PDA

View Full Version : ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΣΚΩΝ ΚΛΠ ΚΛΠ



gmak
21/04/2006, 13:17
Καλημέρα παιδιά χρονια πολλα και καλη ανασταση...ειχα καιρο να γραψω μιας και τον βαρυ χειμωνα η αφρικανα μου ξεκουραζεται και την σκυταλη την παιρνει η αλφα μου...τωρα ειναι εποχη που γινεται το αντιθετο τουλαχιστον μεχρι δεκεμβρη μηνα...
λιγο πριν αποσυρθη για χειμερια ναρκη ειχα διαπιστωση οτι ηθελε δισκους...οποτε οταν την ξαναβγαλα στην κυκλοφορια πηγα στο συνεργειο να τις κανω σερβις και αλλαγη δισκων αλλα και με αγωνια διοτι απο καιρο ειχα βαλει την μαγνητικη ταπα χωρις να δω αν τελικα ειχε μαζεψει κατι...και ολα αυτα στα 50000 κμ
αλλαξα δισκους,ντιζα συμπλεκτη,τις εισαγωγες στα καρμπυρατερ οι οποιες ειχαν ξεραθει,μια ταπα στο αριστερο μερος του κινητηρα(ξεβιδωνετε για ρυθμιση βαλβιδες αν δεν κανω λαθος)
λαδια 20-50 bal-ray σημειωτεον οτι με 5000κμ με την μαγνητικη ταπα δεν βρηκα ιχνος ρινισματος)
αλλαξα μπουζι και η εργασια του μηχανικου που ανηρθε στα 100 ευρω..

το συνολικο κοστος εφτασε τα 400 ευρω...ειναι λογικο η πιαστικα μ.....κας?
αυτο που με ετσουξε πολυ ηταν οι εισαγωγες οι οποιες ειχαν 45 ευρω εκαστος για ενα κομματι λαστιχο...απιστευτο...στην αλφα μου τοσα λεφτα δεν εχω δωσει ποτε...

mixanobio$
25/04/2006, 12:18
Καλησπερα,
Την μηχανη την εχεισ αγορασει καινουργια? γιατι φιλε μου στα 50.000 km einai polυ λιγα για να αλλαξεισ δισκους (σασμαν)!!!

αλλος εχει κανει 200.000 km με αφρικα κ δεν εχει αλλαξει ακομα!!!

gmak
25/04/2006, 17:53
την αγορασα μεταχειρισμενη με 24000κμ...αλλά πραγματικα 24000κμ....εγω απεναντίας νομίζω οτι 50000κμ ειναι ενα απο τα ορια αλλαγής δίσκων...τωρα αν κανω λάθος.......οτι μου ειπε ο μηχανικός μου..δεν άλλαξα σασμαν..δίσκους άλλαξα

gmak
25/04/2006, 20:38
Nα υποθεσω οτι κανενας δεν εχει αποψη σε αυτό που ρωτάω?

mixanobio$
26/04/2006, 09:47
δεν νομιζω οτι οι δισκοι του σασμαν αλλαζονται στα 50.000 km...

Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα μαλλον η μηχανη σου δεν ειχε κανει 24.000 km. Ektos κ εαν ο προιγουμενος ή εσυ την εχετε ζορισει στο πατιναρισμα....



Εχω λαθος βρε παιδες?


Αλλα οταν μιλαμε για μεταχειρισμενη δεν ξερεις τι εχει κανει!!!

καλημερα φιλε μου!


καλα χιλ/τρα

gmak
26/04/2006, 10:08
μπορει να εχεις δικιο..παντως δεν φαινετε για μηχανη που εχει κανει 200000κμ...αλλά ουτε και εγώ την έχω κακομεταχειριστεί..ισα ισα θα έλεγα το αντίθετο....

tifoefs
26/04/2006, 11:01
Σιγουρα ητανε αναγκαια η αλλαγη δισκων ;;

Εμενα με κοντα 90000 χλμ ειναι ΟΚ.


:confused:

gmak
26/04/2006, 13:27
πατιναρε πολυ εντονα βεβαια αυτο εγινε ξαφνικα οταν αλλξα τα 20-50 και εβαλα 10-40 για το χειμωνα..αμεσως μολις εγινε η αλλαγη λαδιων πατιναρε...ο μηχανικος μου ειπε οτι απο οτι διαπιστωσε η μηχανη και ειδικα η καμπανα πρωτη φορα ανοιχτηκε

DimChios
26/04/2006, 15:19
Πήρα τη μηχανή με 37000 χλμ και ίσως να ήταν και πραγματικά.
Η καμπάνα μου χτύπαγε γύρω στις 44000 χλμ. Ρωτάω το μηχανικό και μου λέει οτι καμπανα το Africa χτυπάει κανονικά πολύ μετά, οπότε ίσως τα χιλιόμετρα μου να μήν είναι πραγματικά. Εμένα ποσώς με ενδιαφέρει αλλά απ'την άλλη τη πήρα από φίλο και το μηχανάκι το ήξερα όπότε αμφιβάλω αλλά αυτό είναι μιά άλλη ιστορία!Σήμερα έχει 67700χλμ, χτυπάει (γενικώς λίγο, μή φανταστείτε...),ΔΕΝ πατινάρει και γενικώς ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!
Σήμερα επίσης γύρισα από μεγάλο service.
1 Λάδια
2 μπουζί
3 φίλτρο λαδιού
4 φίλτρο βενζίνης
5 καθάρισμα ΚΝ
6 Βαλβίδες
7 Υγρά φρένων, παραφλού κτλ
8 κόλλησα τη μία βάση στη ποδιά

Εργασία κτλ κτλ.....
Πόσο λέτε? :confused:


148 Ευρώ ΜΟΝΟ!

Νομίζω πολύ καλά, ε? :wave2:

mixanobio$
26/04/2006, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Πήρα τη μηχανή με 37000 χλμ και ίσως να ήταν και πραγματικά.
Η καμπάνα μου χτύπαγε γύρω στις 44000 χλμ. Ρωτάω το μηχανικό και μου λέει οτι καμπανα το Africa χτυπάει κανονικά πολύ μετά, οπότε ίσως τα χιλιόμετρα μου να μήν είναι πραγματικά. Εμένα ποσώς με ενδιαφέρει αλλά απ'την άλλη τη πήρα από φίλο και το μηχανάκι το ήξερα όπότε αμφιβάλω αλλά αυτό είναι μιά άλλη ιστορία!Σήμερα έχει 67700χλμ, χτυπάει (γενικώς λίγο, μή φανταστείτε...),ΔΕΝ πατινάρει και γενικώς ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!
Σήμερα επίσης γύρισα από μεγάλο service.
1 Λάδια
2 μπουζί
3 φίλτρο λαδιού
4 φίλτρο βενζίνης
5 καθάρισμα ΚΝ
6 Βαλβίδες
7 Υγρά φρένων, παραφλού κτλ
8 κόλλησα τη μία βάση στη ποδιά

Εργασία κτλ κτλ.....
Πόσο λέτε? :confused:


148 Ευρώ ΜΟΝΟ!

Νομίζω πολύ καλά, ε? :wave2:

καλη τιμη ειναι! ο δικος μου τα κανει αυτα με 120 ευρο!!! ;)

solman
26/04/2006, 16:19
Μπορει να ηταν πολυ σφιγμενος ο συμπλεκτης πιο παλια για αρκετο διαστημα και να φαγωθηκαν ετσι οι δισκοι!!!!!!:beer: :beer:

tifoefs
26/04/2006, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios


148 Ευρώ ΜΟΝΟ!

Νομίζω πολύ καλά, ε? :wave2:

Εδω θα εδινες 600 και θα ελεγες και ευχαριστω !!

:beer:

DimChios
26/04/2006, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Εδω θα εδινες 600 και θα ελεγες και ευχαριστω !!

:beer:

Και να μήν πώ που ήμουν όλη την ώρα από πάνω!
Άσε το καφέ που ήπια (κέρασε ο μηχανικός)
ΕΠΙΣΗΣ που όλο και κάτι μαθαίνω βλέποντας! ;) :D

gmak
26/04/2006, 23:17
συγνώμη που παρεμβαινω στην συζητηση σας αλλα με το συμπαθειο θα ηθελα την γνωμη σας για τα 400 ευρουλακια που εδωσα...ειναι οντως τοσα η την πατησα??

matmat
27/04/2006, 08:07
Αποψή μου : !!!!
Αν είσαι ευχαριστημένος απο τον μηχανικό σου και τον εμπιστεύεσε σαν ανθρωπο και επαγγελματία τότε μην σε απασχολή πολύ αν είναι ακριβότερος απο άλλους , το οτι κάποιος ειναι φθηνός δεν συμένη οτι είναι και καλός αν κρίνω απο τα λεγ'ομενά σου
εργατικά ηταν μόνο τα 100ευρώ και τα υπόλοιπα 300 ανταλακτικά που θα τα πλήρωνες οπουδήποτε το ίδιο με μικρή απόκλιση ίσος , εκτός αν έβαζες αφτερ μάρκετ !!!
Οπότε καλά είναι !!!

:beer: :wave2: :beer:

africanos31
27/04/2006, 23:42
εγω παντως ειχα δωσει 270 για αγορα-τοποθετηση ντιζας συμπλεκτη αλλαγη ρουλεμαν λαιμου-πολυ πακετο- προληπτικα (50000 χλμ) αλλαγη ρουλεμαν πισω τροχου (καθε 25000χλμ) ρθμισμα βαλβιδες και αλλαγη μπουζι καθως και αλλαγη παραφλου.
καθαρισμα και του σωληνα απο λαδι που πηγαινει στο φιλτρο αερα.

mixanobio$
28/04/2006, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από africanos31
εγω παντως ειχα δωσει 270 για αγορα-τοποθετηση ντιζας συμπλεκτη αλλαγη ρουλεμαν λαιμου-πολυ πακετο- προληπτικα (50000 χλμ) αλλαγη ρουλεμαν πισω τροχου (καθε 25000χλμ) ρθμισμα βαλβιδες και αλλαγη μπουζι καθως και αλλαγη παραφλου.
καθαρισμα και του σωληνα απο λαδι που πηγαινει στο φιλτρο αερα.


Καλημερα,

Γιατι γραφεις οτι πρεπει να αλλαξεις προληπτικα τα ρουλεμαν του τροχου καθε 25.000 km? Εχω κανει 44.000 km κ δεν χρειαζεται ακομα.... Με αλλη μηχανη ειχα κανει 85.000 km Honda (oxi Africa)

Δεν φταις το εχω ακουσει απο πολλους να το γραφουν αυτο... Παιδες μηπως τα λενε οι μηχανικοι για να μας τα περνουν?
Μερικα πραγματα απο αυτα που γραφεις θα μπορουσες να τα κανεισ κ μονος σου να ξερεις κ τι κανεις δηλαδη...
π.χ το παραφλου το αλλαζεις κ μονος σου. καθως επισης κ την ντιζα...

Οκ τα πηγες ολα μαζι κ λες οκ... αλλαξε κ το παραφλου κ την ντιζα... (αλλα αυτα ειναι + εργασια απλη μεν... αλλα ειναι εργασια!!)
Για το ρουλεμαν του τιμονιου παλι μπορεις να το δεις μονος σου εαν θελει... δεν παραδιδει ζωη αμεσως.... Αρχιζεις να εχεις καποια μποσικα...


θελω να τονισω οτι μερικα πραγματα μπορει να τα λενε οι μηχανικοι για να εχουν το χερι τους στην τσεπη μας....

Αυτα ευχαριστω που με ακουσατε κ συγνωμη.... :smokin: :sun:

gmak
28/04/2006, 11:15
και εγώ θα παω προληπτικα για αλλαγη ρουλεμαν...σε εναν φιλο μου --ευτυχως ευτυχως του συνεβηκε μεσα στην πολη σε κινηση και οχι σε ταξιδι--- του εσπασε το ρουλεμαν του πισω τροχου αποτομα και μου περιεγραψε το πως σιμπεριφερθηκε η μηχανη στο σπασιμο..πραγματικα ανατριχιασα σκεφτομενος να του συνεβενε με 120κμ σε εθνικη οδο!!!

mixanobio$
28/04/2006, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmak
και εγώ θα παω προληπτικα για αλλαγη ρουλεμαν...σε εναν φιλο μου --ευτυχως ευτυχως του συνεβηκε μεσα στην πολη σε κινηση και οχι σε ταξιδι--- του εσπασε το ρουλεμαν του πισω τροχου αποτομα και μου περιεγραψε το πως σιμπεριφερθηκε η μηχανη στο σπασιμο..πραγματικα ανατριχιασα σκεφτομενος να του συνεβενε με 120κμ σε εθνικη οδο!!!


Ενταξει να το αλλαξεις.... Αλλα οχι στα 25.000 ειναι υπερβολικο! ;) Στα ποσα την επαθε ο φιλος σου?

africanos31
28/04/2006, 12:56
Sτα 650 δεν υπαρχει προβλημα αλλα στα 750 τα ρουλεμαν δεν ειναι ιδια το 1 πιο μικρο με αποτελεσμα να φθειρετε.......
Αν πηγαινεις μονοκαβαλος σιγουρα ξεπερνας τα 30000 χλμ αλλα δεν αξιζει το ρισκο το ρισκο να μεινης πουθενα σε κανα ταξιδι.
Οι παλιοι αφρικανοι το ξερουν αυτο το "προβλημα"
Οπως και γρασαρισμα ρουλεμαν τιμονιου στα 25000 και προληπτικη αλλαγη στα 50000

mixanobio$
28/04/2006, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από africanos31
Sτα 650 δεν υπαρχει προβλημα αλλα στα 750 τα ρουλεμαν δεν ειναι ιδια το 1 πιο μικρο με αποτελεσμα να φθειρετε.......
Αν πηγαινεις μονοκαβαλος σιγουρα ξεπερνας τα 30000 χλμ αλλα δεν αξιζει το ρισκο το ρισκο να μεινης πουθενα σε κανα ταξιδι.
Οι παλιοι αφρικανοι το ξερουν αυτο το "προβλημα"
Οπως και γρασαρισμα ρουλεμαν τιμονιου στα 25000 και προληπτικη αλλαγη στα 50000


44.000 κμ εχει κανει το μωρο μου και παντα ειμαι δυκαβαλος...


:uplate:

africanos31
28/04/2006, 21:14
otan μπορεσεις τσεκαρετα την πισω ροδα για μποσικα.......μην μεινεις ξαφνικα σε καμια μερια.Αλλαξε και ντιζα συμπλεκτη (αν δεν εχεις αλλαξει) γιατι αρχιζει και κοβεται μετα απο 30000-35000(οχι στην μανετα αλλα χαμηλα)