PDA

View Full Version : Αέρας και οδήγηση μηχανής



anf125
19/04/2006, 00:10
Εννοώ φυσικά δυνατό αέρα και όχι αεράκι... Ειδικά οι μικρές ελαφρές μηχανές κινδυνεύουν συχνά να ανατραπούν όταν φυσά δυνατός αέρας σε ανοιχτό δρόμο (που δεν τον μπλοκάρουν κτήρια εκατέρωθεν). Τι είδους οδήγηση είναι ενδεδειγμένη;

1) Γρήγορη ώστε να εξουδετερώνει τη δύναμη του αέρα με τη δύναμη του κινητήρα;

2) Αργή και προσεκτική ώστε να μπορεί πιο εύκολα να κάνει διορθώσεις στο τιμόνι και γενικά οι επιπτώσεις να ναι πιο ανώδυνες;

3) Να αποφεύγει μεγάλους ανοιχτούς δρόμους;

4) Να προσπαθεί να "σκρινάρεται απο μεγαλύτερα οχήματα";

5) Να... μην οδηγεί καθόλου με αέρα;

6) Η ύπαρξη συνεπιβάτη δυσκολεύει τα πράγματα ή όχι;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιες απαντήσεις.

DimChios
19/04/2006, 00:55
Με την εμπειρία μου και τη συζήτηση για αυτό το θεμα με άλλους πιό παλιούς από μένα σου λέω το πρώτο! Γκάζι!
Το να μη βγείς σε ανοιχτό δρόμο δεν είναι λύση γιατί αν σε "πιάσει" τότε τι κάνεις? Γυρνάς πίσω? ΟΧΙ!
Να προσπαθεί να "σκρινάρεται απο μεγαλύτερα οχήματα" εννοείς (sorry δν ξέρω τον όρο) να μπεί ας πούμε στο πλάι μιάς νταλίκας για να σου κόψει τον αέρα? Άν λές αυτό τότε εγώ απαντάω ΛΑΘΟΣ! Πρώτον, πόση ώρα θα μπορείς να είσαι δίπλα? 2ον Είναι γενικά επικύνδινο και 3ον θα τον "φας στη μάπα" τον αέρα όταν προσπεράσεις απότομα και μάλιστα δυνατότερο απ' τους στροβιλισμούς του μεγαλύτερου οχήματος και τότε.... ίσως να μήν κρατήσεις το μηχανάκι σου!
Η ύπαρξη συνεπιβάτη και γενικά τα tankbag,top cases κτλ ναι χειροτερεύει την κατάσταση ειδικά στους πλάγιους ανέμους!

:wave2:

Kizoku
19/04/2006, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Με την εμπειρία μου και τη συζήτηση για αυτό το θεμα με άλλους πιό παλιούς από μένα σου λέω το πρώτο! Γκάζι!
Το να μη βγείς σε ανοιχτό δρόμο δεν είναι λύση γιατί αν σε "πιάσει" τότε τι κάνεις? Γυρνάς πίσω? ΟΧΙ!
Να προσπαθεί να "σκρινάρεται απο μεγαλύτερα οχήματα" εννοείς (sorry δν ξέρω τον όρο) να μπεί ας πούμε στο πλάι μιάς νταλίκας για να σου κόψει τον αέρα? Άν λές αυτό τότε εγώ απαντάω ΛΑΘΟΣ! Πρώτον, πόση ώρα θα μπορείς να είσαι δίπλα? 2ον Είναι γενικά επικύνδινο και 3ον θα τον "φας στη μάπα" τον αέρα όταν προσπεράσεις απότομα και μάλιστα δυνατότερο απ' τους στροβιλισμούς του μεγαλύτερου οχήματος και τότε.... ίσως να μήν κρατήσεις το μηχανάκι σου!
Η ύπαρξη συνεπιβάτη και γενικά τα tankbag,top cases κτλ ναι χειροτερεύει την κατάσταση ειδικά στους πλάγιους ανέμους!

:wave2:

Όταν λες γκάζι εννοείς με μεγαλύτερη μέση ωριαία ταχύτητα????
Συγνώμη αλλά σε πλευρικές ριπές ανέμου αυτό δεν θα σημαίνει και μεγαλύτερη εγκάρσια μετατόπιση της μοτοσυκλέτας επι του οδοστρώματος???

Δίπλα σε νταλίκα εννοείται πως δεν πάμε ποτέ λόγω μειωμένης ορατότητας, περιοσρισμού χώρου για ελιγμούς και τέλος υπάρχει μεγάλη πίεση από τον αέρα που εκτοπίζει η ίδια η νταλίκα.

Κάπου διάβασα ότι όταν έχουμε πλαϊνούς ανέμους ένα καλό κόλπο είναι να προεκτείνουμε προς τα έξω το γόνατο από όπου έρχεται ο άνεμος. Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν κάνει δουλειά. Αυτό που κάνει πάντως είναι να εξομαλύνει την ροή του αέρα γύρω από τη μηχανή οπότε και μειλωνεται η πίεσή του σε αυτή.

john pap
19/04/2006, 10:58
φιλε ανf 125 ειναι σωστος ο προβληματισμος σου και υποθετω οτι θα σε εχει φοβησει καποια στιγμη για αυτο και ρωτας ε; κατα αρχην μην φοβασαι,ειναι οτι χειροτερο.συμφωνω εν μερη με τον dim chios, διαφωνω ομως στο οτι η λυση ειναι το γκαζι,ως γνωστον οσο τρεχεις τα κιλα εκμηδενιζονται με αποτελεσμα να γινεσαι ερμαιο του ανεμου.η ταχυτητα πρεπει να ειναι τετοια και τοση ωστε να μην χανεις τον ελεγχο.το δευτερο ατομο τωρα, απο την μια αυξανει την πλευρικη σου επιφανεια απο την αλλη ομως αυξανει και τα κιλα, το οποιο βεβαια σου επιτρεπει να πασ ποιο γρηγορα. σε καμια περιπτωση μην κανεις αυτο το πως το ειπες με τις νταλικες.ειναι προσωρινο και επικινδυνο απο τους στροβιλισμους του αερα.οπως και να εχει φιλε θα βρεις, ειτε με βοηθεια ειτε μονο σου, τον τροπο να αντυμετωπιζεις τετοια, αλλα και χειροτερα προβληματα που δυστυχως υπαρχουν.η δικη μου συμβουλη παντως ειναι αυτη που σου ειπα και στην αρχη,μην φοβασαι την μηχανη σου.:wave2:

Cpt. Haddock
19/04/2006, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Κάπου διάβασα ότι όταν έχουμε πλαϊνούς ανέμους ένα καλό κόλπο είναι να προεκτείνουμε προς τα έξω το γόνατο από όπου έρχεται ο άνεμος. Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν κάνει δουλειά. Αυτό που κάνει πάντως είναι να εξομαλύνει την ροή του αέρα γύρω από τη μηχανή οπότε και μειλωνεται η πίεσή του σε αυτή.

"Καπου διάβασα"

Να λέτε ρε σεις και που... Δε γίνεται να μεταφέρουμε φήμες σαν συμβουλές οδήγησης... γμτ...

Τεσπα... μακριά από νταλίκες γενικώς :eyepop:

Kizoku
19/04/2006, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
"Καπου διάβασα"

Να λέτε ρε σεις και που... Δε γίνεται να μεταφέρουμε φήμες σαν συμβουλές οδήγησης... γμτ...

Τεσπα... μακριά από νταλίκες γενικώς :eyepop:

Σε ένα ξένο forum το είχα δει από link του δικού μας. Θα το κοιτάξω και θα το βάλω όταν το βρώ.

RαNd
19/04/2006, 11:20
Σε παλαιοτερες συζητησεις ειχε αναφερθει κατι αναλογο, η λυση με το γκαζι δεν ειναι τα χιλιομετρα, αλλα οι στροφες του κινητηρα, οσο περισσοτερες στροφες εχει, λογο της φυγοκεντρου, τοσο πιο σταθερο ειναι το μηχανακι σε ασταθεις καταστασεις.

ΠΧ. Πηγαινοντας με το μηχανακι με θεωρητικα 0 χλμ (1-2-3 πρακτικα) ειναι πιο ευκολο να το κρατησεις σταθερο εχοντας 4-5.000 στρ/λεπτ παρα ρελαντι...

(Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με)

DimChios
19/04/2006, 11:27
Χμμμμ..... για πείτε!
Μπορεί και να κάνω λάθος αν και δε νομίζω! Με ενδιαφέρει όμως ΑΣΦΑΛΩΣ να μάθω!

Με το "γκάζι" πάντως εννοώ: ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

:wave2:

Cpt. Haddock
19/04/2006, 11:35
Το σίγουρο είναι οτι πηγαίνοντας πιο γρήγορα, ο άνεμος δεν έρχεται από το πλάι αλλα από πιο μπροστά, διαγώνια...

Στα σκάφη λέγεται και "φαινόμενος άνεμος"

:wave2:

γεροπιτσιρικος
19/04/2006, 11:46
Από εμπειρία σε οδήγηση σε εθνική, αττικη οδό, αυτό που έχω να πω είναι ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΝΤΑΛΙΚΕΣ φυσάει δεν φυσάει και όσο αφορά τον άνεμο, εγω αυτό που κάνω είναι να διατηρώ μια σταθερή ταχύτητα (πιο αργή από αν δεν φύσαγε για να εκμεταλλεύομαι τα κιλά της μηχανής για σταθερότητα)με το σώμα μου να γέρνει ελαφρά προς τον άνεμο, έχοντας πάντα απόθεμα γκαζιού, έτσι ώστε αν μια ριπή ανέμου πάει να με παρασύρει να μπορώ να ανοίξω λίγο το γκάζι για να διατηρήσω την πορεία μου.

Το παρακάτω link θα σε βοηθήσει σε πολλά θέματα


http://www.flamesonmytank.co.za/ride.htm#wind

tsoukas77
19/04/2006, 17:45
Προσωπικα,πηγαινω με μια κατω και προσπαθω να εχω οσο το δυνατον μικροτερη μαζα...

siokatas
19/04/2006, 18:51
:wave2:



φιλε και γω δεν ξερω απλα απο την μικρη εμπειρια που εχω (κανω καθε μερα θεσ/νικη σερρων,και λογο τιταν,μεταφορικες κ.α. ειναι τιγκα στην νταλικα)απλα ριχνω το σωμα μου προς την φορα του ανεμου (εχω σχεδον καθε μερα πλαγιους ανεμους)ετσι μπορω και κραταω σταθερη πορεια,πολλες φορες πηγα με μια ταχυτητα κατω αλλα δεν ξερω δεν ειδα και διαφορα μεγαλη.....

ισως να μην ειναι και σωστο αυτο που κανω.......:look:

anf125
20/04/2006, 00:36
Αναφέροντας για "σκρινάρισμα" από άλλα οχήματα προφανώς δεν εννοούασα νταλίκες, άλλωστε οδηγώ μέσα στην Αθήνα μόνο. Ήθελα να πω πχ, αν φυσάει από δεξιά, να αποφεύγω την δεξιά λωρίδα ώστε να έχει χάσει δύναμη ο αέρας πριν με χτυπήσει. Ως προς την ταχύτητα δεν έχω δει κι εγώ μεγάλη διαφορά, όμως αν χρειαστεί απότομο φρένο και πας γρήγορα και με αέρα νομίζω είναι πιο εύκολο να πέσεις. Επίσης σε ανοιχτή γρήγορη στροφή και με αέρα είναι επικίνδυνα.

kinhsh
20/04/2006, 03:25
Οταν εχει αερα δυνατο δεν υπαρχει αλλη λυση παρα μονο η μειωση της ταχυτητας. Αλλα το φαινομενο αυτο ειναι πολυ σπανιο.
Μια φορα μου ετυχε μονο να φυσαει τοσο δυνατα στην περιοχη των μεγαρων,και ειχα και zx7 που ηταν τερας σταθεροτητας.Ημουν μεσαια λωριδα και με πηγαινε μια στην αριστερη ακρη της και μια στην δεξια ειχα κοψει στα 65 χλμ και τα αμαξια το ιδιο 60 ολοι ! Φυσικα επιασα δεξια και εκανα υπομονη με 60 χλμ μεχρι να κοπασει το φαινομενο.

Kizoku
20/04/2006, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Αναφέροντας για "σκρινάρισμα" από άλλα οχήματα προφανώς δεν εννοούασα νταλίκες, άλλωστε οδηγώ μέσα στην Αθήνα μόνο. Ήθελα να πω πχ, αν φυσάει από δεξιά, να αποφεύγω την δεξιά λωρίδα ώστε να έχει χάσει δύναμη ο αέρας πριν με χτυπήσει. Ως προς την ταχύτητα δεν έχω δει κι εγώ μεγάλη διαφορά, όμως αν χρειαστεί απότομο φρένο και πας γρήγορα και με αέρα νομίζω είναι πιο εύκολο να πέσεις. Επίσης σε ανοιχτή γρήγορη στροφή και με αέρα είναι επικίνδυνα.

Πρέπει όμως να υπολογίζεις ότι ο αέρας μπορεί να σε μετατοπίσει αρκετά μέτρα (αναάλογα και με την ταχύτητα που κινείσαι) οπότε αν βρίσκεσαι αριστερά και φυσάει από δεξιά που θα σε βγάλει???

Για αυτό καλό είναι να πηγαίνεις αργά σε σημείο του δρόμου τέτοιο ώστε να έχεις άνεση χώρου και μακριά από αυτοκίνητα. Υπομονή και προσοχή λοιπόν.

mystique
20/04/2006, 10:33
οταν ρώτησα εγω μου απαντησαν οτι καλο
1/ ειναι να βρισκομαι σε λωριδα οσο γινεται πιο αδεια (περιθωριο ασφαλειας) σε περιπτωση που ο αερας με παει δεξια-αριστ.
2/ να χαλαρωσω οσο γινεται πανω στο μοτορι κ ειδικοτερα να αφησω πολυ χαλαρα τα χερια μου στο τιμονι (ισα να το κραταω στην πορεια του) ειναι κ το μονο που μπορεις να "διορθώσεις"
3/να εχω ταχυτητα σχετικα μικρη (ωστε να εχω το γκαζι οταν χρειαζεται)
4/ υπομονη κ οχι πανικο!



:wave2:

Kizoku
20/04/2006, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από mystique
οταν ρώτησα εγω μου απαντησαν οτι καλο
1/ ειναι να βρισκομαι σε λωριδα οσο γινεται πιο αδεια (περιθωριο ασφαλειας) σε περιπτωση που ο αερας με παει δεξια-αριστ.
2/ να χαλαρωσω οσο γινεται πανω στο μοτορι κ ειδικοτερα να αφησω πολυ χαλαρα τα χερια μου στο τιμονι (ισα να το κραταω στην πορεια του) ειναι κ το μονο που μπορεις να "διορθώσεις"
3/να εχω ταχυτητα σχετικα μικρη (ωστε να εχω το γκαζι οταν χρειαζεται)
4/ υπομονη κ οχι πανικο!



:wave2:

Πολύ σωστά τα λές!!!!

Επίσης βοηθάει να έχεις σκυφτή στάση ώστε να σχηματίζεται η μικρότερη δυνατή πλευρική επιφάνεια οπότε ο αέρας δεν μας πιέζει τόσο δυνατά.
Αντίστοιχα όσο λιγότερα πράγματα έχουμε επάνω στο μηχανάκι (βαλίτσες, Tankbag, συνεπιβάτη......κλπ) τόσο λιγότερο ζόρι.

furious
20/04/2006, 14:33
Όταν ο αέρας έχει σταθερή κατεύθυνση δεν έχω κανένα πρόβλημα. Γέρνω μονίμως προς την αντίθετη πλευρά και είμαι ΟΚ. Κόβω, όμως, λίγο ταχύτητα, γιατί όσες φορές δοκίμασα να γκαζώσω μόλις γινόταν μια αλλαγή στον αέρα η ψυχή μου πήγαινε στην κούλουρη :eek:

Το πρόβλημα είναι όταν φυσάει μια από αριστερά, μια από δεξιά και αλλάζει συνέχεια η κατεύθυνση του αέρα και η έντασή του. Μου έτυχε τον χειμώνα και με ψιλόβροχο ταυτόχρονα και δε μπορούσα να κάνω και πολλά. Απλά πήγαινα αργά και προσπαθούσα να ισσοροπήσω μια από τη μια και από την άλλη. Δοκίμασα και το γκάζι, αλλά είπαμε... χεζόμουνα :eek: , μου φαινόταν πολύ επικίνδυνο.

Όλα αυτά έγιναν σε δρόμους ανοιχτούς του στυλ της εθνικής.

Pardalotzatziki
20/04/2006, 21:39
re paidia otan leme gkazi den ennooume na to telikiasete to mhxanaki....
kaluteros oros einai "gemato gkazi".....dhladh anebasmenes strofes wste se opoiodhpote "xtuphma" tou aera na mporei to mhxanaki na sunexisei thn poreia tou....oso gia to timoni to kratame gera giati se opoiodhpote "xtuphma" pali 8a gurisei polu eukola...sto telos tou ta3idiou isws ponane ta xeria alla den peirazei...
kalo einai na odhgame analoga me thn katastash kai panta or8ioi..to na plagiazeis den to briskw kalo...se anti8eth kateu8hnsh tou aera ti 8a ginei?.....gia kako to blepw...

Kizoku
21/04/2006, 12:51
Δηλαδή χαμηλή σχετικά ταχύτητα αλλά με μια ή δύο ταχύτητες κάτω ώστε να έχει υψηλότερες στροφές ο κινητήρας.

Απορία!!!
Μήπως σε αυτή την τεχνική εκμεταλευόμαστε το πιο έντονο γυροσκοπικό που προκαλεί ο κινητήρας λόγω αυξημένης περιστροφής????
:confused: :confused: :confused:

VANDA
27/04/2006, 22:42
Γενικά, όσο μεγαλύτερη είναι η ταχύτητα τόσο μικρότερη είναι η δύναμη που κρατάει τη μηχανή στο δρόμο. Αρα μια μέση ταχύτητα είναι προτιμότερη.

Οσον αφορά στις "γεμάτες" στροφές...
Σε συνθήκες δυνατού αέρα, πρέπει να έχουμε εξασφαλισμένο ένα περιθώριο έξτρα δύναμης [δηλ. περιθώριο αύξησης ισχύος (Ισχύς=Προωστική δύναμη επί ταχύτητα)], για την περίπτωση που ένα δυνατό ρεύμα ανέμου πάει να μας βγάλει από την πορεία μας. Έτσι, δεν έχουμε τέρμα γεμισμένες τις στροφές, ώστε να μπορούμε να ανοίξουμε επιπλέον γκάζι αν χρειαστεί. Το να έχουμε γεμάτες στροφές αλλά περιθώριο για μια ταχύτητα πάνω είναι λίγο επίφοβο, αφού κατά την αλλαγή η μηχανή είναι στιγμιαία πιο επιρρεπής στη δύναμη του ανέμου.

Pardalotzatziki
29/04/2006, 16:17
xronia polla se olous prwta apo ola...

h kentrikh idea einai h e3hs...
parte ta mhxanakia sas kai afhste tis episthmonikes analuseis...
sto dromo 8a katalabete ti na kanete...
me liga logia EMPEIRIA...
oso odhgas toso ma8aineis....oxi mono me 8ewria....
kai gw kapote otan prwtopiasa motosukleta sta xeria eixa diafora problhmata....kapoia stigmh lunontai me thn odhghsh...an kapoios pou den 3erei mpanio pesei sto nero to enstikto ths epibiwshs 8a ton kanei na kolumphsei...egw pantws etsi ema8a..
kai na pw thn alh8eia den 3erw polla 8ewrhtika 8emata....apolambanw th motosukleta mou...apla...

startengine
29/04/2006, 20:58
"...parte ta mhxanakia sas kai afhste tis episthmonikes analuseis...
sto dromo 8a katalabete ti na kanete...
me liga logia EMPEIRIA..."

Συμφωνώ σχεδόν απόλυτα μαζί σου φίλε μου.
Και γράφω "σχεδόν" γιατί όταν βρέθηκα για πρώτη φορά σε πολύ (μα πολύ) δυνατό αέρα εκεί που δεν το περίμενα, μου φάνηκε πολύ χρήσιμη η συμβουλή φίλου:
μην σφίγγεις το τιμόνι μόνο τα πόδια σφιχτά να κατευθύνουν, τα χέρια ΧΑΛΑΡΑ
Σε γενικές όμως γραμμές, η πολλή θεωρία μπερδεύει και στην τελική σε ξενερώνει (προσωπική εμπειρία). Εκεί έξω είναι όλα.
Άγιο είναι να είσαι επιφυλακτικός και προσεκτικός, ολέθριο είναι να είσαι φοβισμένος.

sonic22
29/04/2006, 21:39
odigies pros nautilomenous...

1. ama exei anemothiela/tifwna den jekiname gia volta
2. an i roi tou aera einai (sxetika) "sinektiki" :dizzy: (pws fenete i spoudagmeni reustomixaniki :D ) kai i gonia prosvolis oxi edelos plagia, to gazi einai mia lisi...
3. an o aeras den exei sinoxi (ripes anemou) den iparxoun kai polla na kanoume... pame (sxetika) siga kai prospathoume na vroume tin sixnotita twn ripwn...
genika me tis ripes pas pera-dothe... ara prosoxi.

jp929rr
08/05/2006, 23:08
Γενικά αν έχεις χαλαρά τα χέρια και είσαι σκυφτός βοηθάει πολύ.
Έχω περάσει την γέφυρα Ρίου-Αντιρίου σε συνθήκες που δεν επιτρεπόταν η διέλευση φορτηγών και μοτοσικλετών (δεν με είδε ο αστυνομικός να με σταματήσει) εκεί με κούναγε περίπου ένα μέτρο πέρα δώθε και η μηχανή έκανε μια μικρή ταλάντωση στο τιμόνι (εννοείτε είχα γείρει αρκετά προς την πλευρά του ανέμου) και φυσικά ο αέρας ερχόταν σε ριπές (που ήταν και ο περισσότερος αέρας που έχω συναντήσει).

Η δική μου μηχανή τουλάχιστον (CBR929RR) αν έχεις τα χέρια χαλαρά αυτοδιορθώνει (γέρνει προς την πλευρά του αέρα) είναι λίγο τρομακτικό στην αρχή σα να φεύγουν οι ρόδες από κάτω σου αλλά μετά καταλαβαίνεις ότι τελικά σε βοηήάει να κρατήσεις την πορεία σου. Θα έλεγα ότι μια καλή ταχύτητα είναι γύρω στα 70-80 km/h για να έχεις σταθερότητα αλλά και να μπορέσεις να κρατήσεις την μηχανή αν βγεί από την πορεία της.

Θυμίσου: Η μηχανή (ιδαίτερα μεγάλου κυβισμού) είναι πιο σταθερή από εσένα για αυτό αν έχεις τα χέρια σου σφιχτά καθώς το σώμα σου ανεμοδέρνεται θα δίνεις εντολές στο τιμόνι και θα πηγαίνεις σα μεθυσμένος. :)

harlek
09/05/2006, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp929rr

αν έχεις τα χέρια χαλαρά αυτοδιορθώνει (γέρνει προς την πλευρά του αέρα) είναι λίγο τρομακτικό στην αρχή σα να φεύγουν οι ρόδες από κάτω σου αλλά μετά καταλαβαίνεις ότι τελικά σε βοηήάει να κρατήσεις την πορεία σου.

Ακριβώς έτσι! Πιο εφιαλτικό σενάριο πάντως είναι φοβερή ριπή ενώ είσαι με κλίση σε στροφή.
Ή, επίσης τρομακτικό, στην ευθεία να σε φυσάει απ' το πλάι διαρκώς κι εσύ να αντιστέκεσαι και να σταματήσει ξαφνικά ο αέρας! (οπότε...στρίβεις)

dirtbird
09/05/2006, 06:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Προσωπικα,πηγαινω με μια κατω και προσπαθω να εχω οσο το δυνατον μικροτερη μαζα...

Δηλαδή χάνεις κιλά στον αέρα, δεν μου λες το κόλπο γιατί έχω κάποια περιττά...:lol:

Μάλλον εννοείς ότι 'μαζεύεσαι' μέσα στο μηχανάκι για να μετριάσεις την συνολική επιφάνεια.
:beer: :wave2:

dirtbird
09/05/2006, 07:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
odigies pros nautilomenous...

1. ama exei anemothiela/tifwna den jekiname gia volta
2. an i roi tou aera einai (sxetika) "sinektiki" :dizzy: (pws fenete i spoudagmeni reustomixaniki :D ) kai i gonia prosvolis oxi edelos plagia, to gazi einai mia lisi...
3. an o aeras den exei sinoxi (ripes anemou) den iparxoun kai polla na kanoume... pame (sxetika) siga kai prospathoume na vroume tin sixnotita twn ripwn...
genika me tis ripes pas pera-dothe... ara prosoxi.

Θα τις κόψεις σύντομα τις !#@$%%$^...:lol: :lol: , άντε μην σ'αρχίσω και εγώ με stagnation point.

Δεν κυκλοφοράμε με ανεμόμετρο πάνω στην μηχανή, δεν είναι πρακτικό:wave2: :wave2:

dirtbird
09/05/2006, 07:23
Επειδή η καθαρά θεωρητική εξήγηση είναι πολύ δύσκολη (και μιλάμε για ασταθές σύστημα-μια φυσάει έτσι , μια αλλιώς), το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε αυτά που έχουμε συλλέξει εμπειρικά.

Όπως πολύ σωστά ανέφεραν πολλοί μέχρι τώρα, οδηγάμε και με μειωμένη ταχύτητα (μοτό) και με 1 ή 2 σχέσεις (κιβωτίου) κάτω. Κατά την γνώμη μου όμως η εξήγηση για αυτό δεν έγκειται στο ότι έχουμε διαθέσιμο γκάζι (γιατί? για να ξεφύγουμε από τον άερα - μας ξαναπεριμένει λίγο πιο κάτω)αλλά στο ότι εφρμόζουμε μεγαλύτερη δύναμη -μέσω του πίσω τροχού- στον δρόμο -tractive effort, δείτε σε κάποιο τεστ του performance bikes τα σχετικά διαγράμματα και θα καταλάβετε- γεγονός που μας βοηθάει να ανακτήσουμε μέρος της κατευθυντικότητας (αφού το τιμόνι μας το έχει πάρει ήδη ο αέρας και συνεπώς έχουμε μειωμένο έλεγχο στον εμπρός τροχό). Αυτό που προσθέτει και ο jp929rr είναι πολύ σωστό, απλά σκεφτείτε την διαφορά που νοιώθετε όταν οδηγάτε με τζάκετ που 'φουσκώνει' και με ένα καλό δερμάτινο που είναι στα μέτρα σας.

Επίσης κάτι που έχω διαπιστώσει αρχικά εμπειρικά (από την εποχή που είχα το πρώτο μου DT το 87), είναι ότι βοηθάει το 'σφίξιμο' των αποσβέσεων στις αναρτήσεις. Αυτό εξηγείται μέσω της διαφοράς στο χρόνο συμπίεσης-αποσυμπίεσης των αναρτήσεων την στιγμή που η μηχανή δέχεται τις ριπές ανέμου (αφού στην πραγματικότητα οι αποσβέσεις καθορίζουν την ταχύτητα συμπίεσης - επαναφοράςς, ενώ το μέγεθος συμπίεσης καθορίζεται από τα ελατήρια). Συνεπώς την στιγμή που αποσυμπιέζεται η ανάρτηση μετά την ριπή αέρα αν έχουμε 'γρήγορη' απόσβεση επαναφοράς αυτό σημαίνει ότι χάνουμε μέρος της κάθετης δύναμης στον τροχό και συνεπώς μέρος της κατευθυντικότητας μας.

Επίσης να υπενθυμίσω ότι αν είμαστε φορτωμένοι με βαλίτσες, δικάβαλοι κ.τ.λ., οι αεροδυναμικές ιδιότητες της μηχανής αλλάζουν άρδην προς το χειρότερο (μεγαλύτερη μετωπική και πλευρική επιφάνεια) και πρέπει να προσαρμόσουμε την οδήγηση μας.

Τελικά, το βασικό που πρέπει να θυμόμαστε είναι ότι οδηγούμε πάντα ανάλογα με τις συνθήκες και τις ικανότητες μας

airamhag
19/05/2006, 17:10
Re paidia na rotiso kati san asxeti pou eimai ?

Ama to mixanaki exei baros ( px synepibath ) den kathetai ? ara exei perissoteri statherotita ?

leo ego tora...

Kizoku
20/05/2006, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
Re paidia na rotiso kati san asxeti pou eimai ?

Ama to mixanaki exei baros ( px synepibath ) den kathetai ? ara exei perissoteri statherotita ?

leo ego tora...

Ναι έχει περισότερο βάρος άρα και αυξημένη αδράνεια σε οποιαδήποτε δύναμη πάει να την μετακινήσει.
Αλλά, το ότι έχεις συνεπιβάτη σημαίνει ότι έχεις και μεγαλύτερη επιφάνεια στην οποία προσκρούει ο άνεμος οπότε και ασκείται μεγαλύτερη δύναμη επί της μοτοσυκλέτας.
Έιναι σαν να έχεις μια νταλίκα η οποία ναι μεν ζυγίζει δεκάδες τόνους αλλά λόγω τεράστιας επιφάνειας πηγαίνει σαν φτερό στον άνεμο.

airamhag
20/05/2006, 10:46
μαλιστα..

:D

θενκς!

kostisthegreek
26/05/2006, 21:58
Αν αντιμετωπίσεις σε ταξίδι πλευρικό άνεμο άσε τη μηχανή να πάρει κλίση και κράτα μια ταχύτητα που θα σου επιτρέπει να την ελέγχεις (τη μηχανή). Θα δεις ότι η μηχανή θα πηγαίνει -με κλίση- ευθεία δίχως πολλές και απότομες αποκλίσεις.

caster1
27/06/2006, 20:24
Όποιος θέλει να εξασκηθεί σε οδήγηση με άνεμο υπάρχει κλασικα η περίφημη αττική οδός.Ο μόνος τρόπος να αντέξεις είναι πρώτον να είσαι χαλαρός και να αφήνεις το σώμα σου να "δένει" με τη μηχανή και προσπαθείς να διαβάσεις τη κατάσταση.Σαν να οδηγας σε οδοστρωμα με αλλεπαληλες κλισεις.Η μαγκιά δεν χωράει.Τέρμα γκάζι και "άνεμε σε έφαγα "συνηθως καταλήγει στο "Κοιτα μαμά μπορω και χωρίς δόντια"η στο"κοιτα μαμα οδηγώ χωρις δόντια γιατί ο λακαμας μπροστα δεν ηξερε που πηγαινε και με εκλεισε"

tombell
30/06/2006, 10:41
Την Κυριακή 25/6 πήγα με ένα φίλο μου για μπάνιο Βραβρώνα (μέσω Αττικής), ο καθένας με τη μηχανή του.

Όταν πηγαίναμε είχε αρκετό αέρα. Στο γυρισμό, βγαίνοντας στην Αττική και για 2 περίπου χλμ μου έφτασε το σκ@το στην κάλτσα.

Φυσούσε τρελά. Πήγαινα με 5η (KLE 250), 80 χλμ και αισθανόμουν μεγάλη ανασφάλεια. Επιπλέον, δεν είχα κουμπώσει τελείως το μπουφάν με αποτέλεσμα αυτό να φουσκώνει.

Σταματάω, κουμπώνομαι, παίρνω μια βαθιά ανάσα και ξεκινάω.

Παράλληλα θυμήθηκα αυτά που διάβασα εδώ (έχει αναφερθεί το link σε προηγούμενο thread):

http://www.flamesonmytank.co.za/ride.htm#wind

Έσφιξα τα πόδια στο ντεπόζιτο, χαλάρωσα τα χέρια, έγειρα λίγο μπροστά και άνοιξα λίγο περισσότερο το γκάζι (90 χαω).

Αμέσως αντιλήφθηκα μεγάλη διαφορά.
Αισθανόμουν βέβαια τον άνεμο, αλλά η αίσθηση της μηχανής πλέον, ήταν πολύ καλύτερη.

kostisthegreek
01/07/2006, 21:35
Επειδή όταν ξεκινούμε να πάμε κάπου δεν διαβάζουμε μετεορολωγικό δελτίο και επομένως δεν ξέρουμε από που θα μας κοπανήσει ο αέρας κάθε στιγμή καλό είναι να διατηρούμε μια λογική ταχύτητα με την οποία να μπορούμε να ελένξουμε τη μοτο.
Μην περνάτε το μήνυμα αύξησης ταχύτητας γιατί με ένα πλευρικό χαστούκι και κάμποσα χιλιόμετρα το αποτέλεσμα θα είναι άγνωστο.

zolotas
02/07/2006, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Επειδή όταν ξεκινούμε να πάμε κάπου δεν διαβάζουμε μετεορολωγικό δελτίο

ΛΑΘΟΣ....πλακα κανεις σιγουρα.
ειναι το πρωτο που βλεπω εγω τουλαχιστον.......

tombell
04/07/2006, 10:39
Μην περνάτε το μήνυμα αύξησης ταχύτητας γιατί με ένα πλευρικό χαστούκι και κάμποσα χιλιόμετρα το αποτέλεσμα θα είναι άγνωστο


Σε καμία περίπτωση δε λέω κάτι τέτοιο.

Απλά αναφέρω κάποια στοιχεία, που διευκόλυναν τη δική μου κατάσταση.

Η ταχύτητα με την οποία κινούμουν, μου ενέπνεε εμπιστοσύνη και σιγουριά

dirtbird
04/07/2006, 11:08
Ρε μάγκες μιά απορία έχω.

Διαβάζετε τα posts των προηγουμένων στο ίδιο thread, και αν ναι τα καταλαβαίνετε?:confused:

PapasG
05/07/2006, 19:25
Δεν ξερω ρε παιδια τι λετε για ολα αυτα. Εγω παντως μενω στην Κομοτηνη. παω αρκετα συχνα στην Ξανθη. στα μεσα του δρομου εχει παντα αερα που στροβιλιζεται. πολυ σημανση με πινακιδες, ανεμοδουρια κτλ. σοβαρα πραγματα δηλαδη. το μονο που μπορω να κανω με την ελαχιστη εμπειρια που εχω (εως μηδαμινη) ειναι να κοβω χλμ μεχρι εκει που να μπορω να το επαναφερω. αν παρω κλιση και ξαφνικα χτυπησει (πολυ συχνα) αντιθετα? δεν θα βρεθω ξαπλα στην εγνατια να κανω ηλιοθεραπια???

villy
07/07/2006, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Αν αντιμετωπίσεις σε ταξίδι πλευρικό άνεμο άσε τη μηχανή να πάρει κλίση και κράτα μια ταχύτητα που θα σου επιτρέπει να την ελέγχεις (τη μηχανή). Θα δεις ότι η μηχανή θα πηγαίνει -με κλίση- ευθεία δίχως πολλές και απότομες αποκλίσεις.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό!

Έμανα στο Ρίο 5 χρόνια και όποιος είναι από εκεί κοντά θα ξέρει ότι το χειμώνα οι καιρικές συνθήκες είναι χάλια. Πάρα πολύ συχνά σηκώνει ανέμους δυνατούς με εναλλαγές κατέυθυνσης και με ρυπές.

Ο μόνος τρόπος για να "σωθείς" στο δρόμο πηγαίνοντας για Πάτρα είναι :

1) χαμηλή ταχύτητα ώστε να μπορείς να ελέγξεις τη μηχανή,

2) αναγκαστικά πηγαίνεις ευθεία αλλά με κλήση όταν ο άνεμος είναι πλευρικός για λίγη ώρα,

3) Πιάνεις ελαφριά το τιμόνι γιατί το επόμενο δευτερόλεπτο ο αέρας αλλάζει κατέυθυνση ή σταματάει και εσύ πρέπει να ισορροπήσεις την μηχανή στις νέες συνθήκες.

jp929rr
14/07/2006, 21:52
Όπως έχω ξαναγράψει νομίζω την μηχανή δεν την κουνάει ο άνεμος αλλά εμέις!!. Από όταν σκύβω και είμαι τελείως χαλαρός στα χέρια δεν έχω πρόβλημα με τον αέρα ας κουνιέται το σώμα μου. Αν κρατιέσαι από το τιμόνι τα πράγματα γίνονται δύσκολα.

Και εγώ μένω Πάτρα και έχω περάσει τη γέφυρα σε συνθήκες που ήταν κλειστή για φορτηγά και μηχανές λόγω ανέμου. Σταματώντας στα δυόδια κόντευα να πέσω από στάση όταν άφησα το τιμόνι να βγάλω λεφτά (και επάνω φυσούσε πολύ περισσότερο). Εκεί η αντίδραση της μηχανής ήταν εφμανής και έτεινε να αυτοισσοροπήσει παίρνοντας μεγάλη κλίση κόντρα στον αέρα. Στην αρχή το ένιωθες σα να γλιστράει από κάτω σου (και φοβάσαι) αλλά μετά βλέπεις ότι πάει ευθεία. Βέβαια όταν άλλαζε κατ. ο αέρας κινιόταν κανά μέτρο δεξιά αριστερά. (αλλά μιλάμε ΠΟΛΥ αέρα) - στα πίσω γύρισα με φορτηγάκι γιατί δεν με αφήνανε και νόμιζα ότι θα ντελαπάρει από τις ριπές.

Πάντως με σκύψιμο και τα χέρια χαλαρά και μέχρι 140-150 km/h από την εμπειρία μου ΔΕΝ έχεις ουσιαστικό πρόβλημα με sport τουλάχιστον μηχανή και σε νορμάλ αέρα. Το βασικό δεν νομίζω ότι είναι στο γκάζι, εξάλλου σε μεγάλες ταχύτητες ο αέρας μπορεί να προκαλέσει tank-slapping και τότε θέλεις να μεταφέρεις βάρος μπροστά.

Leipsippos
18/07/2006, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Ναι έχει περισότερο βάρος άρα και αυξημένη αδράνεια σε οποιαδήποτε δύναμη πάει να την μετακινήσει.
Αλλά, το ότι έχεις συνεπιβάτη σημαίνει ότι έχεις και μεγαλύτερη επιφάνεια στην οποία προσκρούει ο άνεμος οπότε και ασκείται μεγαλύτερη δύναμη επί της μοτοσυκλέτας.
Έιναι σαν να έχεις μια νταλίκα η οποία ναι μεν ζυγίζει δεκάδες τόνους αλλά λόγω τεράστιας επιφάνειας πηγαίνει σαν φτερό στον άνεμο.

Εδω θα πρεπει να ληφθει υποψη η παραμετρος που εχει να κανει με την μαζα του συνεπιβατη. Αν βαλω πισω μια κοπελια 45-55 κιλα γυρω στο 1,65 θα αυξησει την πλευρικη επιφανεια κατα 40% σχεδον και το βαρος της μηχανης πες (200 κιλα+εγω 100=300) μονο κατα 50 κιλα, δλδ κατα 16%. Αν βαλω πισω τον wiredgr, που ειναι 1,7κατι 100+ κιλα, θα αυξησει μεν 45% την πλευρικη επιφανεια αλλα θα φτασει το βαρος στα 400κιλα, οπερ 35% παραπανω!

Leipsippos
18/07/2006, 11:24
Επισης, τωρα που το σκεφτομαι, μετραει παρα πολυ με τι μηχανακι εισαι, τα ον-οφφ μιας και εχουν τον νααβατη ορθιο πανω στη σελα δεν αλληλοκαλυπτουν τοση πλευρικη επιφανεια οσο εν ΣΣ στο οποιο ο αναβατης εχει αγκαλια την μηχανη αρα μικροτερη πλευρικη στο συνολο. Tank bag, top case (ο μοχλος του θανατου στην εθνικη !!!) και διαφορα αλλα αυξανουν την πλευρικη επιφανεια χωρις να βαραινει αναλογα το οχημα αρα το κανουν πιο ασταθες σε πλευρικες ριπες.
Το θεμα του σταθερου αρα δεν το εξεταζω καθω ειναι σχετικα ευκολο να το αντιμετωπισεις.
Το προβλημα στην εθνικη δημιουργειται απο την τυρβωδη ροη του αερα η οποια εχει τρεις παραμετρους τις οποιες δεν μπορουμε να ελεγξουμε ουτε να προβλεψουμε καπως με ασφαλεια. Πρωτο η ενταση, ποσο δυνατα θα φυσηξει, το οτι εχουμε ριπες μικρης εντασεως δεν ειναι προιομιο οτι θα εχουμε ιδιας εντασεως ριπες σε ολη την πορεια μας.
Δευτερον η συχνοτητα/περιδιοκοτητα. Δεν ειναι δεσμευτικο επειδη για 2-3 λεπτα οι ριπες ερχονται με κατι το οποιο φαινεται σαν ρυθμος να συνεχισουν να ερχονται ετσι. Μπορει να ερθουν δυο μαζι, μπορει τρεις , μπορει καμια.
Τριτον η διευθυνση. Δεν αλλαζει συνηθως απλα διαφερει στην ακριβη φορα. Δλδ εχουμε ριπες κατα ξυριο λογο λογω μετακινησης αεριων μαζων προς ενα μερος αλλα δεν ξεορυμε σε ποιο ακριβως μερος του στροβλισμου βρισκομαστε, οποτε μποριε να αισθανθουμε τον αερα απο ευθεια μπροστα μεχρι και στο πλαι ή πισω, συνηθως εχουν μικρη αποκλιση ομως.

Ενω βαση μαθηματικων η τυρβώδης ροη του αερα εχει συγκεκριμενες παραμετρους και τύπο (φυσικομαθηματικοι τα λεω σωστα; ) στον δρομο η ροη εππηρεαζεται απο αλλους παραγοντες τους οποιους ειναι αδυνατο να αντιληφθουμε, μια συσταδα δεντρων, βραχια, λοφοι ο,τι αλλο εππηρεαζει τυχαια και ασταθμητα την ροη και δημιουργει μοναδικες και τυχαιες συνθηκες ροης.
Το γκαζι που αναφερει ο Δημητρης χρειαζεται ετσι ωστε η μηχανη να εχει την δυναμη να "βγει" απο την πλευρικη μετατοπιση που στιγμιαια υφισταται και να παει εκει που θελουμε λογο διανυσματικων δυναμεων. Δλδ η ασκουμενη δυναμη στον τροχο να σπρωχνει δυνατα ωστε να ειναι οσο το δυνατον πιο λιγη αναλογικα η δυναμη του αερα που σπρωχνει στο πλαι σε σχεση με το μοτερ που σπρωχνει εμπρος. Οπερ το διανυσμα των δυναμεων να κοιταει οσο το δυνατον προς τα εμπρος μολις ερθει η ριπη.


Πως τα πηγα;
Να κανω και σχεδιαγραμμα;

Leipsippos
18/07/2006, 11:38
Και η θεωρια υπεραπλουστευμενη με τις δυο δυναμεις που μας απασχολουν να εφαρμοζονται στο ΚΒ οχηματος κινουμενου σταθερα σε ευθεια. Οσο πιο πολλη δυναμη εχει ο κινητηρας τοσο μικραίνει η γωνια μεταξυ διανυσματος και επιθυμητη πορειας (η οποια συμπιπτει με την φορα της δυναμης που βγαζει η μηχανη στο δρομο ) προς οφελος μας, κρατα δλδ το οχημα ευθεια πορεια.


55645

jp929rr
11/08/2006, 15:17
Οι δυνάμεις που ασκούνται δεν είναι μόνο αυτές, όταν φυσάει μία ριπή, αναπτύσσονται δυνάμεις ενάντια στην εκτροπή του οχήματος. Αυτό που περιγράφεις θα ίσχυε σε αεροπλάνο. Ανοίγοντας το γκάζι πετυχαίνουμε άλλα πράγματα, π.χ. λόγω της αδράνειας της στροφορμής μεγαλύτερες δυνάμεις κάστερ στον εμπρός τροχό γιατί πρέπει να επιταχυνθεί από την ... άσφαλτο. Το να έχουμε 5200 rpm δεν σημαίνει ότι έχουμε και παραπάνω δύναμη στην ρόδα, πρέπει να ανοίξουμε το γκάζι. Με σταθερή πορεία έχουμε την ίδια δύναμη ανεξαρτήτος σχέσης στο κιβώτιο, με μικρότερη σχέση θα μπορούσαμε να έχουμε μεγαλύτερη δύναμη.

Με περισσότερες στροφές έχουμε πιο ισχυρά φαινόμενα γυροσκοπίου από τον κινητήρα που μπορεί να βοηθήσει.

zireous
19/08/2006, 23:52
Η απάντησή μου (μιας και είμαι καταραμένος -προς το παρόν-, να ζω κάπου που φυσάει και δέρνει), είναι απλή:

Στην ευθεία κάνε ότι καταλαβαίνεις, έχεις κάποιο περιθώριο να διορθώσεις.

Στη στροφή μόνο ή πείρα σου (με συγκεκριμένη μηχανή, σε συγκεκριμένα μποφώρ, κλπ) θα σου πει ακριβώς πότε και με πόσα θα πέσεις. Πείρα βέβαια σημαίνει ότι έπεσες, και μετά πάς σε παρόμοιες συνθήκες με λίγο λιγότερα... :a13:

jp929rr
22/08/2006, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Η απάντησή μου (μιας και είμαι καταραμένος -προς το παρόν-, να ζω κάπου που φυσάει και δέρνει), είναι απλή:

Στην ευθεία κάνε ότι καταλαβαίνεις, έχεις κάποιο περιθώριο να διορθώσεις.

Στη στροφή μόνο ή πείρα σου (με συγκεκριμένη μηχανή, σε συγκεκριμένα μποφώρ, κλπ) θα σου πει ακριβώς πότε και με πόσα θα πέσεις. Πείρα βέβαια σημαίνει ότι έπεσες, και μετά πάς σε παρόμοιες συνθήκες με λίγο λιγότερα... :a13:

Ρε Zireous, πολύ φοβία με τον αέρα, τι οδηγάς. Δεν είμαι ούτε πολύ έμπειρος ούτε πολύ γρήγορος αλλά από όταν κρατώ τα χέρια μου χαλαρά, και σκύβω, περισσότερο για άνεση για να μην με κουνάει, και όρθιος με χαλαρά χέρια είναι σχετικά ΟΚ, δεν έχω πρόβλημα με τον αέρα στο CBR 929 που οδηγάω ακόμα και στην γέφυρα του Ρίου, και φυσάει πολύ.

gcrook
22/08/2006, 23:03
Επειδη πραγματικα βαριεμαι να διαβασω τα προηγουμενα ποστς, και με το μπαρδο κιολα,βασιζομενος και μονο στον τιτλο του θρεντ, εχω απλα να πω οτι δε μπα να φυσαει και με δεκα μποφορια.... απλα χαλαρωνω και ας χτυπιεμαι περα-δωθε...

Η μηχανη ευθεια παει, και αν τις κατσει να κανει και λιγο δεξια η αριστερα την αφηνω.

Απλα φροντιζω να εχω σωστη ταχυτητα μεσα, ανοιχτο γκαζι ( την περισσοτερη ωρα) , και άπλα για να την μαζευω οπου χρειαζεται.

Το τελευταιο δεν σημαινει απαραιτητα οτι φροντιζω να υπαρχει χωραφι ευκαιρο με σιτηρα κ.α παραδιπλα για να την μαζεψω...
:rotflmao:

zireous
26/08/2006, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp929rr
Ρε Zireous, πολύ φοβία με τον αέρα, τι οδηγάς. Δεν είμαι ούτε πολύ έμπειρος ούτε πολύ γρήγορος αλλά από όταν κρατώ τα χέρια μου χαλαρά, και σκύβω, περισσότερο για άνεση για να μην με κουνάει, και όρθιος με χαλαρά χέρια είναι σχετικά ΟΚ, δεν έχω πρόβλημα με τον αέρα στο CBR 929 που οδηγάω ακόμα και στην γέφυρα του Ρίου, και φυσάει πολύ.

O zireous σε άλλη συζήτηση στο ίδιο φόρουμ είπε:

Πριν λίγες ώρες πχ, λόγω αέρα (και slick ελαστικών, και βιασύνης, κλπ κλπ) παραλίγο να φάω μια αρκετά κοινότυπη τούμπα -μη κοιτάς που το έσωσα, έτυχε να κάνω αυτό που διάβασα ότι θα έπρεπε να κάνω. Η (λατρεμένη, και αήττητη) Ιταλίδα που καβαλάω για λίγο καιρό ακόμα (πρόγονος της μηχανής που καβαλάς), με συγχώρεσε που τη τρόμαξα (εγώ χαμπάρι). Στη συγκεκριμένη περίπτωση, λόγω μεγάλης κλίσης και απότομων ριπών αέρα άν πάταγα φρένα (αντί για σήκωμα της μηχανής, και σταθερό γκάζι) και είχα ABS θα με πέταγε ανοιχτά και μετά το λίγο γαρμπίλι στην άκρη του δρόμου, και καπάκι έξω από αυτόν (γκρεμός). Γιατί είτε το καταλαβαίνεις είτε όχι, τα φρένα σε στροφή με ABS σε πάνε ανοιχτά...

Φυσικά όλα είναι θέμα συνήθειας -δεν είχα καμιά δουλειά να πάρω αυτή τη κλειστή στροφή με μια κατονεικοσάρα, ούτε καν τα λάστιχα που έπρεπε, αλλά έτυχε η ριπή να κατεβάσει τον διαφορετικά (αρχαίο, και θεόψηλο, αλλά και διακοσάκιλο) σταθερότατο πήγασο στο όριο της πρόσφυσης ακριβώς στη μέση της στροφής...

Άν οδηγάς οριακά (για τις συνθήκες ή/και για τη μηχανή), αυτά τα περιμένεις λίγο πολύ, αλλά μη περιμένεις εμένα μετά από κοντά είκοσι χρόνια πάνω σε μηχανές να σου πώ πόσο ωραία είναι η οδήγηση με εννιά μποφώρ σε κλειστά στροφιλίκια (ειδικά το χειμώνα) -φυσικά τα 20 χρόνια δε λένε και πολλά, υπάρχουν άνθρωποι που οδηγούν μεθυσμένοι πιο πολλα χρόνια, και άλλοι που νομίζουν ακόμα ότι το γυροσκοπικό είναι μόνο ένα μα#ακισμένο παιχνίδι που μπορεί να ισορροπεί σε ποτήρια...

jp929rr
29/08/2006, 21:24
Δεν στρίβουμε στα όρια της πρόσφυσης με 9 μποφόρ :o .

Βέβαια τα ψευδοεντούρο δεν είναι και τόσο σταθερά στον αέρα λόγω ύψους και μεγάλης πλευρικής επιφάνειας.

Κάποτε (1993-1994) πήγαινα Πανεπιστήμιο στο Ρίο με παπάκι, ε τότε με κούναγε πολύ βέβαια όταν είχε θύελλα αλλά μπορεί να ήταν και λόγω μικρότερης εμπειρίας - δεν ήξερα τότε ότι τα χέρια πρέπει να είναι χαλαρά. Δεν έχω εμπειρία από ψευδοεντούρο οπότε δεν ξέρω.

jp929rr
29/08/2006, 21:29
Και το άλλο που δεν είπαμε αποφεύγουμε τις σούζες όταν φυσάει !.

Και τώρα που το σκέφτομαι οδηγώντας το DT50 πριν ... 15 χρόνια με είχαν κουνήσει κάτι ριπές αλλά στην περιοχή που γύριζα δεν φύσαγε πάρα πολύ (Λακωνία) οπότε δεν ήταν ποτέ πρόβλημα.

SUPERSPORT
29/08/2006, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Με την εμπειρία μου και τη συζήτηση για αυτό το θεμα με άλλους πιό παλιούς από μένα σου λέω το πρώτο! Γκάζι!
Το να μη βγείς σε ανοιχτό δρόμο δεν είναι λύση γιατί αν σε "πιάσει" τότε τι κάνεις? Γυρνάς πίσω? ΟΧΙ!
Να προσπαθεί να "σκρινάρεται απο μεγαλύτερα οχήματα" εννοείς (sorry δν ξέρω τον όρο) να μπεί ας πούμε στο πλάι μιάς νταλίκας για να σου κόψει τον αέρα? Άν λές αυτό τότε εγώ απαντάω ΛΑΘΟΣ! Πρώτον, πόση ώρα θα μπορείς να είσαι δίπλα? 2ον Είναι γενικά επικύνδινο και 3ον θα τον "φας στη μάπα" τον αέρα όταν προσπεράσεις απότομα και μάλιστα δυνατότερο απ' τους στροβιλισμούς του μεγαλύτερου οχήματος και τότε.... ίσως να μήν κρατήσεις το μηχανάκι σου!
Η ύπαρξη συνεπιβάτη και γενικά τα tankbag,top cases κτλ ναι χειροτερεύει την κατάσταση ειδικά στους πλάγιους ανέμους!

:wave2:

+1000

Respect
30/08/2006, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp929rr
Ρε Zireous, πολύ φοβία με τον αέρα, τι οδηγάς. Δεν είμαι ούτε πολύ έμπειρος ούτε πολύ γρήγορος αλλά από όταν κρατώ τα χέρια μου χαλαρά, και σκύβω, περισσότερο για άνεση για να μην με κουνάει, και όρθιος με χαλαρά χέρια είναι σχετικά ΟΚ, δεν έχω πρόβλημα με τον αέρα στο CBR 929 που οδηγάω ακόμα και στην γέφυρα του Ρίου, και φυσάει πολύ. Αν δεν έχεις πρόβλημα στη γέφυρα στο Ρίο-Αντίριο τότε μάλλον έχεις περάσει όλα τα tests. Για την ιστορία να σας πω πως κάποιες φορές το χειμώνα τα φορτηγά (ειδικά οι νταλίκες) που δεν είναι φορτωμένα καλά-40000kg- απαγορεύεται να περάσουν για το ενδεχώμενο ανατροπής.Προσωπικά προτιμώ το ferry. (είναι και φτηνότερο :winka: ) :a55:

zireous
02/09/2006, 20:27
Όταν οδηγάς σε βουνά, και σε μια πλαγιά έχεις 3 μποφώρ (ενώ στο τέλος της έχει 9 με ριπές) είναι εύκολο να ξεγελαστείς και σε στροφή να τη πατήσεις, το ότι δεν έπεσα σημαίνει απλά ότι το συγκεκριμένο σημείο σταμπαρίστηκε για το μέλλον έντονα ως επικίνδυνο, φυσικά όποιος έχει οδηγήσει πραγματικά σε τέτοιες συνθήκες συμφωνεί και κόβει (ακόμα και με hayabusa θα κόψεις κάποια στιγμή). Υπάρχουν μέρες μέσα σε ένα χρόνο που κανείς δε θά'θελε να οδηγάει, τυγχαίνει λόγω δουλειάς να μου κάθονται τέτοιες -δεν σου κρύβω ότι μου αρέσουν.

Όποιος έχει προβλήματα κατανόησης να ψάξει να βρεί την άκρη του, από την άλλη όποιος δεν διαβάζει καλά είναι λίγο πιο εύκολα τα πράγματα, ας πάει σε οφθαλμίατρο... :rolleyes:

Ήμουνα σαφέστατος, όποιος δε κατάλαβε τι έγραψα, ας τα ξαναδιαβάσει. :cool:

Όσο για τα φορτηγά δές την εικόνα:


60113

SUPERSPORT
02/09/2006, 20:39
εγω εγραψα πιο πριν οτι συμφωνω με τον dimchio

αλλα την πρωτη φορα που περναγα μεσα απο τα τουνελ εξω απο τη πατρα ειχα σταματησει στο βενζιναδικο ακριβως μετα τα τουνελ και σε συζητηση με ενα παλληκαρι εκει μου ειπε οτι ειχε σκοτωθει ενα παλληκαρι με ενα R1

οταν βγαινοντας απο το ενα τουνελ στο αλλο (με πολλα) του εδωσε μια ο αερας και τον εστειλε στις μπαρες.

τωρα πως ακριβως εγινε και αν οντως αληθευει μονο ο θεος ξερει.

anf125
10/09/2006, 22:42
Πάλι μου πήγε το σκατό στην κάλτσα σήμερα το απόγευμα, ερχόμενος από Πειραιά μέσω Συγγρού. Εκτός από το παπί που πήγαινε σαν... μεθυσμένο (+- μισό μέτρο περίπου χωρίς ηθελημένη αλλαγή της πορείας), αυτή τη φορά είχε τάση να ξεκολήσει και το... κράνος: :uplate: Με μέση ταχύτητα 80χλμ/ω περίπου. Μάλλον θα χρειαστεί να πάρω κάποιο καλύτερο πιο αεροδυναμικό. Ή μηχανή με φαιρινγκ.

Το ηθικό δίδαγμα που απεκόμισα: υπό τέτοιες συνθήκες έξτρα προσοχή στους καθρέφτες, για το ενδεχόμενο που κάποιος εφετζής μηχανόβιος ή ακόμα χειρότερα αυτοκινητιστής πάει να σε προσπεράσει ξυστά... και εκείνη τι στιγμή ο αέρας σε "σπρώξει" μερικά κρίσιμα εκατοστά προς το μέρος του... :eyepop: :dizzy: :sad: :cry:

Respect
11/09/2006, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERSPORT
εγω εγραψα πιο πριν οτι συμφωνω με τον dimchio

αλλα την πρωτη φορα που περναγα μεσα απο τα τουνελ εξω απο τη πατρα ειχα σταματησει στο βενζιναδικο ακριβως μετα τα τουνελ και σε συζητηση με ενα παλληκαρι εκει μου ειπε οτι ειχε σκοτωθει ενα παλληκαρι με ενα R1

οταν βγαινοντας απο το ενα τουνελ στο αλλο (με πολλα) του εδωσε μια ο αερας και τον εστειλε στις μπαρες.

τωρα πως ακριβως εγινε και αν οντως αληθευει μονο ο θεος ξερει. Σε γέφυρα και τούνελ όταν φυσά..ΦΥΣΑΕΙ. Πριν το 1ο τούνελ με κατεύθυνση προς Αθήνα (έξοδος-είσοδος Εγλυκάδας) πριν 3 ή 4 χρόνια είχε τουμπάρει άδεια νταλίκα!!!

kostisthegreek
12/09/2006, 00:01
Τούνελ και κίνδυνος.
Τα γραφόμενα περί τούνελ ας μη μείνουν μια απλή ιστορική αναδρομή -έτσι γιατί τα θυμήθηκαν κάποιοι- αλλά να γίνουν μάθημα σε όσους τα διαβάζουν και να μετριάζουν το γκάζι που ως γνωστόν τσιτώνουν μέσα στα τούνελ.

furious
14/09/2006, 10:37
Για να γίνει πιο ξεκάθαρο, το επικίνδυνο σημείο είναι όταν βγούμε από το τούνελ, έτσι; Μέσα στο τούνελ δεν υπάρχει πρόβλημα απ' τον αέρα, έτσι δεν είναι;;;

tombell
14/09/2006, 10:42
Για να γίνει πιο ξεκάθαρο, το επικίνδυνο σημείο είναι όταν βγούμε από το τούνελ, έτσι; Μέσα στο τούνελ δεν υπάρχει πρόβλημα απ' τον αέρα, έτσι δεν είναι;;;

Σωστά

:wave2:

k600
14/09/2006, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous



Όσο για τα φορτηγά δές την εικόνα:



καλη η προσπαθεια με τη photoshopia στο φορτηγο!

zireous
16/09/2006, 21:14
:a27: Η φώτο δείχνει καθαρά την υπεροχή του Gimp πάνω στο Photoshop -κάπου έχω και άλλες. :D

(Φαίνεται επίτηδες κακομονταρισμένο, μη κάτσει το γελαστό Αμερικανάκι να είναι και Ελληνοαμερικανάκι και φάω καμιά αδέσποτη.)