PDA

View Full Version : o 4ετής κυκλος της Honda και το επομενο Fireblade



road spirit
17/04/2006, 14:41
H Honda κατα παράδοση βγάζει ριζικά ανανεωμένα CBR καθε 4 χρονια. Δεδομένου οτι το υφιστάμενο CBR1000 εμφανίσθηκε το 2004, τι πιστεύετε οτι μπορεί να βγεί το 2008?

α) ενα superbike που θα φοράει κινητήρα βασισμένο στο V5 των MotoGP, με ανάλογο πλαίσιο, αναρτήσεις κλπ? σλουρπ σλουρπ, μου τρεχουν τα σαλια :a8: .

β) ενα Fireblade ουσιαστικά βελτιωμένο, με νεο κινητήρα-πλαισιο-κλπ, αλλά με 4κυλινδρο εν σειρα κινητηρα.

γ) θα συνεχισει με το υφιστάμενο Fireblade, με μικρές βελτιώσεις.

Προσωπικά πιστεύω ότι η Honda μπορεί να υλοποιήσει το α) σενάριο, τόσο τεχνικά (δυνατότητα παραγωγής) όσο και επιχειρηματικά (ήρθε η ώρα να κεφαλοποιήσει και να εκμεταλευτεί εμπορικά το θέμα RCV211).

Kizoku
17/04/2006, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
H Honda κατα παράδοση βγάζει ριζικά ανανεωμένα CBR καθε 4 χρονια. Δεδομένου οτι το υφιστάμενο CBR1000 εμφανίσθηκε το 2004, τι πιστεύετε οτι μπορεί να βγεί το 2008?

α) ενα superbike που θα φοράει κινητήρα βασισμένο στο V5 των MotoGP, με ανάλογο πλαίσιο, αναρτήσεις κλπ? σλουρπ σλουρπ, μου τρεχουν τα σαλια :a8: .

β) ενα Fireblade ουσιαστικά βελτιωμένο, με νεο κινητήρα-πλαισιο-κλπ, αλλά με 4κυλινδρο εν σειρα κινητηρα.

γ) θα συνεχισει με το υφιστάμενο Fireblade, με μικρές βελτιώσεις.

Προσωπικά πιστεύω ότι η Honda μπορεί να υλοποιήσει το α) σενάριο, τόσο τεχνικά (δυνατότητα παραγωγής) όσο και επιχειρηματικά (ήρθε η ώρα να κεφαλοποιήσει και να εκμεταλευτεί εμπορικά το θέμα RCV211).

Από ότι είχα διαβάσει πάντως (μπορεί να κάνω και λάθος) το project της Honda: superbike με V-5 θα είναι ανεξάρτητο με το fireblade αποτελώντας την state of the art πρόταση στην κατηγορία. Οπότε αναμένουμε fireblade 4-cylinder πάλι.
Λογικό άλλωστε μιας και το κόστος μιας superbike με V-5 μάλλον θα είναι αρκετά αυξημένο.

road spirit
17/04/2006, 14:55
ναι, ειναι και αυτό ενα πολύ πιθανό σενάριο, να βγούν δηλαδή και τα δυο παράλληλα, όπου το V5 θα είναι είτε περιορισμένης παραγωγής είτε αρκετά ακριβό (~ 17.000 με ~ 18.000??)

stako
17/04/2006, 16:37
Θα βγάλει κάτι τόσο συναρπαστικό και κορυφαίο στην κατηγορία του (σε σχέση με τα K5, R1 και ZXR) όπως αυτό που έβγαλε το 2004.............................

:look:

zephyr1
17/04/2006, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
το 2008 το fireblade θα ειναι το αργοτερο απο τα αλλα 3 japan 1000ρια του 2008 (οπως παντα δηλαΔΗΣ) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μπορει να εχει ABS και criuse control Ομως και παιζεται να εχει airbag

ΗΟΝDA RULEZZZZ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:a18: :beer:

sporky
17/04/2006, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
H Honda κατα παράδοση βγάζει ριζικά ανανεωμένα CBR καθε 4 χρονια. Δεδομένου οτι το υφιστάμενο CBR1000 εμφανίσθηκε το 2004, τι πιστεύετε οτι μπορεί να βγεί το 2008?

α) ενα superbike που θα φοράει κινητήρα βασισμένο στο V5 των MotoGP, με ανάλογο πλαίσιο, αναρτήσεις κλπ? σλουρπ σλουρπ, μου τρεχουν τα σαλια :a8: .

β) ενα Fireblade ουσιαστικά βελτιωμένο, με νεο κινητήρα-πλαισιο-κλπ, αλλά με 4κυλινδρο εν σειρα κινητηρα.

γ) θα συνεχισει με το υφιστάμενο Fireblade, με μικρές βελτιώσεις.

Προσωπικά πιστεύω ότι η Honda μπορεί να υλοποιήσει το α) σενάριο, τόσο τεχνικά (δυνατότητα παραγωγής) όσο και επιχειρηματικά (ήρθε η ώρα να κεφαλοποιήσει και να εκμεταλευτεί εμπορικά το θέμα RCV211).

το βλέπω δύσκολο για Fireblade V5 (βλέπε wsbk), πιθανό ένα project bike στα χνάρια του RCV για περιορισμένα βαλάντια και εντός πίστας χρήση, αλλά το Blade θα συνεχίσει Ι4.
κ..

stako
17/04/2006, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Βεβαια δεν εχει αναγκη να βγαλει νεο NR, αλλωστε βγαζει τα cbf1000

Το μόνο 1000άρι που ξέρω που βγαίνει με 160άρι λάστιχο!

Ε Γιώργο? :rotflmao:

biglebowski
18/04/2006, 08:55
Μαλλον για τετρακυλινδρο το κοβω παλι,με ριζικες αλλαγες εμφανισης.Λετε να το γυρισουν στα 800cc?Ιδωμεν...
Οσο για σας που κοροιδευεται,το'χετε καβαλησει και σας φανηκε αργο,λιγο για τις δυνατοτητες σας,σας εριχνε το γυρολογιο στα μεγαρα?ΑΧΑΧΑ πολλοι παγκοσμιοι εδω μεσα,που βρεθηκαν,μπραβο σας ρε μαγκες!!
Και καλα οι suzukoπαγκοσμιοι που σαν εταιρεια κατι εχουν να πουν και βγαζουν και super μηχανακι στην κατηγορια (αν και μας τα'χουν λιβανισει λιγο με δαυτο και καποιοι αποκτουν και υφακι με το που το παιρνουν),αλλα μιλανε και η kawasakoπαγκοσμιοι,οπαδοι της πιο ακυρης και σκορπιας γιαπωνεζικης,του αιωνιου ουραγου...
Αν και φετος βεβαια εβγαλε φοβερο 1000αρι the best of the best ουαχαχαχαχαχα

idi
18/04/2006, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από biglebowski
Μαλλον για τετρακυλινδρο το κοβω παλι,με ριζικες αλλαγες εμφανισης.Λετε να το γυρισουν στα 800cc?Ιδωμεν...
Οσο για σας που κοροιδευεται,το'χετε καβαλησει και σας φανηκε αργο,λιγο για τις δυνατοτητες σας,σας εριχνε το γυρολογιο στα μεγαρα?ΑΧΑΧΑ πολλοι παγκοσμιοι εδω μεσα,που βρεθηκαν,μπραβο σας ρε μαγκες!!
Και καλα οι suzukoπαγκοσμιοι που σαν εταιρεια κατι εχουν να πουν και βγαζουν και super μηχανακι στην κατηγορια (αν και μας τα'χουν λιβανισει λιγο με δαυτο και καποιοι αποκτουν και υφακι με το που το παιρνουν),αλλα μιλανε και η kawasakoπαγκοσμιοι,οπαδοι της πιο ακυρης και σκορπιας γιαπωνεζικης,του αιωνιου ουραγου...
Αν και φετος βεβαια εβγαλε φοβερο 1000αρι the best of the best ουαχαχαχαχαχα

ΣΟΡΡΥ ΑΛΛΑ ΤΑ 1000ΡΙΑ ss ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΙΚΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΓΑΡΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΟΚ???

ΑΜΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ 1000ΡΙΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΤΟΥΜΠΑΝΑ ΑΛΛΙΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΦΙΛΙΚΑ-"USER FRIENDLY" ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΩΝ "ΜΗ ROSSI"!!!! ΝΑΙ ΞΕΡΩ ΘΕΣ ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΙ ΜΟΥ ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΠΑΝΤΟΥ ΠΙΟ ΓλΗΓΟΡΑ :lol:

OΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΑΚΥΡΗ ΕΤΑΙΡΙΑ..... ΑΣΕ ..... ΜΗ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ....

ΠΡΩΤΗ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΑ ΤΑΣΑΚΙΑ ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zephyr1
18/04/2006, 11:05
Δεν καταλαβα πρεπει να εισαι παγκοσμιος για να δεις οτι το honda 1000 ειναι το πιο αργο στην κατηγορια?:confused: Υπαρχουν περιοδικα και ευτυχως φιλοι στην παρεα που μας το αποδυκνειουν αυτο.

Κανενα 1000 δεν ειναι αργο για μας τους κοινους θνητους.

Και οσο για την suτζuki εχει το καλυτερο 1000 και καλα κανει και μας λιβανιζει.
Αμα ομως αυτος που το καβαλαει ειναι κουλος οσο λιβανι και να πεσει το μηχανακι δεν θα τον παει μονο του.

Η kawasaki οσο μικρη και σκορπια να ειναι εχει παρουσιασει τεχνολογικες πρωτοτυπιες
που αντεγραψαν ολες η εταιριες(ram air πχ).Και τα μηχανακια της ειναι jet.
Κοιτα τα 2 τελευταια χρονια τη εχει κανει στο gp.(Ας ειχε το Rossi οδηγο και ιδωμεν)

Εκτος απο τα Μεγαρα (που μονο για ατομα που κανουν γυρολογιο πανω απο 3 χρονια εχω ακουσει καλα λογια)υπαρχει και ο δρομος που τα μηχανακια αυτα περνανε τον περισσοτερο χρονο τους.
Και εκει κατα βαση ειναι θεμα οδηγου και οχι του οποιοδηποτε 1000.

Φιλικα:wave2:

biglebowski
18/04/2006, 11:44
Δε γουσταρω καθολου να τσακωνομαι μαζι σου καθ'οτι αρωστακια ΑΕΚ αλλα ρε φιλε εισαι πολυ λαθος..
Πιστευεις οτι το 1000rr δεν ειναι τουμπανο μηχανακι?Οτι ειναι για νεους?Σε χαλαει που οι μαγοι μηχανικοι το'καναν κομματι φιλικο για να εισαι λιιιγο πιο safe στους δημοσιους κολοδρομους?
Το'χεις καβαλησει και σε ξενερωσε?Το 0.05sec στη πιστα ειναι μεγελο τιμημα για το πιο ομοιογενες και ποιοτικο μηχανακι στη κατηγορια?Ασε που ολα αυτα ευκολα αναιρουνται με μικρο κοστος..
Anyway,νομιζω πως παιζει προκαταληψη-ειμαι σιγουρος πως αν εφτιαχνε η καβα τετοιο μηχανακι θα το υμνουσες.
ΠΟΤΕ ομως δε θα φτιαξει,γιατι δε μπορει.Μηχανακια για ευθειες και δυναμομετρα φτιαχνει,να ειναι γρηγορα και να στριβουν χωρις ταμα στον αγιο πετρο οχι.Για να μη μιλησουμε για ποιοτητα κατασκευης..
Αυτα τωρα τα περι καφετεριας τα προσπερναω σαν μια ατυχη στιγμη α
φου δε γνωριζομαστε ουτε καν φατσικα..
Αντε,γεια μας τωρα:beer: :beer:

stako
18/04/2006, 11:56
Όλα καλά αλλά μπορείς να μας εξηγήσεις γιατί δεν έχω δει ΟΥΤΕ ΈΝΑΝ αγωνιζόμενο με CBR1000?????

zephyr1
18/04/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Όλα καλά αλλά μπορείς να μας εξηγήσεις γιατί δεν έχω δει ΟΥΤΕ ΈΝΑΝ αγωνιζόμενο με CBR1000?????

:smokin: :a014:

road spirit
18/04/2006, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Όλα καλά αλλά μπορείς να μας εξηγήσεις γιατί δεν έχω δει ΟΥΤΕ ΈΝΑΝ αγωνιζόμενο με CBR1000?????

εκτος του οτι μαμισια τα υπολοιπα μηχανακια ειναι περισσότερο ready-to-race, παιζουν πολύ μεγάλο ρολο οι χορηγίες και οι συνεργασίες με αντιπροσωπίες/ επαγγελματίες (μιλάω πάντα για το ελληνικό πρωτάθλημα, γιατι υποθέτω οτι και εσυ εκει αναφέρεσαι). Το θέμα είναι δαιδαλωδες και έχει να κάνει πολύ με το ποιος συνεργάζεται με ποιον, καθώς και με πολλές αντιπαλότητες (το ξέρω από άνθρωπο που είναι μεσα στους αγώνες).

Τώρα, για εμάς τους κοινούς θνητούς, πιστεύω οτι πλέον τα 1000αρια ειναι τοσο εξελιγμένα που ειναι καθαρά θέμα αναβάτη το αν θα μπορέσει να παει γρηγορότερα με το ενα ή με το άλλο. Δεν κρύβω οτι ειμαι Χοντακιας, αλλά από την άλλη αναγνωρίζω οτι τα άλλα ειναι καλύτερα μοτορια, τουλάχιστον κατα τα λεγόμενα του κοσμου, γιατι θα ειμαι ψευτης να πω ότι τα έχω οδηγησει ολα και σε "γρηγορες" συνθηκες.

Πάντως, και ως επιχειρημα για το οτι το πρωτο ρολο τον εχει ο αναβάτης, αξιζει να δει κανεις τα γυρολογια στο τελευταιο τεστ στην almeria που εχει το 0300. Μου εκανε ιδιαίτερη εντυπωση το γεγονός οτι πολοί απο τους testers εκαναν καλύτερο χρόνο με το CBR από ότι με τα υπόλοιπα μηχανάκια. Ενδεικτικό ειναι δε, οτι ανάμεσα σε αυτούς και ο ΜcCoy, ο οποίος μπορεί να μην ειναι Rossi, αλλά δεν ειναι και κοινος θνητός. Πραγματικά αξιζει να μελετησετε τον πινακα με τους χρονους.

Τέλος, οσον αφορά το αρχικό μας θέμα, έχω επικοινωνία με άτομο από Ολλανδία, που είναι μέσα στη Honda και έχει διασυνδέσεις με HRC. Μόλις μάθω κατι για επικειμενο νεο μοντέλο (V5, θελω V5, θελω λεμε ... ) θα έχω νεότερα

biglebowski
18/04/2006, 12:16
Οχι οτι εχει μεγαλη σημασια αλλα εχει παρει το ματι μου τουλαχιστον ενα-Καρακωστας.
Στο εξωτερικο πιστευεις δεν τρεχουν?
Αν το εδινες στον μπουστα πιστευεις δεν θα κερδιζε περιπατο οπως και με οτι κι'αν του δωσουν?

stako
18/04/2006, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από biglebowski
Οχι οτι εχει μεγαλη σημασια αλλα εχει παρει το ματι μου τουλαχιστον ενα-Καρακωστας.
Στο εξωτερικο πιστευεις δεν τρεχουν?
Αν το εδινες στον μπουστα πιστευεις δεν θα κερδιζε περιπατο οπως και με οτι κι'αν του δωσουν?

Δεν πρόκειται να κάνω αντιπαράθεση, πάρτε Honda να χαρείτε. :)

Κι εγώ αυτό περιμένω το 2008, κοντεύω να σκάσω! :D :D :D

Tigas
18/04/2006, 12:36
Όταν μάθει stako η suzuki να φτιάχνει μηχανάκια σαν τις Hondaρες και όχι κολημένα τροπέτα που σπάνε με το παραμικρό να μας το πείτε.

Όταν η Suzuki βάλει φρένα για ss και όχι bmx στα κορυφαία της μηχανάκια να μας το πείτε.

Όταν η suzuki φθάσει το επίπεδο κύλισης και σταθερότητας ενός 1000RR να μας το πείτε.

Και τέλος όταν φτάσει σε επιπεδο αξιοπρεπές ώστε και οι ίδιοι οι αναβάτες της να μην τα κλωτσάνε τα μπουρδέλα να μας το ξαναπείτε πάλι.:smokin:

Όλοι έχουν μέτρο σύγκρισης τα Honda όλοι μπορείτε να πιστευεται ότι θέλετε , αλλά όλοι κρίνονται με τα κορυφαία και τα κορυφαια είναι τα Honda¨.

stako
18/04/2006, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Όταν μάθει stako η suzuki να φτιάχνει μηχανάκια σαν τις Hondaρες και όχι κολημένα τροπέτα που σπάνε με το παραμικρό να μας το πείτε.

Όταν η Suzuki βάλει φρένα για ss και όχι bmx στα κορυφαία της μηχανάκια να μας το πείτε.

Όταν η suzuki φθάσει το επίπεδο κύλισης και σταθερότητας ενός 1000RR να μας το πείτε.

Και τέλος όταν φτάσει σε επιπεδο αξιοπρεπές ώστε και οι ίδιοι οι αναβάτες της να μην τα κλωτσάνε τα μπουρδέλα να μας το ξαναπείτε πάλι.:smokin:

Όλοι έχουν μέτρο σύγκρισης τα Honda όλοι μπορείτε να πιστευεται ότι θέλετε , αλλά όλοι κρίνονται με τα κορυφαία και τα κορυφαια είναι τα Honda¨.

Τα δικά μας τα κάνουν να σπάνε για να σας δίνουν και καμιά ευκαιρία να μας φτάνετε. :D

Δεν χρειαζόμαστε φρένα, πάμε αέρα.....:D

Τα Χούντα κυλάνε καλά όντως.........προς την θάλασσα! :D

Γουστάρω που εσύ έχεις γυαλιά που γράφουν Χόντα στους φακούς και εγώ Suzuki.........:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer:

idi
18/04/2006, 12:45
ναι ειναι μετρο συγκρισης τα Honda


αμα σε ξεπερασουν σημαινει οτι εισαι στο ΠΑΤΟ ΚΑΙ ΔΕ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stako
18/04/2006, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ναι ειναι μετρο συγκρισης τα Honda


αμα σε ξεπερασουν σημαινει οτι εισαι στο ΠΑΤΟ ΚΑΙ ΔΕ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Έγραψες!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tigas
18/04/2006, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ναι ειναι μετρο συγκρισης τα Honda


αμα σε ξεπερασουν σημαινει οτι εισαι στο ΠΑΤΟ ΚΑΙ ΔΕ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σε ακούω με αντίλαλο εσένα απο εκει κάτω ή μου φαίνεται:smokin:

AFTER
18/04/2006, 18:07
Σβησε-ραβε-ξηλωνε...

Οτι κι αν κανετε, οτι σκουπα και αν χρησιμοποιησετε....