PDA

View Full Version : βελτιώσεις σε transalp 650 ????



efialtis
18/04/2006, 15:18
εχω ένα TA 650 του 2004

και ψαχνομαι για βελτιώσεις κυρίως σε ότι αφορά:
- την ιπποδύναμη,
- την κατανάλωση,
- τα φρένα,
- τις αναρτήσεις

επειδή ο κινητήρας είναι του αφρικα 650,
μηπως κανείς μπορεί να βοηθήσει;;;

θα αξίζουν τα λεφτά τους ή όχι

thanks anyway

Nik0s
18/04/2006, 15:26
Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς με το μηχανάκι και να ρίξεις και κάποια λεφτά, υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις.
΄
-Όσον αφορά την ιπποδύναμη, μπορείς να βάλεις μια after-market εξάτμιση πιο ελεύθερη, σε συνδυασμό με ένα φίλτρο. Για εξατμίσεις μπορείς να δεις τις Remus, Giannelli, Mivv (αν βγάζει για ΤΑ). Φίλτρο προτείνω μάλλον το K&N. Μην φανταστείς ότι ξαφνικά το μηχανάκι θα πετάει, αλλά σίγουρα θα του δώσει κάτι.

-Για την κατανάλωση δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις και τίποτα σπουδαίο... μάλλον θα την αυξήσεις ! :D

-Φρένα: Σωληνάκια υψηλής

-Αναρτήσεις: Αλλάζεις μπρος-πίσω και αντικαθιστάς με μια καλή ανάρτηση, όπως WP, Hyperpro κτλ.

Το αν αξίζουν όλα τα παραπάνω τα λεφτά τους εξαρτάται και από την χρήση που κάνεις στο μηχανάκι. Αν ας πούμε πας χώμα συχνά, θα πρότεινα ως πιο βασική αλλαγή τις αναρτήσεις.. ή μάλλον ότι και να κάνεις, είναι το πιο σημαντικό.. Το ΤΑ άλλωστε δεν φημίζεται για τις αναρτήσεις του.

Οι επιλογές είναι πολλές, αλλά και πάλι έχει μεγάλη σημασία το πώς χρησιμοποιείς τη μηχανή σου.

:wave2:

nassosxlvbros
18/04/2006, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς με το μηχανάκι και να ρίξεις και κάποια λεφτά, υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις.
΄
-Όσον αφορά την ιπποδύναμη, μπορείς να βάλεις μια after-market εξάτμιση πιο ελεύθερη, σε συνδυασμό με ένα φίλτρο. Για εξατμίσεις μπορείς να δεις τις Remus, Giannelli, Mivv (αν βγάζει για ΤΑ). Φίλτρο προτείνω μάλλον το K&N. Μην φανταστείς ότι ξαφνικά το μηχανάκι θα πετάει, αλλά σίγουρα θα του δώσει κάτι.

-Για την κατανάλωση δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις και τίποτα σπουδαίο... μάλλον θα την αυξήσεις ! :D

-Φρένα: Σωληνάκια υψηλής

-Αναρτήσεις: Αλλάζεις μπρος-πίσω και αντικαθιστάς με μια καλή ανάρτηση, όπως WP, Hyperpro κτλ.

Το αν αξίζουν όλα τα παραπάνω τα λεφτά τους εξαρτάται και από την χρήση που κάνεις στο μηχανάκι. Αν ας πούμε πας χώμα συχνά, θα πρότεινα ως πιο βασική αλλαγή τις αναρτήσεις.. ή μάλλον ότι και να κάνεις, είναι το πιο σημαντικό.. Το ΤΑ άλλωστε δεν φημίζεται για τις αναρτήσεις του.

Οι επιλογές είναι πολλές, αλλά και πάλι έχει μεγάλη σημασία το πώς χρησιμοποιείς τη μηχανή σου.

:wave2:

παροπλιζεις την παλια εξατμιση και βαζεις κατι σε πιο ελευθερο...
ενα-δυο νουμερακια ζιγκλερ μεγαλυτερα,φιλτρο κ+ν
πισω την αναρτηση μην τη πειραξεις ακομα εκτος αν "τελειωνεις λαστιχα "καθημερινα...
μπροστα πακετο W.P+15αρι λαδι η για πιο οικονομια 20w50λαδακι και αστο να δουλευει...
φρενα εκτος απο υψηλης παιζουν και oversize δισκοι στο "brake shop"και ο,τι σου πει ειναι εγγυηση...στην καταναλωση δεν μπορεις να κανεις πολλα,εκτος αν βαλεις το χερι βαθια και πας τις κεφαλες για ροικη εξελιξη κλπ αλλα δεν ξερω τι αποτελεσματα θαχεις...(σε αλογα θαχεις,σε οικονομια δεν ξερω :lol: )
αν ομως εχεις φτασει σε τετοιο σημειο να τοχεις εξαντλησει μηπως ειναι ωρα για κατι πιο στριφτερο και γκαζερο; λεω εγω....η σε κατιτι πιο ασφαλτινο;Αλλωστε ειναι ο χαρακτηρας του ΤΑ ειναι να τα κανει ολα καλα αλλα οχι να ζητας πραγματα που ειναι εξω απο τα νερα του...μην ξεχνας οτι βελτιωνεις ενα σημειο χανεις σε καποιο αλλο...

απο προσωπικη μου πειρα το ΤΑ ειχε ενα φιλτρο κ+ν μια εξατμιση "Moriwaki"(απο το παλιο μου Bros) και 200σαριζε για πλακα...αλλα το μηχανακι δεν ειναι σχεδιασμενο για τετοια νουμερα στο κοντερ οποτε η μοντιφα κρατησε καμια βδομαδα -αφου επεσε πολυ γελιο με κατι KTM,Scarver Afrrica-και το ξανακανα μαμα ...
Tip: αστο οπως ειναι....(γνωμη μου)
καλυτερα να εξερευνησεις τον "χωματινο"/τουρισταδικο εαυτο του με ενα ζευγαρι τακουνατα παρα να κυνηγας 5 και 10 κμ τελικης...:wave2: :wave2:

υγ.βεβαια τοχω δει και μοταρντ,και το μηχανακι θεριζε,αλλα ειχε ριξει ποοολαααα λεφτα ο τυπας...οποτε περι ορεξεως...:beer:

Nik0s
18/04/2006, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
καλυτερα να εξερευνησεις τον "χωματινο"/τουρισταδικο εαυτο του με ενα ζευγαρι τακουνατα παρα να κυνηγας 5 και 10 κμ τελικης...:wave2: :wave2:



+ 1000

:beer: :wave2:

nassosxlvbros
18/04/2006, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
+ 1000

:beer: :wave2:

ελα να σε φτιαξω...:beer:
Pirelli MT-21 για πολυ φαση....το μηχανακι στο χωμα το κανεις οτι θες (αρκει να μη κλεισεις γκαζι)
στην ασφαλτο αριστα τα πιρελια αλλα μεγαλη προσοχη στη βροχη και στο ταξιδι...(αυστηρα μεχρι 120κμ/ωρα,αλλιως φευγουν τακουνια...


45361

Nik0s
18/04/2006, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
ελα να σε φτιαξω...:beer:


Από βδομάδα θα είμαι έτοιμος κι εγώ....

Για την ώρα επενδύω στον εξοπλισμό... :bawl: :winka:, λάστιχα έχω παραγγείλει, φτερό ψηλό έχω παραγγείλει....


Μετα το Πάσχα τα σπουδαίαν !

:beer: :beer: :wave2:

nassosxlvbros
18/04/2006, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Από βδομάδα θα είμαι έτοιμος κι εγώ....

Για την ώρα επενδύω στον εξοπλισμό... :bawl: :winka:, λάστιχα έχω παραγγείλει, φτερό ψηλό έχω παραγγείλει....


Μετα το Πάσχα τα σπουδαίαν !

:beer: :beer: :wave2:

να σε ξαναφτιαξω;
εχω τα χωματινα λαστιχα και το φτερο ετοιμο τρυπημενο (Acerbis)
τα θες;
;)

να προσθεσω : το πισω λαστιχο ειναι ολιγον σκισμενο...(εχει τακουνια αλλα οχι ολα..:lol: παιζει ομως..)το μπροστινο ειναι αθικτο,και το φτερακι αγρατζουνιστο...τα λαστιχα εχουν σκαρτα 300 κμ χρησης...:beer:

Nik0s
18/04/2006, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
να σε ξαναφτιαξω;
εχω τα χωματινα λαστιχα και το φτερο ετοιμο τρυπημενο (Acerbis)
τα θες;
;)


ΩΠΑ !


Για το Άφρικα μιλάμε έτσι ?? (λέω μήπως μπερδευτήκαμε λόγω ΤΑ)
Για τα λάστιχα δεν μπορώ να κάνω κάτι, αλλά για το φτερό.... τι χρώμα είναι ?

nassosxlvbros
18/04/2006, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
ΩΠΑ !


Για το Άφρικα μιλάμε έτσι ?? (λέω μήπως μπερδευτήκαμε λόγω ΤΑ)
Για τα λάστιχα δεν μπορώ να κάνω κάτι, αλλά για το φτερό.... τι χρώμα είναι ?

το φτερο το βλεπεις στη φωτο...;)
το μπροστινο σου κανει σιγουρα,το πισω λογικα ναι,(αφου εχουν 17αρες ζαντες) θα σου κανει...:wave2:

Nik0s
18/04/2006, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
το φτερο το βλεπεις στη φωτο...;)
το μπροστινο σου κανει σιγουρα,το πισω λογικα ναι,(αφου εχουν 17αρες ζαντες) θα σου κανει...:wave2:


Τα λάστιχα τα έχω παραγγείλει από φίλο και θα τα πάρω από πολύ χαμηλή τιμή έως και τσάμπα οπότε είμαι ΟΚ (Τ63)

Το φτερό το θέλω άσπρο οπότε και πάλι... :sad:

Ευχαριστώ πάντως :beer: :wave2:

nassosxlvbros
18/04/2006, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Τα λάστιχα τα έχω παραγγείλει από φίλο και θα τα πάρω από πολύ χαμηλή τιμή έως και τσάμπα οπότε είμαι ΟΚ (Τ63)

Το φτερό το θέλω άσπρο οπότε και πάλι... :sad:

Ευχαριστώ πάντως :beer: :wave2:

οκ αλλα παιζει και ενα βαψιματακι (προχειρο,ετσι κι αλλιως στο χωμα ολα ενα χρωμα γινονται,χεχεχε)

οκ καλες χωματινες βολτες!!!:wave2: :beer:

efialtis
19/04/2006, 08:43
ευχαριστω παίδες

η αλήθεια είναι ότι το μεγάλο μου παράπονο δεν είναι η τελική αλλά
η υψηλη κατανάλωση.

πήγα ταξίδι με φίλους,
μονοκάβαλο, με top case μοναχα.

ενας με tdm900 και ενας με dl650.
εγω με το ΤΑ έκαναν 300 χλμ και μετά στέγνωσε.

τα άλλα δύο είχαν κανα 50 χλμ ακόμα (το dl650 ίσως και παραπάνω).


Αυτό είναι το μόνο μου παράπονο.
Κατά τα άλλα η μηχανή δεν χαμπαριάζει τίποτα.



Καλά ταξίδια ........

efialtis
19/04/2006, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
απο προσωπικη μου πειρα το ΤΑ ειχε ενα φιλτρο κ+ν μια εξατμιση "Moriwaki"(απο το παλιο μου Bros) και 200σαριζε για πλακα...αλλα το μηχανακι δεν ειναι σχεδιασμενο για τετοια νουμερα στο κοντερ οποτε η μοντιφα κρατησε καμια βδομαδα -αφου επεσε πολυ γελιο με κατι KTM,Scarver Afrrica-και το ξανακανα μαμα ...





θα γούσταρα πολύ να το δω να τα χωνει στα ktm

εεε ρεεεεεεεεε κλαμα τα ktm που θα ρίξαν
:bigcry: :beer: :cry: :dizzy: :look: :hypnotize :uplate:

Nik0s
19/04/2006, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από efialtis
η αλήθεια είναι ότι το μεγάλο μου παράπονο δεν είναι η τελική αλλά
η υψηλη κατανάλωση.

εγω με το ΤΑ έκαναν 300 χλμ και μετά στέγνωσε.





Φίλε εφιάλτη, 300 χλμ είναι μια χαρά αυτονομία !!

Άλλοι πρέπει να γεμίσουν 3 ντεπόζιτα για 300 χλμ... :D

:wave2:

nassosxlvbros
19/04/2006, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από efialtis
ευχαριστω παίδες

η αλήθεια είναι ότι το μεγάλο μου παράπονο δεν είναι η τελική αλλά
η υψηλη κατανάλωση.

πήγα ταξίδι με φίλους,
μονοκάβαλο, με top case μοναχα.

ενας με tdm900 και ενας με dl650.
εγω με το ΤΑ έκαναν 300 χλμ και μετά στέγνωσε.

τα άλλα δύο είχαν κανα 50 χλμ ακόμα (το dl650 ίσως και παραπάνω).


Αυτό είναι το μόνο μου παράπονο.
Κατά τα άλλα η μηχανή δεν χαμπαριάζει τίποτα.



Καλά ταξίδια ........

50κμ; ε νταξει αυτο το ρυθμιζεις...(με το χερακι σου,χεχε)
μια χαρα (για ΤΑ) ειναι η καταναλωση...κι αν κυνηγουσες το Strom και το TDM,πολυ καλα εκαψες....
σε ταξιδι εχω δει με το ΤΑ απο 250-280 κμ και αρκετο αερα,μεχρι ...ουτε 220!!!(τεζα τελειως :bawl: ) κατα τ'αλλα οπως τα λες δεν παιρνει χαμπαρι...εχε υπο την υποψια σου οτι ενα βρωμικο φιλτρο ανεβαζει τρελλα την καταναλωση οπως και ο αερας...παντως μεχρι τα 120 το ΤΑ καιει κανονικα αλλα απο κει και πανω ....:beer: μην ξεχνας οτι τεχνολογικα το μοτερ ειναι αλλης εποχης-οχι απαραιτητα κακο,απλα για να περναει προδιαγραφες εχει ελαφρως αυξημενη καταναλωση (κουφο ε;)-αν δεις τα σωθικα των καρμπυρατερ(βελονες -ζιγκλερ) με του 600 θα καταλαβεις...;) οι ταχυτητες που ειναι χρυση τομη ειναι 120 εως 140...με αυτες ταξιδευει ολη μερα:wave2:

gixxerpap
02/05/2006, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από efialtis
θα γούσταρα πολύ να το δω να τα χωνει στα ktm

εεε ρεεεεεεεεε κλαμα τα ktm που θα ρίξαν
:bigcry: :beer: :cry: :dizzy: :look: :hypnotize :uplate:


...μας βλεπουνε......