PDA

View Full Version : 19/04/2006 - 0300 - Mέγαρα - Παράπονα



kostom
19/04/2006, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Στα συν : Η καλή διοργάνωση απο το 0300... 25 άτομα στο γκρουπ, άμεση κινητοποίηση στις εξόδους και μαύρες σημαίες σε όσους κάνανε προσπεράσεις από μέσα στην πάνω στροφή... Ο kostom ας πούμε άρπαξε μία :wave2: Επίσης ο Runner που ξεπέρασε τον πρόσφατο τραυματισμό και μπήκε μέσα αεροπορία...


Action photos μόλις τις πάρουμε :D

Επόμενο 8/5 (απογευματινό) και 22/5 ολοήμερο.

:smokin:



Όλα καλά αλλά αυτές οι μαύρες σημαίες ήταν απαράδεκτες
γιατί στην ουσία η μαύρη σημαία έβγαινε μόνο στην Κ9 και
σε καμία άλλη στροφή... Για παράδειγμα ένα VARADERO το
οποίο ήταν άψογο μπροστά στην Κ9 και μόλις ξεμάκραινε
λιγουλάκι και πετύχαινε κανένα αργό αναβάτη τότε τι μέσα
και έξω από την στροφή....μόνο από πάνω δεν πέρναγε...
Δύ μέτρα και δυο σταθμά????
Υποκρισία μπροστά στους κριτές και εμβολισμοί στην Κ6
από κάτι δήθεν οδηγούς???????
Τουλάχιστον οι κριτές θα μπορύσαν μετά τα πρώτα 2-3
sessions να διαχωρίσουν τα group με διαφορετικά κριτήρια
και όχι άντε όλοι μαζί......
Ναι, και εγώ αργός ξεκίνησα στην πίστα και σέβομαι τα παιδιά
που είναι πιο αργοί από εμένα και θέλουν να μάθουν. Και πιστεύω
ότι με σέβονται και οι γρηγορότεροί μου μέσα στην πίστα....
Αλλά αυτός είναι και ο σκοπός της πίστας... Η ΕΞΕΛΙΞΗ !!!!
Και όχι να γυρνάνε και να μου λένε να πριμένω να προσπεράσω
στην ευθεία τους πιο αργούς.. Αυτό το κάνω και στην εθνική-
αττική οδό κλπ.. Η ουσία πιστεύω είναι επικεντρωμένη στην
στροφή... Πώς διαλέγεις το σημείο που θα φρενάρεις, πού
ξεκινάς το γυροσκοπικό σου, που ανοίγεις το γκάζι , που είναι
η έξοδος.......
Άν περιμένω την ευθεία για να προσπεράσω τον πιο αργό
αναβάτη και χάσω την στροφή και δεν "δουλέψω" πάνω σε αυτά που θέλω, τότε τέτοια βόλτα κάνε και στην Επίδαυρο, Νάυπακτο,
Αρτεμίσιο, Μπράλλο και όλες τις άλλες γνωστές διαδρομές..



Συγνώμη άν σας κούρασα...

:a12: :sad:

sniper
19/04/2006, 22:53
OK αλλά τα ήξερες πριν μπεις μέσα (υπέγραψες και χαρτί)...

Αυτούς τους κανόνες θέτει το 0300 οπότε πρέπει και να τους σεβαστούμε αφού μπαίνουμε μέσα... κι εγώ "έχασα" αρκετές στροφές απο αργότερους (ναι υπάρχουν και τέτοιοι :lol: ) αλλά τι να κάνουμε.... προτιμώ να χάσω εγώ την στροφή απο το να τρομάξω κάποιον/α "καινούργιο στην πίστα και να έχουμε άλλα δυσάρεστα...

Τέσπα..... δεν είμαι εδώ για να δικαιολογώ καταστάσεις.... :wave2:

kostom
19/04/2006, 23:03
Το θέμα θεωρείται λήξαν....:sun:


Τώρα.....
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ?????

Runner Ducati
19/04/2006, 23:20
ναι ναι καμια φωτο...
αυτα μενουν μετα για να τα βλεπουμε και να περναμε καλα...

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Tropeas
19/04/2006, 23:29
Σφυρίχτε στο επόμενο ... ;)
αυτό δυστυχώς δεν μπορούσα...

fazerakis
20/04/2006, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Όλα καλά αλλά αυτές οι μαύρες σημαίες ήταν απαράδεκτες
...............................................................................................Το λάχιστον οι κριτές θα μπορύσαν μετά τα πρώτα 2-3
sessions να διαχωρίσουν τα group με διαφορετικά κριτήρια
και όχι άντε όλοι μαζί......
Ναι, και εγώ αργός ξεκίνησα στην πίστα και σέβομαι τα παιδιά
που είναι πιο αργοί από εμένα και θέλουν να μάθουν. Και πιστεύω
ότι με σέβονται και οι γρηγορότεροί μου μέσα στην πίστα....
Αλλά αυτός είναι και ο σκοπός της πίστας... Η ΕΞΕΛΙΞΗ !!!!
Και όχι να γυρνάνε και να μου λένε να πριμένω να προσπεράσω
στην ευθεία τους πιο αργούς.. Αυτό το κάνω και στην εθνική-
αττική οδό κλπ.. Η ουσία πιστεύω είναι επικεντρωμένη στην
στροφή... Πώς διαλέγεις το σημείο που θα φρενάρεις, πού
ξεκινάς το γυροσκοπικό σου, που ανοίγεις το γκάζι , που είναι
η έξοδος.......
Άν περιμένω την ευθεία για να προσπεράσω τον πιο αργό
αναβάτη και χάσω την στροφή και δεν "δουλέψω" πάνω σε αυτά που θέλω, τότε τέτοια βόλτα κάνε και στην Επίδαυρο, Νάυπακτο,
Αρτεμίσιο, Μπράλλο και όλες τις άλλες γνωστές διαδρομές..

Συγνώμη άν σας κούρασα...

:a12: :sad:

Kostom δεν μας κούρασες καθόλου. Προσωπικά αποφεύγω τα Track Days του 0-300 καθώς προσπαθούν να δώσουν βάση στην ασφάλεια με λάθος τρόπο. Την τελευταία φορά είχα ένα ζευγαράκι SuperCorsa πολύ ικανό να βγάλει το Track Day και με βάλαν να πάω να αγοράσω καινούρια από το συνεργάτη τους στη πίστα αλλιώς δεν έμπαινα. (Τραμπούκο):eyepop:
Εκτός αυτού με έβαλαν σε αργό γκρούπ ενώ είχαμε συζητήσει τι παίζει και μετά με κοίταζε ο Doc περίεργα όταν προσπέρναγα.

Runner Ducati
20/04/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerakis

Εκτός αυτού με έβαλαν σε αργό γκρούπ ενώ είχαμε συζητήσει τι παίζει και μετά με κοίταζε ο Doc περίεργα όταν προσπέρναγα.


σε αργο γκρουπ? :a029:

πακετο... :rolleyes:


:lol: :lol:

Runner Ducati
21/04/2006, 00:38
υπαρχει θεμα στα trackday για οσους (κατι ρεμαλια σαν και μας) εχουν ξεπερασει τα βασικα και θελουν να δοκιμασουν τον εαυτο τους και μερικα πραγματα παραπανω... :rolleyes:

και εκτος αυτου, να πηγαινουν ταπα σε ελεγχομενο χωρο αντι για τον δημοσιο δρομο... :nono:

πρεπει να βρεθει μια λυση με τα group, η με καποια trackdays ποιο εξιδικευμενα...

αν και το καλυτερο θα ηταν να ανοιγε η πιστα τακτικα χωρις trackday οποτε μπορει ο καθενας ωστε να εχει λιγοτερο κοσμο μαζεμενο...

(αλλα δεν θα συμφερει καποιους μαλλον, δεν κονομανε τα απαιτουμενα... (δεν εννοω το 0-300) ;) )

:beer: :beer: :beer:

nktR
22/04/2006, 18:20
καλησπέρα.
Με πήρε και εμένα φίλος φανατικός των track days 0-300 και πολύ καλός και πράος άνθρωπος. Πρώτη φορά τον είδα και τον άκουσα έτσι. Είναι 49 χρονών και αρκετά γρήγορος στο 1.10 και μου είπε τα ίδια.

Συμφωνώ μαζί σας αλλά το θέμα είναι ότι δυστυχώς όλοι δεν οδηγούν όπως εσείς (εννοώ να ξέρουν τι κάνουν).
Έτσι η μπάλα τους παίρνει όλους και ο μύλος τους αλέθει.
Η γνώμη μου λοιπόν είναι αφού είσαστε φανατικοί αυτών των διοργανώσεων και αφού είσαστε και καλοί πελάτες για αυτούς παραπονεθείτε εγγράφως με email στο site του www.0-300.gr
γιατί ξέρω ότι οι γνώμες σας θα μετρήσουν πολύ σοβαρά και θα δείτε αποτέλεσμα.
Γράψτε τους ότι εάν δεν διορθωθεί το πρόβλημα με τους κριτές
δηλ. κατ΄ εμέ να τους δώσουν και μία μπλέ σημαιούλα που ορίζει
ότι ένας γρηγορότερος οδηγός είναι πίσω από τον αργό και να προετοιμάζεται ο αργός και ψυχολογικά και ουσιαστικά ότι κάποιος είναι πίσω του και ετοιμάζεται να περάσει και να κάνει χώρο αλλιώς πείτε τους ποιά διαφορά έχει το δικό τους track day
από των υπολοίπων ?
Εάν θέλουν να ξεχωρίζουν και να το κάνουν επαγγελματικά όπως λένε με πρώτιστο σκοπό την ασφάλεια των αναβατών ε, ας το σκεφτούν το μαμημένο. Δε νομίζω ότι είμαι πιό έξυπνος από αυτούς απλώς δεν σκέφτομαι το χρήμα αλλά σκεφτομαι τη χαρά και την ικανοποίηση του αναβάτη.

Και κλείνω
Ένας λόγος που δεν πηγαίνω σε track days είναι και αυτός.
Φιλιά σε όλους σας και καλή Ανάσταση.

ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΟΜΩΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΓΡΑΦΤΕ ΤΟ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ
ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΤΕ ΟΠΩΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΚΡΙΤΙΚΗ. ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ !!!
ΑΠΑΙΤΕΙΣΤΕ :beer: :sun:

anco
22/04/2006, 19:01
Στα track-day οταν δηλωνεις αργος ή γρηγορος ποιος φταιει?

Αν ενας αργος παει στο γκρουπ με τους γρηγορους......?????

Το αλλο παλι που λετε οτι σας κοβουν οι αργοι πανω στις στροφες δεν το καταλαβενο...?

Και τον Μπουστα στα δοκιμαστικα του Σαββατου 15-4-2006 τον εκοψε ο Χαλαρης.... πανω στην Κ9.

Δηλαδη τι να εκανε να του ελεγε μου εκοψες το γυρολογιο....?

Νομιζω οτι αν εισαι σε καλο ρυθμο δεν σε κοβει κανεις, αντε μια - δυο φορες.

Εγω οταν επεσα στην Κ6 το μονο που φοβηθηκα ηταν που εφτανε ενας πιο γρηγορος απο εμενα στην εσωτερικη...

Σχεδον για 5 γυρους ημουν μονος και το γκρουπακι πηγενε τραινακι σχεδον.

kostom
22/04/2006, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr


Το αλλο παλι που λετε οτι σας κοβουν οι αργοι πανω στις στροφες δεν το καταλαβενο...?

Και τον Μπουστα στα δοκιμαστικα του Σαββατου 15-4-2006 τον εκοψε ο Χαλαρης.... πανω στην Κ9.

Δηλαδη τι να εκανε να του ελεγε μου εκοψες το γυρολογιο....?

Νομιζω οτι αν εισαι σε καλο ρυθμο δεν σε κοβει κανεις, αντε μια - δυο φορες.



Πρώτ' απ' όλα μην μπερδεύεις τους αγωνιζόμενους
με εμάς τους υπόλοιπους... εκεί τα πράγματα δεν είναι
τα ίδια με εμάς....

Και ακριβώς όπως το είπες... Επειδή ήμουν σε πάρα πολύ
καλό ρυθμό, ακριβώς εκεί που έχω αφωσιωθεί στην οδήγηση
πάνω στην στροφή αυτό το αίσθημα καταστρέφεται...
Μέχρι να ξαναέρθω στα ίσια που λέμε, πάλι τα ίδια...

Και για το τί δηλώνεις...
Εγώ δηλώνω εξωγήινος..
Οι κριτές μάτια δεν έχουν?

kostom
22/04/2006, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
καλησπέρα.
Με πήρε και εμένα φίλος φανατικός των track days 0-300 και πολύ καλός και πράος άνθρωπος. Πρώτη φορά τον είδα και τον άκουσα έτσι. Είναι 49 χρονών και αρκετά γρήγορος στο 1.10 και μου είπε τα ίδια.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι αφού είσαστε φανατικοί αυτών των διοργανώσεων και αφού είσαστε και καλοί πελάτες για αυτούς παραπονεθείτε εγγράφως με email

Γράψτε τους ότι εάν δεν διορθωθεί το πρόβλημα με τους κριτές
δηλ. κατ΄ εμέ να τους δώσουν και μία μπλέ σημαιούλα που ορίζει
ότι ένας γρηγορότερος οδηγός είναι πίσω από τον αργό και να προετοιμάζεται ο αργός και ψυχολογικά και ουσιαστικά ότι κάποιος είναι πίσω του και ετοιμάζεται να περάσει και να κάνει χώρο αλλιώς πείτε τους ποιά διαφορά έχει το δικό τους track day
από των υπολοίπων ?

Και κλείνω
Ένας λόγος που δεν πηγαίνω σε track days είναι και αυτός.



Φίλε μου τους τα είπαμε εκεί μπροστά αλλά επειδή δεν θέλω να γίνω κακός και να ανοίξω μεγάλη διαμάχη εντός και εκτός
του forum άσε να πάει στο διάολο... Απλά από εδώ και πέρα
θα απέχουμε από τα συγκεκριμένα track days...
Πώς το λένε..... ΑΣΦΑΛΗΣ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ ΟΔΗΓΗΣΗ..
Όποιος το κατάλαβε...:evil:

Και στην παρακάτω φωτό ο κύριος που προσπερνιέται
από τον Παναγιώτη, χώρια ότι δεν ήξερε τι πάει να πεί
γραμμή μέσα στην στροφή και σταθερότητα, παρολίγου
να βγάλω φλάς και να του κορνάρω για προσπέραση
με 1η και 30 χλμ ......και όχι μόνο εγώ...
Να μάθει ναι , η ασφάλειά του ναι, αλλά η δικιά μου
ασφάλεια???? Η δικιά μου εξάσκηση?? Στα σκουπίδια??


45734

anco
22/04/2006, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Φίλε μου τους τα είπαμε εκεί μπροστά αλλά επειδή δεν θέλω να γίνω κακός και να ανοίξω μεγάλη διαμάχη εντός και εκτός
του forum άσε να πάει στο διάολο... Απλά από εδώ και πέρα
θα απέχουμε από τα συγκεκριμένα track days...
Πώς το λένε..... ΑΣΦΑΛΗΣ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ ΟΔΗΓΗΣΗ..
Όποιος το κατάλαβε...:evil:

Και στην παρακάτω φωτό ο κύριος που προσπερνιέται
από τον Παναγιώτη, χώρια ότι δεν ήξερε τι πάει να πεί
γραμμή μέσα στην στροφή και σταθερότητα, παρολίγου
να βγάλω φλάς και να του κορνάρω για προσπέραση
με 1η και 30 χλμ ......και όχι μόνο εγώ...
Να μάθει ναι , η ασφάλειά του ναι, αλλά η δικιά μου
ασφάλεια???? Η δικιά μου εξάσκηση?? Στα σκουπίδια??

Ρε ουυυυυυυ που θες και γρηγορο γυρολογιο....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Καλα μπορεις να κανεις το αλλο να δεις που παει ο καθενας σε ρυθμο και μετα να ξεκινησεις σχεδον στα μισα του γυρου του.

anco
22/04/2006, 21:13
Στους αγωνιζομενους σε αλλα track-day δεν μπορεις να μπεις?

Π.Χ αν βγαλεις λισανς και οπωτε εχει π.χ ο Ζαφειροπουλος να μπαινεις με αυτους.

Ειναι ολοι στο 1.04 το πολυ οποτε δεν θα εχεις προβλημα.


Τα λεγαμε με ενα φιλο στα δοκιμαστικα του Σαββατο και μπορεις να βγαλεις λισανς και να κανεις και αγωνα αν θες.
:wave2:

kostom
22/04/2006, 21:20
Κανονικά δεν μπαίνεις μαζί με αγωνιζόμενους μέσα στην πίστα
σαν ιδιώτης.. Έχει γίνει βέβαια αλλά μόνο σε προπονήσεις και
αυτές στα πρώτα track day....

Όσο για αγώνα σκεφτόμουν και εγώ με ένα φίλο για τους
νέους αγωνιζομένους..... Απλά για την συμμετοχή...
Έτσι να μαζεύουμε εμπειρίες....

Και licence παίρνεις πια αφού κάνεις έναν αγώνα. Στο τέλος του
την παραλαμβάνεις...:wave2:

kinhsh
22/04/2006, 21:21
Δειτε τι λαστιχα εχει η μια μηχανη και τι η αλλη. Ο μεσα οδηγος μου φαινεται παει μια χαρα για τα λαστιχα που εχει.

kostom
22/04/2006, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Δειτε τι λαστιχα εχει η μια μηχανη και τι η αλλη. Ο μεσα οδηγος μου φαινεται παει μια χαρα για τα λαστιχα που εχει.

Ήσουν εκεί???
Γιατί το θέμα δεν είναι τα λάστιχα...
Άν εσύ μέσα απ' όλα που γραφτήκανε είδες
τα λάστιχα ...................

anco
22/04/2006, 21:24
Ναι αλλα εχεις και αλλα προτερηματα με την αδεια.

Λαστιχα σε μερικα μαγαζια πιο φτηνα.

Εχω φιλο λαστιχα που μου δικαιολογει πολες φορες με ενος αλλου την αδεια την αγορα απο αντιπροσωπια με μικροτερο κοστος.

Και τελος αν πας στους νεους αγωνιζομενους (με το καλο:wave2: ) θα κανεις προπονηση με αυτους.

Τωρα στο 0-300 track-day δεν μετραει αυτο αλλα σε ολλα τ'αλλα εχει γκρουπ με αυτους (και τις πιο πολλες φορες κανουν και τα πιο πολλα session's)

:)

anco
22/04/2006, 21:25
EΘNIKH EΠITPOΠH AΓΩNΩN (EΘ.E.A.)
Mεσογείων 395, (153 43) ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Tηλ: 210 6068885-91
Fax: 210 6068982
e-mail: auto-kart@elpa.gr

Και το site με τις αιτησεις

http://ethea.elpa.gr/info/

anco
22/04/2006, 21:27
ναι ο Πανος εχει γομες αλλα και εγω που εχω slick δεν παω ετσει.

Εχω πολυ ακομα


45735

tsiros_temp
23/04/2006, 19:58
Tί λάθος έκανε αυτός που είναι στο εσωτερικό της στροφής; Απ'ότι καταλαβαίνω από τη συγκεκριμένη φωτογραφία, το μηχανάκι δεν έχει ουσιαστικά άλλο περιθώριο να στρίψει...

AXL954
23/04/2006, 23:24
Καταρχάς Χρόνια πολλά σε όλους.

Μιας και εκείνη την ημέρα ήμουν και εγώ εκεί, θεωρώ ότι το θέμα με αφορά και αισθάνομαι την ανάγκη να κάνω και εγώ ένα σχόλιο.
Προσωπικά είχα δηλώσει στο γκρουπ των μαθητών οπότε τα πράγματα ήταν κάπως διαφορετικά. Παρακολουθόντας τα υπόλοιπα παιδιά του γκρουπ των ιδιωτών, διέκρινα μερικούς πραγματικά γρήγορους (συνήθεις ύποπτοι). Για αυτούς θα ήθελα να πώς ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ατυχήσατε. Η πραγματικότητα δεν επιτρέπει τίποτε άλλο από συμβιβασμούς, το οποίο σημαίνει πως η ΕΞΕΛΙΞΗ δεν έρχεται γύρο,γύρο (όχι πιττα...) αλλά στροφή-στροφή. Θα συμφωνήσω όμως και με την άποψη που εκφάστηκε παραπάνω πως σαν "πελάτες" έχετε ΔΙΚΑΙΩΜΑ και ΚΑΘΗΚΟΝ να απαιτήσετε τα πρέποντα. Άρα λοιπόν ας μην αρκεστούμε σε λόγια και φιλοσοφικές συζητήσεις, αλλά ας κινηθούμε με συγκεκριμένους στόχους.

stako
24/04/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Όσο για αγώνα σκεφτόμουν και εγώ με ένα φίλο για τους
νέους αγωνιζομένους..... Απλά για την συμμετοχή...
Έτσι να μαζεύουμε εμπειρίες....


Το κόστος όμως δεν είναι μικρό, περίπου 250? η συμμετοχή και δεν θες και 2 ζευγάρια λάστιχα......?

:beer:

Θάνος
24/04/2006, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από AXL954
η ΕΞΕΛΙΞΗ δεν έρχεται γύρο,γύρο (όχι πιττα...) αλλά στροφή-στροφή

Αυτή είναι η συνήθης άποψη που υποστηρίζεται μάλιστα και από τα σχολεία του 0300. Αν και δεν διαφωνώ με τη σπουδαιότητα της στροφής, διαφωνώ 100% με το σχόλιο σου...

Η εξέλιξη έρχεται και στα ανεβάσματα και στα κατεβάσματα και στα φρένα και στις γραμμές και ποιος ξέρει σε πόσα ακόμα σημεία που δεν έχουμε ακόμα ανακαλύψει...

Ειδικά τα κατεβάσματα και τα φρένα είναι ένα πολύ σημαντικό και αρκετά δύσκολο κομμάτι της οδήγησης με τις δικές του τεχνικές, που όμως δεν καλύπτεται καθόλου από τα σχολεία.

Έτσι, το να μπορείς να γυρίζεις γρήγορους γύρους για τα δικά σου δεδομένα φυσικά, είναι πάρα πολύ σημαντικό και πολλές φορές πιο σημαντικό ακόμα από το να μπεις ωραία σε μία στροφή και μετά να κόψεις ξανά ταχύτητα...

Και για να το πω διαφορετικά... το να μπαίνεις γρήγορα και σωστά στις στροφές από μόνο του δεν φτάνει.

AXL954
24/04/2006, 15:11
Θάνο,

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λές. Ίσως πρέπει να γίνω πιο συγκεκριμένος στην άποψή μου. Απλά εννοώ πως η κατάσταση στα Μέγαρα είναι τέτοια που αν θες να βελτιωθείς συνολικά, είναι κομμάτι δύσκολο.
Θεωρώ τον εαυτό μου μέτριο οδηγό που προσπαθεί να γίνει καλύτερος χρόνο με τον χρόνο, και ο μόνος δρόμος για κάτι τέτοιο οδηγεί στα Μέγαρα ή στις Σέρρες. Για τα Μέγαρα εν προκειμένω, προσωπικά δεν μπορώ να ασχοληθώ με αυτά τα οποία πολύ σωστά προανέφερες, λόγω κυρίως των πολλών και διαφορετικού επιπέδου αναβατών (άσχετα με το τί έχει δηλώσει ο καθένας). Έτσι, εναλλακτικά αυτό που προσωπικά επιδιώκω πλέον, ίσως και να κάνω λάθος, είναι να εφαρμόζω όλες τις διαδικασίες, "φρένα-κατεβάσματα-σώμα-κλίση-γκάζι" στροφή με στροφή αντί για γύρο με γύρο μιας και κάτι τέτοιο είναι σχετικά δύσκολο δεδομένου ότι υπάρχουν και κάποιοι κανόνες τους οποίους και πρέπει να τηρήσεις. Απλά αυτό που λέω είναι πως προσπαθώ κομμάτι-κομμάτι, να συνθέσω την εικόνα του συνόλου.

kostom
24/04/2006, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Το κόστος όμως δεν είναι μικρό, περίπου 250? η συμμετοχή και δεν θες και 2 ζευγάρια λάστιχα......?

:beer:

Η συμμετοχή νομίζω στους νέους είναι 55€ το παράβολο...
Με κάθε επιφύλαξη...

Νομίζω ότι το θέμα μας ξέφυγε ολίγον τι....
Εκεί βασικά που ήθελα να καταλήξω είναι
ότι στα track days του 0-300 δίνεται καλώς ή
κακώς περισσότερη βάση στους αναβάτες που
έχουν περάσει τα CSS και λιγότερη στους άλλους.
Το πρόβλημα όμως κείτεται αλλού...... Στα κριτήρια
με τα οποία επιλέγονται τα group. Οι εν λόγω
"κριτές" μετά τα πρώτα 3 sessions θα μπορούσαν
να κάνουν μια ανακατάταξη στα "ιδιωτικά " groupάκια
και τα πράγματα να διορθωθούν ολίγο...
Απλά ίσως και εγώ,και κανά δυο άλλοι να το παρακάναμε
αλλά έτσι είναι. Απο εδώ και πέρα τι γίνεται...
Θα δούμε κάτι καλύτερο σε αυτό τον χώρο που
θέλουμε να τον αναφέρουμε με την λέξη "πίστα" ή
θα συνεχίσουν τα πράγματα ως έχουν???




Έτσι, εναλλακτικά αυτό που προσωπικά επιδιώκω πλέον, ίσως και να κάνω λάθος, είναι να εφαρμόζω όλες τις διαδικασίες, "φρένα-κατεβάσματα-σώμα-κλίση-γκάζι" στροφή με στροφή αντί για γύρο με γύρο μιας και κάτι τέτοιο είναι σχετικά δύσκολο δεδομένου ότι υπάρχουν και κάποιοι κανόνες τους οποίους και πρέπει να τηρήσεις. Απλά αυτό που λέω είναι πως προσπαθώ κομμάτι-κομμάτι, να συνθέσω την εικόνα του συνόλου


Λάθος δεν είσαι καθόλου.Το ίδιο νομίζω και εγώ....
Και τί γίνεται φίλε μου ΑΧL954 όταν το κομάτι από το
δικό μου πάζλ είναι κρυμμένο στην Κ9????
Δέν λέμε σε ένα group να είναι όλοι αργοί και σε ένα άλλο
όλοι γρήγοροι, αλλά μια καλύτερη ομοιογένεια θα ήταν
προτιμότερη...:wave2:

Εσύ ήσουν με το στραβό μανιτάρι στο 954?

AXL954
24/04/2006, 21:38
Kostom καλησπέρα.

Προσωπικά δουλεύω τις στροφές που έχω πρόβλημα (ΟΛΕΣ οι αριστερές). Αυτό σημαίνει πως αν θέλω βα δουλέψω σε κάποια συγκεκριμένη στροφή , θα κόψω ελαφρά και θα φροντίσω να αποκτήσω μια απόσταση από τον προπορευόμενο που θα μου επιτρέψει να μπώ και να βγώ σωστά.

Ναί εγώ είμαι αυτός με το στραβό μανιτάρι και σε ευχαριστώ που εκείνη την ημέρα μου θύμισες ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πρέπει να το βγάλω. Το θέμα είναι πώς δεν έχω εμπιστοσύνη σε όποιον προσπαθήσει να το βγάλει. Αν έχεις καμιά ιδέα....ευπρόσδεκτη.

kostom
25/04/2006, 09:10
Η εμπιστοσύνη (http://www.motogpr.gr) που λέγαμε....

vader56
25/04/2006, 13:05
ήμουνα και εγώ στο ΤD του 0-300. Όπως ανέφερε και κάποιος φίλος πιο πάνω, στα TD αυτά πηγαίνεις ξέροντας πως μιας και κύριος γνώμωνας είναι η ασφάλεια, πιθανόν να μην μπορέσεις να πιάσεις και να κρατήσεις ένα "γρήγορο" ρυθμό για πολλή ώρα.

Προσωπικά πήγα αποκλειστικά και μόνο για να δουλέψω λίγο τις γραμμές και τα σημάδια μου (δικαιολογιες του κουλού). Μόνο στο 3ο session κάπως τα δούλεψα μιας και για να δουλέψεις σωστά θες μια ταχύτητα ενα κλικ κάτω από το γυρολόγιο σου πράγμα δύσκολο όταν έχει κόσμο και προσπερνάς μόνο στις εξόδους και την ευθεία...:)

Περιέργως όμως, νομίζω ότι είχε περισσότερες πτώσεις απο ότι το TD πριν απο 15 μέρες... λογικό.. μέτρησα 2 πτώσεις απο highsiding στην 9.... γκάζι και προσπέραση απο την εξωτερική ξεκινώντας από τα 50 κμ είναι επικύνδυνος συνδυασμός..Στα υπόλοιπα TD οι "αργοί" αναβάτες προσπερνιούνται(/ούμαστε) πιο εύκολα με αποτέλεσμα τα τρενάκια να είναι πολύ μικρότερα και κουτσά στραβά να υπάρχει μια πιο ομοιομορφη ροή.

Ta TD του 0-300 είναι ένα πολύ καλό σχολείο για κάποιους που πρωτομπαίνουν ή έχουν μπεί 1-2 φορές στην πίστα ενώ παράλληλα δίνουν και μια ξεχωριστή νότα στο τέλος μιας εργάσιμης ημέρας :)

Μάλλον όμως δεν είναι για τον αναβάτη που θέλει να πιέσει.

Αυτό που είναι σίγουρο ότι θα γίνει κάποια στιγμή, είναι να ασχοληθεί κάποιος σοβαρά με τη διοργάνωση στα πρότυπα των εταιρειών του εξωτερικού. π.χ. 20-25 ατομα ανά group, 3 group ανά δυναμικότητα, σαλάτες, σαντουιτς κτλ. τόσο δύσκολο είναι; Ας κάνει και 80€.

θα μου πείτε δε βγαίνει ε; βγαίνει άμα είσαι σοβαρός και δουέυεις χτίζοντας σωστές σχέσεις με τους πελάτες σου.

τα open trackdays, όπου αμα έρθουν 100 άτομα απλά τους χωρίζουμε σε 4 γκρουπ δε μου κάνουν. άμα είναι να περιμένω μία ώρα για να μπώ καλά κρασιά..

θυμάμαι ακόμα το TD που είχαν διοργανώσει τα παιδιά από το motomag forum o falco, o 888 και άλλοι... μακράν το καλύτερο.. και ας έγινε προπερσι..

τεσπα, νέα η αγορά, θα στρώσει ;)

oapomesa
25/04/2006, 13:32
οι εγκοπές στην μπροστινή ρόδα του ducati (στην πρώτη φωτογραφία) έχουν αντίθετη κατεύθυνση από εκείνες της πίσω.Δεν το καταλαβαίνω.


45856

sly139
28/04/2006, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Η συμμετοχή νομίζω στους νέους είναι 55€ το παράβολο...
Με κάθε επιφύλαξη...
Η συμμετοχη για αγωνες πανελληνίου πρωταθληματος είναι 180 ευρώ ενω για κυππελο βορείου 90.Επίσης με ένα ζευγαρι λαστιχα πιστεύω εισαι μια χαρά δε χρειάζεσαι δεύτερο.