PDA

View Full Version : Σοβαρή απορία, για κράνη...πήρα ενα ΜΧ Uvex χθές και...



Gandalf dr685sm
20/04/2006, 10:24
το οποίο , πέρα απο την καλή ποιότητα του, μπλα..μπλα....μπλα.... για να μην ζαλίζω... είχε ενα manual μέσα που ανέφερε επί λέξη τα εξής:



""""""""Σε βαρύ πέσιμο του αναβάτη (σ.σ.ποιός είναι ο ορισμός του "βαρύ" εδώ; ) , το κράνος είναι σχεδιασμένο , να απασφαλίζει και να φεύγει απο το κεφάλι του, καθώς αν διατηρηθεί η θέση του , μπορεί ο τραυματισμός που θα προκύψει να είναι μεγαλύτερος""""""""""""



Παρακαλώ;.... δηλαδή αν πέσω με 100+ (λέμε τώρα) το κράνος θα φύγει απο το κεφάλι μου;...



Και για να σας λύσω την περιέργεια , το ίδιο αναγράφεται σε όλα τα κράνη , μιας και είναι standard CE...



Υπάρχει κανείς , που γνωρίζει κάτι πάνω στο θέμα;...Θεωρώ οτι είναι ενα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΕΡΩΤΗΜΑ...



Gandalf

CyBeRseXX
20/04/2006, 10:32
alla enas filos pou pire uvex (den thimamai montelo) exei to klassiko louraki me tous krikous opos k sta Arai. Auta den feugoun me ptosi..

Den nomizo na exei sxesi me to CE.

Gandalf dr685sm
20/04/2006, 10:49
το manual έλεγε μέσα και για visor, (ζελατίνα) που στα ΜΧ δεν υφίσταται , άρα ήταν προς όλα τα κράνη , ακόμα και αν έχουν rings αντί για button-click.


Gandalf

OldMan
20/04/2006, 11:26
:lol: :rotflmao: :lol:

Όχι ρε Gandalf, παρεξήγησες...

Είναι μια μάλλον "ατυχής" μετάφραση του "ελευθερώνεται" (από τρίτους).

Όντως είναι απαίτηση του ECE R22.05, αλλά εννοεί να μπορεί το κράνος να βγει από το κεφάλι χωρίς extra επεμβάσεις (κοψίματα κ.λ.π.).


:wave2: :beer: :wave2:

Gandalf dr685sm
20/04/2006, 12:07
α..... είπα και εγώ...

Ευχαριστώ πολύ...

Άκου να φεύγει απο το κεφάλι , όταν το χρειάζεσαι πιο πολύ απο ποτέ...


Gandalf

GyPsy
20/04/2006, 12:19
Όχι ρε απλώς τα uvex δεν γουστάρουν "βαριά"

χτυπήματα και την "κάνουν":lol: :lol: :eyepop:

furious
20/04/2006, 14:10
Μισό λεπτό, γιατί κι αυτό είναι σοβαρό! Εμάς μας έμαθαν όταν δίναμε για δίπλωμα ότι ποτέ δε βγάζουμε το κράνος του τραυματία μετά από σοβαρό χτύπημα και το κόβουν οι νοσοκόμοι κ.λ.π.

Δηλαδή με όσα κράνη πληρούν το ECE R22.05 μπορούμε να τα βγάζουμε ελεύθερα μετά από οποιοδήποτε (σοβαρό ή όχι) χτύπημα;;;

OldMan
20/04/2006, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
με όσα κράνη πληρούν το ECE R22.05 μπορούμε να τα βγάζουμε ελεύθερα μετά από οποιοδήποτε (σοβαρό ή όχι) χτύπημα;;;

:nono: :nono: :nono:

Τα κράνη δεν χρειάζονται ειδική επέμβαση για να βγούνε !!!

Εμείς χρειαζόμαστε ειδική εκπαίδευση για να τα βγάλουμε !!!

evvou
20/04/2006, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:nono: :nono: :nono:

Τα κράνη δεν χρειάζονται ειδική επέμβαση για να βγούνε !!!

Εμείς χρειαζόμαστε ειδική εκπαίδευση για να τα βγάλουμε !!!

οντως απ'οτι εχω διαβασει και εγω πρεπει να το βγαλει καποιος που ξερει..
η Arai εχει βγαλει και μια "κουκουλα" η οποια βοηθαει στο να αφαιρεσεις το κρανος μετα απο μια πτωση...αλλα και παλι πρεπει να ξερεις τον τροπο!

εχει ενα pdf στο site της arai το οποιο δειχνει τον τροπο που πρεπει (2 εκπεδευμενα ατομα!) να βγαλουν το κρανος...δεν ειναι τοσο ευκολο...
:beer: :beer: :beer: