PDA

View Full Version : Πως θα σηκώσετε την μοτοσικλέτα



morpheus
18/04/2006, 09:14
(mototriti.gr)


Συνήθως οι μοτοσικλέτες μεγάλου κυβισμού, ζυγίζουν αρκετά κιλά και σε μια ενδεχόμενη πτώση, δεν είναι εύκολο να έρθουν σε όρθια θέση. Η παρακάτω τεχνική θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε με ποιο τρόπο μπορείτε να σηκώσετε την μοτοσικλέτα σας όταν αυτή βρεθεί στο έδαφος.

Πρώτον, σβήστε τον κινητήρα από τον ανάλογο διακόπτη. Όταν περιστρέφεται ο πίσω τροχός είναι αρκετά επικίνδυνο για όποιον είναι κοντά. Εκτός αυτού, όταν η μοτοσικλέτα είναι πλαγιασμένη στο έδαφος δεν κινείται το λάδι, συνεπώς μπορεί να πάθει ανεπανόρθωτη ζημιά ο κινητήρας. Κατόπιν, αποσυνδέστε την παροχή βενζίνης, ιδιαίτερα όταν αυτή χύνεται στο δρόμο. Καλό θα είναι να φοράτε τα γάντια σας, γιατί θα σας βοηθήσουν να την πιάσετε καλύτερα. Φροντίσετε να έχει σχέση μέσα στο κιβώτιο, εάν δεν έχει, τότε δέστε τη μανέτα του φρένου για να μπλοκάρει ο εμπρός τροχός. Καθίστε στην σέλα με τα πόδια στο έδαφος, πιάνοντας με το δεξί χέρι το αριστερό grip και με το αριστερό κάτω από την σέλα. Ανασηκώστε ελαφρά και με το δεξί χέρι τραβήξτε το τιμόνι όσο γίνεται προς το σώμα σας! Όσο πιο κοντά είναι το δεξί χέρι στο σώμα σας, τόσο πιο εύκολα θα είναι για σας. Τοποθετήστε τους γλουτούς σας στο μέσον της σέλας – πολύ σημαντική λεπτομέρεια, καθώς αν οι γλουτοί σας είναι ψηλότερα ή χαμηλότερα από το μέσον της σέλας, τότε δεν θα έχετε την σωστή γωνία – και σπρώξτε με τα πόδια σας στην αντίθετη κατεύθυνση. Προσοχή, μην βάλετε περισσότερη δύναμη και ρίξετε την μοτοσικλέτα από την άλλη πλευρά. Αν δεν καταφέρνετε να την σηκώσετε αμέσως, τότε τοποθετήστε τους γλουτούς σας πιο πάνω ή πιο κάτω. Αν πάλι δεν γίνεται τίποτα, τότε προσπαθήστε να αλλάξετε γωνία στα γόνατά σας. Προσοχή, αν πετύχετε την σωστή γωνία στους γλουτούς ή στα γόνατα, τότε η μοτοσικλέτα σηκώνεται πάρα πολύ εύκολα!


45261

morpheus
18/04/2006, 09:14
2.


45262

morpheus
18/04/2006, 09:15
3.


45263

γεροπιτσιρικος
18/04/2006, 09:25
Μακάρι να είχα δει αυτο το thread καιρό τώρα.

Πολύ καλό σύστημα.

:beer: :beer: :beer:

Μια μικρή ερώτηση όμως. Στην φωτό η κοπέλα σηκώνει μια BMW με boxer κινητήρα, που αφήνει μια γωνία μεταξύ δρόμου και μηχανής. Τι γίνεται όμως με μηχανάκια που όταν πέφτουν, δεν έχουν τέτοια γωνία (πχ Varadero)

rsp
18/04/2006, 09:33
πςςςτ γερο...Οπως την βλεπω, η μανταμ εχει μεγαλυτερα μπρατσα απο εσενα..!!

Θα γελασουμε παλι με το Gs...
:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :wave2:

Nik0s
18/04/2006, 09:40
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω που βρίσκονται αυτά τα μπλε μαξιλαράκια για να ξέρουμε να πηγαίνουμε να πέφτουμε εκεί.... :lol:

mystique
18/04/2006, 10:17
akoma mia aporia lythike! :)


morpheus, poly kali i skepsi sou na metafereis to arthraki edo. :a013:



:beer: :beer: :beer:

matmat
18/04/2006, 10:22
Καλά !!!! :evil:
Πηγένεται να την σηκώσετε ετσι και άμα
δεν καρφωθήτε με το κεφάλι απο την άλλη
ελάτε να μου πήτε :eyepop: :eyepop:



:look:


:smokin:

crs-k
18/04/2006, 10:29
Μαλλον θα συμφωνησω με τον Ματματ ... :wacko:

Αν στο αρθρο αντικαταστησουμε το εαν δεν εχει με και ταχυτητα και φρενο εκει που λεει "Φροντίσετε να έχει σχέση μέσα στο κιβώτιο, εάν δεν έχει, τότε δέστε τη μανέτα του φρένου για να μπλοκάρει ο εμπρός τροχός." τοτε γινονται λιγο ευκολοτερα και ασφαλεστερα τα πραγματα ... :winka:


Η "τεχνικη" απο το τιμονι ειναι πολυ ευκολοτερη (κατα την γνωμη μου παντα), και εφαρμοσιμη σε ΟΛΕΣ τις μοτο, κι οχι μονο στις Μποξερατες-Βαλιτσατες! :D

DimChios
18/04/2006, 10:32
+1 Στον mat και τον crs!
Aν πήγαινα να σηκώσω το Africa έτσι, τότε "κλαύτα Χαράλαμπε"!!!
:wave2:

kxIII
18/04/2006, 10:33
Την θεία την είχα πετύχει πιο παλιά στο γυμναστήριο να "παίζει" 180 kgr σκουώτ.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

morpheus
18/04/2006, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Η "τεχνικη" απο το τιμονι ειναι πολυ ευκολοτερη (κατα την γνωμη μου παντα), και εφαρμοσιμη σε ΟΛΕΣ τις μοτο, κι οχι μονο στις Μποξερατες-Βαλιτσατες! :D

Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη τεχνική πιο εύκολη, πάντως μου φαίνεται πολύ ασφαλής σε ότι αφορά τις πιέσεις κ την καταπόνηση του σώματος, ειδικά σε εμένα που έχω 25 εσωτερικά ράμματα στην κοιλιά.

crs-k
18/04/2006, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη τεχνική πιο εύκολη, πάντως μου φαίνεται πολύ ασφαλής σε ότι αφορά τις πιέσεις κ την καταπόνηση του σώματος, ειδικά σε εμένα που έχω 25 εσωτερικά ράμματα στην κοιλιά.


Αν κι εχει "ειπωθει" πολλες φορες, ας την ξαναπω ... :wacko:

Γυριζεις το τιμονι και το κοντραρεις, απο την ΑΛΛΗ μερια απ' οπου εχει πεσει η μηχανη σου (π.χ. αν εχει πεσει αριστερα το γυριζεις δεξια)!

Το πιανεις με τα δυο χερια απο την ακρη (εκει που ακουμπαει κατω) και πλησιαζοντας πολυ κοντα, με βαθυ καθισμα, σηκωνεις με τα ΠΟΔΙΑ κι ΟΧΙ με την ΜΕΣΗ!

rsp
18/04/2006, 11:03
Να ρωτησω μηπως, ξανα λεω μηπως ξερεις κανεις...:D

Στο χιονι-παγο πως την σηκωνουμε??(τη μηχανη)....:ninja:

Μηπως ξερει κανενας...:evil:

:lol: :lol: :lol:

crs-k
18/04/2006, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Να ρωτησω μηπως, ξανα λεω μηπως ξερεις κανεις...:D

Στο χιονι-παγο πως την σηκωνουμε??(τη μηχανη)....:ninja:

Μηπως ξερει κανενας...:evil:


Βαμησε τα καρντια μου ... :sick:

:lol: :rotflmao: :lol:


Στα "γλυστερα" εδαφη πρεπει πρωτα να βρουμε καπου να "κοντραρουμε" τις ροδες (ο γκρεμος δεν ενδυκνειται), πριν προσπαθησουμε ... :wacko:


Εναλλακτικα περιμενουμε βοηθεια ... :p :winka:

:lol: :rotflmao: :lol:

McGyver
18/04/2006, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
ο γκρεμος δεν ενδυκνειται

Μα καλά, στην άκρη του γκρεμού δεν "κοντράρουν" καλύτερα (όπως τα πρόβατα) :confused: ;;;

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

γεροπιτσιρικος
18/04/2006, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
πςςςτ γερο...Οπως την βλεπω, η μανταμ εχει μεγαλυτερα μπρατσα απο εσενα..!!

Θα γελασουμε παλι με το Gs...
:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :wave2:

δεν είνα τα μπράτσα της, αλλά τα μπούτια της που με τρομάζουν......:eyepop: :eyepop:

morpheus
18/04/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Γυριζεις το τιμονι και το κοντραρεις, απο την ΑΛΛΗ μερια απ' οπου εχει πεσει η μηχανη σου (π.χ. αν εχει πεσει αριστερα το γυριζεις δεξια)!

Το πιανεις με τα δυο χερια απο την ακρη (εκει που ακουμπαει κατω) και πλησιαζοντας πολυ κοντα, με βαθυ καθισμα, σηκωνεις με τα ΠΟΔΙΑ κι ΟΧΙ με την ΜΕΣΗ!

Μου φαίνεται καλύτερη πάντως η τεχνική της θειάς γιατί κάνει μοχλό με τα πόδια αποκλειστικά+περιοριστικά, ενώ τα χέρια στην ουσία ζυγίζουν και κατευθύνουν αλλά δεν σηκώνουν .

Με βαθύ κάθισμα σαφώς κ καταπονείται η σπονδυλική στήλη (μεταφορά βάρους από τους βραχίωνες), αλλά κ η μέση+κοιλιακοί για να μην διπλώσει το σώμα.

koutroulis
18/04/2006, 11:42
υπάρχει και μία τεχνική αλάνθαστη για μένα



τρως τρως τρως και πατάς τα 100 κιλά (αν συνδυαστεί και με κανα γυμναστήριο τα αποτελέσματα είναι θεαματικά)



μετά είναι παιχνιδάκι!



:lol: :lol: :lol: :lol:

Vstrommer71
18/04/2006, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αν κι εχει "ειπωθει" πολλες φορες, ας την ξαναπω ... :wacko:

Γυριζεις το τιμονι και το κοντραρεις, απο την ΑΛΛΗ μερια απ' οπου εχει πεσει η μηχανη σου (π.χ. αν εχει πεσει αριστερα το γυριζεις δεξια)!

Το πιανεις με τα δυο χερια απο την ακρη (εκει που ακουμπαει κατω) και πλησιαζοντας πολυ κοντα, με βαθυ καθισμα, σηκωνεις με τα ΠΟΔΙΑ κι ΟΧΙ με την ΜΕΣΗ!
Kαι που να δεις τι...ελαφρυ που ειναι το Vstrom να το σηκωσεις απο κατω οταν εχει πεσει σε ανηφορικο εσακι προς τα κατω!Αν περιμενα να τη σηκωσω οπως λεει το αρθρακι...κλαφτα Χαραλαμπε!Οποτε κλασσικα τιμονακι και δωστου να ανεβει!:winka:

costas81
18/04/2006, 11:48
Ετσι οπως την σηκωνει η θεια ειναι πιο ευκολο για το σωμα μας το δυσκολο ομως ειναι να την σταθεροποιησεις εκει και να γυρισεις να την πιασεις παλι κανονικα χωρις να σου φυγει απο την αλλη!
Φανταζεσε να την σηκωσεις ως εκει και απο την φορα μιας και ετσι οπως εισαι γυρισμενος πλατη δεν μπορεις να την σταθεροποιησεις, να σου φυγει απο την αλλη?
Ο καλυτερος τροπος να σηκωσεις μια μηχανη ειναι προσωπο προς την μηχανη βαθυ καθισμα ωστε το βαρος να το παρουν τα ποδια και οχι η μεση μας!
Σηκωνουμε την μηχανη μερικες μοιρες και μετα χρησιμοποιουμε το ποδι μας ως μοχλο για να μπορεσουμε να υποστηριξουμε το βαρος με το ποδι μας και οχι με την μεση μας παλι!Ε μετα αν εχεις φτασει σε συτο το σημειο σχεδον εχει σηκωθει οποτε κανεις ενα κλικ ακομα και ετοιμος!Αν παλι δεν μπορεις και δεν νιωθεις σιγουρος οτι μπορεις να την σηκωσεις περιμενε μεχρι να φιλλοτιμηθει κανενας και να ερθει να βοηθησει!Ειναι ο πιο ευκολος ανωδινος και σιγουρος τροπος για να σηκωσεις μια μηχανη!

crs-k
18/04/2006, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
Μου φαίνεται καλύτερη πάντως η τεχνική της θειάς γιατί κάνει μοχλό με τα πόδια αποκλειστικά+περιοριστικά, ενώ τα χέρια στην ουσία ζυγίζουν και κατευθύνουν αλλά δεν σηκώνουν .

Με βαθύ κάθισμα σαφώς κ καταπονείται η σπονδυλική στήλη (μεταφορά βάρους από τους βραχίωνες), αλλά κ η μέση+κοιλιακοί για να μην διπλώσει το σώμα.


Και στην αλλη τεχνικη καταπονεις ΜΟΝΟ τα ποδια! :wacko:

Χωρια που, ξαναλεω, δεν εχουν ΟΛΕΣ οι μηχανες που πεφτουν Μποξερ ( :yuck: ) κινητηρα, ωστε να τις κραταει μισορθιες ... :winka:

Σε κανονικη μηχανη, αυτη η τεχνικη που λες, ειναι πρακτικα ανεφαρμοστη! :D

div400
18/04/2006, 11:54
ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ:

ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΜΕ

και δεν ακολουθουμε τον crs-k στους δρομους του τυπου ''μα ο χαρτης τον δειχνει ασφαλτο'' και στους '' βατους χωματοδρομους''

:evil: :smokin:

παντως εμενα μου ειναι πιο ευκολο να πιανω τιμονι + χειρολαβες και με βαθυ καθισμα να την σηκώνω την μηχανη
( τα μηχανακια μου ειναι και αρκετα ελαφρα ομως.....)

Boxer
19/04/2006, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Ετσι οπως την σηκωνει η θεια ειναι πιο ευκολο για το σωμα μας το δυσκολο ομως ειναι να την σταθεροποιησεις εκει και να γυρισεις να την πιασεις παλι κανονικα χωρις να σου φυγει απο την αλλη!
Φανταζεσε να την σηκωσεις ως εκει και απο την φορα μιας και ετσι οπως εισαι γυρισμενος πλατη δεν μπορεις να την σταθεροποιησεις, να σου φυγει απο την αλλη?
Ο καλυτερος τροπος να σηκωσεις μια μηχανη ειναι προσωπο προς την μηχανη βαθυ καθισμα ωστε το βαρος να το παρουν τα ποδια και οχι η μεση μας!
Σηκωνουμε την μηχανη μερικες μοιρες και μετα χρησιμοποιουμε το ποδι μας ως μοχλο για να μπορεσουμε να υποστηριξουμε το βαρος με το ποδι μας και οχι με την μεση μας παλι!Ε μετα αν εχεις φτασει σε συτο το σημειο σχεδον εχει σηκωθει οποτε κανεις ενα κλικ ακομα και ετοιμος!Αν παλι δεν μπορεις και δεν νιωθεις σιγουρος οτι μπορεις να την σηκωσεις περιμενε μεχρι να φιλλοτιμηθει κανενας και να ερθει να βοηθησει!Ειναι ο πιο ευκολος ανωδινος και σιγουρος τροπος για να σηκωσεις μια μηχανη!

Λοιπον εγω την Θεια την εχω δει εδω και δυο χρονια και πιστεψτε με οτι ειναι ο μοναδικος τροπος να σηκωσεις το RT των 260 κιλων.Απο μπροστα δεν σηκωνεται με τιποτα.

OldMan
19/04/2006, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Μα καλά, στην άκρη του γκρεμού δεν "κοντράρουν" καλύτερα

O ΚαΤαΝας και ο Julius ξέρουν....

tai
19/04/2006, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αν κι εχει "ειπωθει" πολλες φορες, ας την ξαναπω ... :wacko:

Γυριζεις το τιμονι και το κοντραρεις, απο την ΑΛΛΗ μερια απ' οπου εχει πεσει η μηχανη σου (π.χ. αν εχει πεσει αριστερα το γυριζεις δεξια)!

Το πιανεις με τα δυο χερια απο την ακρη (εκει που ακουμπαει κατω) και πλησιαζοντας πολυ κοντα, με βαθυ καθισμα, σηκωνεις με τα ΠΟΔΙΑ κι ΟΧΙ με την ΜΕΣΗ!
Ερώτηση
«Αν έχει πέσει η μηχανή αριστερά στρίβεις το τιμόνι δεξιά» λες .
Εφόσον η μηχανή είναι πεσμένη αριστερά, στρέφουμε τη ρόδα δηλαδή προς τον ουρανό ετσι?
Αν. λέω αν, πιάσουμε το κάτω (αριστερό) κρίπ και το στρέψουμε προς το ρεζερβουάρ (αριστερά στο παράδειγμα μας) αφενός ο τροχός ψιλοσηκώνει την μηχανή, αφετέρου έρχεται το κριπ πιο κοντά στο κέντρο βάρους. Τι λες?



Και φυσικά έχεις δίκιο ΠANTA ΠΟΔΙΑ! ΠΟΤΕ ΜΕΣΗ

crs-k
19/04/2006, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
...........................
Αν. λέω αν, πιάσουμε το κάτω (αριστερό) κρίπ και το στρέψουμε προς το ρεζερβουάρ (αριστερά στο παράδειγμα μας) αφενός ο τροχός ψιλοσηκώνει την μηχανή, αφετέρου έρχεται το κριπ πιο κοντά στο κέντρο βάρους. Τι λες?
...........................


Με τιποτα δεν σηκωνεται ετσι (μια βαρια μηχανη), ενω και μια ελαφρυτερη θα σε δυσκολεψει περισσοτερο ... :sick:

Δοκιμασε το (με το DR πχ) και θα δεις ... :winka:

matmat
19/04/2006, 17:20
Αμα κάτσεις και το σκεφτής έχει την ίδια βάση με το φυγοκεντρικό αλλά απο την ανάποδη ... τι κάνεις για να ρίξεις την μηχανή ??? στην ουσία "ανάποδο" ...
το ίδιο κάνεις και εδώ αλλά για να την σηκώσεις αυτη την φορά :winka:


Και ναι έτσι σηκώνεται και η πιο βαριά μηχανή !!! αυτές με τον μποξερ πάντως έχουν το πλεονέκτημα :sick:


:smokin:

tai
19/04/2006, 17:22
Αυτό το «σήκωμα» δουλεύει και αλλού?:blush: :lol:

matmat
19/04/2006, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Αυτό το «σήκωμα» δουλεύει και αλλού?:blush: :lol:

Εκει πρέπη να κάτσης κατω απο την
μπαρα ...


:a22: :a22: :a22:


:lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol:

crs-k
19/04/2006, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Αμα κάτσεις και το σκεφτής έχει την ίδια βάση με το φυγοκεντρικό αλλά απο την ανάποδη ... τι κάνεις για να ρίξεις την μηχανή ??? στην ουσία "ανάποδο" ...
το ίδιο κάνεις και εδώ αλλά για να την σηκώσεις αυτη την φορά :winka:
....................


Πως λεμε, ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ, ενα πραμα ... :hypnotize

Ρε Ταμ-Ταμ, το 'χασες ντιπ μΕ φαινεται ... :a24:


Βαμημενε Καρυωτακη, μας παιρνεις τα καλυτερα παιδια ... :mad:


:lol: :rotflmao: :lol:




Το "γυροσκοπικο" βασιζεται στην κινητικη κατασταση της μηχανης, ενω εδω εχουμε στατικη ... :winka:

tai
19/04/2006, 17:30
παω κατω να το δοκιμάσω.:wave2:

matmat
19/04/2006, 17:32
Παράδειγμα έφερα λόγο του ότι κάνεις το ίδιο πράγμα σκέψου το λίγο και θα δείς οτι έχει βάση αυτό που λέω ασχέτα απο την κίνηση...

:hypnotize :look:

gcrook
24/04/2006, 21:47
:rotflmao: :rotflmao:
Να σας πω και εγω παιδες που εχω εμπειρια σ'αυτα.
Υπαρχει ενας τροπος να σηκωνεις αστραπιαια χωρις κολπο οποιαδηποτε μηχανη, και χωρις να χρησιμοποιεις καποια συγκεκριμενη τεχνικη.
Αρκει:
1)ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ.
2)Η ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΔΕΙΑ.
3)ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΖΗΜΙΑΣ
4)Η ΖΗΜΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ.....
5)Η ΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΓΚΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΕΙ, (ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΑΤΟΜΩΝ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΦΥΛΛΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ ΣΕ ΑΥΤΟ).

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΑΘΥΡΟΣΤΟΜΟΙ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΚΑΝΤΗΛΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Καλες τουμπες αδερφια:lol: :wave2: :lol:

Vstrommer71
24/04/2006, 23:08
Επειδη μια(ή και περισσοτερες!) εικονες αξιζει χιλιες λεξεις αναδημοσιευω το αρθρο απο ενθετο στο 0300
Για να μαθετε πως να την σηκωνετε!
(Να λειπουν τα πονηρα...)


45813

sotpag
24/04/2006, 23:23
δεν ξερώ τι λένε οι οδηγίες .. εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να την σηκώσω από το τιμόνι και οπού αλλού μου δίνει χέρι....


και το κυριότερο από τα νεύρα που έχω (λόγω του πεσίματος) δεν καταλαβαίνω το βάρος .....

Vstrommer71
24/04/2006, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
δεν ξερώ τι λένε οι οδηγίες .. εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να την σηκώσω από το τιμόνι και οπού αλλού μου δίνει χέρι....


και το κυριότερο από τα νεύρα που έχω (λόγω του πεσίματος) δεν καταλαβαίνω το βάρος .....
Nαι,ναι για ελα σηκωσε το Vstrom τιγκα φορτωμενο απο κατω και θα τα ξαναπουμε!Το Τιαρεξ ειναι πιο χαμηλο και σηκωνεται πιο ευκολα.Αν επιχειρησεις να σηκωσεις κανα ΟνΟφ απροσεκτα θα μεινεις απο μεση ΣΤΑΝΤΑΡ!:eyepop:

DimChios
25/04/2006, 00:39
+1 Στον Vstrommer71 :a013:
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ εννοούσαμε παραπάνω αναφερόμενοι στην τεχνική του τιμονιού!
:wave2:

furious
26/04/2006, 10:47
Ρε παιδιά, εγώ σηκώνω την Africa με πλαϊνές βαλίτσες και φόρτωμα για 1 μήνα ταξίδι :eek:. Υπολογίστε κιλά τώρα... Την πιάνω από το τιμόνι (αφού το έχω στρίψει για να έχω το χερούλι προς τα πίσω) και από την τριπλέτα (ή από το μαρσπιέ του συνοδηγού αν δεν υπάρχει τριπλέτα).

Σοβαρά μιλάω και είμαι 55 κιλά άνθρωπος :eyepop: Βέβαια οι πλαϊνές βαλίτσες βοηθάν λίγο, γιατί δεν αφήνουν τη μηχανή να πέσει τελείως, αλλά την έχω σηκώσει και σε κατηφόρα που ήταν τελείως κάτω, δηλαδή, η μηχανή, την έχω σηκώσει και χωρίς βαλίτσες κι όπως θέλετε! Μου έχει πέσει 15-16 φορές μέχρι τώρα!

Μόνο από το τιμόνι δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά δεν είναι πολύ ζόρικο για το τιμόνι; Τρώει όλη την πίεση μόνο αυτό.

sotpag
27/04/2006, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Nαι,ναι για ελα σηκωσε το Vstrom τιγκα φορτωμενο απο κατω και θα τα ξαναπουμε!Το Τιαρεξ ειναι πιο χαμηλο και σηκωνεται πιο ευκολα.Αν επιχειρησεις να σηκωσεις κανα ΟνΟφ απροσεκτα θα μεινεις απο μεση ΣΤΑΝΤΑΡ!:eyepop:


Γιαννακη ξεχνας τι δουλεια κανω .... και ενα GS 1150 φορτωμενο να μου βαλεις θα το σηκωσω ( μονο που το GS θα το πεταξω απο την αλλη:lol: :lol: )

Vstrommer71
28/04/2006, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Ρε παιδιά, εγώ σηκώνω την Africa με πλαϊνές βαλίτσες και φόρτωμα για 1 μήνα ταξίδι :eek:. Υπολογίστε κιλά τώρα... Την πιάνω από το τιμόνι (αφού το έχω στρίψει για να έχω το χερούλι προς τα πίσω) και από την τριπλέτα (ή από το μαρσπιέ του συνοδηγού αν δεν υπάρχει τριπλέτα).

Σοβαρά μιλάω και είμαι 55 κιλά άνθρωπος :eyepop: Βέβαια οι πλαϊνές βαλίτσες βοηθάν λίγο, γιατί δεν αφήνουν τη μηχανή να πέσει τελείως, αλλά την έχω σηκώσει και σε κατηφόρα που ήταν τελείως κάτω, δηλαδή, η μηχανή, την έχω σηκώσει και χωρίς βαλίτσες κι όπως θέλετε! Μου έχει πέσει 15-16 φορές μέχρι τώρα!

Μόνο από το τιμόνι δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά δεν είναι πολύ ζόρικο για το τιμόνι; Τρώει όλη την πίεση μόνο αυτό.
H τεχνικη αυτη οταν εχεις πολυ φορτιο διαφοροποιειται ελαφρα στο οτι οταν εχει σηκωθει ελαφρα το μηχανακι βαζεις και το σωμα απο κατω.Δειτε πως το κανει το κολπο ο Μr Motoadventures!


46250