PDA

View Full Version : Καύλα!



jtoros
24/04/2004, 00:42
Συγγνώμη για την έκφραση παιδιά, αλλά αυτή η λέξη μου ήρθε στο μυαλό όταν, σήμερα το βραδάκι, πήρα τη στροφή του Αγίου Ανδρέα στην παραλιακή της Πάτρας, για πρώτη φορά στη ζωή μου, με τόση ταχύτητα, τόση κλίση και τόση εμπιστοσύνη στο μηχανάκι μου.
Κι όλα αυτά διότι σήμερα φόρεσα στην κοκκινομάλα καινούριες γόβες. Και σιγά το πράγμα δηλαδή, όλοι έχουμε αλλάξει λάστιχα στη μηχανή μας. Ναι αλλά έλα που εγώ τους πρώτους (οκτώ) μήνες που πρωτοκαβάλησα πραγματική μηχανή, αυτή είχε καμμένα λάστιχα. Όχι από burn out, αλλά από τον πολύ καιρό.
Ήρθαν και 2-3 γλιστρήματα με λίγα χιλιόμετρα (ευτυχώς την κράτησα και τις τρεις φορές, έχω γίνει εξπέρ πλέον!), κι ενώ άκουγα διάφορα για μηχανές που στρίβουν "με όσα", και "που βλέπεις αν σε παίρνει ή όχι", εγώ έστριβα και φρέναρα σαν κότα. Διότι είχα χάσει την εμπιστοσύνη μου στο μηχανάκι.
Αλλά από σήμερα κάτι άλλαξε μέσα μου (η εμπιστοσύνη προς αυτήν) και σε αυτήν (τα λάστιχα προφανώς). Από τις μία το μεσημέρι φρενάρω, γκαζώνω και στρίβω όπως και τόσοι άλλοι. Και μου φαίνεται υπέροχο!
Γι' αυτό το ξαναλέω ρε: Καύλα! Νιώθω σαν να έξυσα, για πρώτη φορά στη ζωή μου, γόνατο σε πίστα σήμερα...

***Επειδή κάποιοι θα ρωτήσουν: Michelin Anakee έβαλα, και πίσω κράτησα πέλμα 120mm.
Thnx for listening...

periklisk
24/04/2004, 01:23
Ωραίος!!!! Με προσοχή όμως γιατί όταν ψάχνεις τα όριά σου μπορεί και να τα ξεπεράσεις..... :winka:

Έτσι μου φάνηκε και μένα όταν είχα πάρει το ZXR και μετά από αρκετούς μήνες άλλαξα τα λάστιχα που είχε γιατί ήταν μπ@$#$λο!!! Νόμιζα ότι καβάλησα άλλο μηχανάκι!!!!

Άντε καλές βόλτες!!!!:wave2: :wave2:

transalper600
24/04/2004, 02:01
....mia apo ta idia...! Ego anteksa 6 mines me sxedon slick lastixa!
H aisthisi einai teleios diaforetiki. Ksafnika nomizeis pos den mporeis na glistriseis sxedon me tipota...kai olo kai to plagiazeis...kai to plagiazeis...(me prosoxi panta!!)
kai na perneis tis strofes afova pleon!!!
Tolmisa kai ekana 7000klm (2000klm ekdromika + 5000 ta kathomerina) to kalokairi me ta palia(toylaxiston.6 xronon lastixa)
na ta xareis!!!! aki prosoxi tora stin arxi!!

milaber
24/04/2004, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Ωραίος!!!! Με προσοχή όμως γιατί όταν ψάχνεις τα όριά σου μπορεί και να τα ξεπεράσεις..... :winka:

Έτσι μου φάνηκε και μένα όταν είχα πάρει το ZXR και μετά από αρκετούς μήνες άλλαξα τα λάστιχα που είχε γιατί ήταν μπ@$#$λο!!! Νόμιζα ότι καβάλησα άλλο μηχανάκι!!!!

Άντε καλές βόλτες!!!!:wave2: :wave2:

Μήπως άλλαξες και μηχανάκι μαζί με τα λάστιχα;
:lol:

Σοβαρά τώρα, είναι ζήτημα αλλά δεν είχα την Τύχη να τα αλλάξω ακόμα τα δικά μου...
Γλυστράνε σαν πουτάνες (συγγνώμη για την έκφραση)...
:(

petridist
24/04/2004, 12:01
Anakee και ξερό ψωμί!!:beer:

periklisk
24/04/2004, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Μήπως άλλαξες και μηχανάκι μαζί με τα λάστιχα;
:lol:

Σοβαρά τώρα, είναι ζήτημα αλλά δεν είχα την Τύχη να τα αλλάξω ακόμα τα δικά μου...
Γλυστράνε σαν πουτάνες (συγγνώμη για την έκφραση)...
:(

Έλα πέτα το στο Θερμαϊκό να ξεμπερδέψεις!!!!!!!:lol: :lol: :lol:

milaber
24/04/2004, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Έλα πέτα το στο Θερμαϊκό να ξεμπερδέψεις!!!!!!!:lol: :lol: :lol:

Και να το πετάξω, επιπλέει!
Μιλάμε για πολύ Παπί!

:lol:

gtsiros
25/04/2004, 11:28
Kaula de 8a pei tipota.

3ereis ti einai na eisai sthn e8nikh a8hnwn-patrwn, me to suzuki gn250, na pas me 120, na prospernas forthgo panw se aristerh strofh, apo apenanti na erxetai allo forthgo kai to pisw ths mhxanhs na kanei sa na sourwnei ta makaronia?

Ta lastixa einai to a kai to w (auto einai omega). mporei na exeis kakes anarthseis, xalia ola, alla ama exeis kainouria kala lastixa,... yeah baby.

Patrwn eipes? re, steile kana p.m. na pame kamia boltitsa! sthn patra eimai twra :D

milaber
25/04/2004, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
3ereis ti einai na eisai sthn e8nikh a8hnwn-patrwn, me to suzuki gn250, na pas me 120, na prospernas forthgo panw se aristerh strofh, apo apenanti na erxetai allo forthgo kai to pisw ths mhxanhs na kanei sa na sourwnei ta makaronia?


Καλή φάση φαίνεται...
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

parji
26/04/2004, 08:22
Λοιπόν ομόσταυλε jtoro,
το Σάββατο που μας πέρασε, ήμουν στη Πάτρα και έβαλα τα michellin anakee με διάσταση πίσω 120 (όχι 130 που ήταν παλιότερα).
Στο γυρισμό για Άρτα τα ψιλοπρόσεξα για τα πρώτα 100 χιλιόμετρα, δηλαδή μέχρι το Αγρίνιο. Οταν όμως έφτασα στο Μακρυνόρος (για αυτούς που δε ξέρουν τι εστί, είναι ένας δρόμος ΟΛΟ στροφιλίκι), δε κρατήθηκα και την έχωσα "λίγο τη μηχανή στις στροφές.
Η αίσθηση που είχα ήταν απίστευτη. Το μηχανάκι άλλαξε τελείως τη συμπεριφορά του καθώς στρίβει. Είναι πιο σταθερό και πλαγιάζει πολύ περισσότερο.
Είμαι πραγματικά πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή που έκανα να τα βάλω τα συγκεκριμένα ελαστικά.
Οφείλω να ομολογήσω πάντως ότι μέσω του site μας έμαθα για αυτά τα λάστιχα και ειδικά μέσω του καλού φίλου JimBar που τα φοράει στο Transalp του εδώ και καιρό.

kosdros
26/04/2004, 20:18
που φίλε jtoros την συγκεκριμένη στροφή θα σε παρακαλέσω να την προσέχεις πολύ και να την πέρνεις ανοιχτά, γιατί η παραμόρφωση της ασφάλτου στο κέντρο και εσωτερικά δεν αστειεύεται.

jtoros
26/04/2004, 22:07
Πατρινός κι εσύ; Μιλάς σαν Πατρινός για να ξέρεις τοσο καλά την στροφή.

kosdros
27/04/2004, 19:06
είμαι πατρινός, αλλά έχω κάνει και εγώ τις βόλτες μου!
:wave2: :beer: :D :cool: :sun:

tifozif1
28/04/2004, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalper600
Tolmisa kai ekana 7000klm (2000klm ekdromika + 5000 ta kathomerina) to kalokairi me ta palia (toylaxiston.6 xronon lastixa) na ta xareis!!!! aki prosoxi tora stin arxi!!

Na σου πω φιλαράκι, Τον ελεύθερο χρόνο σου ασχολίσε με ρώσσικα αθλήματα όπως "ρωσικη ρουλέτα" ??

DUKASII
28/04/2004, 11:25
:confused: :smokin: :smokin: :confused: :confused:


RE...PATE KALA;;;