PDA

View Full Version : ΧΤ - προβλημα με μιζα



Finrod
19/04/2006, 11:25
Προσφατα αντιμετωπισα προβλημα με το ΧΤ μου και μου εφαγε καμποσα λεφτα. Οποτε για να μην την παθετε και εσεις σαν και μενα, σας περιγραφω τι εγινε.

Υπαρχει ενα σχετικα γνωστο προβλημα με την μιζα που κολλαει στα ΧΤ (μοντελα 600Ε). Συγκεκριμενα, εκει που πας να την βαλεις μπρος, κολλαει η μιζα και δεν σταματαει να μιζαρει ουτε και αν κλεισεις το διακοπτη. Μοναδικη λυση να αποσυνδεσεις τη μπαταρια (η να περιμενεις να ξεφορτισει). Αυτο μου συνεβει και μενα μετα απο ενα ταξιδι Πατρα και το πηγα σε μαστορα που απλα μου αλλαξε το μπουτον της μιζας (και πηρε και 100 ευρουλακια ο εγκληματιας). Το ξαναπαθαινω μετα απο ενα μηνα, παλι μακρια απο το μαστορα μου και αυτη τη φορα μου πηραν 50 ευρω και εβαλαν γνησιο μπουτον. Και οι δυο μαστορες ειπαν οτι ειναι συνηθισμενο στα XT και οτι μπορει το ανταλλακτικο να ειναι χαλασμενο απο το κουτι του!!!
Τελος παντων, μετα απο λιγο καιρο το ξαναπαθαινω τριτη φορα. Τα παιρνω στα κρανια και το σερνω ως τον μαστορα μου να το ψαξει σωστα. Τελικα ο ανορθωτης ειχε χαλασει και φορτιζε παραπανω απο οτι επρεπε τη μπαταρια και αυτη με τη σειρα της βραχυκυκλωνε το μπουτον μιζας. Ολα αυτα θελανε ενα 180ευρω.
Το σιγουρο ειναι οτι τα μπουτον στο συγκεκριμενο μοντελο ειναι ελαττωματικα. Ψηλιαζομαι οτι η Yamaha επρωξε στην αγορα της ελαττωματικες κουτες εν γνωσει της, χωρις να πολυασχολειται και τωρα σφυριζει αδιαφορα. Απλα να ξερουν οι κατοχοι ΧΤ οτι μπορει το βραχυκυκλωμενο μπουτον μιζας να μην ειναι το πραγματικο προβλημα, αλλα το αποτελεσμα και καλα θα κανουν να κοιταζουν ολα τα ηλεκτρικα της μηχανης.

xtrm600
20/04/2006, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Finrod
Προσφατα αντιμετωπισα προβλημα με το ΧΤ μου και μου εφαγε καμποσα λεφτα. Οποτε για να μην την παθετε και εσεις σαν και μενα, σας περιγραφω τι εγινε.

Υπαρχει ενα σχετικα γνωστο προβλημα με την μιζα που κολλαει στα ΧΤ (μοντελα 600Ε). Συγκεκριμενα, εκει που πας να την βαλεις μπρος, κολλαει η μιζα και δεν σταματαει να μιζαρει ουτε και αν κλεισεις το διακοπτη. Μοναδικη λυση να αποσυνδεσεις τη μπαταρια (η να περιμενεις να ξεφορτισει). Αυτο μου συνεβει και μενα μετα απο ενα ταξιδι Πατρα και το πηγα σε μαστορα που απλα μου αλλαξε το μπουτον της μιζας (και πηρε και 100 ευρουλακια ο εγκληματιας). Το ξαναπαθαινω μετα απο ενα μηνα, παλι μακρια απο το μαστορα μου και αυτη τη φορα μου πηραν 50 ευρω και εβαλαν γνησιο μπουτον. Και οι δυο μαστορες ειπαν οτι ειναι συνηθισμενο στα XT και οτι μπορει το ανταλλακτικο να ειναι χαλασμενο απο το κουτι του!!!
Τελος παντων, μετα απο λιγο καιρο το ξαναπαθαινω τριτη φορα. Τα παιρνω στα κρανια και το σερνω ως τον μαστορα μου να το ψαξει σωστα. Τελικα ο ανορθωτης ειχε χαλασει και φορτιζε παραπανω απο οτι επρεπε τη μπαταρια και αυτη με τη σειρα της βραχυκυκλωνε το μπουτον μιζας. Ολα αυτα θελανε ενα 180ευρω.
Το σιγουρο ειναι οτι τα μπουτον στο συγκεκριμενο μοντελο ειναι ελαττωματικα. Ψηλιαζομαι οτι η Yamaha επρωξε στην αγορα της ελαττωματικες κουτες εν γνωσει της, χωρις να πολυασχολειται και τωρα σφυριζει αδιαφορα. Απλα να ξερουν οι κατοχοι ΧΤ οτι μπορει το βραχυκυκλωμενο μπουτον μιζας να μην ειναι το πραγματικο προβλημα, αλλα το αποτελεσμα και καλα θα κανουν να κοιταζουν ολα τα ηλεκτρικα της μηχανης.
Wraios-swstos.;)
(filos evale mpouton apo allo montelo kai den exei provlhma twra)

Daemon
21/04/2006, 00:03
Με μια μικρη πατεντα στα καλωδια μπαινει το μπουτον απο παλιοτερα μοντελα, 1998 και κατω (στρογγυλο μεταλλικο αντι για το πλαστικο τετραγωνο). Μερικοι μαστορες το βαζουν και δεν εχουν προβλημα να ξαναχαλασουνε

harlek
21/04/2006, 01:09
Για να κόλλησε η μίζα και να μη σταματούσε ούτε βγάζοντας το κλειδί από το διακόπτη, μάλλον κόλλησε το ρελέ μίζας κι δεν πρόκειται για πρόβλημα του μπουτόν. Έλεγξτε το ρελέ της μίζας μην ξαναπάθετε τα ίδια!

Daemon
21/04/2006, 07:35
μπουτον μιζας = ρελε μιζας :)

OldMan
21/04/2006, 13:42
Βάλτε κανένα διάγραμμα για να βγάλουμε άκρη...

Σύμφωνα με τα παραπάνω, το μηχανάκι παίρνει μπροστά και ΧΩΡΙΣ κλειδί...(σύνδεση μίζας απευθείας στην μπαταρία):eyepop:

harlek
21/04/2006, 21:30
Όχι δεν παίρνει μπρος γιατί δεν δουλεύει η ανάφλεξη. Αλλά η μίζα μπορεί να δουλεύει αν κολλήσει το ρελέ της, γιατί είναι καλωδιωμένη απευθείας στην μπαταρία (λόγω παλαβών αμπέρ).

Finrod
22/04/2006, 10:03
Διαγραμματα δεν εχω.
Με απλα λογια οπως τα καταλαβα και εγω, το ρελε της μιζας αποτελειται απο δυο μερη (αρνητικο και θετικο πολο) με ενα διακοπτακι ακριβως απο πανω να τα συνδεει οταν θελουμε να βαλουμε μπρος τη μηχανη και παταμε το κουμπι. Αυτος ο (πιθανοτατα χαλκινος) διακοπτης ειναι που παθαινει τη ζημια και κολλαει πανω στους δυο πολους, οποτε και προκαλει κλειστο κυκλωμα με την μπαταρια. Η διακοπη του κεντρικου κλειδιου δεν παρεμβαλεται σε αυτο το κυκλωμα (ουτε φυσικα το kill switch) οποτε και το κυκλωμα δεν ανοιγει παρα μονο αν η μπαταρια αποσυνδεθει.
Μαλιστα ο μηχανικος μου ειπε οτι μπορει και σε ασχετη φαση (π.χ. το μηχανακι να ειναι παρκαρισμενο και εσυ να πινεις καφε απεναντι) και να παθει τα ιδια.
Σε μενα το επαθε απο υπερφορτιση μπαταριας. Το σιγουρο ειναι οτι ειναι πολυ ευαισθητο ανταλλακτικο.