PDA

View Full Version : Συμβουλές



Suner
19/04/2006, 08:38
Παιδιά αυτές τις μέρες έρχεται η μηχανή που περιμένω εδώ κ 3 μήνες κ είπα να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια τους πίο έμπειρους:smilea:

1) Για πρώτη φορά έχω συνεπιβάτη γυναίκα και θα ή8ελα τη γνώμη των γυναικών ή των αντρών που έχουν γυναίκα συνοδηγό.
Το μαλλί πώς να το μαζεύει για να βολεύει να φοράει κ κράνος?(και να μην εχω παράπονα του στυλ ''μου κόβονται τρίχες κτλ)

2) φοράω γυαλιά για μειωπία και επιδή στο παρελθόν φόραγα πάντα ανοικτά κρανη δεν θόλωναν ποτε δεν είχα πρόβλημα. χθές αγόρασα το AGV GP-Pro και οταν το δοκίμασα τα γυαλιά μου θόλωσαν μετά απο 1 λεπτό. μήπως δε θα έχω τέτοια προβλήματα οταν είμαι εν κινήσι ή να πάρω φακούς επαφής καλύτερα?

Ξέρω ότι ακούγονται αστεία τα ερωτήματα, αλλα είναι και λειτουργικής φύσης ταυτόχρονα.

Περιμένω απαντήσεις σας

:beer:

Kizoku
19/04/2006, 09:05
Όσον αφορά τα γυαλιά επείδή έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα απλά είναι κάτι που θα συνηθίσεις γιατί μαλλον δεν γίνεται τίποτα πέραν του να σηκώνεις λίγο το visor όταν είσαι σταματημένος και όταν είσαι εν κινήσει και υπάρχει επαρκής ροή αέρα να το κλείνεις (εννοείται οι αεραγωγοί πάντα ανοικτοί).
Μπορείς να δοκιμάσεις να βγάλεις και τη breathmask (αν έχει και είναι αποσπόμενη) για να μην οδηγείται ο αέρας από την εκπνοή σου στα γυαλιά σου.
Τους φακούς επαφής στους συνιστώ μόνο για μικρές αποστάσεις μιας και στεγνώνουν γρήγορα λόγω της ροής του αέρα και μπορεί να έχεις πρόβλημα (εγώ τουλάχιστον είχα) και επίσης βρωμίζουν πολύ εύκολα μιας και είσαι μέσα στα καυσαέρια κλπ. αυξάνοντας τον κίνδυνο μόλυνσης (την είχα πατήσει έτσι). Με γυαλιά αντιθέτως τα μάτια σου μπορούν και αυτοκαθαρίζονται.

Υ.Γ.
Αν δεν έχεις ξαναβάλει φακούς να πάς πρώτα σε κάποιον οφθαλμίατρο να ελέγξει αν τα μάτια σου τους δέχονται.

mbjp
19/04/2006, 09:18
Αν θες φακους επαφης δοκιμασε στην αρχη τους μηνιαιους να δεις πως καθονται στο ματι..Εγω δεν ειχα προβλημα απο τον αερα, αλλα με τα καυσαερια μετα απο καποιες ωρες, ειδικα το καλοκαιρια με τη ζεστη, υπαρχει ενα θεμα..Το καλο ειναι οτι μπορεις να βαλεις γυαλια ηλιου..
Α, και φυσικα μακρια απο καθαριστικο φακων επαφης Renu το οποιο στο Αμερικα ηδη το απεσυραν, καθως εστειλε στο νοσοκομειο 127 ατομα με μολυνσεις, 15 απο τους οποιους μπηκαν στο χειρουργειο για να μη τυφλωθουν...!!!
ο ΕΟΦ ειπανε οτι πηρε καποια "δειγματα" αλλα ακομη να το αποσυρει απο την ελληνικη αγορα. Μακρυα οπως και να εχει!!

Kizoku
19/04/2006, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mbjp
Αν θες φακους επαφης δοκιμασε στην αρχη τους μηνιαιους να δεις πως καθονται στο ματι..Εγω δεν ειχα προβλημα απο τον αερα, αλλα με τα καυσαερια μετα απο καποιες ωρες, ειδικα το καλοκαιρια με τη ζεστη, υπαρχει ενα θεμα..Το καλο ειναι οτι μπορεις να βαλεις γυαλια ηλιου..
Α, και φυσικα μακρια απο καθαριστικο φακων επαφης Renu το οποιο στο Αμερικα ηδη το απεσυραν, καθως εστειλε στο νοσοκομειο 127 ατομα με μολυνσεις, 15 απο τους οποιους μπηκαν στο χειρουργειο για να μη τυφλωθουν...!!!
ο ΕΟΦ ειπανε οτι πηρε καποια "δειγματα" αλλα ακομη να το αποσυρει απο την ελληνικη αγορα. Μακρυα οπως και να εχει!!

Άστα να πάνε.... το χρησιμοποιούσα και εγώ το συγκεκριμένο υγρό και πέρσι καλοκαίρι είχα πάθει αντίστοιχη μόλυνση. Δεν ξέρω αν είχε σχέση με το υγρό αλλά φρίκαρα όταν το έμαθα ότι αποσύρεται.

Tropeas
19/04/2006, 10:34
Πολλά καλά κράνη, έχουν δεύτερη εσωτερική ζελατίνα , ή μπορούν να πάρουν εξτρά ειδικά για να μην θαμπώνει, που λέγεται pinlock. Για ρίξε μια ματιά.;)

john pap
19/04/2006, 10:56
φιλε suner εγω δεν φοραω γυαλια,επομενως υποθετω οτι οι προ λαλησαντες εχουν δικιο.αυτο που δεν ανεφεραν ομως ειναι η γυναικα.ελπιζω να ειναι καλοβολη γιατι αν δεν εχει ξαναανεβει την πατησες.λοιπον αν εχει μακρυ μαλλι μπορει να τα πιασει και να τα βαλει μεσα στο μπουφαν.αν δεν φορατε μπουφαν........την πατησες οπως προ ανεφερα.αν ειναι κοντο,ειναι καλυτερα.το ιδανικο βεβαια ειναι να μην εχει καθολου.πουτετοια τυχη ομως.

john pap
19/04/2006, 10:59
ξεχασα να ευχηθω καλοριζικη και να προσεχεισ.:)

γεροπιτσιρικος
19/04/2006, 11:04
Μιας και όλοι σου απάντησαν για το πρόβλημα των γυαλιών να σε βοηθήσω στο τι να κάνεις με το έτερο ήμισυ.

Τα μαλλιά, διπλό κότσο (έναν ψιλά, και ένα χαμηλά). Αν έχει πολύ μακριά μαλλιά να τα βάζει μέσα από το μπουφάν. Πίστεψέ με, είναι προτιμότερο να περιμένεις 10 λεπτά να φτιάξει το μαλλί πριν φύγετε, παρά να περάσεις μία ώρα ξεμπλέκοντας τα, τρίχα τρίχα ακούγοντας την να βρίζει χειρότερα από νταλικέρη που την έπεισες να πάτε βόλτα χωρίς να της πεις τίποτα για τα αποτελέσματα στην κόμη της. :cry: :bawl: :cry:

Suner
19/04/2006, 11:45
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας:smilea:
Ευτυχώς η κοπέλα είναι καλόβολη και καραγουστάρει και τη μηχανή που περιμένω.
Θα της αναφέρω τα tips σας και θα σας πώ εντυπώσεις απο τις πρώτες διαδρομές

PeterMurphy
19/04/2006, 11:51
Kaloriziki re aderfe alla den eipes to simantikotero...gia ti mixani milame..:smokin:

Kizoku
19/04/2006, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Suner
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας:smilea:
Ευτυχώς η κοπέλα είναι καλόβολη και καραγουστάρει και τη μηχανή που περιμένω.
Θα της αναφέρω τα tips σας και θα σας πώ εντυπώσεις απο τις πρώτες διαδρομές

Αυτά είναι!!!!!!!
Τι άλλο να ζητήσεις?
Η μηχανή, η κοπέλα και εσύ!!!!!!!!!!!!

Καλές και ασφαλείς βόλτες!!!!!!!!!!!:wave2: :wave2: :wave2:

Suner
19/04/2006, 12:39
sosta den eipa ti mhxanh einai. einai mia V-strom 650 opos thn eikonizomenh sta aristera sas:D

:beer:

Scarlet
19/04/2006, 13:04
H kaliterh lush pou exo vrei mexri tora
gia ta mallia,einai o baklavas:D
"balaclava"enoo:p
ena skoufaki diladi san ayta
pou forane oi tromokrates..
kai mpenei mesa apto kranos..
mporeis na vreis se magazia
me 8 euro peripou..;)

tsoukas77
19/04/2006, 16:42
Για να μην θολωνουν ουτε τα γυαλια,ουτε η ζελατινα,περα απο το μικρο ανοιγμα της,φροντιζω να εκπνεω παντα προς τα κατω...

Thoreevos
15/05/2006, 11:14
Ως μακρυμάλης που τα'χει με μακρυμάλα, το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι ότι είπε κ ο φίλος πιο πάνω.. 1 λαστιχάκι να κάνει την αλογοουρά της κανονικά, κ ένα χαμηλότερα, λίγο πιο πάνω από τις άκρες.
...έχω περάσει προσωπικά και μια ώρα προσπαθώντας να χτενιστώ :mad:

..δεν είναι απαραίτητο να βάλει την ουρά μέσα από το μπουφάν εαν τα δέσει έτσι..

και το σημαντικότερο όσον αφορά την ασφάλειά σου, έχει να κάνει με τη μυωπία, και πιο συγκεκριμένα με τους φακούς επαφής.. η πιθανότητα να "γλιστρισει", εν γένει να φύγει από τη θέση του ο φακός είναι μεν μικρός, αλλά πολύ επικίνδυνος.
όπως κ το 'γμτ μου μπήκε κάτι στο μάτι!'
...άντε τρίψε μάτι με φακό επαφής!

ζελατίνα 1 "κλικ" ανοιχτή, γυαλί μυωπίας, μαλί δεμένο καλά, κ καλά χιλιόμετρα!!!!

Suner
16/05/2006, 07:41
Th mhxanh thn phra kai telika forao ta gialia mesa apo to kranos.(AGV GP-pro).no problem oute ponoi sta aftia ktl..

Gia thn alogooura 8a metafero tis symvoules sas kai stous anoterus mu gia prosextikh e3etash k efarmogh tus!!

Efxaristo paidia!:beer:

kalmisurf
25/05/2006, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Suner
Παιδιά αυτές τις μέρες έρχεται η μηχανή που περιμένω εδώ κ 3 μήνες κ είπα να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια τους πίο έμπειρους:smilea:

1) Για πρώτη φορά έχω συνεπιβάτη γυναίκα και θα ή8ελα τη γνώμη των γυναικών ή των αντρών που έχουν γυναίκα συνοδηγό.
Το μαλλί πώς να το μαζεύει για να βολεύει να φοράει κ κράνος?(και να μην εχω παράπονα του στυλ ''μου κόβονται τρίχες κτλ)

2) φοράω γυαλιά για μειωπία και επιδή στο παρελθόν φόραγα πάντα ανοικτά κρανη δεν θόλωναν ποτε δεν είχα πρόβλημα. χθές αγόρασα το AGV GP-Pro και οταν το δοκίμασα τα γυαλιά μου θόλωσαν μετά απο 1 λεπτό. μήπως δε θα έχω τέτοια προβλήματα οταν είμαι εν κινήσι ή να πάρω φακούς επαφής καλύτερα?

Ξέρω ότι ακούγονται αστεία τα ερωτήματα, αλλα είναι και λειτουργικής φύσης ταυτόχρονα.

Περιμένω απαντήσεις σας

:beer:

1) ΛΑΣΤΙΧΑΚΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΔΕΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΙΣΩ
2) ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΝΤΙΘΑΜΒΩΤΙΚΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ, ΓΙΑ ΤΑ ΓΙΑΛΙΑ Η ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΛΙΓΟ ΝΑ ΜΠΕΙ ΦΡΕΣΚΟΣ ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ Η ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ Η ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΓΙΑΛΙΑ ΜΕ ΣΙΕΛΟ (ΣΑΛΙΟ) ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΒΑΤΡΑΧΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΗ ΜΑΣΚΑ. ΤΟ ΣΑΛΙΟ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΘΑΜΒΩΤΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ

Kizoku
25/05/2006, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalmisurf
Η ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ Η ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΓΙΑΛΙΑ ΜΕ ΣΙΕΛΟ (ΣΑΛΙΟ) ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΒΑΤΡΑΧΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗ ΜΑΣΚΑ. ΤΟ ΣΑΛΙΟ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΘΑΜΒΩΤΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ

:yuck: :yuck: :yuck:

kalmisurf
25/05/2006, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
:yuck: :yuck: :yuck:

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΗΔΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΕΡΓΟ ΠΑΙΖΕΙ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΙΟ ΣΟΥ ΜΙΛΑΜΕ. :nono:

Thoreevos
25/05/2006, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
:yuck: :yuck: :yuck:



.....δηλαδή εσύ το καλοκαίρι δε τη χώνεις τη χλέπα στη μάσκα πριν τη φορέσεις αμα πας να βουτήξεις?
:wacko:

Λεωνίδας
25/05/2006, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thoreevos
.....δηλαδή εσύ το καλοκαίρι δε τη χώνεις τη χλέπα στη μάσκα πριν τη φορέσεις αμα πας να βουτήξεις?
:wacko: Την έχεις τρίψει με κομμένη πατάτα; :winka:

Thoreevos
25/05/2006, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Την έχεις τρίψει με κομμένη πατάτα; :winka:

νάτος ο ψαροντουφεκάς!

:a23: :a23:

Kizoku
25/05/2006, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thoreevos
.....δηλαδή εσύ το καλοκαίρι δε τη χώνεις τη χλέπα στη μάσκα πριν τη φορέσεις αμα πας να βουτήξεις?
:wacko:

Ναι αλλά μετά η μάσκα θα βουτήξει στη θάλασσα και θα ξεπλυθεί ενώ τα γυαλιά τι?? Θα τα σκουπίσω μετά??

Επιτρέψτε μου να εξακολουθήσω να χρησιμοποιώ τον πατροπαράδοτο τρόπο του ανοίγματος της ζελατίνας. Άλλωστε προσωπικά δεν αντιμετωπίζω και τόσο πρόβλημα με το θάμπωμα.

Λεωνίδας
25/05/2006, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thoreevos
νάτος ο ψαροντουφεκάς!

:a23: :a23: Μόνο αχινούς :rolleyes:
Βέβαια ο πατέρας μου που μου το είπε έκανε ψαροντούφεκο :D

Λεωνίδας
25/05/2006, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Ναι αλλά μετά η μάσκα θα βουτήξει στη θάλασσα και θα ξεπλυθεί ενώ τα γυαλιά τι?? Θα τα σκουπίσω μετά??

Επιτρέψτε μου να εξακολουθήσω να χρησιμοποιώ τον πατροπαράδοτο τρόπο του ανοίγματος της ζελατίνας. Άλλωστε προσωπικά δεν αντιμετωπίζω και τόσο πρόβλημα με το θάμπωμα. Α καλά εννοείται πάντα ανοιχτή ένα κλικ και'γω... ειδικά μετά από ταβέρνα (βλ. τζατζίκι) επιβάλλεται :rotflmao:

kostisthegreek
25/05/2006, 19:58
Ενα κλικ ανοιχτή η ζελατίνα κάνει πάντα καλό σε όλους.

Με τη ξαφνική βροχή όμως που μένει πάνω στη ζελατίνα τι γίνετε?
Πως βλέπουμε σε τέτοιες περιπτώσεις?

Kizoku
25/05/2006, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Ενα κλικ ανοιχτή η ζελατίνα κάνει πάντα καλό σε όλους.

Με τη ξαφνική βροχή όμως που μένει πάνω στη ζελατίνα τι γίνετε?
Πως βλέπουμε σε τέτοιες περιπτώσεις?

Ε τώρα πολλά ζητάς κι εσύ.
Βάλε υαλοκαθαριστήρες ξέρω 'γω!

anf125
25/05/2006, 22:09
Εγώ σε 1-2 περιπτώσεις με έντονη βροχή την άνοιξα τελείως. Έφαγα μεν αρκετό νερό στο πρόσωπο αλλά τουλάχιστο έβλεπα καλύτερα.

kalmisurf
26/05/2006, 09:03
Η ΒΡΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΟΠΤΡΟΦΟΡΟΥΣ. ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΒΡΟΧΗ ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ Η ΖΕΛΑΤΙΝΑ. ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ ΛΟΓΩ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΑΓΟΝΕΣ. Η ΠΑΤΑΤΑ ΚΑΛΗ ΠΑΤΕΝΤΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΓΙΑΛΙΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΛΟΓΩ ΕΠΙΣΤΡΩΣΕΩΝ. ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΑΣΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑΔΕΣ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΧΤΑΠΟΔΙ, ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΥΖΟ.

kostisthegreek
26/05/2006, 20:34
Και γω την ανοίγω αλλά με ενοχλεί το νερό που με χτυπάει...τόσο παράξενος είμαι?
Και κάτι για χταπόδια και ούζα που διάβασα...χμ...θυμηθήτε με κι εμένα.