/04/2006, 13:58
Μάλλον θα πρέπει να αφιερώνω περισσότερο χρόνο στα ιδιαίτερα μαθήματα των συνεπιβατών μου ή θα τους καταργήσω τελείως.

Cpt. Haddock
17/04/2006, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Μάλλον θα πρέπει να αφιερώνω περισσότερο χρόνο στα ιδιαίτερα μαθήματα των συνεπιβατών μου ή θα τους καταργήσω τελείως.

Όχι δε θα τους καταργήσεις..

Απλά θα ρωτάς πριν αν έχουν ξανανέβει σε μηχανή και θα τους υπενθυμίζεις τι και πως πρέπει να κάνουν

(από που να σε κρατάνε :evil: )

(εκτός αν είναι άντρας :sick: )

Τώρα αν έχεις λίγη πείρα (και ακόμα περισσότερο μικρή μηχανή) απέφευγε συνεπιβάτες με αρκετό βάρος...

:beer: :beer: :beer:

OldMan
17/04/2006, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(από που να σε κρατάνε :evil: )
(εκτός αν είναι άντρας :sick: )

Please, define..!!!

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Cpt. Haddock
17/04/2006, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Please, define..!!!

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


Unable to...

It's user definable mate...

:eyepop:

:lol: :lol: :lol: :beer:

tsoukas77
17/04/2006, 16:31
Μια ειναι η λυση.Να τις κανουμε ολοι monoposto.Δεν θα χρειαζομαστε ουτε δικαιολογια μετα...

Kizoku
17/04/2006, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Μια ειναι η λυση.Να τις κανουμε ολοι monoposto.Δεν θα χρειαζομαστε ουτε δικαιολογια μετα...

:a20:

Πέρα από την πλάκα όμως θα είμαι πιο υπομονετικός όσον αφορά τον συνεπιβάτη και πιο επίμονος όσον αφορά τις οδηγίες μου προς αυτούς.

zephyr1
17/04/2006, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Κοπανάνε με το κεφάλι στο κράνος μου.



Χωρις να θελω να σε θιξω,προσωπικα μου συμβαινει μονο σε λαθος αλλαγες των ταχυτητων.
Οχι των σχεσεων αλλα του τροπου.
:wave2:

stavrobeis
17/04/2006, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Χωρις να θελω να σε θιξω,προσωπικα μου συμβαινει μονο σε λαθος αλλαγες των ταχυτητων.
Οχι των σχεσεων αλλα του τροπου.
:wave2:

Χωρις να θελω να θιξω τους συνεπιβατες σου...
Μπορει να οφειλεται και στο μεγαλο μεγεθος και κατ'επεκταση βαρος των κεφαλιων τους ...


:lol: :rotflmao: :lol: :rolleyes: :lol: :rotflmao:


45225

Kizoku
18/04/2006, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Χωρις να θελω να σε θιξω,προσωπικα μου συμβαινει μονο σε λαθος αλλαγες των ταχυτητων.
Οχι των σχεσεων αλλα του τροπου.
:wave2:

Πότε δεν μου έχει συμβεί αυτό που λες. Μόνο αν χρειαστεί να φρενάρω πιο δυνατά οπότε επειδή προφανώς δεν κρατιούνται καλά ή δεν ξλερω τι, κοπανάνε στο κράνος.

koutroulis
18/04/2006, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Πότε δεν μου έχει συμβεί αυτό που λες. Μόνο αν χρειαστεί να φρενάρω πιο δυνατά οπότε επειδή προφανώς δεν κρατιούνται καλά ή δεν ξλερω τι, κοπανάνε στο κράνος.


συμβαίνουν αυτά


ο πίσω και τον δρόμο δεν βλέπει καλά και μπορεί να είναι αφηρημένος/-η

οπότε να μην προλαβαίνει να κρατηθεί


:wave2:

McGyver
18/04/2006, 09:05
Για όταν σας "κουτουλάει" ο συνεπιβάτης σας, δείτε εδώ (http://www.louis.de/_20a2c60562c06fe415b771f7546ddd698d/shop/shop_dispatch.php?article_context=detail&grwgr=150&wgr=817&total=21&anzeige=0&back_url=.%25252Fshop_dispatch.php%25253Farticle_context%25253Dsearchlist%252526grwgr%25253D150%2525 26wgr%25253D817%252526page%25253D0&artnr_gr=10026195)...

:wave2:

koutroulis
18/04/2006, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Για όταν σας "κουτουλάει" ο συνεπιβάτης σας, δείτε εδώ (http://www.louis.de/_20a2c60562c06fe415b771f7546ddd698d/shop/shop_dispatch.php?article_context=detail&grwgr=150&wgr=817&total=21&anzeige=0&back_url=.%25252Fshop_dispatch.php%25253Farticle_context%25253Dsearchlist%252526grwgr%25253D150%2525 26wgr%25253D817%252526page%25253D0&artnr_gr=10026195)...

:wave2:



δεν παίζεσαι με τίποτα


:lol: :lol: :lol: :lol:

Kizoku
18/04/2006, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Για όταν σας "κουτουλάει" ο συνεπιβάτης σας, δείτε εδώ (http://www.louis.de/_20a2c60562c06fe415b771f7546ddd698d/shop/shop_dispatch.php?article_context=detail&grwgr=150&wgr=817&total=21&anzeige=0&back_url=.%25252Fshop_dispatch.php%25253Farticle_context%25253Dsearchlist%252526grwgr%25253D150%2525 26wgr%25253D817%252526page%25253D0&artnr_gr=10026195)...

:wave2:

Α εντάξει είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι συμβαίνει μόνο σε μένα. Αλλά για να έβγαλαν και τέτοια πατέντα θα πεί ότι το παθαίνουν πολλοί!!!!!!!!!!

Tigas
18/04/2006, 10:06
Κανένα cbr δέν θέλει συνεπιβάτη, αμά θές και άλλον πάρε αυτοκίνητο, θές και RR, αυτά είναι για μοναχικές βόλτες,
just u & your bike :winka:

Tropeas
18/04/2006, 10:17
Προσωπική μου γνώμη,
μιας και τελευταία νομίζω ότι σκέπτομαι λίγο παραπάνω εκ των βαθέων συναισθηματικά,
και όχι εκ των ρηχών , όπως συνηθίζουμε...
Δεν ξέρεις ένα ατύχημα πως θα σου κάτσει, και τι απώλειες θα έχεις,
Σαφώς - πιθανότατα και λογικά - λιγότερες αν είσαι σωστός και φουλ εξοπλισμένος προστατευτικά και νοητικά...
όμως σε ένα ατύχημα δεν είσαι σίγουρος αν θα μπορέσεις να εξηγήσεις μετά πως συνέβη...
Αν έφταιξε και ποιος έφταιξε,
όταν λοιπόν είσαι είτε οδηγός με συνοδηγό, είτε συνοδηγός με οδηγό,
και καμιά ευθύνη τελικά να μην έχεις,
με τον εαυτό σου πάντα θα πιστεύεις ότι έκανες ένα λάθος...
(και ας μην έτρεχες και ας πρόσεχες και ας μην οδήγαγες κλπ κλπ)
Τα παιχνίδια του μυαλού είναι άσχημα ,
και καλύτερα να μην φτάσουμε εκεί...
Οπότε μιας και η μηχανή είναι (κατα την γνώμη μου) ατομικό μέσο...
ΔΕΝ!

Kizoku
18/04/2006, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Κανένα cbr δέν θέλει συνεπιβάτη, αμά θές και άλλον πάρε αυτοκίνητο, θές και RR, αυτά είναι για μοναχικές βόλτες,
just u & your bike :winka:

Ναι αλλά κάποιες φορές δεν μπορείς να τους αποφύγεις!!!!!!!!!
Θα πεις στην κοπελιά δεν σε πάω πουθενά?????
Απλά πρέπει να τους υποφέρουμε.

Υ.Γ.
Το ότι θέλω RR από που το συμπέρανες??? (αν αναφερόσουν σε μένα)

Tropeas
18/04/2006, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Ναι αλλά κάποιες φορές δεν μπορείς να τους αποφύγεις!!!!!!!!!
Θα πεις στην κοπελιά δεν σε πάω πουθενά?????
Απλά πρέπει να τους υποφέρουμε.

Υ.Γ.
Το ότι θέλω RR από που το συμπέρανες??? (αν αναφερόσουν σε μένα)
"Αγάπη μου θα πάμε με το αμάξι!"
ΝΑΙ θα το πεις,
ειδικά αν θα κάνεις συμβιβασμό να ευχαριστηθείς εσύ την μηχανή σου ,
και να πάρεις και την κοπελιά μαζί να μην γκρινιάζει,
και να γουστάρει κιόλας...
καταστροφικός συνδυασμός! :sick:

Kizoku
18/04/2006, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Προσωπική μου γνώμη,
μιας και τελευταία νομίζω ότι σκέπτομαι λίγο παραπάνω εκ των βαθέων συναισθηματικά,
και όχι εκ των ρηχών , όπως συνηθίζουμε...
Δεν ξέρεις ένα ατύχημα πως θα σου κάτσει, και τι απώλειες θα έχεις,
Σαφώς - πιθανότατα και λογικά - λιγότερες αν είσαι σωστός και φουλ εξοπλισμένος προστατευτικά και νοητικά...
όμως σε ένα ατύχημα δεν είσαι σίγουρος αν θα μπορέσεις να εξηγήσεις μετά πως συνέβη...
Αν έφταιξε και ποιος έφταιξε,
όταν λοιπόν είσαι είτε οδηγός με συνοδηγό, είτε συνοδηγός με οδηγό,
και καμιά ευθύνη τελικά να μην έχεις,
με τον εαυτό σου πάντα θα πιστεύεις ότι έκανες ένα λάθος...
(και ας μην έτρεχες και ας πρόσεχες και ας μην οδήγαγες κλπ κλπ)
Τα παιχνίδια του μυαλού είναι άσχημα ,
και καλύτερα να μην φτάσουμε εκεί...
Οπότε μιας και η μηχανή είναι (κατα την γνώμη μου) ατομικό μέσο...
ΔΕΝ!

Συμφωνώ και μάλιστα το έχω μεγάλο άγχος είτε καβαλάω μηχανάκι είτε οδηγώ αυτοκίνητο και είμαι με άλλον.
Αλλά δεν γίνεται πάντα να καβαλάς μόνος έτσι δεν είναι?
Αν χρειαστεί????

edit. με πρόλαβες εν-μέρει!!!

vassilis88
18/04/2006, 10:51
kizoku cbr125 exeis nomizo?k ego dn tin paleuo katholou me synepibati!eidika ama einai kati filoi mou 1.95 100kg,nomizo pos mou xreiazetai epeigontos gymnastirio!pantos an o synepibatis einai o epithimitos dld giro sta 50kg tote sxedon dn to katalabaino.

vassilis88
18/04/2006, 10:55
tsoukas77 ama eixa ego 748 oxi sunepibati de tha baza oute na to koitaksei kaneis allos dn tha afina oxi na katsei pano tou!ama paroume kana mixanaki tis prokopis tha to kano monoposto ASAP!

Kizoku
18/04/2006, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
kizoku cbr125 exeis nomizo?k ego dn tin paleuo katholou me synepibati!eidika ama einai kati filoi mou 1.95 100kg,nomizo pos mou xreiazetai epeigontos gymnastirio!pantos an o synepibatis einai o epithimitos dld giro sta 50kg tote sxedon dn to katalabaino.

Πίστεψε με πολύ μεγαλύτερο ρόλο παίζει το πως θα συμπεριφέρεται ο αναβάτης παρά το βάρος του. Χθές, συμπτωματικά, πήρα ένα φίλο ντερέκι (ο βαρύτερος συνεπιβάτης που έχω πάρει) αλλά επειδή ξέρει από μηχανάκια και καβαλάει και ο ίδιος δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα!!!!

Με κάτι κοπελιές 30-35 κιλά ελαφρύτερες πάλευα να κρατηθώ σε ευθεία!!!!!

cityfly
18/04/2006, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Πίστεψε με πολύ μεγαλύτερο ρόλο παίζει το πως θα συμπεριφέρεται ο αναβάτης παρά το βάρος του. Χθές, συμπτωματικά, πήρα ένα φίλο ντερέκι (ο βαρύτερος συνεπιβάτης που έχω πάρει) αλλά επειδή ξέρει από μηχανάκια και καβαλάει και ο ίδιος δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα!!!!

Με κάτι κοπελιές 30-35 κιλά ελαφρύτερες πάλευα να κρατηθώ σε ευθεία!!!!!


συμφωνώ απόλυτα

με το cityfly είχα ανεβάσει μέχρι 100 κάτι κιλά άνθρωπο και είχαμε πάει σούδα φαλάσαρνα, αν εξαιρέσεις το ότι ζοριζόταν παραπάνω το μηχανάκι κατά τα άλλα πήγαμε μια χαρά δεν με προβλημάτισε καθόλου

είχε ανέβει μια συνάδελφος μου παλιότερα που αν τις έλεγες ότι είναι 50 κιλά θα σου έλεγε ότι τη λες χοντρή και νόμιζα ότι το μηχανάκι ήταν στραβό

Kizoku
18/04/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
συμφωνώ απόλυτα

με το cityfly είχα ανεβάσει μέχρι 100 κάτι κιλά άνθρωπο και είχαμε πάει σούδα φαλάσαρνα, αν εξαιρέσεις το ότι ζοριζόταν παραπάνω το μηχανάκι κατά τα άλλα πήγαμε μια χαρά δεν με προβλημάτισε καθόλου

είχε ανέβει μια συνάδελφος μου παλιότερα που αν τις έλεγες ότι είναι 50 κιλά θα σου έλεγε ότι τη λες χοντρή και νόμιζα ότι το μηχανάκι ήταν στραβό

χεχεχεχεχεχε κάτι τέτοιες περιπτώσεις επονομάζονται: "Σακιά Πατάτες"!!!!!!!

iziogas
18/04/2006, 11:31
Ο συνεπιβάτης είναι πάντοτε ΕΥΘΥΝΗ.

Ο συνεπιβάτης όμως μπορεί να είναι και απόλαυση. Οχι τόσο στην διαδρομή αυτή καθ΄αυτή αλλά στην συνολική εμπειρία, μιας εκδρομής πχ.

ΥΓ.
Ο καλύτερος συνεπιβάτης που είχα ποτέ είναι η γυναίκα μου. Γλυστρήσαμε χοντρά σε μια στροφή και από "θαύμα" δεν σαβουριαστήκαμε, και όμως εκείνη ούτε κουνήθηκε και δεν με ενόχλησε καθόλου. Εγώ δεν θα το είχα κάνει.

costas81
18/04/2006, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
χεχεχεχεχεχε κάτι τέτοιες περιπτώσεις επονομάζονται: "Σακιά Πατάτες"!!!!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tsoukas77
18/04/2006, 17:20
Στην μοτοσυκλετα δεν υφισταται συνεπιβατης.Υπαρχει συνοδηγος,απο την στιγμη που πρεπει να συμμετεχει στην οδηγηση για να μην υπαρξουν προβληματα...

zireous
18/04/2006, 18:00
Μου κάθεται αρκετές φορές δικάβαλο, και το μόνο σίγουρο είναι ότι συνηθίζεις εύκολα αρκεί να θέτεις όρους στον συνεπιβάτη - περισσότερη χρήση του συμπλέκτη κάνει ομαλότερη τη βόλτα.

Ο συνεπιβάτης πάντα κρατιέται από τον αναβάτη, ποτέ από χερούλια κλπ.

Στις στροφές ο συνεπιβάτης πρέπει να κοιτά το εσωτερικό της στροφής, και να μη πανικοβάλλεται από τη κλίση.

Στα φρένα ο συνεπιβάτης, κοντράρει με τα χέρια στο τεπόζιτο.

Προϋπάρχει συνεννόηση για το πως θα κάνει συνιάλο στον αναβάτη ο συνεπιβάτης -πχ δεξί χέρι ένα χτύπημα = πιο σιγά, αριστερό 2 δυνατά = σταμάτα αμέσως, σφαλιάρα στο κράνος = μη κοιτάς τη ξανθιά κλπ.

Κανιβαλισμοί όπως υπερβολικές ταχύτητες, υπερβολικές κλίσεις (κλασική χοντράδα αρχάριου αναβάτη, με το βάρος ελαφρώνει το μπροστινό και είναι πιό εύκολο να το χάσεις σε στροφή), έχουν και ανάλογα αποτελέσματα.

Τσέκαρε το φόρουμ: Οδήγηση -Tips & Tricks , για πιο πολλά σχετικά με οδήγηση με 2 άτομα.

-zireous μη παραθέτεις δικά σου post.Στο τέλος θα απαντάς σε ότι γράφεις.
-Πολύ αργά τό'χω ήδη κάνει κι αυτό.



Μη ξεχνάς να βάζεις κάποιες παραπάνω ατμόσφαιρες αέρα ή/και να ρυθμίζεις ανάλογα τις αναρτήσεις όταν βάζεις κάποιον πίσω -δες τι λέει γι'αυτό το μάνιουαλ.

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι όταν βάζω δεύτερο άτομο στο ονοφάκι, ούτε καν διαννοούμαι να σηκώσω το κώλο μου από τη σέλα σε στροφές, το πολύ πολύ να ανοίξω το γόνατο ή να γείρω λίγο το κράνος μου.

Συμπλεκτάροντας γλυκά, μπορείς να αποφύγεις το κρανοκοπάνημα -σιγά σιγά συνηθίζεις-, από την άλλη μπορείς να έχεις σταθερή σχέση και να την/τον εκπαιδεύσεις όσο χρειάζεται να διαβάζει το δρόμο -και δεν υπάρχουν αρκετές εξωγήινες γκόμενες με τέτοιες ικανότητες γαμώτο...

duck456
09/05/2006, 09:11
ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ...

ΓΙΑ ΕΞΗΓΗΣΤΕ ΤΟΥ ΠΩΣ ΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΦΙΞΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ ( ΓΟΝΑΤΑ ΤΟΥΣ ) ΣΤΟΥΣ ΓΟΦΟΥΣ ΣΑΣ.

ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΡΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΧΑΜΗΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ

Kizoku
09/05/2006, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από duck456
ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ...

ΓΙΑ ΕΞΗΓΗΣΤΕ ΤΟΥ ΠΩΣ ΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΦΙΞΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ ( ΓΟΝΑΤΑ ΤΟΥΣ ) ΣΤΟΥΣ ΓΟΦΟΥΣ ΣΑΣ.

ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΡΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΧΑΜΗΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ

Ναι αλλά αυτό εμποδίζει τις δικές σου κινήσεις οπότε ενδείκνυται περισσότερο να στηρίζονται στο ντεπόζιτο κατά το φρενάρισμα όπως αναφέρθηκε.

Καλά σε εμένα είχε τύχει και το άλλο....
φιλαράκι μου όταν ανέβηκε στο μηχανάκι και ενώ του είχα πει απο που να στηρίζεται, είχε τη φοβερή ιδέα να στηριχθεί απο τις δυο πλευρές της λεκάνης μου. :uplate: :uplate: :uplate: Με αποτέλεσμα βέβαια σε κάθε φρενάρισμα να μου συμπιέζει και τα νεφρά και τη μέση μου.

Αποτέλεσμα.....ένα περιποιημένο βρισίδι μετά κραυγών πόνου από μέρους μου.

harlek
09/05/2006, 17:02
Εμένα συνεπιβάτης με έπιανε από τους ώμους και μάλιστα με έστριβε ολόκληρο σαν να ήμουν τιμόνι, ανάλογα με το πως έκρινε ότι έπρεπε να κινηθεί η μηχανή!! :D

Kizoku
10/05/2006, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Εμένα συνεπιβάτης με έπιανε από τους ώμους και μάλιστα με έστριβε ολόκληρο σαν να ήμουν τιμόνι, ανάλογα με το πως έκρινε ότι έπρεπε να κινηθεί η μηχανή!! :D

xaxaxa μαμάτη τεχνική και αυτή!!!! :rotflmao: :rotflmao:

Άλλη περίπτωση είναι το υπερβολικό σφυχταγκάλιασμα λόγω φοβίας από τον συνεπιβάτη, σε σημείο δικής σου αφυξίας.

costas81
10/05/2006, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Εμένα συνεπιβάτης με έπιανε από τους ώμους και μάλιστα με έστριβε ολόκληρο σαν να ήμουν τιμόνι, ανάλογα με το πως έκρινε ότι έπρεπε να κινηθεί η μηχανή!! :D


Τραβα μαλι ρενα!!!!!!!!!!

Κ καλα οταν ηθελε να κορναρει τι εκανε??????
:a021: :a021:

Kizoku
11/05/2006, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Τραβα μαλι ρενα!!!!!!!!!!


Απίστευτο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Που το θυμήθηκες ρε συ??
Ατάκα από τις λίγες ήταν αυτή του Ξαρχάκου!!!
:a23: :a23:

tsofras
15/05/2006, 16:26
Όπως ξέρετε δίπλωμα δεν έχω ακόμα, εοιμάζομαι την άλλη εβδομάδα :wacko: άσχετο ξέρω.... Έχω ανέβει κάποιες φορές σαν συνοδηγός και δεν νομίζω ότι δυσκόλεψα κάποιον (εκτός αν μου το κρύψαν όλοι). Αφού ανοίχτηκε το τοπικ, γιατί δεν γράφει κάποιος ποιά πρέπει να είναι η στάση του συνοδηγού? Γιατι δεν αντιλέγω δίκιο έχετε εσείς αλλά και ο κακομοίρης -ρα συνοδηγός που να ξέρει τι πρέπει να κάνει? καλα δεν μιλάμε για τις υπερβολές (σφιξίματα κτλ) ..απλά μια ιδέα...πιστεύω θα βοηθήσει και εμένα όταν πάρω με το καλό την μηχανή , στο τι συμβουλές να δώσω στην κοπέλα μου κτλ

Kizoku
15/05/2006, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
Όπως ξέρετε δίπλωμα δεν έχω ακόμα, εοιμάζομαι την άλλη εβδομάδα :wacko: άσχετο ξέρω.... Έχω ανέβει κάποιες φορές σαν συνοδηγός και δεν νομίζω ότι δυσκόλεψα κάποιον (εκτός αν μου το κρύψαν όλοι). Αφού ανοίχτηκε το τοπικ, γιατί δεν γράφει κάποιος ποιά πρέπει να είναι η στάση του συνοδηγού? Γιατι δεν αντιλέγω δίκιο έχετε εσείς αλλά και ο κακομοίρης -ρα συνοδηγός που να ξέρει τι πρέπει να κάνει? καλα δεν μιλάμε για τις υπερβολές (σφιξίματα κτλ) ..απλά μια ιδέα...πιστεύω θα βοηθήσει και εμένα όταν πάρω με το καλό την μηχανή , στο τι συμβουλές να δώσω στην κοπέλα μου κτλ

Βασικά έχουν αναφερθεί πάνω κάτω όσα πρέπει να κάνει ο συνεπιβάτης μέσα στο topic αυτό!
Ίσως δεν τα πρόσεξες.
Σε μια απάντηση έχει και link σε αντίστοιχο παλιότερο topic.

:wave2:

tsofras
15/05/2006, 16:44
χμμμ μου ξέφυγε :confused: ευχαριστώ:rotflmao:

airamhag
19/05/2006, 15:37
Πολυ ωραιο το θεμα παιδια...με βοηθησε παρα πολυ σαν συνεπιβατης που ειμαι καμια φορα ( γιατι οδηγος δεν ειμαι ακομα ) ..αν κ τα περισσοτερα τα εχω ηδη εμπεδωσει..

Παντως βοηθαει παντα να ξερουμε ποια ειναι η θεση κ τι δυσκολιες αντιμετωπιζει ο αλλος , στην συγκεκριμενη περιπτωση ο οδηγος , σαν να προσπαθουμε να μπουμε στην θεση του..

αλλα γιατι μονοκαβαλο μονο ?

but whyyy ?

:D

Kizoku
19/05/2006, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag


αλλα γιατι μονοκαβαλο μονο ?

but whyyy ?

:D

Αστειεύομενοι το είπαν βέβαια!!!

:wave2:

nassosxlvbros
19/05/2006, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Στην μοτοσυκλετα δεν υφισταται συνεπιβατης.Υπαρχει συνοδηγος,απο την στιγμη που πρεπει να συμμετεχει στην οδηγηση για να μην υπαρξουν προβληματα...

:beer: ευγε!

ειναι ενεργο μελος του συστηματος μοτο-οδηγος...το μονο που δεν κανει ειναι να παταει φρενα ταχυτητες κλπ...αλλα κατευθυνει και βοηθαει στην κινηση της μοτο ισαξια με τον οδηγο...απλα επειδη κατα καιρους ανεβαζω συνεπιβατες ανεξαρτητως φυλου βαρους και ηλικιας,(δειτε φωτο)φροντιζω να ενημερωνω ακομα κι αν προκειται για εμπειρο το πως θα πρεπει να φερεται,που να στηριζεται κλπ....


και για του λογου το αληθες.....(ο παππους ειναι θειος μου και μου ζητησε βολτα!!!:cool: )


48579

Kizoku
20/05/2006, 09:43
Απίστευτος ο θείος σου!!!

:a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

:a20: :a20: :a20: :a20:

AFTER
20/05/2006, 10:24
ΞΥΝΕΙ ΜΑΓΚΟΥΡΑ???????

Παρ'του τιτανιου!!!!

:beer:

wild_cat/anima
20/05/2006, 10:35
3 κατηγορίες συνεπιβατών έχω συντασει μέχρι τώρα ...



1)γκομενίτσες από φιλοσοφική πλευρα που δεν έχουν ιδεα από μοτο, στηρίζονται στο πατακι για να ανέβουν, φτιαχνουν το μακιγιαζ τους στους καθρεφτες μου:alien: :alien: :alien:

(και γιατί να βγάλοω τα δακτυλίδια, ε1ενταξει δε4 σου γρατσουνάω το τεπόζιτο ......σε λίγα seconds .....κχχχχχχ!!!)
2)φίλους,συνήθως 1,85++ οδηγούς ss που αρχίζουν και φωνάζουν απελπισμένα"μην τρέχεις",όταν το κοντερ ακόμα γράφει 140!!!!!είναι συνεχώς στην τσίτσα και με το που κατέβουν ορκίζονται να την ξανανεβουν στη μπουμπού!!!(αλλά μετα ψάχνονται για την επόμενη βολτιτσα :winka: )
3)άτομα άσχετα με μοτο που όμως γουστάρουν μηχανή, ακούν τις οδηγίες κι είναι άψογοι συνεπιβάτες!
μου τυχει με τον μικρό αδερφο της κολλητης μου (2,06:eyepop: :eyepop: )να πάμε σουνιο και να μη με δυσκολέψει πουθενα, να πλαγιαζει μαζι με τη μοτο και να ακολουσει το κέντρο βάρους της μηχανής τόσο καλά που δεν τον καταλάβαινα !!!

J.R
20/05/2006, 10:49
Ο χειροτερος συνεπιβατης που ειχα μεχρι τωρα ειναι ενα φιλαρακι μου που επιμενει ακομα να βαζει ποδι κατω οταν σταματαμε σε φαναρι η γενικα σταματημα...πραγμα που με εκνευριζει απιστευτα και ειναι ακρως επικiνδυνο! του φωναζω συνεχεια οτι δεν ελεγχει αυτος τη μηχανη αλλα εγω και οτι αν ξεχαστω με το ποδι του κατω μπορει να σαβουρωθουμε, αλλα αυτος τπα!2 λυσεις η δεν τον ξανανεβαζω η σηκωνω μια στο φαναρι και γειαααααααααα!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

wild_cat/anima
20/05/2006, 10:54
γενικά το αποφευγω το σπορ του συνεπιβάτη ....
να δω πως θα την παλεψω φέτος στις διακοπες:sick: :sick: :sick: :sick: :sick:

nassosxlvbros
20/05/2006, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
ΞΥΝΕΙ ΜΑΓΚΟΥΡΑ???????

Παρ'του τιτανιου!!!!

:beer:


ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!
:rotflmao:
ΚΙ ΟΜΩΣ! ουτε που με ενοχλησε!μια χαρα καθοταν!ειδατε τι κανει η προπονηση με το γαιδουρακι;χεχεχε
αντε και με αλογα για...CSS!!!:rotflmao:

dimmeneidis
22/05/2006, 05:45
Και εγώ μια απο τα ίδια,
εχω ένα φίλο που τραγουδάει, δεν κρατιέται απο πουθενά ενώ του έχω πει να κρατάει το ντεπόζιτο, κουνιέται όλη την ώρα και άμα του δώσεις να οδηγήσει σκούτερ πέφτει κάτω με σβηστή μηχανή και κλαίει μετά. Απο το σπίτι μου μέχρι το σπίτι του τον πάω (300μ) και ποτέ παραπάνω. Τώρα που το γράφω τον θυμάμαι και είναι τόσο κεφτεδάκι ο καϊμένος που θέλω να τον ζουλήξω μέχρι να σκάσει. Τι να κάνει και αυτός ο άμοιρος. Είναι άσχετος σε όλα αλλά τραγουδάει καλά. Ήθελε να πάρει σκούτερ και του έδωσα ένα παλιό που έχω στο Σεφ και αφολυ ανέβηκε πάνω, πριν ανοιξει τη μηχανή, ανέβασε τα πόδια του και έπεσε. Μετά έκλαιγε και τελικά θα πάρει αυτοκίνητο σε 10-15 χρόνια. Κρίμα το παιδί, θα είχε μηχανάκι τώρα και είχα σκοπο να τον εκπαιδεύσω να πάρει και μεγαλη μηχανη κάποτε να έχω καποιον να πηγαίνω βόλτες αλλα όλοι μου οι φίλοι έχουν μονο αμάξι και οι μανάδες τους δεν τους αφήνουν για μηχανή. Λένε πώς 100% θα σκοτωθούνε.:bawl: :bawl: :bawl:

kostisthegreek
23/05/2006, 21:18
Το ύψος του οδηγού είναι ένας σοβαρός παράγοντας στην οδήγηση με συνεπιβάτη.
Αλλο να πατάς καλά κάτω και να στηρίζεις τη μηχανή με πόδια και χέρια (φορτοεκφόρτωση και φρεναρίσματα) κι άλλο να πατάς στις μύτες και να τη στηρίζεις μόνο με τα χέρια.

TarasOne
24/05/2006, 19:11
Emena pali to problima mou me sinepibati ine sto ksekinima aniforas...Den brisko to simio G tou simplekti pou exo sinithisi kai kano san arxarios...

lazy
24/05/2006, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Δεν ξέρω αν φταίω εγώ λόγω ικανοτήτων ή λόγω εμπειρίας και συνήθειας αλλά με τους περισσότερους συνεπιβάτες έχω πρόβλημα χειρισμού της μηχανής. Γενικά προσπαθώ να το αποφεύγω σαν διαδικασία μιας και αισθάνομαι και μεγαλύτερο άγχος λόγω αυξημένης ευθύνης.
Πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων (άτομα που έχουν εμπειρία από δίκυκλα οπότε και δεν καταλαβαίνω καν την παρουσία τους) με τους υπόλοιπους δεν μπορώ να συνεννοηθώ καθόλου. Και ενώ τους λέω τι να κάνουν ή δεν με καταλαβαίνουν ή με γράφουν.

Κλασικά προβλήματα:
Κουνιούνται συνεχώς και παλεύω να κρατήσω ισορροπία.
Κοπανάνε με το κεφάλι στο κράνος μου.
Λάθος στάση σώματος.
.......
.......
.......

Γενικά πώς είναι καλό να κάθονται?
Να κρατιούνται από εμένα ή από τις χειρολαβές?
Το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχω στα φρένα όπου στην κυριολεξία συγκρατώ όλο το βάρος τους. Οπότε εκεί τι κάνω?






το παν είναι να μην προδιαθέσεις κανένα. Απλά τον βάζεις να κάτσει και εξηγείς ότι πρέπει να κάθεται κάθετα (ως προς την σέλλα όχι :nono: προς το έδαφος) και να σφίγγει τα πόδια όταν φρενάρεις. Αν φτάνει το ντεπόζιτο χωρίς να τεντώνεται / γέρνει κτλ καλό είναι να κρατάει κόντρα και από εκεί ή έστω από την χειρολαβή (αλλά συνήθως είναι πολύ άβολα). Πάντως όπως και να έχει κάπως θα πρέπει να κρατιέται ώστε να μην έρχεται εμπρός. Αυτό είναι αρκετά επικίνδυνο. Δυστιχώς το πρόβλημα με τα φρένα δεν λύνεται ευκολα.Εγω προσωπικά μόνο μ συνεχη ενγρηγορση το έλυσα (και κυριολεκτικα κόβω τις σφήνες)
Με μερικές επαναλήψεις θα το εμπεδώσει….



Υγ. Όταν βρήκα γυναίκα να τα κάνει όλα αυτά την παντρεύτηκα……….. :D

quintezz
26/05/2006, 21:22
Πήγα με κοπέλα ταξιδάκι. Ήταν παντελώς άσχετη απο μηχανες. Τις είπα μερικά πράγματα και αμέσως τα εμπέδωσε. Καθότι δεν έφτανε το τεποζιτο τις 650V transalp μου, το αποτελεσμα ήταν να πέφτει τελειος πάνω μου και να δυσκολευει και μένα, αλλα να είναι και υπερβολικά κουραστικό γιαυτήν. Οπότε άλλαξα τακτική. Σταματάω σε ένα πάρκιν τις εθνικής και τα παίρνουμε πάλι απο την αρχή!!!. Ξέχνα λέω το τεπόζιτο και ότι σου είπα.. Θα κάνουμε το ταξίδι πιο συναρπαστικό... θα με αγγαλιαζεις αλλα όχι σφηχτά.σε κάθε φρενάρισμα θα είσαι ετοιμη.. Οταν λέω έτοιμη,,,,εννοω κλάσματα..θα προσέχεις τον δρόμο.με το που αισθανθείσ ή ψιλιαστείς φρένο, 1 βάζεις δύναμη στα πατάρια με τα πόδια σου (ερ.ποια είναι τα πατάρια? -@%$#^%$#^.Ασχετη,αφου τις εξηγω!, εχε χαρη που ήθελα να την μαμ....σω), 2 αφήνεις την λεκάνη σου να πιέση την δική μου, και όχι το στήθος σου,προσπάθησε να τραβας το πάνω μέρος του σώματος πίσω και να με πιέζεις με το κάτω.3 Στις στροφές θα ακολουθέις το σώμα μου και το κεφέλι μου.4 Αν κανεις μαμακία, τρακάραμε, αν δεν προσέχεις τον δρόμο,θα κάνεις μάμακία οπότε πάλι τρακάραμε.Αν τρακάρουμε ήδη έκανες μαμακία οπότε ξέχνα τα μαμίσια έκει που θα πάμε,αν θα πάμε:smokin: Το αποτέλεσμα? Καταπληκτικό , έγινε ένα με μένα, Πρόσεχε ηπερβολικά τον δρόμο και ακολουθούσε κάθε μου κίνηση χωρίς να με κουράζει με το βάρος του σωματός τις, το ταξίδι έγινε πράγματι συναρπαστικό γιαυτήν αφού συμετειχε πλέον ενεργά. Ευτήχώς βεβαια δεν χρειάστηκε κάποιο τρελό φρενάρισμα,εκει δεν ξέρω πως θα αντιδρούσαμε και οι δύο, το πιθανότερο να γινόμασταν κουλουβαχατα!!! Το κακό στην όλη ιστορία??? :lol: :rotflmao: σε όλη την διαδρομή βάζοντας το βάρος και πιεζοντας την λεκάνη μου,,, το βράδυ δεν είχε βαφτίσια.... Βλέπετε μου τα έσπασε στην κυριολεξία.... ένας πόνος το βράδυ....αστα!!!!:sick: όπότε μην ακολουθήσετε τισ συμβουλές μου αν έχετε κακό σκοπό...

harlek
26/05/2006, 22:49
Πολύ σύνθετα τα περιγράφετε νομίζω! Για μένα αρκεί ο συνεπιβάτης να είναι ακίνητος (ειδικά στις μικρές ταχύτητες), χαλαρός και να ακολουθεί την κλίση της μηχανής στις στροφές. Σε κάπως πιο γρήγορη οδήγηση (απότομα γκάζια/φρένα) καλό είναι να σε αγκαλιάσει ελαφρά γύρω απ' τη μέση (άριστο κόλπο για να σ' αγκαλιάσει κάποια που δεν θα το έκανε αλλιώς).

quintezz
27/05/2006, 14:07
Αν η άλλη πάντως τα έχει παραπανήσια... Πατάς και κανένα φρενάκι παραπάνω και ασ μη χρειάζεται...:cool:

anf125
27/05/2006, 15:12
Επίκαιρο θέμα εν όψει καλοκαιριού... Φροντίζετε όλοι να φορέσει και ο συνοδηγός κράνος και αντίστοιχο εξοπλισμό με σας; Προφανώς τον χρειάζεται το ίδιο για λόγους ασφαλείας, αλλά... Η μηχανή δεν είναι αμάξι να κουβαλάς 500 μπαγκάζια. Και καλά αν το άτομο που μεταφέρεις οδηγεί επίσης μηχανή ή μετακινείται συχνά μαζί σου και έχει τον εξοπλισμό... Σε διαφορετική περίπτωση; Αν π.χ. θες να πας σπίτι της μια κοπέλα που γνώρισες έξω ή ένα συνάδερφο από τη δουλειά σε μια έκτακτη περίπτωση τι παίζει; Μπορείς βέβαια να γίνεις ιππότης και να του/της δανείσεις τα δικά σου... Ο ΚΟΚ είναι αυστηρός σε αυτή την περίπτωση; Αν τώρα δεν υπάρχουν κράνος κλπ διπλά, έχω την εντύπωση ότι είναι πιο επικίνδυνο ο οδηγός να μην φορά γιατί πέρα από την παθητική ασφάλεια μειώνεται και η ικανότητα του στην οδήγηση (λόγω κρύου, ανασφάλειας κλπ), κάτι που επηρεάζει και την ασφάλεια του από πίσω...

kostisthegreek
27/05/2006, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από quintezz
Αν η άλλη πάντως τα έχει παραπανήσια... Πατάς και κανένα φρενάκι παραπάνω και ασ μη χρειάζεται...:cool:


Να είναι καλοκαίρι όμως για να είναι λιτή η ενδυμασία.:cool:

zireous
17/09/2006, 21:25
:a27:
Σε περίπτωση που ξέρει να οδηγεί, μπορεί με πολλή εξάσκηση να δίνει πίεση στα πόδια στις λακούβες και να ανασηκώνεται ελαφρά μαζί με τον αναβάτη.

Κάι ακόμα, αν ο/η συνεπιβάτης πιάνεται και πριν τις στροφές σηκώνει πόδια από το μαρσπιέ η γενικά κάνει τέτοιες αηδίες, αποφύγετέ τον/την.

Άν δε μπορείτε να του δώσετε να καταλάβει ότι είναι σημαντικό να συμπεριφέρεται σωστά, τουλάχιστον θα γλιτώσετε μια τούμπα -και φόρα στο παππού κράνος ρε συ φίλτατε, βάλε και συ ένα. :cool:

George-3-
29/09/2006, 00:29
Παντως ειναι και το αγχος της επιπλεον ευθυνης πιστευω. Εχω παει Μεχρι Λουτσα και εχω γυρισει με φιλο που φοραγε μπουφαν+κρανος (Ιουλιο :lol: ) και μιλαμε λες και δεν υπηρχε. Μια φιλη μια φορα την ανεβασα και εκλανα μεντες σε καθε αυτοκινητο που περναγα.

Nikoskazer2000
29/09/2006, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
xaxaxa μαμάτη τεχνική και αυτή!!!! :rotflmao: :rotflmao:

Άλλη περίπτωση είναι το υπερβολικό σφυχταγκάλιασμα λόγω φοβίας από τον συνεπιβάτη, σε σημείο δικής σου αφυξίας.

Αυτό το κάνει η μάνα μου απο το φόβο της αμα καμιά φορά θέλει να την πάω κάπου κοντά. :(

Το θέμα είναι ο συναναβάτης να είναι ελαφρύτερος απο τον οδηγό. Π.χ εγω που είμαι 65κιλά την "παλεύω" με τη μάνα μου που είναι γύρω στα 50 γιατί εγω θεωρούμαι το κέντρο βάρους. Στην περίπτωση τώρα που θα κάτσει ο αδελφός μου που είναι γύρω στα 75 :uplate: :cry: ...

Οπως το είπε πάντως κι' ο Λάμπρος: Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ SOLO ΥΠΟΘΕΣΗ για ολους τους λόγους που προαναφέρθηκαν αλλα και γι' αυτούς που δεν έγινε λόγος.

Εγω σαν συναναβάτης (εννοείτε ΠΑΝΤΑ full εξοπλισμένος) κρατιέμαι απο τις πλαινές χειρολαβές και ΟΧΙ απο τη μέση του οδηγού έτσι ώστε κατα το φρενάρισμα να μην πέφτω στον οδηγό (αρα και τα χέρια του-->τιμόνι-->ελευθερία διορθωτικών κινήσεων). Τώρα θα μου πεις πως το endo παραμονεύει έτσι αλλα...

Tropeas
29/09/2006, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Εγω σαν συναναβάτης (εννοείτε ΠΑΝΤΑ full εξοπλισμένος) κρατιέμαι απο τις πλαινές χειρολαβές και ΟΧΙ απο τη μέση του οδηγού έτσι ώστε κατα το φρενάρισμα να μην πέφτω στον οδηγό (αρα και τα χέρια του-->τιμόνι-->ελευθερία διορθωτικών κινήσεων). Τώρα θα μου πεις πως το endo παραμονεύει έτσι αλλα...
Το πιο σωστό "κούμπωμα" με τον οδηγό είναι με τα πόδια και μόνο... και όσο το δυνατόν κολλημένος στην πλάτη του για να συμπεριφέρεται σαν ένα σ΄ψμα και να καταλαβαίνει την συνέχεια των αντιδράσεων... τα άλλα δημιουργούν μοχλούς , άλλα κέντρα βάρους κλπ κλπ που μπορεί να αποβούν μοιραία... ;)

Kizoku
29/09/2006, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000

Το θέμα είναι ο συναναβάτης να είναι ελαφρύτερος απο τον οδηγό. Π.χ εγω που είμαι 65κιλά την "παλεύω" με τη μάνα μου που είναι γύρω στα 50 γιατί εγω θεωρούμαι το κέντρο βάρους. Στην περίπτωση τώρα που θα κάτσει ο αδελφός μου που είναι γύρω στα 75 :uplate: :cry: ...

Οπως το είπε πάντως κι' ο Λάμπρος: Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ SOLO ΥΠΟΘΕΣΗ για ολους τους λόγους που προαναφέρθηκαν αλλα και γι' αυτούς που δεν έγινε λόγος.


Δεν συμφωνώ με το 1ό :nono:

Έχω τύχει σε περιπτώσεις διάφορες (όπως έγραψα και πιο παλιά).

1.Πανάλαφρη αλλά και πανάσχετη κοπελιά συνεπιβάτης!
Αποτέλεσμα: Λες και πάλευα με τον ταύρο ήταν το μηχανάκι.

2.Φιλαράκι 80-85 κιλά αλλά έμπειρος "καβαλάρης".
Αποτέλεσμα: Σαν να ήμουν μόνος πάνω της! :)



Στο 2ό συμφωνώ!!!!
Solo είναι ο μόνος τρόπος να απολάυσεις ένα μηχανάκι! :a18:

airamhag
29/09/2006, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Δεν συμφωνώ με το 1ό :nono:

Έχω τύχει σε περιπτώσεις διάφορες (όπως έγραψα και πιο παλιά).

1.Πανάλαφρη αλλά και πανάσχετη κοπελιά συνεπιβάτης!
Αποτέλεσμα: Λες και πάλευα με τον ταύρο ήταν το μηχανάκι.

2.Φιλαράκι 80-85 κιλά αλλά έμπειρος "καβαλάρης".
Αποτέλεσμα: Σαν να ήμουν μόνος πάνω της! :)



Στο 2ό συμφωνώ!!!!
Solo είναι ο μόνος τρόπος να απολάυσεις ένα μηχανάκι! :a18:


που βρεθηκες εδω ρε προβατο ?( κατσε μη πω πολλα θα με μαλωσει ο ALX84 παλι...)

εγω παντως..εχω ακουσει πολυ καλα λογια σαν συνεπιβατης...(...παντα:sad: )

:D :D

Kizoku
29/09/2006, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
που βρεθηκες εδω ρε προβατο ?( κατσε μη πω πολλα θα με μαλωσει ο ALX84 παλι...)

εγω παντως..εχω ακουσει πολυ καλα λογια σαν συνεπιβατης...(...παντα:sad: )

:D :D

Εγώ το άνοιξα το thread! :winka:


Τα είπαμε για τη βόλτα!!!!!! Θα σκάσει πμ όταν είναι!!!!
:D :D :D

Nikoskazer2000
29/09/2006, 22:14
Λάμπρο, Θάνο :a013:

675
30/09/2006, 16:12
orees apantiseis:D

ego guys sto townmate den exo kanena problem isa isa pou ama exo k 2o apo piso einai pio stin odigisi giati pigaineis me statheri k omorfi taxitita xoris na xreiazete na exeis ton elegxo tou gkaziou!!!

apla to anoigeis terma!!!eno monos s etsi k to anoikseis terma akoma k se ena townmate tha figei to mixanaki k si tha meineis piso...

simioste oti eimai 60 kila k o kollitos m 80!!:wave2: